Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 11:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 lut 2019, 11:01 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 239
Lokalizacja: Plewiska
Witam,
w genealogy.net kamienie nagrobne - Główny cmentarz, polskie ofiary wojny 1939-1945 Karlsruhe, znalazłam zdjęcie grobu
MICHAEL DOLATVER 1922-1944. To prawdopodobnie grób mojego wujka Michała Dolata , który wywieziony na roboty do D.W.M
w Karlsruhe zmarł tam w szpitalu po nalocie aliantów. Mam jego akt zgonu - zmarł 3.12. 1944r. Pochowany został 11.12.1944r.
w Karlsruhe, kwatera 23/9/14. Urodził się 24.09.1922r.
Nie rozumiem tylko dlaczego jest nazwisko DOLATVER a nie Dolata. Czy ta końcówka VER coś znaczy? Czy moje przypuszczenia, że to jest grób wujka są zasadne?
Pozdrawiam. Nela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2019, 11:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Nie potrafię wyjaśnić końcówki 'ver' w nazwisku Twojego Krewnego ale mój dziadek, Wyzuj, całą I WŚ 'pędził' jako 'Wizen'. Tak ma w dokumentach.
Być może Twój Wuj, chcąc chronić rodzinę, świadomie przekręcił swoje nazwisko.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2019, 14:12 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Końcówka nazwiska „ver” mogła być skrótem słowa „verein” tj: klub, zrzeszenie,stowarzyszenie, związek etc.
Czyli mógł podlegać pod opiekuńczo- charytatywne stowarzyszenie Legensbornu e. V [ niem. „ Legensborn eingetragener Verein „} , które to oficjalnie funkcjonowało od 1935r w strukturach organizacyjnych SS lub pod jakieś inne, które występowało w tym czasie na terenach Niemiec i krajach podległych.

Proponuję poczytać książki Romana Hrabara jak „ Lebesborn „ czyli źródło życia”, „Jakim prawem”. „ Martyrologia dzieci polskich w okresie okupacji hitlerowskiej” etc. oraz nowy artykuł

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/ ... epicie-go/

Pozdrawiam,
Mirosława.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2019, 18:15 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1005
W tej zgadywance stawiam na powszechny skrót ver. od verstorben - zmarły
Prawidłowy skrót to verst. , ale może być skrót krótszy.
Myślę , że niemiecki wypisywacz napisu na grobie pisał wszystkie litery, które zobaczył na kartce.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2019, 20:38 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Gdyby wypisał z kartki wszystkie litery nazwiska + skrót ver. od verstorben to brzmiałoby ono Dolataver.


Pozdrawiam,

Mirosława


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2019, 20:48 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Na tym cmentarzu w ogóle jest ciekawy zestaw nazwisk jak na groby polskich ofiar wojennych – http://grabsteine.genealogy.net/namelis ... 71&lang=en

Znalazłem tam też jeszcze jednego Dolatę z tymi samymi latami urodzenia i zgonu (1922 - 1944). Jest to Mieczysław Dolata, który na tej stronie jest wpisany pod MIECZYSTAW (na nagrobku jest zapisane najpierw nazwisko a potem imię – z błędem – dlatego też tak ktoś to zindeksował).

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2019, 11:26 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 239
Lokalizacja: Plewiska
Dziękuję serdecznie Wszystkim za odpowiedzi na moją prośbę.
Może kiedyś uda się potwierdzić, że ten grób to kwatera 23/9/14 jak zapisano - L.strat PCK - 16238 -Karty rejestracyjne zmarłych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej przebywali na robotach przymusowych w Niemczech, przekazane w marcu 1948r. przez Delegaturę PCK w Wiesbaden.
Jeszcze raz piękne dzięki. Pozdrawiam Nela.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2019, 19:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2016, 10:14
Posty: 73
Nazwa wywodzi się ze starego niemieckiego słowa "Born" dla "Brunnen, Quelle", które zachowało się tylko w nazwach miejsc, w poezji lub w różnych niemieckich dialektach; dlatego oznacza coś w stylu "dobrze żyć" lub "źródło życia".


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL