Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 10 lis 2024, 20:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 402 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 cze 2012, 22:37 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 7 Śremskiego Notatnika Historycznego:
  • Antoni Gąsiorowski, Przedmowa
  • Stefan Gąsiorowski:
    • I. Wspomnienia o Śremie i o latach mej wczesnej młodości
    • II. Wujostwo Stefańscy - Brzezie

Obrazek

PRZEDMOWA

Autor niniejszych Wspomnień, mój Ojciec Stefan Gąsiorowski, urodził się w Śremie 2 lutego 1878 roku i tam spędził swe pierwsze osiemnaście lat. Uczęszczał do śremskiego gimnazjum, którego nie zdołał ukończyć. Najpierw - po konflikcie z katechetą, ks. Stanisławem Klarowiczcm - najpewniej powtarzał klasę, potem, niedługo przed maturą, zaatakowany przez gruźlicę, wyjechał w 1896 roku ze Śremu i kurował się u swej ciotki, Wandy z Kucnerów Gostyńskiej, w Nieznanowicach pod Włoszczową w Kieleckiem. Gdy wrócił po czterech latach, wobec katastrofy śremskiej księgarni swego ojca, znalazł krótko zatrudnienie w drukami i oficynie wydawniczej Hermanna Schwantesa w Śremie, ojca swego gimnazjalnego kolegi. Rychło jednak opuścił śremski świat i osiadł w Berlinie, pozostając nadal wierny zawodowi swego ojca - pracował w księgarniach, najpierw u Augusta Scholzego, a potem w znacznej firmie Herbiga. Stamtąd ściągnął go do Poznania jego powiernik duchowy, przyjaciel rodziny, były wikariusz i mansjonarz w Śremie, ksiądz Piotr Wawrzyniak. W początku 1903 roku Ojciec rozpoczął pracę w kierowanej przez ks. Wawrzyniaka Księgarni i Drukarni Świętego Wojciecha w Poznaniu; z małej prowincjonalnej oficyny przekształcił ją w duży ośrodek wydawniczy, księgarski i antykwaryczny. Z wojennymi przerwami - pierwszą wojnę spędził w armii niemieckiej w Belgii, drugą na tak zwanym wysiedleniu w Konstancinie pod Warszawą - przepracował w Księgarni do 1946 roku, pełniąc w tym czasie funkcje dyrektora sieci księgarskiej firmy i jednego z jej prokurentów. Po ostatniej wojnie, nie mogąc odzyskać swego mieszkania w poznańskim domu, zajętym przez „dzikich" lokatorów, osiadł w Puszczykówku pod Poznaniem. Zmarł w poznańskim szpitalu 8 lutego 1951 roku.

Wspomnienia zaczął pisać w czasie przymusowej bezczynności w Konstancinie podczas wojny. Zakroił je na trzynaście części, którym nadał tytuły:

I. Wspomnienia o Śremie i o latach mej wczesnej młodości,
II. Wujostwo Stefańscy - Brzezie,
III. Wujostwo Gostyńscy - Nieznanowice - Przygradów,
IV. Schwantes - August Scholze - Herbig,
V. Wspomnienia z 37-letniego pobytu w Drukarni i Księgami św. Wojciecha. Część pierwsza (1903-1914),
VI. Wspomnienia z I wojny światowej 1914-1918,
VII. Wspomnienia o śp. Stanisławie Wegnerze,
VIII. Wspomnienia z 37-letniego pobytu w Drukami i Księgarni św. Wojciecha. Cześć druga (1919-1939),
IX. Wspomnienia z II wojny światowej 1940-1945,
X. Powrót do Poznania z wygnania. Demokratyczna Polska - Puszczykówko,
XI. Część trzecia wspomnień z ponownego pobytu w Drukarni [i Księgarni] św. Wojciecha 15 XI 1945 - 1 VI 1946,
XII. Wielkie sperandy,
XIII. Mixta.

Nie wszystkie z nich napisał - po rozdziałach IV, VIII-XI zostały tylko karty tytułowe.

Tylko cztery z trzynastu części Wspomnień noszą na końcu daty: począwszy od: Konstancin, styczeń 1942 (cz. II), poprzez Puszczykówko, wrzesień 1945 fez. I), maj 1947 fez. III), aż po Puszczykówko. kwiecień 1950 (cz. XIII/1). Styczeń 1942 roku to czas zakończenia pisania rozdziału o podgostyńskim Brzeziu, rozdziału chyba pierwszego w kolejności powstawania Wspomnień, rozpoczętego więc najpewniej jesienią 1941 roku Rozdział o Brzeziu, w którym Ojciec ucieka od okupacyjnej nocy jesieni 1941 roku do krainy najwspanialszych, najpogodniejszych - nic to, że najpewniej częściowo wyidealizowanych - wspomnień z dzieciństwa, Zdaje się świadczyć o przyczynach powstania całej serii. Tłumaczy też jednocześnie, dlaczego nie powstały wszystkie zamierzone rozdziały, przede wszystkim te opisujące pracę u Św. Wojciecha w międzywojennym dwudziestoleciu i tuż po wojnie, a także okres okupacji i pierwszych lal po wyzwoleniu. Niezmiernie krytyczny wobec zmian, jakie nastąpiły w Księgarni po śmierci księdza Wawrzyniaka (1910), Ojciec nie mógł się zdobyć na pisemne sformułowanie swego do nich stosunku. I tak zostało.

Literatura pamiętnikarska - a dotyczy to zarówno tworzonych „na bieżąco" pamiętników, jak i pisanych z dystansem czasowym wspomnień - to specyficzny rodzaj źródła historycznego, dobrze już zdefiniowany i opisany przez badaczy. Czytając wspomnienia o Śremie i o Brzeziu, musimy zdawać sobie ponadto sprawę, że powstawały one w ponad pól wieku po opisywanych wydarzeniach, powstawały rekonstruowane z pamięci, zawsze mniej lub bardziej zawodnej, wybiórczo i często subiektywnie utrwalającej owe wydarzenia i ich konteksty. Powstawały wreszcie, o czym warto pamiętać. w okresie, gdy ich Autor - w Konstancinie, a potem w Puszczykówku - pozbawiony był wszelkich materiałów źródłowych, pozwalających na kontrolę owego przekazu pamięci: cale archiwum rodzinne Ojca pozostało podczas wojny w Poznaniu, a po jej zakończeniu zostało rozkradzione i zniszczone. Nie miał też podczas pisania dostępu do bibliotek. Pisał tylko „z głowy". To dlatego zapewne we Wspomnieniach Ojca niewiele jest dat - te najłatwiej ulatują z głowy, pozostawiając pamięć o wydarzeniach nie zawieszoną w konkretnym czasie. Warto jednak podkreślić, że nieliczne daty podane w tekście, poddane potem mojej weryfikacji z reguły się ostają. W pełni zwycięsko wychodzą też z takiej weryfikacji nazwiska licznych bohaterów narracji. Pozwala to domniemywać, że i pozostałe elementy narracji nie są skażone błędami wynikającymi z zawodnej pamięci Autora. Pamięć ta była bardzo wysokiej próby.

Pozostaje oczywiście problem interpretacji i naświetleń minionych wydarzeń. problem widzenia świata przez narratora i chęci przekazywania odbiorcy określonej wizji tego świata...

Mój Ojciec był synem Kazimierza Gąsiorowskiego, który osiadł w Śremie i tu założył księgarnię. To „kupieckie" zajęcie było nowością w rodzinie, która widziała się zawsze w kręgach szlacheckich, a i ziemiańskich, choć ziemiaństwo to było w dużej mierze już iluzoryczne. Już ojciec Kazimierza, Ludwik (1807-1863), powstaniec 1830 roku, osiadł w mieście, w Poznaniu, gdzie był wziętym lekarzem i społecznikiem, wreszcie uznanym w całej Polsce historykiem medycyny. Ojciec Ludwika, Józef Antoni, gospodarował na roli głównie jako dzierżawca lub zarządca rozmaitych dóbr. m.in. w podwieluńskiej Rudzie (gdzie urodził się Ludwik), potem u Mycielskich w Szamotułach (gdzie najpewniej Ludwik spędził wczesną, zupełnie dotąd nierozpoznaną młodość). Żaden z potomków Ludwika nie wrócił już na wieś. Tradycję ziemiańską podtrzymywały w rodzinie pochodzące głównie z tej sfery żony (panien ze szlacheckich dworów nigdy nie brakowało na matrymonialnym rynku): matka Ludwika, Apolonia z Trzebińskich, jego żona Florentyna Werydianna z Żychlińskich, wreszcie żona Kazimierza, a moja babka, Stefania z Kucnerów, córka Jana Nepomucena Kucnera i Jarosławy ze Stefańskich. Ojciec Stefanii urodził się w 1822 roku w Zaniemyślu, jako jedno z licznych dzieci Weroniki Śmitkowskiej i jej męża, tamtejszego kupca Władysława Kucnera, syna Franciszka, zapewne identycznego z Franciszkiem Kutznerem, nobilitowanym zaledwie w 1790 roku mocą konstytucji Sejmu Wielkiego. Nie była to więc rodzina o długim rodowodzie szlacheckim. Kucnerowie mieli jednak ziemiańskie ciągoty: Władysław już w 1835 roku był i tytułował się dzierżawcą w podzaniemyskiej Kępie, Jan Nepomucen osiadł wreszcie na własnej ziemi w Pijanowicach pod Gostyniem, i tu - już jako ziemiańska córka - przyszła na świat moja ojczysta babka. Krąg rodzinny mojej babki, rozrodzone rodziny Kucnerów, Śmitkowskich, Stefańskich, był tym środowiskiem familijnym, w którym głównie wzrastał mój Ojciec.

Szlacheckie „ciągoty" Kazimierza Gąsiorowskiego maja swoje odzwierciedlenie i we Wspomnieniach jego syna. Obok kręgu rodzinnego przedmiotem Wspomnień jest krąg drugi, śremski krąg towarzyski, w którym obracał się mój dziadek. Widać wyraźnie, że był to dla niego w przeważającej mierze krąg podśremskich ziemian. Dziad mój - jak wielu ówczesnych przedstawicieli zawodów inteligenckich, podobnie kupieckich w Polsce - czuł się „wyzutym z ziemi szlachcicem". Znajdziemy i w niniejszych śremskich wspomnieniach scenę, kiedy to Kazimierz Gąsiorowski, parającv się kupieckim wszak zajęciem, za obrazę traktował określenie go mianem kupca, a szlacheckie kompleksy słusznie wytykali mu miejscowi. „Zawsze z pana coś szlacheckiego z każdego słowa wyłazi, my to wszyscy czujemy..." powiedział - zapewne nie bez racji - mojemu dziadkowi nauczyciel Michalski. Obraz podśremskiego ziemiaństwa jest we Wspomnieniach żywy i barwny. Krąg miejski, mieszczański, rysuje się w nich nieporównanie skromniej. Takie to były czasy...

Niezależnie od owych kłopotów identyfikacyjnych, tożsamościowych. Wspomnienia mojego Ojca o Śremie ostatniej ćwierci XIX wieku przynoszą wiele informacji o wydarzeniach i ludziach tego czasu działających na śremskim partykularzu, podobnie o życiu podgostyńskiego folwarku Brzezie. Myślę, że znacznie wzbogacają obraz miasta i najbliższej okolicy, funkcjonujący dotąd w świadomości historycznej. Dlatego zdecydowałem się na ich publikację.

Zdecydowałem się, świadomie łamiąc wyrażoną na piśmie wolę mojego Ojca, który w krótkim wstępie kategorycznie zastrzegał, że wspomnienia te napisane zostały tylko dla mnie i ewentualnie dla moich dzieci i że „nie są przeznaczone dla szerszego ogółu". Idąc za tymi nakazami, w sześćdziesiąt lat po śmierci Ojca powinienem - sam zbliżając się do kresu żywota - wspomnienia zniszczyć.

A byłoby szkoda. Wspomnienia upamiętniają bowiem miejsca i - co ważniejsze - ludzi, których już od dawna nie ma na tym świecie. Rozebrany zo stal dom moich Dziadków w Śremie, zaledwie ślady w trawie wskazują dziś miejsce, w którym mój Ojciec popasał w drodze ze Śremu do Brzezia w pałacu „pana Dyzia" Budziszewskiego w Małachowie, nawet takich śladów nie ma już po idyllicznej pamięci dworku „wujostwa" Stefańskich w Brzeziu czy po dworze Kucnerów w Pijanowicach. Nie żyja już, co oczywiste, występujący na kartach wspomnień mojego Ojca członkowie rodzin Gąsiorowskich i Kucnerów, podobnie jak i wszyscy inni opisani tam śremianie, a w większości ich dzieci i wnuki. O nikim z nich zresztą nie czytamy we Wspomnieniach zdecydowanie negatywnych treści, mogących budzić dyskomfort ich potomków.

Treść Wspomnień Ojca publikuję w zasadzie bez zmian: modernizuję interpunkcje wedle dzisiejszych zasad oraz niektóre konstrukcje składniowe (typu: był wdzięcznym, na: był wdzięczny). Nie ingeruję w styl, składnię czy niekiedy archaiczne fleksje słów, uznając, że język narracji jest również faktem źródłowym: językiem Autora kształconego w polskim domu i pruskiej szkole, wychowanego w dziewiętnastowiecznej polskiej stylistyce, w Wielkopolsce podlegającej niemałym wpływom zasad narracji niemieckiej. Niektóre wydarzenia objaśniam wraz z Panem Krzysztofem Budzyniem w przypisach sygnowanych moim (AG) bądź Jego monogramem (KB), zachowuję też oczywiście (nieliczne) przypisy Ojca. Tekst razem z Panem Krzysztofem Budzyniem zaopatrujemy w wykaz osób, przy czym staramy się uwzględniać tylko te osoby, o których działalności w Śremie czy w Brzeziu bezpośrednio mowa na kartach Wspomnień.



Nota bibliograficzna:
Życiorysy Kazimierza i Stefana Gąsiorowskich w Słowniku pracowników książki polskiej, Warszaawa 1972 i w Słowniku biograficznym Śremu, Śrem 2008; Stefana ponadto w Wielkopolskim słowniku biograficznym, Warszawa 1981; tam też wszędzie dalsza literatura. O księgarni Kazimierza Gąsiorowskiego ostatnio Danuta Płygawko, Księgarze i drukarze w Śremie 1869-2009, Śrem 2009, s. 9-23 (tekst oparty głównie na niniejszych Wspomnieniach).

Puszczykówko, w czerwcu 2011

Antoni Gąsiorowski

http://www.budzyn.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2012, 11:50 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 8 Śremskiego Notatnika Historycznego:
  • POCZĄTKI BNINA, Andrzej Wędzki
  • PSARSKIE, NAJDAWNIEJSZE DZIEJE WSI, Krzysztof Budzyń
  • GUSTAV GRABEN-HOFFMANN, Karol Górski
  • MIESZKAŃCY PAŁACU W ŁĘKNIE, Roman Plebański
  • TAJEMNICE REZYDENCJI ARTHURA GREISERA W JEZIORACH POD MOSINĄ, Wanda Dech
  • LEON STRABEL. CZŁOWIEK W TRYBACH HISTORII, Piotr Radwański
  • TADEUSZ ŁOŻYŃSKI, Jarosław T. Łożyński
  • ŚREM W HISTORII MORSKIEJ FLOTY, Waldemar Bałda
  • SMUTNY LOS NIECHCIANEGO MUZEUM, Jerzy Sobczak
  • ROZMOWA Z PROFESOREM ZDZISŁAWEM MRUGALSKIM „PIERWSZYM ZEGARMISTRZEM RZECZPOSPOLITEJ", Krzysztof Budzyń
  • ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM IM. HRABIEGO WŁADYSŁAWA ZAMOYSKIEGO W NOCHOWIE A FUNDACJA „ZAKŁADY KÓRNICKIE", Beata Wietrzyńska-Szałek, Anna Wolarczyk
  • Z DAWNYCH GAZET

Obrazek

Obrazek
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość,
że w dniu 1 lutego zmarła urodzona w Prowencie (gmina Bnin)
WISŁAWA SZYMBORSKA
(1923-2012)
poetka i eseistka,
laureatka literackiej Nagrody Nobla

Świat tylko taki. Tylko tak
żyć i umierać tylko tyle.
A wszystko inne jest jak Bach
chwilowo grany na pile.



Pamiętajcie, żebyście całym życiem swoim i przyszłym
wykazali szacunek i pamięć dla przeszłości
i w świat przyszły siali ziarna miłości, rzetelnej pracy,
by wśród narodów zjednoczonej Europy te właśnie cechy
świadczyły o naszej polskiej tożsamości.
Będąc światłym, jaśniej interes kraju obaczycie,
a zachęceni do patriotyzmu
nigdy się Wasz duch nie zniży, ani gwałtu nie zlęknie.

Józef Rufin Wybicki (1747-1822)
Pamiętniki

www.budzyn.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2012, 22:08 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2011, 11:38
Posty: 41
Skała, pozdrawiam , chętnie kupię tą śremską gazetę..., gdzie ?

_________________
Szukam nazwisk Hoffa/Hofa/,Wiatr,Król,Boinska z okolic Kórnik,Borówiec,Srem,Poznań,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2012, 00:39 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Śremski Notatnik Historyczny to nie gazeta, a raczej periodyczne tomiki poświęcone historii regionu. Nabyć je można w większości księgarń na terenie powiatu śremskiego, poza nim chyba jest to trudne. Najlepiej kontaktować się bezpośrednio z Krzysztofem Budzyniem, do którego kontakt można znaleźć na www.budzyn.net. W razie czego mogę dostarczyć Notatnik do Poznania.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2012, 18:04 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 242
Lokalizacja: Plewiska
Witam, właśnie nabyłam ów Notatnik Śremski w Księgarni "Jedynka" w Poznaniu, al.Marcinkowskiego. Mają jeszcze inne numery. Pozdrawiam. Nela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2012, 21:46 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dopiero ostatnio wziąłem się za lekturę 7 numeru Śremskiego Notatnika Historycznego i muszę napisać, że wspomnienia Stefana Gąsiorowskiego są rewelacyjne! Czyta się to lepiej niż "Mariannę i Róże", chociaż to też troszkę co innego. Najzabawniejsze są wybryki autora z dzieciństwa, jednak nie brakuje tu ciekawych portretów okolicznego ziemiaństwa, opisów charakteru, wyglądu, czy przywar, a także stosunków, jakie panowały w ówczesnym Śremie. Dla zainteresowanych historią regionu rewelacja!

Poniżej zamieszczam spis osób. Jest to wersja zeskanowana z Notatnika, także mogą pojawiać się błędy. Dane biograficzne zestawione przez Antoniego Gąsiorowskiego i Krzysztofa Budzynia.

Aleksander III, chodzi raczej o Aleksandra II Romanowa (1818-1881), od 1855 r. cesarza rosyjskiego, syna Mikołaja I (NEP)
Berg Wiktor (1861-1907), Niemiec, dr, wicegubernator Kamerunu, później Niemieckiej Afryki Wschodniej, w l.1901-1907 zarządca (Bezirksamtmann) niemieckiej Mikronezji (Internet), mąż Heleny Kucnerówny; ich córki: Wanda (Dzianda) i Emilia (Mila), zamężna Vogel w Niemczech
Biske, pseud., właściwie Łukasz Bogatko, powstaniec z 1863 r., rezydent w Łęgu
Bochyński, komisaryczny nadzorca księgarni Gąsiorowskiego w Śremie
Broekere Antoni (1843-1909), lekarz w Śremie od 1873 r. i jego żona Emilia z Wolańskich (SBŚ)
Broekere Tadeusz (1880-1958), syn dr. Antoniego (SBŚ) i Emilii, przyjaciel szkolny Autora, potem ekonomista, mąż Haliny, córki dr. Jana Karchowskiego i Marii Gregor. Ich dzieci: Halina (żona Karola Szumana), Jan Kazimierz (inżynier górnictwa, mieszkał w Krakowie), Maria (żona Bolesława Kurzawy), Józef Antoni (oficer w I Dywizji Pancernej generała Maczka, poległ we Francji) i Maria (żona Włodzimierza Michałowskiego) (ŚNH, nr 5, s. 94)
Bry Beniamin, Żyd w Śremie, mieszkał na rynku (KB)
Budziszewski Dionizy (Dyzio) Marcin (1851-?), ur. w Małachowie, syn Cezarego i Modlibowskiej, właściciel Ostrowieczka i Małachowa pod Dolskiem w 1.1880-1886, w 1874 r. zaślubił Zofię z Budziszewskich. Ich synowie: a) Kazimierz Dionizy, ur. w Ostrowieczku 1875 r., ożeniony w Ostrowie 30 kwietnia 1911 r. z Władysławą Pauliną Leszczyńską - z tego małżeństwa Aleksander Kazimierz ur. w Ostrowie 1914 r.; b) Czesław, ur. w Małachowie 1880 r. (TD)
Celichowski Zygmunt (1845-1923), dr, bibliotekarz, historyk, wydawca, od 1870 r. zarządca Biblioteki Kórnickiej, ojciec Witolda wojewody poznańskiego (PSB; WSB; Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej, z. 24, Kórnik 1996, s. 1-135)
Chłapowska Florentyna (1826-1907), ur. w Bonikowie, 10 maja 1846 r. poślubiła Jana Nepomucena Kęszyckiego (1826-1910), jako posag otrzymała Karczewo, które pozostało w rodzinie Kęszyckich do 1939 r., zmarła w Błociszewie 15 marca (Ch, s. 138) (KB)
Chłapowski Dezydery (1788-1879), oficer napoleoński, generał, właściciel Turwi, działacz gospodarczy, nabywca Brodnicy od Franciszka Ksawerego Żychlińskiego teścia Ludwika Gąsiorowskiego, którą oddał jako wiano wnuczce Antoninie, żonie Wacława Mańkowskiego (PSB; WSB)
Cichocki, właściwie Cichowski, Wincenty Ludwik (1869-1921), ks., mansjonarz w Śremie, od 1904 r. proboszcz, a od 1916 r. dziekan w Śmiglu (KS)
Cichowicz Helena (1860-1929), etnograf wielkopolski, i jej córka
Wiesława C. (1886-1975), kontynuatorka dzieła matki (PSB; WSB)
Citron, Żyd, adwokat, sędzia w Śremie
Conze (w tekście Kunze) Walter, Niemiec, właściciel Pijanowic („Kunzenau"), dawniej posiadłości Jana Nepomucena Kucnera. Walter Conze nabył Pijanowice po Leusmannie w 1896 r., a w 1937 r. odziedziczył je Walter Ulryk Conze (KB)
Czabański, właściciel restauracji w Gostyniu
Danielowie, ze Śląska, nabywcy Brzezia
Dettloff Szczęsny (1878-1961), ks., historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, przyjaciel Autora (WSB)
Dobrowolski Franciszek (1830-1896), powstaniec i członek Rządu Narodowego w 1863 r., od 1871 r. redaktor „Dziennika Poznańskiego", od 1883 r. społeczny dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu (PSB; WSB)
Dobrzyńska Ludwika (ok. 1846-1924), z d. Moraczewska, w Śremie, córka Romana i Franciszki z Zakrzewskich, żona Ludwika Józefa Dobrzyńskiego, syna dziedziców dóbr Brzeżawa w Galicji (TD)
Domachowski, kamieniarz w Śremie, jego NN syn, kolega szkolny Autora
Domagalski, prawd. Bolesław, właściciel kawiarni i cukierni w Śremie (KB)
Drożdżyński Maksymilian (1849-1904), ks., od 1890 r. proboszcz w Śremie, tam zmarł (KS)
Dutkiewicz Czesław (1872-1923), pracownik Banku Ludowego w Śremie, dyrygent chórów członek Rady Miejskiej Śremu i pierwszy polski burmistrz Śremu w 1919 r. (SBŚ)
Działyńscy: Adam Tytus (1796-1861) ojciec, Jan Kanty (1829-1880) syn, właściciele dóbr kórnickich (PSB; WSB; A. Mężyński, Jan Działyński 1829-1880, Wrocław 1987; S. K. Potocki, B. Wysocka T J Działyński 1796-1861, Kórnik 2002)
Dzierzbickie: Celina i Marynia, ciotki Autora
Erzepki Bolesław (1852-1932), dr filozofii, filolog, wydawca, dyr. Biblioteki PTPN, honorowy prof Uniwersytetu Poznańskiego, członek korespondent Akademii Umiejętności (WSB)
Fechner Heinrich, nauczyciel w Śremie
Friedeberger Karl, Żyd w Śremie, syn Simona, wybudował w ok. 1880 r. kamienicę na rynku, w 1920 r. sprzedał ją Antoniemu Nowakowi i wyjechał do Gdańska (ŚNH, nr 2, s. 31)
Friedlaender, dostawca papieru w Poznaniu
Gąsiorowska Eufemia ze Stefańskich (7-1877), żona Józefa Jana G. ze Zberek
Gąsiorowska Ewa (1885-1963), córka Kazimierza G. i Stefanii z Kucnerów, żona Lucjana Jakusza, siostra Autora
Gąsiorowska Florentyna Wirydianna (Werydianna) (1812-1900), córka Franciszka Ksawerego Żychliń- skiego (właściciela Szczodrowa i Brodnicy) i Antoniny Trzebińskiej, żona Ludwika G., matka Kazimierza G., babka Autora
Gąsiorowska Irena (1876-1912), córka Kazimierza G. i Stefanii, siostra Autora
Gąsiorowska Ludwika Helena (1854-1916), córka dr. Ludwika G. i Florentyny Wirydianny Żychlińskiej, siostra Kazimierza G. ze Śremu
Gąsiorowska Maria Ludwika (1846-1936), córka Ludwika G. i Florentyny Wirydianny Żychlińskiej, siostra Kazimierza G. ze Śremu, żona Mieczysława Leitgebera; ich syn Witold Leitgeber (1870-1903), księgarz i wydawca (PSB)
Gąsiorowska Maria z Janickich (1894-1989), żona Autora
Gąsiorowska Stefania Celestyna (1844-1930), córka Jana Nepomucena Kucnera i Jarosławy Stefańskiej, żona Kazimierza G. ze Śremu, matka Autora
Gąsiorowski Adam Kazimierz (1879-1883), syn Kazimierza G. i Stefanii z Kucnerów, brat Autora
Gąsiorowski Antoni (ur. 1932), syn Stefana G. i Marii Janickiej, historyk w Poznaniu
Gąsiorowski Antoni Zdzisław (1887-1888), syn Kazimierza G. i Stefanii z Kucnerów, brat Autora
Gąsiorowski Bolesław („Bolecha") Michał (1836-?), syn Antoniego G., właściciela Zberek, i Józefy Krajewskiej, stryjeczny brat Kazimierza G.
Gąsiorowski Bronisław Maciej (1891-1918), syn Macieja G. i Józefy Zofii Krajewskiej, inżynier w Poznaniu
Gąsiorowski Bronisław Saturnin (1830-1902), syn Ignacego G. i Eufrozyny Niegolewskiej, właściciel dóbr Bytyń w Poznańskiem, jego pasierbica Helena Kisielnicka (Gąsiorowska)
Gąsiorowski Józef Jan (1804-1886), syn Józefa Antoniego G. i Apolonii Trzebińskiej, powstaniec 1831 r., właściciel Zberek, mąż Eufemii Stefańskiej, brat Ludwika G., stryj Kazimierza G. ze Śremu (PSB)
Gąsiorowski Kazimierz (1841-1908), syn Ludwika G. i Florentyny Wirydianny Żychlińskiej, mąż Stefanii Kucner, księgarz w Śremie, ojciec Autora (SPKP; SBŚ; D. Płygawko, Księgarze i drukarze w Śremie 1869-2009, Srem 2009, s. 31-45)
Gąsiorowski Ludwik (1807-1863), syn Józefa Antoniego G. (1775-1833) i Apolonii Trzebińskiej, dr medycyny, lekarz ubogich w Poznaniu, historyk medycyny, ojciec Kazimierza G., dziad Autora (PSB; WSB)
Gąsiorowski Maciej (1844-1914), syn Ludwika G. i Florentyny Wirydianny Żychlińskiej, dr medycyny, lekarz w Poznaniu, stryj Autora
Gąsiorowski Mieczysław („Mechu") Ludwik (1845-1892), syn Ludwika G. i Florentyny Wirydianny Żychlińskiej, brat Kazimierza G. ze Śremu, stryj Autora
Gąsiorowski Stefan (1878-1951), syn Kazimierza G. i Stefanii Kucner, księgarz w Poznaniu, autor niejszych wspomnień (SPKP; WSB; SBŚ)
Gąsiorowski Wacław (1869-1939), syn Stanisława Augusta G. i Matyldy Thonnes, wnuk Antoniego G. (brata Ludwika), pseudonim literacki „Wiesław Sclavus", autor popularnych powieści historycznych, publicysta, działacz emigracyjny w Ameryce i Francji, w 1917 r. współorganizator
polskiej we Francji, w 1930 r. wrócił do Polski i osiadł w Konstancinie pod Warszawą, gdzie zmarł (PSB)
Gąsiorowski Zygmunt (1872-1945), syn Macieja G. i Walerii Freudenreich, notariusz w Nakle, Rawiczu stryjeczny brat Autora
Gładysz, NN (kobieta)
Gostyński Józef (7-1934), plenipotent dóbr Nieznanowice w Kieleckiem należących do łódzkiego przedsiębiorcy F. K. Poznańskiego, potem dóbr ołyckich Radziwiłłów, mąż Wandy Kucner (zob.), potem Izabeli Moszczeńskiej
Górski Władysław (1840-1899), ks., od 1887 r. do śmierci proboszcz w Gostyniu (KS)
Górski Wacław, „wszystko wiedzący" nuciarz
Grodzicki Bronisław (1856-1940), w 1882 r. poślubił Marię Lipską, kupił majątki Psarskie i Manieczki pod Śremem, w 1903 r. zmuszony przez władze pruskie do opuszczenia Wielkopolski i sprzedaży majątków, po tułaczce w 1907 r. kupił Lubraniec na Kujawach, który doprowadził do rozkwitu gospodarczego. Zmarł w Warszawie, pochowany w Lubrańcu (KB)
Happner, Żyd, właściciel sklepu kolonialnego w Śremie
Jackowski Maksymilian (1815-1905), brat Pauliny Powidzkiej, działacz społeczno-gospodarczy, publicysta, wydawca, patron kółek rolniczych (PSB; WSB) Jackwitz Ernst, Niemiec, nauczyciel gimnazjum w Śremie
Jaffe, Żyd w Śremie, właściciel wielkiego składu bławatów, członek Rady Miejskiej (KB)
Jażdżewski Ludwik (1838-1911), ks., dr teologii, działacz polityczny, od 1866 r. proboszcz w Zdunach, od 1890 r. w Środzie, poseł do parlamentu Rzeszy Niemieckiej w 1.1872-1874,1877-1890,1895-1907 (PSB; WSB)
Kadzidłowscy: Roman, właściciel restauracji i winiarni w Śremie, jego córki: Władysława, Maria (Marynia) oraz Mieczysława (Mięta) i Stanisława (Stacha) (późniejsze Prejbiszowa i Dębicka) Karaś, pomocnik w księgarni Kazimierza Gąsiorowskiego w Śremie
Karpiński Leopold (ok. 1825-1870), sędzia, członek spisku „Wiarus" w 1845 r., sędzia w Środzie, adwokat w Śremie, tam też przewodniczący Rady Miejskiej, członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, mąż Otylii Jarochowskiej, siostry Kazimierza J. Córki tychże Karpińskich wyszły za mąż: Konstancja za prof. Ludwika Dygata z Paryża (1839-1901; PSB), stąd pokrewieństwo z Zakrzewskimi i Bentkowskimi, druga za Władysława Jagniątkowskiego (1859-1930; PSB) i jeszcze w czasie II wojny światowej mieszkała w swej willi w Warszawie na Żoliborzu (KB)
Kęszycki Jan Nepomucen (1820-1910), z Błociszewa, mąż właścicielki tegoż majątku Florentyny z Chłapowskich
Klarowicz Stanisław (1858-1909), ks., w l.1883-1892 prefekt w gimnazjum w Śremie, później proboszcz
w Gębicach i Dębowie, a od 1907 r. proboszcz w Lutogniewie (KS)
Koczorowski Roch, totumfacki pijanowicki, spokrewniony z Urbanowskimi; jego syn Antoni („Anteczek"), niemowa
Kolanowski Józef, prof., jego I żona Węsierska, ich córka Wanda żona Krzyżankiewicza zmarła 16 listopada 1949 r., „przyszywana" ciotka Autora Królikowscy, aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu
Krzysztoporski Kazimierz Mikołaj (1864-1934), ziemianin z Dobczyna, cioteczny brat Józefy Potworowskiej z d. Palickiej z Wieszczyczyna, jego NN syn (ŚNH, nr 3, s. 14)
Kucharska Zuzanna, kucharka u Gąsiorowskich w Śremie, później Mellerowa
Kucharska Anna, z Kucnerów, ciotka Autora, żona Nikodema K.
Kucharski Ignacy, syn Nikodema K. i Anny z Kucnerów, geometra, umarł w Wilnie w stosunkowo młodym wieku, pozostawiwszy młodą wdowę
Kucharski Nikodem (1836-1908), pierwotnie ziemianin, później dżierżawca, później jeszcze rządca, wreszcie urzędnik Banku Ludowego w Śremie, uczestnik powstania 1863 r., jego żona Anna z Kucnerów siostra przyrodnia Jana Nepomucena Kucnera
Kucharski Zygmunt (? - ok. 1931), syn Nikodema K. i Anny z Kucnerów, po ukończeniu gimnazjum w Śremie organizował wraz z dr. Kusztelanem przyszły Bank Spółek Zarobkowych przy Alejach Marcinkowskiego (ówczesnej Wilhelmstrasse) w Poznaniu. Później przez długie lata był w Moskwie u Popowa (herbata), w czasie I wojny światowej znalazł się w Trieście; po wojnie pracował „w cykorii" m. in. u Bohma we Włocławku. Zmarł w Grudziądzu jako dyrektor banku Kucner Adam (1859-1931), syn Jana Nepomucena K. i Jarosławy ze Stefańskich, dr medycyny, lekarz
w Krobi i w Poznaniu, brat matki Autora
Kucner Faustyna (1829-?), ur. w Zaniemyślu, córka Władysława K, siostra Jana Nepomucena K., zamężna Ulkowska
Kucner Franciszek (1876-1941), syn Jana Nepomucena K. i Jadwigi z Urbanowskich
Kucner Helena (?-1896), córka Jana Nepomucena K. i Jarosławy Stefańskiej, siostra Stefanii Gąsiorowskiej, od 1893 r. żona Wiktora Berga, ciotka Autora; ich córki: zob. Berg
Kucner Jadwiga (18337-1890), córka Napoleona Urbanowskiego, od 1874 r. II żona Jana Nepomucena K.
Kucner Jan (1900 - zaginął na Wschodzie 1939/40), syn Adama K. i Marii Eichstaedt, ekonomista w Poznaniu i w Kamerunie; jego syn z Marii z Rydlewskich, Michał, lekarz w Poznaniu
Kucner Jan Nepomucen (1822-1903), ur. w Zaniemyślu, potem właściciel Pijanowic, syn Władysława K. i Weroniki ze Śmitkowskich, żonaty z Jarosławą Stefańską, potem od 1874 r. z Jadwigą Urbanowską, dziad macierzysty Autora
Kucner Jarosława (1830-?) córka Józefa Stefańskiego i Emilii Śmitkowskiej, I żona Jana Nepomucena K.
Kucner Leon Aleksander (1840-1924), syn Władysława K. i Faustyny Śmitkowskiej, przyrodni brat Jana Nepomucena K, właściciel Komorowa
Kucner Stanisław (1903-1934), syn dr. Adama K. i Marii Eichstaedt, prawnik w Poznaniu Kucner Stefania zob. Gąsiorowska Stefania, matka Autora, żona Kazimierza G. Kucner Wanda (7-1910), córka Jana Nepomucena K. i Jarosławy Stefańskiej, od 1890 r. żona Józefa Gostyńskiego, ciotka Autora
Kucner Witold (1877-1935), syn Leona K. i Marii z Tobiazzellich; jego żona, stryjeczna siostra Maria
z Tobiazzellich; ich dzieci: Alfred i Helena
Kucner Zofia Brygida (1863-1945), córka Jana Nepomucena K. i Jarosławy Stefańskiej, od 1898 r. żona
Antoniego Żenczykowskiego, ciotka Autora Kunze zob. Conze
Kusztelan Józef (1843-1907), dr, nauczyciel, działacz gospodarczy i społeczny, krzewiciel ruchu spółdzielczego w zaborze pruskim, autor broszur i artykułów (PSB; WSB) Leitgeber Maria, siostra ojca Autora, zob. Gąsiorowska Maria Ludwika
Leitgeber Mieczysław (1841-1893), powstaniec, księgarz i wydawca w Poznaniu, autor powieści ludowych i opowiadań, mąż Marii Gąsiorowskiej, córki Ludwika G. (PSB; WSB)
Leitgeber Zofia (1874-1965), córka Mieczysława L. (zob.) i Marii z Gąsiorowskich Leusmann Heinrich, właściciel Pijanowic w 1.1889-1896, po Kucnerach Loesch Reinhold, rektor w Śremie Lorentz Max, syn listonosza w Śremie
Lossow, siostry z Gryżyny, Stanisława Ewa i Zofia Teresa, córki Aleksandra i Joanny z Lossowów,
siostry Józefa (1874-1950, PSB), zob. też Skrzydlewscy
Łukowski Michał (1864-1922), ks., mansjonarz w Śremie 1894-1896, potem kapelan w więzieniu we Wronkach, od 1908 r. proboszcz w Kamionnej koło Międzychodu (KS) Majdrowiczowie, aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu
Malinowski Stanisław (1858-1913), kowal, ślusarz, przemysłowiec w Śremie. W 1886 r. założył kuźnię w Śremie, w której zainstalował pierwszą w Śremie maszynę parową. W1. 90. XIX w. produkował maszyny i narzędzia rolnicze (SBŚ)
Mańkowska Antonina z Chłapowskich (1852-1936), córka Stanisława i Zofii z Kurnatowskich, od 1875 r. żona Wacława Mańkowskiego. Początkowo z mężem mieszkała na Podolu w Borówce. Na mocy rodzinnego układu zawartego w 1885 r. w Poznaniu została właścicielką Brodnicy, należące] dotąd do Kazimierza Chłapowskiego. Synowie: Stanisław (1876-1937, dziedzic Kazimierza, senator RP), Kazimierz (1883-1909, zginął w wypadku na polowaniu w lesie rąbińskim), córki: Maria (ur. 1885, w 1909 r. poślubiła Zygmunta Chłapowskiego z Turwi), Jadwiga (ur. 1889, poślubiła w 1912 r. Michała Popiela z Wójczy) (TD; KB)
Mańkowski Wacław (1950-1909), syn Emeryka, właściciela Borówki na Podolu, właściciel Brodnicy, Grabianowa i Sulejewa (TD), mąż Antoniny z Chłapowskich (zob.)
Marszewski Ludwik (1849-1920), ks. dr, od 1892 r. proboszcz w Śnieciskach koło Zaniemyśla w dekanacie średzkim (KS)
Martin Karl, dr, dyrektor gimnazjum w Śremie w 1.1890-1895, potem przeniesiony do Gniezna (KB) Masolff, inspektor szkolny w Śremie, potem w Nysie
Michalski Kazimierz Marian (1868-1910) ks., syn Teodora nauczyciela (w 1879 r. rodzina przeniosła się z Sarbii pod Czarnkowem do Śremu), administrator parafii archikatedralnej w Poznaniu w 1.1901- 1907, od 1907 r. proboszcz w Łodzi koło Stęszewa, od 1906 r. redaktor „Nowej Biblioteki Kaznodziejskiej" (PSB; KS) Michalski Teodor, nauczyciel w Śremie, ojciec Kazimierza (zob.)
Michałowski Lucjan (1883-1943), urodzony w Kórniku, architekt, malarz, właściciel cegielni w Gostyniu, którą kupił od Wincentego Dabińskiego (1863-1936) (PSB; WSB)
Mieczkowski Leon (1871-1931), dr medycyny, właściciel kliniki chirurgicznej w Poznaniu na Garbarach, docent Uniwersytetu Poznańskiego (PSB; WSB)
Mierosławski Ludwik (1814-1878), działacz demokratyczny na emigracji, historyk wojskowości, dowódca powstań w 1.1848-1849 i 1863, działacz polityczny, pisarz (PSB; WSB); jego listy do Leona Śmitkowskiego
Mikołajski Stanisław (1880-1939), księgarz w Czempiniu i Śremie, nakładca, nabywca księgarni Kazimierza Gąsiorowskiego w Śremie (SPKP; SBŚ; D. Płygawko, Księgarze i drukarze w Śremie 1869- 2009, Śrem 2009, s. 31- 45) Miłkowska, panna, zob. Topiński Feliks
Miłkowski Władysław (1847-1928), dr, księgarz i wydawca, publicysta, założyciel Księgarni Katolickiej
w Krakowie w 1873 r. (PSB; SPKP) Misiórna, gosposia w domu Kazimierza Gąsiorowskiego w Śremie, rodzona siostra ks. Piotra Wawrzyniaka
Modłibowscy [z Czachorowa?], w 1878 r. Czachorowo odziedziczyła córka Prota Budziszewskiego,
Bronisława, żona Modlibowskiego; po niej majątek przejął Stanisław Walenty Modlibowski (KB)
Moliński Artur (1859-1931?), syn Józefa (nauczyciela gimnazjalnego w Poznaniu, autora podręczników) i Pauliny Roli. Ostatnie swoje lata spędził w zakładzie Garczyńskich na Wildzie i zmarł w 1934 r. (PSB: zm. 1931); jego siostry: Olga (1848-1931), Wanda (1849-1927), Klara (1854-1910) i brat Edmund (1851-?) (PSB)
Mycielski Michał (1826-1906), prawnik, ks., mecenas założonej w 1854 r. rezydencji jezuickiej w Śremie, od 1856 r. jezuita, od 1865 r. przełożony rezydencji (potem kolegium) w Śremie aż do jego likwidacji w 1872 r., potem prowincjał galicyjski, wydawca (PSB)
Napieralski Adam (1861-1928), polityk, księgarz i wydawca, działacz narodowy na Śląsku, poseł do parlamentu Rzeszy, redaktor „Dziennika Polskiego" w Częstochowie, „Gońca Kujawskiego" we Włocławku, „Kuriera Zagłębia" w Sosnowcu i „Godziny Polskiej" w Łodzi, gość w Wieszczyczynie u Barbary Skaławskiej (PSB; WSB)
Nawrowski Ewaryst (1875-1948), ks., proboszcz w Zaniemyślu od 1930 r., poeta, zbieracz i działacz społeczny (PSB; KS)
Neumann (właściwie Neyman), właściciel restauracji w Dolsku; jego syn NN steward na statku „Elbe", potem właściciel po Żydzie Happnerze sklepu kolonialnego w Śremie
Orłowski Leonard (1841-1912), powstaniec 1863 r., dzierżawca Zawór. Siostra jego żony Walerii, z domu Karge, Józefa, była żoną właściciela Zawór Stefana Raczyńskiego. Zmarł w Śremie. Syn Zdzisław (1892-1982) ur. w Zaworach, w 1912 r. ukończył gimnazjum w Śremie, oficer Wojska Polskiego (PSB; WSB)
Ossowidzcy, goście rodziców Autora w Śremie, Teodor Ossowidzki (1814-1891) właściciel Wójtostwa pod Śremem, jego żona Emilia Kukawska, ich syn Maksymilian (1853-1921) w 1886 r. poślubił Marię Oświęcimską, właściciel Wójtostwa po ojcu. Syn Maksymiliana i Oświęcimskiej, Teodor, od 1919 r. właściciel Zbrudzewa, a od 1921 r. Wójtostwa, jego żona Maria z Kucnerów, po I mężu Dormanowska (KB)
Pajzderski Piotr (?-1885), właściciel Łęgu, mąż Józefy z Plecińskich; ich synowie: Tomasz (1864-1908, architekt w Berlinie, profesor w Warszawie; PSB), Paweł (1872-1938, górnik, podróżnik; PSB), Nikodem (1882-1940, dyrektor Muzeum Wielkopolskiego; PSB; WSB), Sylwester (1876-1953, architekt; WSB) (KB)
Parczewski Jan (1831-?), brat Józefa, w 1877 r. ożenił się z wdową Florentyną Haak, z domu Joneman właścicielką Nowca (TD)
Parczewski Józef (1824-1907), brat Jana, ur. w Kurowie, od 1856 r. mąż Antoniny Pomorskiej, córki Józefa i Anieli Zakrzewskiej, mieszkaniec majątku Grabianowo, który później w 1867 r. kupił od teściowej (TD)
Pawłowski Stefan (1889-1957), ks., od 1925 r. proboszcz w Borku, przybył z Ruska na zaproszenie Graeve'ow. Doprowadził do koronacji obrazu MB Boreckiej 2 sierpnia 1931 r. przez kardynała Augustyna Hlonda. W czasie wojny ukrył cudowny obraz w Gostyniu u Stachowskich (informacje od Barbary Latosińskiej z Borku)
Plater [Broel-Plater] Cezary (1860-1916), właściciel Góry i Szymanowa po hr. Cezarym Platerze (1810- 1869; PSB; WSB), naturalny syn cara Aleksandra II; ochmistrzyni Cezarego nazywana „piękną Zosią"; dwie NN córki
Popławski, zbieracz szmat, tzw. płaciarz w Śremie
Potworowska Józefa (1857-1926), z d. Palicka, właścicielka Wieszczyczyna, i jej ciotka, Barbara Skaławska (zob.) (ŚNH, nr 3, s. 14)
Potworowski Gustaw (1800-1860), ziemianin, działacz polityczny w Wielkopolsce, uczestnik powstania listopadowego, jeden z inicjatorów pracy organicznej, członek Komitetu Narodowego Polskiego w 1848 r. w Poznaniu, prezes Ligi Polskiej w l.1848-1850, prezes Koła Polskiego w Sejmie Pruskim w 1.1848-1860 (PSB; WSB); jego listy do Leona Śmitkowskiego Powidzka Paulina z Jackowskich, córka Józefa, właściciela Dobczyna, siostra Maksymiliana Jackowskiego (zob.), daleka ciotka matki Autora, w 1862 r. w Wieszczyczynie poślubiła Macieja Powidzkiego (zob.). Z niej synowie: Antoni (ur. 1863, urzędnik banku rolniczego w Poznaniu) i Kazimierz (ur. 1865, zm. 1909 w Gnieźnie) (KB)
Powidzki Maciej (1828-1894), dr medycyny, radca zdrowia, lekarz powiatowy w Śremie (PTPN, SBŚ),
mąż Pauliny z Jackowskich (zob.)
Raczyński Antoni (ok. 1830-1902), syn Edwarda (1801 - ok. 1870), dzierżawcy Kluczewa i Orli pod Koźminem, i Pelagii z Pomorskich, mieszkał w Obrze, poślubił Jadwigę Douglas. W 1887 r. od Niemca Hugo Terpitza kupił majątek w Niesłabinie, po śmierci swego stryja Antoniego Raczyńskiego (1804-1898) przejął majątek Krzesiny, który w 1901 r. sprzedał Komisji Kolonizacyjnej; Niesłabin po jego śmierci odziedziczył jego brat, Stefan Raczyński (zob.) (KB)
Raczyński Stefan (? - ok. 1904), brat Antoniego, właściciel majątku w Zaworach w l.1881-1890, w 1881 r. w Książu wybrany prezesem Kółka Rolniczo-Włościańskiego, w 1882 r. był członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego, w 1890 r. nabył Stajkowo (Bismarckshóhe) w powiecie czarnkowskim, w 1902 r. odziedziczył majątek Niesłabin po bracie Antonim (zob.) (KB)
Radziwiłł Wilhelm (1797-1870), generał pruski, członek Izby Panów, kolekcjoner rysunków i medali,
prezes Towarzystwa Numizmatycznego w Berlinie (PSB); jego listy do Leona Śmitkowskiego
Rankowski Leon (1875-1947), ks., wikariusz w par. Św. Floriana na Jeżycach k. Poznania, od 1902 r. prebendarz przy kościele podominikańskim oraz prefekt w gimnazjum realnym im. Bergera i wizytator nauki religii na powiat poznański miejski. Od 1911 r. proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu, częsty gość w Wieszczyczynie u Barbary Skaławskiej (KS)
Rejzner (też Reyzner) Bronisław (1836-1904) ks., od 1862 r. do końca życia w Zaniemyślu, najpierw jako
wikariusz, a od 1874 r. proboszcz (KS) Ruciński (R.-Nagórny) Franciszek (1877-1946), ks. w Poznaniu, w 1.1906-1911 wikariusz w parafii Św. Marcina, od 1918 r. proboszcz parafii Św. Floriana na Jeżycach, kanonik gremialny kapituły poznańskiej (KS)
Sałaciński Feliks (1884-1952), piekarz-cukiernik w Śremie, właściciel restauracji na ul. Poznańskiej, po przeciwnej stronie domu Gąsiorowskich, regionalista śremski, założyciel muzeum w Śremie (SBS) Schneider Wilhelm, Niemiec, dr, dyrektor gimnazjum w Bydgoszczy, a w l.1878-1887 dyrektor gimnazjum w Śremie (KB)
Schreiber Joseph (1815-?), Żyd, właściciel księgarni i sklepu z przyborami szkolnymi w Śremie, mąż Rosalie Holz (ur. 1820), ojciec Juliusa (1848-1932) profesora patomorfologii na Uniwersytecie w Królewcu (ŚNH, nr 2, s. 11)
Schwantes Hermann, Niemiec, właściciel drukarni i księgarni w Śremie, wydawca pocztówek, jego syn Erich, kolega szkolny Autora (D. Płygawko, Księgarze i drukarze w Śremie, Śrem 2009, s. 24-30) Schwersentz Jonas, Żyd w Śremie, kupiec, agent Towarzystwa Ubezpieczeniowego z Amsterdamu, mieszkał na rynku, jego krewni byli właścicielami cegielni w Pyszącej koło Śremu, firma Schwersentzów budowała szosy w powiecie śremskim w połowie XIX w. (KB)
Sczanieccy z Międzychodu: Konstanty (1836-1900) właściciel Międzychodu, mąż Zofii z Ponińskich. Ich synowie: Kazimierz (1869-1906) prezes Kółka Rolniczego w Dolsku, dziedzic Międzychodu; Stanisław (1866-1939) ukończył gimnazjum w Śremie, studiował prawo i ekonomię polityczną w Berlinie i Heidelbergu, później syndyk konsystorski, jeszcze krótko przed wybuchem II wojny światowej był częstym gościem u Autora w Księgarni Św. Wojciecha w Poznaniu (KB)
Sempiński Franciszek (ok. 1827-1885), ur. w Bninie, absolwent gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, po ukończeniu studiów teologicznych i filologicznych był nauczycielem gimnazjalnym w Śremie. Autor książki „Opis historyczno-jeograficzny Wielkiego Księstwa Poznańskiego dla użytku szkół elementarnych" (Poznań 1853). W1875 r. przez władze pruskie wydalony ze Śremu. Pracował następnie w Nadrenii, gdzie zmarł w Munster. Jego syn Stanisław pracował wraz z Autorem w kierowanej przez ks. Piotra Wawrzyniaka Księgarni Św. Wojciecha w Poznaniu (KB)
Senftleben Hermann (?-1919), pocztmistrz w Śremie, od 1882 r. właściciel majątku Zaborowo, w 1939 r. majątek należał do jego syna Oskara (KB)
Skaławska Barbara („hrabina Maultasch") (1831-1896), panna, siostra Józefy, właścicielki Wieszczyczyna, trzeciej żony Wojciecha Palickiego, później żony Piotra Krzysztoporskiego, ciotka Józefy Potworowskiej z d. Palickiej, pochowana w kościele w Wieszczyczynie (ŚNH, nr 3, s. 14)
Skrzydlewscy z Mechlina: bracia Zdzisław i Mieczysław, synowie Mateusza (1829-1866) i Tekli z Mukułowskich, właścicieli Mechlina, mężowie sióstr Lossow (zob.) z Gryżyny: Zdzisław (1860-1937) właściciel Mechlina, mąż Stanisławy Ewy Lossow i Mieczysław (1862-1920), właściciel Zbrudzewa, mąż Zofii Teresy Lossow (SBŚ)
Stablewski Florian (1841-1906), ks., wikariusz i nauczyciel religii w gimnazjum w Śremie w l. 1866-1873, potem proboszcz we Wrześni, poseł do sejmu pruskiego. Od 1891 r. arcybiskup gnieźnieńsko-poznański (PSB; WSB; SBŚ; ŚNH, nr 3, s. 7)
Stefańska Emilia („Mimiś"), siostra Pelagii i Józefa S., zm. 1883 (TD)
Stefańska Emilia ze Śmitkowskich, prababka Autora, zm. 1894 (TD)
Stefańska Eufemia, żona Józefa Gąsiorowskiego ze Zberek (zob.)
Stefańska NN z Sawińskich, babka Pelagii Stefańskiej (o niej Motty)
Stefańska Pelagia (Ciotka Pełka) (1833-1905), panna, siostra Józefa S., w Brzeziu, tam zm., pochowana w kaplicy Śmitkowskich w Borku
Stefański Józef (Wuj Stefański) (1838-1916), stary kawaler, z Brzezia, brat Władysława (inżyniera), Jarosławy (babki Autora), Emilii i Pelagii, ojciec chrzestny Autora, powstaniec 1863 r., zm. w Poznaniu, pochowany w kaplicy Śmitkowskich w Borku
Stryjakowski Walery (też Walerian) (1866-1908), ks., od 1892 r. kapelan arcybiskupa Floriana Stablewskiego, od 1895 r. sekretarz arcybiskupa, od 1898 r. proboszcz w Łabiszynie (KS)
Swinarski ze Śremu, prawdopodobnie chodzi o Antoniego Swinarskiego, właściciela ziemskiego ze Śremu, członka m.in. Rady Miejskiej w 1. 70.-90. XIX w. (KB)
Szczerbińska Felicjanna (1856-1930) założycielka w Śremie w 1895 r. Zakładu Pracy Domowej dla Dziewcząt, zamkniętego w 1910 r., potem w Zakopanem, gdzie urządzała tzw. Księżówkę założoną wcześniej przez ks. Piotra Wawrzyniaka (którego znała jeszcze ze Śremu), później kierowniczka zakładów Karola Miarki w Mikołowie, zm. w Poznaniu (SNH, nr 6, s. 95-99)
Szmytkowscy zob. Śmitkowscy
Szuman Kazimierz (1826-1894), prawnik, działacz społeczny, właściciel „biura rewizyjnego" w Poznaniu (WSB)
Szumnarscy, rodzina ze Śremu: Karol piekarz w Śremie w 1. 80. i 90. XIX w., działał w zarządzie Banku Ludowego w Śremie (KB)
Śmitkowska Wanda (7-1905), z Zaniemyśla, stryjeczna siostra Emilii Śmitkowskiej
Śmitkowska Emilia, zob. Stefańska Emilia
Śmitkowski Celestyn (7-1854), ojciec Leona, Emilii Stefańskiej i Faustyny II żony Władysława Kucnera z rodziny w II połowie XVIII w. i początkach XIX w. zamieszkałej w Zaniemyślu, potem właściciel Siedmiorogowa, założyciel folwarku Celestynowo koło Pogorzeli, zmarł w Borowie pod Czempiniem w majątku córki, pochowany w Borku (KB)
Śmitkowski Józef (1777-1838), ks., ur. w Zaniemyślu, wyświęcony na księdza w 1800 r., komendarz parafii w Winnej Górze, od 1802 r. wikariusz w Zaniemyślu, od 1810 r. proboszcz tamże, zm. w Zaniemyślu (KB)
Śmitkowski Leon (1801-1875), brat Emilii Stefańskiej, cioteczny dziad Autora, powstaniec w 1831 r. Później na emigracji w Paryżu, tam przyjaciel Fryderyka Chopina. W 1842 r. wrócił do kraju i kupił majątek Łęg pod Śremem. Brał czynny udział w powstaniu 1848 r., w 1863 r. więziony za pomoc powstańcom w Królestwie Polskim. Działacz społeczny i narodowy w powiecie śremskim. Od 1868 r. mieszkał w Poznaniu. Tam m. in. zasłużony przy powstaniu Teatru Polskiego. Zmarł w Poznaniu, pochowany w kaplicy Śmitkowskich w Borku na Zdzieżu (SBŚ)
Świerczyński Wacław, grafik i malarz w Poznaniu przed 1939 r.
Thiel Stefan (1839-1915), adwokat we Wrześni (PTPN)
Topiński Feliks, z Rusocina i jego synowie: Stanisław oraz Feliks (jeden z nich ożenił się ze swoją kuzynką, panną Miłkowską, córką „Rittera von Miłkowskiego", pierwotnie profesora gimnazjum, a później właściciela „Księgarni Katolickiej" w Krakowie) i Aleksy (w 1904 r. ożenił się ze Skrzyńską)
Trąmpczyński Henryk, dzierżawca Biernatek i Siemianic, członek PTPN, brat marszałka Sejmu Ustawodawczego Wojciecha; syn Henryka, „Meta", kolega szkolny Autora
Turnowie z Objezierza, ich listy do Leona Śmitkowskiego
Unger Magnus, właściciel hotelu i restauracji z piwiarnią w Śremie
Unrug Antoni Ignacy (1860-1939), syn właściciela Mełpina Wiktora i Emilii z Bojanowskich, ur. 22 lutego w Mełpinie, uczeń gimnazjum w Śremie do ok. 1880 r., potem szkoły kawalerii we Frankfurcie. W 1893 r. był rotmistrzem i służył w 2. Ciężkim Pułku Saskim, w 1897 r. przeniesiony do rezerwy. W czasie I wojny światowej służył w armii pruskiej i awansował do stopnia majora. Podczas powstania wielkopolskiego pracował w Komendzie Uzupełnień. W1919 r. awansował na podpułkownika i krótko potem na pułkownika, a 1 czerwca t.r. został tytularnym generałem podporucznikiem (generałem brygady) Wojska Polskiego. W 1920 r. przeniesiony w stan spoczynku. Gospodarzył w majątku Piotrowo, leżącym pod Poznaniem. Działał aktywnie w wielu organizacjach społecznych Zmarł w sierpniu, krótko przed wojną. Miał żonę i dwóch synów: Wiktora i Franciszka (ŚNH, nr 1, s. 115)
Unrugowie z Mełpina: Wiktor Edward i jego żona Emilia z Bojanowskich, i ich synowie: Antoni (zob.), Wiktor (1874-1925, SBŚ) i Stanisław (1877-1928), koledzy szkolni Autora, oraz córki NN [Rozalia, zamężna Swinarska], i Ludwika (SBŚ: Emilia B.), która wyszła za mąż za Kurnatowskiego z sąsiedniej Mórki
Urbanowski Napoleon (1838-1896), przemysłowiec w Poznaniu, brat Jadwigi Kucner (PTPN)
Wanda NN, pomocnica księgarska w Śremie, potem żona urzędnika gospodarczego z Mechlina
Wawrzyniak Piotr (1849-1910), ks., działacz społeczny, naczelny dyrektor Księgarni Św. Wojciecha w Poznaniu; jego rodzona siostra (zdaje się, że późniejsza Misiórna) gosposia w domu Kazimierza Gąsiorowskiego w Śremie (WSB; K. Śmigiel, Ks. Piotr Wawrzyniak. Człowiek, Kapłan, społecznik, Poznań 1985; Cz. Łuczak, Ks. Piotr Wawrzyniak (1849-1910), Poznań 2000; WSB; SBŚ; KS)
Weller B., fabrykant papierosów w Dreźnie
Wiebner Eduard, Niemiec, burmistrz Śremu w l. 1873-1899 (KB)
Wilkoński August (1805-1852), satyryk, redaktor, wydawca, powstaniec 1831 r., jego żona Paulina z Lauczów (WSB)
Wojciechowski Cezary, właściciel księgarni w Śremie
Woykowska Julia z Molińskich (1816-1851), ur. w Bninie, publicystka, pisarka dla dzieci i ludu, nauczycielka, żona Antoniego Woykowskiego (1815-1850), kompozytora, dziennikarza, wydawcy, właściciela księgarni i drukarni (WSB; SPKP; informacje od Jana Łuczaka z Kórnika) (KB)
Zachariasiewicz (też Zacharyasiewicz) Jan Chryzostom (1823-1906), pisarz i publicysta, redaktor wielu czasopism. Autor powieści o tematyce współczesnej i obyczajowej (Święty Jar, 1862, Jarema, 1873, Człowiek bez jutra, 1871). Pisał też opowiadania, wiersze i utwory dramatyczne (NEP)
Zakrzewski Zdzisław (1870-1936), ks., wikariusz w Śremie w 1896 r., potem proboszcz w Golejewku,
Wolsztynie, Dolsku, działacz niepodległościowy i publicysta (ŚNH, nr 3, s. 65-76)
Zamoyski Władysław (1853-1924), właściciel Kórnika, przekazał majątek na Fundację Kórnicką (WSB; ŚNH, nr 1, s. 56-63)
Zawadzki Józef (ok. 1847 - ok. 1903), księgarz i wydawca w Żytomierzu i Odessie, syn Józefa (1818- 1886), wydawcy i księgarza w Wilnie, wnuk Józefa (1781-1838), który założył wydawnictwo w Wilnie w 1805 r. (SPKP; NEP)
Zwierzchowski Andrzej (1854-1936), powroźnik w Śremie, od 1921 r. członek magistratu śremskiego. Jego synowie, to m. in. Jan w Śremie oraz Stanisław (1880-1940), inżynier mechanik, od 1907 r. wykładowca i profesor Uniwersytetu Ann Arbor w USA (od 1913 r. pod nazwiskiem Zowski), działacz polonijny, w 1.1922-1939 profesor Politechniki Warszawskiej (SBŚ)
Żenczykowska Zofia, ciotka Autora zob. Kucner
Żupański Jan Konstanty (1804-1883), księgarz i wydawca poznański (SPKP; WSB)
Żychlińska Werydianna, żona Ludwika Gąsiorowskiego zob. Gąsiorowska Florentyna
Żychliński Franciszek Ksawery, teść Ludwika Gąsiorowskiego, właściciel Szczodrowa i od 1825 r. Brodnicy, którą kupił od Wiktora Szołdrskiego. Brodnicę sprzedał Dezyderemu Chłapowskiemu z Turwi (TD)

Wykaz skrótów:
AG - Materiały Antoniego Gąsiorowskiego
Ch - Dezydery Chłapowski, Chłapowscy. Kronika rodzinna, Warszawa 1998
KB - Materiały Krzysztofa Budzynia
KS - Księża społecznicy w Wielkopolsce 1894-1919, red. M. Banaszak, L. Wilczyński i in., t.1-4, Gniezno 1992-2009
NEP - Nowa encyklopedia powszechna PWN, t.1-6, Warszawa 1995-1996
Pow. gost. - Majątki wielkopolskie, t.1. Powiat gostyński, red. Jan Skuratowicz, Szreniawa 1997
PSB - Polski słownik biograficzny, t.1 i n., Kraków i in. 1935 i n.
PTPN - Poczet członków Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Poznań 2008
SBŚ - Słownik biograficzny Śremu, red. D. Płygawko i A. Podsiadły, Śrem 2008
SPKP - Słownik pracowników książki polskiej, red. I. Treichel, Warszawa-Łódź 1972
ŚNH - Śremski Notatnik Historyczny, nr 1-6, Śrem 2008-2010
TD - Teki Dworzaczka (Internet)
WSB - Wielkopolski słownik biograficzny, red. A. Gąsiorowski, J. Topolski, Warszawa-Poznań 1981


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2012, 16:08 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2484
Nela napisał(a):
Witam, właśnie nabyłam ów Notatnik Śremski w Księgarni "Jedynka" w Poznaniu, al.Marcinkowskiego. Mają jeszcze inne numery. Pozdrawiam. Nela

Kilka numerów mają też w antykwariacie przy ul. Wielkiej.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2012, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Polecam książkę biograficzną Marii Rataj pt. "Grzeszne miasto". Są to wspomnienia dziewczynki, a później młodej kobiety pochodzenia niemieckiego, która wychowywała się na poznańskiej Wildzie, żyjąc w nędzy, wśród sobie podobnych najuboższych mieszkańców międzywojennego Poznania. Wspomnienia, choć wstrząsające, są wspaniałym świadectwem tamtych czasów, przybliżają czytelnikowi życie codzienne biedoty miejskiej i lumpenproletariatu.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2012, 07:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Polecam książkę Mai Łozińskiej "W ziemiańskim dworze. Codzienność. Obyczaje. Święta. Zabawy".
Obrazek
Z noty wydawcy:
"Życie codzienne polskiego ziemiaństwa, zarówno w XIX wieku, jak i w ostatnich latach Drugiej Rzeczypospolitej, niezmiennie było związane z przyrodą i cyklem zmieniających się pór roku. Toczyło się wokół prac rolniczych, w rytmie dorocznych świąt. Książka podporządkowuje się temu rytmowi. Niczym gospodarski kalendarz podzielona na cztery części – Zimę, Wiosnę, Lato i Jesień – opowiada o zajęciach mieszkańców dworu: o dbałości o dom, sprzęty, ziemię i zwierzęta, o przygotowywaniu posiłków i zapasów na zimę, o obyczajach świątecznych, rozrywkach, wizytach gości, zjazdach familijnych i polowaniach. Tekstowi towarzyszy bogaty wybór archiwalnych zdjęć oraz malarstwo z epoki."
Od siebie dodam, że w tekst autorki wpleciono wiele wspomnień przedstawicieli przedwojennego ziemiaństwa, fragmenty z archiwalnej prasy, listów i pamiętników. Oderwać się nie można :)

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2012, 07:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1425
Lokalizacja: Poznań
kufferka napisał(a):
Polecam książkę Mai Łozińskiej "W ziemiańskim dworze. Codzienność. Obyczaje. Święta. Zabawy".
...
Od siebie dodam, że w tekst autorki wpleciono wiele wspomnień przedstawicieli przedwojennego ziemiaństwa, fragmenty z archiwalnej prasy, listów i pamiętników. Oderwać się nie można :)


Potwierdzam!
Książkę czyta się jednym tchem !

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2012, 20:43 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 9 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • ANALOGIE HISTORYCZNE. „STRZAŁ. RZECZ O EDWARDZIE RACZYŃSKIM”, Anna Łazuka-Witek
  • POCZĄTKI BNINA, CZ. 2 KASZTELANOWIE BNIŃSCY, Andrzej Wędzki
  • WIZYTA KRÓLA HENRYKA WALEZEGO W KÓRNIKU, Grzegorz Kubacki
  • SKARGI KS. PIOTRA OSIECKIEGO, PLEBANA W KSIĄŻU I GOGOLEWIE, PÓŹNIEJ W MOSINIE, Krzysztof Budzyń
  • WSPOMNIENIA Z MÓRKI Z 1834 ROKU, Teodor Tripplin
  • „WSPOMNIENIA WIELKOPOLSKI” EDWARDA RACZYŃSKIEGO, Marceli Kosman
  • „WSPOMNIENIA WIELKOPOLSKI”, CZ. 1 ROGALIN, Edward Raczyński
  • GORSZĄCY ZATARG NAD PROCHAMI KRÓLÓW POLSKICH I SAMOBÓJSTWO MAGNATA WIELKOPOLSKIEGO, Włodzimierz Trąmpczyński
  • KS. JAN NEPOMUCEN JABCZYŃSKI (1799–1869), AUTOR KSIĄŻKI O DOLSKU, Emil Kierski
  • O BRACTWIE ŚW. ANNY PRZY KOŚCIELE PARAFIALNYM W KSIĄŻU, Ks. Czesław Dużyński
  • MIESZKAŃCY PAŁACU W ŁĘKNIE cd, Henryka Noetzel
  • WOJENNE LOSY RODZINY DŁUBAŁÓW Z DASZEWIC, Teresa Barć
  • DZIAŁALNOŚĆ POWIATOWEGO URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO W ŚREMIE W LATACH 1945-1956, CZ.1, Krzysztof Budzyń
  • Z DAWNYCH GAZET, Krzysztof Budzyń

Obrazek

Prowincja nasza umie tylko ganić i niweczyć ludzi zasłużonych,
nie umie ich krzepić miłością i dlatego nagany niczym są,
tylko kochających nagany są czymś!
a prowincja ta niech okupi grzech przeciwko staremu
Raczyńskiemu, który powiadam wam, że ciąży na niej.

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883)

Pamięci
Edwarda Raczyńskiego
(1786-1845)


Edward Raczyński (1786-1845)
Obrazek
Człowiek renesansu, mecenas nauki i sztuki, uczony i podróżnik, społecznik i polityk, bibliofil, fundator publicznej biblioteki i wodociągów miejskich w Poznaniu, współfundator Kaplicy Królewskiej w katedrze poznańskiej, znawca architektury, kartografii, balistyki, dawnej broni, wydawca źródeł historycznych i dzieł literatury pięknej, tłumacz klasyków starożytnych, badacz historyczny i archeologiczny, muzyk, miłośnik i znawca poezji, właściciel m.in. majątków w powiecie śremskim: Rogalina, Mechlina z kluczem majątków, Jeżewa pod Borkiem; poseł z powiatu śremskiego na sejmy prowincjonalne w Poznaniu.

* * *

Przywróćmy napis pod posągami Mieszka I i Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy w katedrze poznańskiej:
Ofiarował do tej Kaplicy
Edward Nałęcz Raczyński
",
który w rozpaczy wymazał on sam 17 stycznia 1845 roku!
Jesteśmy to winni Wielkiemu Polakowi!

http://www.budzyn.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2012, 12:19 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

Do koligacji Gasiorowskich ;

- Halina Maria h.Ślepowron Gąsiorowska *07.09.1877 Poznań Garbary +27.01.1907 Poznań
[córka dr.Macieja Ludwika *19.02.1844 +19.05.1914 Poznań
oz.2v 27.02.1876 Poznań św.Maria Magdalena Zofia Teresa h.Leliwa Krajewska *15.03.1855
Przybysław +30.06.1896 Poznań ]
oz.24.04.1898 Poznań św.Marcin
Józef Stanisław h.Poraj Chrzanowski *20.11.1869 Ostrów/Kujawy +?
studiuje Królewiec,dyplom z tyt.dr.medycyny 28.01.1895 ,lekarz ginekolog Poznań
[Syn Ignacego Józefa *1845 +? wł.Ostrowa i Ignacewa które rozparcelowuje 1895 i kupuje
kamienice w Poznaniu przy ul.Św.Marcina
oz.09.02.1869 Mieścisko Hortensja Berta Maria h.Bończa Janta-Połczyńska *26.09.1846 Wielka
Komorza +?]

- Jadwiga *18.02.1899 Poznań + ca 17 lat temu
w czasie wojny Komendantka Organizacji Kobiet "Przedświt" na Pomorzu
oż.06.11.1923 Poznań św.Marcin
Stanisław Wojciech h.Rawicz Dembiński *17.06.1895 Poznań +22.09.1939 zg.w okolicy Warszawy
poch.na cm.wojskowym w Kiełpinie k.Łomianek
uczestnik I w.ś w armii niemieckiej,wachmistrz
powstaniec wielkopolski,uczestnik wojny 1920 z bolszewikami odznaczony krzyżem VM
służy w 7 DAK ,mjr.WP w czasie wojny obronnej służy w 11 DAK Armia Pomorze
Mieli 2 Dzieci - mam dane o Potomstwie

Siostra Józefa Chrzanowskiego,Irena Maria Aurelia Emilia 1876-1956 oż.12.02.1901 Poznań
Karol h.Abdank Paliszewski 1861-1941 wł.Gebic k.Czarnkowa a nst.wł.firmy w Poznaniu

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2012, 17:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1425
Lokalizacja: Poznań
Jak napiszemy, to potomkowie będą mieli co czytać:
http://www.weltbild.pl/historia-naszej- ... 42834.html

:)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2012, 10:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Wpadła mi w ręce książka Janiny Wieczerskiej "Moja babcia, Niemcy i wojna" i nie mogę się oderwać!
Szczególnie zachęcam Koźminiaków, których u nas jest spora gromadka. Jeśli nie znacie - lektura obowiązkowa! :wink:
Oto co pisze wydawca:
Wspomnienia znanej gdańskiej dziennikarki i pisarki opisują dzieje wielkopolskiej rodziny, prawdopodobnie dość typowe: okres emigracyjny w Westfalii, powrót na Wielkopolskę wraz z powstaniem Państwa Polskiego oraz lat II wojny światowej – mniej dramatyczne niż w innych regionach Polski, lecz uciążliwe i bolesne.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2012, 12:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Wolny dostęp do „World e Book Library” do 1 grudnia b.r.
Szczegóły na stronie:
http://www.biblioteka.ptpn.poznan.pl/

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2012, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2009, 15:43
Posty: 959
Lokalizacja: Duszniki Wlkp.
Witam serdecznie!
Szukam informacji na temat tej książki:
"W walce cierpieniu i wolności 1.9.1939-27.1.1945"
oprac. W. Prochnicki,
drukarnia nakładowa J. Kawalera w Szamotułach

_________________
pozdrawiam,
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2012, 02:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Asiek napisał(a):
kufferka napisał(a):
Polecam książkę Mai Łozińskiej "W ziemiańskim dworze. Codzienność. Obyczaje. Święta. Zabawy".
...
Od siebie dodam, że w tekst autorki wpleciono wiele wspomnień przedstawicieli przedwojennego ziemiaństwa, fragmenty z archiwalnej prasy, listów i pamiętników. Oderwać się nie można :)


Potwierdzam!
Książkę czyta się jednym tchem !


Dodam podobną pozycję Elżbiety Koweckiej "W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIXw. "

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2012, 12:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Dzisiaj kupiłam pięknie wydane książki nadające się na prezent:
- album "Chwaliszewo poznańska Wenecja" Jana Kaczmarka (Wydawnictwo Miejskie Posnania -2011r.)
- "Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy" Piotra Korduby i Aleksandry Paradowskiej (Wydawnictwo Posnania -2012r.)

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2012, 16:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Niedawno ukazała się bardzo ciekawa i długo oczekiwana książka autorstwa znanego w naszym środowisku ks. prof. Leszka Wilczyńskiego pt. ABC kancelarii i archiwum parafialnego.
Poniżej pozwalam sobie wkleić link do bloga mojej koleżanki, która napisała ciekawą recenzję tej publikacji.

link

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2012, 13:32 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:13
Posty: 271
Lokalizacja: Zagórów
Witam
W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej Znajduje się książka godna przeczytania;
tytuł; Fryderyk Wielki i jego kolonizacja rolna na ziemiach polskich .
autor; Kazimierz Zimmermann
rok wydania; 1916 dwa tomy .
Kolonizacja ;Śląska ,Wielkopolski ,okolice nad noteckie, okolice Witkowa ,Bydgoszczy i Prusi
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2012, 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Polecam http://www.wbc.poznan.pl/Content/242914/wlkptraktem.pdf
"Wielkopolskim traktem"

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2013, 00:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 205
Lokalizacja: Poznań
Witam,

W poznańskiej Bibliotece Raczyńskich jest dostępna książka Teresy Wiśniewskiej "Racot. Perła Wielkopolski".

http://www.powiatkoscian.pl/Racot._Perla_Wielkopolski,1971.html

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 10:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1425
Lokalizacja: Poznań
Poniżej przedstawiam treść maila, który otrzymaliśmy:

Cytuj:
Chciałbym uprzejmie poinformować, że ukazały się trzy moje książki, przydatne mam nadzieję dla genealogów:

Indeksy do Listy strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918-1920, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2012, ss. 774, ISBN 9788377805053 [jako współautor z Wiesławem Olszewskim].

Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku, wyd. I, Wydawnictwo Rys, Poznań 2012, ss. 314, ISBN 9788363664015.

Archidiecezja poznańska w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1945, seria: Studia i Materiały t. 153, Wydawnictwo Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, Poznań 2012, ss. 1391, ISBN 9788363266134.

Książka o cmentarzach zawiera 3000 nazwisk osób ekshumowanych z cmentarzy na Komandorii, Malcie, Żegrzu i św. Wojciecha
Archidiecezja... wykazy księży, sióstr zakonnych, dokładne schematyzmy


Autorem powyższych publikacji jest Łukasz Jastrząb.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 11:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Polecam książkę Anetty Głowackiej-Penczyńskiej pt. "Kobieta w małych miastach Wielkopolski w drugiej połowie XVI i XVII wieku" wydawnictwa Neriton.
Książka poświęcona jest, jak dotąd mało opisanej, sytuacji naszych przodkiń, które zamieszkiwały wielkopolskie miasteczka na przeł. XVI i XVII w.
Autorka opisuje charakterystykę życia w małych miastach, pozycję prawną kobiet oraz ich miejsce i funkcje w rodzinie.
Zamożne mieszczki, służące, żony i córki rzemieślników zostały "prześwietlone" pod kątem majątku, udziału w rzemiośle, handlu, dobroczynności. Jeden z rozdziałów został poświęcony prawu i obyczajom, a także przestępstwom i posądzeniom o czary.
Bardzo ciekawa książka, polecam!

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 11:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
"Swój do swego czyli Księga Kupiectwa Poznańskiego dla wygody czytelników w porządku abecadłowym ułożona" autorstwa Marcina J. Januszkiewicza, Adama Pleskaczyńskiego.
(z noty wydawcy)
Kolejna publikacja spółki autorskiej: Marcin Januszkiewicz - Adam Pleskaczyński. Tym razem przynosi nam opowieść o poznańskich kupcach: "ludziach bardzo różnych, tak jak my wszyscy: o pracowitych - ale i o "leserach', o uczciwych - ale i o kombinatorach, o zapobiegliwych i skrupulatnych - ale też o niepoprawnych fantastach. O ludziach tak kolorowych i ciekawych, jak Poznań!" Książka wydana została w 100 rocznicę powstania pierwszej wielkopolskiej organizacji kupieckiej.

"Powiat Ostrowski. w dawnej ikonografii ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego", autor Banach Witold
(z noty wydawcy)
"Powiat ostrowski w dawnej ikonografii ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego" to niezwykła podróż w czasie przez utracone pejzaże 39 miejscowości: Antonin, Bagatela, Biskupice Ołoboczne, Boczków, Bogdaj, Chotów, Franklinów, Głogowa, Gorzyce Wielkie, Górzno, Kotłów, Krępa, Latowice, Lewków, Miedzianów, Mikstat, Nowe Skalmierzyce, Ociąż, Odolanów, Ołobok, Osiek, Parczew, Pogrzybów, Przygodzice, Raszków, Rososzyca, Sadowie, Sieroszewie, Słaborowice, Sobótka, Sośnie - Moja Wola, Sulmierzyce, Szczury, Śliwniki, Śmiłów, Wysocko Wielkie, Zacharzew, Zębców, Ostrów Wielkopolski. Album zawiera ponad 350 ilustracji: dawne pocztówki, unikatowe fotografie, dokumenty, dyplomy, grafiki, obrazy, stare mapy, przedmioty. Świadectwa historii miejscowości i losu ich mieszkańców.

"Ostrów Wielkopolski. Ilustrowane dzieje miasta" - Witold Banach
(z noty wydawcy)
Wydawnictwo jest najnowszym, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego opracowaniem historii miasta. Tym razem jest to tom będący zbiorową pracą autorów związanych emocjonalnie ze „swoją małą ojczyzną”. Jest to kompendium zawierające nie tylko wiadomości o Ostrowie, ale ukazujące na wielu ilustracjach rozwój i zmiany zachodzące w ciągu wieków. Ambicją autorów było zamieszczenie możliwie najbogatszego „ładunku” wiedzy. Chodziło też o jak najbardziej przystępny sposób jej prezentacji tak, aby dotrzeć do szerokiego grona czytelników, utwierdzić ostrowian w przekonaniu, że mogą być dumni ze swojego miasta.
Czytając niniejszą monografię będą Państwo mogli prześledzić zmiany, jakie zachodziły w naszej społeczności. Poznanie przeszłości i porównanie jej z dniem dzisiejszym może skłonić do zastanowienia się nad źródłami sukcesów i dorobkiem mieszkańców. Na przekór dziejowym burzom, które nie oszczędziły tej części naszej ojczyzny, nasi przodkowie zadbali o zachowanie patriotycznej tradycji, rozwijali oświatę i polskie życie społeczno-kulturalne.


"O życiu towarzyskim w Wielkopolsce w XIX i XX wieku" - Leitgeber Sławomir
(z noty wydawcy)
Sławomir Leitgeber jest potomkiem znanej poznańskiej rodziny, która ponad trzy wieki temu przybyła do Polski z Niemiec, z Górnej Frankonii, i szybko wrastając w polskie otoczenie, zaczęła w życiu Poznania i Wielkopolski odgrywać ważną rolę.
Zainteresowania autora książki skupiają się wokół historii i genealogii. Owocem owej pasji genealogicznej są Poznańskie impresje, Potuliccy- monografia wielkopolskiego rodu magnackiego, która ukazała się drukiem w Londynie- Nowy almanach błękitny, Morawscy. 600 lat dziejów rodziny, Z Raczyńskimi w tle. Wspomnienia minionego wieku i inne. Ożywa w nich dawny Poznań, jego niepowtarzalny klimat, atmosfera salonów, postacie pięknych i wytwornych kobiet.


"Lager Glowna. Niemiecki obóz przesiedleńczy na Głównej w Poznaniu dla ludności polskiej (1939-1940)" - Maria Rutowska
(z noty wydawcy)
Praca podejmująca temat wysiedleń ludności polskiej z Kraju Warty do Generalnego Gubernatorstwa w czasie II wojny światowej, podobnie jak opublikowana w 2003 r. książka tejże autorki dotycząca tej problematyki, poświęcona została niemieckiemu obozowi przesiedleńczemu utworzonemu w dzielnicy Główna w Poznaniu. Z obozu tego w latach 1939-1940 deportowano z Wielkopolski do GG około 32 tysięcy Polaków i ponad tysiąc Źydów.
Autorka przedstawia powstanie obozu, sposób wysiedlenia, warunki życia osadzonych w nim osób oraz organizację transportów na obszar GG jako realizację hitlerowskiej polityki narodowościowej w Kraju Warty, mającej na celu usunięcie ludności polskiej z ziem wcielonych do Rzeszy. Niewątpliwym dodatkowym walorem tej publikacji, oprócz bogatego wyboru dokumentów i fotografii z tego okresu, jest unikatowa alfabetyczna lista wszystkich deportowanych osób, sporządzona na podstawie zachowanych oryginalnych niemieckich list transportowych.
Prezentowana publikacja wpisuje się w inicjatywy na rzecz upamiętnienia ofiar przymusowych wysiedleń i przesiedleń ludności podczas ostatniej wojny światowej.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2013, 17:13 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 07:32
Posty: 28
Witam
Dołączę się i podam linka do Kuriera Poznańskiego 1939.08.26 str. 4
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=1&QI=

Być może komuś te wskazówki pomogą w poszukiwaniach dalszych.
Pozdrawiam

_________________
Zbigniew 50
Moje biedy to Dykiel - Porzyński/a - Wigienka vel.Wegienka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2013, 11:36 
Offline

Dołączył(a): 09 wrz 2007, 11:11
Posty: 218
Lokalizacja: Poznań
Darmowy e-book na temat zwyczajów wielkanocnych:
"Palma, jajko i śmigus w praktykach wielkanocnych ludu polskiego" fragmenty tekstu opublikowanego w 1911 roku.
Autor: Franciszek Gawełek
http://ebooks43.pl/ksiazka,15,palma-jajko-i-smigus-w-praktykach-wielkanocnych-ludu-polskiego.htm
Jeszcze nie czytałem, ale mam zamiar poczytać w czasie Świąt.
Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2013, 17:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
BeciaQ napisał(a):
Zawiadamiam, że właśnie ujrzała światło dzienne nowa książka Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak (autorki m.in. "Wilda. Dzielnica Poznania", "Śledztwo w sprawie króla smalcu")

"Przedwojenna Wilda. Najpiękniejsze fotografie."

Promocja odbędzie się w kościele Zmartwychwstańców na Wildzie 16 listopada o godz. 17:00.

Obrazek


Witam --na You Tube obejrzałam spotkanie z autorką ,a ZAJĄC dziś przyniósł w prezencie ALBUM---cudo Wilda to jeden z ciekawszych rejonów naszego miasta--widzę ,że wielu Forumowiczów sercem i pamięcią też tam wraca .Polecam !!!!

z pozdrowieniami:)

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 13:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 961
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Wypisane z wystawy w AP Wrocław:
Miron Urbaniak: Leszczyńskie koszary z lat 1901-1905 na planach budowlanych Archiwum Państwowego w Lesznie.
Leszno 2012
Elżbieta,Henryka Borkowska:Rola Wielkopolan w życiu narodowym Górnego Śląska w końcu XIX i na początku XX wieku.Zarys problematyki.
Muzeum w Gliwicach.Seria monograficzna nr 18.Gliwice 2012

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2013, 12:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 615
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Na stronie http://universum-poznan.pl/uni pojawiła się informacja:
Książka - Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku dodano dn. 2013-03-20
Szanowni Państwo,
Od kwietnia w sprzedaży ukaże się nowa książka, której autorem jest dr Łukasz Jastrząb. Najnowsza książka dotyczy likwidacji cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku.
Jak pisze sam autor: "[...] Niniejsza książka wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu problematyką cmentarną w Polsce. Ma służyć jako przewodnik po nieistniejących już miejscach Poznania, wskazywać dawne nekropolie, o których istnieniu często nie zdajemy sobie sprawy przechodząc przez fragment parku, będącego całkiem jeszcze niedawno cmentarzem [...]".
est nam tym bardziej miło informować Państwa o tej publikacji, jako że mecenasem książki jest Universum Spółdzielnia Pracy w Poznaniu. Jest to już druga po pracy Macieja Czarneckiego, pt. "Dzieje nekropolii przy ulicy Samotnej w Poznaniu" inicjatywa z naszej strony, która na celu ma wspieranie nauki oraz ułatwienie Państwu dostępu do danych zmarłych pochowanych na cmentarzach, które dziś już nie istnieją lub zostały zapomniane. Cieszymy się, że mamy możliwość wspólnego odkrywania kart historii i podtrzymywania pamięci o miejscach, o których coraz mniej z nas pamięta.
Książka jest dostępna w biurze Universum przy ul. Woźnej 15a.

Pozdrawiam.Beata
(książka jest dostępna,cena 27zł)

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2013, 13:46 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 666
Lokalizacja: Poznań
Witam,
podaję link dla uzupełnienia informacji podanych przez "wspomnienia3"
viewtopic.php?f=2&t=5842&p=62948#p62948

Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2013, 17:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania, a w nim o rozwoju motoryzacji w Poznaniu pisze m.in. Magda Mrugalska-Banaszak. Pędzę do księgarni! :D
http://poznan.gazeta.pl/poznan/56,36001 ... ji,,2.html

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2013, 09:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2011, 19:19
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Dostępna jest ciekawa pozycja:
Księga Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Wielkopolski, Pomorza, Ciechanowskiego i Białostocczyzny 1940-1944
http://pl.auschwitz.org/m/index.php?pag ... Itemid=101
Będę ją zamawiał. Jeśli koś chce coś sprawdzić w niej służę pomocą.

_________________
pozdrawiam
Michał
Szukam wszystkiego na temat miejscowości Słonin, Iłówiec Wielki powiat Kościan, Chomęcice
Rodziny Wojciaków(Woyciaków, Wujcioków) ze Słonina, Piotrkowic
Rodziny Bączyków z Iłówca Wielkiego, Głuchowa, Piotrowa, Szczepowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2013, 13:32 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 10 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • PAMIĘTAJMY O POCZĄTKACH ŚREMU!, Krzysztof Budzyń
  • RECENZJA ŚNH, NR 2/2008 W „JUDEN IN SACHSEN", JANUAR 2009, Susann Weien
  • ECHA ŚNH, NR 6/2010 - KRZYŻANOWSCY: ZAGADKA POCHODZENIA MATKI CHOPINA, Piotr Mysłakowski
  • POCZĄTKI BNINA CZ. 3, Andrzej Wędzki
  • MIKOŁAJ PRZEDPEŁKOWIC (?-1305), Antoni Gąsiorowski
  • JAKUB BILIŃSKI (1742-1823), FUNDATOR KOŚCIOŁA W ŻABNIE, Krzysztof Budzyń
  • WSPOMNIENIA WIELKOPOLSKI CZ. 2, MOSINA, Edward Raczyński
  • JÓZEF WYBICKI (1747-1822), MIŁOŚNIK MINERALOGII, Janusz Skoczylas
  • „AWANTURNICZA ŚREMSKA MŁODZIEŻ" PRZED SĄDEM, Tadeusz Talarczyk
  • IZBA PAMIĄTEK REGIONALNYCH W KÓRNIKU-BNINIE, Kazimierz Krawiarz
  • O POMNIKU KOZY NA RYNKU W DOLSKU DOWIEDZĄ SIĘ IGNASZEWSCY W USA, Krzysztof Budzyń
  • UROCZYSTA SESJA RADY GMINY ZANIEMYŚL Z OKAZJI 270. ROCZNICY LOKACJI MIASTA, Agnieszka Hibner
  • SIEDZIBA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI ŚREMSKIEJ, Jerzy Naskręt
  • WSPOMNIENIE O ROZSTRZELANYCH W ŚREMIE I ZBRUDZEWIE W 1939 ROKU, Ks. prałat Marian Brucki
  • TOWARZYSWO PRZYJACIÓŁ ZIEMI BRODNICKIEJ „GNIAZDO", Bogusław Kuik
  • PRZEMÓWIENIE W KOŚCIELE W ŻABNIE I NA CMENTARZU EWANGELICKIM W BRODNICZCE, Pastor Johannes Achilles
  • NOWE CZASOPISMO W MOSINIE - „CZAS MOSINY", Małgorzata Kaptur
  • JUBILEUSZ „ŚREDZKIEGO KWARTALNIKA KULTURALNEGO", Małgorzata Frąckowiak
  • OD REDAKCJI „ŚREDZKIEGO KWARTALNIKA KULTURALNEGO", Bożenna Urbańska
  • ARCYBISKUP METROPOLITA POZNAŃSKI, ANTONI BARANIAK (1904-1977), Abp Stanisław Gądecki
  • KALENDARIUM ŻYCIA ABP. ANTONIEGO BARANIAKA, Abp Marek Jędraszewski
  • PASJE ABP. ANTONIEGO BARANIAKA, Ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB
  • LEGENDY Z WŁOŚCIEJEWEK, Krzysztof Budzyń (wybrał i opracował)
  • STANISŁAW RATAJCZAK - SOŁTYS MECHLINA, Krzysztof Budzyń
  • WINCENTY KOZIELCZYK (1893-1976), Łucja Staszak
  • WSPOMNIENIE O DOKTOR HALINIE KURNATOWSKIEJ-SŁUŻEWSKIEJ (1921-2012), Karola Skowrońska
  • NEKROLOGI, Krzysztof Budzyń: BOŻENA GRABNA (1942-2012), WANDA SOŁTYSIAK (1949-2012)

Obrazek

Dedykujemy Naszemu Przyjacielowi i Tatusiowi
Bolesławowi Budzyniowi
z najlepszymi życzeniami na 88. urodziny

Wiesława Jackowiak i Krzysztof Budzyń


Duch jest pamięcią.
św. Augustyn (354-430)


Nie można, dobrze służyć krajowi,
nie znając jego historii i tradycji.

Jan Paweł II (1920-2005)
z homilii wygłoszonej w Łowiczu, 14 czerwca 1999

Obrazek

http://www.budzyn.net/snh/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2013, 13:32 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 11 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • APEL DO REGIONALISTÓW, Damian Kasprzyk
  • CZY HISTORIA POLSKI SIĘ POWTARZA?, Krzysztof Budzyń (wybrał)
  • PILNE POTRZEBY - WARUNKI POMYŚLNOŚCI, Ludwik Straszewicz
  • JAPOŃSKIE ECHA ŚNH NR 6/2010 O CHOPINIE
  • PODZIĘKOWANIE Z DEUTSCHE NATIONALBIBLIOTHEK W LIPSKU
  • PAMIĘTNIKI (fragment) POBYT W MOSINIE W 1659 ROKU, Jan Chryzostom Pasek
  • KONSTANCJA RACZYŃSKA ZD. POTOCKA POLKA O NIEPOSPOLITYM USPOSOBIENIU, Jacek Wiesiołowski
  • ECHA POWSTANIA STYCZNIOWEGO 1863 ROKU W POWIECIE ŚREMSKIM cz. 1, Krzysztof Budzyń
  • UCZESTNICY BITWY POD OLSZOWYM MŁYNEM, Jerzy Szatkowski
  • WSPOMNIENIA (fragment), Jadwiga Zamojska
  • JADWIGA ZAMOYSKA Z DZIAŁYŃSKICH (1831-1923), Piotr Czartoryski-Sziler
  • DAWNA KOLONIA SŁONIŃSKA KOŁO CZEMPINIA, Michał Bączyk
  • STEFAN DOERFFER (1877-1939), Jarosław Wawrzyniak
  • OD "BOHATERÓW ARMII RADZIECKIEJ" DO "KSIĘDZA PIOTRA WAWRZYNIAKA", Leszek Mańkowski
  • JADWIGA KORDOS ZD. CHUDZIŃSKA (1908-1995), Witold Kordos
  • KAZANIE WYGŁOSZONE Z OKAZJI 155. ROCZNICY POWSTANIA GIMNAZJUM I LICEUM W ŚREMIE, Bp Zdzisław Fortuniak
  • MICHAŁ BARTLITZ (1901-1919), „Michał"
  • 55 LAT WIERNOŚCI PEDAGOGICZNEJ PASJI W TROSCE 0 NAUKI O KULTURZE FIZYCZNEJ, Wiesław Osiński
  • LESZEK MAŃKOWSKI, Krzysztof Budzyń
  • WYWIAD Z GUDRUN (KOPPE) EVERETT, Ruth Pundt
  • UCZNIOWIE Z NOCHOWA U PANI PREZYDENTOWEJ ANNY KOMOROWSKIEJ W WARSZAWIE, Iwona Pawlak, Beata Wietrzyńska
  • 200. ROCZNICA URODZIN HIPOLITA CEGIELSKIEGO (1813-1868) I 50-LECIE ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH W ŚREMIE
  • WSPOMNIENIE. JERZY FOGEL (1942-2013), Maciej Kaczmarek
  • NEKROLOG: BARBARA PIASECKA-JOHNSON (1937-2013)

Obrazek

Ojczyzna
Jest moim domem. Mnie w udziele
Dom polski przypadł. To — ojczyzna.
A inne kraje są hotele.

Julian Tuwim (1894-1953)
Kwiaty polskie, 1949


Przede wszystkim mówić będę o przeszłości.
Albowiem jestem wyznawcą zasady,
że ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani ma prawa do przyszłości.

Józef Klemens Piłsudski (1867-1935)
przemówienie w Wilnie, 20 kwietnia 1922


Wydano z okazji m.in.:
150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863-2013
155-lecia powstania Gimnazjum i Liceum w Śremie 1858-2013



Obrazek

http://www.budzyn.net/snh/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2014, 22:54 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 12 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • NAJWAŻNIEJSZE ROCZNICE W 2014 ROKU, Krzysztof Budzyń
  • ECHA NASZEJ PUBLIKACJI W ŚNH Nr 11/2013: LIST DO REDAKCJI "TYGODNIA ZIEMI ŚREMSKIEJ"
  • GŁOS W DYSKUSJI
  • W CIENIU BIAŁO-CZERWONEJ, Ewa Rostek
  • STRATEGIA "SYNDROMU WROGA" SPADEK PO LUDOWEJ DEMOKRACJI, Witold Kieżun
  • POLSKIE PIEKŁO, Ks. Rafał Masarczyk SDS
  • JAK POLAK ZHAŃBIŁ POLAKA, Arkadiusz Pacholski
  • PROBLEMY Z UWŁASZCZENIEM CHŁOPÓW W BRODNICY W 1829 ROKU, Krzysztof Budzyń
  • WSPOMNIENIA Z CZASÓW WOJNY, Bolesław Drożak
  • SPIS OSÓB WYSTĘPUJĄCYCH W ARTYKULE B. DROŻAKA, Krzysztof Budzyń
  • „DLA CIEBIE POLSKO", Krzysztof Budzyń
  • „SŁOWNIK BIOGRAFICZNY ZAPOMNIANYCH ŚREMIAN": EDMUND KAŁUŻA (1921-1946), KAROL B. POPRAWSKI (1800-1864), Krzysztof Budzyń
  • OJCIEC, KTÓREGO NIGDY NIE POZNAŁEM BRUNON MALEJKA (1917-1944), Christopher Bruno Mackey
  • „EWANGELICY W GMINIE KÓRNIK" - WYSTAWA, Marta Machowska, Joanna Wałkowska
  • NIKODEM PAJZDERSKI - MUZEALNIK, KONSERWATOR, HISTORYK SZTUKI" - WYSTAWA, Joanna Bryl
  • „PEGAZ WIELKOPOLSKI" - NAGRODA DLA TMZS, Kazimierz Krawiarz
  • „CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE - CZY KTOŚ SŁYSZAŁ O MECHLINIE?", Krzysztof Budzyń
  • HISTORIA WIELKOPOLSKIEGO PARKU NARODOWEGO, Małgorzata Górna
  • MOJE MIEJSCE NA ZIEMI, Andrzej Łowicki
  • WYWIAD Z PRABABCIĄ MARTĄ MAĆKOWIAK, Kuba Morawiec
  • SŁOW KILKA O ŚREMSKICH LEKARZACH, Krzysztof Budzyń
  • DOKTOR FRIEDRICH SCHAEFER (1868-1914), Piotr Mulkowski
  • MOJA EMIGRACJA, Edmund Owczarczak
  • WSPOMNIENIE O DOKTORZE JANIE BARAŃCZAKU (1915-2000), Barbara Kaszuba

Obrazek

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

Jan Kochanowski (1530-1584)
Fraszki, 1584

Najpiękniejsze czego możemy doświadczyć, jest tajemnica.
Jest ona źródłem wszelkiej prawdziwej sztuki i nauki.

Albert Einstein (1879-1955)
What I belive, 1930

Ze wszystkich nauk medycyna jest najszlachetniejsza.
Hipokrates (ok. 460-ok. 377 p.n.e.)

50 lat Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Koła w Śremie
1964-2014


Obrazek

http://www.budzyn.net/snh/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2014, 08:57 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2014, 08:11
Posty: 208
Znalazłem w bibliotece bardzo interesującą książkę pt. "Z dziejów parafii dakowskiej 1401-2001" autorstwa ks. Władysława Marzęckiego. Opisano w niej historię parafii Dakowy Mokre k.Opalenicy, do której należą miejscowości Dakowy Mokre, Dakowy Suche, Dobra, Sznyfin, Uścięcice. W książce jest kilkanaście zdjęć oraz listy powstańców wielkopolskich, poległych i pomordowanych w latach 1939-1945, historia właścicieli wsi oraz historia proboszczów tamtejszej parafii od 1406r.
Niestety nie wiem czy igdzie można kupić tę książkę, a sam bym jachętnie kupił... :(
Polecam!!!

- Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2015, 16:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
kufferka napisał(a):
Polecam książkę biograficzną Marii Rataj pt. "Grzeszne miasto". Są to wspomnienia dziewczynki, a później młodej kobiety pochodzenia niemieckiego, która wychowywała się na poznańskiej Wildzie, żyjąc w nędzy, wśród sobie podobnych najuboższych mieszkańców międzywojennego Poznania. Wspomnienia, choć wstrząsające, są wspaniałym świadectwem tamtych czasów, przybliżają czytelnikowi życie codzienne biedoty miejskiej i lumpenproletariatu.


Ciekawy artykuł o książce i jej bohaterce:
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... xLokPozImg

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2015, 21:25 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1067
Lokalizacja: Poznań
Rok temu, też w Gazeta Poznań, pojawił się ten artykuł:
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwu ... SPAC,.html
(zniknął z sieci, jest tylko w płatnym archiwum GW)

dzięki niemu książka ma tutaj własny wątek:
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=7934

a i tutaj o książce kilka słów:
viewtopic.php?p=72462#p77874

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2015, 14:45 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 13 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • LIST OD PROFESORA JANA BERDYSZAKA
  • "BYLE WRÓCIĆ NA ZAGON OJCZYSTY", Andrzej Matras
  • "ZIEMIA ZANIEMYSKA PRZYRODA-HISTORIA-TURYSTYKA", Andrzej Matras
  • JAN KISZWALTER (1787-1844) ZAPOMNIANY KOMPOZYTOR, Wojciech Czempilik
  • WSPOMNIENIA WIELKOPOLSKI, CZ. 3, Otto von Pirch, Mój pobyt w Mchach pod Książekm w 1826 roku. Edward Raczyński
  • ECHA POWSTANIA STYCZNIOWEGO 1863 ROKU W POWIECIE ŚREMSKIM, CZ. 2, Krzysztof Budzyń
  • ZWIĄZKI SMOGORZEWA Z POWSTANIEM STYCZNIOWYM, Przemyłsaw Pawlak
  • POWIAT ŚREMSKI W PISMACH OSKARA KOLBERGA, CZ. 1. Przemysław Pawlak
  • KACZE DOŁY (W LUBIATOWIE KOŁO DOLSKA) HISTORIA OSADY I JEJ MIESZKAŃCÓW, Milena Stępniak
  • ŻOŁNIERZE WYKLĘCI: ODDZIAŁ PARTYZANCKI "DZIELNY", Mikołaj Kulczak
  • WIELKA PĘTLA WIELKOPOLSKI W 1949 ROKU, Edmund Talarczyk
  • W MIŁOSIERNYCH RĘKACH OPATRZNOŚCI. NIEZWYKŁY LOS 94-latka - EDMUNDA ROZMIARKA. Henryka Noetzel
  • 20 LAT ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W ŚREMIE, Katarzyna Grzegorczyk
  • CYRYL RATAJSKI (1875-1942) PATRON ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W ŚREMIE, Anita Błąkała-Lewek, Krzysztof Grzesiak
  • LEGENDA O JEZIORZE ŚWIĘTYM W BŁAŻEJEWIE KOŁO DOLSKA, Mieczysław Ruprychy
  • WSPOMNIENIE O PRZYJACIELU RUFIN TWARDOWSKI (1924-1979), Bolesław Suszka
  • NEKROLOGI: JAN BERDYSZAK (1934-2014), WITOLD PIASECKI (1955-2014), IZABELA SKIERSKA (1967-2014)

Obrazek

...historycy są [...] groźni dla narodu, przypominają nam bowiem o tym,
co się zdarzyło, a nie o tym, co wspólnota powinna pamiętać.
Tak więc moja praca jako historyka polega przede wszystkim na tym,
by poznać fakty, dowiedzieć się, jak się rzeczy miały, i chronić tę wiedzę.

Timothy Garton Ash (1955)
brytyjski historyk

Jeśli władza przemilcza ludzi i wydarzenia,
aby kontrolować przeszłość i teraźniejszość,
i jeśli prawda jest dla władzy niepożądanym gościem,
któego należy się pozbyć - to taka władza jest władzą totalitarną.

Friedrich August von Hayek (1899-1992)
austriacki ekonomista i filozof polityczny

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obrazek

http://www.budzyn.net/snh/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2015, 14:49 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 14 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • OJCZYZNA, Jan Kasprowicz
  • CZY ZOSTAŁA NAM TYLKO HISTORIA?, Piotr Gursztyn
  • NOWE WYDANIE POWIEŚCI MACIEJA WIERZBIŃSKIEGO PT. "STACH WICHURA", Andrzej Matras
  • "ZAPOMNIANE MIASTO" POWIEŚĆ HISTORYCZNA O BNINIE, Andrzej Matras
  • KSIĄDZ JAN FURMAN HERBU DOLIWA Z NIEZAMYŚLA I MCHÓW (ok. 1400-1458), Krzysztof Budzyń
  • WSPOMNIENIA WIELKOPOLSKI, CZ. 4, KÓRNIK, Edward Raczyński
  • POSĄGI PIERWSZYCH PIASTOWSKICH WŁADCÓW POLSKI, Karol Górski
  • LIST ZIEMIAN ŚREMSKICH DO EDWARDA HR. RACZYŃSKIEGO, Krzystof Budzyń
  • ZBURZENIE KSIĄŻA PRZEZ PRUSAKÓW W DNIU DWUDZIESTYM DZIEWIĄTYM KWIETNIA 1848 ROKU, Walenty Stefański
  • WSPOMNIENIA POWSTAŃCÓW Z 1863 ROKU
  • ZANIEMYŚL I OKOLICA W PISMACH OSKARA KOLBERGA
  • STANISŁAW BOLESŁAW SZYMENDERA (1890-1923), Jarosław T. Łożyński
  • SIERŻ. PIL. BRUNON MALEJKA (1917-1944), Wojciech Zmyślony
  • STANISŁAW ADOLF HOFFMANN (1896-1972), Wojciech Mądry
  • PRZEMÓWIENIE NA UROCZYSTOŚĆ 50. LECIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA LEKARSKIEGO KOŁA W ŚREMIE, Włodzimierz Starosta
  • 170. ROCZNICA ŚMIERCI EDWARDA RACZYŃSKIEGO, Henryka Noetzel
  • WITOLD HULEWICZ I WŁADYSŁAW ZAMOYSKI, Krzysztof Budzyń
  • TWÓRCA TEATRU WYOBRAŹNI WITOLD HULEWICZ (1895-1941), Marek Borucki
  • EMIGRACJA Z KÓRNIKA DO AMERYKI W 1851 ROKU
  • WIELKIE POŻARY W DOLSKU

Obrazek

Kto żyje tylko współczesnością,
ten szybko odwyka od myślenia.

prof. Tadeusz Stefan Zieliński (1859-1944)
historyk kultury, filolog klasyczny

A ten, co od sumienia historii się oderwał,
dziczeje na wyspie oddalonej.

Cyprian Kamil Norwid (1821-1833)
poeta, pisarz, rzeźbiarz, malarz, znawca muzyki

Pamięci naszego Taty Bolesława Budzynia (1924-2015)
Wiesława Jackowiak i Krzysztof Budzyń

Obrazek

http://www.budzyn.net/snh/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2015, 07:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Jak się dowiedziałem, jest już dostępny w Uniwersum dodruk książki:

Ł. Jastrząb, "Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 r."

Pozdrawiam,
Adam K.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 20:06 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
Z oferty letniej 2015 księgarni Capitalbook.pl : Waldemar Handke Wielkopolska niezłomna. Autor książki, historyk i archiwista, zebrał i opracował blisko tysiąc biogramów żołnierzy wyklętych z Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej "Warta"
Pozdrawiam,
Darek

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 23:39 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 15 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • SŁOWO OD BYŁEGO UCZNIA, Krzysztof Budzyń
  • SZKOŁY TYSIĄCLATKI, Krzysztof Budzyń
  • Z DZIEJÓW NOWEJ SZKOŁY W PYSZĄCEJ 1965-2015, Krzysztof Budzyń
  • SZCZEPAN SZCZEPANIAK (1901-1966), POWSTANIEC WIELKOPOLSKI, Anna Stamm
  • DROGA ŻYCIOWA MOJEGO OJCA KPT. CZESŁAWA KLACZYŃSKIEGO (1901-2004), POWSTAŃCA WIELKOPOLSKIEGO, Krystyna Zamarska
  • MÓJ PIERWSZY NAUCZYCIEL, STANISŁAW RATAJCZAK (1902-1989), Krzysztof Budzyń
  • MOJE WSPOMNIENIA Z PRACY PEDAGOGICZNEJ, Stanisław Ratajczak
  • MOJA PRACA W SZKOLE W PYSZĄCEJ, Danuta Merczyńska
  • BĘDĘ PAMIĘTAĆ..., Łucja Staszak
  • KAZIMIERZ GENDERKA (1935-2008), DYREKTOR SZKOŁY, Urszula Ciesielska
  • MOJE WSPOMNIENIA Z PRACY W SZKOLE W PYSZĄCEJ, Urszula Ciesielska
  • MOJE CZASY SZKOLNE I POZASZKOLNE. PIERWSI NAUCZYCIELE W NOWEJ SZKOLE (LATA 1964-1972), Krzysztof Budzyń
  • „Z PYSZĄCEJ W DALEKI ŚWIAT" WYWIAD Z GRAŻYNĄ JÓŹWIAK-BEDNARSKI
  • WSPOMNIENIA UCZENNICY Z LAT 1999-2006, Paulina Frankiewicz
  • WSPOMNIENIA UCZENNICY Z LAT 2005-2013, Karolina Cubal
  • JOLANTA PAJSERT, DYREKTOR SZKOŁY W LATACH 1986-2014, Krzysztof Budzyń
  • JAK TRAFIŁEM DO SZKOŁY W PYSZĄCEJ..., Wojciech Szlachta
  • SZKOŁA W PYSZĄCEJ, KADRA I UCZNIOWIE (STAN 1 WRZEŚNIA 2015), Krzysztof Budzyń
  • SŁOWNIK BIOGRAFICZNY PYSZĄCEJ, Krzysztof Budzyń
  • ZAPOWIEDŹ ARTYKUŁÓW O PYSZĄCEJ, Krzysztof Budzyń

Obrazek

Pamięci uczniów, nauczycieli
i pracowników szkoły w Pyszącej



Oddech dzieci spieszących do szkoły zapewnia istnienie świata
Talmud



Szkoło! Szkoło!
Gdy cię wspominam,
Tęsknota w serce się wgryza.
Oczy mam pełne łez!

Julian Tuwim (1894-1953)
"Nad Cezarem" (1926)



Wydano z okazji
50-lecia Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich
Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Pyszącej
1965-2015



Obrazek

http://www.budzyn.net/snh/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2016, 10:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Polecam "Dzieci Gosi" Iris May.
Nazwisko autorki brzmi znajomo? Tak, to potomkini Romana Maya twórcy fabryki nawozów fosforowych w Luboniu.
Bardzo ciekawa opowieść o małżeństwie syna Romana Maya z Niemką, tytułową Gosią i o problemach ich dzieci wyrastającymi w rozdarciu między dwoma narodowościami...
Szczerze polecam :P

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2016, 14:48 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 16 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • 90. URODZINY PROF. BOLESŁAWA SUSZKI Z KÓRNIKA
  • „ROCZNIK GOSTYŃSIKI", Andrzej Matras
  • KSIĄŻKA ANNY MEISNEROWSKIEJ, WIERNY BOGU, OJCZYŹNIE, RODZINIE, Andrzej Matras
  • RYSZARD ZAWADZIKI, PRZECHADZKI PO ŚREMIE, WYDANIE 2, Andrzej Matras
  • O TURYSTYCE I REKREACJI W GMINIE DOLSK... Z MARTYNĄ ZIELIŃSKĄ ROZMAWIA KRZYSZTOF BUDZYŃ
  • 50-LECIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO — POMNIKA TYSIĄCLECIA PAŃSTWA POLSKIEGO W MANIECZIKACH, Danuta Szulc, Marcin Majsner
  • NASZ HYMN NARODOWY. PIEŚŃ LEGIONÓW, Ignacy Chrzanowski
  • KLAUDYNA Z WYSPY, DZIEJE KLAUDYNY DZIAŁYŃSKICH POTOCKIEJ (1801-1836), Grażyna Rozmiarek
  • WYSTAWA PT. NIE TYLKO SIOSTRA SŁAWNEGO BRATA — KLAUDYNA POTOCKA, KÓRNIK, 16-17 MAJA 2015, Grzegorz Kubacki
  • ZAPOMNIANY WETERAN WIOSNY LUDÓW FRANCISZEK KOBYLIŃSKI (1824-1910), Andrzej Wędzki
  • MAJOR WITOLD J. WATTA SIKRZYDLEWSIKI (1894-1977), Damian Zieliński
  • WŁODZIMIERZ ŚMIGIELSKI (1920-1943), Bohdan Śmigielski
  • WYBORY DO RADY MIEJSKIEJ ŚREMU PIERWSZEJ I DRUGIEJ KADENCJI W 1919 I 1921 ROKU, Izabela Nowacka
  • WIELKI DZIEŃ W MIASTECZKU, ODPUST W DOLSKU W 1930 ROIKU, Józef Tumidajski
  • ZAPISKI Z NIEMIECKIEJ KRONIKI SZKOLNEJ W KSIĄŻU Z LAT 1940-1944
  • KATASTROFA AMERYKAŃSKIEGO BOMBOWCA POD JARACZEWEM 9 LUTEGO 1945 ROKU, Maciej Peda
  • EDMUND JANKOWIAK (1923-2009), Jan Jankowiak
  • Z DAWNYCH GAZET — „NOWY KURIER", 1932

Obrazek


Na nic się nie oglądać,
Nie świecić — ale pałać,
Nie błagać — ale żądać,
Nie mamć — ale działać.

Odzienie zewlec sutsze,
Robotne suknie wzuć,
Choć dni do pracy krótsze,
Nam myśleć wciążojutrze!
I kuć, i kuć, i kuć!


Józef Teodor Kościelski (1845-1911)
fragment, [z]: „Pieśń na dzisiaj"


Obrazek

http://www.budzyn.net/snh/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2016, 14:50 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W numerze 17 Śremskiego Notatnika Historycznego:

  • NASZE JUBILEUSZE , Krzysztof Budzyń
  • SLOWO OD DZIEKANA ŚREMSKIEGO, ks. prałat Marian Brucki
  • POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO. MIESZKO PIERWSZY (920/940?-992), Krzysztof Budzyń
  • WIELKA DECYZJA, Adrzej Giertych
  • MIESZKANIEC BNINA O „LEKSYKONIE KRAJOZNAWCZYM GMINY KÓRNIK", Paweł Wójkiewicz
  • POTYCZKA POD ŚREMEM W 1716 ROKU, Krzysztof Budzyń
  • MOWA ŻAŁOBNA W CZASIE POGRZEBU ESTERY Z KOWALSKICH WYBICKIEJ, LISTOPADA 1824 W BRODNICY, Adam Podsiadły
  • WYPADKI POZNAŃSKIE W 1848 ROKU ROZBICIE OBOZU W ROGALINIE], FRAGMENTY PAMIĘTNIKÓW..., święty Zygmunt Szczęsny Feliński
  • PIERWSZE KÓŁKA ROLNICZE W POWIECIE ŚREMSKIM, Krzysztof Budzyń
  • ZAŁOŻENIE KÓŁKA WŁOŚCIAŃSKO-ROLNICZEGO PIERWSZEGO W WIELKIM KSIĘSTWIE POZNAŃSKIEM [W DOLSKU, 22 KWIETNIA 1866 ROKU], Józef A. Thomas
  • ŻYCIE SPOŁECZNE W POWIECIE ŚREMSKIM W 1866 ROKU, CZ. 1 (STYCZEŃ-LIPIEC), Krzysztof Budzyń
  • TOWARZYSTWO NAUKOWEJ POMOCY W POWIECIE ŚREMSKIM, CZ. 1, LATA 1841-1866, Krzysztof Budzyń
  • HISTORIE CUDOWNYCH OBRAZÓW NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W OKOLICY ŚREMU, CZ. 1, BOREK I CZEMPIŃ, Ks. Alojzy Fridrich T.J.
  • „WIELKI MISJONARZ INDII" Z PYSZĄCEJ KOŁO ŚREMU: KS. LEON PIASECKI SDB (1889-1957), Krzysztof Budzyń
  • MATKA TERESA Z ORKOWA KOŁO ŚREMU: KATARZYNA TERESA STĘPA (1882-1977), S. Teresa Antonietta Frącek RM
  • PROBOSZCZOWIE I ZARZĄDCY PARAFII WIESZCZYCZYN KOŁO DOLSKA OD CZASU JEJ POWSTANIA DO DZISIAJ, Krzysztof Budzyń
  • CHŁOP, PAN I KSIĄDZ, OPOWIEŚĆ SPOD BRODNICY I CZEMPINIA, Oskar Kolberg

Obrazek

Przypomnienie życia i działalności matki Teresy z Orkowa, która złotymi
zgłoskami zapisała się w dziejach naszego Narodu, zachęta nie tylko do refleksji
i zadumy nad ideałami i zmaganiami pokolenia, które przeszło do historii,
ale też budzi nadzieję i pragnienie, by zaczerpnąć ze skarbnicy ich życia
ducha miłości Boga i Ojczyzny, ducha wiary i męstwa, ducha poświęcenia
i miłosierdzia, by pochylić się nad potrzebami człowieka w obecnej rzeczywistości
i zachęcić do budowania dla Narodu lepszej przyszłości.

siostra Teresa Antonietta Frącek RM (zob. s. 111)


Wydano z okazji Jubileuszu
1050-lecia przyjęcia chrześcijaństwa
i powstania Państwa Polskiego
966-2016


Obrazek

http://www.budzyn.net/snh/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2016, 20:00 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 401
Lokalizacja: Puszczykowo
Chociaż nie jest to aż taka nowość to polecam tym, których przodkowie walczyli w armii pruskiej (czyli pewnie niemal wszystkim) książkę „Jabłonna - ty morderco mojej młodości!” Jacka Emila Szczepańskiego (dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie).

Dowiedziałem sie o niej przypadkiem po tym jak znalazałem fotografię/kartkę pocztową, którą właśnie z Jabłonny wysłał do swojego ojca mój pradziadek. Okazało się z niej że służył właśnie w Infanterie Ersatz Truppe Warschau, która tam miała koszary.

Książka ta poświęcona jest przede wszystkim korespondencji żołnierzy stacjonujących w Jabłonnie (a przez to także im samym), a do tego jest bogato ilustrowana.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2016, 18:27 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 401
Lokalizacja: Puszczykowo
Andrzej Krzysztof Bucholz – „Dzieci Poznania. Opowieść o 15. Pułku Ułanów Poznańskich”
http://napoleonv.pl/opis/8806297/dzieci ... skich.html

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2016, 09:01 
Offline

Dołączył(a): 02 wrz 2011, 18:07
Posty: 43
Witam.
Może ktoś jest zainteresowany.

http://www.odk.pl/book,30468.html?utm_m ... ource=auto


z pozdrowieniami Wanda

_________________
__________________________
Z pozdrowieniami
Wanda


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 402 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL