Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 mar 2013, 10:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2011, 17:02
Posty: 45
Lokalizacja: Rawicz / Poznań
Na stronie: http://java.genealogy.net/eingabe-verlu ... rch/search znalazłem ośmiu Andreasów Rau.
Życzę powodzenia.

_________________
Pozdrawiam Jerzy Banach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2013, 12:36 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2013, 20:21
Posty: 98
Dziękuję za pomoc.

Pradziadek uciekł z niewoli francuskiej i wrócił do swojej rodzinnej miejscowości - Dąbrówki Wielkopolskiej. (Grosse Dammer, Meseritz) W dokumentach figuruje jako zaginiony. Przy nim mam również pułk w którym służył.

Przy okazji znalazłem drugiego pradziadka Franz Grabianowski z miejscowości Wojnowo. Ten jest opisany jako lekko ranny. Ale do końca nie mogę rozszyfrować skrótów I verl. b.b gr. Nie wiem gdzie służył, prawdopodobnie I Batalion Piechoty

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof

Poszukuję:
Rau, Rajewski - Wolsztyn, Dąbrówka Wielkopolska, Babimost
Grabianowski, Jazikowski - Biedrusko, Wojnowo, Pępowo
Mielżyński, Adamczyk - Lubstów, Sompolno, Kazimierz Biskupi
Wojtalik, Urbanek - Chotcza Dolna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2013, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2011, 17:02
Posty: 45
Lokalizacja: Rawicz / Poznań
Franz Grabianowski służył w:
Infanterie-Regiment Nr. 47
I. Batalion
4. Kompania

_________________
Pozdrawiam Jerzy Banach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2013, 14:26 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2013, 20:21
Posty: 98
Według dokumentu pradziadek Rau służył w 7-mym Pułku Piechoty, a ten z kolei należał do 17 brygady Piechoty wcielonej do 3 dywizji, a ta walczyła z Rosjanami w Galicji a w przekazie ustnym pozostało iż walczył pod granicą francuską...

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof

Poszukuję:
Rau, Rajewski - Wolsztyn, Dąbrówka Wielkopolska, Babimost
Grabianowski, Jazikowski - Biedrusko, Wojnowo, Pępowo
Mielżyński, Adamczyk - Lubstów, Sompolno, Kazimierz Biskupi
Wojtalik, Urbanek - Chotcza Dolna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2013, 17:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2011, 17:02
Posty: 45
Lokalizacja: Rawicz / Poznań
Andreas Rau służył w:
Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 7
II. Batalion.
5. Kompania

_________________
Pozdrawiam Jerzy Banach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2013, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2013, 20:21
Posty: 98
Tak już się wszystko poukładało.

Pradziadek Franciszek walczył z Francuzami, ranny odznaczony jakimś orderem ??

Pradziadek Andrzej walczył z Wojskami Carskimi dostał się do niewoli gdzieś pod Wilnem, z tej niewoli uciekł z jakimś innym żołnierzem z południowej Polski.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof

Poszukuję:
Rau, Rajewski - Wolsztyn, Dąbrówka Wielkopolska, Babimost
Grabianowski, Jazikowski - Biedrusko, Wojnowo, Pępowo
Mielżyński, Adamczyk - Lubstów, Sompolno, Kazimierz Biskupi
Wojtalik, Urbanek - Chotcza Dolna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2013, 11:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
chrisowaty napisał(a):
Przy okazji znalazłem drugiego pradziadka Franz Grabianowski z miejscowości Wojnowo. Ten jest opisany jako lekko ranny. Ale do końca nie mogę rozszyfrować skrótów I verl. b.b gr.
Te skróty to l. verl., b. d. Tr.
Oznaczają leicht verletzt, bei der Truppe, czyli: lekko ranny, w oddziale.

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2013, 20:22 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2013, 20:21
Posty: 98
Młynarka napisał(a):
Oznaczają... .


Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof

Poszukuję:
Rau, Rajewski - Wolsztyn, Dąbrówka Wielkopolska, Babimost
Grabianowski, Jazikowski - Biedrusko, Wojnowo, Pępowo
Mielżyński, Adamczyk - Lubstów, Sompolno, Kazimierz Biskupi
Wojtalik, Urbanek - Chotcza Dolna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2013, 22:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2011, 19:19
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Witam
Przeszukałem wskazane w tym temacie linki i niestety nie znalazłem pradziadka.
Wiem o nim tyle:
Wojciak Andrzej, Słonin, gmina Czempiń, powiat Kościan (Kosten) Województwo (Księstwo) Poznańskie
Prawdopodobnie służył 5 Pułk Artylerii Pieszej ( Dolnośląski )Posen (Poznań) 16.03.1865 V Korpus Armii
Z przesłanej pocztówki wynika że był na froncie Rosyjskim 4.06.1917
Tyle udało się odczytać z pocztówki:
xxxx Uffz (Unteroffizier - Podoficer) [imię i nazwisko]
Fußa[r]ll (fußartillerie ?? rodzaj wojsk artyleryjskich) Ba xx 6.(?) 08. x
3 Batterie xxxxxxxxx 9(?)81
Z opowiadań rodzinnych wynika że był ranny miał nieczynne płuco.
Co można dalej zrobić aby ustalić gdzie kiedy służył i kiedy był ranny?

_________________
pozdrawiam
Michał
Szukam wszystkiego na temat miejscowości Słonin, Iłówiec Wielki powiat Kościan, Chomęcice
Rodziny Wojciaków(Woyciaków, Wujcioków) ze Słonina, Piotrkowic
Rodziny Bączyków z Iłówca Wielkiego, Głuchowa, Piotrowa, Szczepowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2013, 20:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Czy ktoś kompetentny mógłby wytłumaczyć dokładnie na forum gdzie i w jaki sposób odnaleźć drogę bojową konkretnego regimentu podawanego w Liście strat przy rannym czy poległym żołnierzu?
Jak posługiwać się np http://www.militaerpass.net/inf_div.htm
Zaznaczam, że język niemiecki znam tylko w bardzo miernym stopniu, bo niewiele wyniosłam ze szkoły :oops: , ale nie o tłumacza mi chodzi, bo tutaj sobie jakoś poradzę.
Na Listach odnalazłam kilkanaście osób z mojego drzewa genealogicznego i pragnęłabym bliżej poznać ich szlak bojowy. Wiem, że mogę poprosić o pomoc kogoś z Was -to byłoby prostsze, ale wygodnickie. Chciałabym się nauczyć, jak korzystać ze stron na które wchodzicie by uszczęśliwiać nas informacjami. Myślę, że taka "instrukcja" byłaby przydatna nie tylko dla mnie.
Czego mogę się dowiedzieć więcej na podstawie takiego wpisu
np.
Obrazek

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2013, 20:56 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Popieram to co zaproponowała Bożena , choć w jakiś sposób sobię radzę to jednak nie jestem przekonany o poprawności. Czekamy na przewodnika, który wyjdzie z nami na szlak naszych przodków.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2013, 23:02 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Raczej polecam zacząć od
http://wiki-de.genealogy.net/Milit%C3%A ... _Weltkrieg
Tu wybieramy rodzaj wojsk
piechota=Infanterie
saperzy=Pioniere
Train=tabory
itd.
Tam są też uwagi, gdzie można znaleźć marszruty i bitwy.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2013, 23:32 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Co można wyczytać - moja próba
Jednostka to 99 Rezerwowy Pułk Piechoty w Strasburgu i Zabern
Informacja dotyczy II, III, IV batalionu (co jest rzadkie bo przeważnie są 3 bataliony)
Walki były toczone pod Beaumont od 8 do 30.10. i od 1.do 10.11 oraz pod Beaucourt od 5 do 28.10. i od 1. do 19.11.1914 r.
Ponieważ były 4 bataliony x 4 kompanie to i pojawił się nr 16 kompanii.
Dodatkowo o pułku podstawowym, to 99 Pułk Piechoty ( 2 Górnoreński ) Zabern ; Pfalzburg, utworzony 24.03.1881 należący do XV Korpusu Armii, natomiast Rezerwowy utworzony 17.08.1914 i wchodził w skład 60. Reserve-Infanterie-Brigade / 30. Reserve-Division / Twierdza Strassburg ale brygada wkrótce została zlikwidowana.
Dokładne informacje w książce Crona.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 00:26 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Genowefa napisał(a):
Czy ktoś kompetentny mógłby wytłumaczyć dokładnie na forum gdzie i w jaki sposób odnaleźć drogę bojową konkretnego regimentu podawanego w Liście strat przy rannym czy poległym żołnierzu?
Jak posługiwać się np http://www.militaerpass.net/inf_div.htm
Czego mogę się dowiedzieć więcej na podstawie takiego wpisu
np.
Obrazek

Michale, dziękuję bardzo za odzew.....ale nie rozumiemy się. Mnie nie chodzi o to byś odczytał to co na skanie, to wiem od dawna i jest proste. Chcę -zaczynając od tej informacji o regimencie itp co w skanie dojść do drogi bojowej tego regimentu, chcę wiedzieć gdzie on się przemieszczał, w jakim czasie przez całą wojnę a nie tylko w dniach podanych na Liście strat itp. i tutaj oczekuję pomocy. Mam wiele takich skanów i chcę dowiedzieć się WIĘCEJ na ich podstawie. Tak jak pisze Jacek, w chwili obecnej radzę sobie ...ale niczego nie jestem pewna i jest to zupełnie na "intuicję" a nie pewnik. I te dodatkowe informacje prawdopodobnie znajdują się w sieci, ale właśnie nie wiem gdzie, jakie linki i jak to potem odczytywać. Poruszam się po omacku-przepraszam, ale nie jestem aż tak bystra, by to rozgryźć bez pomocy -czegoś w rodzaju "krok po kroku"

Np .Dodatkowo o pułku podstawowym, to 99 Pułk Piechoty ( 2 Górnoreński ) Zabern ; Pfalzburg, utworzony 24.03.1881 należący do XV Korpusu Armii, natomiast Rezerwowy utworzony 17.08.1914 i wchodził w skład 60. Reserve-Infanterie-Brigade / 30. Reserve-Division / Twierdza Strassburg ale brygada wkrótce została zlikwidowana. Dokładne informacje w książce Crona. dziękuję za tą dodatkową informację.

http://wiki-de.genealogy.net/Milit%C3%A ... _Weltkrieg
właśnie ta strona sprawia mi największy kłopot, bo nie znając języka nic prawie nie potrafię znaleźć-zatem moja prośba jest bezsensowna-język jest barierą i nikt tu nie może pomóc. Wycofuję się zatem, nie wiem tylu rzeczy w życiu więc i z tym muszę się pogodzić :(

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 30 lis 2013, 01:06 przez Genowefa, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 01:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Dołączam się do prośby Bożeny i Jacka.Mam spisane 182 osoby i przy każdej powinnam podać szlak bojowy. Nie jestem biegła w internecie,jak nie otrzymam wsparcia,sama nie poradzę. W przyszłym roku przypada 100 rocznica wybuchu I w.św.Wśród poległych mam prawie 10 osób z rodziny.Tym młodym Polakom z Armii Pruskiej chciałabym dedykować swój projekt.
O jakiej książce Crona mówi Michał?

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 07:18 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
No ale jak kliknę na 30 Reserve Divisionen
http://wiki-de.genealogy.net/30._Reserve-Division_(WK1)
to mam cały przebieg walk (Feldzüge, Gefechte usw.). Nie chciałem go zamieszczać bo go ładnie widać. Cały czas front zachodni. Wystarczy teraz porównać daty i wiadomo, gdzie była dywizja w chwili zdarzenia. Niestety, nie wszędzie (nie dla każdej dywizji)podano historię walk.
Dostępne informacje są podane na dole, zarówno linki jak i literatura.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 12:27 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Pawełczyk napisał(a):

Również polecam - świetne narzędzie dla badających losy żołnierzy pruskich!

Spróbuję wprowadzić w obsługę tego narzędzia.

Hierarchia jednostek piechoty armii niemieckiej wygląda tak:

pułk (Regiment) < brygada (Brigade) < dywizja (Division)

Listy strat i cywilne akta zgonu najczęściej operują pojęciem pułku (brygada to 2 pułki), natomiast szlak bojowy podawano dla całej dywizji (obejmującej kilka brygad po 2 pułki). Aby go odnaleźć, musimy dla naszego pułku znaleźć nadrzędną dywizję.

Klikamy.

http://wiki-de.genealogy.net/Milit%C3%A4r/Formationsgeschichte/Deutschland/Erster_Weltkrieg#Regimenter_und_selbst.C3.A4ndige_Einheiten_unterhalb_der_Regimentsebene

Podam, jak postępować w przypadku pułków piechoty (Infanterie-Regiment), bo tych najczęściej szukamy.

1. Klikamy zaraz na pierwszy link:
Infanterie und Jäger - Einheiten.

2. Szukamy jednostki: albo od góry, po numerze, albo w dolnej tabelce według rodzaju pułku:
    Infanterie-Regimenter
    Reserve-Regimenter
    Landwehr-Regimenter
    Landsturm-Regimenter
    Ersatz-Regimenter

Np. link do Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 99, o który pyta Bożena, znajdziemy: idąc od góry - pod numerem 99; szukając w tabeli u dołu: w sekcji Reserve-Regimenter.

http://wiki-de.genealogy.net/RIR_99

UWAGA: Jeśli strony pułku jeszcze nie opracowano (link wyświetla się na czerwono), wówczas proszę pytać na Forum - fachowcy podadzą historię jednostki z innych źródeł.

3. Po wejściu na stronę pułku szukamy, do jakiej dywizji (niem. Division) był przydzielony.
Informacja ta jest podana w sekcji Unterstellung (podporządkowanie) lub Übergeordnete Einheiten (jednostki nadrzędne) czy podobnie.

W przypadku wspomnianego 99. Rezerwowego Pułku Piechoty, sekcja "Übergeordnete Einheiten" wskazuje na 30. Reserve Division jako jednostkę nadrzędną.

4. Na stronę dywizji wchodzimy bezpośrednio przez link, o ile podano. Jeśli nie, znajdziemy go w wykazie dywizji:
http://wiki-de.genealogy.net/Milit%C3%A4r/Formationsgeschichte/Deutschland/Erster_Weltkrieg/Divisionen

Szlak bojowy umieszczono w sekcji Gefechtskalender bądź Feldzüge, Gefechte usw.


5. Czasem należy podeprzeć się pojęciem brygady (część dywizji), by zrozumieć przyporządkowanie pułku.

Np. przy Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 227 (http://wiki-de.genealogy.net/RIR_227) podano dwie dywizje nadrzędne: 49. Reserve-Division i 107. Infanterie-Division. W skład pierwszej, 227 pułk wszedł jako część brygady 97. Res.-Inf.-Brig., w skład drugiej - jako część brygady 213. Inf.-Brig.

Wchodzimy na strony obu dywizji:
http://wiki-de.genealogy.net/49._Reserv ... _%28WK1%29
http://wiki-de.genealogy.net/107._Infan ... _%28WK1%29
i czytamy w opisie 107-mej, że 03.06.1915 brygadę 97-mą (oczywiście wraz z 227. pułkiem w jej składzie) przeniesiono z 49. dywizji do 107. dywizji, zmieniając przy tym nazwę brygady.

Zatem szlak bojowy 49. dywizji interesuje nas tylko do czerwca 1915 roku, 227. pułk nie uczestniczył już w walkach o Warszawę. Gdzie był w tym czasie, trudno powiedzieć, skoro na stronie 107. dywizji szlaku bojowego dotąd nie podano (choć zawsze można poprosić o jego uzupełnienie doświadczonych kolegów z Forum).

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 15:05 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
O WŁAŚNIE ! To jest to, o co prosiłam. Stokrotne dzięki, Bartku. Idąc tym tropem można się pomalutku nauczyć szukać samemu dodatkowych danych, a wtedy rzadziej pozostanie nam zwracać się o pomoc do fachowców.Zawsze jestem wdzięczna za ich pomoc, ale cenię też ich czas tak jak i swój. Poza tym zawsze jestem uradowana jak mogę się czegoś nauczyć i wielką mi to sprawia przyjemność, a z czasem sama mogę pomóc początkującym a to dopiero jest frajda. :D
Strona podana przez Michała jest tym czego mi trzeba, a teraz postaram się po niej "pospacerować" wspierając się wskazówkami Bartka. Z czasem i te niemieckie nazwy staną się dla mnie mniej uciążliwe, bo zapamiętam .....
Serdecznie dziękuję także Michałowi.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2013, 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bartku,bardzo dziękuję.Mam nadzieję,że z taką nawigacją łatwiej i szybciej uda mi się dotrzeć do poszukiwanych materiałów.
To wspaniałe,że tak życzliwie podszedłeś do tematu i chętnie dzielisz się swoją wiedzą. Zresztą nie pierwszy raz.
Pytanie o książkę Crona już nieaktualne.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 22:36 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Dla Genealoga, a za takiego się uważasz, to nic trudnego mając powyżej wyjaśnienia jak szukać. A Ty jeszcze znasz niemiecki, pójdzie jak z płatka.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 21:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Zapomogi, renty - zasady przydzielania są bardzo dobrze opisane np. w Dziennikach Kujawskich. Pierwsza urzędowa lista strat jest w Dz K nr 182 z dn 13.08.1914, więc o możliwych zapomogach jest w dziennikach późniejszych, ale nie zapisałam w których, na pewno kilka/kilkanaście razy było.

Dz K nr 227 z dn 04.10.1914: O sprowadzenie zwłok poległych. Do „Kuj. Bote” donoszą urzędowo: W ostatnim czasie nadeszły liczne wnioski o sprowadzenie zwłok poległych. Wyszukiwanie, wykopywanie i przeprowadzenie zwłok z obwodu pierwszych linii wogóle nie jest możliwem, a i w innych wypadkach napotyka się na wielkie trudności, jak np. na brak środków przewózki, że tylko można od takiego zamiaru odradzać.

Dz K nr 242/1914: Metryki śmierci poległych. Dla odebrania pieniędzy z zabezpieczenia, zapomóg wojennych i tym podobnych wsparć koniecznem jest okazanie metryki śmierci (Sterbe-urkunde).
Z wnioskami o wystawienie metryki zwracają się interesanci częstokrotnie do miejsc niewłaściwych, np. do głównej komendy, ministerstwa wojny, komendanta pułku, albo do władzy policyjnej.
Urzędowo zwracają wobec tego uwagę, że dla wystawienia metryk jedynie miarodajnym jest urząd stanu cywilnego tego obwodu, w którym poległy miał ostatnie swoje miejsce zamieszkania.
Jeżeli obwód ten nie jest znanym, natenczas miarodajnym jest urząd stanu cywilnego tego obwodu, w którym poległy się urodził. Na dowód zgonu dołączyć należy do wniosku odnośny numer urzędowych list strat.

Dziennik Kujawski. 1915, R. 23 nr 46 (26 lutego): Powiadamianie duchownych o zgonie żołnierzy. Minister spraw wewnętrznych wydał do miarodajnych władz następujące orędzie: Ze strony duchowieństwa wyrażono życzenie, aby urzędy stanu cywilnego powiadamiały duszpasterzy o zgonie żołnierzy. Jakkolwiek usc nie są do tego prawnie zobowiązane, to jednak z pietyzmu dla poległych i w interesie ich rodzin zalecałoby się zadośćuczynienie temu życzeniu. Wobec tego mają usc duszpasterzom danego obwodu obu wyznań w pewnych okresach czasu, mniej więcej przy końcu każdego miesiąca regularnie donosić o stwierdzonych urzędowo wypadkach śmierci żołnierzy.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2014, 23:40 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Piotrze
W "naszym" projekcie listy strar zagubił się serwer ze skanami
Geschichte des Reserve-Infanterie-Regiments 227 im Weltkriege, 1914/18 (Franz Giese 1931)
Czy jest szansa że skany powrócą?
Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2014, 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Witam.
Mam ogromną prośbę do forumowiczów wprawnych w zakresie I wojny światowej i meandrach losów polskich żołnierzy wcielonych ( tak się domyślam)do armii pruskiej. Już wyjaśniam, o co mi chodzi :(
Otóż niedawno otrzymałam z USC w Dobrzycy akt zgonu dziadka mojego męża Stanisława Kalety.Po przetłumaczeniu tegoż dokumentu z języka niemieckiego ( dzięki pomocy Wojtka Derwicha :) ) wynika, że ów dziadek był kanonierem 4 baterii 248 Pułku Artylerii Polowej. Był to Turyngski 19 Pułk Artylerii Polowej. Dalej dowiedziałm się, że Stanisław Kaleta zmarł 6 X 1918r. w ?? Szpitalu Polowym b 49 w Le Cateau II. Tak jak każdy z nas chcemy wiedzieć jak najwięcej o naszych przodkach, tak i my chcielibyśmy uzyskać informacje, jak się do tej armii dziadek dostał i jaką drogę odbył, że aż się znalazł tak daleko. :(
Czy są jakieś możliwości rozwikłania tej historii :?: :?: Proszę o pomoc i wskazówki :(

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, 14:34 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
To co niżej można łatwo wyszukać.
Pułk należał do 84 dywizji piechoty. 84 dywizja piechoty została utworzona w 1914 r. jako Dywizja Poznań 2, będąc częścią Korpusu Poznańskiego a 84 Inf Div stała się w czerwcu 1915 r.
Sformowana w garnizonie poznańskim. Walkę rozpoczęła na froncie wschodnim. Od grudnia 1917 r. na froncie zachodnim od od stycznia do maja pod Verdun a potem nad Sommą.
Stąd też prawdopodobnie obecność Polaków w tak skomponowanej dywizji, aczkolwiek 3. Ersatz-Abteilung/1. Posensches Feldartillerie-Regiment Nr. 20 który początkowo wchodził w skład dywizji znika, a pojawia się właśnie przy reformie dywizji Feldartillerie-Regiment Nr. 248. Reforma w grudniu 1916 r.
Należy poszukać miejscowości Le Cateau II i poszukać najbliżej z których miejscowości wymienionych niżej się znajduje:
03.02–03.05.1918 Verdun
15.05–08.06.1918 Avre und bei Montdidier und Noyon
22.06–20.07.1918 Avre und an der Matz
20.08–03.09.1918 między Somme a Oise
20.08.1918 Waldbergen północ Matz
29.08–03.09.1918 Waldbergen wschodni Noyon
09.09–29.09.1918 linia Zygfryda
03.10–09.10.1918 między Cambrai i St. Quentin
Tam też będzie cmentarz.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 17:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bardzo serdecznie proszę o pomoc w rozszyfrowaniu pogrubionych wyrazów poległego z 9 kompanii 3 batalionu Pułku Piechoty Nr 227, lista 387,str. 5123 Wehrm. Antoni Cichowlas, Dłonie, Bez.K.Recklinghausen .Jak rozumieć to Bez.K.Recklinghausen?
Byłoby też duże ułatwienie,gdyby ktoś mógł objaśnić stopnie wojskowe z listy poległych,np.: Res. Ers.Res., Gefr.,Musk., Wehrm. i inne.
Czy dobrze rozumiem,że: gefallen - poległ; vermisst - zaginął; verwundet - ranny
Z góry dziękuję znawcom 1WK.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Należy czytać obie informacje.
Skrótem Bez. oznaczano Bezirk przy obwodach poborowych.
Ale czasem wpisywano błędnie nazwy.
Dłoń prawdopodobnie koło Miejskiej Górki.
1. Wehrmann (żołnierz) Cichowlas Antoni Dłoń, Bez. K. Recklinghausen 1915-03-05 zostal zgłoszony jako zaginiony, służąc w 9 kompanii Reserve Inf. Reg. 227 podczas potyczek od 15 do 26 grudnia 1914 i od 6 do 15 stycznia 1915 r.
oraz
2. Cichowlas Antoni Dłoń, 1916-11-15 obwieszczono, że dotychczas uważany za zaginionego był ranny a teraz jest z powrotem w oddziale.
Oddział to 9 kompania Reserve IR 227.
Nie potrzeba wiele się domyślać, że chodzi o tego samego żołnierza. Tu już się nie pojawiło to dziwne skojarzenie z Recklinghausen (chociaż ta miejscowość może znajdować się całkiem w pobliżu). Jednak bardziej prawdopodobnym jest, że po prostu pracował np. jako górnik w Zagłębiu Ruhry i stamtąd został wcielony do wojska. Stąd powtarzam prośbę o podawanie wszelkich informacji o żołnierzach, co pozwala na szerszą analizę sprawy.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Michale, bardzo dziękuję,ale mam problem z tym Cichowlasem. Zgadza się Dłoń i to, że mógł być zmobilizowany jako górnik z Westfalii. Nie mam jego aktu zgonu, ale jest wymieniony na tablicy pamiątkowej jako poległy w 1915 r.i informację z 2 wpisu (str.16283) potraktowałam jako " był ranny,ale dotychczas (nadal) zaginiony ". Czy jest to z mojej strony naciąganie ?
Mam akt zgonu St.Biernackiego,poległego w 1916 r. lista 1379,str.17631,gdzie jest podobny zapis bisher vermisst z dodatkiem +an seinen Munden. Jak to ostatecznie potraktować?

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 10:33 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Cichowlas w dacie 15.11.1916 powrócił do oddziału. Co do śmierci, to należy poczekać do końca listy (sierpień tego roku).
Jeśli chodzi zaś o gefrajtra St. Biernackiego, to wpierw zaginął (obwieszczenie z dnia 1916-10-30) będąc w 5 komp Fuesilier Reg nr 37, a w drugim obwieszczeniu z datą 21.2.1917 dodano, że urodzony w 19.11.1880 zmarł z ran (Wunden).
Michał
P.S.
Ponownie proszę o pisanie wszystkich informacji dotyczących osoby. Dawkowanie powoduje błędy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Z tej odpowiedzi wnoszę,że wymieniony Antoni Cichowlas nie jest tym przeze mnie poszukiwanym. Zachodzi tylko zbieżność nazwisk.Potwierdzenie tego otrzymałam też na pw.
Poszukiwanym może być Antoni Cichowlas ur.8.6.1891 w Wilkonicach parafia Pępowo,ale nie ma ani jego aktu zgonu,ani nie jest wymieniony na liście strat.
Michale,bardzo dziękuję. Jak widzisz,mam nawet problem z poprawnym odczytaniem,Munden pomyliłam z Wunden i dlatego w słowniku nie znalazłam.Na szczęście,można liczyć na pomoc znających temat,życzliwych innym poszukiwaczom.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 21:07 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Gdyby było info o Wilkonicach, to od razu można podać
obergefrajter Cichewlas Anton Wilkonice, Gostyn 1916-02-07 poległ służąc w 2 baterii Fussartillerie Regiment nr 16
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2014, 00:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
" Zastrzeliłeś mnie ". Cichewlas! Jutro,właściwie dzisiaj za dnia pozwolę sobie napisać na pw.
Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2014, 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dziś zakupiliśmy niemiecką książce Zwischen Weichsel Und Warthe, w której znajduje się ponad 300 zdjęć różnych miast z opisem, a pośród nich trafiłam na zdjęcie z Jarocina opisujące koszary.

Tytuł kartki - widokówki brzmi:
Jarotsschin, Kaserne des Infant Reg. Nr 46.
Kartka obrazuje zabudowania koszar i długie szeregi żołnierzy.

Pod kartką jest następujący opis, który mnie bardzo interesuje, ponieważ mój Dziadek służył w II kompani Infante Regiments nr 46.
Cytuję:
Die Kaserne des Inf.Regiments nr 46Vorne haben Die Rekruten In Langer Reihe Aufstellung genommen. Alfred schreibt an seine Frau Agnes in Leopoldshain, Kr, Görlitz am 6.10.1915 u.a.:>>Bin Heute bei unserem Leutnant Bursch geworden, so lange, bis der andere vom Urlaub kommt<<.

Bardzo proszę o przetłumaczenie.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2014, 05:56 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
dr Jakub Staszak
Udział społeczeństwa Ziemi Jarocińskiej w Powstaniu Wielkopolskim ...UAM Instytut Historii, dostępne w wbc
W mieście powstały koszary batalionu zapasowego 46 pułku piechoty- Infanterie Regiment Graf Kirchbach (1. Niederschlesisches) Nr. 46, Ersatz Bataillon in Jarotschin, który zaczął tu kwaterować wraz z ukończeniem koszar w 1914 r.

Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2014, 09:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Michale.
Pięknie dziękuję za informację.
Wyszukiwarka WCB nie jest mi przychylna w tym poszukiwaniu, i niestety nie wyszukuje tej pozycji.
Czy mogę prosić o link bezpośredni.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2014, 10:57 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5529
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
DankaW napisał(a):
Tytuł kartki - widokówki brzmi:
Jarotsschin, Kaserne des Infant Reg. Nr 46.
Kartka obrazuje zabudowania koszar i długie szeregi żołnierzy.
Pod kartką jest następujący opis, który mnie bardzo interesuje, ponieważ mój Dziadek służył w II kompani Infante Regiments nr 46.
Cytuję:
Die Kaserne des Inf.Regiments nr 46Vorne haben Die Rekruten In Langer Reihe Aufstellung genommen. Alfred schreibt an seine Frau Agnes in Leopoldshain, Kr, Görlitz am 6.10.1915 u.a.:>>Bin Heute bei unserem Leutnant Bursch geworden, so lange, bis der andere vom Urlaub kommt<<.

Bardzo proszę o przetłumaczenie.


Koszary 46 Pułku Piechoty.
Rekruci ustawieni w długiej kolejce.
Alfred pisze do swojej żony Agnes w Leopoldshain]* pow. Zgorzelec dnia 6.10.1915, między innymi:
" Od dzisiaj jestem przy naszym poruczniku Bursche, tak długo, aż pozostali wrócą z urlopu."


]* http://www.glogow.pl/okolice/podstrony/ ... /lagow.htm

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2014, 12:27 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/handle/10593/8777
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2014, 22:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Pawełczyk napisał(a):
To co niżej można łatwo wyszukać.
Pułk należał do 84 dywizji piechoty. 84 dywizja piechoty została utworzona w 1914 r. jako Dywizja Poznań 2, będąc częścią Korpusu Poznańskiego a 84 Inf Div stała się w czerwcu 1915 r.
Sformowana w garnizonie poznańskim. Walkę rozpoczęła na froncie wschodnim. Od grudnia 1917 r. na froncie zachodnim od od stycznia do maja pod Verdun a potem nad Sommą.
Stąd też prawdopodobnie obecność Polaków w tak skomponowanej dywizji, aczkolwiek 3. Ersatz-Abteilung/1. Posensches Feldartillerie-Regiment Nr. 20 który początkowo wchodził w skład dywizji znika, a pojawia się właśnie przy reformie dywizji Feldartillerie-Regiment Nr. 248. Reforma w grudniu 1916 r.
Należy poszukać miejscowości Le Cateau II i poszukać najbliżej z których miejscowości wymienionych niżej się znajduje:
03.02–03.05.1918 Verdun
15.05–08.06.1918 Avre und bei Montdidier und Noyon
22.06–20.07.1918 Avre und an der Matz
20.08–03.09.1918 między Somme a Oise
20.08.1918 Waldbergen północ Matz
29.08–03.09.1918 Waldbergen wschodni Noyon


09.09–29.09.1918 linia Zygfryda
03.10–09.10.1918 między Cambrai i St. Quentin
Tam też będzie cmentarz.
Michał


Michale, bardzo Ci dziękuję za cenne informacje i wyjaśnienia. Powoli wszystko się układa i cieszę niezmiernie z wiadomości, które podałeś. Właśnie dzisiaj znalazłam również informację o moim Stanisławie na stronie:
http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... arch/index
Znalazłam też cmentarz w Le Cateau, ale czy tam jest pochowany mój Stanisław? Chciałabym i tego się dowiedzieć. Może się uda.

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 11:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Danusiu, powiedz mi, czy chodzi Ci o żołnierzy tylko z Dobrzycy, czy także z pow. pleszewskiego? Mój Stanisław urodził się w Marszewie k/ Pleszewa. Jeśli i tymi się interesujesz, podeślę wszystko, co mam.


Ps. Wysłałam wcześniej odpowiedź do Ciebie, lecz nie wiem, czy doszła, dlatego też umieszczam ją i w tym wątku, gdyż chodzi przecież o żołnierzy poległych w I wojnie.

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jadziu.

Wysłałam do Ciebie wiadomość o szczegółach mojego zapytania.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lip 2012, 22:14
Posty: 58
Lokalizacja: UK
Danko,

Oto pocztowki z I.R.46 - czyli 46 Pulku Piechoty jakie posiadam w kolekcji.

Obrazek
Obrazek

oraz naramiennik z tegoz regimentu:

Obrazek

Pozdrawiam,
Milosz

_________________
http://www.pommerschespionier.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 21:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Miłoszu.
Bardzo dziękuję za informację.
Napisałam na PW

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 21:34 
Offline

Dołączył(a): 23 gru 2013, 01:38
Posty: 35
Witam serdecznie!

Chciałam się podzielić z Państwem stroną : http://www.volksbund.de/graebersuche.html jest to strona niemieckiej organizacji troszczącej się o groby żołnierzy armii niemieckiej oraz armii pruskiej.
Mają oni dostęp do różnych niemieckich baz danych, więc ci z Państwa, którzy poszukują grobów swoich pradziadków bądź dziadków, którzy zostali wcieleni do armii pruskiej, być może odnajdą jakieś informacje dotyczące miejsca ich pochówku.
Dotyczy to szczególnie osób noszących niemieckie lub niemieckobrzmiące nazwiska, których dane nie trafiły na przekazane polskich urzdom czy archiwom listy strat armii rekrutowanej z ziem zaboru pruskiego. Np. mojego pradziadka nie odnalazłam w rejestrze poległych tutaj, natomiast Volksbund.de odnalazł go w bazie danych poległych Niemców [bo miał niemieckie nazwisko właśnie]. Gdzieś czytałam, że tutaj przekazywano tylko listy z nazwiskami poległych o nie-niemieckobrzmiacych nazwiskach (nie wiem na ile jest to prawda). Nie mniej jednak jeśli się poszukuje zaginionego przodka, warto zapytać i tam. Wypełnia sie formularz na stronie internetowej a potem czeka na odzew. W moim przypadku trwało to kilka miesięcy, ale odpowiedź dostałam :)
Pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam ciepło,
Małgosia
__________________________________________________________________________________________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 21:38 
Offline

Dołączył(a): 23 gru 2013, 01:38
Posty: 35
Przy okazji chciałam zapytać o to, czy ktoś z Państwa ma może stare fotografie- z 1914 roku- 47. Pułku Piechoty im. Króla Bawarii Ludwika III (2 Dolnośląski) – (2. Niederschlesisches Infanterie-Regiment Nr. 47 König Ludwig III. von Bayern) ? Pułk stacjonował w Poznaniu i Śremie.
Jeszcze raz pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam ciepło,
Małgosia
__________________________________________________________________________________________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2014, 19:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Witam.

Chciałam się podzielić z Państwem stroną : http://www.volksbund.de/graebersuche.html jest to strona niemieckiej organizacji troszczącej się o groby żołnierzy armii niemieckiej oraz armii pruskiej. [/quote] ( to cytat z wypowiedzi Valkirii)

Valkirio, skorzystałam z podanej przez Ciebie wyszukiwarki. Działa świetnie. Niestety, dziadka Stanisława nie znalazłam, ale nie tracę nadziei i szukam dalej.
Więcej szczęścia miałam poprzez wyszukiwarkę:
http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... arch/index

Tam znalazłam informacje o moim Stanisławie, a właściwie informację o śmierci umieszczoną w gazecie. Teraz chciałabym odszukać cmentarz, na którym spoczywa i może grób??? Poniżej umieszczam informacje, jakimi dysponuję. Może po przeczytaniu tychże, ktoś z forumowiczów będzie miał jakieś sugestie i wskazówki dla mnie. Będę bardzo wdzięczna za każdą. Oto, co wiem o Stanisławie:
Stanisław Kaleta,syn Marcina i Antoniny ze Szczepańskich, urodził się 13.09.1889r. w Marszewie k/ Pleszewa. Ożenił się ze Stanisławą Mądrzak pochodzącą z Krzywosądowa. Nie znam miejsca i daty ślubu, a bardzo bym chciała. Domyślam się, że musiał się ożenić przed albo w 1914r., gdyż w tym roku urodził się jego syn Ignacy. Prawdopodobnie mieszkał już wtedy w Lutyni,gmina Dobrzyca, pow. pleszewski, ponieważ tak wynika z aktu zgonu. O śmierci Stanisława dowiadujemy się również
z ogłoszenia w prasie z dn. 17.02.1919r. z Niemieckiej Listy Wypadków. Widnieje tam zapis, że Stanisław Kaleta służył w 248 Pułku Artylerii Polowej, w 4 baterii i że zmarł 06.1918r.
Z aktu zgonu, który datowany jest w Dobrzycy na dzień 23.10.1919r. pochodzi taka oto informacja:
Turyngski 19 Pułk Artylerii Polowej zawiadamia, że kanonier 4 baterii 248 Pułku Artylerii Polowej, robotnik, Stanisław Kaleta, zamieszkały w Lutyni, urodzony w Pleszewie, mający 29 lat, wyznania katolickiego, ożeniony ze Stanisławą Kaleta zd. Mądrzak, syn Marcina Kalety i Antoniny Szczepaniak (powinno być Szczepańskiej), rodziców zamieszkałych w Sowinie pow. Pleszew, zmarł dnia 06.10.1918r. w ....(niewyraźnie coś napisane) Szpitalu Polowym b 49 w Le Cateau, w wyniku komplikacji zapalenia płuc. Dokładny czas zgonu nie jest znany.
Dzięki wcześniejszym wskazówkom uczynnych forumowiczów znalazłam miejscowość Le Cateau i pobliskie cmentarze: Cambrai i St. Quentin. Niestety, jak do tej pory nie udało mi się natrafić na ślad i odnaleźć grobu dziadka. Może coś robię nie tak? Może gdzieś jeszcze powinnam poszukać? Może szukam nie tam, gdzie trzeba? Oto pytania, które mnie ostatnio nurtują i nie tylko. Bardzo chciałabym wiedzieć, jak odbywało się wcielanie Polaków do armii pruskiej, bo domyślam, że tak się stało ze Stanisławem i jego braćmi, których też znalazłam, a którzy zostali ranni. Może są jakieś źródła, do których mogę jeszcze dotrzeć. Nie mam zbytniego doświadczenia w takowych poszukiwaniach, stąd moja ogromna prośba do wszystkich, którzy mogą i chcą mi pomóc.

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2014, 21:28 
Offline

Dołączył(a): 23 gru 2013, 01:38
Posty: 35
Zawsze istnieje możliwość, że ze względu na specyfikę działań wojennych zmarłego pochowano w zbiorowej mogile, albo po prostu pochowano naprędce w nieoznaczonym grobie.

Prawdopodobnie tak było z moim pradziadkiem. Zginął on na froncie pod Seuzey (Francja, okolice Verdun). Nie odnalazłam jego grobu. Wiem ,że jest taki prowizoryczny cmentarz w lasku ( znalazłam go na archiwalnej mapie działań wojennych), który nie widnieje na żadnej oficjalnej liście cmentarzy żołnierzy pruskich. Pewnie tam właśnie dziadunio spoczywa. A może po prostu gdzieś "pod sosenką"... . https://maps.google.pl/maps?ll=49.00063 ... oramio.all

Volksbund zasugerował mi właśnie taką możliwość (akurat tego dnia były w Seuzey ciężkie walki). Cóż, nie wszystkie pytania znajdą odpowiedź :) choć wszyscy tutaj chyba marzymy o tym, żeby wiedzieć gdzie.... .

Ma Pani ogrom informacji o swojej rodzinie i to jest Pani skarb :) Serdecznie życzę odnalezienia przodka!

_________________
Pozdrawiam ciepło,
Małgosia
__________________________________________________________________________________________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2014, 19:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Valkirio, ponieważ zwracamy się do siebie po imieniu, pozwolisz, że będę się trzymała tej tradycji, chyba, że sobie tego nie życzysz. Rzeczywiście, masz rację, nie na wszystkie pytania znajdziemy odpowiedź, ale wszyscy dążymy do zdobycia jak najszerszej wiedzy o naszych przodkach. My do niedawna nie mieliśmy pojęcia, że dziadek służył w wojsku niemieckim i brał udział w I wojnie. Dopiero zdobyty akt zgonu wskazał nam kierunki działania i poszukiwań. Wiele zawdzięczam również bardzo uczynnym forumowiczom, którzy podpowiadają i tłumaczą zawiłości poszukiwań, a tych jest wiele, jak sama pewnie się o tym przekonałaś:) Oglądałam zdjęcia, które zamieściłaś i trochę zazdroszczę, bo my nie mamy żadnej fotografii dziadka...a bardzo chcielibyśmy mieć takową. Nawet gdy przeglądam różne stare fotografie z okresu wojny zamieszczone na różnych stronach, nie mogę go rozpoznać, choćby i tam był, bo nie wiem, jak dziadek wyglądał...a szkoda...
Może jeszcze coś znajdziemy ...taką wszyscy mamy nadzieję :)
Życzę również, aby jak najwięcej Twoich pytań i zagadek genealogicznych znalazło rozwiązanie. :)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2014, 16:49 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2013, 17:11
Posty: 19
Wydaje mi sie, ze w bazie "Straty Armii Pruskiej" znalazlam mojego prapradziadka - Nitsche Augusta. Chcialabym sie dowiedziec o nim wiecej. Ktore archiwum przechowuje dokumenty (m.in. listy poborowych, rannych itp) IV Poznanskiego Pulku Piechoty z 1866? Dziekuje z gory za odpowiedz.

Nitsche, August
Dziennik Poznański -- 1866.08.23 R. 8 nr 190
Data zgonu: lekko ranny
Uwagi: Stopień: szeregowiec
skąd: Morkowo pow. Wschowski
jednostka: IV poznański pułk piechoty nr 59
Miejsce: pod Uettingen


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2014, 19:58 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Infanterie-Regiment Hiller von Gärtringen
(4. Posensches) Nr. 59
Miejsca postoju
1860 St., II. Rawitsch, I. Lissa, F. Krotoschin; 1864 I., II. Rendsburg, III. Schleswig; 1865 III. Eckernförde, 1866 I., II. Glogau; F. Wohlau; 1890 Goldap, II. Darkehmen; 1902 Dt.-Eylau, II. Soldau.
Historia regimentu
5.5.1860 jako 19. Komb. Inf.-Regt. aus dem Landw. Stamm Bat. Lissa (I.), Schrimm (II.) und Krotoschin (F) des 19. Landw. Regts errichtet. 27.9.1866 13.-15. Komp. an Inf.-Regt. 81,
1.4. 1881 9. Komp. an IR 99; 1.4.1887 3. Komp. an Inf.-Regt. 16.
Potyczki
1866 gegen Österreich bzw. dt. Verbündete
10.7. Kloster Hausen, 23.7. Hundheim, 26.7 Uettingen-Roßbrunn, 27.7. Beschieß. von Würzburg
1870/71 gegen Frankreich
4.8. Weißenburg, 6.8. Wörth, 1.9. Sedan, 17.9. Mont Mesly, 19.9. Petit Bicêtre und Chatillon, 19.9.-28.1. Einschl. von Paris; 21.10. La Malmaison.
Czyli ranny w Austrii
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2014, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lip 2012, 22:14
Posty: 58
Lokalizacja: UK
Do Jadwigi,

248 Pulku Artylerii Polowej wchodzil w sklad 84 Dywizji Piechoty.
http://wiki-de.genealogy.net/84._Infant ... _%28WK1%29

Pozdrawiam,
Milosz

_________________
http://www.pommerschespionier.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2014, 19:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Miłoszu, dziękuję za cenne informacje dotyczące szlaku bojowego Stanisława Kalety w I wojnie światowej (84 Dywizja).
Wiem już kiedy i gdzie dziadek zmarł (06.10.1918r. w szpitalu polowym w Le Cateau), ale nurtuje mnie pytanie, kiedy i skąd wyruszył na wojnę. Czy są jakieś możliwości dowiedzenia się tego? Gdzie mogłabym napisać, w jakim archiwum, urzędzie mogą być takie informacje? Nikogo z rodziny nie mogę zapytać, bo już nikt nie żyje.

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL