Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2018, 23:04 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Dzień dobry,

Szukam Andrzeja de Seydlitz. Jest chyba w jakiś sposób powiązany z Józefem de Seydlitz, pułkownikiem Korpusu Weteranów, synem Jana Seydlitza i Kuneundy z Białoskórskich. Józef zmarł w 1835 w Warszawie, a szukany przeze mnie Andrzej występuje jako świadek w akcie tego zgonu (stad przypuszczenia, ze sa jakos ze soba powiazani). Wiem tez, że Józef urodził się we wsi Chłapowo (woj. kaliskie) w 1755. Wiem, ze Andrzej urodzil sie ok roku 1813. Nie wiem niestety gdzie i czyim byl synem (raczej nie Józefa, bo w akcie zgonu napisane jest, że Józef pozostawił dwóch innych synów). Ponieważ nie mogę znaleźć aktu urodzenia Andrzeja w Warszawie, pomyslałem, że poszukam go w Chłapowie skąd chyba pochodzi rodzina.

Możliwe też, że Andrzej może być synem Gabriela Seydlitz (brata Józefa) urodzonego ok 1775 we wsi Wolica Pusta parafia Mieszków w Wielkim Księstwie Poznanskim.

Czy w internecie są dostępne skany metryk z tego regionu?

W dokumentach czasami pojawia sie inny zapis tego nazwiska - Seydlitz, Seidlitz, Zaydlic, Zajdlic, Zaydlicz.


pozdrawiam serdecznie
Piotrek

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 00:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jeśli chodzi o Chłapowo położone wówczas w Wielkim Księstwie Poznańskim, to należała ta wieś do parafii Grodziszczko.
Niestety, metrykalia są zachowane dopiero od 1804 r., wcześniejsze się nie zachowały, choć były.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 09:07 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
A czy są dostępne skany w internecie?
Mnie najbardziej interesuje teraz rok 1812-13

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 09:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Niestety nie, ale chyba Grodziszczko jest zindeksowane na Genetece.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 09:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Widziałeś ten wpis?
Parafia katolicka Niepruszewo, wpis 6 / 1814
Saturnin Andreas Seydlitz (29 lat)
Ignatia Angela Żerońska (26 lat)

Razem z komentarzem:
Saturnin Andrzej h.Korzbok Seydlitz *25.11.1785 Kossowo + 1845
kpt.jazdy Ksiestwa Warszawskiego,powst.1830/31
[syn Józefa *19.03.1755 Chłapowo + 01.04.1835 Warszawa gen.mjr WP
uczestnika wojny 1792,powst.kosciuszkowskiego

Zapewne o tego Andrzeja chodzi w akcie zgonu Józefa.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 09:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Ty szukasz Andrzeja de Seydlitz, który był mężem Anny Dekudowskiej (Dekurowskiej)?

Ich trójka dzieci:
1. Antoni Józef de Sejdlitz, ur. 1840 w Warszawie
2. Władysława Ludwika de Sejdlitz, ur. 1842 w Warszawie
3. Aleksander Marian Edward de Seydlitz, ur. 1854 w Warszawie

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 10:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W uzupełnieniu informacji Piotra

Teki Dworzaczka

34033 (Nieporuszewo)
1814.29/9. (Grodziszczko) M. Saturnin Andrzej baron de Seydlitz mł. l. 29 mieszk. w 0bjezierzu x M. v. Ignacja Aniela Zerońska l. 26, z Gr. -- M. Karol Z. dz. Grodziszczka i Brzozy, Wawrzyniec hr. Starzeński dz. d. Wierzeja i Grzebienisko i in.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 11:06 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Piotrze - tak - szukam tego Andrzeja od Anny Dekudowskiej (aczkolwiek wydaje mi sie, ze ona nazywala sie Dekutowska. Wprawdzie w aktach chrztu dzieci jest Dekudowska, albo Dekurowska, ale wydaje mi sie, ze to jest jej akt urodzenia nr 92 http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 564&y=1456). Zalezy mi na znalezieniu jego rodzicow, bo niestety utknalem na nim w moich poszukiwaniach.

Co do wymienionych dzieci to jedna uwaga - Wladyslaw Ludwik to chlopiec, nie dziewczynka.

Co do Saturnina, to inna osoba, aczkolwiek bardzo dziekuje za te dane (czy masz moze skan tego aktu?). One dla mnie sa tez bardzo pomocne i wazne. Tu jest ten akt zgonu nr 256 Jozefa de Seydlitz, w ktorym jest mowa o obu panach - Andrzeju i Saturninie - http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... &x=168&y=0.

Widze, ze kazda kolejna osoba rodzila sie w innym miejscu :? , nie bedzie wiec latwo wyszukiwac danych kolejnych osob.

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Tak, faktycznie mój błąd, chodziło o Władysława Ludwika.
Trop jest zapewne słuszny, bo nazwisko Dekutowski/a występuje częściej niż Dekudowski.

Może trzeba Andrzej był synem Saturnina? Pokrewieństwo jakieś musi być zapewne. Zwróciłbym uwagę na Niepruszewo, może tam się rodził.

Widziałeś ten akt ślubu?
https://szukajwarchiwach.pl/72/184/0/-/ ... /#tabSkany

A znalazłeś akt ślubu Andrzeja de Seydlitz i Anny Dekutowskiej? Wynika z tego, że ich ślub to około 1839 rok.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2018, 09:56 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Andrzej raczej nie byl synem Saturnina, bo w akcie zgonu Jozefa mowa jest, ze zostawil po sobie tylko dwoch synow Saturnina i Tymeona (tak wogole to Jozef mial 5 synow: Saturnina, Emeryka i Korneliusza z pierwsza zona Teofilia Zabielska oraz Koronata i Jana Tymoteusza z druga zona Anna Żmudzinska).
Andrzej w tym akcie zgonu wystepuje jako swiadek (wiec pewnie ktos bliski), ale nie jest wymieniany wsrod synow zmarlego.

Niestety nie znalazlem aktu slubu Andrzeja z Dekutowska. Szukam w Warszawie. Z aktu urodzenia Anny Dekutowskiej wynika, ze jej rodzice mieszkali w Warszawie ul Nowolipie 2457. Moze wiesz który to byl Cyrkul lub parafia?
Masz racje ten slub powinien byc w 1838-39. W 1838 Anna miala 18 lat, a w 1840 urodzila dziecko (chyba pierwsze).

Szukam tez aktu zgonu Andrzeja. Pewnie po roku 1856, bo wtedy urodzil sie jego syn Aleksander. Rodzina mieszkla glownie na Starym Miescie (par. św. Jana) lub Nowym Miescie (par Nawiedzenia NMP), ale Andrzej jak widze jezdzil po okolicy (dwoch pierwszych synow urodzilo sie na Warszawa Warzyszew - Mlociny). Potem jego syn Aleksander przeniosl sie do parafii św Barbary (nie wiem czy z ojcem czy sam?). Tak wiec obszarow do przeszukania jest sporo :D

Bardzo ciekawy ten akt slubu, ktory podeslales. Nie widzialem go wczesniej. Rozwial kilka watpliwosci (np. wiedzialem, ze Emeryk mial zone Emilie Seydlitz, ale myslalem, ze ta zbieznosc nazwisk to pomylka, a oni naprawde byli daleka rodzina). Pojawily sie tez nowe watki, bo swiadkiem byl jakis Julian Seydlitz, o ktorym slysze pierwszy raz).

Widac, ze Emeryk zamieszkal w Warszawie ul. Żyzna nr 2012 od 1820 r (nie wiem czy wtedy wogole przybyl do Warszawy, czy to tylko zmiana adresu). Mial wtedy 37 lat, wiec nie musialo to oznaczac przyjazdu do Warszawy razem z ojcem Jozefem. Jozef mial wtedy druga zone Jozefine Moszynska. Ich syn Jan Tymoteusz urodzil sie 1811 w Łęczycy, wiec Jozef musial przyjechac do Warszawy po 1811.

Wyglada na to, ze na poczatku XIX w rodzina Seydlitzow przenosila sie z poznanskiego do Warszawy. Kolejne osoby docieraly do miasta i pewnie na poczatku mieszkaly u rodziny (blizszej lub dalszej), a potem przeprowadzaly sie na swoje. Np. do wspomnianego wyzej Emeryka sprowadzila sie (pewnie z rodzina) Emilia. Przez rok mieszkali w tym samym domu, a po roku sie pobrali (pokrewienstwo w 3 linii).

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2018, 10:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Julian Seydlitz zmarł w 1824 roku:
https://szukajwarchiwach.pl/72/188/0/-/ ... /#tabSkany
"Rodem z województwa kaliskiego" - to określenie pojawia się któryś raz w sumie.

W akcie ślubu Emeryka pojawia się chyba taki zapis (przynajmniej tak go interpretuję): od dwóch lat w Warszawie.
Jego pierwsza żona zmarła w parafii Kucharzewo (Kucharzew?), ale nie wiem, o którą parafię może chodzić.

Ale jeżeli Andrzej był synem Saturnina, to był wnukiem Józefa, więc w akcie zgonu nie byłby wymieniony wśród jego synów :)
Nowolipie to Cyrkuł III, tak wynika z taryfy domów Warszawy.

Zauważ, że dla parafii w Wawrzyszewie (czyli tej, gdzie urodziło się dwoje dzieci Andrzeja i Anny) brakuje rocznika 1839:
https://szukajwarchiwach.pl/72/173/0/-#tabJednostki

Z ciekawostek - strona 11:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=21491

Z archiwum dra Wojciecha Skowrońskiego - od strony 29:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=222812

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2018, 21:31 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Julian chyba ten sam co w akcie slubu Emeryka. Niestety duzo wiecej mi to nie daje, bo nie ma podanych rodzicow. Swoja droga ciekawe, ze umiera w Warszawie, gdzie jest sporo jego rodziny, a akt zgonu zglaszaja osoby, ktore znaja tylko jego imie i nazwisko (nie znaja rodzicow i nie wiedza dokladnie skad pochodzil).

Co do Andrzeja i Saturnina to masz Piotrze racje - Andrzej moglby byc synem Saturnina (wtedy zapis w akcie zgonu Jozefa bylby prawidlowy). Problem polega tylko na tym, ze Saturnin wzial slub we wrzesniu 1814, a Andrzej urodzil sie w 1813 (tak wynika ze wszystkich aktow chrztu jego dzieci). Oczywiscie mozliwe jest, ze przy spisywaniu tych aktow urodzen Andrzej podawal inna ilosc lat niz mial w rzeczywistosci (tak czasami bywalo).

Istnieje tez mozliwosc, ze Andrzej byl synem (lub wnukiem) Gabriela Seydlitza i Heleny Goczałkowskiej. Jak na syna to chyba troche za duza roznica wieku (Helena musialaby urodzic go w wieku 53 lat). Gabriel i Helena mieli dwie corki Emilie, ktora wyszla za Emeryka (patrz powyzej) oraz Konstancje (niestety nic wiecej o niej nie wiem poza tym, ze obie urodzily sie ok 1785 r). O innych dzieciach Gabriela nie wiem, co nie oznacza, ze ich nie mial.

W akcie zgonu Gabriela wystepuje za to jako swiadek Emilian Seydlitz (lat 21, a wiec ur ok 1830). Nie wiem kto to, ale jest napisane, ze jest "przy familii zostajacy". Moze wnuk Gabriela? Skoro odziedziczyl nazwisko to oznaczaloby, ze Gabriel jednak mial syna (potencjalnego ojca Andrzeja). Chyba, ze on byl synem Emeryka i Emilii (nieprzypadkowy wybor imienia - Emilian syn Emilii :D )

akt zgonu Gabriela:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 345&y=1262

Wrzucilem to co wiem o rodzinie Seydlitzow do drzewa na MyHeritage (mam nadzieje, ze mozna to odczytac bez logowania sie). Moze taka wizualizacja pomoze w polaczeniu tych osob.
https://www.myheritage.pl/site-family-t ... lyTreeID=2

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2018, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Piotrze !

Poszukaj u prof.Dworzaczka wpisz Zaydlic
koligacje tej Rodziny z moimi Antenatami

Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2018, 21:02 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Mirku,
dziekuje za informacje.
Rzeczywiscie jest tam sporo ciekawych danych.

Znalazlem np dwie dosc istotne informacje na temat Jozefa Seydlitza.

42479 (Poznań - Sw. Mikołaj)
1789.13/4. Karol January Konrad s. G. Józefa Zaydlic i Teofili Zabielskiej, chorężych wojsk kor. -- G. Adam Zaydlic i V. Agn. Z-wna, ass. przy cerem. Wojc. Groffen kap. reg. dział. i taż Agn. Z-wna


Jesli dobrze to odczytuje to dn 13 kwietnia 1789 w Poznaniu (par sw Mikolaja) odbyl sie chrzest Karola Januarego Konrada Seydlitza, syna Józefa Seydlitza (chorazego wojsk koronnych) i Teofilii Zabielskiej. Świadkami byli Adam Seydlitz i Agnieszka Seydlitzówna, oraz przy ceremonii asysteowal Wojciech Groffen kapitan reginemtu dzial????. Cos chyba na koncu pomylilem przy odczytywaniu, bo ta Agnieszka pojawia sie jeszcze raz.
Ale jesli reszta sie zgadza to oznacza, ze Jozef mial jeszcze jednego syna o kotrym nie wiedzialem.

Jest tez drugi fragment:

28620 (Poznań, Fara - kość. Św. Marii Magdaleny)
1781.25/VIII. G. Józef Zaydlic x Apolinja Swienarska v. -- G. Jan Komecki (?) i Fózefa Swienarska

Jak rozumiem dnia 25 sierpnia 1781 Józef Seydlitz wzial slub z Apolinją Swienarską córką Jana Komeckiego i Józefy Swiniarskiej.

Troche dziwne, ze panna mloda miala nazwisko po matce, a nie ojcu?
Zapis ten swiadczy o tym, ze Jozef mial trzecia zonę (a tak naprawde pierwsza :D ), ktora pewnie zmarla zaraz bezdzietnie, bo w 1883 urodzil sie jego syn Emeryk (z Teofilii Zabielskiej).


Tak przy okazji - co oznacza to "G." przed imieniem Józef lub Jan?

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2018, 22:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
W ślubie z dnia 25.08.1781r. nie ma podanych rodziców nowożeńców.
Józef Seydlitz i Apolonia Swinarska panna, nowozaślubieni (więc raczej nie był wdowcem - w innych aktach jest to wyraźnie zaznaczone)
Świadkowie :Joannes Homecki (nie Komecki) i Józefa Swinarska
Wszyscy szlachetnie urodzeni.

Nie ma mowy o pomyłce, bo mam ten akt przed sobą.
G przed imieniem to Generosus - szlachetnie urodzony. W akcie tego ślubu jest napisane Gnosos (skrót), więc chodzi o oboje.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2018, 13:38 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Dzieki Henryku,

zakladajac, ze to ten sam Józef (pewności nie ma, bo w akcie ślubu ze Swiniarska nie ma podanych rodzicow, jednak innego Jozefa Seydlitza w tym okresie nie znalazlem) to mozemy przyjac, ze mial on po kolei trzy zony:

Apolonia Swiniarska (? - ok 1782) - ślub 1781; brak dzieci
Teofilia Zabielska (1760-1790) - ślub ok 1782; dzieci: Emeryk (1783-1834), Korneliusz (1785-1834), Saturnin (1785-1845), Karol January Konrad (1789-?)
Józefa Moszyńska (1770-1838) - ślub pewnie ok 1809; dzieci Koronat (1810-1812), Jan Tymoteusz (Tymoleon) (1811-1870)

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2018, 14:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Moja wina, nieuważnie przeczytałem wpis. Miałem na myśli to, że Apolonia była pierwszą żoną.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2018, 15:35 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
to by sie zgadzalo :D

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2018, 13:09 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

wstępne dane , do uzupełnienia

Józef h.Korzbok Seydlitz /Zaydlitz / 1755-1835
x 1v 25.08.1781 Poznań
Apolonia h.Poraj Swinarska
Córka Ignacego i Barbary Jezierskiej wdowa po Antonim Korytowskim
Ignacy Syn Macieja i Zofii Żychlińskiej

Ich Potomstwo
- Nepomucena Joanna ch.24.05.1782 Poznań św.Maria - Magdalena
- Franciszka Józefa ch.16.09.1784 Poznań św.Marcin wpis Rodzice z Gąsków ? być może z Gądków - do wyjaśnienia

Rodzeństwo Apolonii
- Stanisław Chyzostom Swinarski ch.26.05.1741 Poznań
- Kazimierz Swinarski
- Józefata/Józefa/Swinarska oż.z Tomaszem Charzyńskim
- Piotr Korytowski brat przyrodni z 1v Matki dz.Chłapowa

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2018, 18:04 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

do powyższego
Józef Zaydlitz to inny przedstawiciel tego Rodu,czyj Syn ?
znalazłem akt zgonu Apolonii Swinarskiej
- Apolonia z Swinarskich Zeydlicowa poch.25.07.1817 Poznań lat 83 wdowa
Córka Nepomucena zamężna,Franciszka panna
zapewne Nepomucena Joanna *1782 oż.1803 Poznań Stanisław Seyfid/Seyfied/

pozostałe dane zgodne

- Siostra Apolonii ,Józefa oż.z Tomaszem Charzyńskim +28.01.1817 Poznań poch.na cm.św.Józefa lat 70

Gąski to kiedyś przedmieście Poznania a teraz prawie centrum

Odnośnie Saturnina Andrzeja Zaydlica
Miał rozwód z Ignacją Anielą Żerońską Która oż. 2v 1818 Poznań Stanisław Filip Jakub h.Wczele Grabski

znalazłem Andrzeja Zaydlitza *ca 1815 +05.11.1867 Wiewierz syna Jana oż.2v 1811 Głuszyna Marianna Kowalewska
Andrzej oz.z Heleną Weber - dane geneteka

patrz Basia Głuszyna dane o Rodzinie Zaydlitz

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2018, 21:26 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Piotrze !

Analizowałem dane o Rodzinie Seydlitz,Twój tok rozumowania prawidłowy
poszukiwany przez Ciebie Andrzej Seydlitz * ca 1813 świadek przy zgonie Józefa może być Synem Jego Brata Gabriela +1851
Emilia Córka Gabriela * ca 1800 w akcie ślubu z 12.12.1822 Warszawa ma lat 22
oz.z Emerykiem Seydlitz *05.11.1783 Kobylin Synem Józefa i Teofili Zabielskiej wdowcem po Katarzynie Borzęckiej /bezdzietni/
może Gabriel był powtórnie ożeniony / Elżbieta Koszałkowska ?/ a ty podajesz Helena Goczałkowska
do usciślenia

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski
PS Józef i Gabriel Mieli jeszcze 2 Braci Ludwik Adam i Wiktor


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2018, 12:07 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Mirku,
dzieki za dodatkowe informacje.

Co do Heleny, żony Gabriela to w różnych aktach wystepuje ona pod roznymi nazwiskami.

W akcie zgonu Heleny (http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 597&y=2224) jest Goczałkowska (ur. 1760 w Kobylinie, córka Wojciecha i Rozalii z Raszewskich; żona Gabriela Seydlitz, zam. w Warszawie ul. Rybaki 2545).

W akcie ślubu swojej córki Emilii z Emerykiem Seydlitzem (https://szukajwarchiwach.pl/72/184/0/-/ ... sFX2PAf0LQ) wystepuje zas jako Koszałkowska.

Gdy Emilia z Emerykiem w 1822 brali ślub Andrzej mial 9 lat. Z aktu wynika, że Emilia przeprowadzila sie do Warszawy rok wczesniej (mieszka od 1821 ul. Żyzna 2012), a jej rodzice (Gabriel i Helena) w dniu ślubu mieszkali nadal poza Warszawą (w woj. płockim). Jeśli więc Andrzej byl synem Gabriela to raczej nie urodzil sie w Warszawie tylko wlasnie w woj. płockim lub w okolicach skad pochodza rodzice (Gabriel - Pusta Wolina; Helena - Kobylin)

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2018, 16:05 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Piotrze,

Rodzina Goczałkowskich Wielkopolska

- Wojciech h.Poraj Goczałkowski * ca 1730 + po 1801 /Rodziców znam /
1761 posesor Obrzysk par.Świerczyna,1773 posesor Myślenic w krakowskim,1788 kupuje części w Zdzenicach, które sprzedaje Synowi Ignacemu
28.04.1791 za 33 tys.zł/p
oz.ca 1759
Rozalia h.Grzymała Raszewska *ca 1740 Sierosław + przed 1801 /Rodziców znam/

Ich Potomstwo info 1791
- Ignacy Maksymilian chrzest 26.1761 Bojanice ur.Obrzyska
- Antoni
- Kazimierz *1773 Myślenice
- Eligiusz
- Helena * ca 1760 Kobylin ? oż.po 1791 z Gabrielem Seydlitzem
- Kornelia oż.przed 1791 z Rochem Waligórskim
- Franciszka
- Marianna
- Kunegunda
- Tekla
- Józefa
- Balbina

część koligacji Ich Potomstwa już ustaliłem , patrz WTG teki prof.Dworzaczka i geneteka łódzkie
czy ziemie probostwa w Kobylinie dzierżawił Wojciech ? dzierżawił potem Brat Heleny i Ona tam zapewnie mieszkała

Pozdrawiam
M.K.P


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2018, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2018, 15:31
Posty: 60
W materiale do Słownika nazwisk mieszkańców Poznania znalazłam takie informacje:
ZAJDLIC: Famatus Georgy Zaidlic 1630, ASW I 401/221 Elzbiecie Zaidlicewy 1646, I.634 AP/256 Elzbiecie Zaidlicewy 1646, LT I 634/256. Elzbiecie Zaidlicewey Pana Hanusa Symon Tesarza Mieszczanina Poznanskiego Małzonce 1646, I.634 AP/276 Sz. Zaydlitz Przedmieście S. Marcina 1783, I 1470/13 J.P. Zaydlitz Na Rybakach i Gaskach 1783, I 1470/14;
1. SSNO: nnot; SNW: Zajdlic [149 (Po: 10)];
2. WlkpR: nnot; NGost: Zajdlic 1785; NKal: nnot; NSzam: nnot; NWrz: nnot;
n. os. Zajdel, suf. –ic.

i dalej:

SEIDEL, SAJDEL, ZAJDEL, ZAJDELL: Seidel:Gaspar Seidel Chyrurgiae Medicus 1594, LT I 632/236; Simon Seidel 1594, LT I 632/236; Beurkart Seydel 1599/00, I 1815, s.1; Jurga Seidel 1614, I 1825, s.5; pana Piotra Seidla Slozarza Poznanskiego 1647, LT I 634/326; Sajdel: Balczer Saydel 1601/02, I 1817, s.13; Sławnego Pana Simona Saidla miesczanina i Haptekarza poznańskiego 1605, LT I 632/554; Zajdel: Burchardus Zaidel Albicerdo 1575/76, I 1789, s.14 r; Honorati olim Gaspari Zaidel Hirurgici Medici Ciuis Posnan[ien]sis 1598, LT I 632, s.234; Bernardus Zaidell Glogowien Albicerdo 1591, AC I 273, s.49; Famatus Simonis Zaidel Pharmacopola Ciuis Posn.. 1601, LT I 632, s.410; Famatum Burchardum Zaidel Alutarium Ciuem Posn.. 1603, LT I 632, s.455; Georgius Zaydel 1615, 29.08.1615, t.1, s.63. w. 124; Ianowi Zaidliewi Barbierzowi 1605, LT I 632, s.569; Pan Jerzy Zaydel Civis Posnan 1606, I 1821, s.5; P. Zaydel kusznierz 1724, I1485, s.17; Zaydel Z Puł Wsia y nowych Ogrodach 1782, I 1469, s.11/21; Zaidel Nowe Ogrody i Nowe Olendry 1789, I 1472, s.13 v.; Zaydel P. S. Marcina 1791, I 1473, s.13 v.; Zajdell: Dom na Garbarach między Burchardem Zaidell a Andriszem Lindnerem leżący 1586, IM 25401, s.262; Bernardus Zaidell Glogowien Albicerdo 1591, AC I 273, s. 49; Burchardt Saidell 1596, I 1811, s.8; P. Famatum Gregorium Zaydell Lanionem Civem Posnan 1695, SWŁ I 444, s. 406 v.; Famatus Albertus Zaidell 1695, SWŁ I 444, s. 410 r.; Spis Dni Proconsul et Consule Civitati SRM Posnania Ingenuum Fridericum Zaydell artis Pellificina Socium de Civitate Thorunensi oriundus 1711, AC I 273, s.472;

∙ Seidel, bednarz, starszy cechu 1786 - 87 (WMP).

Georgius Seidlicz sarctor 1583, AC I 273/25, J.P. Zeydlitz Rybaki y Gaski 1784, I 1471, s.13v;


Pozdrawiam
Ola

_________________
Pozdrawiam
Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 13:18 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Olu,
dziekuje za informacje.

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 13:24 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Znalazlem w Tekach Dworzaczka taki tekst:
"7716 (Nr. 164) 1787
Jan Jan Korzbok Zaydlic, kapitan wojsk saskich i Kunegunda z Białoskórskich małż. Ludwik syn, w im. sw. i braci swych rodz.: Józefa kapitana wojsk kor., Wiktora i Gabriela Z. Z. synowie z I i Andrzej i Marcjanna z B. 2-o v. małż. Kunegundy Z. siostra rodz. małż. Grzybowscy, z II komplan. o sukcesję po + Jana: Anny z Boboleckich małżonków Białoskórskich, rodzicach żon. To łącznie suma 6. 299 zł. Dat. 1787.6/X (f. 837)
"

Jak mam go rozumiec?
Jan Jan Korzbok Zaydlic (dlaczego Jan jest powtorzone? Czy to blad czy np moze oznaczac, ze to byl Jan syn Jana?) mial z Kunegunda Bialoskorska synow: Ludwika, Jozefa, Wiktora i Gabriela.
Czy dalszy tekst oznacza, ze Kunegunda po smierci Jana wyszla ponownie za maz i miala Andrzeja i MArcjanne?
A co z teszta tekstu? Tam pojawia sie chyba siostra rodzona Kunegundy (Grzybowska z d. Bialoskorska). Ale dlaczego oni wystepuja o sukcesje po Janie, skoro nie sa z nim spokrewnieni?

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2018, 14:16 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Mam tez pytanie o tego typu zappisy:
" 10530 (Nr. 1185) 1722
Adam Korzbok Zaydlic podpułkownik JKMci, s. o. Krzysztofa z ol. Anny Elżb. Slichtynkowny z I i Ludwika Hazianka c. o. Maksymiljana Hazy z Jadwigi Wedelskiej z II małż. dożyw. (f. 182) Jej podpis niemiecki;

10531 (Nr. 1185) 1722
Jerzy Fryderyk Zaydlic, s. o. Krzysztofa z Slichtynkowny z I i Katarzyna Elżb. Zaydlicówna, c. o. Mikołaja Zygmunta. Z. z Ewy Elżb. Lukowny z II małż. dożyw. (f. 182v) [obojga podpisy niem.]"


Jak nalezy je rozumiec? Kto komu zapisuje tu dozywocie? Wymienione dzieci z dwoch kolejnych malzenstw ojcu, ktory jest wymieniony na poczatku aktu?

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2018, 10:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Piotrze,

W Tekach Dworzaczka, w zakładce Informacje ogólne jest kolejna zakładka Skróty.
Po odniesieniu się do zastosowanego skrótu i zastosowaniu go w tekście, czyli rozwinięciu całej notki prof. Dworzaczka, łatwiej zrozumiesz treść zapisu.

http://teki.bkpan.poznan.pl/index_informacje.html

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2018, 11:29 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Dzieki Danko,
To bardzo ułatwi mi prace.
Inaczej bym Was męczył cały czas :-)

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2019, 09:01 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Witam wszystkich serdecznie,

uzupelniam post, bo udalo sie poczynic nowe odkrycia, ktore oczywiscie postawily nastepne pytania i nierozwiazane zagadki :-)

Znalazlem akt zgonu Andrzeja de Seydlitz w ... Czestochowie (par.sw. Zygmunta akt nr 430/1889)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410

Wynika z niego, ze rodzicami Andrzeja byl Jakub i Karolina małżonkowie Seydlitz.
Data urodzenia wychodzi 1812, ale niestety nie ma informacji o miejscu urodzenia. W dalszym ciagu nie bardzo wiadomo, gdzie szukac. Najlepszym rozwiazaniem byloby znalezienie aktu malzenstwa Andrzeja z Anna Dekudowska. Na pewno przed 1840, bo wtedy urodzil sie ich syn Antoni (w Warszawie).

Znalazlem w Czestochowie rowniez akt zgonu Anny de Seydlitz zd Dekudowska zony owego Andrzeja (par.sw. Zygmunta akt nr 66/1887)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410

Nie ma w nim wprawdzie imion i nazwisk rodzicow, ale jest podane, ze urodzila sie we wsi Łukowie, a wiec nie jest to raczej ta Anna Eleonora Dekutowska, ktora urodzila sie w Warszawie (patrz powyzej).
Znalazlem wies Łukowo koło Oborników (36 km na polnoc od Poznania) oraz druga kolo Wagrowca.

Czy sa gdzies dostepne akta z tamtejszych parafii (lata 1821-1839)?

Oczywiscie moze sie okazac, ze to nie to Łukowo, ale od czegos trzeba zaczac.
Obecna koncepcja poszukiwan jest taka:
1821 Anna Dekudowska (lub Dekutowska) rodzi sie w Łukowie.
1835-39 Andrzej i Anna biora slub (tez w okolicach Łukowa) i przeprowadzają sie do Warszawy, gdzie w 1840 rodzi sie ich syn Antoni Józef.

Bede wdzieczny za wszelkie wasze uwagi i sugestie.

pozdrawiam
Piotrek

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2019, 14:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Moim zdaniem może tutaj chodzić o Łagów Opatowski w powiecie sandomierskim, porównaj akt ślubu Józefa Dekutowskiego:
https://szukajwarchiwach.pl/35/1920/0/2 ... -acZcKUaNQ
(par. Sitaniec, nr 15/1831)
2 ślub:
https://szukajwarchiwach.pl/35/1934/0/2 ... sxej3Bu_sw
(par. Tarnogóra, nr 18/1834)

Niestety, z Łagowa nie zachowały się żadne księgi metrykalne.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 13:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Piotr J-S napisał(a):
Znalazlem w Czestochowie rowniez akt zgonu Anny de Seydlitz zd Dekudowska zony owego Andrzeja (par.sw. Zygmunta akt nr 66/1887)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410

Nie ma w nim wprawdzie imion i nazwisk rodzicow, ale jest podane, ze urodzila sie we wsi Łukowie, a wiec nie jest to raczej ta Anna Eleonora Dekutowska, ktora urodzila sie w Warszawie (patrz powyzej).


Myślę, że ważne jest słowo, które pominąłeś w odczycie aktu zgonu Anny. Otóż po nazwisku i podaniu jej statusu pojawiają się słowa: rodiwszajasja wo (dieriewnie) gorodie Łukowie, dlatego proponowałbym również sprawdzić miasto Łuków, dzisiejsze województwo lubelskie.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 14:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Łuków w lubelskim sprawdzony, jest zindeksowany na lubgensie.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2019, 08:18 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2018, 21:52
Posty: 29
Zgadza sie, tam jest dokladnie napisane "urodzona we (wsi) miescie Łukowie".
Opcje chyba sa dwie - albo zglaszajacy (byly to osoby obce, ktore nawet nie znaly jej rodzicow) nie byly pewne co to za Łuków (nawet nie wiedzialy czy to wies czy miasto), albo tak jak w przypadku przytoczonego przez Piotra Łagowa nastapila ostatnio jakas zmiana (Łagów w 1870 utracil prawa miejskie i znowu stal sie wsią).

_________________
pozdrawiam Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 124 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL