Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 mar 2017, 11:03

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 mar 2017, 22:33 

Odszukałem wiele dokumentów i opisałem historię rodziny Skrzetuskich z Szypłowa i Konarskiego - okolice Książa Wlkp., wywodzących się ze Skrzetusza siedziby wspólnych przodków Mikołaja Skrzetuskiego, pierwowzoru bohatera spod Zbaraża rozsławionego przez H. Sienkiewicza. Może ktoś zainteresowany zapozna się z tym opracowaniem i skojarzy fakty, być może uda się wspólnymi siłami dopowiedzieć dalsze losy potomków tej zaszczytnej familii, byłoby to poruszające zakończenie tej historii. Zapraszam też lubiących takie historie. Jestem pewien, że jeszcze żyją ich potomkowie, mimo, że nie mają wiedzy o historii i losach swych przodków. To bardzo ciekawa i momentami ekscytująca historia potwierdzona odszukanymi dokumentami sięgającymi 1600 roku. Zależy mi na odszukaniu potomków Walentego Skrzetuskiego i Nepomuceny z Broniszów dziedziców Konarskiego i Wawrzyna Skrzetuskiego + Marianny Wyganowskiej , braci, synów i spadkobierców Ludwika Skrzetuskiego i Katarzyny z Pietrowskich. Udało mi się odszukać kolejnych potomków tylko w jednym przypadku syna Walentego i Nepomuceny - Maksymiliana Aleksandra Skrzetuskiego ( 23.10.1781 - 16.02.1855 ), jego syn Aleksander ( 1824 - ? ) żonaty z Michaliną Królikowską, ich syn Aleksander ( 1863 - ? ) + żona Zofia Mazurkiewicz ( 1867 -? ) ślub Oborniki 1887, dzieci Seweryn - 1891, Karol - 1892, Irena - 1894, Bogusław - 1897 . Karol odnotowany jako uczestnik walk o niepodległość , aktywny w okresie międzywojennym. Liczę na pomoc w odszukaniu ich potomków. Link do strony, opis historii w podstronie o Skrzetuskich.
http://www.sowiniec.webnode.com
Marek

PostNapisane: 22 mar 2017, 13:09 

Panie Marku. Moje uznanie za wykonanie wielkiej pracy. Z przyjemnością czytam Pana opracowanie. Dotarł Pan do źródeł, do których pewnie nie byłbym w stanie dotrzeć. Badaniem dziejów rodziny Skrzetuskich zajmuję się od wielu lat. Zaczynałem jeszcze jako uczeń liceum. Część zebranych informacji opublikowałem na stronie www.skrzetuski.com, której jednak od kilku lat (co ze smutkiem przyznaję) nie aktualizowałem, a zebrałem w międzyczasie sporo nowych istotnych danych. Postaram się w najbliższym czasie przerzucić to wszystko na nową stronę w Wordpressie. Do badania historii rodziny najbardziej przydatne były opracowania Zygmunta Lasockiego "Skrzetuscy" (dostępne w "Miesięczniku Heraldycznym" - w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej) i "Czy Skrzetuski był Kozakiem". Podstawowym źródłem do badania historii rodziny okazały się "Teki Dworzaczka", dzięki którym udało mi się odtworzyc dzieje Skrzetuskich w XV, XVI i XVII wieku. Bardzo pomocne były również publikacje zawarte w "Słowniku historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu. Wielkopolska - województwo poznańskie", (wersja elekroniczna - http://www.slownik.ihpan.edu.pl/) i zawarte tam hasło "Skrzetusz" (http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search. ... sz&d=7&t=1). Z lektury tych źródeł wynika, że mamy kilka gałęzi rodziny Skrzetuskich. I tak - sienkiewiczowski Jan, czyli Mikołaj wywodzi się z gałęzi Skrzetuskich z przydomkiem Jakusz, natomiast opisywani przez Pana Skrzetuscy, pochodzą z linii Skrzetuskich z przydomkiem - Bzdziel. Nie mam pewności, czy te gałęzie miały wspólnego przodka. Sam wywodzę się z jeszcze innej linii zwanej Wiączeniec - czyli pochodzący od Wincentego. Jego potomkowie z czasem przenieśli się do Małopolski (krakowskie, lwowskie, lubelskie). Z oczywistych względów zajmuję się badaniem historii tej gałęzi i jak czas i zdrowie pozwolą, to zamierzam wydać publikację opisującą jej dzieje. Praca jest na ukończeniu i mam nadzieję, że w tym roku powinna sie ukazać. Skrzetuscy wywodzący się z linii "Bzdziel" zamieszkują m.in. w Lesznie. Przed laty miałem przyjemność uczestniczyć w zjeździe rodzinnym, którego organizatorem był Karol Skrzetuski - leśniczy z Rogozińca (Depot). Opierając się na "Tekach Dworzaczka" i na informacjach przekazanych przez Skrzetuskich z Leszna udało mi się stworzyć grzewo genealogiczne tej gałęzi. Nie publikuję jej całej w internecie z uwagi na to, że znajdują się na nim osoby żyjące (ochrona danych osobowych). Prześlę je Panu mailem, może się przydać w kontaktach z rodziną Skrzetuskich (z prośbą o niepublikowanie, ze wspomnianych wcześniej względów). Jeszcze raz gratuluję i życzę dalszych sukcesów w badaniach.

PostNapisane: 23 mar 2017, 21:07 

Panie Andrzeju, dzisiaj wiem, że jest pan niepodważalnym autorytetem historii rodziny Skrzetuskich, bardzo dziękuję, za miłe słowa na temat mojego opracowania, które jak sądzę, wnosi wiele do historii Skrzetuskich z gałęzi Bzdziel , a przede wszystkim za mocne udokumentowanie kopiami odszukanych oryginałów. Jakiś czas temu na początku moich zmagań z tematem odwiedziłem pana stronę, ale wydawało mi. że pisze pan o innych Skrzetuskich, nie byłem zbyt dociekliwy wtedy i nie skontaktowałem się z panem, a szkoda. Odpisuję tu na forum bardzo skrótowo bo już w międzyczasie otrzymałem od pana maila, więc wszystkie kwestie tam sobie przekażemy , tutaj chciałem tylko dać wyraz mojego szacunku dla pana i podziękować za komentarz.
Pozdrawiam Marek

PostNapisane: 24 mar 2017, 02:50 

Marku, czy znasz to:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 1390&tab=3
Notaty i wstępne szkice genealogiczne dotyczące szlachty wielkopolskiej (ułożone alfabetycznie według nazwisk: A-Ż)
Litera "S", str. od 129 do 143, dotyczą Skrzetuskich.
...
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8556&tab=3
Rody szlacheckie w Wielkopolsce w XVI-XIX w. (ułożone alfabetycznie według nazwisk)
Litera "S" cz.1, str. od 79 do 87, Skrzetuscy.
...

Strefa czasowa: UTC + 1