Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 wrz 2018, 05:39

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 wrz 2014, 17:00 

Witam.
Będąc często na cmentarzu w Ostrowążu koło Ślesina intrygował mnie stary pomnik ,mówiący , ze pochowana jest tam Hrabina Julia Szumanowa z Hojerów ur w 1827 zm w 1863 roku.Przeglądając forum spotkałam się z nazwiskiem Szuman , sprawdzając jednak inne wiadomości o tej rodzinie brakuje mi powiązania z Ostrowążem . Może ktoś wie dlaczego Hrabina Julia jest pochowana na tym cmentarzu. Nadmieniam , że nie mam powiązań z rodziną Szumanów . Jednak dobrze by było zadbać o Jej grób. Jeszcze dwa trzy lata temu stał na tym grobie wykuty krzyż a teraz jest tylko wymalowana tabliczka z danymi .
Pozdrawiam
Agnieszka

PostNapisane: 09 sie 2015, 19:57 

Witam Państwa. Czy jeszcze ktoś zagląda na to forum? Poszukuję jakichkolwiek informacji dotyczących Wojciecha Szlagowskiego. Przypuszczam, że powinien mieć teraz ok. 50 lat oraz informacji dotyczących Aleksandra Szlagowskiego, zm. w 1987r. Obydwoje Panowie są Herby Nałęcz, związani z rodziną Karłowski. Prawdopodobnie blisko spokrewnieni. Czy ktokolwiek z Państwa posiada jakiekolwiek informacje na temat tych Panów? Lub jest z nimi spokrewniony? Jest to moja rodzina, ktorej poszukuje.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Szlagowska

PostNapisane: 25 lut 2016, 10:14 

Witam!
Nazywam się Jerzy Kozłowski .Mój ojciec Stefan ur. się 21.04.1924r. w Dulsku parafia Góra pow. Inowrocław. Moja babcia Irena Kozłowska z d. Szuman była siostrą Wandy Szuman, które były córkami dr Leona Szumana- lekarza z Torunia.Często je odwiedzałem w Toruniu.
Mieszkam w Śremie /k. Poznania/.
Proszę o kontakt Łukasza Bieleckiego i osoby zainteresowane.Mam pewne,skromne wiadomości o Szumanach i Kozłowskich z Dulska, które mogę udostępnić, pragnę też poszerzyć moje dane o nowe fakty i dokumenty dotyczące krewnych i przodków.Mój e-mail : jerzy.kozlowski52@onet.pl
Poszukuję też kontaktu z rodziną która mieszkała w Chełmcach - na cmentarzu parafialnym jest grobowiec z pomnikiem charakterystycznym, dla rodu Jastrzębiec-Kozłowskich, taki sam jak w Górze przy kościele, który w ostatnim czasie brat mój Wojciech odnowił i nad którym sprawuje on opiekę.
Na stronie internetowej Inowrocławia znalazłem książkę : autorka Katarzyna Podczaska
tytuł : „ Dworki i pałace gminy Inowrocław” -wyd. Inowrocław 2014, jest w formacie pdf dostępna.
Zawiera między innymi wykaz osób-krewnych Kozłowskich pochowanych w Górze,tj. na str. chyba 86,
polecam bardzo tę pozycję.Niestety nie ma tam zdjęcia dworu w Dulsku,gdyż uległ zniszczeniu w czasie wojny.Może ktoś posiada takie zdjęcie?
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do współpracy.? /Jerzy Kozłowski/

PostNapisane: 25 lut 2016, 10:14 

Witam!
Nazywam się Jerzy Kozłowski .Mój ojciec Stefan ur. się 21.04.1924r. w Dulsku parafia Góra pow. Inowrocław. Moja babcia Irena Kozłowska z d. Szuman była siostrą Wandy Szuman, które były córkami dr Leona Szumana- lekarza z Torunia.Często je odwiedzałem w Toruniu.
Mieszkam w Śremie /k. Poznania/.
Proszę o kontakt Łukasza Bieleckiego i osoby zainteresowane.Mam pewne,skromne wiadomości o Szumanach i Kozłowskich z Dulska, które mogę udostępnić, pragnę też poszerzyć moje dane o nowe fakty i dokumenty dotyczące krewnych i przodków.Mój e-mail : jerzy.kozlowski52@onet.pl
Poszukuję też kontaktu z rodziną która mieszkała w Chełmcach - na cmentarzu parafialnym jest grobowiec z pomnikiem charakterystycznym, dla rodu Jastrzębiec-Kozłowskich, taki sam jak w Górze przy kościele, który w ostatnim czasie brat mój Wojciech odnowił i nad którym sprawuje on opiekę.
Na stronie internetowej Inowrocławia znalazłem książkę : autorka Katarzyna Podczaska
tytuł : „ Dworki i pałace gminy Inowrocław” -wyd. Inowrocław 2014, jest w formacie pdf dostępna.
Zawiera między innymi wykaz osób-krewnych Kozłowskich pochowanych w Górze,tj. na str. chyba 86,
polecam bardzo tę pozycję.Niestety nie ma tam zdjęcia dworu w Dulsku,gdyż uległ zniszczeniu w czasie wojny.Może ktoś posiada takie zdjęcie?
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do współpracy.? /Jerzy Kozłowski/

PostNapisane: 25 lut 2016, 11:11 

Odpowiedź dla Agnieszki 12.
Witam tu Jerzy Kozłowski.
Odnośnie pytania dlaczego Julia Szumanowa z Hoyerów jest pochowana w Ostrowążu?
W posiadanej przeze mnie prywatnej "kronice Szumanów"-napisanej przez moich rodziców dla nas ich dzieci, abyśmy znali i pamiętali o naszych przodkach i czcili ich pamięć- stoi napisane :
"...Idzi Szuman mąż Julii z d.Hoyer był powstańcem z roku 1846,1848 i 1863 roku. Był ojcem Dr Leona Szumana.../ pierwszego polskiego lekarza na Pomorzu./...
Po upadku powstania 1863 r. wywieziony z Ostrowąża do więzienia -chyba do Aleksandrowa Kujawskiego-/ tutaj pewna jest nieprecyzyjność zapisu?/. W tym czasie zmała mu żona /1863r./a czworgiem dzieci zaopiekowało się jego rodzeństwo. Po powrocie z wiezienia zastał dom pusty, majątek zdewastowany. Ciężko sparaliżowany nie mógł już powrócić do aktywnego życia.Przebywał u krewnych w woj. poznańskim/chyba w Poznaniu?/ Dzieci które osierociła Julia to :
1.Helena- nauczycielka w szkole polskiej w Poznaniu wyszła za mąż za sędziego H. Bocheńskiego, zmarła w1920r.
2.Leon-chirurg-z Torunia-zmarł w 1920r.
3.Maurycy- inżynier cukrownik z Pakości zm.1903r.
4.Maria- zmarła 1883.
Posiadam zdjęcia Idziego i Julii i Apolonii=Pauliny.Posiadam odpis z listu Pauliny Mateckiej z 02.05.1863r. pisanego z majątku Idziego Szumana w Odrowążu do jej męża Teofila.
Apolonia/Paulina/ Matecka z domu Szuman c. Maurycego- notariusza z Piły i jego żony Henryki z d. Hoyer zaopiekowała się Leonem i Maurycym..Chłopcy chodzili do gimnazjum w Poznaniu.
Zapraszam osoby zainteresowane do współpracy i wymiany wiadomości, danych i dokumentów.
jerzy.kozlowski52@onet.pl

PostNapisane: 04 cze 2016, 22:55 

Witam,
czy ktoś z Państwa zna może miejsce pochówku Filipa Wizego z Jeżewa, męża Emilii z Rakowskich ?
Pozdrawiam,
Regina

PostNapisane: 05 cze 2016, 09:41 

Z nekrologu
Gostyner Kreisblatt -- 1914.09.27 nr 109
Data zgonu: 1914.09.26
Uwagi: pogrzeb w Jeżewie, dzierżawca dóbr rycerskich (Rittergutspächter)
Miejsce: Jeżewo
wynika, że w Jeżewie, razem z żoną.
Pozdrawiam
Jerzy

PostNapisane: 05 cze 2016, 09:57 

Pogrzeb był 29.09.1914. Jerzy

PostNapisane: 06 cze 2016, 10:04 

Dzień dobry,
ślicznie dziękuję za odpowiedź. Mam trochę ciekawostek z Jeżewa, napiszę wieczorem.
Miłego dnia
Regina

PostNapisane: 06 cze 2016, 10:22 

Serdecznie dziękuję Waszej Królewskiej Wysokości za obietnicę. Chętnie poczytam bo Wizowie z różnych powodów są w kręgu mojego zainteresowania. Życzę WW miłego dnia.
Jerzy

PostNapisane: 06 cze 2016, 20:31 

:)
Wysłałam prywatną wiadomość. Regina W.

PostNapisane: 06 lip 2018, 12:52 

Szanowni Państwo,

jestem pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i poszukuję wszelkich informacji na temat profanacji, do której doszło w 1945 r. w Dzierżnicy. W WUW staramy się podjąć inicjatywę odszukania szczątków Feliksa i Andrzeja Wize oraz zorganizowania im godnego pochówku w krypcie, w której pierwotnie spoczywali. Jestem już w kontakcie z p. Jolantą Ochowiak oraz ks. proboszczem z Targowej Górki.

Poszukujemy kontaktu z osobami, które pamiętają to wydarzenie lub wiedzą o nim z przekazów swoich najbliższych i zgodzą się tę historię opowiedzieć. Może ktoś z Państwa w czasie kwerend archiwalnych natrafił na dokumenty związane z tą sprawą.

Poszukuję również potomków, którzy wyrażą zgodę na przeprowadzenie ewentualnej ekshumacji.

Wszelkie informacje proszę przesyłać na wiadomość e-mail

pozdrawiam serdecznie
Bartosz Biegała

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1