Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lip 2008, 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Moje doświadczenie z Krankenbuchlager.Napisałem po niemiecku.Po trzech miesiącach odpowiedź , że nic nie maja. Po następnych 3 miesiącach pismo ,że oferują pomoc za tyle, a tyle i jeszcze z 5 takich listów w ciągu roku.
To tylko moje doświadczenie. Wcale tak nie musi być w Twoim przypadku.
Oni maja mało danych z I Wojny , gdyż wszelkie informacje musieli zniszczyć po przegranej wojnie, natomiast II Wojnę maja bogato udokumentowaną.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2008, 17:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 245
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!
Ja wysłałam mailem na adres poststelle@lageso.verwalt-berlin.de
(temat Eine Ahnenforschung) list tej treści:

Cytuj:

Sehr geehrte Damen, sehr geehrte Herren!
Ich suche Informationen über folgenden Personen:

1/ ............................., Geburtsdatum: ......................; Geburtsort: ...................., Kreis ...........
imię i nazwisko data urodzenia miejsce urodzenia powiat

Was für eine Gebühr soll ich machen? Wie ist eine Bankverbindung?
Für Ihre Hilfe danke ich Ihnen herzlich im voraus.
Ich verbliebe mit freundlichen Grüßen

Podpis: Imię nazwisko
adres, mail, telefon.

Hurtowo zapytałam w nim o 5 moich krewnych. Mniej więcej 4 miesiące temu otrzymałam odpowiedź, że znaleźli informacje o jednym i jeśli chcę ją otrzymać mam wpłacić na ich konto chyba 25 EUR. Po zrobieniu przelewu bankowego w ciągu bodajże dwóch tygodni otrzymałam dossier z pobytu jednego z krewniaków w różnych szpitalach za okres od 1914 roku do 1920 roku.

Można zatem napisać maila a potem uzbroić się w cierpliwość. Albo coś znajdą, albo nie.

Pozdrawiam

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2008, 18:37 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2006, 13:08
Posty: 118
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Witam pięknie,
A czy ktoś z Was może pochwalić się podobną skutecznością jak Ewa, ale w archiwach austriackich??
Z galicyjskim pozdrowieniem,
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2008, 21:45 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 239
Lokalizacja: Plewiska
Dzięki serdeczne za wskazówkę i wzór tekstu. Zaraz z niego skorzystam i jak radzisz cierpliwie poczekam co z tego wyniknie. Gorąco pozdrawiam.Nela.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2008, 16:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 245
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!
W ubiegłym roku zaczęłam z Waszą pomocą (a zwłaszcza Jurka) odtwarzać dzieje pomnika poległych mieszkańców Żerkowa w wojnie światowej i polskiej w latach 1914-1920 .
A oto, co udało się osiągnąć.
11 lipca ukazał się w Gazecie Jarocińskiej artykuł na temat pomnika, ale jakoś mam słabą nadzieję, że ktoś się odezwie.

Obrazek

Odwiedziłam Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie i od Pani Kustosz Muzeum dowiedziałam się, że jej mąż też próbował odtworzyć nazwiska z tablicy pomnika jak dotąd bezskutecznie. Jedyne to udało im się odcyfrować kilka nazwisk z fotografii. Oto one:

Piasecki Teodor
Podemski Ludwik
Pomykaj Michał
Rembikowski Seweryn
Sadowski Czesław
Sieradzki Jan
Samadzki Feliks
Staszak Stanisław
Szcześniak Franciszek
Świątek Jan
Szóstek ?
Watt? Leon

A nazwisk na tablicy było 55.

Z kolei ja z Księgi Zgonów Parafii Żerków spisałam nazwiska poległych w latach 1914-1920. Oto one w kolejności alfabetycznej:
Andrzejak Władysław
Andrzejewski Jan
Bajka Walenty
Banaszek Michał
Bednarek Jan
Bieszczan Andrzej
Bogaczyk Franciszek
Bogusławski Jan
Cichocki …………
Cichowski Stanisław
Dopierała Ludwik
Durczak Stefan
Frąckowiak Józef
Gmerek Michał
Gmerek? Antoni
Gościniak Michał
Górski Czesław
Górski Franciszek
Grzesiak Wojciech
Idziaszek Antoni
Idziaszek Jan
Idziaszek Marcin
Inowłodzki Józef Antoni
Jezierski Jan
Kaczmarek Józef
Karlik Walbertus
Kasprzak Franciszek
Knapowski Antoni
Kosiechniak Antoni
Kozłowski Jan
Krzyżaniak Stefan
Kubasik Simon
Kubiak Jan
Kubiak Marcin
Kubiak Wojciech
Ludwiczak Franciszek
Maciejewski Stefan
Mańkowski Michał
Mańkowski Walenty
Mazurkiewicz Władysław
Mędal? Wojciech
Michalski Marcin
Miernik Kazimierz
Mikołajczyk Antoni
Mioduszecki Józef
Młodziński Ignacy
Nadolski Marian
Nawrat Jan
Nowaczyk Stanisław
Nowaczyk Stefan
Nowak Jan
Nurski Michał
Paczkowski Tomasz
Piasecki Teodor
Pluta Leo
Płaczkowski Franciszek
Pomykaj Józef
Pomykaj Michał
Rychlik Walbert
Rzepecki Józef
Sik Roman
Skrzypczak Stefan
Sobczak Stefan
Sopniewski Jan
Stasiak Józef
Staszak Jan
Staszak Stanisław
Staszak Walenty
Szczepaniak Laurent
Szermak Franciszek
Szymański Jan
Świątek Stefan
Taszarek Władysław
Urbański Franciszek
Wachowczyn Władysław
Waszak Franciszek
Waszak Paul
Włodarczak Antoni
Wojciechowski Stanisław
Zawodny Antoni
Zdunek Michał
Zenker Antoni

Tu nazwisk jest 82 i tylko 4 pokrywają się z tymi na tablicy.

Obawiam się, że wobec absolutnej i zbiorowej amnezji mieszkańców Żerkowa w wywołanym przeze mnie temacie, niewiele więcej uda się osiągnąć.

Pozdrawiam

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2008, 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Ewo!
Dziękuję za miłe słowo.
Może nie wszystko jeszcze stracone?
W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej trafiłem na archiwalne roczniki "Gazety Jarocińskiej" z lat 1921-1939.
http://www.wbc.poznan.pl/publication/pu ... 5808&tab=3
Jeśli będziesz miała cierpliwość i przejrzysz wszystkie numery, być może znajdziesz tam informacje o budowie i uroczystości odsłonięcia tego pomnika. Może też opublikowano nazwiska bohaterów?
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2008, 05:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 245
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

problem polega na tym, że ja tę cierpliwość miałam i przejrzałam wszystkie dostępne w WBC numery Gazety Jarocińskiej i niestety bez powodzenia. Ba, nawet dotarłam do wnuczki inicjatora pomnika i też nic. Ci co cokolwiek pamiętali już nie żyją. A wspomnień swoich po prostu - z różnych względów - nie przekazali dzieciom. Teraz wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, by szukać w spuściźnie projektanta pomnika - poznańskiego architekta Mariana Andrzejewskiego, tylko na razie nie bardzo wiem, do kogo w tej sprawie się zwrócić.

Pozdrawiam

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2008, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 381
Lokalizacja: Stara Górka
Ewo!
Pozwoliłem sobie skorzystać z zamieszczonego przez Ciebie tekstu w j. niemieckim skierowanego do archiwum Landesamt fur Gesundheit und Soziales w Berlinie. Dziękuję!
Pisałem w sprawie moich dziadków którzy brali udział w I WŚ, oczywiście po stronie niemieckiej. Napisałem maila a odpowiedż otrzymałem pocztą, na adres domowy. Piszą, że niestety nie mogą mi pomóc lecz jako załącznik podają adresy archiwów w których mogę dalej szukać interesujących mnie informacji. Poniżej przedstawiam te adresy. Może się komuś przydadzą.
Pozdrawiam
Andrzej Siwiński
[img]D:\Archiwa%20w%20Niemczech[/img]

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2009, 10:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 12:15
Posty: 155
Lokalizacja: Poznań
W Mołodecznie nad rzeką Wilejką, stacjonował mój dziadek w latach 1927-29
Był w 86 Pułk Piechoty
Jeżeli masz zdjęcie tej osoby w mundurze to oznaczenie jednostki występowało na pagonach (numer jednostki)
Nie ma może ktoś zdjęcia grupowego z tych lat ?
Ja mam jedno zdjęcie i mogę udostępnić ale są bez mundurów :) chyba jakieś zawody albo gra zespołowa

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2009, 10:22 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
siwy napisał(a):
Pozwoliłem sobie skorzystać z zamieszczonego przez Ciebie tekstu w j. niemieckim skierowanego do archiwum Landesamt fur Gesundheit und Soziales w Berlinie. (...)
Pisałem w sprawie moich dziadków którzy brali udział w I WŚ, oczywiście po stronie niemieckiej. Napisałem maila a odpowiedż otrzymałem pocztą, na adres domowy. Piszą, że niestety nie mogą mi pomóc lecz jako załącznik podają adresy archiwów w których mogę dalej szukać interesujących mnie informacji. Poniżej przedstawiam te adresy. Może się komuś przydadzą.


I ja dostałem taką odpowiedź. A konkretniej, że od 1 lipca 2007 nie odpowiadają na zapytania prywatne, bowiem nie należy to już do ich zadań. Kierują faktycznie do innych archiwów. Mi podali adresy do archiwum WASt: http://www.dd-wast.de/ oraz archiwum we Freiburgu, do którego pisałem już wcześniej.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2009, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2009, 18:30
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
Witam Przemo,

mam dwa grupowe zdjęcia żołnierzy w mundurach , które załączam poniżej. Wśród żołnierzy jest brat mojej babki Johann Psarski ur. 19.XII.1890 w Golinie Wielkiej k/Bojanowa. Jak widać na zdjęciach na mundurach nie ma numerów jednostek. Do zdjęć załączam też tekst ze zdjęcia żołnierzy w pickelhaubach. Opis sporządziła moja babka, jest nam nazwisko jednego z polaków, którego nie potrafię odczytać. Sądzę że po wymienionej na zdjęciach miejscowości i numerze jednostki można ewentualnie ustalić nazwiska pozostałych Polaków.

Pozdrawiam,

Edward Zając

Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Edward
edward.zajac@wp.pl

Szukam:
- Zając - okolice Bojanowa, Kiekrza i Objezierza
- Psarski - okolice Bojanowa i Rawicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2009, 14:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
Walka Wolnioka Brat ?
Pozdrawiam, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2009, 15:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2009, 18:30
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
Pozdrawiam Pani Tereso.
Dziękuję za rozszyfrowanie kartki. Nie wiem co babcia miała na myśli pisząc te słowa?.
Myślę, iż jest to stwierdzenie, że na zdjęciu jest Walek Wolniak. Brak kropki po nazwisku powoduje, że słowo "brat"
rozpoczyna nowe zdanie. Rodzeństwu wcześnie umarła matka. Tak więc babcia wychowywała brata Johanna. Stąd w podpisie
stwierdzenie "syn i brat". Zdjęcia zrobiono w okresie 1914 - 1917.
Pozdrawiam. Edward.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Edward
edward.zajac@wp.pl

Szukam:
- Zając - okolice Bojanowa, Kiekrza i Objezierza
- Psarski - okolice Bojanowa i Rawicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Trochę grzebię w historii armii pruskiej. Na zdjęciu z pickelhaubami jest interesująca informacja: zdjęcie przedstawia grupkę żołnierzy z 16 Kompanii.....
Miejscem stacjonowania tej jednostki był Flensburg - to bardzo daleko, na Jutlandii; w Flensburgu było dawniej przejście graniczne niemiecko- duńskie. Często tamtędy przejeżdżam.
Czy możliwe jest powiększenie tabliczki lub odczytanie jej treści bezpośrednio z fotografii?
Co było przyczyną że Polacy służyli w tak daleko położonej jednostce?
Może uda się ustalić więcej szczegółów o tej jednostce / kompanii?
Jest wiele niemieckich portali poświęconych jednostkom wojskowym. Ale aby coś odszukać trzeba mieć jak najwięcej szczegółów.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Bogusławie, jeżeli w swoich poszukiwaniach natrafisz na jednostkę wojsk pruskich w Kilonii (niem. Kiel) w północnych Niemczech, to bedę bardzo wdzięczna za informacje. Mój pradziadek służył tam przed 1868r.
Pozdrawiam i dziękuję, Ina.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 20:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
ina napisał(a):
Bogusławie, jeżeli w swoich poszukiwaniach natrafisz na jednostkę wojsk pruskich w Kilonii (niem. Kiel) w północnych Niemczech, to bedę bardzo wdzięczna za informacje. Mój pradziadek służył tam przed 1868r.
Pozdrawiam i dziękuję, Ina.


Piszesz i masz !!!
Na początek proponuję przejrzeć ten link - zapewnia mnóstwo atrakcji.
Może nie jest to podanie danych "na tacy" ale .....
http://www.grosser-generalstab.de/tafeln/knoetel.html

Podobną - ale nie taką samą - chociaż nieco większą stronkę usunięto niedawno z "Wikipedii". Jeśli jeszcze mogę coś doradzić, to w GOOGLE należy poszukać "armia pruska w XIX wieku".
Jeśli uściślimy zakres poszukiwań to dla "Flensburg pokaże ok. 40 wyników, zaś dla "Kiel" - ok. 170 wyników.

Dużo informacji można także znaleźć na http://www.bundesarchiv.de/index.html - chociaż tutaj jest to bardziej czasochłonne.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Bogusławie, dziękuję.
W jednym z linków podanych przez Ciebie znalazłam mapę z rozmieszczeniem regimentów w Europie - Garnison-Karte von Deutschland 1897 .
Może komuś uda się odczytać jaki regiment stacjonował w 1897r w Kiel (na mapie kwadrat: 10/12 x 54)? Nie potrafię odczytać zapisu przed cyfrą: 85. Na stronie brak jest akurat wyjaśnienia dla regimentu 85 - jaki to rodzaj wojska.
http://www.grosser-generalstab.de/adjutant.html
W odnośniku : Die deutschen Regimenter bis 1914

Pozdrawiam, Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2009, 18:30
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
Witaj Bogusławie.
Dziękuję za informację o Flosenburgu. Znalazłem tę miejscowość na mapie. Niestety poza nazwą miejscowości odczytałem jedynie: Zur Erinnerung au du 16 Korp. Na innych kartkach przedstawiających grupy żołnierzy w szpitalu (2 karty z 1915-16r.), są nazwy jednostek: 12 Comp. Inf. Reg.333. 81 Diwizjon i miejscowości; Erfurt i Stargard.
Pozdrawiam.
Edward.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Edward
edward.zajac@wp.pl

Szukam:
- Zając - okolice Bojanowa, Kiekrza i Objezierza
- Psarski - okolice Bojanowa i Rawicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2009, 00:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 00:36
Posty: 19
Lokalizacja: Leszno
Jeśli mogę to kilka drobnych dopowiedzeń do tego zdjęcia: Napis zaczynający się od słów: "Zum Erinnerung an die 16 Korp (...)" oznacza - "na pamiątkę w 16 Korpusie". Miejscowośc nazywa się Flensburg a nie Flosenburg. Z opisu na odwrocie zdjęcia wynika ze to jest tresc korespondencji Jana do swojej siostry. On pisze min ze jest tam siedmiu Polaków, także brat Walka Wolnioka i opisuje, gdzie on stoi na zdjęciu. Tyle zdołałem rozszyfrowac. Niestety treśc za "16 Korp" jest nieczytelna, choc nie wiem czy tam nie ma słowa "Vogel".

_________________
Pozdrawiam
Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2009, 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2009, 18:30
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
Witam SamOn.
Dziękuję za uwagi - pomyliłem nazwę miejscowości. Tych 7 Polaków, tak jak i mój kuzyn oraz Walek Wolnioka
mogą pochodzić z okolic Rawicza i Leszna, skąd pochodzi autor kartki.
Pozdrawiam. Edward.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Edward
edward.zajac@wp.pl

Szukam:
- Zając - okolice Bojanowa, Kiekrza i Objezierza
- Psarski - okolice Bojanowa i Rawicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2009, 20:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
No to bawimy się dalej! :wink:
Jeśli chodzi o Stargard, to oczywiście dzisiejszy Stargard Szczeciński; zaś podane numery dotyczą prawdopodobnie jednostek tam stacjonujących.
Dla mnie ciekawym jest właśnie Flensburg - dlaczego taki kawał drogi wieziono rekrutów?
Gdyby to była jakaś specjalistyczna jednostka - miałoby to sens; póki co - nie znajduję przekonywującego uzasadnienia.
Przepraszam - temat pokrewny moim zainteresowaniom ale nie genealogicznym, więc nie będę się zbytnio angażował w przeglądanie dalszych materiałów nie związanych z moimi poszukiwaniami, ale podam kolejne "sznureczki", które mogą być przydatne innym forowiczom:
http://www.verwaltungsgeschichte.de/flensburg.html
http://territorial.de/index.htm
http://www.preussenweb.de/preussstart.htm - mapka z Flensburgiem, tutaj proponuję cofnąć się do strony głównej i stamtąd rozpocząć poszukiwania; Flensburg (Flensborg) znajduje się obok literki " E" w pionowym napisie "Schleswig" ( po prawej stronie E- to tak dla ułatwienia).
Pozdrawiam ; Bogusław

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2009, 21:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
ina napisał(a):
Bogusławie, dziękuję.

Może komuś uda się odczytać jaki regiment stacjonował w 1897r w Kiel (na mapie kwadrat: 10/12 x 54)? Nie potrafię odczytać zapisu przed cyfrą: 85. Na stronie brak jest akurat wyjaśnienia dla regimentu 85 - jaki to rodzaj wojska.
Pozdrawiam, Ina

Moim zdaniem zapis brzmi 85/GL.
Wg legendy mapy garnizonów - G = Garde i to w dwóch kolorach; nie widać tam jednak L - nie mam na to pomysłu. Może niedokładnie odczytałem? Mapę powiększałem kilkakrotnie.....
Czy zdjęcie na: http://www.grosser-generalstab.de/regiment/garde/steuerung/gg2f.html nie przedstawia wojaków w mundurkach takich jakie mają na jednym z zdjęć poniżej? Spróbuj na tych stronach.
Dodatkowo w GOOGLE wstawiłem: Die deutschen Regimenter bis 1914 -wyszło ponad 35.000 wyników - jak na aktualną godzinę - trochę za dużo; więc wstawiłem dodatkowo "Kiel" - tylko ok. 4300 - trochę mniej, ale i tak zbyt dużo....
Spróbuj tym śladem - może coś wyjdzie.
Pozdrawiam - Bogusław.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2009, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
No, Boguslawie, to na jutro mam robótkę. Dziękuję. Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2009, 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Hmmm....
W razie problemów mam jeszcze kilka takich sznureczków.....
Korzystam też z wiedzy innych forowiczów - pasjonatów epoki napoleońskiej, armii pruskiej, itp... - np: http://www.poniatowski.org.pl/ lub http://www.historycy.org/
To tylko przykłady narzędzi, z których korzystam w swoich poszukiwaniach. A nie są to poszukiwania genealogiczne. Z tymi raczej nie mam problemów. Przynajmniej w przypadku moich "starszych"....
Wielkopolska jest w miarę dobrze zindeksowana, w archiwach też można łatwo coś odszukać...
Ale...
No właśnie jest też i "ale". Dotyczy to przodków mojej żony- prawdziwej Kaszubki. Tutaj z dokumentami jest pewien problem. Trochę wyjaśnień dlaczego? jest np. tutaj: http://www.bytow.pl/info/index11.php
Z racji częstej zmiany panujących na tych ziemiach trzeba nieźle pokombinować żeby ustalić co i gdzie się aktualnie znajduje ..
Byliśmy w woj. koszalińskim, od 1975 r. w słupskim, teraz jesteśmy z pomorskim. Każdej takiej zmianie nie zawsze towarzyszył porządek w archiwaliach...
Mam wiele informacji o tym, że wiele pomocnych mi dokumentów prawdopodobnie mogę znaleźć w archiwach Bydgoszczy, Olsztyna, Szczecina....
Dlaczego tam?

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2009, 22:23 
Offline

Dołączył(a): 25 lis 2008, 12:44
Posty: 28
Lokalizacja: Złotniki
Witam, po raz pierwszy chcę wystapić na forum, gdyż dopiero od niedawna zająłem się poszukiwaniem przodków. Również poszukuje informacji o moim pradziadku, który uczestniczył w I wojnie światowej w armii pruskiej i zginął w Gorlicach. Udało mi się znależść na wcześniej cytowanej stronie: http://www.denkmalprojekt.org

Polecam także strony:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl
http://www.cruxgaliciae.org
http://www.polegli.tgcp.pl
http://www.1wojna.pl

ciekawe strony w jezyku rosyjskim na temat IWŚ:
http://ah.milua.org
http://militera.lib.ru

Pozdrawiam serdecznie

Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2009, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2008, 14:43
Posty: 193
Lokalizacja: Żerków
Witam.Mam zdjęcie grobu z I wojny światowej i jest kłopot z określeniem tego cmentarza.Podobno to miejscowość o nazwie Suchorzewo lub podobnie.Władek

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f58 ... 6aa54.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2010, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Magazyn historyczny Mówia wieki.
informacje o stratach 1914-1918
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=2931

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2010, 21:36 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2010, 16:23
Posty: 32
Lokalizacja: Kalisz/Dębe
W Kaliszu jest cmentarz na którym jest sporo grobów z I WŚ,Leżą tam żołnierze Polscy,Niemieccy,Rosyjscy,Węgierscy a nawet jeden żołnierz wyznania muzułmańskiego.
Jeśli ktoś chce to dysponuję sporą liczbą fotografii z tego cmentarza ,które chętnie udostępnię

_________________
Marcinkowscy-Września,Gniezno,Mielżyn,Inowrocław.
Zamiara - Kamieniec(pow.Mogilno),Szemborowo(pow.Września).
Nowaczyk - Szemborowo(pow.Września).
Kwiatkowscy - Skarboszewo , Mielżyn(pow.Września)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2010, 22:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
Witajcie
w imieniu p. Neli przesyłam zapytanie - czy ktoś się orientuję, jaką formację wojska pruskiego przedstawiają żołnierze na załączonej fotce?
Dodam, iż pan trzymający spust jest dziadkiem p. Neli.
Obrazek

pozdrawiam
JacoL

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 14:36 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 239
Lokalizacja: Plewiska
Witam!
Dziękuję serdeczne Jackowi za umieszczenie zdjęcia na forum.
W uzupełnieniu dodam,że dziadek urodził się w 1883 roku a w czasie I Wojny Światowej /wcielony do armii pruskiej/ walczył na froncie wschodnim i został ranny pod Nowogródkiem. Może to w jakiś sposób pomoże określić formację, w której dziadek odbywal służbę wojskową.
Pozdrawiam. Nela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Nelu,

Chyba większe szanse na informacje (których może nawet się nie spodziewasz:-) ze zdjęcia masz zadając pytanie w tym miejscu:
http://forgen.pl/forum/viewforum.php?f=34

Musiałabyś jednak umieścić zdjęcie w lepszej rozdzielczości (to na imageshack jest mikroskopijne) + powiększenie szczegółów umundurowania. Zerknij najpierw na wątki z tego działy Forgenu i będzie wiadomo o co chodzi.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2010, 16:05 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 239
Lokalizacja: Plewiska
Witaj Tomku! Dziękuję za podane informacje. Ponownie poprosiłam Jacka o przysługę i umieszczenie tego zdjęcia na Forgenie. Ja niestety jestem z pokolenia,które ma trudności z niektórymi czynnościami dot.obsługi komputera ,zwłaszcza ze zdjęciami /dla mnie "czarna magia"/.
Jeszcze raz dzięki za radę. Pozdrawiam Nela. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2010, 18:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Witam !

Dopisuję ciekawy,godny polecenia link, aut.Warcisława Machury, o poległych żołnierzach od 1806-1945 ,pomniki ,dużo polskich nazwisk.

http://www.wojna.machura.slupsk.pl/

http://www.statystyki.machura.slupsk.pl/

http://www.szczecinek.machura.slupsk.pl/

Pozdrawiam

Ela P.

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2010, 13:09 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
Może ktoś jeszcze szuka pradziafda z EWK ? Ja znalazlem chyba brata Franciszka mojego pradziada Piotra. Tutaj, w tym tekście natrafilem na gefrajtra Josefa Skrzyczyka aus Posen /cmentarz z WWI - Wiaczyn Dolny k.Łodzi/:

Cytuj:
- O groby Polaków trzeba dbać, a nie ruskich i niemieckich zaborców - poucza ktoś na internetowym forum "Gazety".

Na zniszczonych grobach można czasem odczytać nazwiska tych "zaborców". Cmentarz w Wiączyniu. Z prawej leżą Niemcy. Wystarczy pochylić się i zetrzeć mech z betonowych tabliczek. "Gefreiter Józef Skrzyczyk, Posen". W pamiętniku Aleksandra Todorskiego, dowódcy kompanii saperów 24 pułku syberyjskiego, czytam nazwiska żołnierzy walczących pod Łodzią: Piotr Jakubiak, Władysław Meszliński, Adam Wołosik, Adolf Kondracki, Franciszek Matusiak...

Igor Ładygin, historyk z Nowosybirska: - Pułki były syberyjskie tylko z nazwy. Uzupełniały stan osobowy w Warszawie i na Mazowszu. Wcielano do nich Polaków.

Ci Polacy nie trafili do Legionów. Dziś nikt ich nie pamięta. Jeszcze jeden powód, żeby zająć się Bitwą.


zrrodlo : http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... stcount=25

Pradziad zmarl blisko 2 lata pożniej. Odnalazlem Go na krakowskich Rakowicach.

Pozdrawiam
-------------------------
Andrzej

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lis 2010, 20:08
Posty: 26
Witam wszystkich
Na początku chcę powiedzieć, że forum jest kapitalne. Wręcz się oderwać nie mogę. Wreszcie znalazłam czas, by napisać parę słów. A oto moja historia o dziadku w pruskim mundurze.
Władysław Schwarz, mój dziadek cioteczny, urodził się w 1894 r. w Jabłkowie (pow. wągrowiecki). Był pierwszym synem owczarza z jabłkowskiego dworu. Powołany, jak wielu jego rówieśników, do armii pruskiej stacjonował najpierw w Gnieźnie, później w Krekowie pod Szczecinem i w Biedrusku pod Poznaniem. Swój szlak bojowy rozpoczął w styczniu 1915 r. we Francji. W maju trafił do Galicji, a w lipcu do Rosji. Do domu niestety nie wrócił. Matka jego ponoć do końca swego życia wierzyła, że wróci (zmarła w 1952 r.). 10 sierpnia 1915 r. "kompania moja leżała nad torem kolejowym prowadzącym z Chołma do Brześcia w rezerwie. O 9 tej przed południem odebraliśmy rozkaz przyjść naszej II kompanii z pomocą, Rosyanie bowiem zajęli częściowo jej okopy i od strony naszych ogniem karabinowym prażyli. Wśród gradu kul karabinowych i artyleryjskich dostaliśmy się około 10 tej na miejsce w pobliżu wioski Rudka. Na godzię 11 tą był naznaczony szturm. Rosyanie leżeli przed nami o jakieś 300 metrów, my zaś w okopach, ś. p. Władysław obok mnie na lewym skrzydle kompanii naszej. Przed szturmem umówiliśmy się z Władysławem, że, o ile jeden z nas padnie, to drugi postara się o to żeby własność jego nie zaginęła, tylko ją zwrócono krewnym. Wspólnie odmówiliśmy krótką modlitwę, polecają duszę naszą Bogu i dalej napszud. Kolumna nasza jak jeden mąż wyskoczyła z rowu idąc na Moskala. [...] Na raz woła Władysław "tu z lewej strony Rosyanie się do nas zbliżają". Wzięliśmy ich porządnie pod nasz ogień, tak że się cofnąć musieli [...] nareszcie nasi do drugiego szturmu idą. Ogień nasz dwoimy-słyszę naraz jęk po lewej stronie odemnie-Władysław nie strzela już -Boże co mu jest!-Obowiązek nie pozwala mi iść do niego; lecz kilka minut tylko a nasi już są w okopach-zwyciężyliśmy. Idę do Władysława żyje jeszcze, lecz nie może mówić, zmówiłem głośno modlitwę za niego, ciesząc się że mnie zrozumiał, bo widziałem jak ręce złożył, a usta coś cichle szeptały. Zmarł biedak po krótkiej chwili, ugodzony kulą karabinową w głowę [...]"- tak pisał jego kompan Kazimierz Siczyński w 1916 r. Po Władysławie zostały mi listy, a dokładnie 109 listów, które opowiadają jego osobistą historię, jego przeżycia z jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Szczęśliwie się uchowały, na strychu w domu rodzinnym. I jeszcze jego zdjęcie, które sobie zrobił w Biedrusku. Przez kilkadziesiąt lat zapomniany teraz przywracam go rodzinnej pamięci.
Pozdrawiam
Ala


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2012, 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2011, 22:50
Posty: 47
Poszukuję tropów dotyczących : Infanterie-Regiment von Stülpnagel (5. Brandenburgisches) Nr.48 Cüstrin III Armee Korps- trasy przemarszów, walki, itd

Poszukując grobów Polaków w Armii pruskiej, naprawdę polecam http://www.volksbund.de
Są trochę nazbyt "niemieccy" ale można tam znaleźć sporo wiadomości.

_________________
Czym różnią się historycy od Boga??? Bóg nie może sfałszować Historii!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2012, 01:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Alu, te znaleziska rodzinne na strychu /juz chyba pare osob tutaj na forum znalazlo na strychu skarby/,
to sa absolutnie kawalki polskiej historii. To tak jakbys wygrala w Totolotka genealogicznego.
Gratuluje i zazdroszcze po cichu :wink:

Ps. Dziel sie z nami ciekawa trescia oraz nazwiskami, ktore tam byc moze znajdziesz w tresci tych
listow.

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2013, 09:40 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Wracając do początku tematu, a mianowicie odkrycia grobu Franciszka Wolniewicza, miałem ostatnio okazję być w Niemczech i odwiedzić grób. Spotkałem się z panem Martinem, który oprowadził mnie po cmentarzu i wskazał grób. Zapaliłem znicz, pomodliłem się i tak po kilku latach historia znalazła swój finał. Poniżej kilka zdjęć, w tym p. Martin Galle, dzięki któremu odkrycie stało się możliwe.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2013, 13:49 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
Witam,
W nawiązaniu do postu Ewy z 19-11-2018 zamieszczam wykaz rannych,zaginionych i poległych w I Wojnie Światowej z Żerkowa.Wykaz powstał przy pomocy przeglądarki ze strony http://www.genealogy.net

Last name First name Ort
Baraneck Stanisl. Zerkow, Zarotschin
Barankiewicz Johann Zerkow, Jarotschin
Bartniczak Stephan Zerkow, Jarotschin
Bartniczak Stephan Zerkow, Jarotschin
Bednarek Valentin Zerkow. Jarotschin
Biolik Paul Zerkow, Pleß
Bittner Andreas Zerkow, Jarotschin
Bittner Andreas Zerkow, Jarotschin
Bittner Josef Zerkow, Jarotschin
Bittner Josef Zerkow
Bittner Josef Zerkow, Posen
Bocksch Felix Zerkow, Posen
Bocksch Max Zerkow, Jarotschin
Bogulawski Edwin Zerkow, Jarotschin
Borowski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Borowski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Borowski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Brummer Hermann Zerkow
Brummer Nathan Zerkow, Wreschen
Brychczynaki Stefan Zerkow, Jarotschin
Chwalinski Thomas Zerkow, Kreis Jarotschin
Cybertowitz Wenzel Zerkow, Jarotschin
Dabrowski Johann Zerkow, Jarotschin
Dabrowski Johann Zerkow
Dembinski, von Thaddäus Zerkow, Jarotschin
Deplewski Josef Zerkow, Jarotschin
Dostatni Stanislaus Zerkow, Kreis Jarotschin
Droszewski Watzlav Zerkow, Jarotschin
Felicki Johann Zerkow, Jarotschin
Felicki Johann Zerkow, Jarotschin
Gajewski Andreas Zerkow, Jarotschin
Galaska Edmund Zerkow, Jarotschin
Garlinski Franz Zerkow, Jarotschin
Gerth Max Zerkow
Gerth (nicht Gerber) Max Zerkow
Gogulski Franz Zerkow, Jarotschin
Golinski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Gorzelanczik Ludwig Zerkow, Jarotschin
Grafeck Josef Zerkow, Jarotschin
Grajeck Josef Zerkow
Handke Johann Zerkow, Jarotschin
Hirsch Georg Zerkow, Jarotschin
Hirsch Hugo Zerkow, Jarotschin
Jaskowiak Valentin Zerkow, Jarotschin
Jeleniewski Andreas Posen-Zerkow, Jarotschin
Jeskowiak Stanislaus Zerkow
Kentner Hans Zerkow
Kentner Hans Zerkow, Jarotschin
Kentner Maximilian Zerkow, Jarotschin
Keukowski Johann Zerkow, Kr. Jarotschin
Klimke Josef Zerkow, Jarotschin
Klimke Josef Zerkow, Posen
Klimpke Carl Zerkow, Kreis Jarotschin
Klupsch Josef Zerkow, Krotoschin
Knapowski Anton Zerkow, Jarotschin
Knapowski Anton Zerkow, Kreis Jarotschin
Kopielski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Kopielski Stefan Zerkow
Kornaszewski Edmund Zerkow, Jarotschin
Kosel Georg Zerkow, Jarotschin
Krell Ignatz Zerkow, Jarotschin
Krell Ignatz Zerkow, Jarotschin
Krnkowski Stanislaus Zerkow
Krukowski Johann Zerkow, Jarotschin
Krukowski (nicht Keukowski) Johann Zerkow
Krygiel Lorenz Zerkow, Jarotschin
Kujawa Leonhard Zerkow, Jarotschin
Lewitzki Alfons Zerkow, Jarotschin
Luczinski Ladislaus Zerkow, Jarotschin
Malinowski Thomas Zerkow, Jarotschin
Malinowski Thomas Zerkow, Jarotschin
Malinowski Thomas Zerkow
Mamlok Simon Zerkow, Jarotschin
Mamlok Simon Zerkow
Matecki Stephan Zerkow, Jarotschin
Matecki Stephan Zerkow
Matecki Wanzesl. Zerkow, Jarotschin
Mendlewski Adalbert Zerkow, Jarotschin
Michalak Franz Zerkow, Jarotschin
Michalak Peter Zerkow, Jarotschin
Michalkiewicz Stephan Zerkow, Jarotschin
Michalkiwitcz Stephan Zerkow, Jarotschin
Mieskiewicz Viktor Zerkow, Jarotschin
Mikolajczak Adam Zerkow, Jarotschin
Nawrocki Franz Zerkow, Kreis Wreschen
Obeczny Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Olgrezymeck Stanislaus Zerkow, Posen
Patcecki Zerkow, Pleschen
Pawlowska Zenon Zerkow, Jarotschin
Pawlowski Eduard Zerkow, Jarotschin
Pawlowski Josef Zerkow
Peglow Emil Zerkow, Kolberg
Piasecki Stephan Zerkow, Jarotschin
Piasecki Theodor Zerkow, Jarotschin
Pietczak Joseph Zerkow, Jarotschin
Przywarski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Ptasczynski Heinrich Zerkow
Ptaszynski Heinrich Zerkow, Jarotschin
Rauhut Stefan Zerkow, Jarotschin
Rembacz Stanisl. Zerkow, Jarotschin
Ruszkiewicz Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Rybacki Wladislaus Zerkow, Jarotschin
Sadowski Czeslaus Zerkow, Jarotschin
Schade Heinrich Zerkow, Jarotschin
Schade Heinrich Zerkow
Schulz Paul Zerkow, Lübben
Seidel Albert Zerkow, Jarotschin
Slominski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Slommiski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Susemihl Edmund Zerkow, Jarotschin
Susemihl Waldemar Zerkow, Jarotschin
Szmytkowski Wazlaw Zerkow, Jarotschin
Unijewski Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Wawrzymak Stanislaus Chrzan b. Zerkow i. Pos.
Wegener Alfons Zerkow, Jarotschin
Wienert Julius Zerkow, Posen
Wierkowsky Anton Zerkow, Jarotschin
Wittke Leopold Zerkow, Jarotschin
Wozniak Stanislaus Zerkow, Jarotschin
Zakrzewski Ignatz Zerkow, Jarotschin
Zalesiak Andreas Zerkow, Jarotschin
Zalesiak Anton Zerkow
Zimniewicz Zerkow, Pleschen
Zimniewicz Zerkow
Zorek Raphael Zerkow, Jarotschin
{Ga}jewski Andreas Zerkow, Jarotschin
Rembikowski Wladislaus Zerko, Kreis Jarotschin
Rudolph Albert Zerko, Jarotschin
Altmann Abrah. Jerkow, Jarotschin
Brychczynski Wladislaus Jerkow, Kreis Jarotschin Preußen 21
Pozdrawiam,
Darekw

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2018, 13:20 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2008, 14:43
Posty: 193
Lokalizacja: Żerków
Po 10 latach ciszy chciałbym powrócić do tematu pomnika w Żerkowie ,
wiem że nie ma tablicy z nazwiskami poległych ,ale w księgach parafialnych Żerkowa po roku 1923 jest odrębny wpis 88 osób poległych w czasie I wojny światowej i wojnie polsko-bolszewickiej .
W tabelach tych podany jest data zgonu , wiek , miejsce zamieszkania ,jednostka wojskowa .rodzice oraz w adnotacjach jest czasami zaznaczony akt USC w Żerkowie
A oto polegli z Żerkowa i Żółkowa w kolejności zgonu
Ludwig Dopierała
Tomasz Malinowski
Czesław Górski
Antoni Zenker
Stefan Świątek
Władysław Wachowczyk
Feliks Snowadzki
Andrzej Kościelniak
Antoni Knapowski
Michał Gościniak
Stanisław Staszak
Polikarp Cichocki
Walenty Staszak
Józef Frąckowiak
Franciszek Szcześniak
Antoni Mikołajczak
Jan Jezierski
Jan Bogusławski
Stanisław Nowaczyk
Józef Pomykaj
Teodor Piasecki
Antoni Włodarczak
Franciszek Ludwiczak
Józef Rzepecki
Marcin Michalski
Andrzej Bieszczak
Stefan Maciejewski
Wojciech Mędlewski
czyli 28 osób

Władek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2020, 14:40 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
A propos pochodzenia z rejonu granicy niemiecko(a wtedy-prusko-) duńskiej: mój daleki krewny miał przodka,którego korzenie wywodzą się z Sonderburga (Sonderborg po duńsku), z duńskiej rodziny Iversenów po kądzieli.Przodek po linii męskiej wżeniony w panią Iversen urodził się po stronie niemieckiej tej granicy.Jego potomek nie miał za dużej ochoty ginąć za kajzera,więc został żandarmem pieszym.Nachodził się w życiu,zawędrował najpierw służbowo w okolice Pasłęka,potem-do Kwidzyna,a potem - do Wielkopolski,w okolice Kępna i Ostrowa.W międzyczasie się ożenił w Wielkopolsce i został nazwijmy to po dzisiejszemu - ochroniarzem i na tym stanowisku dosłużył się uznania jako zasłużony w swej dziedzinie Wielkopolanin:-) Niektórzy jego krewni nie spolonizowali się,ale też nie za bardzo ochoczo walczyli za pana z wąsikiem i grzywką.Jeden z nich był wartownikiem w obozie przy produkcji rakiet i doczytałem, że wraz z kolegami nie za bardzo się znęcali nad więźniami tam pracującymi.Mam nadzieję,że nie za bardzo odjechałem od tematu postu w dygresje.Jeżeli tak,to-przepraszam.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2020, 16:18 
Offline

Dołączył(a): 02 cze 2013, 19:25
Posty: 27
Lokalizacja: Miłosław/Witkowo
Ma ktoś informacje o Landsturm-Bataillon I, Schroda?
Walczył tam ( i zaginął) pradziadek mojego kolegi. Niestety, wujek google niewiele pomaga.
Chodzi mi o to gdzie walczyli od 01.01.1915 do końca 1915 roku.
Ktoś coś?

_________________
Pozdrawiam Sławomir
Szukam, szukania mi trzeba

Poszukuję: Dostatni z Siedlemin i okolice, Głowaccy Miąskowo, Środa Wlkp. i okolice, Wesołowscy Łódź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2020, 16:57 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Polecam stronę des.genealogy.net
Tam są Verlustlisten 1. Weltkrieg
Przeważnie jest podane miejsce zdarzenia oraz jednostka wojskowa.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2020, 20:31 
Offline

Dołączył(a): 02 cze 2013, 19:25
Posty: 27
Lokalizacja: Miłosław/Witkowo
janusz59 napisał(a):
Polecam stronę des.genealogy.net
Tam są Verlustlisten 1. Weltkrieg
Przeważnie jest podane miejsce zdarzenia oraz jednostka wojskowa.
Pozdrawiam
Janusz

Właśnie stamtąd wiem o jednostce, ale nie ma nic wiecej, tylko data bitwy/zdarzenia.

_________________
Pozdrawiam Sławomir
Szukam, szukania mi trzeba

Poszukuję: Dostatni z Siedlemin i okolice, Głowaccy Miąskowo, Środa Wlkp. i okolice, Wesołowscy Łódź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2020, 10:40 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Służba wojskowa jest obowiązkiem obywatela służenia swojemu państwu (w tym wypadku utożsamianego z nim cesarza) w wojsku jako żołnierz. W Niemczech nowoczesny pobór został wprowadzony w Prusach w 1814 r. przez reformę Hardenberga-Steina. Inne państwa niemieckie poszły tym przykładem.
W wojsku były kontyngenty: służba czynna, rezerwa, landwera, landszturm. Landszturm to jednostki pospolitego ruszenia.
Inspekcja Landwery w Poznaniu (Landwehr - Inspektion Posen) kierowała odpowiednimi okręgami dowodzenia. Inspekcja Landwery powoływała oddziały landszturmu.
Ten dotyczący Wrześni znajdował się w Środzie Wlkp. Powiat Środa i Września należał do V Korpusu Armii i podlegał 20 Brygadzie Piechoty Landwery włączonej do 10 Dywizji Piechoty.
Jednak koszary znajdowały się we Wrześni, stąd organizacja oddziału z nazwą Środa we wrzesińskich koszarach, gdyż Środa koszar nie posiadała.
Organizacja armii niemieckiej zakładała dwa powołania: pierwsze dotyczyło wieku od 17 do 39 lat a drugie wieku od 39 do 45 lat.Jak się później okazało datę ostatnią przesuwano.
W przypadku wojny powołani do służby muszą uczestniczyć w obronie ojczyzny po otrzymaniu wezwania. Landszturm powinien działać na rzecz ochrony obiektów ważnych z punktu widzenia wojska np. dworce kolejowe, mosty, obozy jenieckie, zabezpieczając tyły wojsk, a przy tym uwalniając z tego obowiązku regularne wojska niezbędne na froncie.
Obowiązek landszturmu był oparty na § 20 niemieckiego kodeksu wojskowego z 22 listopada 1888 r. Wszyscy poborowi w wieku od 17 do 45 lat zostali poddani służbie w landszturmie, jeśli nie byli w wojsku lub marynarce wojennej. Dotyczył ten obowiązek także bezpaństwowców.
Z tego obowiązku zostały wyłączone osoby, które przeszły na emeryturę z powodu dolegliwości fizycznych lub psychicznych jako trwale niezdolni do służby w wojsku, lub marynarce wojennej, karani kryminaliści, karnie usunięci z wojska, pozbawieni praw obywatelskich.
Zasadniczo landszturm miał chronić państwo jako niezmienna służba w granicach państwa, jednak w przypadku wojny landszturm można było wykorzystać do uzupełnienia armii i marynarki wojennej, a także poza granicami Niemiec.
Powiat wrzesiński podlegał pod względem rekrutacji wojska urzędowi rekrutacyjnemu w Środzie, stąd też tu we Wrześni znalazły miejsce oddziały landszturmu oznaczone jako:
-V.17 – 1.Landsturm-Infanterie-Bataillon Schroda, przebywający krótko w koszarach oraz
-V.18 – 2.Landsturm-Infanterie-Bataillon Schroda, utworzony 30.08.1914 r. przez Zastępczą Główną Komendę V Korpusu Armii (komenda podstawowa poszła na front) a zmobilizowany w dniu 25.02.1916 r.
Jego 1 Kompania stała się później 2 Kompanią 10 Landsturm Bataillon Poznań (V.43), który podlegał Inspekcji Generalnego Gubernatorstwa w Warszawie.
Batalion V.18 został skierowany na front wschodni a ściślej do służby na terenach okupowanych.
Okupacyjne władze niemieckie na zdobytym terenie rosyjskim wprowadziły linie kordonu wewnętrznego. Powstały w styczniu 1916 r. wzdłuż rzek. Biebrzy, Narwi i dalej przez centralne obszary Mazowsza aż do granicy z Austro-Węgrami w Zagłębiu Dąbrowskim.
Funkcję inspektora całej linii kordonowej pełnił w 1918 r. mjr piechoty landwery Giesel, dowódca 2.Landsturm-Infanterie-Bataillon Schroda (V. 18), a kordon podzielono na odcinki (Abschnitt), które zostały obsadzone przez kompanie średzkiego batalionu. Przykładowo Ostrołęka i Łomża podlegały komendzie Odcinka Łomża (Abschnittskommando der Sperrlinie Lomza). Tu służbę pełnili w latach 1916–1918 żołnierze 2. Kompanii 2. Batalionu Landszturmu ze Środy Wlkp.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2020, 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2016, 12:15
Posty: 48
Witam !
Poszukuję wszelkich informacji na temat szlaku bojowego formacji - Landwer.Infanter.Regiment Kr.37,8 Kompag.
II Bataillon Posen 10.10.1914 r.Tomaszow. Gdzie mogę uzyskać informację na temat walk tych jednostek w w roku 1917 /1918.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 19:08 
Offline

Dołączył(a): 10 cze 2020, 16:32
Posty: 11
Prababcia całe życie twierdziła, że miała troje rodzeństwa. Mimo wyjazdu na Śląsk utrzymywała z nimi kontakt. Jej dzieci odwiedzające czasem Poznań też wiedziały tylko o tej trójce. Przeglądając akta udało mi się odnaleźć kolejną siostrę zmarłą przy porodzie w latach 20 oraz właśnie najstarszego brata Władysława Chudziaka, który jak się okazało zginął jako 19 latek w bitwie pod Aisne, jego grób z imienny pomnikiem znajduje się w Montaigu we Francji. Punktem zaczepienia była kartoteka. Wynika z niej, że rodzina wiedziała gdzie zginął, ale czy wiedzieli, że ma grób tego nie sposób powiedzieć. Nie mam pojęcia czemu nie przekazano dzieciom informacji o wujku. Bardzo się cieszę, że udało mi się przywrócić pamięć o nim :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL