Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 sie 2018, 16:32

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 cze 2018, 13:21 

Witam. Czy ktoś może mi napisać jak z punktu prawnego po zmianach w prawie (RODO) wygląda teraz sytuacja poszukiwania przodków?
Prosiłam pewnego księdza o informacje, które obiecał mi przesłać. Czekałam 2 miesiące po czym dostałam o to taką odpowiedz na maila :

"Pokój i Dobro!
W związku ze zmianami w prawie odnośnie przetwarzania danych osobowych,
na udostępnianie tego typu wiadomości potrzebna jest zgoda Kurii
Diecezjalnej."

Czy rzeczywiście ksiądz nie może czy nie chce udzielić mi informacji? Czy mogę mu jakoś prawnie udowodnić, że nie dotyczy to sprawy, która mnie interesuję ? Chodzi o ślub zawarte prawdopodobnie między 1893-1896.

Pozdrawiam Agnieszka

PostNapisane: 07 cze 2018, 20:54 

Jeżeli chodzi o RODO to poniższe przepisy odnoszą się do osób zmarłych a o takich sądząc po datach ślubu to państwo młodzi od dawna nie żyją. Więc raczej chodzi tu o księdza i przepisy kościelne a nie o RODO.
27. Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do danych osobowych osób zmarłych. Państwa członkowskie mogą przyjąć przepisy o przetwarzaniu danych osobowych osób zmarłych.
158 Jeżeli dane osobowe są przetwarzane do celów archiwalnych, niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie także do takiego przetwarzania; należy jednak pamiętać, że niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć zastosowania do danych osobowych osób zmarłych. Organy lub podmioty publiczne lub podmioty prywatne posiadające wpisy będące przedmiotem interesu publicznego powinny zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego mieć prawny obowiązek nabywania, ochrony, oszacowywania, systematyzowania, opisywania, przekazywania, promowania, rozpowszechniania i udostępniania wpisów o trwałej wartości dla ogólnego interesu publicznego. Państwa członkowskie powinny także mieć możliwość zezwolenia na dalsze przetwarzanie danych osobowych do celów archiwalnych, na przykład z myślą o dostarczeniu konkretnych informacji o postawie politycznej w dawnych systemach państw totalitarnych, o przypadkach ludobójstwa, zbrodniach przeciwko ludzkości (zwłaszcza holokauście) czy zbrodniach wojennych.
160 Jeżeli dane osobowe są przetwarzane w celu badań historycznych, niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie także do takiego przetwarzania. Powinno to dotyczyć m.in. badań historycznych i badań do celów genealogicznych; należy jednak pamiętać, że niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć zastosowania do osób zmarłych.

PostNapisane: 07 cze 2018, 23:25 

Problem polega na tym, że nowe przepisy (RODO) są niejednoznaczne. Komisja Episkopatu Polski wydała odpowiednie rozporządzenie, ale zawiera ono odwołania do dokumentów niekoniecznie znanych statystycznemu proboszczowi, nie dziwię się więc nadmiernej ostrożności różnych proboszczów. W związku z tym upoważniam wszystkich forumowiczów do powoływania się na mnie: (nie bawią mnie tytuły przed nazwiskiem ale w takiej sytuacji mogą pomóc) ks. dr v-dyrektor AAP Jan Maria Musielak i na mój wpis, zgodnie z którym mogą udostępniać zapisy chrztów po 100 latach, zapisy ślubów po 60 latach i zapisy zgonów po 50 latach od ich sporządzenia.

PostNapisane: 13 cze 2018, 09:06 

Dziękuję bardzo za pomoc. Powołałam się na Księdza. Mam nadzieję, że RODO nam poszukującym swoich korzeni jednak nie utrudni przygody z genealogią :)
Pozdrawiam
Agnieszka

PostNapisane: 13 cze 2018, 20:25 

Niestety,ale dzisiaj miałem zderzenie z RODO.
Na probostwie w Brochowie dzielnica Wrocławia.Pani odmówiła mi jakiejkolwiek informacji odnośnie zgonu z lat 50 XX w.Nie chciała podjąc tematu.
Dzięki podpowiedzi ks.Jana tym razem zadzwonię do proboszcza.
Krzysztof.

PostNapisane: 13 cze 2018, 20:48 

Niestety dla porządku trzeba zwrócić uwagę, że powoływanie się na Księdza Jana ma większy sens tylko na terenie naszej poznańskiej Archidiecezji.

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.

PostNapisane: 13 cze 2018, 21:11 

Tak Łukaszu zdaję sobie z tego sprawę,ale warto zawalczyc!Jeśli trafie na rozsądnego,przychylnego to może coś wskóram.
Krzysztof.

PostNapisane: 13 sie 2018, 17:06 

Witam, mam pytanie: czy w związku z RODO mogę umieścić w drzewie dane "imię i nazwisko, rok urodzenia" osób żyjących ? Czy muszę mieć zgodę każdej osoby??? Dodam, że drzewo ma być wydrukowane w pamiątkowej oprawie

Strefa czasowa: UTC + 1