Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 mar 2009, 22:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 12:15
Posty: 155
Lokalizacja: Poznań
Admin: Temat wydzielony z tematu o Poznań Project - viewtopic.php?f=1&t=592&st=0&sk=t&sd=a&start=160

Czy znając datę ślubu mogę zdobyc jakieś dokładniejsze dane o małżonkach?
W księgach jest zapisane tylko nazwisko i imie małżonków i wiek (nie ma danych rodziców, miejsca urodzenia i daty)
Dużo więcej danych jest zapewne w akcie urodzenia ? :( No chyba że cos pominąłem
mam kopię wpisu małeżeństwa który poza następnym CIEKAWYM dokumentem nie wniósł za wiele do poszukiwań (może nie jest kompletny to tylko wpis kto z kim kiedy, może trzeba zaznaczyć coś jeszcze żeby dostać szerszy dokument)

chcę się wybrać właśnie do AP i nie wiem z których dokumentów "wyciągnę" najwięcej danych akt urodzenia, ślubu czy zgonu?
pomóżcie

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2009, 22:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Z własnego doświadczenia wiem, że najwięcej informacji jest w kacie małżeństwa i urodzenia. Do aktu zgonu mam lekką urazę (zgłaszający śmierć nie znali dokładnych miejsc urodzenia zmarłego czy danych rodziców...), ale co prawda akty zgonu też dają dużo informacji.
Jednak polecam małżeństwa i urodzenia :)

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2009, 23:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
W Poznan Project są tylko podstawowe informacje - warto zajrzeć do oryginałów aktu ślubu. Mogą tam być: miejsce zamieszkania, nazwiska świadków, które też mogą być jakimś śladem, dokładna data zawarcia ślubu, czasem zgoda rodziców na zawarcie ślubu - te informacje są pomijane podczas indeksacji.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2009, 23:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 12:15
Posty: 155
Lokalizacja: Poznań
mam właśnie kopię z księgi małżeństw
miałem nadzieję na imiona i nazwiska rodziców a tu niestety tylko małżonkowie wiek i świadkowie i to wszystko :(
czekałem z niecierpliwością na dokumenty a tu niestety takie rozczarowanie
chyba spróbuję jednak z aktem urodzenia może będzie więcej danych
no nic nie ma co rozpaczać tylko szukać dalej :)

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 07:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Przemo, a czy masz akt ślubu cywilnego (nie wiem o jakie lata chodzi)? Akty ślubu sporządzane przez urzędników pruskich zawierają więcej szczegółów niż dokumenty kościelne, np. dane rodziców, nazwisko panieńskie matki, dokładne daty i miejsca urodzenia małżonków.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 09:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
A do tego jeszcze należy powiedzieć, że akty pruskie to najbardziej ubogie w informacje akty jakie zdarzyło mi się widzieć. Pod tym względem inne zabory stoją o niebo lepiej.
Co do kościelnego aktu ślubu, to często bywało, że nie wpisywano rodziców. W pewnym okresie była to nawet reguła. Podawano tylko świadków, stan cywilny młodych, ich wiek, dni zapowiedzi i oczywiście datę.
Jeśli ślub nastąpił po październiku 1874 roku, a akta USC się zachowały, to tam znajdziesz więcej informacji, niż w kościelnym akcie.
Co do aktu urodzenia, to oczywiście będą tam podani rodzice (ale bez wieku) oraz chrzestni, będzie podana również data narodzin i chrztu, zawód ojca. Czasem podawano też numer domu i zawód świadków.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 14:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 12:15
Posty: 155
Lokalizacja: Poznań
Dzięki wszystkim za informacje
Mam kopię z ksiąg kościelnych może jeszcze będę szukał z USC (dzięki za sugestie)
Na jutro zamówiłem w AP interesujące mnie mikrofilmy obejmujące akta urodzenia ślubu i zgony, więc pewnie spędzę cały dzień na poszukiwaniach przodków :) jeżeli wzrok wytrzyma, mam nadzieje ze jutro odszukam trochę informacji

Na forum pisaliście że można poszperać jeszcze w księgach meldunkowych Poznania - gdzie one są dostępne? Interesował by mnie początek XXw.

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 16:25 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witaj.
Księgi dusz i Księgi meldunkowe dostępne są w AP Poznań.
W dziale "opracowania" na naszej stronie jest lista tych ksiąg ,zobacz http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... meldunkowe

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 22:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2008, 06:53
Posty: 37
Lokalizacja: Wrocław
Asiu, zadałam już to pytanie na forgenie, ale niestety nikt na nie dotychczas nie odpowiedział. Pytanie dotyczy tego regionu, więc może na tym forum będę miała więcej szczęścia :D Chodzi o tak zwane księgi zapowiedzi. Mam akt slubu z maja 1874 r. parafia Środa Wlkp, w którym dane są tak skape, że ręce opadają. Nie ma imion rodziców, ani miejsca urodzenia młodych. Dlatego jestem ciekawa, czy znajdę cos moze więcej w księgach zapowiedzi??? Czy widziałas cos takiego może w AA w Poznaniu? USC jako dodatkowe źródło informacji odpada, bo przepisy weszły w zycie dopiero od października :( Pytam z nadzieją, ponieważ cos takiego udało mi się zdobyć, ale w Przemyslu. To co prawda inny zabór, ale może sa jakieś podobieństwa. Nie miałam nawet aktu slubu, ale na podstawie samych ksiag zapowiedzi udalo mi się zdobyć wiele cennych informacji.

Pozdrawiam,
Ola Erbert

_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 23:23 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Eee.. tam, tak narzekacie że mało informacji w metrykach. Nazwisko i wiek małżonków to bardzo wiele i jeśli tylko pochodzili z tej samej parafii, to odnalezienie ich aktów urodzenia nie powinno stanowić większego problemu :wink: Oczywiście jednak, że im więcej informacji, tym lepiej.
Problem to jest jednak, gdy przy akcie małżeństwa podane są tak skąpe informacje jak np tutaj (pod koniec XVIII, a nawet początek XIX wieku (sic!) taka precyzyjność nie była rzadkością):
Obrazek

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 23:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Witaj Olu :)
Nie wiem czy księgi zapowiedzi dla Środy 1/ w ogóle były; 2/ Jeśli były to czy się zachowały. W katalogu AA nie spotkałam się z wyodrębnionymi księgami zapowiedzi. Z tego co pamiętam, są tam tylko chrzty, śluby i zgony. Ewentualnie indeksy do wyżej wymienionych ksiąg. Sporóbowałabym poszukać ich jeszcze w AP. Jak to nie przyniesie rezultatu, to cienko widzę inne możliwości.
Fakt, że tu był zabór pruski ma kolosalne znaczenie dla poszukiwań. Pisałam już o tym powyżej. Niestety - wydawać by się mogło, że Provinz Posen pod tym względem będzie uporządkowana, bogata w informacje i tak dalej. Uporządkowana to może i była, ale akty - w tak pożądane przez nas informacje - ubożuchne.
Jeśli rodzina siedziała kilkaset lat w jednej okolicy, to nie ma problemu z prześledzeniem jej genealogii, nawet jeśli to byli chłopi. Jeśli jednak zmieniali miejsce zamieszkania (mój prapradziad przeprowadzał się pięć razy, jego syn bodajże siedem, odkrycie mapy ich wędrówek zajęło mi kilka lat), albo sytuowali sie oni w grupie rzemieślników (tzw. wędrówki czeladnicze), to szukać ich można jeszcze długo.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 23:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
skała napisał(a):
jeśli tylko pochodzili z tej samej parafii, to odnalezienie ich aktów urodzenia nie powinno stanowić większego problemu :wink:


Problem w tym Piotrku, że często właśnie nie pochodzili. I z dookolicznych też nie.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 23:35 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Niestety.. coś o tym wiem ;) Chciałem tylko uwypuklić, o ile większe trudności mogą się pojawić, nawet jeśli istnieją metryki z danych lat i badamy rodzinę osiadłą od wielu pokoleń w jednym miejscu.

Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 23:59 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Asiek napisał(a):
W katalogu AA nie spotkałam się z wyodrębnionymi księgami zapowiedzi. Z tego co pamiętam, są tam tylko chrzty, śluby i zgony. Ewentualnie indeksy do wyżej wymienionych ksiąg.


Nawet jeśli są, to na pewno nie zmikrofilmowane, a trzeba by chyba rozróżnić udostępniane mikrofilmy z ksiąg parafialnych i same księgi.
Sam jednak też nie spotkałem się z księgami zapowiedzi, co oczywiście nie oznacza, że ich nie ma :)

Informator Archiwum Archidiecezjalnego podaje jednak kilka ciekawych zasobów, w których można by poszukać.

http://www.aap.poznan.pl/download/informator.rtf

W rozdziale KSIĘGI METRYKALNE KATOLICKIE czytamy:
Zbiór zawiera zasadniczo księgi chrztów, małżeństw i pogrzebów, czę-
sto współprawne. Czasem jednak znajdują się w nim księgi zapowiedzi,
wykazy parafian zobowiązanych do spowiedzi i komunii św. wielkanoc-
nej, księgi bierzmowanych.


Na stronie 195-196 są też ciekawe zasoby (akta konsystorskie), jednak nie wiem czy już udostępniane: Akta konsystorskie Sądu Duchownego i spraw małżeńskich. Jeszcze niedawno chyba czekały na urządzenie nowego magazyny. Znajdują się w tym zespole na przykład:
Akta ogólne spraw małżeńskich 1803-1939— 16 j.a.
Procesy małżeńskie 1793- 1924 — 1396 j.a.
Dyspensy małżeńskie rzymskie 1826 - 1959 — 74 j.a.
Dyspensy małżeńskie arcybiskupie 1868 - 1959 — 91 j.a.
Niedoszłe dyspensy małżeńskie 1886 - 1936 — 2 j.a.
Dyspensy od zapowiedzi 1797- 1938— 3 j.a.
Śluby wojskowych 1873 — 1 j.a.
Małżeństwa mieszane 1804 - 1889 — 3 j.a.
Rozwody katolików z dysydentami 1801 - 1828 — 1 j.a.
Wykazy rozwodów 1801 - 1841 — 2 j.a.


Szczególnie obiecująco wyglądają procesy małżeńskie - prawie 1400 jednostek archiwalnych. Jednak, zazwyczaj przy aktach ślubu w księgach parafialnych odnotowywano udzieloną dyspensę i jedynie wtedy można chyba coś znaleźć w aktach konsystorskich.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 08:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2008, 06:53
Posty: 37
Lokalizacja: Wrocław
Własnie jest Piotrku tak jak napisała Asia. "Poszukiwany" Marcin Erbert był robotnikiem i to dniówkowym (tak wynika z aktu urodzenia jego syna), więc przemieszczał się baaardzo czesto. Odpis slubu, który otrzymałam z AA w Poznaniu podawał bardzo mało informacji uniemożliwiajacych dalsze poszukiwania. Nie chciało mi się wierzyć, ze akt ślubu zawiera tak mało danych, dlatego wypozyczyłam sobie u mormonów mikrofilm z parafii Środa. Znalazłam ten zapis, ale zajmuje on rzeczywiscie linijeczkę.
Obrazek

Obrazek

Przeszukałam cały mikrofilm łacznie ze zgonami i urodzeniami i nie znalazłam nikogo o tym samym nazwisku...

Pozdrawiam,
Ola Erbert

P.S. Nie pamiętacie może czego dotyczyła ta rubryka pomiędzy zapowiedziami, a danymi świadków, bo nie moge sobie przypomnieć, a niestety nie zanotowałam.


Ostatnio edytowano 03 mar 2009, 11:09 przez aerbert, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 08:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2008, 06:53
Posty: 37
Lokalizacja: Wrocław
Mam jeszcze takie pytanie. Marcin i Katarzyna nie pochodzili z parafii Środa (sprawdzałam), więc do aktu slubu powinni przedstawić chyba jakieś świadectwa chrztu z rodzimej parafii??? Czy to było obligatoryjne, czy ksiądz mógł po prostu uwierzyc na slowo, ze są ochrzczeni? Jak to ustalić? Czy tutaj mógłby być jakiś punkt zaczepienia?

_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Ola


Ostatnio edytowano 03 mar 2009, 11:09 przez aerbert, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 09:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
aerbert napisał(a):
P.S. Nie pamiętacie może czego dotyczyła ta rubryka pomiędzy zapowiedziami, a danymi świadków, bo nie moge sobie przypomnieć, a niestety nie zanotowałam.


Chodziło o datę "zaszłych na to iakowych dyspens"

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 10:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
aerbert napisał(a):
Mam jeszcze takie pytanie. Marcin i Katarzyna nie pochodzili z parafii Środa (sprawdzałam), więc do aktu slubu powinni przedstawić chyba jakieś świadectwa chrztu z rodzimej parafii??? Czy to było obligatoryjne, czy ksiądz mógł po prostu uwierzyc na slowo, ze są ochrzczeni? Jak to ustalić? Czy tutaj mógłby być jakiś punkt zaczepienia?

Pozdrawiam,
Ola


Powinni się byli okazać metrykami chrztów wyciągniętymi ze swoich parafii. Nie sądzę jednak by coś takiego zachowało się w aktach, bo ksiądz mógł na to tylko rzucić okiem i żadnej adnotacji na ten temat nie zrobić. Ta cała zbieraninina i nadprodukcja dokumentów przypada dopiero na wiek XX. Mogło być też tak, że ksiądz (jako, że księdzu nierówny) uwierzył młodym na słowo, metryk nie zażądał i szukaj wiatru w polu. Ale to sa spekulacje :(
W kwestii ksiąg zapowiedzi przypominam sobie że spotkałam się z nimi w AP Poznań ale tylko z początku XIX wieku. Przykładowo akt zapowiedzi jednego z moich pra- pochodzi z Wolsztyna, z 1810 roku. Nie przytoczę go, bo choć ciekawy, to jednak nie z okresu Ciebie interesującego :(

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 11:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2008, 06:53
Posty: 37
Lokalizacja: Wrocław
Czyli beznadzieja nad beznadziejami :(
Najgorsze, ze baza malżeństw się powiększa, ale dla mnie to żadna pociecha, bo nawet jak pojawią się rodzice Marcina to skąd będę wiedziała, że to oni?
Kolejny trop jest niestety nie na moja kieszeń :(

Archiwum Państwowe w Poznaniu informuje, że Rejestr mieszkańców Żabikowa pow. Środa (sygn. 425) nie zawiera wpisów odnośnie nazwisk ERBERT ani WOJTYS (WOJTUŚ).Księga jest datowana na lata 1871-1937, chociaż wpisy pochodzą tylko z XIX wieku.

Archiwum Państwowe w Poznaniu informuje, że w zespole nr 4435 Akta gminy Środa przechowuje Rejestry mieszkańców miejscowości Żabikowo z końca XIX w. do lat 30-tych XX w. - sygnatury 425-427 oraz spisy mieszkańców obszaru dworskiego Żabikowo z lat 20-tych i 30-tych XX w.- sygnatury 428-429. Możemy dokonać przeglądu ww. ksiąg w celu odnalezienia nazwisk Erbert i Wojtys (Wojtuś). Poszukiwania są płatne. Koszt jednej godziny pracy wynosi 50,- -90,- zł (zależnie od stopnia trudności), niezależnie od rezultatu poszukiwań.


Czy orientujecie się przynajmniej jakie dokładnie dane obejmują takie rejestry (będę wiedziala co tracę :(. Czy mogłabym znaleźć tam cos, co ułatwi mi dalsze poszukiwania, np: skad przybyli, imiona rodziców? Poza tym to dziwne, ze ksiega jest od 1871 r., a nie ma w niej ani Marcina ani Katarzyny chociaż w 1874 r., jak wynika z aktu ślubu, byli mieszkańcami Żabikowa.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 11:48 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Tabele list meldunkowych zawierają dla każdej rodziny:
imię, nazwisko głowy rodziny (właściciela lub najemcy domu/mieszkania), imiona i nazwiska osób z nim mieszkających - żony, dzieci, rodziców, teściów oraz innych (np. służących czy czeladników - w miastach), pokrewieństwo z głową rodziny, daty i miejsca urodzenia (miejscowość, powiat). Jako że listy były uzupełniane, to są dopiski o ewentualnym zgodnie, gdy nastąpił w czasie prowadzenia ksiąg, daty kiedy dany członek rodziny zamieszkał (kiedy przybył) i kiedy wyjechał. Czasem są dopiski np. o służbie wojskowej itd.

Zazwyczaj jeśli trafimy na wpis o naszych przodkach to daje nam to sporo, bo mamy od razu całą rodzinę oraz daty i miejsca urodzenia.
Żeby nie było za różowo, często miejsca urodzenia się nie zgadzają, a daty różnią - czasem jest to zupełnie zła data, czasem zły miesiąc, albo rok przesunięty o +/- 1. Widać nie przywiązywano do tego wagi, albo ludzie z jakiś powodów podawali urzędnikom nieprawdziwe dane.

Spis ksiąg meldunkowych w AP Poznań jest tutaj: http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... meldunkowe

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 14:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2008, 06:53
Posty: 37
Lokalizacja: Wrocław
Bardzo Ci dziekuję Maćku za te dane. Rzeczywiście dużo informacji. Może na wakacje wybiorę się do Poznania (w lipcu, bo w sierpniu chyba nieczynne), to sobie to wszystko przejrzę.
Rozumiem, że kazdy z chwila przybycia musiał się zameldować i nie ma możliwosci, żeby ich tam nie było :)
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za odpowiedzi :)

_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 14:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2008, 06:53
Posty: 37
Lokalizacja: Wrocław
Spojrzałam na spis ksiąg meldunkowych z Żabikowa i wyglada na to, że najstarsze pochodzą z 1871 r. Może jednak uda mi się "załapać" na Solec, bo w 1878 r. tam urodził się ich syn, więc musieli się przemieścić w latach 1874-78. O ile dobrze widzę, jest nawet skorowidz do rejestru, tylko nie podali z jakich lat :(

_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 18:36 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Uczulam na to, że pierwsza z dat podana w opisie księgi dusz, nie jest datą powstania księgi! Przyjąć należy, że jest to paręnaście lat wstecz od tej drugiej (nowszej) daty. Podawane lata, to zazwyczaj najstarszy i najmłodszy występujący w księdze rok i tak np. dla Żabikowa 1871, to najprawdopodobniej rok urodzenia jednego ze starszych mieszkańców miejscowości.

Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 18:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Często te daty są najwyraźniej z kapelusza wzięte i nie należy się nimi nadmiernie przejmować. Zamówić wszystko dla danej wsi i szukać...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 09:50 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
aerbert napisał(a):
Bardzo Ci dziekuję Maćku za te dane. Rzeczywiście dużo informacji. Może na wakacje wybiorę się do Poznania (w lipcu, bo w sierpniu chyba nieczynne), to sobie to wszystko przejrzę.
Rozumiem, że kazdy z chwila przybycia musiał się zameldować i nie ma możliwosci, żeby ich tam nie było :)
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za odpowiedzi :)


Hej, i właśnie tu jest niespodzianka. Przeszukując księgi meldunkowe i szukając moich przodków często w miejscowościach, gdzie rodziły się ich dzieci nie było żadnych zapisów, a za to były w innych wsiach, gdzie mieszkali wcześniej lub później. Nie wiem czy wynika to po prostu z różnych okresów prowadzenia tych ksiąg (być może te, które się zachowały prowadzone były w różnych latach dla różnych wsi). Bo chyba nie z braku skrupulatności urzędników?

W każdym razie, tak jak pisze Łukasz, trzeba zamówić wszystkie księgi dla danej wsi i cierpliwie szukać.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 10:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2008, 06:53
Posty: 37
Lokalizacja: Wrocław
Panowie, bardzo dziękuję za cenne wskazówki :)
Z Waszą pomoca na pewno go dopadnę :)
Tym bardziej, ze czoraj w genetece znalazłam kolejny trop, ale w parafii Mączniki. Tak się składa, ze ta parafia jest rzut beretem od Środy. W 1866 r. brała tam ślub tajemnicza Aniela Erbert z Antonim Sobotą nr zespołu 3393/0 akt nr 9. Moze to siostra Marcina? Tradycyjnie ksiegi nie są zmikrofilmowane, ale za to dostępne w AP w Poznaniu. Te same lata są też dostępne w AA w Poznaniu. Czy czyms sie moga różnic zapisy w AA Poznań i AP. Czy to może dwie takie same kopie tylko jedna dla państwa, a druga dla koscioła?

_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 12:08 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
aerbert napisał(a):
Te same lata są też dostępne w AA w Poznaniu. Czy czyms sie moga różnic zapisy w AA Poznań i AP. Czy to może dwie takie same kopie tylko jedna dla państwa, a druga dla koscioła?


Mniej więcej tak - będą miały raczej takie same dane. Co najwyżej akta kościelne mogą być "opisowe" a duplikaty (urzędowe) są zawsze w tabelkach.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 12:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 12:15
Posty: 155
Lokalizacja: Poznań
Jestem po całym dniu spędzonym w AP :D
Oczywiście dużo danych uzupułniłem dużo spisałem ale na razie nie wiem gdzieje jeszcze podpiąć
Z ciekawostek najwięcej dla mnie danych było w ......... spisie zmarłych (ale to oczywiscie pewnie zalezy od nazwiska lokalizacji itp), Nie wiadomo kiedy się pojawi dane nazwisko gdyz mogl umrzec w wieku 20 30 lyb innym :) no i podany byl czesto ile mial lat, miesiecy, dni, imiona i nazwiska rodziców.
Niestety była dziura w latach 1830-1860 akurat dla mnie waznych
Ale oczywiscie jestem zadowolony ze znalezionych informacji

Teraz mam jeszcze jedno pytanie - Skąd czerpać dalsze informacje o nazwisku pochodzeniu rodzicach itp jezeli wyłączymy urodzenia sluby i zgody - Które dokumenty z AP mogą przyniesc najwiecej informacji (zamówiłem juz karty meldunkowe dla interesujących mnie osob czyli je tez mozemy wykluczyc)

z góry dzięki za pomoc

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2009, 14:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Witam
od niedawna zajmuję się poszukiwaniem moich przodków i wciąż mam problemy z poruszaniem się po zasobach metrykalnych. Przypadkiem w Projekcie Poznań znalazłam dwa wpisy dotyczące mojej rodziny: 1/ Parafia katolicka Bydgoszcz (Bromberg), wpis 29/1846
Alexander Sieniecki (27)
Francisca Kaminska (26) ojciec: Simon, matka: Catharina
2/ Parafia katolicka Poznań - Św.Wojciech (Posen-St.Adalbert), wpis 11/1871
Petrus Sienicki (22) ojciec: Alexander Sienicki, matka: Francisca Kamienska
Angela Gordziewicz (21) ojciec: Valentinus Gordziewicz, matka: Albina Th??
Proszę o podpowiedź jak i gdzie znaleźć więcej informacji. Najbardziej zależy mi na ustaleniu miejsca zamieszkania.
Pozdrawiam
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2009, 14:50 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witaj.
Teraz już tylko więcej informacji możesz znaleść w pierwszym przypadku w AA Gniezno,AP Bydgoszcz a w drugim AA Poznan i AP Poznań.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Dziękuję za pierwszą podpowiedź. A jak się do tego zabrać? :?: Jestem w tych sprawach zielona, nadmieniam też, że nie mieszkam w Wielkopolsce i wyprawa do jakiegokolwiek z podanych archiwów nie jest dla mnie łatwa. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 23:28 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Bez wglądu w księgi nic więcej już się nie dowiesz.Akta z danego okresu,gdzie są znalezione wpisy można zamówić do archiwum ,najbliższego od Twego miejsca zamieszkania lub skorzystać z zasobów mormonów (jeśli moją te księgi na mikrofilmach ). Wtedy po zamówieniu,opłacie mozna przegladać je w Centrum w Warszawie lub w Wrocławiu ,zobacz
na naszym forum temat Mormoni (Archiwum) w wymianie doświadczeń.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2009, 18:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Dziękuję i już szukam :D
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2009, 21:45 
Offline

Dołączył(a): 08 maja 2009, 18:45
Posty: 20
mac napisał(a):
Tabele list meldunkowych zawierają dla każdej rodziny:
imię, nazwisko głowy rodziny (właściciela lub najemcy domu/mieszkania), imiona i nazwiska osób z nim mieszkających - żony, dzieci, rodziców, teściów oraz innych (np. służących czy czeladników - w miastach), pokrewieństwo z głową rodziny, daty i miejsca urodzenia (miejscowość, powiat). Jako że listy były uzupełniane, to są dopiski o ewentualnym zgodnie, gdy nastąpił w czasie prowadzenia ksiąg, daty kiedy dany członek rodziny zamieszkał (kiedy przybył) i kiedy wyjechał. Czasem są dopiski np. o służbie wojskowej itd.

Zazwyczaj jeśli trafimy na wpis o naszych przodkach to daje nam to sporo, bo mamy od razu całą rodzinę oraz daty i miejsca urodzenia.
Żeby nie było za różowo, często miejsca urodzenia się nie zgadzają, a daty różnią - czasem jest to zupełnie zła data, czasem zły miesiąc, albo rok przesunięty o +/- 1. Widać nie przywiązywano do tego wagi, albo ludzie z jakiś powodów podawali urzędnikom nieprawdziwe dane.

Spis ksiąg meldunkowych w AP Poznań jest tutaj: http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... meldunkowe

mam pytanie co oznacza, że Archiwum Gnieźnieńskie nie jest opracowane w internecie skoro Archiwum Poznańskie są jedynie podane informacje o sygnaturach akt?
Leszek Siemiątkowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2009, 22:09 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Chodziło o to, że z bazy SEZAM można dowiedzieć się jakie konkretnie księgi dotyczące jakich miejscowości (oraz ich sygnatury) znajdują się w zasobie AP Poznań, a przy AP Gniezno tylko np. że "sygn. 200-300 księgi meldunkowe". I trzeba pojechać na miejsce, żeby się dowiedzieć. Albo napisać maila z zapytaniem.

Oczywiście - wyjaśniając ostatecznie wątpliwości - księgi meldunkowe i listy dusz nie są zindeksowane ani w AP Poznań ani AP Gniezno (a raczej "AP Poznań oddział w Gnieźnie"), ani - podejrzewam - nigdzie indziej.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2009, 22:33 
Offline

Dołączył(a): 08 maja 2009, 18:45
Posty: 20
mac napisał(a):
Chodziło o to, że z bazy SEZAM można dowiedzieć się jakie konkretnie księgi dotyczące jakich miejscowości (oraz ich sygnatury) znajdują się w zasobie AP Poznań, a przy AP Gniezno tylko np. że "sygn. 200-300 księgi meldunkowe". I trzeba pojechać na miejsce, żeby się dowiedzieć. Albo napisać maila z zapytaniem.

Oczywiście - wyjaśniając ostatecznie wątpliwości - księgi meldunkowe i listy dusz nie są zindeksowane ani w AP Poznań ani AP Gniezno (a raczej "AP Poznań oddział w Gnieźnie"), ani - podejrzewam - nigdzie indziej.

rozumiem dziękuję
Pozdrawiam
Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2010, 11:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Witam serdecznie
W "Projekcie Poznań" znalazłam inf. o ślubie moich pradziadków (cytuję poniżej). Proszę o pomoc, gdzie mogę odnaleźć akt małżeństwa. Wcześniej pisałam do AA w Poznaniu i otrzymałam dane innych krewnych o tym nazwisku (oboczność) ale tylko z samego Poznania. Zatem nie wiem skąd w "projekcie" znalazły się dane z Bydgoszczy. Bardzo zależy mi na tym dokumencie.
Pozdrawiam
Joanna
Parafia katolicka Bydgoszcz [Bromberg], wpis 29 / 1846 zgodność: Pan młody: 76%

Alexander Sieniecki (27)

Francisca Kamińska (26) ojciec: Simon, matka: Catharina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2010, 11:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Witam Joanno.
Widzę że niezbyt uważnie przeglądasz Poznan Project lub nie doczytałaś.
Przy każdej wpisanej parze jest NIEBIESKA zakładka, gdzie znajduje się orginalny akt tego ślubu. W Twoim przypadku jest to:
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
ul. Kolegiaty 2
62-200 Gniezno

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2010, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Faktycznie, nie zwróciłam na to uwagi a już tyle razy szukałam tego aktu.
Dziękuję za podpowiedź, spróbuję szczęścia w Gnieźnie.
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2010, 22:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sie 2010, 18:44
Posty: 25
Lokalizacja: KATOWICE
Wszystko co pisze Maciek o niedoskonałościach ksiąg meldunkowych , to prawda. Ale oczywiście z okresu pruskiego jest to niewyczerpane kompendium wiedzy, nieprecyzyjnej, ale żywej, dającej informacje o kierunkach przybyć i wyprowadzek, o całych rodzinach z datami urodzeń i rodziców. Choć oni , wielokrotnie analfabeci podawali (wcześniejsze - sprzed zameldowania) dane o sobie z małą precyzją w zakresie miejsci i dat urodzeń. Wielokrotnie ukrywali też meldunki wszystkich członków rodziny, szczególnie tam, gdzie piszący bezpośrednio nie docierał (np.Kawcze k.Śremu). Ale to bardzo dobre źródło wiedzy o przodkach, jeśli takie księgi są pełne. Zmorą uważam tylko, że APP udostępnia tylko po 5 ksiąg dziennie z dniowym wyprzedzeniem, co dla osób spoza regionu Poznania jest biurokratyczną mitręgą. a i chyba Poznaniaków szlag trafia, szczególnie gdy dotyczy większych miejscowości mających wielokrotność pięciu
Malequi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2010, 00:07 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Joanna !
Dla osób poszukujących swoich krewnych w Poznaniu( lub jednej z osób która mieszkała w Poznaniu) biorąc ślub polecam zamówić w AP Poznań odszukanie karty meldunkowej dla m.Poznania danego nazwiska i zlecenie wykonania skanu..Na kartach meldunkowych o czym sama osobiście się przekonałam często dostaniemy bardzo dokładne imformacje o danej osobie,jego współmałżonku ,rodzicach ,jak i wszystkich dzieciach.Ponadto podane sa adresy gdzie mieszkali oraz gdzie wyjeżdżali z miasta.Dla osób rozpoczynających poszukiwania jest to nie ocenione żrodło informacji. Z tego co wiem w dalszym ciągu kartoteki nie są udostępniane do wglądu ( konserwacja ???). Kartoteki te były prowadzone dla danej osoby czy rodziny do lat 20 XXwieku a w niektórych przypadkach nawet dłużej.
Pozatym na forum jest chyba temat pt.karty meldunkowe m.Poznania lub coś podobnego.

pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2010, 15:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Dziękuję za informacje. Nie miałam pojęcia, że zachowały się karty meldunkowe z Poznania. Spróbuję pójść śladem wskazanym przez Hanię, choć nie znam miejsca zamieszkania mojego pradziadka.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2010, 15:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Karty meldunkowe są ułożone alfabetycznie, wystarczy więc znać nazwisko. Potwierdzam informacje przekazane przez Hanię. Na kartach znajdziesz m.in. daty i miejsce urodzenia osób zameldowanych, ich współmałżonków i dzieci.
Archiwum poznańskie jest w trakcie digitalizacji kart meldunkowych i w związku z tym mogą być pewne trudności z dostępem do nich.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2010, 21:52 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Joanna!
Ostatnio zamawialam 5 kartotek meldunkowych mojej rodziny i trzymalam skany w ciagu 10 dni.
AP Poznań dziala w tym sprawnie.
Jezeli ktorys z twoich przodkow bral slub w Poznaniu np.Parafia Sw. Marcina to jest wiecej niz pewne,ze
meszkal w Poznaniu a wiec posiadal zalozona kartotekę mel. przez zaborcę.
Zyczę owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 16:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Jesteście wspaniali :D
Mam jeszcze kilka pytań - czy zamawiając karty meldunkowe trzeba podać oboczność nazwiska? Bo w moim przypadku jest Sienicki, ale może być też Sinicki (prapradziadek) i Siennicki (jeden z braci mojego pradziadka).
Druga sprawa - jaki jest koszt?
No i trzecie - czy i gdzie znajdę analogiczne karty dla mieszkańców Bydgoszczy?
Pozdrawiam
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 17:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, 16:23
Posty: 30
Lokalizacja: Choszczno
Moi przodkowie mieszkali w Poznaniu w latach 1908-1917. Znam z ksiąg adresowych dokładny adres z nr i nazwą ulicy. Czy zamawiając ich karty meldunkowe obciążony zostanę kosztami kwerendy?
Rodzina liczyła dwoje dorosłych i siódemkę dzieci. Znam ich imiona i nazwiska. Czy dla każdego była osobna karta? Czy wyglądało to raczej jak karta z kls-u?

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 17:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Joanno !

Jeśli Twoi przodkowie byli zapisywani w dwóch (lub więcej) formach nazwiska, to podaj je wszystkie, a jednocześnie - dla usprawnienia poszukiwań - również imiona. Może się jednak okazać, że APP znajdzie więcej osób o tym nazwisku i wtedy będzie nieco drożej.
Koszt 1 skanu to kilka złotych + nośnik (CD-ROM). Koszt kwerendy - różnie, zależnie od czasu jej trwania. Cennik za godz. kwerendy jest chyba na stronie APP.
Co do kart meldunkowych z Bydgoszczy nie wiem nic.

Krzysztofie !

Dla jednej rodziny (mąż+żona i dzieci), lub osoby samotnej, zakładano 1 kartę. Gdy dzieci przybywało (powyżej 4) zakładano drugą. Gdy ilość miejsc pobytu wzrastała, także powiększano ilość kart.

Jeśli podasz imię i nazwisko osoby (a nie jest ono zbyt częste), a dodatkowo adres zameldowania, to być może nie będziesz obciążony kosztami kwerendy. Ale nie gwarantuję. Nie pracuję w APP :D

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda poznańska karta meldunkowa, to napisz mi na PW swój adres e-mail.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Ostatnio edytowano 15 paź 2010, 18:21 przez Mariusz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 18:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Dziękuję i pozdrawiam

Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 18:47 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2008, 17:04
Posty: 64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam
Karty meldunkowe z Bydgoszczy znajdują się w AP Bydgoszcz ul. Dworcowa.Z moich doświadczeń wynika,że bywa ona niekompletna/brak danego nazwiska/Przestrzegana jest zasada ochrony danych osobowych-osób żyjących.
Wskazana jest informacja o poprawności zapisu danego nazwiska.
Wg mojej oceny karty dotyczą okresu przedwojennego.-okupacji, a w niektórych przypadkach lat piędziesiątych.
Pozdrawiam
Romuald Wiencek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, 16:23
Posty: 30
Lokalizacja: Choszczno
Dziękuję Mariuszu za odpowiedź i przykłady.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL