Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 mar 2008, 20:48 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
W lipcu ubr. przy okazji tematu „Marianna i róże” dorzuciłem na forum wątek dot. listów pisanych w latach 1874-76 przez Katarzynę Wize siostrę Wandy z Wizów Ossowickiej z Wójtostwa k/ Śremu, która była przyjaciółką Marianny Jasieckiej. Przy okazji opublikowałem dotychczasowe wyniki kwerendy genealogicznej wzajemnie powiązanych rodzin Wizów, Dutkiewiczów, Cybulskich i Gorgolewskich. Dane te na razie znajdują się w dziale „Działalność Towarzystwa” temat „Marianna i róże”.
Pięć dni temu otrzymałem prywatnie b. interesujący list z Poznania od p. Jerzego Szumana, który zainteresował się informacjami o rodzinie Wize podanymi na forum. Jest chyba skoligacony z rodziną Wize i zwraca się o informacje na temat Emilii Wize.
Odpowiedź jest w stadium przygotowań. Ponieważ uważam, iż temat ten w przypadku poruszenia na forum może przynieść niespodziewane, wspaniałe efekty przez udział osób, które więcej wiedzą na ten temat niż ja – zaproponowałem autorowi listu umieszczenie go na forum. Po uzyskaniu zgody niniejszym to czynię :
„Witam,
nazywam się Jerzy Szuman i z racji rodzinno-historyczno-genealogicznych
interesuje mnie osoba Emilli Zofii Wize, żony dr Adama Karczewskiego z
Kowanówka, właściciela ówczesnego zakładu dla umysłowo chorych (zmarł
1911).
Pracował tam także brat mego dziadka dr Stanisław Szuman, a ja
sam byłem tam przez kilka lat jego dyrektorem. O Emilii Wize wiem tylko,
że urodziła się w Michorzewie 13.09.1876 i zmarła w 1948 roku.
Uwzględniając miejsce urodzenia oraz osobę dr Kazimierza Wize,
psychiatra i pracował w Kowanówku, jest prawie pewnym, że byli ze sobą
spokrewnieni. Nie jest ona wymieniona w Pańskim zestawieniu, które
znalazłem w "Gnieździe". Teoretycznie mogłaby nosić imię po Emilli
Rakowskiej, ale na ten temat nie ma tam żadnej wzmianki. Czy zechciałby
Pan w miarę możliwości oświecić mnie w tym zakresie.
Z poważaniem
Jerzy Szuman”


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2008, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
W rodzinnych zbiorach zachował się list z 1906 r. pisany przez mojego pradziada Mieczysława Dutkiewicza do doktora Szumana z Torunia. Myślę, że istnieje prawdopodobieństwo powiązania adresata tego listu z Szumanami spokrewnionymi z rodziną Wize. Wiele razy okazywało się, że korespondencja listowna była prowadzona z rodzinami w jakiś sposób spokrewnionymi. Pradziad Mieczysław bardzo często przebywał u kuzynostwa Wize. Są to tylko spekulacje, ale może to dobry trop. Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 04 mar 2008, 15:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Czy to owego dra Szumana córką była śp. Wanda Szuman, która w wieku bodajże 103 lat zmarła 15 lat temu w Toruniu?

Pamiętam jak w roku 1992 próbowałem się od niej dowiedzieć czegoś na temat moich przodków Kozłowskich z Dulska, których bywała gościem w latach dwudziestych, a nawet chyba wcześniej. Rozmawiałem z osobą, która znała osobiście moich praprapradziadków, to się nieczęsto zdarza. Niestety w chwili, kiedy z Nią rozmawiałem niewiele już sensownego była w stanie powiedzieć.

Pozdrawiam,
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 04 mar 2008, 19:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Nie wiem jakie było imię dr Szumana ponieważ na kopercie w której był list mój dziadek tylko opisał go jako "list pisany do dr Szumana z Torunia powiadamiający o moich narodzinach". Prawdopodobnie dr Szuman był blisko związany z moją rodziną i nie przyszło dziadkowi do głowy, że dla następnych pokoleń będzie to zagadką. Dodatkowo zastanawia mnie fakt, że ten list powinien raczej być u rodziny adresata. Jedynym sensownym wytłumaczeniem jet to, że mój dziadek musiał utrzymywać kontakt z tą rodziną i otrzymał go zwrotnie na pamiątkę. Ja tak otrzymałem po prawie siedemdziesięciu latach list mojego pradziada adresowany do jego kuzynki w Rogoźnie. W latach kiedy był pisany list do dr Szumana moja rodzina mieszkała w Inowrocławiu. Teraz juz raczej nie dowiem się o jakiego dr Szumana chodzi ponieważ mało mam materiałów pomocniczych w postaci innych zapisków czy listów, a ci którzy mogliby rzucić wiecej światła na tą sprawę są już w wieczności. Może jednak za pośrednictwem forum znajdzie się osoba, która na podstawie miejsca i czasu rozszyfruje jego imię i ewentualne powiązania z moją rodziną. Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2008, 20:57 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Piotrze !
Wg Tek Dworzaczka adresatem listu mógł być dr chirurgii i akuszerii Leon Szuman, syn Idziego Szumana i Julii Hoyer. Leon ożenił się w 1880 r. z Eugenią Gumpert (jej zaś matka pochodziła z Kaczkowskich). Stryjem Leona był dr Henryk Szuman Prezes Koła Polskiego w Parlamencie Pruskim, za żonę miał Kamillę z Kościelskich.
Myślę jednak, iż autorytatywnie na tem temat niebawem wypowie się sam pan Jerzy Szuman - zapraszamy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 04 mar 2008, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam.
Wątpliwości co do osoby dr Leona Szumana nie ma żadnych. To o niego chodzi. Również wspomniana we wcześniejszym poście Wanda to jego córka. Dla uściślenia mego miejsca w tej sprawie powiem tylko, że ojciec dr Leona Szumana Idzi i mój pradziadek Henryk (poseł - jest to o tyle istotne, że syn dr Leona prałat Henryk jest również bardzo znaną osobistością) byli braćmi.
Teraz ad rem. O koligacjach Szumanów z Dutkiewiczami nic mi nie wiadomo. Natomiast istotne znaczenie dla tej zagadki może mieć Inowrocław i Dulsk gdyż córka dr Szumana, Irena wyszła za mąż za Witolda Kozłowskiego z Dulska, a co za tym idzie ewentualny kontakt z dr Szumanem mógł odbyć się tą drogą. Ponieważ na tyle na ile znam historię Kozłowskich również w niej nie ma Dutkiewiczów (co oczywiście nie wyklucza takiego związku) głosowałbym za kontaktem "zawodowym". Dr Szuman był bardzo cenionym chirurgiem i prekursowem chirurgii dziecięcej. Inowrocław nie leży 1000 mil od Torunia i jeśli dołączyć powiązania rodzinne, pacjent z tych okolic mógł bezproblemowo trafić do doktora w Toruniu zwłaszcza, że ten ostatni niezbyt dbał o swoje sprawy finansowe.
Odnośnie listu, o którym kolega wspomina, to jest możliwe, że po śmierci dr Szumana w 1920 roku jakieś dokumenty trafiły np. do Dulska, a potem list trafił do rodziny nadawcy.
Na zakończenie małe sprostowanie. Żony dr Leona Szumana Eugenia i Emilia Gumpert były córkami landrata obornickiego Henryka Gumperta (spokrewniony ze znaną autorką bajek niemieckich Teklą v. Gumpert) i Barbary z Koczorowskich. Pozdrawiam. JS


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2008, 00:16 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
List Jerzego Szumana skierowany do mnie prywatnie bardzo mnie ucieszył i zakłopotał. Cieszę się, iż odezwał się ktoś z kręgu rodzinnego Kasi Wize. Ciągle dokładam jakąś cegiełkę do odtwarzanego drzewa genealogicznego tej rodziny. Zakłopotanie wynika z tego, iż faktycznie nigdy nie natknąłem się na bezpośrednią informację pozwalającą na umieszczenie osoby Emilii Wize w odtwarzanym drzewie genealogicznym. Jednak są pewne tropy pozwalające na w miarę trafną dedukcję. Kluczową informacją dla tych dedukcji jest miejsce i data urodzin Emilii podana przez Jerzego (Michorzewo 1876 r.), której próżno szukać u Dworzaczka.
Wg Tek Dworzaczka nazwisko Wize pojawia się w Michorzewie w 1855 r. – wówczas w rodzinie Feliksa Wize i Konstancji z Dutkiewiczów rodzi się pierwsze dziecko.
Feliks określany jest wówczas jako komisarz dominialny czyli chyba administrator majątku. Według wcześniejszego o dwa lata wpisu dot. zawarcia w Rogoźnie małżeństwa przez Feliksa i Konstancję pan młody pochodzi z Pakosławic, a urodzony jest w 1829 r. Z innych wpisów wynika, iż jego ojcem jest Jan Wize z Tuliszkowa i Katarzyna z Milewskich (pod koniec życia Jan określany jest jako właściciel m. Glinki). Siostry Feliksa to : Hortensja Wize po mężu Tomaszewska, Helena Wize żona Jakuba Szlagowskiego i Franciszka Wize żona Walentego Łanowskiego. Ponadto ma on chyba znacznie młodszego brata Filipa.
W Tekach figuruje 8 wpisów z Michorzewa z lat 1856-62 dot. rodziny Feliksa i Konstancji, są to :
- narodziny 6 kolejnych dzieci tego małżeństwa :
1855 – córka Kazimiera
1856 – córka Katarzyna-Jadwiga,
1858 – córka Stanisława,
1859 - syn Witold-Marian-Hiacent,
1860 – syn Stefan-Wiesław-Dominik,
1862 – córka Wanda-Irena
- dwa zgony tych dzieci :1856 – Kazimiera, 1858 – Stanisława.
W 1864 r. taśma się urywa – umiera Feliks Wize.
Po jego śmierci w Michorzewie pozostaje żona i czwórka dorastających dzieci : Katarzyna, Witold, Stefan i Wanda.
W 1876 r. według jednego z listów Kasi Wize rodzina ta przeprowadziła się do Rogoźna rodzinnej miejscowości Konstancji z Dutkiewiczów. Prawdopodobnie na miejscu pozostał Witold-Marian-Hiacent, bo właśnie w Michorzewie zakończył życie w 1886 r.

Ponadto w Tekach znajduje się kolejnych 5 wpisów dot. Michorzewa i najbliższych okolic (Michorzewo-Pakosław-Brody) z lat 1866 – 75 świadczących, iż w Michorzewie mieszka też druga rodzina o nazwisku Wize – jest to młodszy brat Feliksa Filip.
Filip Wize ożeniony jest z Emilią Rakowską, w jednym z wpisów określany jest jako komisarz z Pakosławia, a innym jako komisarz z Michorzewa
Wg Tek Dworzaczka w małżeństwie tym rodzi się troje dzieci :
- 1866 – syn Karol-Jan-Kapistran
- 1867 – syn Bronisław-Teodor
- 1869 – syn Feliks
W tym okresie dwukrotnie Filip Wize występuje jako chyba ojciec chrzestny dzieci oficjalisty Plucińskiego z Brodów (1872 i 1875)

Emilia Wize pojawia się pierwszy raz w Tekach Dworzaczka w 1887 r. naraz w dwóch wpisach tj. w momencie podwójnego chrztu w Szczodrzykowie parafia Kórnik : dwóch córek Jakuba Szlagowskiego i Heleny Wize.
Opierając się na informacjach Jerzego, iż była urodzona w Michorzewie 1876 r. podczas tego chrztu miała zaledwie 13 lat. Był to wówczas wiek zbliżony do I komunii, zatem chyba nie mogła być matką chrzestną, lecz może się mylę. W tym wpisie Emilia określana jest jako osoba pochodząca z Dachowa. Równocześnie wymieniany jest Filip Wize jako „kond.” z Dachowa. Zatem Filip niegdyś mieszkający na zachód od Poznania w Michorzewie od co najmniej 1887 r. jest administratorem na wschodzie od Poznania w Dachowie.
W Dachowie zamieszkał również Bronisław-Teodor syn Filipa. Obok w Pierzchnie zamieszkała ich kuzynka Wanda z Wizów Ossowicka, najmłodsza córka Feliksa i Konstancji.
W 1895 r. w Poznaniu w kościele św. Marii Magdaleny Bronisław Wize s. Filipa bierze ślub Marią Krzyżanowską – świadkiem jest m.in. jego ojciec Filip Wize, tym razem określany jako pochodzący z Jeżewa. To u niego w Jeżewie praktykę rolniczą zdobywał Stanisław syn Jasickich, co opisane jest w książce „Marianna i róże”.
W 1898 r. w Dachowie ochrzczony został Witold-Józef Wize drugi syn Bronisława i Marii z Krzyżanowskich – matką chrzestną była Emilia Wize określana iż pochodzi z Jeżewa. Miała wówczas 22 lata.
Zatem reasumując : Emilia Wize jest niewątpliwie córką Filipa, a wnuczką Jana Wize. Jej miejsce zamieszkania od urodzenia przez 22 lata (3-krotne zmiany) pokrywa się z miejscem zamieszkania Filipa. Quod erat demonstrandum ! Pozdrawiam Krzych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2008, 08:29 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Krzysztof Zgrzebnicki napisał(a):
– świadkiem jest m.in. jego ojciec Filip Wize, tym razem określany jako pochodzący z Jeżewa. ... Pozdrawiam Krzych

Witam i dziękuję za ten ineresujący choć nieco skomplikowany wywód. Jego lektura przypomniała mi, w tej sytuacji niezwykle istotną, informację, którą pominęłem w moim zapytaniu skierowanym do kol. Krzysztofa. Otóż ślub Emilii z dr Adamem Karczewskim miał miejsce 15 wrzesnia 1900 roku w... Jeżewie. Fakt ten można uznać za element potwierdzający wywody kolegi. Pozdrawiam. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 14:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Cieszę się, że kolejna zagadka została rozwiązana. Wszystkie fakty układają sie w logiczną całość. Z treści posiadanego listu wynika że, Dr Leon Szuman wcześniej operował moją prababkę, a pradziad Mieczysław przekazywał podziękowania za fachowość której finałem była możliwość wydania na świat kolejnego potomka. cyt" ...pragnę Wielm. Panu Doktorowi raz jeszcze przypomnieć naszą wdzięczność z życzeniami aby Pan Bóg długie jeszcze lata Wielm. Pana Doktora przy czerstwem zdrowiu dla cierpiącej ludzkości i na chlubę polskiej nauki zachować raczył. ..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 14:57 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Bardzo mi miło usłyszeć, że korespondencja "skuteczną być się okazała". Przy okazji zapytam o związki z rodziną Kozłowskich, jak już wspomniałem nic o nich nie wiem. Również wnuczka Ireny Szuman o nich nie słyszała. Pozdrawiam. JS


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 17:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ja mam ciekawe zdjęcie rodziny Kozłowskich z roku 1918 - rok po śmierci seniora rodu Maksymiliana, właściciela Dulska chyba od lat 1870-tych, aż do śmierci w roku 1917. Na zdjęciu jest wdowa po Maksymilianie, Kazimiera z Drwęskich, oraz ich dzieci: Witold z żoną Ireną oraz Aldona, wdowa po Janie Soldenhoffie. Są też dzieci Soldenhoffów: Izabela (moja prababka) i Antoni oraz Wanda Szuman.

Witold Kozłowski wraz z synem Marianem zostali aresztowani przez Niemców we wrześniu 1939 roku i ślad po nich zaginął. Młodszy syn Stefan przeżył, po wojnie mieszkał pod Poznaniem. Mam gdzieś namiary na jego dzieci.

Pozdrawiam,
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 18:46 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam Panie Łukaszu, bardzo, bardzo dawno temu pytałem (emailowo) Pana o Szumanów, niestety wtedy żadnych wiadomości nie mógł mi Pan przekazać. Dziś się okazuje, że coś niecoś rodzinnie wspólnego mamy. Co do dzieci Jana Soldenchoffa i Aldony wiem tylko o Aldonie (pewnie Izabeli Aldonie), o Antonim nie miałem pojęcia. Witold Kozłowski wraz z synem Marianem zostali rozstrzelani w Gniewkowie i są pochowani w Suchatówce. Stefan Kozłowski mieszkał i zmarł w Śremie. Tamże został pochowany. Maksymilian Kozłowski syn Jana i Antoniny z Ostrowskich urodził się ok 1845 - gdzie nie wiem. Zmarł w Dulsku 06.10.1915. Jest pochowany w Górze. Nie ukrywam, że chętnie bym to zdjęcie obejrzał, nie mówiąc juz o otrzymaniu kopii. Pozdrawiam. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 19:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jan i Aldona Soldenhoffowie mieli dzieci: Maksymiliana, Jana, Kazimierza, Aldonę, Izabelę i Antoniego. Mam dość dokładne dane o wszystkich potomkach. Zresztą prawdopodobnie wszyscy żyjący w Polsce Soldenhoffowie plus większość niemieckich to ich potomkowie.

Jan Soldenhoff leży na Powązkach, a Aldona w Międzyrzeczu. No ale zmarła prawie pół wieku po nim, w najgorszym czasie stalinizmu, kiedy przyznawanie się do tytułu baronowej nie było najlepszym krokiem.

Genealogię Soldenhoffów i Kozłowskich (moich przodków) mam dość dobrze opracowaną, mogę podesłać.

Pozdrawiam,
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 20:02 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Genealogię Soldenhoffów i Kozłowskich (moich przodków) mam dość dobrze opracowaną, mogę podesłać.

Chętnie obejrzę, zwłaszcza Kozłowskich bo nie wszystko udało mi się ustalić. Z góry dziękuję. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Rodzina Wize
PostNapisane: 28 mar 2008, 12:31 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Do danych Jerzego Szumana i Łukasza Bieleckiego.
Z Rodowodu Karczewskich h.Samson;
Adam Wiktor Marceli Józef *25.04.1872 Kowanówek,lekarz psychiatra,
dz.Kowanówka +1911 pochowany w Zaniemyślu w grobowcu rodzinnym
/kalwin,Zaniemyśl miejsce pochówku wyznawców tej religii/
x15.09.1900 Jeżewo Emilia Zofia Wize *13.09.1876 Michorzewo
+1948 poch.Środa Wlkp./katoliczka,c.Filipa i Emilii z Rakowskich/
W roku 1922 sprzedaje Kowanówko Łabęckiemu.
Ich Potomstwo;
-Wiktor *20.07.1901 Kowanówek +05.12.1959 Szczecin inż.leśnik
x 09.06.1945 Poznań Maria h.Abdank Paliszewska 1915-1996
więźniarka Ravensbruck-udana ucieczka 1945/46 2 córki
-Kazimierz *08.10.1902 Kowanówek +1941 Starobielsk
-Zdzisław *08.07.1904 Kowanówek +28.11.1976 Olsztyn inż.rolnik
x10.06.1936 Gębice Regina h.Abdank Paliszewska 1914-1996
/Siostra Marii/2 córki
Pozdrawiam
Mirek Paliszewski Wschowa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2008, 13:12 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Są to drobiazgi ale z nich składa się życie. po pierwsze to zawsze Kowanówko, a nie Kowanówek. Po drugie zakład kupił FELIKS MIŁOBĘDZKI. Jeszcze tylko nie wiem czy w momencie kupna reprezentował sam siebie czy też już "Towarzystwo Przyrodo-Lecznicze i Letnisko Miłowody Tow. Akcyjne", które później zarządzało zakładem. Pierwszy wariant wydaje się być bardziej prawopodobny, a nieruchomość była wkładem Miłobędzkiego do utworzonego przy współudziale znanego poznańskiego lekarza prof. Gantkowskiego towarzystwa. Z usług zakładu wielokrotnie korzystał m. in. gen. J. Haller.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szumanowie
PostNapisane: 05 kwi 2008, 21:08 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Nie wiem czy będzie to niespodzianka dla naszego "gościa" p. Jerzego Sz. ale przeglądając dzisiaj zakupiony podczas świąt na zakopiańskiej Harendzie folder z kopiami portretów Witkacego stwierdziłem, iż jest tam publikowany m. in. portret zażywnego 40-50 latka prof. Stefana Szumana. Czy jest to jakiś krewny wymienionych już na Forum Szumanów ?
Portret sygnowany jest datą 31.V.1933 r. oraz tajemniczymi symbolami : "NPNT" oraz "(T. E + d)" Drugi zapis wg regulaminu firmy portretowej Witkacego oznacza "portret typu E z tentencją do demonizmu". Nie wiadomo zaś co było pite, palone lub wstrzykiwane ewentualnie wąchane co kryje się pod tajemniczymi "NPNT" ? Kto wyjaśni ? Pozdrawiam Krzych z Koszalina.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Szumanowie
PostNapisane: 05 kwi 2008, 21:09 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Nie wiem czy będzie to niespodzianka dla naszego "gościa" p. Jerzego Sz. ale przeglądając dzisiaj zakupiony podczas świąt na zakopiańskiej Harendzie folder z kopiami portretów Witkacego stwierdziłem, iż jest tam publikowany m. in. portret zażywnego 40-50 latka prof. Stefana Szumana. Czy jest to jakiś krewny wymienionych już na Forum Szumanów ?
Portret sygnowany jest datą 31.V.1933 r. oraz tajemniczymi symbolami : "NPNT" oraz "(T. E + d)" Drugi zapis wg regulaminu firmy portretowej Witkacego oznacza "portret typu E z tentencją do demonizmu". Nie wiadomo zaś co było pite, palone lub wstrzykiwane ewentualnie wąchane co kryje się pod tajemniczymi "NPNT" ? Kto wyjaśni ? Pozdrawiam Krzych z Koszalina.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2008, 21:38 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam i dziękuję za pamięć. Oczywiście rodzina, choć niezbyt bliska. Dziadek prof. Szumana (Idzi Szuman) był starszym bratem mego pradziadka (Henryka Szumana). Fakt, że istnieje portret profesora namalowany przez Witkacego nie jest żadną niespodzianką bo panowie utrzymywali dość bliskie kontakty. Zresztą Witkacy namalował jeszcze kilka innych "Szumanowych" porteretów. Skrótu rozszyfrować nie potrafię. Skąd inąd wiadomo, że Witkacy nie stronił od różnych "przyjemności" i być może ten skrót jest z tym związany. Pewnie jakiś specjalista od malartswa i biografii Witkacego mógłby to rozszyfrować.
Miłej niedzieli.
JS


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Rodzina Wize
PostNapisane: 10 kwi 2008, 11:27 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Chylę czoło nad uwagami Pana Jurka,przyjmuję je z pokorą.
Przeglądając dane z Rodowodu natrafiłem na wpis,że mój Dziadek
Stefan h.Abdank Paliszewski 1883-1953 ukończył gimnazjum w Rogoźnie,
później szkołę rolniczą w Szamotułach/praktyka gospodarcza u Pana
Wizego w Jeżewie-chyba tu chodzi o Filipa Wize/dopełnił studia agrarne
na Un.wrocławskim.

Pozdrawiam
Mirek Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 kwi 2008, 12:42 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam, są to b. ciekawe informacje. Z tego co mi było wiadome to Uniwersytet Wrocławski - "Śląski Uniwersytet im. Fryderyka Wilhelma" (Schlesische Friedrich-Wilhelm-Universität zu Breslau) (to z Wikipedii), miał wydziały: teologii katolickiej, teologii ewangelickiej, prawa, medycyny i filozofii. Wg. Pamiętnika Towarzystwa Literacko Słowiańskiego (wyd. 1886) w latach 1878-1879 studiował tam jeszcze Paliszewski Leopold (pewnie ojciec Stefana?). Stefan, jak widać, z oczywistych względów, w spisie tym nie mógł być uwzględniony.
Z przekazanych mi informacji, w tym mniej więcej czasie Marian Szuman studiował "nauki rolnicze" w Lipsku - może ktoś coś wie na temat studentów lipskich z tego czasu - mnie nie udało sie uzyskać potwierdzenia tej informacji. Podobne studia można było odbyć w Eldenie - Gryfii.
Pozdrawiam
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2008, 12:06 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Do wiadomości Pana Jurka !
Dziadek Stefan Paliszewski otrzymał dyplom,Breslau 29.05.1906 nr.638
SIGILLUM UNIVERSITATUS VRATISLAVIENSIS
Wspomniany wyżej Leopold Paliszewski 1857-1881,był Wujem Stefana,
Bratem Jego Ojca Władysława 1845-1908 a Synem Leopolda 1812-1903
oż.1843 z Magdaleną Symforianną h.Bończa baronówną Skarżyńską 1820-1863
Córką gen.WP Ambrożego 1789-1868 mjr szwoleżerów w wojskach Napoleona,
szefa gwardii przybocznej Napoleona.
Leopold,Syn Leopolda,studiował 1878-79 we Wrocławiu a dyplom otrzymał w Lipsku 26.05.1880 /Q.D.B.V Almae Universitatis Lipsiensis Rectore
IOANNE ERNESTO OTTONE STOBBE /
Brat Stefana,Bolesław 1877-1958 studiował też we Wrocławiu a dyplom
uzyskał w Halle
Brat Wacław 1879-1951 studiował na Politechnice berlińskiej,gdzie uzyskał
dyplom inż.dróg i mostów
Brat Stanisław 1882-1941 skończył Wyższą Szkołę Handlową w Antwerpii,był
potem dyr.Banku Cukrownictwa w Poznaniu
Tyle wiadomości o studentach w Rodzinie Paliszewskich
Pozdrawiam
Mirek Paliszewski Wschowa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2008, 16:26 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam,
po dłuższej przerwie wracam do "Genealogii rodziny Wize". Otóż przegladając właśnie otrzymane materiały ponownie trafiłem na nazwisko Wize. Mianowicie Józefa Mlicka c. Kazimierza i Zofii Janta Połczyńskiej wyszła za Tadeusza Wize. Niestety żadnych szczegółów nie mam. Przypuszczam, że ich ślub miał miejsce po 1920 r. Czy znani są przodkowie Tadeusza Wize i czy ma on związek z rodziną Wize o której wcześniej tu dyskutowaliśmy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2008, 10:33 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Józefa h.Dołęga Jarmułd-Mlicka 1908-1995 [corka
Kazimierza 1866-1911 i Zofii h.Bończa Janta-Połczyńskiej
1882-1969] x ca 1930 Tadeusz Marian Filip Wize *1896 + ?
[syn Bronisława Teodora *1867 +? dz.d.Dakowy oż.
26.11.1895 Poznań parafia św.Magdaleny z Marią
Krzyzanowską *1876 +?]
Potomstwo:
- Andrzej *1933 x Maria h.Samson Watta Skrzydlewska
z Mechlina k.Śremu 1925-2001
- Barbara Zofia *1937 x Zdzisław Antoni Stencel *1936
- Marek Antoni 1947-2002

Pozdrawiam
M.P


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2008, 09:51 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Kontynując poszukiwania "Wizów", dzięki życzliwej pomocy, mogę dziś dodać jeszcze kilka szczegółów. Nie ma już żadnych wątpliwości, że Emilia Wize była córką Filipa i Emilii Rakowskiej. Ich ślub odbył się 30.09.1866 we Wrześni gdzie Emilia Rakowska urodziła się 29.04.1844 w rodzinie Tomasza i Marianny Mikke. Zmarła w lipcu 1910 r. w Jeżewie.
Pozdrawiam wszystkich. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2008, 06:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lip 2008, 12:53
Posty: 10
Lokalizacja: Warszawa
- Andrzej *1933 x Maria h.Samson Watta Skrzydlewska
z Mechlina k.Śremu 1925-2001

Witam
Maria h.Samson Watta Skrzydlewska z Mechlina k.Śremu 1925-2001
Jest moją ciotką ale na temat Wize nic a raczej mało mam wiadomości.
Temat z ciekawości obserwuję.

Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2009, 21:20 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Leszku,

Nawiązując do mojego pytania w sprawie Dziekanki, przekazuję kilka informacji o rodzinie Wize, które może przydadzą się innym forumowiczom. Znaczna część informacji jest z postu Krzysztofa Zgrzebnickiego ( temat: Marianna i Róże ), które uzupełniłam o moją wiedzę i informacje odszukane.

Najstarszy z ustalonych członków rodziny Wize: Jan Wize z Tuliszkowa ur. ok.1795r. dz.wsi Glinka, ożeniony z Katarzyną Milewską.

Miał prawdopodobnie czworo dzieci:
1. Feliksa ( 1824-1864) wł. maj.Borzejewo, administratora maj. Emilii Sczanieckiej Michorzewo i Pakosław, ożenionego z Konstancją Dutkiewicz ( 1827 - …);
Feliks miał sześcioro dzieci:
1.1.Kazimierę Wize 1855 – 1856,
1.2.Katarzynę Wize 1856 –... mąż … Wyczyński, mieli dzieci: Witolda, Marię Piechocką, Wandę Mrowińską, Janinę za Marianem Cybulskim.
1.3.Stanisława Wize 1858 - 1858
1.4.Witolda Mariana Hiacenta Wize 1859-1886
1.5.Stefana Wiesława Dominika Wize 1860 –
1.6.Wandę Irenę Wize z Rogoźna 1862 – 1915, mąż Jan Ossowicki 1851-1923, dzieci: Maria Ossowicka 1892 - 1973 + Witold Cybulski ......- ......; Zofia Felicja Ossowicka 1890-…….. + Roman Pasławski ..... -…..( rok ślubu 1919r. ); Kazimierz Ossowicki 1888 – 1904; Halina Ossowicka 1886-1887.

2. Filipa Wize z Jeżewa ( 1840 - … ), który po śmierci brata przejął administrowanie Michorzewem i Pakosławiem, ożenionego z Emilią Rakowską ( 1844 – 1910), córką Tomasza i Marianny Mikke;
Filip miał także sześcioro dzieci:
2.1.Helenę Wize 1868 – 1938 + Jakub Szlagowski 1857 – 1931; dzieci: Anna Szlagowska 28.02.1891-1983 + Zbigniew Morawski 1891 – 1967; Irena Szlagowska 1894 - 1957 + Dezydery Chłapowski 1894 – 1928; Jan Nepomucen Szlagowski 30.04.1892-...+ Aleksandra Benigna Karłowska 9.10.1897-…; Józef Walerian Szlagowski 27.11.1888 - ….; Jadwiga Szlagowska ( niezamężna ) 17.02.1887 -…..; Elżbieta Szlagowska 1904 - 1934 + Kazimierz Chłapowski 1898 – 1961(Slub 24.10.1924r Wełna (Wielkopolska)
2.2.Feliksa Wize z Koszkowa, 1869 - 1928 ( rodzice chrzestni: dr. med. Teodor Rakowski z Inowrocł. (rodzina matki ) Ludwika Cybulska z Pozn.z d. Dutkiewicz- siostra Konstancji Dutkiewicz żony Feliksa Wize.), + Maria Halina Antonina Urbanowska 14.09.1873 (ślub 08.02.1898 : świadkowie dr Czesław Wize:nie można ustalić kto to jest?; Rodryk Dunin).
Starosta Krajowy, Marszałek Wydziału Wojewódzkiego.
Kupił w 1904 r. dwór w Dzierżnicy, który kolejno przejmowali synowie.
Widnieje w Spisie delegatów wielkopolskich powiatów zaboru pruskiego wybranych na Polski Sejm Dzielnicowy do Poznania powiatu średzkiego
-Przegląd Wielkopolski 15-16/1991. Rok V
Dzieci: Katarzyna Wize 1909 - 1° voto Jagielska ( 1890 - .. ) 2° voto Chłapowska( 1903-1971) ; Andrzej Wize 1902 – 1919; dr Krzysztof Wize z Dzierżnicy 1900 - 1970 + Wanda Pilitowska z d.Habdank Górkiewicz ( 1910 - …);

2.3.dr Kazimierza Wize 1873-1953 , lekarz, entomolog. Od 1899 pracownik naukowy i asystent J. Danysza w Instytucie Pasteura w Paryżu, w dziale mikrobiologii rolnej. Następnie asystent M. Raciborskiego w Akademii Rolniczej w Dublanach, gdzie prowadził badania bakterii i grzybów owadobójczych. 1919-1921 dyrektor Departamentu Sztuki i Kultury Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej. 1931-1940 i 1945-1953 lekarz w Zakładzie Psychiatrycznym w Dziekance koło Gniezna.
Zajmował się filozofią, etyką, estetyką i filologią, w zakresie nauk przyrodniczych fitopatologią i entomologią, pozostawił bogatą kolekcję motyli i szkodników plantacji buraków. Autor prac z zakresu entomologii, m.in. Motyle okolic Jeżewa (1917).
Podczas I wojny światowej pełnił funkcję naczelnego lekarza sanatorium w Lądku Zdroju. W latach 1919 - 21 kierował Departamentem Sztuki i Kultury w Ministerstwie b. Dzielnicy Pruskiej. Od 1931 r. pracował jako psychiatra w Dziekance koło Gniezna.
Pracował także w Kowanówku, którego właścicielem był Wiktor Karczewski.

2.4.Bronisława Wize z Ocieszyna dz-c Dachowej 7.11.1867 - 12.01.1934. + Maria Krzyżanowska 1870 -….. . W 1908 r. kupił majętność rycerską Brodowo. Dzierżawca Ocieszyna k/Środy. Ślub 26.11.1895.Dzieci: Aleksandra Wize 1898 - 1970 + Tadeusz Łebiński ( 1897 - 1960) ( Tadeusz Łebiński adwokat: Poznań); Elżbieta Wize 1901 - 1944 + Józef Grabski ( 1890 - …) Z listy Katyńskiej; Witold Józef Wize 03.061898 - 24.07.1931 zginął w katastr.lotn. Ochrzczony w Dachowej w 1898r, porucznik pilot - służba czynna w dn. 5.1.1929 - - Krzyż Walecznych;
Tadeusz Marian Filip Wize z Brodowa ( 8.12.1896 - ….)+ Józefa Jarmułt Mlicka ( 1908 - 1995 )

2.5.Jana Kapistrana Wize 16.11.1866 –

2.6.Emilię Zofię Wize ( 13.09.1876 w Michorzewie -1948….+ Adam Wiktor Watta-Karczewski ( 1872 - 1911 ) właściciel lecznicy Kowanówko, gdzie pracował dr Kazimierz Wize.Dzieci: Wiktor Watta-Karczewski 1901-1959; Zdzisław Watta-Karczewski 1904-1976,Kazimierz Watta-Karczewski*08.10.1902 Kowanówko +1941 Starobielsk

3. Hortensję Józefę Wize ( 1823 - 07.01.1874), wyszła za …Tomaszewskiego ( ….-…..);

4. Franciszkę Wize ( ….-…..), wyszła za Walentego Łanowskiego ( 1809 – 1903 ), conduct. Kromolic, Powstaniec 1830r., matka Walentego Maria Milewska ( prawdopodobnie z rodziny żony dziadka Franciszki, Jana Wize z Tuliszkowa ); mieli czworo dzieci: Zygmunt (1844-1898), Marianna (1848-1876)- żona Feliksa Rakowskiego ( związki z rodziną matki ?), Franciszka (1854-1879), Kazimiera (1857-1872)

Na początku wspomniałam, że Jan Wize z Tuliszkowa miał „ prawdopodobnie” czworo dzieci, ponieważ w listach, które posiada Krzysztof, Kasia Wyczyńska z d. Wize pisze o swoich wizytach u trzeciego stryja pod Kaliszem. Więc prawdopodobnie był jeszcze trzeci syn Jana Wize z Tuliszkowa.


A teraz moja linia, której nie mogę na razie zlokalizować, ponieważ mój dziadek Jan Wize zmarł w Warszawie, pochowany na Powązkach, gdzie w roku 1944 spaliły się wszystkie dokumenty cmentarne. Archiwum jest dopiero od 1945r. Z pamiętników rodzinnych wiem, że imię mojej prababci rozpoczynało się na literę "I" - I.Wize

Mój ojciec Witold Stefan Wize urodzony w grudniu 1902 w Koninie, zginął trzeciego dnia Powstania 04.08.1944. Ożeniony z Zofią Trzaska z Warszawy.
Witold Wize ukończył w 1921r. w Kaliszu Liceum Asnyka. Jeszcze jako uczeń, wstąpił do wojska, aby wziąć udział w wojnie 1920r. Po maturze wyjechał do Warszawy, gdzie ukończył Politechnikę Warszawską, wydział elektryczny.
Jeden ze studentów założycieli Polskiej Korporacji Akademickiej Coronia.

Pracował jako konstruktor maszyn elektrycznych w Polskim Towarzystwie Elektrycznym S.A., później po wykupieniu udziałów przez Allemana Svenska Elektriska Aktienbolaget (ASEA- koncern szwedzki ) w tym koncernie.
Wspomniany w Historii Elektryki Polskiej. Przemysł i Instalacje Elektryczne.

Ojciec miał brata Janusza Wize 1900 – 1923, pochowanego z matką w Kaliszu na cm. Tynieckim oraz siostrę Marię 1907 - …., która wyszła za Dionizego Serkiesa. Zginęła w obozie niemieckim zatopiona na barkach.

Mój dziadek Jan Wize ur. 1871 – 1940 ożeniony ze Stefanią Morze z Kalisza …..- 1957.
Stefania Wize miała siostrę: Zofię Zieleniewską która z mężem mieszkała w Kaliszu.
Ich syn Janusz Zieleniewski zginął w 1939r., a drugi syn Stefan Zieleniewski wyjechał do Anglii.
Brat Stefanii Morze Janusz żonaty z .......??, miał córkę Jadwigę Morze, która zmarła niezamężna.

Jan Wize miał cztery siostry:
1. Lucynę ( niezamężną), mieszkała w Kaliszu, a także w Opatówku, w kamienicy Stefana Gillera gdzie prowadziła sklep.
2. Celinę ( niezamężną ), mieszkała w Kaliszu i chyba ?? także w Opatówku razem z siostrą.
3. Zofię ( 1876 -1936), która wyszła za Stanisława Piestrzyńskiego 1868 -….., mieli
trójkę dzieci: Wandę ur. ok.. 1897 - ….. , wyszła za Kazimierza Rafała Chłapowskiego,
uczyła francuskiego w prywatnym Liceum Rzeszotarskiej w Warszawie. Walczyła w Powstaniu, była w armii Andersa i wylądowała w Anglii.
4.Władysławę Treutz, która studiowała we Francji i ukończyła Sorbonę. Po ciężkich przejściach wojennych, przebywała w lecznicy Dziekanka, gdzie lekarzem był dr Kazimierz Wize.
Może tam zmarła?
Czy jest jakaś możliwość dotarcia w szpitalu do jej danych, a szczególnie do danych jej rodziców?.


Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za cenne porady,

Anna


Ostatnio edytowano 31 mar 2009, 15:45 przez AnnaP, łącznie edytowano 15 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 19:29 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Do informacji Ani,kto to jest Rodryg Dunin ?
-Rodryg h.Łabędź hr.Dunin *26.06.1870 Marszewo +26.10.1928
dz.Marszewa po Ojcu,a od 1898 ma Granówko,majatek Żony
Łucji h.Jastrzębiec Taczanowskiej pv Nieżychowskiej 1862-1928
17.10.1908 kupuje majatek rycerski Bielsk w kwidzyńskim.
Dane o Rodzinie Duninów umieszcza Elonka Dunin z USA na
Swoich stronach a Pan Minakowski na PSW podaje Ich Rodowód.
Potomstwo Emili Wize i Adama Wiktora Watta-Karczewskiego
podałem wyżej,mieli 3 Synów.

Pozdrawiam
M.P
PS prosze zobaczyć dane o Rodzinie Wize w projekt Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Posty o rodzinie Wize troche sie rozdzielił na dwa fora.
viewtopic.php?p=10231#p10231

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 22:21 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Witaj Leszku i Mirku

dziękuję za świetne informacje. Dzięki nim może powoli i żmudnie zbliżam się do odnalezienia pradziadka.Z pewnością wykorzystam wskazane kontakty.

Pozdrawiam serdecznie

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 22:52 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
[2.6.Emilię Zofię Wize ( 13.09.1876 w Michorzewie -1948….+ Wiktor Watta-Karczewski ( 1872 - 1911 ) właściciel lecznicy Kowanówek]
Witam i pozwalam sobie na małe sprostowanie. Emilia Wize była żoną Adama Wiktora Karczewskiego s. Wiktora. Został właścicielem Kowanówka po ojcu. I jeszcze drobiazg zawsze Kowanówko - nie Kowanówek. W zamierzchłych czasach było jeszcze Chowanówko.
Po śmierci Adama zakład przejęła jego żona czyli Emilia, a od niej w nieznanych okolicznościach Kazimierz Wize, który był ostatnim właścielem związnym z rodziną Karczewskich i to on sprzedał je w maju 1920 roku Feliksowi Piotrowi Miłobędzkiemu. Wg wszelkich znaków na niebie i ziemi nazwa Zakładu Przyrodoleczniczego i Uzdrowiska Miłowody powstała od jego nazwiska.

Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 23:15 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję za uwagę. Oczywiście Kowanówko.

Pozdrawiam serdecznie

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2009, 10:37 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam i życzę miłego dnia. Kol. AnnaP w swoim zestawieniu danych rodzinnych podaje 11.09.1898 jako datę ślubu Feliksa Wize i Marii Urbanowskiej tymczasem w Tekach Dworzaczka jest cytowany zapis z parafii Św. Marcina podajacy datę 8 lutego tegoż roku. Czy koleżanka jest w posiadaniu jakiegoś dokumentu? Wyjaśnienie tej rozbieżności jest istotne dla ustalenia daty urodzenia Andrzeja Wize. Miłego dnia Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2009, 17:24 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Witam
prawidłową datę podają Teki Dworzaczka tj. 8 lutego 1898r.

Jerzy napisał(a):
Po śmierci Adama zakład przejęła jego żona czyli Emilia, a od niej w nieznanych okolicznościach Kazimierz Wize, który był ostatnim właścielem związnym z rodziną Karczewskich i to on sprzedał je w maju 1920 roku Feliksowi Piotrowi Miłobędzkiemu.
Jerzy


Ciekawa informacja. Zaciekawiło mnie zwłaszcza użyte określenie "nieznane okoliczności". Czy nie można ich wyjaśnić w księgach wieczystych i dokumentacji Kowanówka?.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2009, 20:14 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Oczywiście, że można. Księgi są w Obornikach i mogę podać "adres" : Kowanówko Tom I karta 12 . Potem są dalsze ale ich nie oglądałem i nie wiem co w nich jest. Nawet jeśli by coś było to wątpię aby odnosiło się to do rodzin Karczewskich i Wizów. Jest jeszcze jedno "ale", przecież w księgach odnotowywane są fakty dotyczące zmiany własności, hipotek itp ale nie ma dlaczego ktoś coś komuś dał. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Przy okazji chyba znalazłem jeszcze jedną nieścisłość (najpewniej błąd przy pisaniu) istotną dla korzystających z publikowanych na forum danych. Przy nazwisku Romana Pasłowskiego to 1919 jest datą jego ślubu a nie urodzenia.
Żeby nie było, że się tylko czepiam mogę dodać, że Hortensja Wize zmarła 7 stycznia 1874 roku w Mącznikach i tam została pochowana.
Chciałbym również poprosić o podzielenie się informacjami na temat Andrzeja Wize. Jest to dla mnie postać zupełnie nowa i nieznana. Miłego wieczoru. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 00:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
W ciągu dnia umieszczę tutaj skan artykułu pani Jolanty Ochowiak pt. "Wizowie z Dzierżnicy", który ukazał się w 2 numerze Średzkiego Kwartalnika Kulturalnego z 2009 r.
Tymczasem dwa zdjęcia tablicy upamiętniającej Andrzeja i Feliksa Wize z Dzierżnicy.
Pozdrawiam.
Jerzy

Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 11:40 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Jerzy napisał(a):
Chciałbym również poprosić o podzielenie się informacjami na temat Andrzeja Wize. Jest to dla mnie postać zupełnie nowa i nieznana. Jerzy


Pewnie wszystkie dostępne informacje o Andrzeju Wize ukażą się w sygnalizowanym przez Jurka artykule Pani Jolanty Ochowiak.

Pozdrawiam
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 14:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Skan artykułu umieszczam za zgodą autorki, Pani Joli Ochowiak, która jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum w Gieczu.
Mam nadzieję, że wkrótce będzie też członkiem WTG-Gniazdo. :D


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


PS. Obrazki ułożyły się w odwrotnej kolejności. Może ktoś podpowie jak odwrócić tę sytuację.
Miłej lektury.
Jerzy


Ostatnio edytowano 27 mar 2009, 16:02 przez juros, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 15:32 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam,
zrobiłem z tych obrazków 1 plik pdf, który jest wygodniejszy w czytaniu. Oczywiście w treści nic nie zmieniałem. Plik jest w wersji 72 DPI i 300 DPI. Ten ostatni jest wyraźniejszy i bardziej nadaje się do wydrukowania. Jeśłi jest to możliwe (praw autorskich chyba w ten sposób nie naruszam) mogę podesłać. Pozdrawiam. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 16:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Każde ulepszenie jest mile widziane.
Klikając na obrazek otwiera się on w wersji umieszczonej na fotosiku. Po chwili, klikając po raz drugi w prawym narożniku, otworzy się w wersji bardzo czytelnej. Niestety, trzeba przesuwać kolumny, gdyż mają troszkę za ciasno w nowootwartej ramce :wink: To informacja dla początkujących, do których się zaliczam.
Jurku, czy możesz przesłać Twoją wersję tekstu na adres oledrzy_nekla@wp.pl?
Czy jest jakaś recepta aby strony układały sie we właściwej kolejności?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2009, 09:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Jurku!
W informacji, którą podałeś wkradł się mały błąd. Mąż Zofii Osowickiej nazywał się Pasławski, a nie Pasłowski . Tak na marginesie to ciekawa i tajemnicza dla mnie postać. Roman Pasławski był pierwszym dowódcą 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a w 1923 roku dowodził w bitwach na pograniczu polsko-litewskim. Pewnego rodzaju zagadką są jego relacje rodzinne ponieważ przeglądając pamiętnik mojego dziadka z 1943 roku natrafiłem na fragment dotyczący spotkania z Ireną Pasławską w Palestynie cyt."25 kwiecień 1943. Irka to dobre dziecko. Szkoda, że tak musi cierpieć (nienawidzieć ojca)". Przypuszczam, że Roman Pasławski całym sercem oddany był służbie wojskowej co negatywnie wpływało na życie rodzinne, ale to tylko moje domysły.

Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2009, 10:38 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Mea culpa, mea maxima culpa. Rzeczywiście, pewnie z rozpędu, pisząc posta zmieniłem nazwisko. U siebie mam dobrze. Dzięki. Miłego weekendu. JS


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2009, 13:14 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Pozwalam sobie zacytować list, jaki otrzymałam na pw, ponieważ może ktoś potrafi rozsztrzygnąć podany tam problem:

:..... i znowu problem do rozstrzygnięcia. Wg Dziennika Poznańskiego oraz Dworzaczka, który go przywołuje mężem Marii Osowickiej był Witold a nie Stefan Cybulski.

[1916 \TEKI\REGESTY\INNE\GAZDZP_2.X#2433 (Dziennik Poznański) Z nr. 226/16 Dz. Pozn. z 1916.3/X. 1916.31/IX. odbył sie w kościele ślub p. Marii Osowickiej z Pierzchna z Witoldem Cybulskim Ojciec panny młodej Jan Osowicki był właścicielem majętności Pierzchno]........."

Pozdrawiam
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2009, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Powyższy zapis Dworzaczka potwierdza fakt ślubu Marii Osowickiej z Witoldem Cybulskim.
Niedawno otrzymałam zeskanowane zdjęcie z tego ślubu.
Pozdrawiam
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2009, 08:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Poprawiona i ostateczna wersja cmentarza szpitala Dziekanka z tablicami nagrobnymi.
2008/2009 to już cmentarz parafialny miasta Gniezno

http://www.youtube.com/watch?v=vusf8PKZ ... annel_page

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2009, 18:06 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Poszukując dalszych informacji o rodzinie, dzięki pomocy innych jej członków trafiliśmy na
Jana Wize, który w latach 1872-1884 był właścicielem Poklękowa, potem zaś przez 4 lata Russowa, w którym był wcześniej administratorem. Potem sprzedał Russów Hildegardzie z Bujanowiczów Mniewskiej, która wyszła za Kazimierza Waliszewskiego. Oni to administrację dóbr russowskich powierzyli na 20 lat Józefowi Szumskiemu, a sami prawdopodobnie wyjechali do Francji. Tu urodziła się Maria Dąbrowska.

Zarówno Poklęków jak i Russów są niedaleko Kalisza. W pobliżu są także Kuchary których właścicielem był Czesław Wize.

Nic więcej o nich nie wiem, ani o ich rodzinach.

Dalej poszukuję ojca (wiem, że imię jego żony rozpoczynało się na literę I) mojego dziadka, również Jana, urodzonego w 1871r. , zmarłego w Warszawie w 1941 r., ożenionego ze Stefanią z Morzów.

Mając powyższe dane, czy jest możliwe i gdzie uzyskanie danych o tych osobach i ich rodzinach?


Anna Pustoła


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
kabat napisał(a):
Poprawiona i ostateczna wersja cmentarza szpitala Dziekanka z tablicami nagrobnymi.
2008/2009 to już cmentarz parafialny miasta Gniezno


Dzięki życzliwości Pani Joli Ochowiak, której artykuł o rodzinie Wize umieścił Pan Jerzy Osypiuk na stronie 2 postu, a dokładniej jej uczennicy zainteresowanej omawianym tematem, otrzymałam artykuł o przygotowywanych zmianach na cmentarzu Dziekanki.
Jest to artykuł z tygodnika "Przemiany na Szlaku Piastowskim" (nr 12 z dnia 20.03.2009 r.).
Załączam link:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f45 ... e3431.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/560 ... c9743.html

Z artykułu wynika, że dr Kazimierz Wize został pochowany na tym cmentarzu, ale na Twoim filmie brak tego grobu, więc prawdopodobnie został zniszczony.
W tym przypadku, prawdopodobnie zgodnie z planami księdza S.Jessa(p.załączony artykuł) dr Kazimierz Wize powinien zostać uwieczniony w mogile zbiorczej. Może to zainteresować osoby, których członkowie rodzin zostali tam pochowani, a groby uległy zniszczeniu.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 20:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Napisałem ostania wersja filmu o tym cmentarzu bo... .

http://www.youtube.com/watch?v=vusf8PKZ ... annel_page


moim zamiarem, było pokazanie tematu zapomnianych cmentarzy, cmentarzy przyszpitalnych które mogą zaiwerać nagrobki osób poszukiwanych.
Jak umiałem , pokazując ten temat, cmentarz w jakiś sposób pochylamy i składamy ostni pokłon.
Gdyby Sławek Lubiński pokazał swoje czarno białe zdjęcia z tego cmentarz w okres zupełneg zdewastowania - to nic w porównaniu z momi zdjęciami.
Tak się stało że ten cmentarz ponownie słuzy pobliskim parafiom.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2009, 09:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Witam
info o doktorze Kazimierzu Wiza

Obrazek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2009, 21:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 245
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!
Spisując dzisiaj nekrologi z Kuriera Poznańskiego z 14.07.1918 numer 159 natrafiłam na kolejnego członka rodziny Wize.
Cytuję nekrolog: "Dnia 10 lipca o godzinie 4 po południu zasnął niespodziewanie podczas pobytu u siostry swej w Posadowie nasz najukochańszy syn i brat św.p. Marjan Wize lw kwiecie wieku, lat 24.
Padł ofiarą wypadku w lotnictwie.
Pogrzeb odbędzie się w Poznaniu dnia 14bm o godz.4 po południu na cmentarzu dla poległych (Kernwerk)."

Pozdrawiam
Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL