Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sty 2020, 14:46 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2020, 09:52
Posty: 2
Witam. Czy ktoś z forumowiczów ma wiedzę lub jest w stanie mi odpowiedzieć czy w Powstaniu Wielkopolskim brali udział mieszkańcy Grunberg in Schlesien, czyli obecnie Zielonej Góry? Nie chodzi mi o Powstańców, którzy zamieszkali te tereny po WW2. Chodzi mi o mieszkańców, którzy urodzili się bądź mieszkali w tamtym okresie w Grunberg i czynnie wsparli PW. Wiem, że w tym niemieckim wtedy mieście, w tamtym okresie działała dosyć duża Polonia, która aktywnie wspierała rodaków. Z góry dziękuję za pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2020, 15:32 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
W spisie powstańców na stronie www.powstancywielkopolscy.pl są 4 nazwiska z Zielonej Góry.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2020, 13:12 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2020, 09:52
Posty: 2
Witaj, tak widziałem te nazwiska. Dokładnie są 3, bo jedno to dubel. Pytanie, czy to nie są przypadkiem Powstańcy, którzy po wojnie zamieszkali w Zielonej Górze? Czy to na pewno osoby urodzone w Zielonej Górze i byli mieszkańcami Grunberg in Schlesien kiedy wybuchło PW? I druga sprawa, czy to nie byli mieszkańcy wielkopolskiej wsi Zielonagóra? Chodzi mi o to, że Polonia w tamtym czasie powinna mieć wpisane miejsce urodzenia po niemiecku i nie przekonuje mnie to miejsce urodzenia w bazie odznaczonych. Istnieją jakieś inne źródła?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2020, 14:58 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Z nazwami miejscowości niestety jest znany problem. Spotkałem się z tym wielokrotnie. Błędy występowały nawet na okolicznościowych tablicach. Pozostaje poszukiwanie. Nazwiska znalezione to:
Brocki Hubert
Kliks Zygmunt
Łuczka Aleksander
Miklejewski Andrzej
Które to zostało zdublowane?
Jedynie podejrzany o inną Zieloną Górę jest Miklejewski, gdyż na pewno urodził się w Zielonej Górze pod Szamotułami.
Nazwiska Kliks i Łuczka występują w Zielonej Górze.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL