Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 lut 2015, 13:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Szukam informacji i księgach testamentowych miasta Poznania z XIX wieku. Wiem, że istniały (zachowane) takie księgi do końca XVIII wieku, ale nie wiem czy były jeszcze w wieku XIX.
https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/b ... ntorum.pdf
Szukam testamentu Teodora Żupańskiego, właściciela kamienicy przy Starym Rynku 59. Wiem, że kamienicę odziedziczył jego syn Jerzy (jako jeden ze spadkobierców), ale w testamencie z pewnością byli wyszczególnieni inni spadkobiercy, a ja nadal szukam przodków mojego 3xpradziadka Jana Teodora Żupańskiego.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2015, 16:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Znalazłam:
Właściciele posesji i mieszkańcy Starego Rynku w 1792
Nr 58 (59) wł.Teodora Żupańskiego ,mieszkańcy:Teodor Żupański.Konstanty Żupański,Wolff doktor
Nr 73 (74) murowany wł.Teodora Żupańskiego
Kamienice 58 i 59 wiążą się z historią greckiej rodziny Żupańskich osiadłej w Poznaniu w XVIII wieku. W Aktach Ogniowych z 1804 roku jako właściciel obu posesji występował kupiec Żupański,po nim w latach 1836-55 Matylda Żupańśka. w 1856 roku Akta wymieniają Konstatntego (zapewne Jana Konstantego) Żupańskiego/ Po jego śmierci w 1883 dom odziedziczyła żona Katarzyna z domu Duszyńska,a po 1888 roku przeszedł na własność Stefana,syna Jana Konstantego i Katarzyny. W latach 1893-1900 posesja należała do mieszkających w Warszawie spadkobierców rodziny Żupańskich. Między 1902 i 1914 rokiem występują jeszcze dwaj właściciele-kupcy Max Hirschberg i Wł.Hahn
Sasiednia kamienica 59 należała do spadkobierców Teodora Żupańskiego
-w 1854 do Jerzego .jednego z jego synów.a w latach 1883-1900 do Marii Żupańskiej z domu Grabowskiej,rentierki. W 1903 roku właścicielką kamienicy była Wiktoria Zimniewicz z domu Bamberowicz.do której już wcześniej należał dom nr 60. Wcześniej ,w pierwszych dziesięcioleciach XIX wieku jako właściciel tego ostatniego występował kupiec greckiego pochodzenia Gymitr Kałuba. Dzieje tych trzech domów (58,59 i 60) wykazują że greccy przybysze starali się utrzymać więzi także poprzez mieszkanie w najbliższym sąsiedztwie.

W 1888 roku,gdy dyrektorem był Feliks Rakowski,a prezesem Rady Nadzorczej radca dr.Witold Milewski,Bank Przemysłowców zakupił przyrynkową kamienicę nr.73 "aby mieć dach własny nad głową". Po 20 latach siedziba rozwijającej się pomyślnie instytucji bankowej okazała się jednak niewystarczająca. Już wcześniej nabyto sąsiedni dom nr.74. Po rozebraniu obu starych budynków w dniu 1 lutego 1908 położono kamień węgielny pod nowy gmach
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=7&QI=

Pozdrawiam Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2015, 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam
Bardzo dziękuję za szczegółowe informacje, tej publikacji nie znałem. Dla uzupełnienia podaję link o historii Greków w Poznaniu (str.263-272):
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 6296?tab=1
Chcę tylko dodać, że Teodor Żupański nie był właścicielem kamienicy nr 74, choć jako właściciel występował. Właścicielem była gmina grecka i właśnie w niej była kaplica tej gminy (przeniesiona później na ulicę Nową).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2015, 18:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
http://www.muzeum.gostyn.pl/PRASA?idAkt ... .8.%201937
Kronika Gostyńska Nr 2/1937 str.6/9 wymienia kupca Konstantego Żupańskiego z Gostynia. Może to jakiś trop dla Ciebie?

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2015, 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję. Chodzi prawdopodobnie o Konstantego, ojca Jana Konstantego - księgarza, który był kupcem win, jak większość Żupańskich w tym okresie.
Każda wiadomość jest dla mnie ważna, bo jak mówią, po nitce...

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2015, 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Pewne Henryku już znasz te pozycje, ale na wszelki wypadek:
Regestr z podymnego i półpodymnego raty 17-tej septembrowej. Egzaktorowie Teodor Żupański i Kryspel:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/24. ... bJednostka
Kopia kontraktu dzierżawy kamienicy Mielżyńskich w Poznaniu oddanej Teodorowi Żupańskiemu mieszczaninowi poznańskiemu w roku 1795:
http://szukajwarchiwach.pl/53/998/0/1.6 ... bJednostka

jest jeszcze kilka innych pozycji w Archiwum Państwowym w Poznaniu, warto by też sprawdzić, co jest o samej kamienicy

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2015, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Olgo,
Nie znałem tych pozycji, nie wpadłem na to, żeby szukać w szwa, zawsze szukałem w WBC. Bardzo Tobie dziękuję za wskazanie kierunku poszukiwań i zamieszczone linki. Wysłałem już wiadomość do APP z zapytaniem o wszelkie dokumenty, w których występuje nazwisko Żupański i mam nadzieję, że coś się znajdzie.
Byłem dziś w ratuszu i dzięki grzeczności pani kierownik, mogłem poprzeglądać kartoteki dotyczące kamienic, których właścicielami byli Żupańscy. Byłem w szoku, że znani są ich kolejni właściciele od późnego średniowiecza.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 08:47 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Nazwiska
Henryk Krzyżan napisał(a):
Szukam testamentu Teodora Żupańskiego, właściciela kamienicy przy Starym Rynku 59. Wiem, że kamienicę odziedziczył jego syn Jerzy (jako jeden ze spadkobierców), ale w testamencie z pewnością byli wyszczególnieni inni spadkobiercy, a ja nadal szukam przodków mojego 3xpradziadka Jana Teodora Żupańskiego.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje!


Tak przy okazji, żeby nie zakładać nowego wątku.
Jestem w posiadaniu świetnej książki" Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich wielkopolskich z lat 1657-1680" wydane przez Pawła Klinta -Wrocław 2011r, w której zawartych jest 201 testamentów. Może nie są to lata,miejsce i stan, które Ciebie interesują jednak sprawdziłam - testamentu Żupańskiego w tym wykazie nie ma.

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 10:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Chętnie bym przeczytał tą ciekawą książkę, ale testamentów Żupańskich tam nie może być, bo nie byli "szlachetnie urodzeni" i przybyli do Poznania dopiero w połowie XVIII wieku z Grecji. Trudno znaleźć informacje o tej rodzinie, bo księgi metrykalne gminy grekokatolickiej z Poznania zaginęły, dlatego szukam testamentów. Z tego co mi wiadomo, nie było kiedyś dziedziczenia "ustawowego", a jeśli nawet nie było testamentu, to w tej sprawie wymagane było orzeczenie sądowe, które było zapisywane w odpowiednich księgach, ale nie wiem gdzie tych ksiąg szukać.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 10:10 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Zacząłbym od lektury akt notarialnych.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 11:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Bartku,
A gdzie mam ich szukać?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 11:29 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=not ... wa&rpp=100

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 11:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję! Widzę z tego, że nie ominie mnie kolejna wizyta w APP.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2019, 16:30 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
https://poznan-staremiasto.sr.gov.pl/te ... m,mg,3,219
Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu
Testamenty 1882 - 1948 r.
Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu jest w posiadaniu testamentów z lat 1882 do 1948r.
Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z alfabetycznym spisem testamentów w Oddziale Administracyjnym Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto w Poznaniu ul. Młyńska 1a pokój 106 lub 107 (nr telefonu kontaktowego 61-46-82-504 lub 505).

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL