Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 paź 2019, 11:48 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2019, 23:51
Posty: 19
Witam,

Będzie długo i zawile, ale mam nadzieję, że zrozumiale :) potrzebuję pomocy, bo może ja już po prostu się zakręciłam i czegoś nie dostrzegam

w swoim drzewie genealogicznym Fojud robiłam równolegle 3 gałęzie (robiąc jedną, swoją gałąź, co chwilę przewijali mi się "inni Fojudowie" z tych samych wsi. spisując ich wyszły mi dodatkowe 2 gałęzie), na szczycie tych gałęzi jest trzech mężczyzn, którzy są ze sobą spokrewnieni, niestety nie wiem w jaki sposób zachodzi pokrewieństwo i gdzie dalej szukać. Może ktoś z Państwa podpowie coś na podstawie własnych doświadczeń lub zauważy jakiś związek, którego ja nie widzę

Wojciech Fojudziak - poślednik ("Poślednik to określenie gospodarza mającego nieduże gospodarstwo - występuje m.innymi w regionalizmach wielkopolskich")
- urodzony (obl. ze zgonu) 1725
-1758 Wojciech był chrzestnym w miejscowości Rudki (4 wpis po prawej stronie), chyba był w tym momencie zamieszkały w Rudkach https://images92.fotosik.pl/264/3786e4be9f9c4465.jpg
- ślub 1761 Rudki z panną Ewą Tomkowiak (brak informacji o rodzicach, miejscu pochodzenia, wieku)
- dzieci: wszystkie urodzone w Rudki, 1765 ur syn Walenty (ożenił się z Marianną Rucińską, córką młynarza z Krzeszkowic zamieszkały i zmarły Szczepy)
- zmarł 1775 Rudki

Jan Fojud - półkmieć
-urodzony (obl. ze ślubu) 1750
-ślub 1776 Lipnica z panną Ewą Szymkowianką (brak informacji o rodzicach, miejscu pochodzenia, wieku)
-dzieci: wszystkie urodzone w Lipnicy - 1781 i 1791 chrzestny Piotr Fojud
-1802 Rudki zgon Ewy
-ślub 1802 Rudki z Anną Smolarczanką (wdowiec 52l) - świadek Piotr Fojud
-dzieci: brak
-zmarł 1810 Szczepy (na zgonie wpis, że miał 80l co nie zgadza się z informacją w ślubie)

Piotr Fojud - borowy
-urodzony 1756 lub 1757 (obl. z 2 i 3 ślubu)
-1784 Piotr Fojudziak z Wierzchaczewa (parafia Kaźmierz) jest chrzestnym Franciszki Ratayczak urodzonej w Lipnicy (jest to 2 miesiące przed ślubem Piotra)
-ślub 1784 Krzeszkowice z Ewą Rucińską (córka młynarza z Krzeszkowic)- w ślubie wpis, że Piotr był z Lipnicy
-dzieci: pierwsze rodzi się w Krzeszkowicach, kolejne 7 w Rudkach, w 1807 i 1810 dzieci rodzą się w Szczepach (1810 w Szczepach umiera również Jan Fojud, oraz cały czas od 1795 mieszka tam karczmarz Walenty Fojud)
-1813 Szczepy zgon Ewy
-ślub 1813 Szczepy z Marianną Zapłotniczanką
-1814 Rudki zgon Marianny
-ślub 1814 Rudki z wdową Reginą Mokrzych/Kręcką
-dzieci: jeden syn 1816 Rudki - Wojciech
-zmarł 1828 Szczepy (zgon zgłasza Walenty Fojud - wpis, że rodzice są nieznani, wiek Piotra 72l co zgadza się z informacją ze ślubu)

na początku pomyślałam, że Piotr i Jan mogą być dziećmi Wojciecha z innego małżeństwa (z obliczeń wynika, że miał 36 lat w dniu ślubu, co wydaje mi się dość dużo jak na kawalera. We wpisie z ślubu brak informacji o wieku, o rodzicach i brak dopisku "kawaler" lub "wdowiec", przy pannie młodej widnieje natomiast informacja "panna"). Przejrzałam Księgi z Ostroroga zgony i urodzenia od 1784 (ślub Wojciecha) wstecz (brak urodzonych/zmarłych dzieci Fojud i brak zgonów kobiet Fojud), przejrzałam również księgi z Otorowa (miejscowość Lipnica) i tak samo, żadnych dzieci ani zgonów kobiet od 1784 wstecz. Odrzucam teorię, że Wojciech może być ojcem Piotra ponieważ zgon Piotra zgłasza Walenty (syn Wojciecha) i podaje, że rodzice Piotra są nieznani (Walenty swojego ojca znał). W zgonie Walentego kilkanaście lat później rodzice są podani.

Brak urodzenia Piotra Fojud w parafii Ostroróg i Otorowo (w Otorowie bardzo mało osób w tamtych czasach ma nazwiska, możliwe, że dopiero one powstawały)
znalazłam jedno urodzenia Piotra w 1756r w Lipnicy, ale nie jestem pewna co jest tam napisane (Gozia? przyczytałam, że to osoba filetująca ryby ale nie jestem pewna, czy to jest to słowo). W każdym razie, w żaden sposób nie przypomina to Fojud. https://images92.fotosik.pl/264/91fc6029e403aa70.jpg jest to ostatni wpis po lewej stronie
Urodzenia Jana niestety nie ma w obu parafiach.
Urodzeń z 1725 niestety nie ma w obu parafiach, więc o ile data urodzenia Wojciecha jest poprawna, to aktu chrztu nie uda się odszukać.

Parafia Każmierz (Wierzchaczewo) według familisearch najwcześniejsze urodzenia/śluby zgony są z 1819, przejrzałam tę rolkę, ale nie ma tam ani śladu po nazwisku Fojud

aktualnie trzymam się teorii, że tych 3 mężczyźni byli braćmi, bo pokrewieństwo chyba musi być bliskie. Jak te 3 osoby ze sobą połączyć, gdzie szukać? Czy Piotr mógł być z Wierzchaczewa, z Lipnicy czy Rudek? A może z jeszcze innej wsi/parafii? Za wszelkie sugestie dziękuję

_________________
Pozdrawiam,
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2019, 08:19 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Witaj.
Księgi parafii Kaźmierz zachowały się od 1780 r. Kolega Henryk je zindeksował i nie ma tam osób o interesującym Cię nazwisku. Fojudowie występują natomiast w parafii Bytyń.
Proszę jednakże pamiętać, że rejon Ostroroga to "pogranicze" Psarskiego, Wronek, Biezdrowa, Szamotuł, Pniew. Może tam też należy szukać?
Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2019, 10:44 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
magda92 napisał(a):
znalazłam jedno urodzenia Piotra w 1756r w Lipnicy, ale nie jestem pewna co jest tam napisane (Gozia? przyczytałam, że to osoba filetująca ryby ale nie jestem pewna, czy to jest to słowo). W każdym razie, w żaden sposób nie przypomina to Fojud. https://images92.fotosik.pl/264/91fc6029e403aa70.jpg jest to ostatni wpis po lewej stronie

Syn Józefa "Józia" chałupnika.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2019, 19:10 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2019, 23:51
Posty: 19
Czyli te Wierzchaczewo to jakaś pomyłka, albo krótki incydent Piotra... W ogóle jak wynika z Państwa doświadczeń, czy w akcie ślubu w okolicach 1800 i wcześniej podawano miejsce urodzenia/chrztu czy aktualne miejsce zamieszkania? Czy trzeba było przedłożyć odpis aktu chrztu, gdy ślub zawierano w innej niż swojej parafii?
Tak mi ta Lipnica cały czas nie pasuje (mimo, że tak Piotr ma wpisane w pierwszym ślubie). Piotr ślub zawierał, gdy Jan już mieszkał po ślubie w Lipnicy, a pochodziła na pewno stamtąd żona Jana - mógł po prostu jako kawaler zamieszkać u brata (o ile byli oni braćmi).

co do Wronek/Biezdrowa sprawdziłam i Fojudowie wyjechali tam z Rudek 2 pokolenia później, wcześniej brak śladów po Fojudach. Pniewy i Szamotuły muszę jeszcze sprawdzić, może tam znajdzie się jakiś trop...?

znalazłam też w Rudkach kolejne osoby z nazwiskiem Fojud. W 1756 Jadwika Fojudzianka rodzi dziecko z nieprawego łoża - w Rudkach. w 1753 i 1759 w Rudkach rodzą się dzieci z małżeństwa Marcina Fojud i Reginy (dalej brak ich dzieci, więc możliwe, że umarli/wyjechali). Nie mam pojęcia kim są Ci ludzie, ale wskazuje to, że nazwisko Fojud w 1753 już istniało (i pojawiało się w Rudkach), w Lipnicy w okolicy urodzenia Piotra nie ma osób o takim nazwisku (a czasami w ogóle brak nazwiska)... niestety w Rudkach (parafia Ostroróg) również nie rodzi się Piotr.

Księgi z Ostroroga przejrzałam już tyle razy, że niedługo chyba zacznę się ich uczyć na pamięć ;)

co do tego dziwnego wpisu z chrztu w Lipnicy, chyba faktycznie wygląda to jak "Jozia", dziękuję :) choć raczej to nie jest niestety "mój" Piotr

tak sobie jeszcze myślę, czy gdzieś (najlepiej online) są uchwytne księgi grodzkie? I czy jest w ogóle szansa na znalezienie tam osób ze wsi Rudki czy raczej tylko miasto Ostroróg?

_________________
Pozdrawiam,
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2019, 22:53 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
magda92 napisał(a):
W ogóle jak wynika z Państwa doświadczeń, czy w akcie ślubu w okolicach 1800 i wcześniej podawano miejsce urodzenia/chrztu czy aktualne miejsce zamieszkania?

Zwykle zamieszkania.

magda92 napisał(a):
Czy trzeba było przedłożyć odpis aktu chrztu, gdy ślub zawierano w innej niż swojej parafii?
Tak.

magda92 napisał(a):
tak sobie jeszcze myślę, czy gdzieś (najlepiej online) są uchwytne księgi grodzkie? I czy jest w ogóle szansa na znalezienie tam osób ze wsi Rudki czy raczej tylko miasto Ostroróg?

Warto, ale mają bardzo niewiele spraw chłopskich.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol/13077

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2019, 05:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Mój przodek urodził się e Wierzchaczewie, tak wynika z aktu zgonu, ale nie znalazłem jego aktu urodzenia, więc albo urodził się przed rokiem 1780 (z aktu ślubu wynika, że w 1781), albo ksiądz po prostu aktu nie spisał. Jego rodziców i rodzeństwo znalazłem, więc tam też z pewnością się urodził.
Na początku XVII wieku Ostrogóg podlegał pod parafię w Szamotułach (kościół był w rękach Braci Czeskich), ale również w XVIII wieku trafiają się tam jeszcze chrzty z Rudek i Ostroroga. Może warto to sprawdzić.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2019, 13:16 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Moja mała, nieśmiała sugestia: może chodzi nie o Wierzchaczewo, a o Wierzchocin - niedaleko Ostroroga??
Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 10:39 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2019, 23:51
Posty: 19
wojciech musiał napisał(a):
Moja mała, nieśmiała sugestia: może chodzi nie o Wierzchaczewo, a o Wierzchocin - niedaleko Ostroroga??
Pozdrawiam, Wojciech.

wpis jest bardzo wyraźny i bez wątpienia jest tam Wierzchaczewo https://images92.fotosik.pl/266/9fa69c015db7d0e9.jpg (po prawej stronie, wpis nr 51). Chyba, że jest to pomyłka księdza przy zapisywaniu, oczywiście też sprawdzę ten trop. Może to też być zupełnie inny Piotr, choć intuicja mówi mi, że to by był zbyt duży zbieg okoliczności a nazwisko Fojud było zapisywane tak różnie, że czasami sama się dziwię (nie tylko Fojud, Fojut, Fojudzki, Fojudziak ale też Chojud, Hojut, Fejet i inne "kwiatki"). Tak jak pisałam, w Wierzchaczewie (parafia Kaźmierz) brak śladów po nazwisku Fojud. Do tego 2 miesiące po tym chrzcie, Piotr bierze ślub i jest już z Lipnicy. Piotr był borowym, może to miało znaczenie dla chwilowej zmiany miejsca zamieszkania... przed chwilą zauważyłam jeszcze, że na początku 1784 (ten sam rok co chrzest wyżej) w styczniu Piotr również jest chrzestnym i tym razem jest z Lipnicy (chrzest też jest w Lipnicy)- jeśli jest to ta sama osoba, to w Wierzchaczewie mieszkała tylko kilka miesięcy

Henryk Krzyżan napisał(a):
Mój przodek urodził się e Wierzchaczewie, tak wynika z aktu zgonu, ale nie znalazłem jego aktu urodzenia, więc albo urodził się przed rokiem 1780 (z aktu ślubu wynika, że w 1781), albo ksiądz po prostu aktu nie spisał. Jego rodziców i rodzeństwo znalazłem, więc tam też z pewnością się urodził.
Na początku XVII wieku Ostrogóg podlegał pod parafię w Szamotułach (kościół był w rękach Braci Czeskich), ale również w XVIII wieku trafiają się tam jeszcze chrzty z Rudek i Ostroroga. Może warto to sprawdzić.

dziękuję za tą cenną informację! szczerze mówiąc nie spodziewałam się, bo parafia Ostroróg została powołana w 1432r. W takim razie zabieram się do przeglądania ksiąg z Szamotuł z XVIIw (bo niestety urodzin Piotra w księgach parafii Szamotuł nie ma :cry: ), mam nadzieję, że znajdę tam coś ciekawego, choć nawet gdy coś znajdę, to będę mieć w drzewie dziurę około 100 lat. Przynajmniej dowiem się, czy nadal występują Fojudowie w Rudkach, a to już coś :D

Bartek napisał(a):
Warto, ale mają bardzo niewiele spraw chłopskich.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol/13077

dziękuję! szkoda, że nie ma indeksów, bo przejrzenie wszystkiego to będzie wyzwanie :wink:

_________________
Pozdrawiam,
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 117 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL