Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 14:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 sie 2007, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 10:55
Posty: 166
Lokalizacja: Komorniki
Ponieważ AAP i AP-Poznań są obecnie zamknięte troszkę nasze poszukiwania będą musiały poczekać. Zaczołem się więc zastanawiać czy oprócz ksiąg metrykalnych i USC dałoby radę zdobyć inne informację o przodkach. W szczególności zainteresowało mnie czy istnieją jakies dokumenty z uwłaszczenia/nadania tytułu własności ziem w Komornikach pod Poznaniem (dotyczy tych przy trasie Poznań-Wrocław)w XIX wieku.
Gdzie takich informacji należy szukać ? Jedyne co mi przychodzi na myśl na tą chwilę to wydzial ksiąg wieczystych w Sądzie w Poznaniu na Młyńskiej.
Czy ktoś z forumowiczów kożystał z podobnych materiałów, gdzie i jakich informacji można się dokopać?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 sie 2007, 23:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witaj, Manag!
Jesteś na dobrej drodze!
Księgi gruntowe znajdują się w archiwum, właściwego dla danej miejscowości, Sądu Powiatowego przechowującego księgi wieczyste. Sporządzone są w języku niemieckim.

Jak one wyglądają możesz zobaczyć tutaj: http://www.oledry.nekla.pl/news/arch2.php
Są ciekawym źródlem informacji dla genealoga. Znajdziesz tam powierzchnię gospodarstwa oraz wpisy kolejnych właścicieli, co pozwoli Ci dokładnie zlokalizować gospodarstwo. W księgach tych dokonywano zapisów jeszcze na początku lat dwudziestych XX w., a więc po odzyskaniu niepodległości. Trzeba taki zapis skonfrontować z wiedzą najstarszych mieszkańców miejscowości.

Dzięki takim księgom udało mi się precyzyjnie zlokalizować gospodarstwa, należące do ewangelickich mieszkańców naszej okolicy, którzy w 1846 r. w dużej grupie wyemigrowali do Australii. Miało to kapitalne znaczenie dla ich potomków, którzy po 160 latach odwiedzili ziemię przodków.
Vide:
http://www.oledry.nekla.pl/news/wiz_goscie1.php

Życzę owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2007, 09:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 10:55
Posty: 166
Lokalizacja: Komorniki
Super !
Dziękuję bardzo za odpowiedź


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2007, 12:23 
Offline

Dołączył(a): 09 wrz 2007, 16:13
Posty: 9
Lokalizacja: Września
Witaj, Mang.
Dużym źródłem informacji są też dokumenty Pruskiej Komicji Kolonizacyjnej, między innymi mapy kartograficzne z gruntami i nazwiskiem gospodarza.
Archiwum, właściwe dla danej miejscowości.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL