Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:56

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 lis 2014, 21:52 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Poszukuję dostępny dokument z Wronczyna roku 1751 podpisany przez wojewodę poznańskiego Józefa Potockiego o zasiedleniu tych terenów.
jedyne informacje uzyskałem z tego http://naszedymaczewo.blox.pl/resource/ ... storia.pdf

Oraz może śmieszne pytanie dla znawców - czy osadnicy byli przerzucani z innych osad. Lub byli to nowo sprowadzani ludzie na podstawie jakiś umów. Czy takowe umowy istnieją , listy ludzi zasiedlanych i pod jakimi nazwami tego szukać w archiwach.

Potrzebuje pomocy przy odczycie dosyć obszernych aktów metrykalnych po niemiecku . Na e-mail wyslę.
Z góry dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2014, 22:21 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Ad 1: namiary powinny się znaleźć w "Kartotece do dziejów wsi".

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 2028#p2028

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2014, 19:19 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Kartoteka do dziejów wsi ? Indeks o takiej nazwie w AP jest jeden z Budzynia . Według listy prof. Dworzaczka powiatu śremskiego tam nie ma a Dymaczewo i Wronczyn prawdopodobnie będzie poznańskie ?. Księgi grodzkie z roku 1751 mają około 2 tysięcy stron. Mam nadzieję że będę szukał we właściwych księgach i powiecie ?.
Pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2014, 19:32 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
1. Jaki indeks? Gdzie? W kartotece?
2. Jakiej "listy prof. Dworzaczka"? Dymaczewo i Wronczyn leżały w powiecie kościańskim, tuż przy granicy z powiatem poznańskim. Nie wiemy, czy i przy jakiej okazji dokument oblatowano w aktach grodzkich. Niekoniecznie musiało się to stać w 1751 roku. Np. w kilka lat po wydaniu zgody na osadzenie któraś ze stron mogła się procesować w tej sprawie i dopiero wówczas, po kilku latach wciągnięto ów dokument do akt, jako załącznik. Szukałbym go w aktach grodzkich poznańskich i kościańskich, ale oczywiście najpierw w "Kartotece".

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2014, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Bartek przeglądając http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 2028#p2028
który wkleiłeś doszedłem do wniosku że nalezy szukać w księgach grodzkich i są to te "Kartoteki do dziejów wsi".W wyszukiwarkach starałem się znaleźć jakieś sygnatury tyczące
Cytuj:
namiary powinny się znaleźć w "Kartotece do dziejów wsi"

lecz nic takiego nie znalazłem .

Najwięcej przykuła mnie uwaga żeby kierować się w poszukiwaniach sygnaturami opisanymi przez prof. Dworzaczka. Ale że był to powiat kościański to nie wiedziałem . Mam skorowidz Wlk. Ks. Poznańskiego blisko 7000 miejscowości z podziałem na powiaty. Tam Wronczyn i Domaczewo tak nazwane są w powiecie Poznański zachodni. Tylko skorowidz jest z 1909r.
A w jednym z aktów metrykalnych którym jestem posiadaczem jest zaznaczone że przybył do powiatu śremskiego. I stąd pojawł się powiat Śrem.
Wielkie dzięki za wskazanie drogi.

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2014, 21:26 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Powiaty śremski czy poznański zachodni to już pruskie wynalazki. Przejrzyj najpierw fiszki "Kartoteki do dziejów wsi" w AP Poznań (dla powiatów poznańskiego i kościańskiego) i tam się okaże, czy dostaniesz gotową sygnaturę, czy też będziesz musiał sam przeprowadzić kwerendę po księgach grodzkich.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2014, 21:47 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Tylko jak.
Chodząc do archiwum podaję jednostkę i sygnaturę którą chcę zobaczyć.
W tym wypadku co mam podać np fiszki "Kartoteki do dziejów wsi" powiatu poznańskiego.
W wyszukiwarce Szukaj w archiwach nie ma fiszek ani kartotek dziejów wsi. Czegoś nie rozumiem.
Nie wiem czy Pan tam pracujący będzie wiedział o co mi chodzi ? I moja podróż będzie daremna.
pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2014, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Pisałem już o tym: http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 3152#p3152
W archiwum zamów może i przejrzyj najpierw szufladki: "DZIEJE WSI KOŚCIAN 1" i "DZIEJE WSI POZNAŃ 1". Przywileje dla olędrów są w sekcji pierwszej każdej z nich.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2014, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Wielkie dzięki. To poszukiwań nadszedł czas
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2014, 18:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 495
lop123 napisał(a):
Poszukuję dostępny dokument z Wronczyna roku 1751 podpisany przez wojewodę poznańskiego Józefa Potockiego o zasiedleniu tych terenów.
jedyne informacje uzyskałem z tego http://naszedymaczewo.blox.pl/resource/ ... storia.pdf

Oraz może śmieszne pytanie dla znawców - czy osadnicy byli przerzucani z innych osad. Lub byli to nowo sprowadzani ludzie na podstawie jakiś umów. Czy takowe umowy istnieją , listy ludzi zasiedlanych i pod jakimi nazwami tego szukać w archiwach.

Potrzebuje pomocy przy odczycie dosyć obszernych aktów metrykalnych po niemiecku . Na e-mail wyslę.
Z góry dziękuję.


W swojej książce W. Rusiński - Osady tzw. „Olędrów" w dawnym województwie poznańskim - pisze w końcowej tabelce że:
- Dymaczewo Stare Olędry (taka nazwa osady w okresie rozbiorów Polski)
- ówczesna par. Łódź
- obecna nazwa Stare Dymaczewo
- została założona w 1751r.
- przed założeniem osady był tam las
- przywilej lub wzmianka zródła o lokacji - Re. Posn. nr 489, r. 1751, fol. 69
- data przywileju - 13 V 1751
- liczba dymów (razem z Dymaczewskie Nowe Olędry czyli współczesne Nowe Dymaczewo) 48
- liczba ludności (razem j.w.) 266
O Nowym Dymaczewie brak więcej informacji poza tymi co podałem.

W ramach sprostowania właścielami Nowego i Starego Dymaczewa i okolicznych kilku wsi (Wronczyn, Zaparcin, Zamysłów, Wyganów, Piotrkowice, Srocko Małe, Będlewo, Dymaszewice Olendry) w ramach dominium Będlewo, byli Potoccy z linii tzw. Żelaznej Pilawy. I zapewne jest błąd że wystawił dokument Józef Potocki wojewoda poznański pochodzący z Srebrnej Pilawy. Wspólnych przodków obu linii trzeba by szukać w XVw. Zapewne wystawicielem przywileju we Wronczynie jest Józef Potocki (ok 1722-po1789) w 1781 kasztetan rogoziński i właściciel dóbr będlewskich.

Re. Posn. nr 489, r. 1751, fol. 69 - Obecna sygnatura Gr.1053 (Księga Grodzka Poznań 1751r.)
Niestety nie znam numeru mikrofilmu - obecnie udostępniają w APP tylko mikrofilmy dla wszystkich ksiąg grodzkich i ziemskich

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2014, 20:58 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Olku, liczyłem na Ciebie i się nie zawiodłem. Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2014, 23:04 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Dziękuje za informację, będzie wykorzystana w archiwum.
Mam informację że w 1775r . mój przodek urodził się w Łodzi koło Dymaczewa jego matka była stamtąd a ojciec z Dymaczewa oboje niemieckie nazwiska. W życiu był ewangelikiem ale w akcie jednego ze ślubów tak jakby zaznaczone katholizer przy urodzeniu ?. Zastanawia mnie jak się tam znaleźli co tam robili jak żyli i.t.d.
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2018, 00:17 
Offline

Dołączył(a): 29 mar 2017, 19:07
Posty: 5
Nie wiem czy to jest jeszcze aktualne. Mam namiary na ta umowe z Wronczyna 1751. Szukalam tego samego w tym samym celu-ale sie rozczarowalam bo nic ciekawego tam nie bylo. Zwlaszcza skad wzieli Oledrow. Niedaleko byly wloscia krola Niderlandii Tomiska i Miroslawki.
To jest link Odnosnik do Przywileju ponizej
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/20/0/ ... hN1eaOExyw
mam tez 4 skany, ale nie wiem jak wyslac.
Hanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2018, 09:06 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Hanna dziękuje za wstawienie odnośnika do umowy tym bardziej że w oryginale o tym wcześniej nie wiedziałem jest napisana po polsku. Ciekawe czy przywileje te pisano według jakiegoś wzoru.
Cytuj:
Zwlaszcza skad wzieli Oledrow.

Byli wśród nich min. osadnicy z pobliskich już wcześniej założonych gromad.

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 wrz 2021, 14:36 
Offline

Dołączył(a): 01 lis 2018, 22:46
Posty: 26
Wrzucam aktualny link po zmianie portalu AP:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/982860
akt z Wronczyna 1751 na skanach od 87 do 89


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2022, 17:58 
Offline

Dołączył(a): 01 lis 2018, 22:46
Posty: 26
Czy udało się Państwu transkrybować i w pełni zrozumieć ten przywilej? Wykonałam część tej pracy i obecnie chciałabym przysiąść nad słownikami dawnego języka polskiego, by rozwikłać pewne sformułowania. Byłoby mi łatwiej, gdybym nie musiała wyważać otwartych drzwi, stąd moje pytanie.
Pozdrawiam,
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL