Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dawne Piątkowo
PostNapisane: 28 lis 2014, 15:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Interesują mnie zdjęcia pokazujące dawną wieś Piątkowo [obecnie w granicach Poznania], w szczególności rejon dzisiejszego Osiedla Sobieskiego, czyli historycznie najstarszej części Piątkowa - zabudowania wzdłuż Obornickiej powstały dopiero w XIX wieku.

Może ktoś ma w swoich zbiorach zdjęcia pokazujące tę część miasta sprzed 1977-1978 roku, kiedy to wyburzono gospodarstwa pod budowę osiedli mieszkaniowych.

Pozdrawiam,

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2014, 17:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Zdjęć nie mam natomiast pamiętam jak wyglądało Sobieskiego, Marysieńki i Chrobrego od 1980 bo od tego roku tam mieszkałam. Poza tym stare zdjęcia z tych okolic znajdziesz na FB "Piątkowo naszego dzieciństwa".
KK.

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2014, 18:36 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
polecam...
http://www.google.de/imgres?imgurl=http ... rQMwCjjIAQ

forum - Prawo forum dyskusyjne
patrz - Zycie Zaka - Hyde Park - Poznanskie dzielnice

henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2014, 11:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziękuję za wskazówki. Ogromna większość zdjęć na FB pokazuje jednak Piątkow współczesne, tzn. od momentu budowy osiedli z wielkiej płyty. Mi natomiast bardzo zależy na zdjęciach z okresu, kiedy istniała jeszcze wieś, czyli do połowy lat siedemdziesiątych. Na FB jest kilka zdjęć z okolic ulicy Obornickiej, jednak żadnego pokazującego gospodarstwa (czy inne obiekty) ze starej części dawnej wsi, czyli teren dzisiejszego Osiedla Sobieskiego. Jedynym zachowanym obiektem-pamiątką po wiejskiej przeszłości jest (nie licząc pewnej liczby starych drzew) kapliczka stojąca przy "Klubie Sobieski".

Może przy braku zdjęć, ktoś na Forum przynajmniej bywał na (w) Piątkowie przed rokiem 1977 i przypomina sobie jakieś szczegóły topografii, które można by odnieść do stanu obecnego?

W najbliższym sąsiedztwie wspomnianej kapliczki mieścił się tzw. folwark (nazwa ta nie jest historycznie zbyt ścisła), którego ostatnią pozostałością była duża stajnia, w której prowizorycznie w latach 1980-tych urządzono kościół dla budującej się parafii Miłosierdzia Bożego. Na tym terenie działa dziś (w nowych budynkach po zburzeniu wcześniejszych) Klub Sportowy Sobieski. Kilka innych gospodarstw znajdowało się na terenie obecnego parku i tam, gdzie dziś stoi blok-deska. Nieco wyżej w kierunku wschodnim byl poewangelicki cmentarz (pozostał fragment porośnięty starymi robiniami, a reszta tego terenu to dzisiejszy parking między punktowcami). Tyle udało mi się ustalić przez kojarzenie znanych mi faktów i nałożenie mapy topograficznej z pocz. lat 1970-tych na dzisiejszy obraz satelitarny:
http://www.man.poznan.pl/~bielecki/images/sobieskiego.jpg

Daje się też wychwycić to, że obszar zajmowany przez komendę Policji odpowiada dużemu gospodarstwu oznaczonemu na starej mapie jako "spółdzielnia ogrodniczo-pszczelarska".

Może ktoś jeszcze potrafiłby coś dodać. Niestety nie ukazało się wg mojej wiedzy na temat wiejskiej przeszłości Piątkowa nic w rodzaju opracowań KMP itp.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2014, 21:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Łukasz tam gdzie jest teraz Komisariat Poznań - Północ było gospodarstwo ze szklarnią i własnym basenem, w latach 80-tych właściciel sprzedał to i powstał tam WPEC, (obecna Dalkia) a dopiero później jednostka policji. Gospodarstwa były też tam gdzie jest dzisiejsze os. Marysieńki.
Jest też opracowanie - "Wycieczki po Piątkowie i okolicach”Aleksandra Błaszak-Zbierska Rok wydania 1995
KK

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2014, 20:14 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Witam
w roku bierzącym na antenie telewizji WTK był emitowany program "Mój Poznań, moja Wielkopolska" o Piątkowie. Oprowadzającymi byli Pan Hałasik i Pan Rezler. W Programie tym pokazano dom przy ul. Piątkowskiej w którym mieszkała rodzina Nowowiejskich. Zdjęcie tego domu widziałam również w muzeum Feliksa Nowowiejskiego przy Al. Wielkopolskiej.
Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 21:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2017, 22:12
Posty: 12
Witaj Łukaszu, od momentu kiedy założyłeś ten temat minęło już sporo czasu - czy udało Ci się pozyskać jakieś materiały dotyczące dawnego Piątkowa?

Pozdrawiam,
M

_________________
Lubiechowo - Kurkiewicz
Bielewo - Cichocki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2017, 08:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
buddha napisał(a):
Witaj Łukaszu, od momentu kiedy założyłeś ten temat minęło już sporo czasu - czy udało Ci się pozyskać jakieś materiały dotyczące dawnego Piątkowa?


Muszę się przyznać, że nie dałem rady czasowo się w to bardziej zaangażować...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2019, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2017, 22:12
Posty: 12
Łukasz Bielecki napisał(a):
buddha napisał(a):
Witaj Łukaszu, od momentu kiedy założyłeś ten temat minęło już sporo czasu - czy udało Ci się pozyskać jakieś materiały dotyczące dawnego Piątkowa?


Muszę się przyznać, że nie dałem rady czasowo się w to bardziej zaangażować...


Jakbyś jednak coś miał to śmiało wrzucaj :)

_________________
Lubiechowo - Kurkiewicz
Bielewo - Cichocki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2020, 16:53 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
O ile dobrze pamiętam,to na Piątkowie było gospodarstwo rolne Wadówków.( Mianownik:Wadówka). Ich córka była sekretarką jednego z instytutów Uniwersytetu Adama Mickiewicza.Kiedyś tam trafiłem "służbowo" i było to chyba blisko Obornickiej?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2020, 19:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Gdzie na Piątkowie mieszkał Sylwester Gmurowski, sołtys Piątkowa okresu międzywojennego, restaurator i społecznik, bliski znajomy Feliksa Nowowiejskiego, jeden z ojców projektu cmentarza winiarskiego na Piątkowie ?
W jego restauracji koncertował Feliks Nowowiejski.

Sylwester Gmurowski urodził się 13 grudnia 1868 roku w Jankowie Zaleśnym. Był synem Franciszka i Katarzyny z d. Baszyńskiej. Jego żoną była Elżbieta z domu Zemska.

Dzięki proboszczowi parafii Św. Stanislawa Kostki, ks. Kaczorowskiemu, Sylwestrowi Gmurowskiemu oraz poparciu Antoniego Bajerleina, sołtysa Winiar a później komisarza m. Poznania, parafia Ś., Stanislawa Kostki kupiła w 1931 roku od pp. Dyjów grunt pod utworzenie cmentarza przy obecnej ulicy Gieburowskiego.

Synem Sylwestra Gmurowskiego był dominikanin Florian Gmurowski (1901-1944), znany pod nazwiskiem Andrzej Maria Gmurowski (to imię przyjął po święceniach), doktor teologii, wykładowca teologii Dominikańskiego Seminarium Duchownego w Krakowie (1939-41), przeor klasztoru w Jarosławiu (1941-43), kapelan Powstania Warszawskiego.
Kiedy 8 sierpnia 1925 roku odprawiał swą pierwszą Mszę Św., na organach w kościele św. Wojciecha grał sam Feliks Nowowiejski, uroczystość zaś upiększał śpiewem dyrektor Sądu Okręgowego w Poznaniu, dr Bojarski. Florian Gmurowski zmarł z wycieńczenia po upadku powstania w 1944 r.

Sylwester Gmurowski za swą działalność społeczną w sierpniu 1937 roku został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez premiera Sławoj – Składkowskiego.
W czasie okupacji prowadził w Piątkowie sprzedaż artykułów kolonialnych.

Sylwester Gmurowski zmarł w 1946 roku i został pochowany na piątkowskim cmentarzu parafii Św. Stanisława Kostki, cmentarzu, którego był twórcą.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2020, 21:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Rodzina Gmurowskich (1925 r.):

Obrazek

O. Andrzej (Florian) Gmurowski - siedzi drugi od lewej (około 1941 r.):

Obrazek

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2020, 11:09 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Gregorius napisał(a):
Gdzie na Piątkowie mieszkał Sylwester Gmurowski, sołtys Piątkowa okresu międzywojennego, restaurator i społecznik, bliski znajomy Feliksa Nowowiejskiego, jeden z ojców projektu cmentarza winiarskiego na Piątkowie ?
W jego restauracji koncertował Feliks Nowowiejski.


Książka Telefoniczna TP Poznań 2005 Gmurowska Janina (synowa) ulica Obornicka. W starszych wydaniach były podawane numery budynków i domów. Restauracja i sklep kolonialny na Piątkowie mieściły się w tym dzisiaj wyremontowanym budynku przy ulicy Obornickiej:
https://www.google.pl/maps/place/Oborni ... 16.8993617
Może po odzyskaniu niepodległości nieruchomość przejął od Niemców S.Gmurowski. W sąsiedztwie swoje gospodarstwo i dom zakupił Feliks Nowowiejski.
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL