Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 wrz 2020, 08:58

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lut 2017, 16:10 

Pawle,

Pod koniec lat 60 to mnie jeszcze na Chwiałkę samemu nie puszczali :-(
Pamiętam jednak 'kocie łby' na Dolnej Wildzie kończące się na wysokości wspomnianej kamienicy pod 40 (dalej była polna, gruntowa droga) i pozostałości po nieczynnej gazowej latarni na hydrancie przy tym budynku - hydrant w tym miejscu istnieje do dzisiaj:
https://goo.gl/maps/VEUTfrzqyeD2
Po drugiej stronie ulicy były dzikie krzaki i zarośla.

Zmieniło się to chyba jednak dopiero podczas największych zmian w tym rejonie Wildy - podczas przygotowań do centralnych dożynek 1974.
Nie jestem pewien - chyba jednak dopiero wtedy powstał pas uporządkowanej zieleni pomiędzy Dolną Wildą a 'Chwiałką' ?
Tak samo jak przedłużenie Dolnej Wildy asfaltem do Chłapowskiego, skąd dalej były już droga gruntowa w kierunku istniejącej od 1973 Hetmańskiej jednak chyba bez przejazdu 'dołem' w kierunku Dębca i Lubonia ?

Budynek był odsunięty od ulicy, stał na środku dzisiejszego pasa zieleni poprzecznie do Dolnej Wildy co widać na zdjęciach.
Według tego co pamiętam przetrwał armagedon przygotowań do dożynek 1974 i został zburzony dopiero później.

Plan Poznania z 1948 też pokazuje w tej okolicy tylko pojedynczy budynek jak na planie który przywołałeś.

Zabrakło kilkadziesiąt metrów aby ten budynek załapał się na obecność na tym bardziej szczegółowym planie:
http://www.cyryl.poznan.pl/katalog.php? ... da%20Szyca
z niego zdaje się wynikać że faktyczna zabudowa w tym rejonie była znacznie 'bogatsza' niż ta oznaczana na planach Poznania.

PostNapisane: 05 lut 2017, 18:57 

Wyprostowałeś trochę moją pamięć historyczną: faktycznie 'porządkowanie' okolic 'Chwiałki' i Stadionu wówczas 22 Lipca było związane z Dożynkami i wtedy pewnie rozebrano - nielicującą z obrazem okolicy - kamienicę.
TomekD napisał(a):
Tak samo jak przedłużenie Dolnej Wildy asfaltem do Chłapowskiego, skąd dalej były już droga gruntowa w kierunku istniejącej od 1973 Hetmańskiej jednak chyba bez przejazdu 'dołem' w kierunku Dębca i Lubonia ?

Mała dygresja: przejazd był cały czas. Wyjąwszy czas budowy estakady. Prawie pod moimi oknami...
W czasie oblężenia Poznania jedną z kluczowych pozycji była obrona wiaduktu kolejowego na kierunku Lubonia. Wycofując stamtąd kompanię dział pancernych Niemcy stracili połowę swoich sił pancernych. Ale to już zupełnie inna historia :)

Człek uczy się całe życie a i tak głupi odchodzi....
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

PostNapisane: 06 lut 2017, 01:39 

Pawle dziękuje za opis ulicy Dolna Wilda.

Poszukuje inf Sępiński,Guza,Paradziński,Malczewski

PostNapisane: 06 lut 2017, 19:46 

Porwałem się na próbę identyfikacji innej kluczowej postaci wspomnień - Heleny.

W książce nie ma wielu tropów, które by na nią jasno naprowadzały. Dowiadujemy się m.in., że jej warsztat krawiecki mieścił się na Masztalarskiej mniej więcej na przeciwko cukierni Herszlika - ta zaś była w nieistniejącej kamienicy na lewo od bazy Straży Pożarnej. W księdze adresowej z 1932 roku odnajdujemy "Fabrykę Trykotaży" pod numerem 6 przy Masztalarskiej. Był to chyba dom na lewo od dzisiejszego banku (Pekao SA). Nie jest dla mnie do końca jasne, czy z książki można wywnioskować, że Helena z rodziną mieszkała w tej samej kamienicy, gdzie miała warsztat, ale sporo by wskazywało na to, że było to w każdym razie bardzo blisko, a do tego pewne opisane zdarzenie wprost sugeruje, że dom ten mieścił się na załamaniu ulicy. Pasowałoby to do sąsiedniego budynku pod ówczesnym numerem 5. Przejrzałem karty meldunkowe mieszkańców obu kamienic i znalazłem tę rodzinę:

http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Mąż Heleny był "wysokim urzędnikiem na kolei" co by się zgadzało z kartą. Ale inne szczegóły nie do końca i w sumie sam już nie jestem pewny, a do tego tuż przed wojną Helena w opowieści Myszki zdaje się mieszkać na Wildzie, chyba, że narracja jest w tym miejscu nie do końca logiczna.

Może ktoś słyszał o Michale i Jadwidze Jaroszewskich (przeżyli wojnę i spoczywają na Junikowie) i może uprawdopodobnić, bądź przekreślić moje domysły...

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.

PostNapisane: 07 lut 2017, 14:49 

Łukasz Bielecki napisał(a):

Łukaszu to są pola (te dwa okręgi) gdzie prochy wsypuje się bezpośrednio do ziemi. Taka była wola "Myszki" aby Jej prochy były wysypane w ukochanym Poznaniu. ( chciała nad Wartą ale prawo na to nie pozwoliło). Wiem to od Magdy Mrugalskiej. Myślę, że mogłaby dużo opowiedzieć nt temat ale rzadko tu zagląda....

Gratuluję wyników tej kwerendy. Ja kiedyś zidentyfikowałam tylko Nikusia :)

pozdrawiam:)
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!

PostNapisane: 14 lut 2017, 22:54 

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Wyprostowałeś trochę moją pamięć historyczną: faktycznie 'porządkowanie' okolic 'Chwiałki' i Stadionu wówczas 22 Lipca było związane z Dożynkami i wtedy pewnie rozebrano - nielicującą z obrazem okolicy - kamienicę.
TomekD napisał(a):

Mała dygresja: przejazd był cały czas. Wyjąwszy czas budowy estakady. Prawie pod moimi oknami...
W