Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 sty 2017, 13:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
Jest sporo baz danych jak GENPOL BASIA PROJECTPOZNAN i to pomaga bardzo w wyszukiwaniu przodków do 1900r. Ja natomiast szukam osoby, która urodziła się w 1918r. i tu moje pytanie. Czy są dostępne zasoby online ksiąg meldunkowych Gniezna z lat 1900-1945?

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2017, 16:20 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Nie ma ksiag meldunkowych z Gniezna za ten okrea.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2017, 16:22 
Offline

Dołączył(a): 17 sie 2015, 16:31
Posty: 131
Ogólnie z księgami z podanych lat może być problem. Nie minęło jeszcze 100 lat, więc większość ksiąg nie jest udostępniona w Internecie.

Jeżeli chodzi o księgi meldunkowe z Gniezna... również ich szukałam. W AP Gniezno powiedziano mi, że ksiąg meldunkowych z Gniezna nie mają. Jedynie z okolicy Gniezna. Ale posiadają spisy wyborców właśnie z XX wieku. Jeden ze spisów (z ok. 1930r.) przeglądałam i znalazłam moją praprababkę. Przy nazwisku podana była data urodzenia i dokładny adres.
Z ksiąg meldunkowych z Gniezna po roku 1900 kojarzę jedynie spis z 1903-1904 roku dostępny na stronie wbc. Podane są tam nazwiska, adres a także zawód.

Życzę powodzenia!
Pozdrawiam
Gosia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2017, 18:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
Faktycznie. Księga jest na WBC. Jednak nie znalazłem poszukiwanej osoby. Prawdopodobnie pojawia się w tym mieście po 1918r. Dziękuję za pomoc!

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2020, 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Księga meldunkowa Broniszewice, folwark Polskie.

Ostatnio przeglądałam ponownie księgi meldunkowe, poszukując informacji o członkach mojej rodziny.
W malutkiej wiosce Polskie, położonej obok Broniszewic w pow. pleszewskim, zauważyłam coś, co mnie głęboko zastanawia.
Otóż, przy wymienionych niżej nazwiskach jest adnotacja, że opuszczają Polskie i przenoszą się do Jaktorowa lub okolicznych wsi.

Wszyscy opuścili Polskie w jednym roku - 1881.
Przeniosły się całe rodziny, a także osoby samotne.

Oto nazwiska tylko z jednej księgi, dlatego sądzę, że to nie wszystkie.

Michalak
Szcześniak
Trzmiel
Słowiński
Bugaj
Królak
Kołodziejczak
Kończak
Walendowski
Żołądkiewicz
Bździel
Dziuba
Jerczyk
Rutkowski
Szamburska
Florczak
Merker
Walczak
Głowiński
Zawada
Ograbek
Liberacki
Ostach
Głowacka
Głogowska

i moi: Gronowscy ( Gronowski ), Antczakowie ( Antczak ), Jachowscy ( Jachowski ), a także Grduczak ze Żbików i Żegocina.

Z Garsztków pojawił się w księgach metrykalnych Jaktorowa jeden raz Jan Garsztka, syn fundatorów pięknego krzyża w Kowalewie - Baranowie Walentego i Wiktorii z Biesików Garsztków.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2020, 17:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2013, 00:47
Posty: 34
Lokalizacja: Czarna Łąka
Danusiu, cóż to była za akcja przesiedleńcza?
Wśród wymienionych przez Ciebie nazwisk jest jedno z mojego drzewa: Merker.
Siostra mojego prapradziadka Józefa Binczak wyszła w Sobótce za Tomasza Merkera. Zamieszkali po jakim czasie w Broniszewicach. Tam urodził się ich drugi syn - Józef. W marca 1880 Józefa umarła, a Tomasz ożenił się po raz drugi z wdową ze Żbikowa - Eleonorą Przybylską zd. Grzegorzewska (październik 1881). W akcie ślubu napisano, że Tomasz mieszka w Jaktorowie. W pobliskiej Chodzieży w 1895 ożenił się starszy syn Tomasza i Józefy - Maksymilian.
Czy mógłby prosić o namiar na tę księgę lub informacje o Merkerach z tej listy?

Pozdrawiam, Sławek

_________________
Szczególnie szukam aktu urodzenia praprababki: Katarzyna Mielcarek zd. Nowakowska córka Franciszka i Marianny Jura (1842-1875, chyba Górzno?).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2020, 16:44 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Witam,
Czy istnieją księgi meldunkowe lub listy dusz dla wsi Chociczka koło Wrześni? Czy jest szansa, żeby obejmowały osobę, która zmarła w 1820 r.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2020, 18:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lut 2009, 19:33
Posty: 35
Lokalizacja: Poznań
Iku2012 napisał(a):
Witam,
Czy istnieją księgi meldunkowe lub listy dusz dla wsi Chociczka koło Wrześni? Czy jest szansa, żeby obejmowały osobę, która zmarła w 1820 r.
Pozdrawiam
Agnieszka


Ksiąg meldunkowych dla miejscowości Chociczka na stronie Archiwum Państwowego w Poznaniu nie znalazłem.
Jeśli szukasz informacji o osobie zmarłej tam w 1820, to akt zgonu znajdziesz na FamilySearch, ten rocznik jest tam aktualnie dostępny w sieci. Podaję link: https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

_________________
Zbigniew


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2020, 18:54 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Zbigniewie,
Dziękuję za zainteresowanie moim postem. Jednak chodzi mi o inne niż metryki, źródła informacji o pochodzeniu przodka. Niestety, w tym przypadku, z metryk już nic więcej nie da się wywnioskować.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2020, 19:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Z tego co mówili mi starsi pracownicy AP w Poznaniu, komplet ksiąg meldunkowych z powiatu wrzesińskiego poszedł na przemiał w roku 1975 przy likwidacji powiatu, nie jestem w stanie zaręczyć 100% prawdziwosci tej pogłoski, ale faktem jest, że Archiwum nic z tego powiatu nie ma.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2020, 19:37 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Dziękuję Łukaszu,
Jest to informacja, która mnie zasmuca.
Czy macie jakieś sugestie gdzie mogę jeszcze szukać informacji o przodkach zawierających miejsce lub datę urodzenia?
Myślałam też o księgach gruntowych, hipotecznych lub recesach, lecz nie mam żadnego doświadczenia z takimi dokumentami i nawet nie wiem jakich informacji można w nich oczekiwać.

Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2020, 13:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Slabin napisał(a):
Danusiu, cóż to była za akcja przesiedleńcza?
Wśród wymienionych przez Ciebie nazwisk jest jedno z mojego drzewa: Merker.
Siostra mojego prapradziadka Józefa Binczak wyszła w Sobótce za Tomasza Merkera. Zamieszkali po jakim czasie w Broniszewicach. Tam urodził się ich drugi syn - Józef. W marca 1880 Józefa umarła, a Tomasz ożenił się po raz drugi z wdową ze Żbikowa - Eleonorą Przybylską zd. Grzegorzewska (październik 1881). W akcie ślubu napisano, że Tomasz mieszka w Jaktorowie. W pobliskiej Chodzieży w 1895 ożenił się starszy syn Tomasza i Józefy - Maksymilian.
Czy mógłby prosić o namiar na tę księgę lub informacje o Merkerach z tej listy?
Pozdrawiam, Sławek

Sławku,
pamiętam o Tobie.
Muszę sprawdzić ponownie księgę meldunkową miejscowości Polskie.
Podaj przez PV adres meilowy, wyślę zdjęcie.

Co to była za akcja, to nie mam najmniejszego pojęcia.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2020, 22:27 
Offline

Dołączył(a): 25 wrz 2017, 17:45
Posty: 6
DankaW napisał(a):
Księga meldunkowa Broniszewice, folwark Polskie.

Ostatnio przeglądałam ponownie księgi meldunkowe, poszukując informacji o członkach mojej rodziny.
W malutkiej wiosce Polskie, położonej obok Broniszewic w pow. pleszewskim, zauważyłam coś, co mnie głęboko zastanawia.
Otóż, przy wymienionych niżej nazwiskach jest adnotacja, że opuszczają Polskie i przenoszą się do Jaktorowa lub okolicznych wsi.

Wszyscy opuścili Polskie w jednym roku - 1881.
Przeniosły się całe rodziny, a także osoby samotne.


To bardzo ciekawa informacja dla mnie. Dziękuję Pani Danucie za podzielenie się nią. Mój prapradziadek Jan Mańkowski jeszcze w listopadzie 1880 r. przebywał w Pacanowicach w pow. pleszewskim a już trzy lata później w Jaktorowie w pow. chodzieskim.

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2020, 10:12 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
KrzysztofM napisał(a):
DankaW napisał(a):
Księga meldunkowa Broniszewice, folwark Polskie.

Ostatnio przeglądałam ponownie księgi meldunkowe, poszukując informacji o członkach mojej rodziny.
W malutkiej wiosce Polskie, położonej obok Broniszewic w pow. pleszewskim, zauważyłam coś, co mnie głęboko zastanawia.
Otóż, przy wymienionych niżej nazwiskach jest adnotacja, że opuszczają Polskie i przenoszą się do Jaktorowa lub okolicznych wsi.

Wszyscy opuścili Polskie w jednym roku - 1881.
Przeniosły się całe rodziny, a także osoby samotne.


To bardzo ciekawa informacja dla mnie. Dziękuję Pani Danucie za podzielenie się nią. Mój prapradziadek Jan Mańkowski jeszcze w listopadzie 1880 r. przebywał w Pacanowicach w pow. pleszewskim a już trzy lata później w Jaktorowie w pow. chodzieskim.

Pozdrawiam,
Krzysztof


Witam.
Między innymi wieś Nowy Dwór należącą do majątku i parafii Jaktorowo zamieszkiwali głównie przybysze z powiatu
pleszewskiego. Od połowy XIX wieku na zaproszenie właścicieli majątków ziemskich przybywali na te tereny do prac
w rolnictwie. Wśród przybyszów byli też i moi praprapradziadkowie którzy przybyli z wsi Szkudła i Kurcew pow. Pleszew.
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL