Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 lis 2017, 17:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 258 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 lis 2017, 15:16 

Bolesławie, dziękuje bardzo za ten link.

WOjtek

PostNapisane: 04 lis 2017, 15:43 

elbesko napisał(a):
Oglądając działkę, którą zakupiła jedna z moich córek, zauważyłem ciekawą tablicę na której znajduje się informacja o Ignacym Stachowiaku, powstańcu wielkopolskim. Tablica ta znajduje się w Pogórzu ( gmina Skoczów, woj.śląskie) na ul. Gawlasa. Jadąc ze Skoczowa w kierunku Bielska-Białej ul. Bielską, skręca się w prawo w ul. Gawlasa i po ok. 200 m, po lewej stronie znajduje się tablica
Podaje link do 3 zdjęć :

https://photos.app.goo.gl/fQYOre9PIWGF93sn1

Bolesławie, Powstaniec Wielkopolski Stachowiak Ignacy jest wymieniony w naszej książce o powstańcach z powiatu średzkiego.
Rodzicami Ignacego Stachowiaka byli Tomasz i Stanisława z d. Niemier
Bardzo dziękujemy za zdjęcia.

PostNapisane: 04 lis 2017, 19:04 

Jak raz to jestem współautorem. O Ignacym Stachowiaku też w mojej książce "Ziemia Nekielska w Powstaniu Wlkp". jako że był powstańcem Kompanii Nekielskiej Zdzisława Beutlera, połączonej we Wrześni z wrześniakami i strzałkowiakami i skierowanej na Szubin.
Jednak niespodzianką jest dotarcie do archiwów angielskich, konkretnie RAF-u, i tam okazało się, że skrywany był fakt pobytu poważnie rannego Ignacego w niewoli sowieckiej, a potem służba w armii Andersa.
Niestety zmarł wcześnie. Rodzina przekazała jego mundur do Skoczowa, gdyż tam między innymi służył jako oficer zawodowy.
Mam zamiar wydać książeczkę o losach Ignacego Stachowiaka, byle starczyło sił.
Michał

PostNapisane: 09 lis 2017, 21:26 

Polskim dowódcą obozu XI A w Osterode, przed którym nawet Niemcy stawali na baczność, był krótko – Józef Wichliński-Mielżyński (1901–1943), były powstaniec wielkopolski, zwany "rotmistrz hrabia Mielżyński"[ W istocie nie miał prawa do tytułu hrabiowskiego (S. Konarski, Armorial de la noblesse titrèe polonaise, Paris 1958, s. 252), ale na snobistycznych Niemcach robiło to wrażenie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oflag_XI_A_Osterode

PostNapisane: 17 lis 2017, 09:02 

https://twitter.com/WBH_2016/status/931263787776270336/photo/1

Tak się zastanawiam co będzie bardziej wiarygodne i prawdziwe.

Pozdrawiam
Marek Szymański

PostNapisane: 17 lis 2017, 10:13 

Rozwijam post wyżej.
W październiku br. Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. CAW WBH podjęło prace nad sporządzeniem bazy danych wszystkich akt powstańczych. Liczne materiały archiwalne i zdjęcia Powstańców udostępniane są też stale badaczom, w Pracowni Naukowej CAW WBH.
Dlaczego nie ma być pomocne ?

Piotr Mrówczyński i Małg. Mrówczyńska d.Dziadoszek:Mączniki,Gniezno,Kłecko.
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak okolice Kościana

PostNapisane: 17 lis 2017, 11:18 

Nigdzie nie napisałem, że coś nie ma być "pomocne".

Jakby co to pytanie: Czy ktoś z WTG odwiedzał w tej sprawie, albo chociaż pisał do WBH w sprawie udostępnienia materiałów dotyczących Powstania Wielkopolskiego z powodu tworzenia listy uczestników Powstania?

W ramach "rozwijania" to informacja, że materiałami związanymi z Powstaniem Wielkopolskim WBH zajmuje się od swego powstania, a nie z powodu uchwały Sejmowej.

Warto też wiedzieć, że materiały osobowe dotyczące Powstania Wielkopolskiego znajdujące się w CAW mają za sobą kilkuletnią "wycieczkę" za wschodnią granicę. Nie pewności, że wszystko powróciło.

Pozdrawiam
Marek Szymański

PostNapisane: 18 lis 2017, 19:12 

Witam !

O Józefie Lucjanie Wichlińskim- Mielżyńskim,Kuzynie mojej Babci Ireny z Braunków-Paliszewskiej
i Jego związkach z Dworem Królewskim Holandii
wpisałem dane w Projekt Poznań
patrz Józef Wichliński Tekla Czaykowska
patrz także google Józef Lucjan Wichliński-Mielżyński Józefa Felicja hr.Mielżyńska
baza Pana dr.MInakowskiego

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 258 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1