Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 sty 2012, 15:30 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, 14:10
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Poszukuje osób związanych z rodziną Drążkiewicz lub Drąszkiewicz. Taki nazwiska powiązane to Hybsz, Zaradzki, Ślebioda.
Rozbieżność mojego nazwiska wynika z zapisów w księgach lub dokumentach, gdyż czasami osoba zapisująca usłyszała "ż" lub "sz". Generalnie w księgach przewija się nazwisko Drążkiewicz i w pewnym miejscu uległo zmianie na Drąszkiewicz zapewne z czystego błędu zapisu. Chociaż kiedyś w rodzinie słyszałem że Niemcy to zmienili gdyż w ich alfabecie nie ma literki "ż".
Wiem, że losy rodziny toczą się wokół Wojnowic, Buku, no i Poznań do dnia dzisiejszego.
Reasumując każdy kto posiada jakieś info na temat moich krewnych proszony jest o podzielenie się danymi. :)

Z góry serdecznie dziękuję :D

_________________
Pozdrawiam

Damian Drąszkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
A jak masz na imię ? :)

Przesyłam poniżej informacje o Drążkach i Drążkiewiczach - rzemieślnikach z Buku, zapisywanych w ostatnim 10-leciu XVII- i pierwszej połowie XVIII wieku.

DRĄŻKOWIE zapisywani byli w Buku w XVII i pierwszej połowie XVIII wieku. Najwcześniej zapisanym był Andrzej Drążek, zmarły w Buku w dniu 29 marca 1692 roku. Został pochowany w kościele pw. Św. Ducha (in Ecclesiae S. Spiritus Sepultus). Sześć lat później, w dniu 21 maja 1696 roku zmarł Franciszek Drążek, mieszkaniec wsi Kozłowo k/Buku. Miejsce wiecznego spoczynku znalazł w kościele parafialnym w Buku. Kolejną osobą o tym nazwisku, zmarłą w XVII wieku, była wdowa Magdalena Drążkowa (przypuszczalnie z Buku), zmarła w skutek paraliżu w dniu 2 lutego 1699. Została pochowana w kościele pw. św, Ducha. Można domniemywać, że Magdalena był żoną wcześniej amrłego Andrzeja Drążka.

W księdze ochrzczonych odnotowano dwa zapisy chrztów. Pierwszy pochodzi z 1723 roku i dokumentuje przyjście na świat Marianny, córki rzemieślnika Macieja Drążka (Famatus) i jego żony Marianny. Drążkowie mieszkali na bukowskim Targowisku. W 1762 roku ochrzczono Jana, syna Jakuba Drążka i Rozalii. W 1702 roku matką chrzestną jednego z bliźniąt Szczęśniewiczów z Targiwiska została Anna, córka Andrzeja Drążkiewicza. W 1704 roku matką chrzestną dziecka Kucharzewiczów z Targowiaka, została Anna Drążkowa (bez wątpienia żona Drążka).

Trzy informacje o Drążkach zawiera także księga zaślubionych. W 1708 roku za mąż wyszła Anna, córka Wojciecha Drążka. Jej mężem został Stanisław Dzierzboński, syn Jana Dzierzbona. W 1720 Roku Jadwiga, córka Jana Drążka wyszła za wdowca Wojciecha Marunowicza – rzemieślnika i obywatela bukowskiego. W 1751 roku Józef Andrzejewski ożenił się z Katarzyną, córką Marcina Drążka.

W roku 1730 zmarło dziecko (nieokreślone imieniem), rzemieślnika Drążka (także bez imienia). Dwa lata później zmarła Anna Drążkowa, obywatelka bukowska (Famata, Civissa Bucoviensis).

To wszystkie zapisy o interesującym Cię nazwisku, które znaleźć można w XVIII-wiecznych księgach metrykalnych z Buku.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 20:18 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, 14:10
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Serdecznie dziękuję za kolejne dane. Powiem szczerze, że nie spotkałem się dotychczas ze śladem w kierunku nazwiska Drążków. Jednak sam ślad o Drążkiewiczach już jest czymś dalej.


Bardzo proszę o podpisywanie swoich postów choćby imieniem - mod AL

_________________
Pozdrawiam

Damian Drąszkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 21:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
W "dziejach Opalenicy" występują Drążkiewiczowie
Ignacy robotnik z Opalenicy powstaniec styczniowy
Michał murarz w 1910(w 1890 należał do Towarzystwa Przemysłowego)
Kazimierz pracownik Cukrowni w 1939
Zofia pielęgniarka po wojnie

W "Opalenickim Słowniku Biograficznym"jest
Kazimierz Drążkiewicz ur.29.01.1899 w Opalenicy syn Franciszka i Marii zd.Weber,powstaniec wielkopolski,zmarł 17.07.1992 w Poznaniu

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2012, 10:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Nazwisko Drążkiewicz (Drąszkiewicz) pochodzi od słowa Drążek, a wcześniej Drąg. Taka jest etymologia tego nazwiska, więc niczego odkrywczego tu nie podałem. Jeśli tego nie wiedziałeś (-aś), to już wiesz :)

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2012, 12:41 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, 14:10
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
AGA KOZA napisał(a):
W "dziejach Opalenicy" występują Drążkiewiczowie
Ignacy robotnik z Opalenicy powstaniec styczniowy
Michał murarz w 1910(w 1890 należał do Towarzystwa Przemysłowego)
Kazimierz pracownik Cukrowni w 1939
Zofia pielęgniarka po wojnie

W "Opalenickim Słowniku Biograficznym"jest
Kazimierz Drążkiewicz ur.29.01.1899 w Opalenicy syn Franciszka i Marii zd.Weber,powstaniec wielkopolski,zmarł 17.07.1992 w Poznaniu


Właśnie dzisiaj dostałem egzemplarz "Dzieje Opalenicy" i zaraz zaczynam poszukiwania.

Przepraszam za braki podpisów i już to naprawiam. Człowiek ciągle się uczy :)

-----------------
Damian Drąszkiewicz

_________________
Pozdrawiam

Damian Drąszkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2012, 14:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2010, 10:49
Posty: 21
Lokalizacja: Łódź
Drąszkiewicz napisał(a):
Poszukuje osób związanych z rodziną Drążkiewicz lub Drąszkiewicz. Taki nazwiska powiązane to Hybsz, Zaradzki, Ślebioda.
Rozbieżność mojego nazwiska wynika z zapisów w księgach lub dokumentach, gdyż czasami osoba zapisująca usłyszała "ż" lub "sz". Generalnie w księgach przewija się nazwisko Drążkiewicz i w pewnym miejscu uległo zmianie na Drąszkiewicz zapewne z czystego błędu zapisu. Chociaż kiedyś w rodzinie słyszałem że Niemcy to zmienili gdyż w ich alfabecie nie ma literki "ż".
Wiem, że losy rodziny toczą się wokół Wojnowic, Buku, no i Poznań do dnia dzisiejszego.
Reasumując każdy kto posiada jakieś info na temat moich krewnych proszony jest o podzielenie się danymi. :)

Z góry serdecznie dziękuję :D


Witaj,

ja również poszukuję osób o nazwisku Hybsz. Jest to najprawdopodobniej spolszczenie niemieckiego Hubsch. Nazwisko to występuje często w oboczności: Hypcz/Chypcz/Hupsz/Chubcz/Chubś. Osoby je noszące występują w okolicach Kalisza, Ostrowa Wlkp (Odolanów). Moi (Hypsz'e) dotarli w XVIII do parafii Chlewo (woj. łódzkie) niedaleko Kalisza i zamieszkiwali wieś Ciepielów.

Jeśli masz jakieś informację na wymianę to mój mail: neumann999@wp.pl

Pozdrawiam,

Marcin

_________________
Nowiccy z okolic Warty, Dobrej, Turku, Stawu Kaliskiego, Kliczkowa Małego,Kalinowej, Strońska, Łodzi, Warty
Małuszyńscy - Kalinowa, Góra, okolice Sieradz
Sosnowscy - okolice Warty
Kosteccy - okolice Warty
Ogłoza - okolice Warty
Plesiak - j.w


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2012, 22:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
We Wrocławiu współcześnie występuje nazwisko Drążkiewicz i Plesiak. W Krotoszynie nazwisko Hypś,może to odmiana nazwiska,o które pytasz.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2012, 23:49 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Nazwisko pisane w obu wersjach [ przez sz i ż ] na pewno widziałam w miarę często zapisane w księgach z Buku [ skany dostępne w internecie -mam w rodzinie Drążkiewiczów i przez to zwróciłam na nie uwagę ].
Osoby o tym nazwisku współcześnie zamieszkują okolice Płocka.
Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2012, 09:51 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2012, 09:47
Posty: 1
http://plastykkolo.com/k_drazkiewicz.html Ta pani była dyrektorką w mojej szkole, jej mąż obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Artystyczny
w Poznaniu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2012, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
1835 Bytyń ślub Marcelli Drąszkiewicz i Katarzyna Trzebińska
http://szukajwarchiwach.pl/53/3256/0/6. ... YBA3GioEiA

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 18:31 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Parafia Bytyń.
1836
Marzellus Drążkiewicz, akt nr 9
http://szukajwarchiwach.pl/53/3256/0/6. ... YBA3GioEiA

Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2013, 09:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Przypuszczam, że z opalenickiej gałęzi rodziny Drąszkiewiczów wywodził się Józef, urodzony około 1807 roku. Mieszkał w Buku i był uczestnikiem powstania listopadowego 1830/31. Świadczą o tym pruskie dokumenty urzędowe, w tym pismo, do którego została załączona tabela zajmująca kilkanaście stron. Są w niej wymienione osoby z Wielkopolski, m.in. Dezydery Chłapowski (poz.15, s. 34), Tytus hrabia Działyński (poz. 18, s. 34), Andrzej Niegolewski (poz. 60, s. 44) i na pozycji 109. Józef Drąszkiewicz z Buku. Dokument nosi tytuł „Wskazanie poddanych, którzy wyjechali do Polski i których skarży się obecnie o konfiskatę majątku”. Został on przygotowany w 1831 roku. Władze Wielkiego Księstwa Poznańskiego, w szczególności w osobie Naczelnego Prezesa Flottwella, przygotowały tę listę w związku z edyktem królewskim wydanym w dniu 6 lutego 1831 r. Nakazuje się w nim poddanym, którzy przekroczyli granicę rosyjską - pod karą konfiskaty majątku - powrót w ciągu 4. tygodni do miejsca zamieszkania i dobrowolne zgłoszenie się do władz .

Józef Drąszkiewicz wrócił z powstania do Buku. Ożenił się z wdową Marianną Wodyńską, lat 42. Ślubowali w 1832 roku. Po śmierci Marianny ożenił się z panną Franciszką → Wąsowicz (*1817). Ich ślub odbył się w Buku w 1840 roku. Mieli dwóch synów. Szewc Józef Drąszkiewicz zmarł trzy lata później, 8 września 1843 roku. Zgon zgłosiła żona Franciszka.

Czy ktoś posiada informacje o rodzicach Józefa i zna dokładną datę jego chrztu/urodzenia ?

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 18:56 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, 14:10
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Przepraszam za tak długie milczenie ale pogubiłem się z loginami, hasłami i innymi kodami dostępu. Odzyskałem wszystko i będę dalej wśród Was.
Dziękuję za dotychczasowe informacje, są bardzo przydatne.

_________________
Pozdrawiam

Damian Drąszkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2017, 18:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Damian, tutaj masz nazwisko, ktore Cie interesuje w spisie "Uczestnicy Powstania
Styczniowego 1863".
viewtopic.php?p=131218#p131218

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 99 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL