Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 cze 2020, 00:40 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2020, 09:17
Posty: 21
Witam. Czy ktoś z Państwa ma w drzewie genealogicznym przodków o nazwisku Mojecki? W moim drzewie genealogicznym zatrzymałem się na ojcu i matce mojego prapradziadka Józefa Mojeckiego (ur 1838 miejsce brak danych) - Kazimierzu Mojeckim (w księgach występuje jako Mojewski) i Katarzynie Bernard. Jeżeli ktoś posiada jakieś informacje na temat tej pary, byłbym wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 00:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
W akcie małżeństwa (źródło: genealogiawarchiwach, USC Miradz B/21/1879) wdowca Józefa Mojeckiego i Teofili Sikorskiej zapisano, że Józef urodził się 28 lutego 1838 Chapsko pow. Mogilno, w momencie ślubu mieszkał w Wójcinie i był młynarzem, jego rodzice: Kazimierz i Katarzyna zd Bernard już nie żyli i zmarli w Wylatowie.

Zapewne 1-wsza żona Józefa, to Katarzyna Mojecka z domu Weber, której grób istnieje na cmentarzu w Wójcinie:
„Ś. p. Katarzyna Mojecka ur. Weber,
ur. d. 27. Gr. 1842 r.
um. d. 21. Wrz. 1878 r.
Prosi o westchnienie do Boga.
Fundatorowie są Synowie
Jan, Kaźmierz Mojeccy
1888 r.”
Katarzyna była córką Teodora Weber i Elżbiety Nowaczewskiej.

Zwróć szczególną uwagę na ślub w PP:
Parafia katolicka Mogilno, wpis 28 / 1818
Casimirus Majeski? alias Mojecki? (28 lat), Kazimierz w momecie ślubu mieszkał w Wylatowie,
Catharina Bernacianka (21 lat), zapewne od nazwiska: Bernaciak;

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 16:37 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2020, 09:17
Posty: 21
menka napisał(a):
W akcie małżeństwa (źródło: genealogiawarchiwach, USC Miradz B/21/1879) wdowca Józefa Mojeckiego i Teofili Sikorskiej zapisano, że Józef urodził się 28 lutego 1838 Chapsko pow. Mogilno, w momencie ślubu mieszkał w Wójcinie i był młynarzem, jego rodzice: Kazimierz i Katarzyna zd Bernard już nie żyli i zmarli w Wylatowie.

Zapewne 1-wsza żona Józefa, to Katarzyna Mojecka z domu Weber, której grób istnieje na cmentarzu w Wójcinie:
„Ś. p. Katarzyna Mojecka ur. Weber,
ur. d. 27. Gr. 1842 r.
um. d. 21. Wrz. 1878 r.
Prosi o westchnienie do Boga.
Fundatorowie są Synowie
Jan, Kaźmierz Mojeccy
1888 r.”
Katarzyna była córką Teodora Weber i Elżbiety Nowaczewskiej.

Zwróć szczególną uwagę na ślub w PP:
Parafia katolicka Mogilno, wpis 28 / 1818
Casimirus Majeski? alias Mojecki? (28 lat), Kazimierz w momecie ślubu mieszkał w Wylatowie,
Catharina Bernacianka (21 lat), zapewne od nazwiska: Bernaciak;

Bardzo dziękuję za pomoc . Odnośnie Katarzyny Weber - wiem o tym grobie ponieważ jest on w miejscowości w której mieszkam . Posiadam dane odnośnie tylko dwójki dzieci Katarzyny i Józefa - Jana i Józefa , choć wiem że cała trójka wyemigrowała do USA. W każdym razie moje drzewo dzięki Pani informacjom wzbogaci się o nowe postacie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 23:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Józef Mojecki i Katarzyna zd Weber mieli co najmniej takie dzieci: Michał akt chrztu 35/1871, Józef akt chrztu 8/1874, Kazimierz lat 3 zmarły w styczniu 1874;

Józef Mojecki i Teofila zd Sikorska mieli co najmniej syna: Stanisław lat 24 ślubuje w 1905 z Pelagią Piotrowską,

W Wójcinie bodajże w 1919 brała ślub Marianna Mojecka lat 24 (rodziców nie podano) z Tomaszem Pabiszczak? (lub Bliszczak?) z Poznania

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2020, 06:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Tomasz Pabiszczak ,Marianna zd.Mojecka
2 potomstwa w/w pary :
Krystyna Barbara ur.11.07.1921r.Poznań
Bernard ur.1922r.Poznan-zm.1924r.Poznań

Marianna Pabiszczak zd.Mojecka ur.08.09.1895r.Wójcin-zm.28.06.1923r.Poznań

20.10.1924r.II ślub, Śrem
Tomasza Pabiszczaka z Kazmimiera Garanż ur.27.09.1905r.Orkowo pow.Śrem
http://e-kartoteka.net/pl/search#show

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2020, 16:17 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2020, 09:17
Posty: 21
menka napisał(a):
Józef Mojecki i Katarzyna zd Weber mieli co najmniej takie dzieci: Michał akt chrztu 35/1871, Józef akt chrztu 8/1874, Kazimierz lat 3 zmarły w styczniu 1874;

Józef Mojecki i Teofila zd Sikorska mieli co najmniej syna: Stanisław lat 24 ślubuje w 1905 z Pelagią Piotrowską,

W Wójcinie bodajże w 1919 brała ślub Marianna Mojecka lat 24 (rodziców nie podano) z Tomaszem Pabiszczak? (lub Bliszczak?) z Poznania

Stanisław to mój pradziadek. Zmarły bodajże w 1935 roku w wyniku wypadku (spadł z dachu). Był on Powstańcem Wielkopolskim. Wiem, że pradziadek miał siostrę Bronisławę, która wyszła za mąż za mężczyznę o nazwisku Jasiński. Bronisława zginęła podczas II wojny światowej - prawdopodbnie w szpitalu w Gnieznie. Co do Kazimierza to wydaje mi się, że jest to jakaś pomyłka. Kazimierz był fundatorem grobu matki, więc musiał żyć znacznie dłużej niż 3 lata. Myślę, że prędzej chodziło raczej o Michała. Zresztą mam informację iż on, Jan Mojecki (jego brat ur 1865 w Kożuszkowie) oraz Józef wyjechali do USA. Co do Marianny to przypominam sobie, że ś.p. babcia coś wspominała o Marii i jeszcze jednej siostrze Stanisława, którą zabiła "śmiga" od młyna. Młyn Józefa Mojeckiego spłonął (został prawdopodobnie podpalony).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2020, 11:11 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2020, 09:17
Posty: 21
menka napisał(a):
Józef Mojecki i Katarzyna zd Weber mieli co najmniej takie dzieci: Michał akt chrztu 35/1871, Józef akt chrztu 8/1874, Kazimierz lat 3 zmarły w styczniu 1874;

Józef Mojecki i Teofila zd Sikorska mieli co najmniej syna: Stanisław lat 24 ślubuje w 1905 z Pelagią Piotrowską,

W Wójcinie bodajże w 1919 brała ślub Marianna Mojecka lat 24 (rodziców nie podano) z Tomaszem Pabiszczak? (lub Bliszczak?) z Poznania


Mam małe rozbieżności jeżeli chodzi o datę urodzin Stanisława Mojeckiego . Stanisław Mojecki zmarł prawdopodobnie w 1935 r . Tach wychodzi z moich obliczeń - moja ś.p. babcia szła wtedy do Pierwszej Komunii Świętej . Z informacji z grobu wynika , ze Stanisław powinien urodzić się około 1879 r . Z informacji podanych przez Panią wynika , że rok jego urodzenia to 1881 . Z kolei ze strony powstancywielkopolscy.pl wynika , że rodził się w 1885 r. Jeżeli ma Pani dostęp do ksiąg metrykalnych z tego okresu , czy mógłbym prosić o sprawdzenie , która data jest właściwa ?
Z ciekawostek moi rodzice posiadają gdzieś w domowych archiwach zdjęcie Stanisława Mojeckiego w lazarecie pruskiej armii . Muszę je odszukać i zdidigtalizować :) . Pozdrawiam serdecznie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 10:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Wg aktu ślubu 14/1905 USC Siedlimowo: Stanisław Mojecki urodz. 31 Oktober 1881 Woycin,
potwierdza to akt urodzenia Stanisława z USC Siedlimowo nr 106/1881 z dn. 5 November 1881,
oba akty dostępne na GwA: https://www.genealogiawarchiwach.pl

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2020, 08:08 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2020, 09:17
Posty: 21
A może mają Państwo jakieś informacje o Teofili Mojeckiej z domu Sikorska ? . Urodziła się w 1858 r .Jeżeli chodzi o jej rodziców i rodzeństwa to podstawowe informacje posiadam. Niestety nie znam jej daty śmierci .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2021, 12:06 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2020, 09:17
Posty: 21
menka napisał(a):
Wg aktu ślubu 14/1905 USC Siedlimowo: Stanisław Mojecki urodz. 31 Oktober 1881 Woycin,
potwierdza to akt urodzenia Stanisława z USC Siedlimowo nr 106/1881 z dn. 5 November 1881,
oba akty dostępne na GwA: https://www.genealogiawarchiwach.pl


Po wielomiesięcznych poszukiwaniach jestem w kropce co do daty śmierci mojego pradziadka Stanisława Mojeckiego . Cały czas myślałem , że pradziadek zmarł w 1935 roku (moja babcia - rocznik 1925 w tym roku miała iść do Św.Komunii) . Przyjąłem błędne założenie , że musiała mieć około 10 lat. W rozmowie z innym badaczem losów rodziny Mojeckich pojawia się rok 1932 . Myślę sobie "ok. Dzieci do Komunii mogły przed wojną iść wcześniej" . Dziś odezwała się do mnie jedna osoba i przysłała wycinek z jednej gazet z 1938 roku w którym jest komunikat o śmiertelnym wypadku Stanisława . Gdzie ewentualnie szukać aktu zgonu pradziadka ? Urząd Stanu Cywilnego w Strzelnie ? Archiwum w Inowrocławiu ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2021, 01:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Nie minęło jeszcze 100 lat więc jeśli zmarł na terenie Wójcina to szukałabym najpierw w USC Strzelno, druga opcja to USC Jeziora Wielkie. Wszystkie księgi z dawnego powiatu Strzelno trafiły do USC Strzelno i w większości są skorowidze do ksiąg. Do AP Inowrocław trafiają księgi po 100 latach od zdarzenia lub zakończenia księgi. Dzwoniąc/pisząc do USC Strzelno zaznacz gdzie mieszkał i gdzie zmarł.
Informacje dodatkowe są ważne, przykład: moja pra pochowana w Wójcinie, a zamieszkała w Nowej Wsi (czyli USC Miradz), zmarła u córki w Proszyskach, czego nie wiedziałam.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2023, 08:33 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2020, 09:17
Posty: 21
Po dwóch latach przerwy spieszę , by pochwalić się moimi postępami jeżeli chodzi o ród Mojeckich z którego pochodzę. Otóż ojcem Józefa Mojeckiego (mojego prapradziadka) był tak jak wcześniej tutaj wspomniano Kazimierz Mojecki . Kazimierz zmarł w 1868 roku. Pchowany został w Wylatowie skąd pochodził. Jego ojcem był Bonawentura Mojecki (ur. około 1769 roku - zmarły w 1813 roku w Wylatowie) , a matką Franciszka z domu Ponicka (1759-1807) . Znalazłem również rodziców Bonawentury . To Andrzej Mojecki i Ewa z domu Litkowska (ślub wyżej wymienionych miał miejsce w 1768 roku) . Chrzestnymi Bonawentury byli Józef Litkowski oraz Ewa Śmieykowska z Mogilna. Teraz to już chyba doszedłem do ściany :).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 136 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL