Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 04:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 mar 2011, 22:25 
Offline

Dołączył(a): 15 mar 2011, 22:19
Posty: 5
Witam ciepło,
Poszukuję wszelkich informacji o mojej rodzinie - KOZŁOWSKICH z Pławinka.
Pozdrawiam :D
Mariusz Kozłowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2011, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Siostra mojego dziadka, Marianna, miała męża Ignacego Kozłowskiego, mieszkał w Pławinku z drugą żoną Józefą. Czy o tych Kozłowskich chodzi?

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 18:36 
Offline

Dołączył(a): 15 mar 2011, 22:19
Posty: 5
Chodzi mi o rodzinę Kozłowskich z majątku Pławinek. Na razie ustaliłem, że po Powstaniu Wielkopolskim majątek ten należał do Janusza Kozłowskiego a potem do jego brata Karola Kozłowskiego czyli mojego dziadka (rozstrzelanego przez Niemców zaraz po wkroczeniu na te tereny w IX/X 1939 i pochowanego kolo Gniewkowa). Mój ojciec (rocznik 1928) nie kojarzy imienia Ignacy. O jakie lata chodzi???
Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Bardziej współczesne :D
Zmyliło mnie "wszelkich informacji". Inaczej sformułuj swoje zapytanie.
Skorzystałeś z Bazy ślubów Poznań Projekt? PP w parafii Góra w latach 1825-67 wymienia Mikołaja s. Ludwika, Walentego s. Andrzeja, Wojciecha s. Andrzeja, Albina s. Jakuba i Antoniego.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 16:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Mój 3xpradziadek Józef Malinowski zarządzał majątkiem w Pławinku w latach 1860-1888. Próbuję ustalić kto był wtedy właścicielem majątku.
Znalazłam w tekach Dworzaczka taką informację :

"1327a (Dziennik Poznański) 1911
1911.9/II. + Tomasz Kozłowski, b. poseł do parlamentu, w Pławinku Pogrzeb w Górze. Podp. żona i rodzina Z wspomnienia pośm. Majątek swój Pławinek oddał córce Kazimierze Łyskowskiej. Później sprostowano, że zmarły posiadał dawniej nie Pławinek lecz Jaronty i że p. Kazimiera Łyskowska nie była jego córka, lecz córka jego przyjaciela".

:roll: :roll: :roll:

A tak prezentuje się dwór w Pławinku obecnie. Fotke zrobiłam osobiście na początku marca tego roku.....

Obrazek


pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 18:02 
Offline

Dołączył(a): 15 mar 2011, 22:19
Posty: 5
Dzięki z posty.

Kilka dni temu, dość przypadkowo, trafiłem na stronie www.polskiezabytki.pl na wzmiankę i fotkę z 2009 (N.B. kadrowaną dokładnie jak Twoje zdjęcie) dworku w Pławinku. Wydrukowałem zdjęcie w dużym formacie, dałem ojcu (83l) i wywołałem moc wspomnień, zadumy i wzruszeń. We wzmiance n.t. dworku było napisane, że pochodni on z przełomu IX/X wieku ale teraz wiem, że jest starszy.

Prawdę powiedziawszy zainteresowała mnie historia tego dworku i byłbym wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące jego historii i historii jego mieszkańców.

U ojca zachowało sie kilka zdjęć (m.in. zdjęcie zrobione na schodach do dworku) i jeśli je znajdzie, postaram się umieścić je na forum.

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 19:14 
Offline

Dołączył(a): 15 mar 2011, 22:19
Posty: 5
Trafiłem też na wzmianki dotyczące Tomasza Kozłowskiego:

...Ziemianin, działacz społeczny. Urodzony 30 stycznia 1840r. w Kórniku, powiat śremski. Mieszkał w Pławinku. Wniósł duże zasługi dla rozwoju kółek rolniczych. Wicepatron kółek rolniczych na powiat inowrocławski, członek Sądu Polubownego II instancji dla kółek rolniczych w powiecie inowrocławskim. Niezależnie sprawował funkcję Starosty Towarzystwa ,,Straż” na powiat inowrocławski, aktywnie udzielał się w szeregach Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego.
Zmarł 9 lutego 1911r. w Pławinku.

...1885 - "Gazeta Toruńska" doniosła, że do cesarza Wilhelma I udała się deputacja w sprawie niesłusznych wywłaszczeń na kujawskich wsiach. W jej skład wchodził m.in. Tomasz Kozłowski (1840-1911), właściciel ziemski z Pławinka, zasłużony dla rozwoju kółek rolniczych, od 1905 r. przewodniczący Towarzystwa Rolniczego Inowrocławko-Strzelińskiego.

Pozdrawiam
Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 19:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Kozłowscy na Pławinku

Przygotowuję książkę o Bielickich i Jaczyńskich, to z niej wysupłałem nieco danych. Książka ukaże się w maju tego roku. Promocja 21 maja w Bielicach pow. mogileńskim.

Jeśli pozwolicie to pomogę Wam rozwikłać tajemnicę Pławinka i Kozłowskich. Otóż, Pławinek należał w latach 30-tych XIX wieku do Anny Zawadzkiej (15.07.1800-4.06.1880), zamężnej (ślub w 1834 r. w Górze) za Piotra Czajkowskiego, która trzymała również rodzinny Łąkocin. Piotr był kapitanem 4 pułku piechoty w powstaniu listopadowym 1830-1831. Został odznaczony krzyżem złotym Virtuti Militari.

Następnie Pławinek dostał się w ręce Łyskowskich, a konkretnie Wilhelma Łyskowskiego (1827-1877). Był on synem Konstantego Łyskowskiego i Anny Rutkowskiej, którzy ślubowali w 1819 r. Wilhelm Łyskowski Poślubił Kazimierę Eleonorę Jaczyńską (1838-1915), córkę Kazimierza Ignacego (4.03.1795-29.12.1865) i Marianny z Rudnickich (14.07.1812-28.08.1891).

Spośród córek Kazimierza najbardziej utytułowaną była właśnie Kazimiera Eleonora (1838-1915). W 1859 r. Poślubiła Wilhelma Łyskowskiego (1827-1877) dziedzica Pławinka w powiecie inowrocławskim, dama Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice – Za Kościół i Papieża. Z korespondencji, jaka z Wielkiego Księstwa Poznańskiego docierała do rodziny do Francji, a która znajduje się w moich zbiorach, wyczytałem, że Łyskowskim urodził się (1862 r.) długo wyczekiwany syn, lecz wkrótce im zmarł. Ciężko tę stratę przeżyła Kazimiera, która już więcej dzieci nie miała. Swoje troski utopiła w niesieniu pomocy ubogim oraz w dziele wspierania Kościoła. Z listu pisanego przez Sylwestra Paruszewskiego dowiedziałem się o tejże tragedii, która wywarła ogromny wpływ na dalsze jej postępowanie, szczególnie niesienie pomocy bliźnim. Tak oto informował szwagra Tadeusza Jaczyńskiego, Sylwester, dziedzic na Obudnie:

Łyskowskim przybył tak długo wyczekiwany syn, tęgi chłopak, lecz niedługo się mogli nim cieszyć, bo krótko po chrzcinach umarł na koklusz, stąd zamiast spodziewanej pociechy nieutulony żal im pozostał, szczególnie ona uspokoić się nie może.

Na stare lata w Pławinku, u bratanicy Kazimiery Eleonory Łyskowskiej zamieszkał Michał Jaczyński, który sprzedawszy swe dobra Piaski bratu Kazimierzowi i przeniósł się właśnie do Pławinka. Tam też dokonał żywota 23 lipca 1873 r. Pochowany został w grobie familijnym w parafialnych Piaskach.

Po śmierci Kazimiery Eleonory Łyskowskiej, Pławinek przechodzi w ręce jej siostrzeńca Janusza Kozłowskiego. Wcześniej pomagał Kazimierze - po śmierci Łyskowskiego - Tomasz Kozłowski syn Jana i Antoniny z Ostrowskich. Janusz był synem Heleny Jaczyńskiej (ur. 18.10.1848 r.) córki Kazimierza Ignacego i Antoniego Kozłowskiego, dziedzica Kozłowa na Pomorzu i Kraśnicy koło Konina – ślub w 1867 r. w Piaskach.

Kozłowscy mieli następujące dzieci: Zbigniewa – zmarłego, jako dziecko; Janusza - który jako pierwszy trzymał po ciotce Pławinek, lecz młodo zmarł na płuca; Janinę zmarłą, jako pannę; Stellę – zmarłą, jako pannę; Karola – dziedzica Pławinka po Januszu; ks. Jerzego, prof. gimnazjum przy farze w Poznaniu (zobacz w wyszukiwarce Wielkopolscy Księża); Helenę – pannę, która posługiwała bratu ks. Jerzemu w poznaniu.

Synami Karola Kozłowskiego i Halki Skarbek Malczewskiej byli: Antoni (ur. 1928 r.) – inż. leśnik żonaty z Krystyną Nowicką (Szczecin) oraz Karola (ur. 1929, zm. w wieku 17 lat). Karol został rozstrzelany w 1939 r.

Może więcej wysupłam, ale potrzeba mi czasu i nie obiecuję, gdyż jestem „zabiegany”.

Pozdrawiam potomków Jaczyńskich po kądzieli!

Marian Przybylski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 19:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Zapomniałem dodać, że Pławinek Łyskowski nabył w 1859 r.

Wilhelm Łyskowski zmarł 26 czerwca 1877 r. w Pławinku

Zapominalski Marian - Słowianin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 20:55 
Offline

Dołączył(a): 15 mar 2011, 22:19
Posty: 5
To niesamowite. W ciągu kilku dni aż tyle Historii. Niskie pokłony.

Ja jestem synem wspomnianych Antoniego Kozłowskiego (ur. 1928, inż. leśnika) i ś.p. Krystyny Nowickiej. A mój syn (18 lat) ma na imię Łukasz. I wszyscy mieszkamy w Szczecinie.

Pozdrawiam
Mariusz Kozłowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Marian i dopiero teraz się objawiłeś! Oj mam z Tobą do pogadania:))
Mariuszu jeżeli chcesz to prześlę Ci pozostałe fotki Pławinka tylko musisz podać priva.

Pozdrawiam

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2012, 11:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Dla Beaty
http://www.wbc.poznan.pl/Content/98083/index.djvu
Goniec Polski 1850.09.04 Nr54 str.4 o niejakim Józefie Malinowskim.

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2014, 14:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Dopiero dziś przypadkiem trafiłem na ten wątek. Kozłowscy z Pławinka i Jaront to była bliska rodzina moich przodków Kozłowskich z Dulska. Tomasz Kozłowski (ur. 1840), o którym mowa powyżej wielokrotnie, był bratem mego przodka Maksymiliana Kozłowskiego (ur. 1843) żonatego z Kazimierą z Drwęskich. Ponieważ matka obu, czyli Antonina z Ostrowskich Kozłowska, w roku 1846 figuruje jako żona dziedzica Jaront, a Dulsk tez do nich wtedy należał (Tomasz i Maksymilian rodzą się w Dulsku), więc zakładam, że Tomasz później odziedziczył Jaronty, a Maksymilian - Dulsk (jego syn Witold posiadał ten majątek aż do 1939). Tyle w skrócie. O tej rodzinie mam dość sporo danych.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2016, 10:45 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 64
Panie Mariuszu!
Nazywam się Jerzy Kozłowski syn Stefana/który jest urodz.21.04.1924r. w Dulsku k.Góry, pow. Inowrocław/
Mój dziadek Witold/ syn Maksymiliana/ był kuzynem Pana dziadka Karola.
Cieszę się niezmiernie ,że w osobie Pana odnalazłem krewnego. Podaję swój email : jerzy.kozlowski52onet.pl proszę o niezwłoczny kontakt. jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2017, 13:15 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

Odnośnie Bolesta Kozłowskich z Dulska,Jaront ,Pławinka i Ich koligacji z moimi Antenatami jak i Krewnymi

Maksymilian Bolesta /Jastrzębiec/Kozłowski 1843-1915 powstaniec 1863 dziedzic d.Dulsk
oż.05.02.1866 Poznań Kazimiera Albina Hieronima h.Gozdawa Drwęska 1847-1919

[ Córka Hieronima 1808-1956 posesora Szczepic,Baborówka k/Szamotuł i Heleny h.Odrowąż Wilkońskiej 1827-1908
po śmierci Hieronima x 2v Wilkoszewski w 1871 kupuje za 80 tys.talarów d.Magnuszewice ]

Brat Heleny Wilkońskiej , Zygmunt 1832-1880 dr.praw,założyciel solanek inowrocławskich
oż 1v z Siostrą Maksymiliana , Lucyną 1841-1867

Siostra Maksymiliana i Lucyny Kozłowskich , Józefa Zofia 1838-1911 oż. 1856 Poznań Ludwik h.Samson Watta-Karczewski
1827-1870 dz.Czarnotek ,kalwin poch.w grobowcu Karczewskich w Zaniemyślu,Grobowiec istnieje

Brat powyższych Tomasz Jan Kozłowski 1839-1911 gospodarzy w Jarontach ,Które traci na subhaście 23.10.1886
Jaronty 236 ha kupuje J.Faibusch z Inowrocławia , Tomasz potem gospodarzy w Pławinku

Jaronty kupuje/kiedy ?/powiększając swoje dobra Łąkocin,Góra i Witów Adam h.Krzywda Znaniecki 1862-1919
/ Brat mojej Antenatki Franciszki oż.z Witoldem Braunkiem/
świetny rolnik,długoletni członek i prezes Kółka Rolniczego Łojewa i Szymborza , członek Rady Nadzorczej Cukrowni Mątwy.
Założył i przez 25 lat był dyr.Spółki Rolniczo-Kredytowej w Górze,był także członkiem wielu innych organizacji .
W czasie Powstania Wielkopolskiego pełnił z ramienia Powiatowej Rady Ludowej funkcę kontrolera niemieckiego starosty
a po odzyskaniu Niepodległości wybrany został pierwszym polskim starostą powiatu inowrocławskiego

Jego Syn Józef 1893-1939 w 1923 otrzymał Jaronty , był prezesem Kółka Rolniczego w Szymborzu i wiceprezesem
Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych,członek Związku Ziemian w Inowrocławiu
był znakomitym rolnikiem,kilka lat przed II w.ś przejął zarząd majątku Góra należący do Jego Brata Adama

W 1927 Józef Znaniecki z Żoną zaprosił Stanisława Przybyszewskiego poetę , barda Kujaw do Jaront
/ Ojciec St.Przybyszewskiego był nauczycielem Rodziny Znanieckich /
ST.Przybyszewski jak pisał - fatalnie się czuje zdrowotnie i chętnie odpocznie na wsi na Kujawach
niestety umiera tam 23.11.1927
historie Jego pobytu w Jarontach opisała Żona Józefa Maria z d.Łada Bieńkowska 1896-1977
info.z książki prof.Jerzego Dietla Znanieccy z Łakocina,Góry,Jaront i Witów na Kujawach

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL