Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lipońscy
PostNapisane: 28 lut 2011, 08:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Poszukuję śladów dotyczących nazwiska Lipoński w takich miejscowościach jak Kostrzyn,Ostrów Wielkopolski, Zduny,Słomowo,Parkowo k. Obornik Wkp., z wyłączeniem informacji zawartych w Posnan project(http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php).
Ponadto szukam miejscowości o nazwie Głębacz, która może być umiejscowiona w okolicach Szamotuł lub Parkowa k. Obornik Wkp. albo w w województwie lubelskim. Miejscowość ta figuruje na akcie zgonu Antoniego Lipońskiego jako miejsce urodzenia, przy czym jego ojciec pochodził z Szamotuł a ślub z Anna Bromberek był w Parkowie k. Obornik Wkp., natomiast młodszy brat urodził się w 1880r. już w Łukówku na lubelszczyźnie.


Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 28 lut 2011, 18:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!

W parafii Szamotuły w roku 1895, nr aktu 73, ślub zawarli Władysław Gogolewski i Franciszka Lipońska.

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 28 lut 2011, 19:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Dziękuję bardzo. W Szamotułach w XIXw. było sporo Lipońskich, ale niektórzy wyemigrowali do Niemiec , gdzie do dzisiaj żyją ich potomkowie pod nazwiskiem Liponsky ( Stanisław Lipoński, syn Adalbertusa-Wojciecha , wyemigrował w II poł.XIXw do Niemiec i zmienił nazwisko na August Liponsky, co potwierdza jego wnuk Heinz Liponsky, mieszkający w Berlinie.
Co do Franciszki Lipońskiej, to w tym pokoleniu nie mam takiej osoby w swoich materiałach. Przypuszczalnie jest to siostra Józefa Lipońskiego, który ożenił się w Czerniejewie i tam prowadził warsztat rymarsko-siodlarski, obsługując głównie okoliczne dwory i folwarki.Z moich materiałów wynika, że jeden z synów Józefa - Tadeusz był wychowywany przez jakąś siostrę Józefa i wyuczył się zawodu destylatora ( potem prowadził wytwórnię napojów alkoholowych w Jaraczewie) - czy ta Franciszka Głogowska z d. Lipońska miała coś wspólnego z produkcją alkoholi? Przydałoby się mieć dane odnośnie jej ojca - wtedy mógłbym ją ładnie umiejscowić w swoim szkicu ( właściwie tabeli) do drzewa genealogicznego.Znani mi Lipońscy w Szamotułach to przede wszystkim piekarze - wnuczka ostatniego z nich mieszka w Poznaniu.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 28 lut 2011, 20:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Niestety dane te pochodzą z indeksu ślubów. Myślę, że w orginalnym akcie będzie dużo więcej informacji.

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 28 lut 2011, 21:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Planuję sobie raz na kwartał pewną sumę, którą przeznaczam na opłacenie kwerendy w publicznych archiwach - myślę więc , że w II kwartale wyślę jakieś zbiorcze zapytanie do odpowiedniego archiwum, przejażdżka bowiem dla mnie to strata 6 godzin w jedną stronę przy sprzyjających warunkach drogowych. Niby tylko 385 km, ale drogi nie za bardzo - jak skończą obwodnicę zachodnią Wrocławia i przerobią drogę Wrocław -Poznań na ekspresówkę, to będzie można myśleć o szybszym przejeździe.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 29 sty 2012, 16:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Władysław Mazurkiewicz ur.18.06.1887 w Koźminie Wlkp. (oj.=Józef kowal m.=Florentyna z d. Świętek), - ożenił się w 1912 r. z córką szamotulskiego mistrza piekarskiego Stefanią Lipońską (1888-1922) z którą miał czworo dzieci: Czesławę (ur. 1914), Izabelę (1917-1985), Adelannę (1919-1993) i syna Henryka (1920-1991). Dzieci urodziły sie w Ostrorogu gdzie otworzył piekarnie gdyż też był piekarzem. Około 1921 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Szamotuł gdzie przy rynku kupił dom wraz z piekarnią. Ciężko chora żona Stefania zmarła w Szamotułach 16.06.1922. Żeni się drugi raz z Anną Kobusińską ((1893-1961) córka Andrzeja i Marianny z Dudziaków) w Gostyniu 10.02.1923. Z tego małżeństwa urodziło się troje dzieci: Edward (1923-1943), Władysław jr (1925) i Halina (1934).
Serdecznie pozdrawiam -Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 29 sty 2012, 17:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Dziękuję bardzo Izabello za informację - dzięki nim środkowa część korony mojego drzewka genealogicznego stała się bardziej gęsta.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 29 sty 2012, 20:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Witam !
Czytam "Tygodnik Parafii Szamotulskiej" z roku 1938 nr 41 ,str.2,oto co mam do przekazania:
Na str.2 "Wypisy z Ksiąg Parafialnych" Chrzty: Henryk Lipoński z Wrocławia
Poniżej link podaję:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
Pozdrawiam

Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 29 sty 2012, 20:15 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2009, 08:02
Posty: 2
Mała poprawka - ślub Władysław Mazurkiewicza - Stefania Lipońska 26 maj 1913 Szamotuły

Pozdrawiam
Jacek
http://www.sablik.com.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 29 sty 2012, 20:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Dziękuję bardzo za nowe wiadomości - oby ich było jak najwięcej.
Co do daty ślubu Stefanii to ja w moich notatkach już miałem tę datę, więc myślę, że jest ona poprawniejsza. Jeśli chodzi natomiast o Henryka Lipońskiego, to będę musiał tą sprawę wyjaśnić. Ja w swoich notatkach mam , że Henryk Lipoński ur.1908 we Wrocławiu prowadził piekarnię w Szamotułach ( po swoim ojcu Nikodemie) i miał 3 dzieci: Nikodema ( zm. 1939 przy porodzie), Waldemara Józefa( zm. 1941 zaraz po porodzie) oraz żyjącą po dziś dzień Zytę Grzymisławę (ur.1942). Nie mam w swoich materiałach nic o innych Lipońskich z tego okresu żyjących w Szamotułach. Ten Henryk urodzony w 1938 pewnie był też synem ww Henryka i prawdopodobnie zmarł też krótko po narodzeniu. Sprawę tą trzeba jednak dokładnie zbadać.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 30 sty 2012, 10:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Pozwolę sobie dodać z dzisiejszego przeglądania Wypisów :
rok 1939,nr 3,str.3
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication

Zapowiedzi:
"Henryk Lipoński młodzieniec z Szamotuł i Pelagia Kośmiderówna z Młynkowa par.Boruszyn "

Równiez Ogłoszenie:http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=204096&tab=3
1939 r,nr 22 str.4
" Chłopiec uczciwych rodziców,który ma zamiar wyuczyć sie piekarstwa,może zgłosić sie od zaraz: Firma N.Lipoński ,Szamotuły,ul.Prezydenta Mościckiego 14 ".

Tu zapewne chodzi o Nikodema Lipońskiego ,który wcześniej posiadał Piekarnie na ul.Poznańskiej 13, Szamotuły.

Wg "Wrzesinskiego Słownika Biograficznego",wyd.2011 r przez wydaw.Kropka,wymienieni sa :
Liponski Stefan i Lipoński Klemens,jako osoby związane z Wrześnią.

Natomiast w wydaniu o Gimnazjum im.H.Sienkiewicza we Wrześni z 1924/25r ,wyminieni :jako uczniowie są:
Lipoński Seweryn kl.II B oraz Lipoński Bolesław kl.IV B,podaję link
http://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/plain-content?id=2118

Ponadto link do poszukiwania miejscowości :
http://igrek.amzp.pl/search.php?str=G%C ... rch=starts

Pozdrawiam
Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 30 sty 2012, 20:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Elu dziękuję za spory zasób informacji na temat Lipońskich.
Tego Henryka s. Nikodema, urodzonego we Wrocławiu w 1908r.,którego zapowiedzi zostały ogłoszone w 1939, to mam w swoich zasobach, o czym wyżej wspomniałem. Natomiast drugi Henryk jest dla mnie zagadką - urodzony we Wrocławiu a ochrzczony w Szamotułach w 1938r. - na razie nie mogę tego ugryźć. Może jak się na wiosnę wybiorę do Poznania i odwiedzę córkę Henryka i Pelagii z d. Kośmider, to może się coś dowiem.
Jeśli chodzi natomiast o Wrzesiński słownik biograficzny to :
- Stefan Lipoński to mój ojciec
- Klemensa Lipońskiego w tym słowniku nie ma - jest natomiast Klemens Lipiński ( jedna litera a jak wiele znaczy).
Słownik ten oczywiście jest w moim posiadaniu.
Seweryn i Bolesław Lipońscy to bracia mojego ojca - zaraz zajrzę do zalecanego mi przez ciebie linku gdyż tam jeszcze nie byłem. Podobnie jak nie doszedłem jeszcze do drugiego zalecanego mi adresu - wyszukiwania miejscowości. Za chwilę będę penetrował wskazane mi adresy. Jeszcze raz dziękuję.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Czytam "Orędownika Wrzesińskiego" i natrafiłam na Twych bliskich:
Liponski -Ogłoszenie,sprzedaż pieca ,wózka ul .Poznańska 5 ,Września,str.2 ,1932 12.07.nr 78
Liponski Marian odebrał od Kuratorium Szkolnego 2 ksiązki,jako nagrode za pilnośc i dobre zachowanie, 1929,str.2 nr 81
Liponski Stefan ,II miejsce,czas 35 m 20sek ,w Biegu kolarskim na 20 klm,1932 ,12 lipiec nr74
Zapewne czytasz" Orędownika Wrzesinskiego".lecz na wszelki wypadek podam link
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 1&lp=1&QI=
Czy zaglądałeś może na te strony,poniżej?
https://www.familysearch.org/search/rec ... ALiponski~

http://www.ellisisland.org/ ,sa np. manifesty z okolic Szczucina,Tarnowa,Piwnicznej,równiez z miejscowości .....Swieczona czy tez Świeczowa Polacy z zab.austriackiego? i ci Liponscy Wojciech ur.1869 i Anna ur.1868, płyną 14.XII.1904 r do Chicago Illinois, na zaprosznie Józefa Pudlo.

Dobrego dnia
Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Ostatnio edytowano 31 sty 2012, 17:22 przez Ela z Pojezierza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 16:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Orędownika wrzesińskiego czytam od niedawna, ale to żmudna sprawa, gdyż każdy numer ( przeważnie 4 strony) trzeba otwierać, potem zamykać, otwierać następny itd. Najwięcej czasu pochłania zatem to otwieranie, zamykanie.
Ale jak się otrzymuje podpowiedzi to już idzie znacznie szybciej.Te 2 pierwsze informacje ( o piecu i Marianie) odszukałem bardzo szybko, natomiast tej o moim ojcu Stefanie nie mogłem znaleźć - pewnie jest w innym numerze.Jeśli mnie Elu nie wspomożesz przez podanie rocznika i numeru Orędownika to będzie mnie czekało bardzo żmudne przeglądanie - tak na marginesie, to ja sobie przeglądnąłem dopiero rocznik i 1921.
Jeśli chodzi natomiast o dwa kolejne linki to bywałem już na ich stronach, mam notatki, ale jak na razie nie mogę znalezionych tam Lipońskich powiązać ze swoimi. Wg niesprawdzonych, ale dość realnych hipotez Lipońscy pochodzą z Górnych Łużyc a stamtąd zaczęli rozchodzić się po świecie jak te tereny przejęli Prusacy, którzy zaczęli wprowadzać religię protestancką i język niemiecki. Stąd też ślady Lipońskich są także na terenach będących pod zarządem katolickich Habsburgów, gdzie sprawy narodowościowe nie były tak ostro stawiane.
Jeśli chodzi o wyszukiwarkę ellisiland to tam po znalezieniu listy wyszukiwanych nazwisk gdy się kliknie w konkretną pozycję to wyskakuje okienko proszące o podanie hasła lub rejestrację - czy ten tryb jest płatny czy też nie, bo moja angielszczyzna jest gorzej niż słaba.

_________________
Bolesław Lipoński


Ostatnio edytowano 31 sty 2012, 17:25 przez elbesko, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 17:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ellisisland ,nie jest płatną stroną,gdy wchodzisz z Googli ,to jest tłumaczona strona.
Wymagana jest rejestracja .
Służę pomocą ,jestem tu zalogowna.
Niekiedy z list pasażerskich niewiele można uzyskać,są skąpe informacje.
Bywa i tak ,że są wyczerpujące wiadomości o podróżnych.
A tak na marginesie:
"Zeszyty Swarzędzkie"-aneks str.81,pracownik w pionie ksiegowości Stefan Lipoński

Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Ostatnio edytowano 31 sty 2012, 17:55 przez Ela z Pojezierza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 17:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Spróbuję się sam zarejestrować - jak mi się to uda to dobrze, a jak nie to będę prosił o pomoc. Natomiast co do tej informacji o wyścigu kolarskim w którym brał udział mój ojciec Stefan to byłbym bardzo zadowolony jak byś podsunęła mi Elu rocznik i numer Orędownika ( o ile go zanotowałaś)

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Jest rocznik podany wyżej,odnotowałam .
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 2435?tab=1
Arykuł str.3,nr74,1932.07.02.
"Sprawozdanie z Święta Wych.Fiz.we Wrześni z dnia 12 czerwca 1932 r."

Ela P.

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Mea culpa - jak ja to przeoczyłem? ale to sygnał, że pewnie muszę się wybrać do okulisty aby sprawdził czy nie trzeba mi wzmocnić okularów do czytania.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 20:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Przeglądałeś może Baze Basia ?
Występuje nazwisko zd. Lipońska trzykrotnie.
Dwa skany są do pobrania .
Przeglądałam scan Złotniki ,urodz.i zgonu Valentyny ,córki Franciszki Bączkowskiej zd.Lipońska i Tomasza Bączkowskiego.Miejscowości w scanie:Michałowo,Kiekrz.
Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 20:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Elu! jesteś bardzo pracowita i dobrze że masz w pamięci zakodowane moje nazwisko.
Ja w swoich materiałach mam następujący zapis, co do nazwiska Bączkowski :
Z zapisu w metryce: 4/1873 Skórzewo
Francisca Lipońska ur. 1845 c. Franciszka matka Brigitta Węgleska w wieku 28 lat w roku 1873 wyszła za mąż za wdowca Thomas Bączyk (alias Bączkowski) lat 55. Może to się uda powiązać?
Jeśli natomiast chodzi o Basię to próbowałem tam zaglądać, ale z uwagi na trudności w odczytywaniu ręcznego pisma tej bazy nie używam, chociaż nie wykluczam, że w najbliższej przyszłości podszkolę się w odczytywaniu ręcznego pisma, a wtedy BASIA stanie przede mną otworem.
Co do związków mojego Ojca Stefana Lipońskiego ze Swarzędzem, to przeniesiono go do Swarzędzkiej Fabryki Mebli z Poznańskiej Fabryki Mebli ( gdzie był Głównym Księgowym) na wskutek donosu jednego z jego podwładnych o tym, że wobec swoich pracowników wypowiedział się, że pójdzie na spotkanie z Wyszyńskim a nie z Gomułką ( lata 60-te).
Do tego wydawnictwa swarzędzkiego nie mam dostępu, dostałem za to w Dziale Kadr Swarzędzkich Fabryk Mebli możliwość sfotografowania akt osobowych mego ojca.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Akurat mam lukę w swych poszukiwaniach ,a czas, by zrobić coś dla innych :)
Wdowiec Bączkowski i Franciszka zd.Lipońska ,to ta sama para .Podeślę zaraz scany narodzin i zgonu ich córki Valentyny ,na Twój e-mail podany na Poznań-Project .
Tu link do Zeszytów Swarzędzkich:http://www.swarzedz.net.pl/files/zeszyty1.pdf

Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 31 sty 2012, 22:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Pozostaje mi tylko dziękować, dziękować i jeszcze raz dziękować - skany aktów doszły a do Zeszytów Swarzędzkich też się dostałem no i poczytałem.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 02 lip 2012, 23:11 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 22:42
Posty: 101
Witam,
Lipońscy ( różne warianty nazwiska - 43 osoby ) występują na stronie Yad Vashem:
http://db.yadvashem.org/names/nameResul ... anguage=en
Pozdrawiam,
Regina.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 03 lip 2012, 12:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Bardzo dziękuję Regino za link - tego jeszcze nie znałem. Bardzo ciekawy ślad,ale na tych oryginalnych dokumentach widać wyraźnie nazwisko Liponski a nie Lipoński. Będę musiał to pogłębić czy mają oni jakiś związek z moimi przodkami, którzy mają "papiery wielkopolskie" od co najmniej 1806 roku. A może z uwagi na najstarsze daty urodzenia ( 1897) to potomkowie Kazimierza Lipońskiego ur. w 1969 w Czerniejewie, który służył w pułku kirasjerów a ostatni ślad po nim pochodzi z 1905 roku z okolic Rygi - urodził się wprawdzie jako katolik, ale może pod wpływem jakiejś pięknej Żydówki mógł przejść na jej wiarę?
Szkoda, że prawie wszyscy urodzili się w Grodnie a poszukiwanie na terenie Białorusi nie będzie łatwe.

_________________
Bolesław Lipoński


Ostatnio edytowano 24 sty 2013, 15:53 przez elbesko, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 03 lip 2012, 22:40 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 22:42
Posty: 101
Bolesławie, jeśli zdecydujesz się na poszukiwania, to na dobry początek i tytułem inspiracji, polecam wartościowy portal Muzeum Historii Żydów Polskich - Wirtualny Sztetl: http://www.sztetl.org.pl
Grodno jest bardzo ładnie opracowane ( znajdziesz tutaj m.in. wykaz archiwów ).
Regina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 04 lip 2012, 06:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Jeszcze raz dziękuję i spróbuję poszperać w tym Grodnie.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 20 sty 2013, 23:10 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 22:42
Posty: 101
Witam,
na stronie Muzeum Auschwitz: www.auschwitz.org.pl, w bazie danych częściowo zachowanych informacji o więźniach wyszukałam:
Liponski Wladyslawa ur. 27.06.1911 w Czerniejewie, zginęła 26.04.1943 w Auschwitz.

Pozdrawiam, Regina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 21 sty 2013, 09:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Dziękuję bardzo za informację - jest ona mi wprawdzie znana, ale bardzo mi jest przyjemnie,że na tym forum jest wiele osób, które myślą o innych uczestnikach. Władysława Lipońska, to żona Edmunda Lipońskiego, który był wnukiem Józefa Lipońskiego, rymarza z Czerniejewa - Józef L. to mój pradziadek.
Tak na marginesie, to w Auschwitz przebywał przez jakiś czas Henryk Lipoński z Szamotuł, wywieziony potem do Mathausen , gdzie przebywał do końca wojny. Ale jego danych na razie nie ma w bazie danych Muzeum w Oświęcimiu.,są za to na stronie www.straty.pl oraz Muzeum martyrologicznego w Żabikowie.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 09 sty 2014, 23:07 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 22:09
Posty: 81
Lokalizacja: Kórnik
Bolesławie, znalazłem takie małe cudo na Allegro (kartka adresowana do Elżbiety Lipońskiej), myślę, że może Cię to zainteresować.
http://allegro.pl/kobiety-czerniejewo-k ... 63511.html

pozdrawiam

_________________
Sławek
_____________________________________
Rajkowski, Polak - Buk, Opalenica, Gniezno
Paluszkiewicz - Jarocin,
Twardowski - Jarocin, Pleszew
Dąbkiewicz - Pleszew, Gniewkowo

Poszukuję: Walenty Rembowski/Rębowski i Nepomucena Kicińska ślub przed 1833


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 09 sty 2014, 23:48 
Offline

Dołączył(a): 15 paź 2011, 20:27
Posty: 44
Bolesławie,
wspominasz tu często piekarza Nikodema Lipońskiego z Szamotuł a także jego dzieci. Czy mógłbyś napisać jakie było imię i nazwisko jego żony/żon :D ? (pocz. XXw)
Pozdrawiam serdecznie
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 10 sty 2014, 09:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Sławku! bardzo Ci dziękuję za link do karki pocztowej z Lipońskimi. Elżbieta (ur.1878 Czerniejewo) i Hela ( Helena, ur. 1871 Czerniejewo) to dwie siostry, córki Józefa Lipońskiego i Antoniny z d.Szrejbrowskiej ( moi pradziadkowie). Z tego co wiem , to żadna nie mieszkała w Jaraczewie, ale nigdy nic nie wiadomo. Prawdopodobnie Elżbieta ( później po mężu Nowicka) przebywała czasowo u swojego brata w Jaraczewie. Wspomniana w tej kartce Mania i jej zdrowiejący żołądek, to Maria Antonia córka Heleny. Innych Helen i Elżbiet w zbliżonym okresie nie mam w swoich materiałach genealogicznych.
Trochę mam trudności z rozszyfrowaniem pełnego tekstu, ale może ktoś mający większą praktykę w czytaniu starego, ręcznego pisma, mi pomoże.
Zapis na frontowej kartce:życzenia imieninowe od Rodziców, Heli i tych obu na kartce wskazywał by, że są to podobizny jakichś członkiń rodziny, które były znane zarówno nadawczyni kartki jak i adresatce.Tezę tą by potwierdzał fakt, że na odwrocie kartki, poza nadrukiem linii rozdzielających część adresową od części tekstowej, niema żadnych danych o wydawcy. Niestety nie mam żadnych fotografii z tego okresu, na których znajdowali by się potomkowie Józefa Lipońskiego. Ale może znowu coś " wyskoczy " na Allegro?

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 10 sty 2014, 09:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Grażyny :
Nikodem Lipoński z Szamotuł, miał co najmniej 3 żony

1. Pelagia z domu Mende
2. nieznana
3. Władysława Mockiewicz z Czempinia
zm.7.6.1954 Szamotuły

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 10 sty 2014, 09:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Lipońska (z d. Mende), Pelagia
Wielkopolanin -- 1901.07.28 R 19 Nr 171 ( nekrolog)
Data zgonu: 1901.07.26
Wiek: 36 lat
Miejsce: Szamotuły
Jeśli chodzi o Władysławę Lipońską z d. Mockiewicz, to nie znam daty ślubu, ale 8 lub 10 marca 1908 we Wrocławiu urodziła syna ( Henryka Lipońskiego), a więc ślub był najprawdopodobniej przed tą datą. Potem ( dokładnej daty nie znam) powrócili do Szamotuł, gdzie nadal prowadzili piekarnie.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 10 sty 2014, 20:37 
Offline

Dołączył(a): 15 paź 2011, 20:27
Posty: 44
Bogusławie, wspaniałe :P informacje, dziękuję. Władysława Mockiewicz była siostrą mojego dziadka, urodziła się w Śremie, 13 maja 1875 roku, jej rodzice to Antoni Mockiewicz i Katarzyna Ławniczak. Wyszła za mąż za Nikodema Lipońskiego 14. 09 1903 roku. Daty śmierci nie znałam.
Władysławę znaleźliśmy dopiero teraz, z przyjemnością poznam więcej szczegółów. Zapraszam na private, serdecznie pozdrawiam :D
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 10 sty 2014, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Zaproszenie na prywatkę przyjmuję i na pewno się odezwę, ale muszę się do tego przygotować ( poszperać w swoich materiałach) aby coś dodatkowego napisać.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 10 sty 2014, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 15 paź 2011, 20:27
Posty: 44
Dziękuję,
spisałam wszystkie informacje z Twoich postów, a dalej będę czekać :D
Pozdrawiam serdecznie
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 11 sty 2014, 01:58 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam.
Nie wiem,czy nie wywazam otwartych drzwi : studiowalem w Poznaniu w latach 1970tych.
Wtedy literature romanska wykladala wtedy dr Aleksandra Hoffmann Liponska.
Wtedy byla osoba w srednim wieku. Nie mam o niej wiadomosci od tamtego czasu.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 11 sty 2014, 07:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Moja była bratowa Dr Aleksandra Hofman-Lipońska postanowiła pogłębić znajomość języka i kultury francuskiej - przeprowadziła się zatem do pewnego Francuza, zmieniając nazwisko na francuskie. Jeśli były jej student chciałby odświeżyć kontakt, to na pv mogę podać adres.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 03 lip 2014, 10:38 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Może przyda się ta informacja.
Pozdrawiam Marianna.

akt zgonu USC Wolsztyn-1896.
Zmarła 17.03.1896.: Salomea Gottschalk, [katoliczka, żona Karla Gottschalk ] geb. Liponska, lat 56.
Zamieszkała w Wolsztynie, urodzona w Szamotułach, córka schuhmached ? Josef Liponski.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 03 lip 2014, 11:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Bardzo Ci dziękuję Marianno za informację. W moich zasobach jest Salomea
ur. 28.10.1839 Szamotuły,chrzest 03.11.1839 Szamotuły, c. Tomasza i Kunegundy z domu Pawlickiej. Jest to siostra mojego pradziadka Józefa, który jednak co najmniej od 1862 r. mieszkał w Czerniejewie, gdzie prowadził warsztat rymarski. Z zapisu powyższego wynika, że zgłaszającym był Józef Lipoński - nie znam innego Józefa Lipońskiego, który by mógł dokonać tego zgłoszenia ( moje wiedza jednak nie jest pełna), Być może był on w ostatnich dniach życia Salomei w Wolsztynie.
Nazwisko Gottschalk nie figuruje w moich zasobach, ale skoro ożenił się z nią Karl Gottschalk, to chętnie dowiedziałbym się coś niecoś o tej osobie.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 03 lip 2014, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Przepraszam, ale zapomniałam dopisać, że zgon zgłaszał mąż Karl Gottschalk [ mieszkający w Wolsztynie].
Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 02 sty 2018, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Boleslawie, sprawdz to:
http://allegro.pl/kobiety-wielkopolska- ... ml#thumb/2
moze akurat to dotyczy Twojej rodziny ?

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 02 sty 2018, 23:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Bardzo Ci dziękuje Haniu za pamięć.Adresatką karty pocztowej jest najprawdopodobniej siostra mojego dziadka ( Stanisława Lipońskiego), która być może w okresie panieńskim (po mężu Nowicka) jakiś czas mieszkała u innego ( starszego ) brata Tadeusza, który w Jaraczewie prowadził wytwórnie napojów alkoholowych. Nadawcą kartki jest mieszkająca w Czerniejewie siostra Elżbiety Helena ( Hela z Kartki), później po mężu Dąbrowska. Na zakup jednak się nie zdecyduje, gdyż nie dotyczy bezpośrednio moich przodków.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 01 kwi 2019, 09:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Bolesławie,
Przeglądając scany mojej rodziny w parf.Parkowo,
napotkałam:

Paraf.Parkowo,wpis 26
Sabina Jadwiga Lipońska ur.09.10.1919r.Słomowo
rodzice:
Stanisław Lipoński,Jadwiga Kazmierczak
chrzestni: chrzest 19 pazdz..1919r.
Jan Średziński ze Słomowa
Jadwiga Grześkiewicz z Poznania
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=57776

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipońscy
PostNapisane: 01 kwi 2019, 21:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Elu dziękuję bardzo - tego mi brakowało. Ta Sabina to najmłodsza siostra mojego ojca, ale zmarła zanim zdążyłem się urodzić.Jadwiga Grześkiewicz to siostra Stanisława Lipońskiego. Do tej pory znałem tylko rok i miejsce urodzenia. Szkoda, że w akcie chrztu nie było numeru domu.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 117 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL