Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 20:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 781 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 16  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 sty 2014, 15:26 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Zgadzam się z wpisem, a w szczególności z "organizacjami kombatanckimi".
Mój dziadek był powstańcem i również nie angażował się w organizacjach kombatanckich, miał podobne zdanie jak pański.
Dlatego w liście powstańczej będą Powstańcy i (powstańcy)
Odnoszę wrażenie, że listę odznaczonych w Powstaniu chce się zrobić niekoniecznie tylko walczących, ale osób, które nawet pośrednio nie były związane z Powstaniem. Nadal uważam, że lista jak to wcześniej pisałem powinno być odnotowane innymi dowodami a nie posiadaniem Krzyża Powstańczego. Parę sytuacji z działalności organizacji kombatanckich i Powstania Wielkopolskiego mogę przedstawić na prywatnej poczcie.

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Czy to co chcesz przedstawiać na prywatnej poczcie dotyczyć też będzie osób odznaczonych Krzyżem Powstańczym?

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 16:11 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Witam.
To co podałem wcześniej miało na celu przedstawienie jakim złozonym jest zadanie którego się podejmujemy. Nie mam zamiaru występować w roli "arbitra" decydującego o czymkolwiek. Nie mam, a tym bardziej nie mam zamiaru stawiać się w takiej pozycji. Ani ja ni nikt inny nie ma prawa do takich ocen. W 1957 roku uchwalono dekret Rady Państwa o Wielkopolskim Krzyżu Powstańczym. I na tej podstawie byli odznaczani konkretni Powstańcy. Nalezy stworzyć listę odznaczonych, a nie zabawiać się w jakiekolwiek ocenianie. Podobno gentelmeni o faktach nie dyskutują. Fakt to odznaczenie. I stwórzmy listę.
Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 17:58 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Piętka_Jacek napisał(a):
Czy to co chcesz przedstawiać na prywatnej poczcie dotyczyć też będzie osób odznaczonych Krzyżem Powstańczym?

Konkretnie kombatantów, odznaczonych a nie uczestniczących w Powstaniu.

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2014, 15:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Powrót dowódcy, kapitan Paweł Cyms Gniezno 27.12.2013 r.
http://www.youtube.com/watch?v=gO6CdJ1_ ... e=youtu.be
cz1
cz2 w opracowaniu.
Końcowe minuty Wojciech i Marian nasi z W.T. Gniazdo z czerwona flagą na obchodach w Gnieźnie.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2014, 20:36 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2012, 19:44
Posty: 67
Dotychczas nie wgłębiałem się w temat, ale po wizycie na cmentarzach w Głuszynie i Minikowie- widziałem tam groby Powstańców- przeczytałem prawie wszystkie wypowiedzi. Trochę już mnie to zaczęło denerwować, bo jak zwykle każdy swoje. Zastanawiam się dlaczego akurat spis odznaczonych a nie np. tych których nie odznaczono, albo jeszcze innych. Jakie jest uzasadnienie aby robić taki a nie inny spis? Jeżeli jest pomysł aby zachować w pamięci te Osoby to piszmy wszystkich o których dowiemy się, że byli powstańcami. Czy ma być opracowanie naukowe, historyczne- nie wydaje mi się, więc po co kombinowanie i tworzenie definicji powstańca.

_________________
Wojtek
_________________________
Poszukuję: Dobicki - okolice Minikowa, Wielkiej Starołęki, Sasinowa, Dachowa/ Kędziora- Kubalin/Bnin, Koralewski,Jaźwik- Poznań
Bartczak, Płóciennik - okolice Malanowa, Turka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2014, 23:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Moj Sp.Dziadek byl Powstancem Wielkopolskim.
Zajelam sie Jego powstancza historia pewnie jakies 8 lat temu.
Z dokumentacji otrzymanej z Warszawy dowiedzialam sie, ze
moj Dziadek staral sie w 1935 roku o uzyskanie/nadanie Krzyza Powstanczego
ale niestety tegoz krzyza nie otrzymal bo...
bo musialo byc poswiadczone uczestnictwo mojego Dziadka w powstaniu
przez inne walczace z nim osoby.
Mundur, czapka, zdjecia, ksiazeczka wojskowa, wspomnienia,
to bylo niestety za malo aby zakwalifikowac sie do otrzymania krzyza powstanczego.
Tak bylo w 1935 roku.

Moj Dziadek mial uzyskac od tych osob poswiadczenie na pismie z podpisem,
ze znaja Jego z Powstania i bral czynny udzial w Powstaniu.
Byl na to specjalny dokument do wypelnienia i podane sa 2 osoby /znam swietnie oba
nazwiska/, ktore podal moj Dziadek, ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania
i to kim byli w Powstaniu Wielkopolskim itd.
Obie osoby mieszkaly wowczas poza Poznaniem.
Moj Dziadek tych poswiadczen nie uzyskal bo sie nawet nie staral, z wielu powodow.
Rubryki, ktore mialy byc wypelnione przez te osoby do dzisiaj sa puste/niewypelnione.

W 1935 roku, moj Dziadek mial na glowie Zone i dzieci na utrzymaniu, przy tym mial
potezne problemy zdrowotne wiec jezdzenie po Wielkopolsce za uzyskaniem
poswiadczenia na pismie czegos co moj Dziadek wiedzial, ze bylo oczywistym faktem
uznal za wielkie utrudnienie oraz swego rodzaju "uderzenie ponizej pasa".

Dziadkowi wystarczyly wspomnienia i pamiatki. Mnie takze.
Kiedy zmarl, moja Babcia postanowila uwiecznic dziadka uczestnictwo
w Powstaniu Wlkp. poprzez napis "Powstaniec Wlkp." na granitowym nagrobku.
Do dzisiaj nagrobek istnieje i jeszcze kilku lat temu byla to jedyna, publiczna
informacja, ze Dziadek byl Powstancem.
Poprzez starania biogram Dziadka ukazal sie w ksiazce o Powstancach
oraz Jego nazwisko zostalo dodane do tablicy pamiatkowej w kwaterze
powstancow w Jego rodzinnej kolebce.

Uwazam, za stworzenie listy odznaczonych Powstancow jest zbyteczne bo
w sumie czemu ma ta lista sluzyc skoro setki innych Powstancow, ktorzy
naprawde zaslugiwali na ten krzyz beda ponownie pominieci.
Jesli mialoby cos byc stworzone z okazji 100 letniej rocznicy Powstania
Wielkopolskiego to napewno nie taka lista, ktora bedzie "skladala hold"
czesci Powstancow a co z reszta ?

Uwazam pomysl nie jest dobry. Nie zamierzam tutaj wiecej dyskutowac
w obronie mojego stanowiska ani tego co tutaj napisalam.

Nie mniej jednak wszystkim, takze pomyslodawcom ktorzy do tego "dziela"
przystapia zycze powodzenia i jeszcze raz zastanowienia sie czy jest wogole
sens tego przesiewziecia, naprawde.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2014, 06:26 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Dlaczego nalezy stworzyć Listę odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym:

1. Dlatego, że nigdy nie powstała i nigdzie nie istnieje taka lista. Nie opublikowano nawet ustaw sejmowych dotyczących odznaczonych.

2. Dlatego, by uczcić Uczestników Powstania czemu miał śłużyć Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Wszystkich uczestników Powstania.

3. Powstanie listy odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym nie zamyka drogi przed powstaniem jakiejkolwiek innej listy, natomiast otwiera drogę przed uhonorowaniem przez Rzeczpospolitą Polską tych, o których z różnych powodów Ojczyzna zapomniała.

4. Dlatego by nie mylono pojęć. Tak jak w powyższym poście.
W dwudziestoleciu międzywojennym nie istniało odznaczenie Wielkopolski Krzyż Powstańczy.
Istniał za to Krzyż Niepodległości ustanowiony rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 roku. Istniało 27 Komisli Środowiskowych, które zajmowały się konkretnymi zdarzeniami z historii Polski w tym istaniała Komisja Powstanie Poznańskie, która przygotowywała listy uprawnimych po otrzymania odznaczenia uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Odznaczenie posiadało trzy klasy i zgodnie z rozporządzeniem było odznaczeniem cywilnym:
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości
Medal Niepodległości
W marcu 1931 roku rozporządzeniem Prezydenta RP zmieniono status odznaczenia z cywilnego na wojskowy (miało to na celu umozliwienie nadawania tego odznaczenia senatorom i posłom na Sejm).
W latach 1930-1938 odznaczenie nadano:
Krzyż Niepodległości z Mieczami – 1816 osobom
Krzyż Niepodległości – 35 271 osobom
Medal Niepodległości – 51 665
Przy okazji warto przypomnieć, że odznaczenie Krzyżem i Medalem Niepodległości wiązało się z konkretnymi przywilejami i to zarówno dla odznaczonych jak i ich dzieci.

5. Dlatego byśmy pamiętali nie tylko my, ale również przyszłe pokolenia.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2014, 19:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Choć z moich najbliższych w 1918 r. nie miał kto walczyć w Powstaniu Wielkopolskim – Dziadek poległ w I wojnie światowej, Jego brat w wojnie polsko-bolszewickiej, Tata i Jego brat byli zbyt młodzi - to jako Polce, temat Powstania Wielkopolskiego nie jest mi obcy czy też obojętny.
Młodzi mężczyźni urodzeni pod zaborem pruskim, mieli z pokolenia na pokolenie przekazywane przez swoich przodków, że Polska przed stu laty była wolnym krajem. Pamięć o tym była pielęgnowana i przekazywana!
Wszystkim nam wiadomo, że ten zryw powstańczy, jako jedyny w dziejach Polski okazał się zwycięski i przywrócił Polsce wolność. Dziś żyjemy w czasach, kiedy od tych pamiętnych dni upłynie niebawem 100 lat.
I co – zapomnieliśmy?
Nie, i to od nas zależy, czy przyszłe pokolenia będą pamiętały o kolejnych rocznicach wybuchu Powstania Wielkopolskiego i o grobach Powstańców.
Nic nie pomogą spisy, listy itp., jeśli nie przekażemy naszym zstępnym, jakie znaczenie dla Polski miało Powstanie Wielkopolskie i dlaczego pamięć o nim trzeba pielęgnować. Kto do tych list zajrzy, jeśli jego wiedza o Powstaniu Wielkopolskim będzie nie wielka lub zerowa?
Uważam, że stokroć lepszym wyjściem jest prowadzanie dzieci i wnuków na Msze św. w intencji ojczyzny i za poległych powstańców, odwiedzanie z nimi cmentarzy, kwater i grobów powstańczych. Należy w ich pamięć wpoić historię o życiu naszych przodków pod zaborem pruskim, ich patriotyzmie i zrywie powstańczym, ofierze, jaką ci Polacy złożyli ze swego życia, aby Polska była wolna.
Pomyślał ktokolwiek o ilu Powstańców Wielkopolskich byłoby więcej, gdyby nie I wojna światowa?. To też byli Polacy, którzy prawem zaborców zostali wcieleni do obcych armii, i nakazano im walczyć w nie polskiej sprawie. Ilu z nich zginęło bez śladu pozostawiając rodziny, żony i dzieci. Owszem, są spisy, projekty itd., w których wymieniane są imiona i nazwiska, ale czy to wystarczy i wyrówna rachunki za przelaną krew?. Moim zdaniem – nie, a to dlatego, że nie wszyscy polegli na tych listach się znajdują.
Wracając do tematu Powstania Wielkopolskiego, znam przypadek z dalszej rodziny, kiedy jej członek ”chelą” zawiózł do Poznania grupę mężczyzn, a sam wrócił z pustym wozem do podpoznańskiego majątku. Był tak „obrotny”, że dziś znajdujemy jego nazwisko w wykazach powstańców i literaturze, a co „najlepsze” - również otrzymał odznaczenie. Fakt ten nie jest bzdurą, opowiedział mi o tym jego syn.
Nasuwa się w tym miejscu jedno pytanie – ile było takich przypadków w wielkopolskich rodzinach, ile nadano nie przysługujących odznaczeń?
Na mającej powstać liście, będą przecież wszyscy odznaczeni, nikt tej listy nie będzie weryfikował – a czy tak powinno być? Czy wszyscy, którzy się urodzili pod koniec XIX czy na początku XX wieku, trzymali w ręku broń, dali walczącemu jeść i pić to już powstańcy, którym należał czy należy się medal?.
Żyję i mieszkam w lokalnej społeczności, w której pamięć o Powstańcach Wielkopolskich jest bardzo żywa. Przenieśmy tę pamięć do naszych rodzin, a wówczas przyszłe pokolenia z ciekawością posłuchają opowieści swoich wstępnych o Powstaniu Wielkopolskim, jego uczestnikach, o grobach, mogiłach i cmentarzach.
To będzie piękniejsze, niż stworzenie stu list i starania o nadanie pośmiertnych odznaczeń.

ONI JUŻ SIĘ NIE OBUDZĄ.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2014, 20:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Każdy sposób uczczenia Powstańców uważam za dobry. Podkreślam każdy. Również ten o którym pisze Danka.
Ale nie można deprecjonować upublicznienia list odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
Ideą odtworzenia listy odznaczonych WKP jest ukazanie i przypomnienie nazwisk Powstańców.
Fakt że tyko części, co nie umniejsza roli tego opracowania.
Piszesz o człowieku który wozem dowiózł grupe powstańców do miejsca zbiórki. A może ten fakt, w tamtym czasie i w tamtych warunkach był dla niego swoistym bohaterstwem ? On (ten woźnica) nie wiedział jak skończy sie powstanie i może ryzykował, że w razie przegranej narazi się na restrykcje ze strony prusaków.
Spotykamy się tu z opisami dwóch różnych przypadków reagowania po powstaniu.
Jeden (jak opisuje Hania) nie mógł, nie miał ochoty, czy czasu starać się o zasługi, a drugi ( ten o którym pisze Danka) był zapobiegliwy.
I my teraz mamy oceniać który z nich był. lub nie był powstańcem?
Mamy oceniać który lepiej się powstaniu przysłużył.?
To nonsens.
Zastanówcie się trochę drogie Panie co piszecie i co chcecie osiągnąć.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2014, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Należy jedno robić
i drugiego nie zaniedbywać.

Każde sumienne działanie na tym polu jest dobre, pożądane.

pozdrowienia

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2014, 21:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
wojciech napisał(a):
To nonsens.
Zastanówcie się trochę drogie Panie co piszecie i co chcecie osiągnąć. Wojtek

Czy z mojego postu wynika jakiś cel?
Jeśli tak, proszę wskazać jaki?

Czy oczekuję jakiejkolwiek oceny?
Nie, moi przodkowie nie brali udziału w Powstaniu Wielkopolskim, interesuje mnie ono jako wydarzenie historyczne, co też zaznaczyłam w poście wyżej.

Czy przeprowadzić weryfikację?
Nie, zweryfikował ich czas i nasza pamięć o Nich.
Nie pora na weryfikację (bynajmniej przeze mnie, bo nie uzurpuję sobie do tego żadnego prawa) prawdziwych Powstańców Wielkopolskich i moje obiektywnej wypowiedzi.

Czy pisząc post na Forum WTG, trzeba mieć w zamiarze jakieś osiągnięcia?
Widocznie jestem w błędzie, myślałam że mogę w tym miejscu wyrazić tylko swoje zdanie czy myśli dotyczące tematu.



Źródło:http://bialarawska.blox.pl/2010/02/Prawdziwa-cnota-krytyk-sie-nie-boi.html

"Prawdziwa cnota krytyk się nie boi


Błądzić, mylić się jest rzeczą ludzką. Trwanie w błędzie też jest ludzkie, ale bardzo krótkowzroczne.

Bronienie swoich poglądów jest wręcz chwalebne, ale nieprzyjmowanie argumentów to już arogancja.

W demokracji suwerenem są obywatele, a władza nie jest przywilejem, lecz służbą. Każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich sądów, a postawa obywatelska oznacza troskę o wspólne dobro. Jej przejawem jest też wyrażanie swoich wątpliwości, dzielenie się nimi, wywoływanie dyskusji.

Brak krytyki zawsze prowadzi do wynaturzeń. Były w historii okresy, gdy wszelka krytyka była tępiona z cała zaciekłością, gdyż była rozumiana jako zamach na władzę. A jak mawiał tow. Władysław Gomułka i tow. Józef Cyrankiewicz: "Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy" a "Rękę raz podniesioną na władzę ludową - odrąbiemy". Czasy minęły, pokusy pozostały.

Bezrefleksyjne przyglądanie się rzeczywistości prowadzi do marazmu i bylejakości. Ludzie są z gruntu wygodni i leniwi. Dzięki temu mamy postęp. Niestety ta ludzka cecha powoduje również, że jeśli czegoś nie musimy zrobić, to na pewno tego nie zrobimy. Dlatego krytyka jest pożyteczna, bo zmusza do działania. Nawet jeśli jej nie przyjmiemy do wiadomości. Nawet jeśli nas rozgniewa. Nawet jeśli bywa nieuzasadniona.

Mądry człowiek czerpie ze wszystkich możliwych źródeł, a nie tylko z własnego rozumu - choć to rozum powinien być ostatecznym sędzią. Porzekadło mówi, że przysłowia są mądrością narodów - "Co dwie głowy, to nie jedna". A jeśli tych głów jest więcej, tym większa jest szansa na mądre działanie.

Włodarze miasta to w rzeczywistości ludzie wynajęci i opłacani przez nas - mieszkańców do sprawowania zarządu nad majątkiem gminy, zapewnienia rozwoju i dobrego, godnego życia. Tylko tyle. Prorok prawdy objawionej, to zupełnie inna funkcja (i w dodatku społeczna).

Wielu z nas napawa troską ośmiomilionowy deficyt budżetowy, marnowanie pieniędzy na nieprzemyślane inwestycje, utajnianie działań związanych z naszym wspólnym, gminnym majątkiem, brud, nieudolność w pozyskiwaniu funduszy unijnych, nepotyzm, otaczanie się ludźmi o wątpliwej reputacji, ostentacyjne przyjmowanie postaw konfrontacyjnych.

Ponieważ niepokoi, tym bardziej warto o tym mówić."

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2014, 02:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Sprostowanie -

Tak, pisalam o Krzyzu Niepodleglosci, ktory u nas w domu nazywano w
rozmowach Krzyzem Powstanczym. Przeczytalam dokladnie dokumenty dzisiaj,
pismo o Krzyz Niepodleglosci zlozyl moj Dziadek w roku 1937.

Moja pomylka jednak nikogo tutaj w blad nie powinna wprowadzic bo
sedno mojego poprzedniego postu bylo takie, ze skoro ta lista ma powstac
to raczej nie z okazji 100 Letniej Rocznicy Powstania Wielkopolskiego
bo lista bedzie oddawac hold tylko Tym odznaczonym.

Druga sprawa, moj Dziadek do Zbowidu nie nalezal i o Wielkopolski Krzyz Powstanczy
sie nie staral. Nie mam NIC przeciwko ZBOWiD.
Moja Babcia ani dzieci o zadne medale posmiertnie po Dziadku sie nie staraly.

Jesli chodzi Wojtku o tego "jednego", ktory " nie mogl, nie mial ochoty czy czasu
starac sie o zaslugi" to troche wiecej szacunku i lepszego doboru slow zycze.

Osobiscie wazam, ze to Ojczyna powinna pamietac o swoich bohaterach
a nie oni winni sie upominac o ordery i medale.

Dziadek swoje zrobil, ewidentnie uznal, ze nie bedzie jezdzil po Wielkopolsce
i zbieral podpisow, mial taka a nie inna sytuacje rodzinna/zdrowotna i taka
byla Jego decyzja. Byl czlowiekiem nieslychanie honorowym, nigdy o nic sie
nikomu nie prosil i niczego nie domagal.

Moj Dziadek zakonczyl zywot bardzo wczesnie bo w wieku 56 lat ale umarl
z poczuciem dobrze spelnionego obowiazku wobec swojej Ojczyzny.
Nie byly Jemu potrzebne medale, odznaczenia bo te nie swiadcza
jakim kto byl czy jest czlowiekiem.
"Miej serce i patrzaj w serce" bardzo czesto cytowane przez mojego Dziadka
slowa Wieszcza. Sam sie do tych slow stosowal i uczyl innych tego samego.

Moj poprzedni post tutaj wyrazil moje zdanie na temat pomyslu sporzadzenia
listy odznaczonych Powstancow Wielkopolskich, tak jak napisalam powtarzam, ze
nie jest to dobry pomysl. Jest to moja opinia, ktora jak kazdy tutaj na Forum
mam chyba prawo wyrazic bez jak mi zarzucarz Wojtku - zamierzonego celu.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2014, 12:04 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Bardzo ładnie napisane, nic dodać nic ująć. Całkowicie się z Panią zgadzam, też uważam, że to nie odznaczenia są istotą ale pamięć o bohaterach, która powinna być przekazywana następnym pokoleniom. Tak na przykład Kibice LECHA POZNAŃ zbierają pieniądze na nagrobki Poznańskich Powstańców.

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2014, 19:34 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Hania napisał(a):
.....Uwazam, za stworzenie listy odznaczonych Powstancow jest zbyteczne bo
w sumie czemu ma ta lista sluzyc skoro setki innych Powstancow, ktorzy
naprawde zaslugiwali na ten krzyz beda ponownie pominieci.
Jesli mialoby cos byc stworzone z okazji 100 letniej rocznicy Powstania
Wielkopolskiego to napewno nie taka lista, ktora bedzie "skladala hold"
czesci Powstancow a co z reszta ? .


Haniu, może nie aż tak ostro, że lista odznaczonych powstańców jest zbyteczna, ale trudno nie przyznać Ci racji w dalszej wypowiedzi. Faktem jest, że Ci, których nie odznaczono, a też walczyli, znowu będą pominięci. Dwa razy robi się niesprawiedliwy ruch, raz-nie odznaczając, a teraz drugi raz -myśląc tylko o uhonorowaniu tych, którzy już zostali uhonorowani. Czy część została słusznie odznaczona czy nie to kwestia bardzo delikatna i nie należy o tym dyskutować.

Hania napisał(a):
Sprostowanie -
....Jesli chodzi Wojtku o tego "jednego", ktory " nie mogl, nie mial ochoty czy czasu
starac sie o zaslugi" to troche wiecej szacunku i lepszego doboru slow zycze.

Osobiscie wazam, ze to Ojczyna powinna pamietac o swoich bohaterach
a nie oni winni sie upominac o ordery i medale.

Dziadek swoje zrobil, ewidentnie uznal, ze nie bedzie jezdzil po Wielkopolsce
i zbieral podpisow, mial taka a nie inna sytuacje rodzinna/zdrowotna i taka
byla Jego decyzja. Byl czlowiekiem nieslychanie honorowym, nigdy o nic sie
nikomu nie prosil i niczego nie domagal.

Tak właśnie postąpiło wielu powstańców i im podobnych obrońców Ojczyzny. Nie walczyli dla medali, nie dla medali przelewali krew. W każdej walce, w każdej wojnie znajdziemy bohaterów nie zauważonych przez nikogo. Dlatego uważam, że teraz, w Rocznicę, nie powinniśmy zapominać o tych, co nie zostali odznaczeni. I nie dziwię się, że Dziadek Hani (i inni) uznał, że nie będzie niczego udowadniał, zbierał podpisów itd.

Chociaż zapewne "wnerwiam" swoją wypowiedzią niektórych to nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że uczczenie pamięci powstańców w tak wielką rocznicę powinno obejmować WSZYSTKICH -wszystkich ilu uda się wpisać na naszą listę. Działania, które zostały już podjęte są słuszne i życzę powodzenia...ale powinny być rozszerzone. Jak czytam posty w temacie to widzę, że inni też mają podobne zdanie.
Kolos napisał: "...uważam, że to nie odznaczenia są istotą ale pamięć o bohaterach, która powinna być przekazywana następnym pokoleniom.... " i to jest sedno tematu i w podobnym tonie wypowiadała się Danka.
Nie zauważyłam niczego nieodpowiedniego w wypowiedzi ani Hani ani Danki.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2014, 22:18 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Dla porządku przypomnę, że każda komisja weryfikacyjna przedwojenna żądała oprócz ankiety poświadczenia dwóch dowódców, co wtedy nie było aż tak trudne.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2014, 23:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Najbliżej mi do tego co napisała Bożena i cytowany przez nią Kolos:
Genowefa napisał(a):
[...]uczczenie pamięci powstańców w tak wielką rocznicę powinno obejmować WSZYSTKICH -wszystkich ilu uda się wpisać na naszą listę. Działania, które zostały już podjęte są słuszne i życzę powodzenia...ale powinny być rozszerzone. Jak czytam posty w temacie to widzę, że inni też mają podobne zdanie.
Kolos napisał: "...uważam, że to nie odznaczenia są istotą ale pamięć o bohaterach, która powinna być przekazywana następnym pokoleniom.... " i to jest sedno tematu [...]
Niech będzie to w pełni otwarta lista.

Powstańców z 1918 nie ma już wśród nas.
Nie ma ograniczeń co do publikacji danych związaną z ochroną danych osobowych.
Na liście może być kilka pól weryfikacyjnych - jednym z nich może być fakt odznaczenia Krzyżem PW.

Publikacja otwartej listy może mieć tylko pozytywny skutek. Choćby taki jak odzew ze strony potomków Powstańców którzy, może nią zaciekawieni a dotąd obojętni, przypomną sobie o dokumentach pradziadków które zapomniane leżą w szufladzie i nikt nie ma o ich istnieniu pojęcia...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2014, 06:52 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Przedwczoraj w TVP1 w audycji Agaty Passent występował prof. Bralczyk i mówił o "rozmowie". Jako ilustrację jednego z problemów występujacychw czasie "rozmowy" wykorzystany został fragment filmu "Dzień Świra" w którym Adaś Jabłczyński rozmawia przy talerzu zupy ze swoją matką.

Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że "wymiana poglądów" w tym temacie przypomina tę z filmu.
Uczestnicy tej wymiany mówią niby na temat, ale dla każdej ze stron ten "temat" to coś innego.

Z jednej strony pada pomysł i podjęte zostają działania w celu stworzenia listy odznaczonych WKP. Jest pomysł wraz z uzasadnieniem, są działania. Pomysłodawcy nie negują pomysłów stworzenia innych list np listy wszystkich uczestników.

Z drugiej strony mamy stwierdzenia, że lista odznaczonych to za mało i oczekiwania, że pomysłodawcy już teraz rozszerzą działania na wszystkich uczestników Powstania.

I tak ta "dyskusja" toczy się..., ale toczy się obok siebie.

Zwróćcie proszę uwagę na to o czym informował Wojciech. Na to, że podjęte zostały OFICJALNE działania, na to, że te działania toczą się OFICJALNYMI KANAŁAMI od kilku miesięcy i na to co już nie jeden raz tutaj padło: stworzenie listy odznaczonych WKP nie uniemożliwia powstania listy wszystkich uczestników Powstania. Nie uniemożliwia, a wręcz ułatwia stworzenie innych list.

I jeszcze jedno. Lista odznaczonych WKP o której padają tu opinie, że to za mało nie powstaje z okazji żadnej rocznicy, powstaje tylko dlatego, że prócz rodzin Powstańców prawo do wiedzy o Powstańcach mają wszyscy mieszkańcy Wielkopolski i wszyscy Polacy. WSZYSCY.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2014, 00:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Gejtawy napisał(a):
...Uczestnicy tej wymiany mówią niby na temat, ale dla każdej ze stron ten "temat" to coś innego. ...

Forum służy do wymiany zdań i poglądów. Każdy Forumowicz może mieć je inne, i ma do tego prawo. Wyciągnięcie wniosków z wypowiedzi – a to już zupełnie inna sprawa.

Nie jesteśmy przeciwni stworzeniu listy wszystkich Powstańców Wielkopolskich.
Jednak nie popieramy pomysłu ani rozpoczętych działań stworzenia listy tylko odznaczonych.
Pośpiech w tym przypadku nie jest dobrym doradcą, a przedyskutować sprawę należało przed oficjalnymi wystąpieniami.

Projekt zapewne otrzyma huczną nazwę.
Gejtawy napisał(a):
...Z jednej strony pada pomysł i podjęte zostają działania w celu stworzenia listy odznaczonych WKP. Jest pomysł wraz z uzasadnieniem, są działania. Zwróćcie proszę uwagę na to o czym informował Wojciech. Na to, że podjęte zostały OFICJALNE działania, na to, że te działania toczą się OFICJALNYMI KANAŁAMI od kilku miesięcy i na to co już nie jeden raz tutaj padło: stworzenie listy odznaczonych WKP nie uniemożliwia powstania listy wszystkich uczestników Powstania. Nie uniemożliwia, a wręcz ułatwia stworzenie innych list. ...


Pomyślał ktokolwiek, jak się będą czuli członkowie rodzin Powstańców Wielkopolskich, który na tej liście nie znajdą nazwisk swych „cichych bohaterów”?. Tym bardziej jak sprawdzą, iż twórcą i właścicielem listy będzie WTG „Gniazdo” – czyli genealodzy zrzeszeni w tym stowarzyszeniu.

Na dziś nikt nie odpowie w stu procentach, że lista nie odznaczonych powstańców w przyszłości również powstanie.
Dlatego tak wiele w poprzednich wypowiedziach piszę o pamięci i tak bardzo podkreślam PAMIĘĆ O POWSTAŃCACH WIELKOPOLSKICH.


A jak pamiętamy?

Oto kilka fotek z dzisiejszego wyglądu grobów Powstańców Wielkopolskich w naszym powiecie.

Cmentarz w Środzie Wlkp.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Cmentarz w Nowym Mieście n/Wartą

Obrazek

Nie ma na tym cmentarzu kwatery Powstańców Wielkopolskich,
ale rodzina zadbała o pamięć.

Obrazek

To też grób Powstańca Wielkopolskiego.
Wiązanka jaka jest na grobie wskazuje na to, że leży już w tym miejscu kilka lat.

Miejmy nadzieję, że nasza pamięć o Powstańcach Wielkopolskich nie będzie wyglądała tak jak te kwiaty.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2014, 11:34 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Pani Danuta poruszyła temat nagrobków POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH.
1 XI - święto zmarłych. Każdy, kto może, przychodzi się pomodlić za zmarłych. Może zapoczątkować jakieś działania, które będą "wryte" w datę Święta Zmarłych i będą przypominać, nawiązywać, zmuszać do refleksji, a może intrygować młode pokolenie co to jest P. W. i zdawać pytania starszym.
Jest na pewno wiele możliwości. Tak szczerze pisząc, to nie wiem czemu ma służyć projekt lista odznaczonych, co to znaczy odznaczony, za co...
Mam pamiątki po dziadku, między innymi Krzyż Powstańczy, rodzina jest w posiadaniu takich pamiątek. Nadmieniłem ten fakt nie bez przyczyny, ponieważ pamięć zostaje tylko w ścisłym gronie i nie ma rozpowszechnienia o powstaniu.
Przytoczyłem dwa przykłady: jeden z pamięcią z życia codziennego i z pamiątką rodzinną. Taka moja refleksja do odznaczenia w stosunku do powszechnej wiedzy na temat PW. Uwaga... to "gadżet"
Proponuję otworzyć na forum nowy temat: Propozycje upamiętnienia wszystkich Powstańców.

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: ?
PostNapisane: 11 sty 2014, 11:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
kolos napisał(a):
...1 XI - święto zmarłych.
1.11. - Wszystkich Świętych
2.11. - Dzień Zaduszny

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2014, 23:31 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Ał.

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 08:51 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
kolos napisał(a):
będą przypominać, nawiązywać, zmuszać do refleksji, a może intrygować młode pokolenie co to jest P. W. i zdawać pytania starszym.
Jest na pewno wiele możliwości. .

Obraziłeś wszystkich tych którzy dla zapamiętania PW robią tak wiele, działacze Towarzystwa Pamięci, marszałek województwa, zwykli mieszkańcy naszego regionu.
Moze nie widzisz tego u siebie ale ja na swoim terenie widzę działania dla upamiętnienia PW, szkoła nosząca imię PW, ulica, rondo, teraz społeczeństwo zbiera na pomnik powstańca, został złożony akt erekcyjny. Powstaje szereg grup rekonstrukcyjnych, których przedstawiane scenek z powstania to swoista lekcja historii dla młodego pokolenia.Marszałek województwa przeniósł nawet obchody do Warszawy aby były lepiej wyeksponowane - lekcja historii w pałacu prezydenckim oraz znicze na mogiłach powstamnców na Powazkach.
kolos napisał(a):

Tak szczerze pisząc, to nie wiem czemu ma służyć projekt lista odznaczonych, co to znaczy odznaczony, za co...
Mam pamiątki po dziadku, między innymi Krzyż Powstańczy, rodzina jest w posiadaniu takich pamiątek. Nadmieniłem ten fakt nie bez przyczyny, ponieważ pamięć zostaje tylko w ścisłym gronie i nie ma rozpowszechnienia o powstaniu.
.

Lista ma właśnie służyć temu upamiętnieniu i temu aby pamiątki po dziadku nie nazywać "gadżetem". ONI wszyscy nie szli do powstania po to aby zdobyć ten "gadżet" nie dla niego walczyli, a po to abyśmy dziś cieszyli sie wolnością. Lista odznaczonych, dlatego gdyż jest to jedyny sposób przedstawienia powstańców na podstawie zgromadzonych w archiwach dokumentów, które były weryfikowane gdy żyli jeszcze powstańcy, a czy prawidłowo, to niech biorą na swoje sumienie ci co je weryfikowali. My nie mamy możliwości dziś sami weryfikować czy ktoś był powstańcem czy nie, czy jechał do powstania wozem w dwa czy jednego konia. Każde umieszczenie czy brak nazwiska na liście moze wywoływać kontrowersje a tego winniśmy starać się uniknąć.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 12:41 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Z całym szacunkiem, proponuję przeczytać mój wpis i do czego się odnoszę, i nikogo nie obrażam.
Panie Jacku kogo obraziłem, niech pan przedstawi mi choć jedną osobę. Może miał Pan na myśli URAZIĆ to prędzej.
Moje cytaty są wyrwane z kontekstu co umiejętnie Pan wykorzystał i przedstawił w złym świetle cały mój wpis.
Moje zdanie stworzeniu listy nie jest na NIE i nigdy tego nie napisałem, ale uważam, że trzeba wysłuchać i brać pod uwagę nawet jednej
osoby i brać pod uwagę jeżeli ma inne zdanie. Proszę nie traktować mnie i moich wpisów wrogo tylko dlatego, że mam inne zdanie.
Tak na koniec Panie Jacku wszystko co piszę to w spokoju bez uniesień, zdenerwowania, i z wielką życzliwością do wszystkich forumowiczów, ale jak każdy wie poczta elektroniczna nie ma przekazu werbalnego, a szkoda bo wtedy wiedział by Pan i Pani Krystyna, że nie mam złego nastawienia.
Nie wiem czy Pan wie ale pańska odpowiedz może uruchomić eskalację wrogości do mnie. Pan już mnie ocenił i z tym się Pan nie może nie zgodzić, i to kogo kto obraził ?

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2014, 11:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
http://youtu.be/AZzPwq6DEZE
Powrót dowódcy, Paweł Cyms Gniezno 27.12.2013 r uroczystości na cmentarzu
Kontynuacja cz.1. http://youtu.be/gO6CdJ1_tfE

Powrót dowódcy, kapitan Paweł Cyms Gniezno 27.12.2013 r Przemarsz ulicami Gniezna
Kontynuacja cz.1. http://youtu.be/gO6CdJ1_tfE
Uroczystości pogrzebowe, przemarsz przez Gniezna na cmentarz. Uroczysty pochowek.
Materiały filmowe z uroczystości
L. Kabaciński
foto : Heliodor Ruciński
http://www.fotosik.pl/u/heliodor1/album/1549607
Film Heliodora Rucińskiego z uroczystości w kościele garnizonowym 27.12.2013
http://www.youtube.com/watch?v=SPJRMqFx4YY

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2014, 13:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2007, 09:10
Posty: 58
Lokalizacja: Puszczykowo
W archium rodzinnym znalazłem zdjęcie przedstawiające mego dziadka Antoniego Jakubowskiego w gronie wojskowych i cywilów powstańców wielkopolskich w trakcie powstania lub po jego zakończeniu. Dziadek zgłosił się do oddziałów powstańczych 13 lutego 1919 r. w Jarocinie. W szeregach 4-tej Kompani pod dowództwem A.Nowaka brał udział w walkach pod Osieczną i Lipnem. Zakończył służbę w Powstaniu, a później w Armii Wielkopolskiej w dniu 16 marca 1923 r.
Mam prośbę do forumowiczów o zidentyfikowanie możliwie jak najwięcej osób z tego zdjęcia.
Przepraszam tutaj utknąłem. Jaka jest możliwość przedstawienia zdjęcia na forum gdyż nie jestem uczestnikiem żadnego portalu zdjęciowego.

Miłego dnia
Paweł

_________________
Paweł
[i]Poszukuję: Jachnik,Pawlaczyk,Jakubowski,Meisnerowicz (Majsnerowicz)
[/i]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2014, 18:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Spróbuj przez fotozrzut.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2014, 19:19 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Walki kompanii jarocińskich pięknie opisał dr Jakub Staszak
https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/handle/10593/8777
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2014, 11:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2007, 09:10
Posty: 58
Lokalizacja: Puszczykowo
Dzieki Wojtku i Mchale za pomoc. Zdecydowałem się jednak na fotosik ponieważ będę miał więcej soraw. Oto link do zdjęcia

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0ff ... a266d.html

Obrazek

Miłego dnia
Paweł

_________________
Paweł
[i]Poszukuję: Jachnik,Pawlaczyk,Jakubowski,Meisnerowicz (Majsnerowicz)
[/i]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2014, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Witam.
Wg. jednego z moich kolegów na foto są strażacy ochotnicy ok. 1930 roku.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2014, 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Po kontakcie z Wiara Lecha w sprawie grobu
majora Stanislawa Tyrakowskiego dostalam od Nich
informacje iz podczas wizyty na cmentarzu stwierdzili,
ze kos juz zatroszczyl sie o grob w miedzyczasie.
Zalaczam fotke jaka dostalam od Wiary Lecha.
Bylo to juz jakis czas temu.
Szacunek dla opiekuna grobu.

Akurat dostalam maila od Wiary Lecha, ze prosza o kontakt
osoby z rodziny majora Tyrakowskiego, osoby opiekujace
sie grobem, moze dalsza rodzina.


Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2014, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2012, 13:04
Posty: 407
Lokalizacja: Jarocin
Pozwolę sobie wstawić zdjęcie grobu mojego dziadka Jana Sobczyka również Powstaniec Wielkopolski.
Jan Sobczyk ur. 24.12.1892 w Panience, zm. 19.08.1963 w Brzostowie.
Pochowany na cmentarzu w Górze koło Jarocina.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4ff ... 164fa.html
Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Mirka
Poszukuję:Sobczyk,Bugaj,Niewiada,Taczała,Ludwiczak,Dembiński,Rybka,Łokietek,Marcinkowski, Wielińska, Alexandrowicz,Chrobot,Podemski,Redeker,Perczak,Kościelniak,Ograbek,
Boguszyńska,Kaliszan,Goździaszek,Rogacki,Rachwalski, Stankiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2014, 12:14 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2010, 10:58
Posty: 113
Lokalizacja: Poznań/Szczecin
Jeńcy wielkopolscy w obozie jenieckim w Altdamm (Szczecin)
http://prawobrzeze.eu/galeria/displayim ... t=22&pos=4

_________________
Pozdrawiam
Jola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2014, 11:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Wacław Cofta - Powstaniec Wielkopolski, żołnierz 7 pułku Strzelców Wielkopolskich.
Niestety mój dziadek zmarł w 1949 r. mając lat 49 i nie miał szansy znaleźć się w gronie odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Niestety nic nie wiem o okolicznościach jakie towarzyszyły przy powstaniu tych zdjęć. Na drugiej fotografii dziadek w furażerce siedzi z tyłu, kim są jego koledzy ???
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2014, 13:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Twó Dziadek miał szansę otrzymać Wielkopolski Krzyż Powstańczy, ale pośmiertnie.
Przyznano pośmiertnie to odznaczenie ok. 350 Powstańcom.
W trakcie przeglądania dokumentów znaleźliśmy również wnioski odrzucone, w tym wiele pośmiertnych.
Trwa analiza tego materiału. Oczywiście zostanie on umieszczony na stronie Projektu.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2014, 19:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, 18:44
Posty: 83
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam. Mam prośbę o rozpoznanie odznaczeń mojego dziadka Franciszka Świetlińskiego, powstańca Kompanii Wielichowskiej. Jedno z odznaczeń jest częściowo zakryte przez szarfę z Bractwa Kurkowego. Fotka wykonana w 1933 roku. Dziadek był mistrzem rzeźnickim i prowadził swoją masarnię w Kębłowie.Obrazek Uff, może uda mi się to zdjęcie wkleić.
Pozdrawiam - Genia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2014, 19:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, 18:44
Posty: 83
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam,
proszę o rozpoznanie odznaczeń mojego dziadka, Franciszka Świetlińskiego, powstańca Kompanii Wielichowskiej. Fotka wykonana w 1933 roku

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam - Genia Świetlińska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2014, 07:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Witam Pani Geniu !

Zdjęcie nie jest wyraźne, ale sądzę, że środkowym odznaczeniem jest Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości (mój śp. Dziadek - powstaniec, również był nim odznaczony). To ten medal: https://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_Dzi ... 2o%C5%9Bci

Jeśli chodzi o dwa pozostałe, to niestety nic mi się nie kojarzy.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2014, 18:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, 18:44
Posty: 83
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam Panie Mariuszu.
Bardzo dziękuję za podpowiedź, że to może być Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Nie pozostaje mi chyba nic innego, jak zdobyć gdzieś oryginał tego zdjęcia, być może wówczas będzie uda się ustalić jakie to krzyże wiszą obok medalu. Nie myślałam, że mam takiego tajemniczego dziadka.
Panie Mariuszu, bardzo dziękuję z pomoc.
Serdecznie pozdrawiam - Genia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2014, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 298
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
Polecam bardzo ciekawy odcinek na temat Powstania Wielkopolskiego z 1918 roku. Program zawiera kontrowersyjne skroty myslowe, ale jest prowadzony z pasja przez autora, za co nalezy sie szacunek:
http://m.youtube.com/?gl=PL&hl=pl#/watch?v=L0szPkk6bbE

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2014, 19:07 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
U mnie link nie działa. Ten będzie lepszy: https://www.youtube.com/watch?v=L0szPkk6bbE

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2014, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Informacja pochodzi z:
Tablicy Pamiatkowej Czlonkow Zwiazku Powstancow Wlkp.
Kolo Lazarz Gorczyn w Poznaniu.

Polegli Powstancy Wielkopolscy w roku 1918-1919

1. Andrzejewski Antoni
2. Grabski Stefan
3. Nykiel Maksymilian
4. Dajerling Jan
5. Ratajczak Franciszek
6. Dembinski Jan
7. Sniegocki Stanislaw /pisane przez "s" kreskowane/

Zgineli w latach 1939-1945

1. Tylczynski Jozef, Fort 7, 1939 /pisane przez "n" kreskowane/
2. Kordyla Stanislaw, Fort 7, 1939
3. Bialkowski Marian, Mlynska, 1940 /pisane przez "l" kreskowane/
4. Pieszak Jozef, Oranienburg, 1941
5. Sternal Ignacy, Gusen, 1941
6. Bakowski Wojciech, Rawicz, 1941
7. Weclewicz Henryk, Gusen, 1941 /pisane przez "e" z haczykiem/
8. Murawa Ludwik, Rawicz, 1943
9. Bitner Teodor, Mauthausen, 1943
10. Pokrywka Boleslaw, Rawicz, 1943
11. Surdyk Antoni, Stutthofen, 1943
12. Binkowski Czeslaw, Gross Rosen, 1943
13. Paupa Jozef, Zabikowo, 1944
14. Piatkowski Czeslaw, Fort 7, 1939 /pisane przez "a" z haczykiem/

Tablica ulokowana jest w Grocie parafii Matki Boskiej Bolesnej
przy ulicy Glogowskiej 91 w Poznaniu.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2014, 19:20 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Prośba. Poszukujemy grobów.

Czy wśród forumowiczów znajdują się jakieś osoby zamieszkałe w Nowym Kramsku oraz w Szamotułach, które mogłyby sprawdzić czy na cmentarzu w Nowym Kramsku pochowany jest w 1919 roku Łukasz Durka lat 24, a na cmentarzu w Szamotułach Stanisław Kruszona lat 22?

Jeśli ktoś będzie mógł pomóc w tej sprawie będę bardzo wdzięczny.

Oboje to Powstańcy Wielkopolscy, którzy zginęli 23 maja 1919 roku w czasie katastrofy na lotnisku Klęka. Sierż. Łukasz Durka to pilot a sierż Stanisław Kruszona to obserwator.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2014, 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
a na cmentarzu w Szamotułach Stanisław Kruszona lat 22?

http://polski-cmentarz.pl/szamotuly/gro ... 222&inni=0

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2014, 19:47 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Dotarliśmy do grobu Stanisława Kruszona.
http://polski-cmentarz.pl/szamotuly/grobonet/start.php?id=detale&idg=10222&inni=0&cinki=1

Brak nam informacji o grobie Łukasza Durki

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2014, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Jola dzieki. Tak.

Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2014, 08:04 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2010, 10:58
Posty: 113
Lokalizacja: Poznań/Szczecin
Dzisiaj w Głosie przeczytałam:
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... ,id,t.html
i nie ukrywam, do tej pory czytałam same pozytywy o Powstaniu. Za mało czytałam?

_________________
Pozdrawiam
Jola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2014, 09:25 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,


/moja refleksja na gorąco/

ofiarę krwi nie ma prawa nikt osądzać –

Ideały te wybrali ludzie, normalni rozumiejący tamtą codzienność inaczej niż politycy – wtedy i dziś.
Tak było z każdym Powstaniem na ziemiach polskich i byłych polskich...
dlatego nas dzielono aby wielcy mogli tworzyć bez przeszkód i według swoich kryterii swoje cele polityczne w Europie,
aby nikt nie protestował i nie przeszkadzał.
Chwała jest niepodzielna...jak historycznie tak i politycznie...ale może być zawłaszczona i dlatego bronić musimy naszej wykładni,
wykładni naszych poprzedników.
Dlatego nie dajmy sobie odbierać naszych poświęceń w słusznych sprawach.

Tożsamość narodowa stworzona wczoraj jest nie do korekty według dzisiejszych kryterii.


henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2014, 11:22 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Osądzać? Tak jak dzielić na tych co "byli powstańcami" i tych co "byli w wojsku wielkopolskim"?
Historia to fakty. O faktach trudno dyskutować. A nawet nie wolno "dyskutować". Taktem jest Powstanie Wielkopolskie tak jak faktem jest, że stroną traktatu wersalskiego podpisanego 28 czerwca 1919 roku była Wielkopolska.

Zgadzam się z dr Rezlerem jesli chodzi o tworzenie mitów. Przypominam tekst na stronie http://www.powstancy-wielkopolscy.pl o "jedynym wygranym powstaniu" (długo trwało zanim słowo "jedyne" zamieniono na "największe" - znów jakieś "wartościowanie" - "największe" pod jakim względem? obszaru? ilości wojsk? ilości powstańców?).

W poniedziałek ma odbyć się "uroczyste uruchomienie drugiego etapu" tworzenia tej strony. Strony, której "tworzeniem" (i odpowiadają za jej zawartość) zajmują się też osoby "nie mające fachowego przygotowania historycznego". Warto pamietać o "rybkowaniu". Dlaczego? Dlatego, że np. są wnioski o nadanie Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego zawierające takie własnie konfabulacje, takie "rybkowanie", takie mity.

Tak powstają mity, np. o walkach w miejscowościach w których nie było żadnych walk (a są takie "UZASADNIENIA" we wnioskach).

Swoją drogą dlaczego na forum nie informuje się o "uroczystym uruchomieniu" oraz jak ustalono listę osób, które otrzymały zaproszenia? ;)

Pozdrawiam i życzę chwili pomyślenia NAD FAKTAMI
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2014, 14:42 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
henry napisał(a):
....ofiarę krwi nie ma prawa nikt osądzać – .....
henry
TAK WŁAŚNIE

Uszanujmy tych, którzy złożyli siebie w ofierze dla Ojczyzny.
Wszelkie komentarze i oceny są nie na miejscu-historię też da się "nagiąć" jak ktoś się uprze i przeforsuje swój punkt widzenia, nie zmieni to jednak tego co zaszło, nie cofnie łez i krwi przelanej... Pochylmy się zatem w ciszy z szacunkiem, dumą i wdzięcznością dla tych, którzy walczyli o wolność.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 781 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 16  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL