Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lip 2008, 15:25 
Offline

Dołączył(a): 01 lip 2008, 13:53
Posty: 15
Lokalizacja: Warszawa
Witam,
Szukam osoby która wybiera się do archiwum Państwowego w Poznaniu. Potrzebuję poprosić kogoś o sprawdzenie w aktach meldunkowych miasta Stęszew czy znajdują się informacje o Ignacym Linkowskim, jego rodzicach Balbinie z Boniszewskich i Janie Linkowskim oraz o Antonim Stróżyku i Praksedzie z Hanczewskich. Z akt Czempina informacje o Walentym Wesołowskim i jego żonie Juliannie z Gulczyńskich. Mieszkam na stałe w Warszawie więc nie mam możliwości załatwić tego osobiście. Z góry dziękuję za pomoc.
Bartosz Stóżyk


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 31 lip 2008, 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
Niestety nie mogę Ci narazie pomóc bo nie wybieram się tak szybko do archiwum
Ale jest genialna sprawa bo mają w archiwum archidiecezjalnym w Poznaniu mikrofilmy ze spisanymi alfabetycznie nazwiskami kto kiedy sie urodził i zmarł. Spis obejmuje wszystkie (chyba) księgi które mają w archiwum czli coś od ok 1700r
Ktoś sie naprawde napracował spisując to wszystko ale zaoszczędził tym samym bardzo dużo czasu nam - poszukiwaczom.

Spis podzielony jest na litery alfabetu. A każda litera podzielona na roczniki.

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 31 lip 2008, 19:51 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2008, 11:42
Posty: 55
Lokalizacja: Mikołów
Witam , mam pytanie dotyczącego cytatu
Spis obejmuje wszystkie (chyba) księgi które mają w archiwum
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam? chodzi o księgi meldunkowe czy wszystkie księgi?
Pytam ponieważ mnie też interesują księgi meldunkowe -z Ostrzeszowa.

_________________
Pozdrawiam Joanna Thorz
Poszukiwani; Przerwa, Piękny, (Wielkopolska), Thorz, Kraczla, Mansfeld (G.Śląsk)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 02 sie 2008, 08:49 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu ma zindeksowane księgi poznańskich parafii i chyba częściowo Buk. Można zamówić sobie wyciąg z tych indeksów dotyczący pojedynczego nazwiska. Oczywiście odpłatnie.
Niektóre księgi zawierają także indeksy w samej swojej treści, ale to tak naprawdę rzadkość. Być może trafiłaś akurat na taką księgę.

Post Bartka natomiast dotyczył Archiwum Państwowego...
Bartku, jeśli nie znajdziesz nikogo, to postaram się pomóc, ale nie w najbliższym czasie, bo się nie wybieram (AP jest otwarte od 1.08 po przerwie wakacyjnej)
Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 02 sie 2008, 10:04 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Ku ścisłości - indeks obejmuje także Śrem :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 02 sie 2008, 14:07 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
mac napisał(a):
Witam,

Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu ma zindeksowane księgi poznańskich parafii i chyba częściowo Buk. Można zamówić sobie wyciąg z tych indeksów dotyczący pojedynczego nazwiska. Oczywiście odpłatnie.
Niektóre księgi zawierają także indeksy w samej swojej treści, ale to tak naprawdę rzadkość. Być może trafiłaś akurat na taką księgę.

Post Bartka natomiast dotyczył Archiwum Państwowego...
Bartku, jeśli nie znajdziesz nikogo, to postaram się pomóc, ale nie w najbliższym czasie, bo się nie wybieram (AP jest otwarte od 1.08 po przerwie wakacyjnej)
Pozdrawiam
Maciej


Do Macieja.
Czy ja również mogłabym skorzystać z Twojej pomocy? Jestes poznaniakiem a więc jedynym moim "ratunkiem" w poszukiwaniach. Zamówiłam i otrzymałam wydruki z Arch. Arch.Diec. ale niestety nadal mam braki danych.Potrzebne mi Arch. Państw.Nie wiem jakie są tam zasady zdobycia informacji i jakie ceny.Jeżeli to nie byłaby zbyt smiała prosba (wiem, że to czasochłonne) może mi pomożesz. Gdybys tak zdecydował wysłałabym szczegóły. I jeszcze pytanie: czy można skopiować na swój komputer tekst z WBC? Z pozdrowieniem Bożena Genowefa

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 02 sie 2008, 19:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
Joanna52 napisał(a):
Witam , mam pytanie dotyczącego cytatu
Spis obejmuje wszystkie (chyba) księgi które mają w archiwum
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam? chodzi o księgi meldunkowe czy wszystkie księgi?
Pytam ponieważ mnie też interesują księgi meldunkowe -z Ostrzeszowa.



Chodziło mi o ksiegi chrztu i zgonów. Nie wiem czy też jest ślubów.

Tak jest zapisane
Przykładowo:

K
Kaczmarek Piotr ur 1751
Kaczmarek Marianna ur 1765
Kopczyński Maciej ur 1800
Krawczyk Michalina ur 1802
Krzyżagrórski Kazimierz ur 1810

itd...

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 03 sie 2008, 19:43 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2008, 11:42
Posty: 55
Lokalizacja: Mikołów
Dziękuję za informację :)

_________________
Pozdrawiam Joanna Thorz
Poszukiwani; Przerwa, Piękny, (Wielkopolska), Thorz, Kraczla, Mansfeld (G.Śląsk)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 04 sie 2008, 11:03 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2008, 11:51
Posty: 7
Lokalizacja: Lubin
mac jeżeli Twój zapał niesienia pomocy innym się nie wyczerpał to i ja bym prosił o przysługę związaną z AP w Poznaniu. Mam numer zespołu akt, datę i miejsce zdarzenia a chciałbym poznać treść aktu urodzenia. Jeżeli dasz radę to załatwić to daj znać wyślę namiary. Oczywiście pokrywam koszty.

_________________
Bisiorek - Fałkowo gmina Łubowo
Bisiorek - Pyzdry
Ludwiczak lub Ludwiczuk - Ląd gmina Lądek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 04 sie 2008, 11:33 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej, hej, hej...

Słuchajcie, napisałem tylko, że kiedyś może sprawdzę :)
Naprawdę chciałbym pomóc Wam wszystkim szybciej, ale niestety, w Archiwum bywam dosłownie na chwilę i do tego rzadko.
Jeśli macie coś do poszukania, to napiszcie konkretnie co i w jakich księgach, a być może ktoś idący do archiwum (niekoniecznie ja) będzie mógł to sprawdzić. Oczywiście ze swojej strony także postaram się pomóc, ale nie obiecuję, że prędko.

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 04 sie 2008, 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Drogą zlecenia wykonania określonych czynności w Archiwum Państwowym w Poznaniu (korespondencyjnie), dość szybko, bo w ciądu ok. 2 tyg., otrzymuję skany interesujących mnie dokumentów a także wyniki kwerend genealogicznych. Należność jest symboliczna (kilkanaście do 50-złotych) a radości co niemiara :) Polecam.
Mariusz Formanowicz

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 04 sie 2008, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Najchętniej z tego własnie bym skorzystała, bo nie fatygowałabym nikogo. Tylko chciałabym wiedzieć cos dokładniej nt, AP. Te "symboliczne" opłaty to za nazwisko jedno czy więcej? Co zawierają ich informacje? Czy to będą daty urodzin, slubów, zgonów i czy będą przy tym imiona rodziców i nazwiska rodowe dla kobiet.Czy te dane otrzymam w formie zbiorczego wydruku jak z A.Diecezj. czy dla każdej wskazanej przeze mnie osoby oddzielnie? Pozdrawiam Bozena Genowefa

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 04 sie 2008, 23:08 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
Genowefa napisał(a):
Tylko chciałabym wiedzieć cos dokładniej nt, AP. Te "symboliczne" opłaty to za nazwisko jedno czy więcej?
Opłaty w AP składają się zasadniczo z dwóch części - kwerendy (liczona za czas w godzinach, zatem im szerszy zakres poszukiwań zlecisz tym dłużej będzie trwało) oraz drugiej związana z formą kopii informacji jaką chcesz uzyskać: skan, ksero, fotografia (według aktualnego cennika).
Cytuj:
Co zawierają ich informacje? Czy to będą daty ....Czy te dane otrzymam w formie zbiorczego wydruku
jak z A.Diecezj.
Najprościej odpowiedzieć tak:
Otrzymasz informacje istniejące w zapisie, spośród tych o które poprosisz.

Zatem im dokładniej określisz czego poszukujesz tym mniej zapłacisz.
Mariusz jest szczęśliwcem dla których opłaty rzędu 50zł są symboliczne, ale faktycznie możność uzyskania ładnego skanu aktu dotyczącego naszych przodków jest trudno przeliczalna na emocje, a cennik bardziej przyjazny niż kiedyś.

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 05 sie 2008, 02:00 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Ponownie przeczytałam dawne posty nt. AAP i AP (Doswiadczenia z AAP w Poznaniu) i w zestawieniu z Twoją odpowiedzią wszystko to sprawiło, że się załamałam. Rzeczywiscie, mając skąpe dane, trzeba się przygotować na znaczne koszty. Te kwerendy mogą trwać tak naprawdę godzinę, ale można też ocenić ten czas dowolnie... dłużej (jak się trafi na dbającego o dochody archiwum urzędnika) przecież zamawiający nie może sprawdzić jak było w rzeczywistosci. Już lepiej jest w AAP z wydrukiem z bazy, gdzie podaję szukane nazwisko -chociaż tutaj wiem za co płaciłam 30 zl-i nie zmienia się to, gdyby ten wydruk miał kilka czy kilkanascie stron. Czy takie same wydruki są stosowane w AP?
Wyczytałam w cenniku AP, że zrobienie ksero formatu A4 to 3zł. Nieżle, ale jak nie mam dokładnych "namiarów" to i tak nie mogę z tego skorzystać. A przecież głównym moim celem jest zdobycie brakujących danych o rodzinie ,a nie ksero tego co znam. Słowem , zawsze będzie to kwerenda.
A jeszcze na dodatek nie potrafię złożyć w AP zamówienia...są jakies procedury. W AAP wystarczyło podać szukane nazwisko i przesłali to co mieli. Pewnie już nic więcej nie dowiem się o krewnych ze strony ojca, bo nie mieszkam w Poznaniu i nie mogę szukać sama w archiwum tak, jak od dawna mogę to robić w moich stronach (krewnych ze strony mamy prawie "rozpracowałam"). Pozdrawiam. Bożena Genowefa

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 05 sie 2008, 07:27 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Cześć,

Najbardziej "opłaca" się brać zdjęcie cyfrowe - w Archiwum Państwowym w Poznaniu kosztuje 2 zł. Jakość jest całkiem niezła, a dodatkowo możliwość powiększenia w komputerze sprawia, że można odczytać więcej szczegółów niż z czarno-białego ksero.

M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 05 sie 2008, 07:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Bożeno.
W AP Poznań podchodzą do kwerendy dosyć solidnie i nie podają kosztów z "sufitu". Najlepiej zebrać jakąś partię dokumentów do wyszukania i wtedy złożyć zamówienie.
Pozdrawiam. Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 05 sie 2008, 09:56 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
Genowefa napisał(a):
Już lepiej jest w AAD z wydrukiem z bazy, gdzie podaję szukane nazwisko -chociaż tutaj wiem za co płaciłam 30 zl-i nie zmienia się to, gdyby ten wydruk miał kilka czy kilkanascie stron. Czy takie same wydruki są stosowane w AP?
Wydruki o których wspominasz, w kontekscie Achiwum Archideicdezjalnego, dotyczą wyłącznie zindeksowanych danych z Parafii Poznańskich z kilkudziesięciu lat do początków XX wieku.
Zasadniczo stanowią podstawę do rozpoczęcia kwerendy, czy to osobistej lub za pośrednictwem AA czy AP.
Jak wspomniała Ina, w AP podchodzą rzetelnie do wyceny, a możliwość uzyskania kopii cyfrowych przydaje wynikom inny wymiar satysfakcji.
Powodzenia!

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 07 sie 2008, 23:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam !
Przekonaliscie mnie i chyba się zdecyduję na zdjęcia cyfrowe, bo to rzeczywiscie będzie ciekawe. Tylko jak mam złożyć zamówienie w AP? Pytanie może wydawać się smieszne, ale naprawdę tego nie potrafię. Weszłam na stronę AP w Poznaniu i szukałam bazy, ale odsyłacz jest do Sezamu, a tam nie potrafię znaleźć z których lat mają akta itp.Więc jak okreslić, choćby w przybliżeniu, w których księgach szukać. Przecież jeżeli tego nie podam to te poszukiwania będą trwały b. długo. Co do osób o których mam dane, to czy mogę zamówić zdjęcia metryk w AP wg sygnatury podanej w wydruku AA np. księga M 229/28s434/159 ?

Maćku,proszę napisz jak bys złożył zamówienie mając tylko takie dane:
MIKOŁAJ PODPOLIŃSKI ur.? zm. między 1937-1945 Poznań, ojciec? matka ?
Bonisława Tomicka córka Antoniego Tomickiego i Marianny Hajduk, ur.27.1.1914 Poznań zm. po wojnie ,Poznań, mąż?(nie znam nazwiska) syn(nic o nim nie wiem) Bronisław Wiktor Tomicki jej brat ur.6.12.1915 Poznań zm30.1.1978 Poznań czy miał żonę i dzieci?Gdybym miała to sama poszukać na miejscu wiem co robić, ale tak...
Pozdrawiam serdecznie i proszę o cierpliwosć dla mnie, dopiero się tego uczę, bo do tej pory zawsze załatwiałam wszystko osobiscie udając się do parafii. Przy Waszej pomocy w przyszłosci poradzę sobie z archiwami na odległosć. Bożena

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 08 sie 2008, 06:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Bożenko, muszę Cię zmartwić, ale w AP nic nie załatwisz.
To są za "świeże" akta. Musisz szukać w USC Poznań. Stamtąd dopiero po 100 latach od ostatniego wpisu akta trafiają do archiwum. Późniejsze niż 1908 można szukać czasami w AA. Ale z kolei USC Poznań nie wydaje kopii, tylko odpisy, a to już jest droższe.
Może jak osobiście udasz się do USC, to pozwolą Ci poszukać i wypisać dane. Ale nie mam takiego doświadczenia z Poznania. W innym USC nie pozwolili mi na samodzielne szukanie.
Nie możesz w AP podawać sygnatur z AA.
Poniżej linki do akt kościelnych i USC. Musiałabyś znać parafię, bo tych w Poznaniu dużo.

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

Jeżeli tutaj wpiszesz numery zespołów z powyższych linków, to uzyskasz dokładniejsze dane o aktach.
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/iza.ph ... ch2=szukaj

Pozdrawiam i życzę wytrwałości. Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 08 sie 2008, 08:13 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Witam !
Przekonaliscie mnie i chyba się zdecyduję na zdjęcia cyfrowe, bo to rzeczywiscie będzie ciekawe. Tylko jak mam złożyć zamówienie w AP? Pytanie może wydawać się smieszne, ale naprawdę tego nie potrafię.


Zamawianie kserokopii i zdjęć w archiwum odbywa się na specjalnych formularzach. Będąc na miejscu należy
1) wypisać rewersy na akta, normalnie jak przy zamówieniu, tyle że z dopiskiem "Fotografia cyfrowa", żeby akta nie trafiały do pracowni naukowej ale od razu do pracowni reprograficznej wykonującej kopie tych akt.
2) wypełnić specjalny formularz podając swoje dane (w tym adres) oraz zaznaczając dokładnie (zespół, sygnatura zasobu, strona / ew. numer aktu)

Tyle w praktyce i na miejscu. Zlecić kwerendę można na pewno listownie (może też mailem, ale wtedy trzeba chyba podać wszystkie swoje dane - przynajmniej tak jest w innych archiwach). Najlepiej opisać, co konkretnie ma być znalezione i jak najbardziej zawęzić obszar poszukiwań. Najlepszy będzie chyba kontakt telefoniczny z Archiwum - pracownicy są bardzo pomocni i na pewno wszystko wyjaśnią ze szczegółami.

Cytuj:
Weszłam na stronę AP w Poznaniu i szukałam bazy, ale odsyłacz jest do Sezamu, a tam nie potrafię znaleźć z których lat mają akta itp.Więc jak okreslić, choćby w przybliżeniu, w których księgach szukać. Przecież jeżeli tego nie podam to te poszukiwania będą trwały b. długo. Co do osób o których mam dane, to czy mogę zamówić zdjęcia metryk w AP wg sygnatury podanej w wydruku AA np. księga M 229/28s434/159 ?


Raczej nie można. To dwa różne archiwa posiadające różne sygnatury itd. Choć oczywiście jeśli w AP Poznań znajduje się podobny zespół akt, to taka sygnatura może być pomocna, bo pracownik przeprowadzający kwerendę może łatwiej znaleźć.

W przypadku akt metrykalnych myślę, że wystarczy podać numer aktu i rok (powinna być strona, ale cóż...)

Cytuj:
Maćku,proszę napisz jak bys złożył zamówienie mając tylko takie dane:
MIKOŁAJ PODPOLIŃSKI ur.? zm. między 1937-1945 Poznań, ojciec? matka ?
Bonisława Tomicka córka Antoniego Tomickiego i Marianny Hajduk, ur.27.1.1914 Poznań zm. po wojnie ,Poznań, mąż?(nie znam nazwiska) syn(nic o nim nie wiem) Bronisław Wiktor Tomicki jej brat ur.6.12.1915 Poznań zm30.1.1978 Poznań czy miał żonę i dzieci?Gdybym miała to sama poszukać na miejscu wiem co robić, ale tak...


Hmm, zależy co chcesz uzyskać.
Mikołaja Podpolińskiego mogę przy okazji sprawdzić w kartotece meldunkowej Poznania - jeśli rodzina mieszkała w Poznaniu w latach łapiących się na zakres 1870-1920, to powinna być karta meldunkowa. Zazwyczaj są tam podani rodzice i daty urodzenia, a często o wiele więcej. Niestety, akta metrykalne w AP Poznań kończą się na ok. 1907. Co roku dosyłają im akta starsze niż 100 lat - oczywiście różnie to bywa. Jeśli Tomiccy mieszkali w Poznaniu to również można ich sprawdzić w kartotece meldunkowej.

Cytuj:
Pozdrawiam serdecznie i proszę o cierpliwosć dla mnie, dopiero się tego uczę, bo do tej pory zawsze załatwiałam wszystko osobiscie udając się do parafii. Przy Waszej pomocy w przyszłosci poradzę sobie z archiwami na odległosć. Bożena


Poradzisz sobie. Najlepiej skontaktować się z Archiwum i tam powinni Ci wszystko powiedzieć. Jeśli się trochę wstrzymasz, to spróbuję zajrzeć do kartoteki meldunkowej Poznania. Jakiś czas to może jednak potrwać.

Ina ma także rację - akt zgonu musisz szukać w USC. Mają tam zazwyczaj indeksy, chociaż ograniczenie zakresu lat do kilku jest zawsze pomocne. Jak urzędnik słyszy, że ktoś zmarł między 1955 a 1960 to jeszcze poszuka, ale jak się mu powie, że osoba mogła umrzeć po 1945 a przed 1990, to pewnie odmówi... ;)

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 08 sie 2008, 12:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Ino i Maćku, serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Oczywiscie, Maćku, że cierpliwie poczekam, aż znajdziesz czas by zajrzeć do ksiąg meldunkowych. Czy dobrze rozumiem, że to inne niż księgi adresowe dostępne w WBC Poznań? Bo tam wszystko sprawdziłam i mam b. duże zestawienie rodziny, ale nie ma tam nic prócz adresu głównego lokatora i zawodu. Mówisz o podanym rodzeństwie i datach urodzin-to byłoby wspaniałe. Cała moja rodzina mieszkała w Poznaniu prawie od zawsze. Lata 1845 do 1930 mam spawdzone.Czy podać Ci tylko nazwiska, czy przy nich też ulice, które znalazłam ?
Co do reszty Waszych porad-pójdę tym sladem. Pozdrawiam Bożena.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 09 sie 2008, 11:18 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Genowefa napisał(a):
Ino i Maćku, serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Oczywiscie, Maćku, że cierpliwie poczekam, aż znajdziesz czas by zajrzeć do ksiąg meldunkowych. Czy dobrze rozumiem, że to inne niż księgi adresowe dostępne w WBC Poznań? Bo tam wszystko sprawdziłam i mam b. duże zestawienie rodziny, ale nie ma tam nic prócz adresu głównego lokatora i zawodu. Mówisz o podanym rodzeństwie i datach urodzin-to byłoby wspaniałe. Cała moja rodzina mieszkała w Poznaniu prawie od zawsze. Lata 1845 do 1930 mam spawdzone.Czy podać Ci tylko nazwiska, czy przy nich też ulice, które znalazłam ?
Co do reszty Waszych porad-pójdę tym sladem. Pozdrawiam Bożena.


Hej, najlepiej jak wyślesz mi komplet informacji. Mój mail znajdziesz na stronie http://www.glowiak.com w dziale kontakt.
Księgi meldunkowe były prowadzone dla każdej miejscowości w postaci rejestrów zawierających imiona, nazwiska, daty urodzenia, zgonu głównego lokatora i jego całej rodziny z nim mieszkającej. Spis ksiąg znajdujących się w Arch. Państwowym w Poznaniu jest tutaj: http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... meldunkowe

Dla Poznania (z racji wielkości) akta te mają postać kartonów z oddzielnymi fiszkami. Kartonów tych jest cała masa, do całości jest specjalny inwentarz, niestety niedostępny w internecie.

W naszym sprawozdaniu ze spotkania w Archiwum Asia napisała: Jedną z cennych pozycji dla potomków mieszkańców Poznania jest Kartoteka Ewidencji Ludności m. Poznania z lat 1870-1932 założona i prowadzona przez urzędników pruskich. Niestety dotyczyła ona tylko Poznaniaków. Każdy mieszkaniec miał założoną własna kartotekę, w której figurowały daty urodzin jego i jego rodziny (żony, dzieci), miejsce urodzenia, adresy zamieszkania, informacje skąd i kiedy przybył do Poznania, data i miejsce ślubu, zawód, a niekiedy nawet imiona i nazwiska rodziców.



Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 11 sie 2008, 07:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Dla zaintereowanych kartami meldunkowymi m. Poznania z przełomu XIX- i XX-wieku mała uwaga. Nie dotyczą one wyłącznie Poznaniaków. Informują one także o osobach z innych miejscowości, które przybyły i zameldowały się w Poznaniu. Wśród członków mojej rodziny odnalazłem 45 kart meldunkowych osób pochodzących z Buku, Gostynia, Wielichowa, Gniezna i in., które przybyły do Poznania czasem na bardzo krótki czas. Nawet na okres Świąt Bożego Narodzenia ! Większość jednak na okres od 1 do kilku lat (np. okres nauki). Dla zainteresowanych - opracowałem odnalezione przez siebie karty na mojej stronie : http://formanowicz.pl/buk/dokumenty/meldunki.htm.

Polecam to niedocenione chyba dotąd źródło informacji

Mariusz Formanowicz

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 11 sie 2008, 10:43 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2007, 21:31
Posty: 242
Lokalizacja: Austria
Witam,
czy na kartach medlunkowych jest tez podana data slubu koscielnego?Do tej pory nie moglam znalesc daty slubu koscielnego moich dziadkow, zameldowani w Poznaniu od ok 1922 roku.

Czy biorac slub koscielny w Poznaniu konieczne trzeba bylo sie zameldowac w Poznaniu?Moi rodzice brali slub cywilny w 1946 roku w woj Szczecinskim, slub koscielny w Poznaniu, prawdopodobnie tez w 1946 roku.Kontaktowalam parafie na Jezycach i Palotynow, nie ma sladu!!Zdjecie slubne bylo robione na Matejki, czy ta ulica moglaby byc dobrym tropem do kosciola?
pozdrawiam
Ewa

_________________
Ewa Vitovec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 11 sie 2008, 10:54 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Vitovec napisał(a):
Witam,
czy na kartach medlunkowych jest tez podana data slubu koscielnego?Do tej pory nie moglam znalesc daty slubu koscielnego moich dziadkow, zameldowani w Poznaniu od ok 1922 roku.


Sporadycznie jest podana data ślubu, ale raczej cywilnego. Czasem zdarzają się tez informacje o rozwodzie.

Vitovec napisał(a):
Czy biorac slub koscielny w Poznaniu konieczne trzeba bylo sie zameldowac w Poznaniu?

Niestety, tego nie wiem.
Vitovec napisał(a):
Moi rodzice brali slub cywilny w 1946 roku w woj Szczecinskim, slub koscielny w Poznaniu, prawdopodobnie tez w 1946 roku.Kontaktowalam parafie na Jezycach i Palotynow, nie ma sladu!!Zdjecie slubne bylo robione na Matejki, czy ta ulica moglaby byc dobrym tropem do kosciola?

Blisko Matejki jest kościół z lat 30-tych pw. Św. Michała Archanioła. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... w_Poznaniu
Może warto tam spróbować?

Co do postu Mariusza, to fakt - często spotyka się pojedyncze karty z jednym tylko adresem zamieszkania dla np. studentów lub służących :)

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 11 sie 2008, 11:57 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Przejrzałam wskazany przez Mariusza spis ksiąg meldunkowych i Jego wypisy Furmanowiczów. Wygląda to rewelacyjnie. Jest tego ogrom!
Pozdrawiam. Bożena

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 05 mar 2012, 17:43 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 11 sie 2008, 13:49 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2007, 21:31
Posty: 242
Lokalizacja: Austria
Witaj Macku,
dziekuje za obszerna odpowiedz, sprobuje skontaktowac sie z ksiedzem/proboszczem) kosciola Sw. Michala Arch.

serdecznie pozdrawiam
Ewa

_________________
Ewa Vitovec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 11 sie 2008, 22:24 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Vitovec napisał(a):
dziekuje za obszerna odpowiedz, sprobuje skontaktowac sie z ksiedzem/proboszczem) kosciola Sw. Michala Arch.


Nie ma za co, to kościół parafialny moich dziadków, więc kilka razy tam byłem. Zdaje się, że mój dziadek, inżynier, brał tam udział przy remoncie konstrukcji dachu :) Daj kiedyś znać jak poszło, i czy to ten kościół.
M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 13 sie 2008, 08:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
mac napisał(a):
Vitovec napisał(a):
Moi rodzice brali slub cywilny w 1946 roku w woj Szczecinskim, slub koscielny w Poznaniu, prawdopodobnie tez w 1946 roku.Kontaktowalam parafie na Jezycach i Palotynow, nie ma sladu!!Zdjecie slubne bylo robione na Matejki, czy ta ulica moglaby byc dobrym tropem do kosciola?

Blisko Matejki jest kościół z lat 30-tych pw. Św. Michała Archanioła. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... w_Poznaniu
Może warto tam spróbować?


Na samej ul. Matejki jest kościół pw. Św. Anny. Może ten będzie lepszy?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... w_Poznaniu
Kościół co prawda został wybudowany dla gminy ewangelickiej ale od 1945 roku służył katolikom.

Proboszcz: ks. Paweł Minta,
Księża w parafii: ks. Artur Filipiak, ks. Paweł Kujawa,
Dane teleadresowe:
ul. Limanowskiego 13;
60-744; Poznań;
tel.: 0-61/8662670
Biuro parafialne: pon.: 18.30-19.30;
wt.: 10.00-12.00,
śr.: 16.00-17.30;
czw.: 10.00-12.00,
pt.: 16.00-17.30;
sb.: 10.00-12.00


Asia

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 13 sie 2008, 09:31 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2007, 21:31
Posty: 242
Lokalizacja: Austria
Asiu,
bede i tym trokiem szukala,dziekuje za namiary

Macku
pisalam mail do parfii Sw Michala Archaniola - nie dopowiadaja, ale w moich poszukiwaniach per mail ksieza nigdy mi nie odpisywali.

W tym samym dniu brala slub koscielny moja mama i jej siostra....

serdecznie Was pozdrawiam
Ewa

_________________
Ewa Vitovec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Archiwum
PostNapisane: 16 sie 2008, 02:28 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
Genowefa napisał(a):
Co do osób o których mam dane, to czy mogę zamówić zdjęcia metryk w AP wg sygnatury podanej w wydruku AA np. księga M 229/28s434/159 ?
Sygnatura podana w wydruku z AAP dotyczy ksiąg posiadanych przez to archiwum. Podana przez Ciebie sygnatura dotyczy księgi zgonów (M = mortuorum) z lat 1867 - 1874 (mozna to znaleźć na stronie AAP) z parafi św. Marii Magdaleny (czyli farnej). Gdybyś zwracała się do AAP to ta sygnatura ograniczałaby czas poszukiwań do kilku minut. Dla szukających w AP ważniejszym elementem wydruku bazy AAP jest data: wydruk zawiera datę zgonu, a na tej podstawie Archiwum Państwowe powinno bez większego nakładu czasowego odnaleźć stosowny zapis.
Genowefa napisał(a):
dzielnice w których mieszkali ... Dębiec Główna Górczyn Jeżyce Junikowo Komandoria Ławica Minikowo Rataje Starołęka Wilda Winiary
Parafia na Dębcu powstała w roku 1928 roku - wcześniej Dębiec należał do podpoznańskiej parafii w Wirach, Główna należała do parafii Archikatedralnej, parafia na Górczynie powstała w roku 1929 - gdzie wcześniej należał Górczyn - nie wiem, parafia na Jeżycach powstała w roku 1894, wcześnie Jeżyce należały do parafii św. Wojciecha, Komandoria to parafia św. Jana Jerozolimskiego, Rataje - św Rocha, Minikowo i Starołęka - to parafia św. Antoniego erygowana w 1924 roku, Wilda to parafia Zmartwychwstania Pańskiego, erygowana w 1924 roku (wcześniej parafia Bożego Ciała - erygowana w 1899), Winiary przypuszczam (ze względu na lokalizację), że należały do św. Wojciecha. Ławica należała do podpoznańskiej parafii w Skórzewie, a Junikowo - parafia św. Andrzeja Boboli - erygowana w 1938 roku.

_________________
Pozdrawiam
Maria Jaś


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: AP Poznań
PostNapisane: 29 sie 2008, 20:39 
Offline

Dołączył(a): 01 lip 2008, 13:53
Posty: 15
Lokalizacja: Warszawa
Witam szukam osoby która wybiera się tam w najbliższym czasie chodzi mi aby sprawdzić w indeksie małżeństw Stęszewa 1874 - 1892 czy znajduje się akt
małżeństwa Praksedy Hanczewskiej i Antoniego Stróżyka i gdyby był zamówić jego skan pieniądze za niego prześle po podaniu numeru konta. Z góry za pomoc dziękuję.
Bartosz Stróżyk

Admin: połączyłem do poprzedniego tematu. Bartku, rozumiem, że Ci się spieszy, ale to nie piekarnia. Rozumiem, że można nie znaleźć pasującego tematu, ale przecież ten sam utworzyłeś całkiem niedawno temu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: AP POZNAŃ
PostNapisane: 12 cze 2009, 12:10 
Offline

Dołączył(a): 12 cze 2009, 11:53
Posty: 1
Witam mam prośbę do osób które prowadzą tam poszukiwania aby pomogły mi w znalezieniu kilku aktów. Jestem z warszawy więc szukanie osobiście jest trudne. Chodzi mi o znalezieniu w skorowidzie małżeństw parafi Stęszewo aktu ślubu Antoniego Stróżyka i Praksedy Hanczewskiej 1879 - 1892,
akt ur Antoniego Stróżyka 1859/60 parafia Buk
akt ur Balbiny Boniszewskiej 1832 - 1833 parafia Dolsk
akt ślubu Balbiny Boniszewskiej i Jana Linkowskiego 1850 - 1867 Dolsk
akt ślubu Walentego wesołowskiego i Julianny Gulczyńskiej 1858 - 1878 Czempiń
Za pomoc z góry dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AP POZNAŃ
PostNapisane: 12 cze 2009, 12:17 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Notatka administratora:

Po pierwsze: Bartku, masz już konto, po co zakładałeś kolejne? Jeśli zapomniałeś hasła, można się zawsze skontaktować z którymś z administratorów lub na adres WTG.
Po drugie: Temat się powtarza i SAM zakładałeś poprzedni. Tematy zostały połączone, sprawę podwójnych kont zostawiam do wyjaśnienia na PW / mailowo. W razie braku odpowiedzi oba konta zostaną zablokowane

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2010, 08:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Odwiedzajacy Archiwum USC Poznan Prośba w sprawdzeniu i wypisanu

Czerniejewo 1889.12.15 zgon 77 lat wdowiec Walenty Kapczyński dane z AAGgniezno bez podania rodziców
ur. rodzice i to pisze w akcie zgonu

Bardzo pasuje do mojego Walentego Kabacińskiego z parafii Goscieszyn, zwłaszcza ze jego dzieci, wnukowie "niespodziewanie" mieszkali i mieszkaja do dzisiaj w Czerniejewie.
"niespodziewanie" bo ta linia mieszkała i żyla w Bojanicach koło Kłecka [ powiązania z linia mojej Mamy Janina Nowak], później Czerniejewo, a to terenyśladowego wystepowana Kabcińskich z Gościeszyna, Ochodzy
Syn Michał Kabaciński "poszukiwanego" Walentego Kabacińskiego/Kapacznskiego, jak podaje zgon w księgach kościelnych Kapczyński 1889 [ może fonetyczna pomyłka w zapise ] urodził się 1850.08.16 Owsiska parafa Gościeszyn tam, gdzie żyli i umierali Krzysztof i Agnieszka Kabacińscy lat 1790
a poźniej w 1877 małżenstwo w Sokolnikach pod Gnieznem z Katarzyna p.v. Purol s.v. Kabacińska d. Kusa Kussy
i zycie mieszkanie w Czerniejewie.
Wyjazd do Poznania planuje na termint późniejszy , zberam więcej takich "pytan" do sprawdzenia.
jak na dzisiaj wygląda frekwencja w archiwum USC Poznań.Pewnikiem trudno się dostać do pracowni?
Słowa Czerniejewo - zbiezność nazwisk, data - urodzin pasuje
Proszę o zainteresowanie się tym ogłoszeniem.
Mikrofilmy nie obejmują tego okresu [ gdyby tak sprowadzibym do archiwum Gniezno] to księga obejmujaca rok 1889

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2011, 20:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Jak znajać Gniezno obwód wiejski I
ksiege i numer strony skan.
Cytuj:
Maciej pisał Tyle w praktyce i na miejscu. Zlecić kwerendę można na pewno listownie (może też mailem, ale wtedy trzeba chyba podać wszystkie swoje dane - przynajmniej tak jest w innych archiwach). Najlepiej opisać, co konkretnie ma być znalezione i jak najbardziej zawęzić obszar poszukiwań. Najlepszy będzie chyba kontakt telefoniczny z Archiwum - pracownicy są bardzo pomocni i na pewno wszystko wyjaśnią ze szczegółami.


Jakie są teraz procedury do zamawiającego @
Jaki link do takiego zamówienia wpłaty na konto Archiwum USC Poznań.
Znając dane jaki to teraz koszt.
Numer konta itp.

USC Gniezno- I obwód wiejski
sygnatura księgi - 47
str. 331 wpis nr 330
Zgon Anna Nowak d. Chuda
06.09.1885 Mączniki parafia Sokolniki

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2012, 09:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Prośba o sprawdzenie ślubu i odczytanie danych z dokumentu w archiwum Poznań
Grempka [rózna pisownia ] Rempa Kempa Krempa
ślub kościelny 09.11.1884 Środa [jest w PPoznan niestety nie podano rodziców ślubujacych]
Cywilna rejestracja tego ślubu jest w USC Środa, tak przypuszczam.

Proszę o podanie numerow i strone ksiazki w celu wykupienia tego skanu.

Cytuj:
Prośba zrealizowana,
Wielkie podziękowania dla Łukasza Bieleckiego

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2012, 20:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Do odwiedzających archiwum Państwowe Poznań

Proszę o sprawdzenie aktow zgonu, [ewentualnie zamówienie skanów]
USC Mieleszyn lub Gniezno wieś

Daty zgonów wg. aktów kościelnych bez podania rodziców.
Andrzej Linette 01.02.1893 Kowalewo zgon lat 76
Marianna Linette d. Wesphal 29.01.1905 Kowalewo zgon lat 88

Już niektualne, poszukane
Dane poszerzają Linette Westwal/Wesphal przed rok 1800.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 135 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL