Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sty 2015, 20:25 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2015, 14:43
Posty: 13
Z przekazów rodzinnych wynikało, że w drugiej połowie XIX wieku dwaj bracia Banaś przyjechali na Mazowsze z niemiecką firmą budującą cukrownię w miejscowości Krasne lub Łukowe, w okolicy Ciechanowa. Tam ożenili się i zamieszkali na Mazowszu.
Moje poszukiwania korzeni rodzinnych doprowadziły mnie do Adama Banaś. Z aktu małżeństwa (druga żona - 1910) wynika, że urodził się około 1845 w Księstwie Poznańskim a jego rodzicami byli Chryzostom i Zofia. Adam miał brata - Franciszka urodzonego około 1850 r. Niestety nie odnalazłem jego aktu ślubu ani aktu ślubu z pierwszego małżeństwa Adama. Na chwilę obecną to wszystkie informacje, jaki udało mi się odnaleźć.
Co mógłbym dalej zrobić. Proszę o pomoc ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2016, 07:02 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2015, 14:43
Posty: 13
Minęło półtora roku i moje poszukiwania posunęły się trochę do przodu.
Chryzostom i Zofia ślub wzięli 1 listopada 1835 roku w Wieleniu. Mieszkali w Drawsku i tam urodziło im się ośmioro dzieci: Tomasz - 1836; Jakub - 1841-1844; Jan - 1842-1843; Marianna - 1844; Adam i Jan - 1845; Franciszek - 1849 i Michalina - 1852. W późniejszym czasie rodzina wyprowadziła się na Mazowsze (wpisani w akcie chrztu z 1863 roku w parafii Karniewo koło Makowa Mazowieckiego) , jednak nie pojechał z nimi Tomasz (ożenił się w 1864 w Dębogórze z Fryderyką Zuhlke). Prawdopodobnie nie wyjechała też Marianna ponieważ w mazowieckich dokumentach nie ma żadnych informacji na jej temat (ewentualnego aktu zgonu nie znalazłem).
W księdze parafii Piłka jest akt urodzenia Chryzostoma (13 września 1810 Piłka) i jego starszego brata Kazimierza (3 marca 1809) synów Jana i Reginy z Błochów. Prawdopodobnie mieli jeszcze innych synów - Franciszka i Laurentego ale tego na 100 % nie potwierdziłem.
Niestety nie odnalazłem aktu ślubu Jana i Reginy. Udało mi się natomiast odnaleźć w aktach parafii Piłka akt urodzenia Jana Banaś (24 sierpnia 1786 w Piłce) syna Mathai i Agnetis [Agnetis to chyba Agnieszka a Mathai - czyżby Mateusz?] ale czy to ten sam Jan tego na chwile obecną nie wiem. Znalazłem jeszcze informacje o innych dzieciach Mathai i Agnetis, urodzonych w Piłce Marianny -1776; Jana - 1783 i Katarzynie - 1792.
W tej samej parafii, w 1783 roku w Pęckowie urodziła się Regina Błoch córka Wojciecha i Reginy ale przy niej pojawia sie takie samo pytanie jak przy Janie.
I tu ponowię swoją prośbę z tytułu wątku. Może ktoś z Państwa zetknął się z informacjami o tych osobach w swoich poszukiwaniach.
Głównym problemem są dla mnie język łaciński i lakoniczność dokumentów. Do celów genealogicznych o niebo lepsze są dokumenty pisane na Mazowszu.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc i pozdrawiam
Robert Banaś


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2018, 17:54 
Offline

Dołączył(a): 02 lut 2017, 19:03
Posty: 42
Lokalizacja: Pobiedziska
Robercie, zainteresowały mnie Twoje wpisy dotyczące parafii Piłka, bardzo bym chciała wiedzieć jak i gdzie znalazłeś dokumenty z parafii Piłka z okresu przed 1800 r.
Sama szukam dokumentów dotyczących rodziny Bloch ( Błoch, Boch ) jednak nie znalazłam starszych niż 1800 r.
Mój praprapradziadkek Marcin Bloch lub Boch urodził się w 1816 w Piłce a jego rodzicami byli Mikołaj Boch i Katarzyna Helak z Piłki. Poszukuję aktu ślubu Mikołaja lub jego aktu urodzenia.


Może ktoś z forumowiczów wie gdzie znajdę małżonków Mikołaja Boch i Katarzyną z Halaków którzy w
w Piłce mieli córkę Mariannę w 1801 r i syna Marcina w 1816
pozdrawiam Donata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2018, 20:18 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2015, 14:43
Posty: 13
Dzień Dobry

Akta metrykalne parafii Piłka, od samego początku jej istnienia czyli od 1764 roku są dostępne w Centrum Historii Rodziny. Tam też można przeglądać akta parafii wieleńskiej od 1600 roku.

Na stronie
sites.google.com/view/rodzina-banasiow
opisałem swoje poszukiwania.
pozdrawiam, Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2018, 22:55 
Offline

Dołączył(a): 02 lut 2017, 19:03
Posty: 42
Lokalizacja: Pobiedziska
Dziękuję. Czytałam, ładnie i starannie opisałeś swoje poszukiwania, gratulacje.
a jakaś Regina Błoch jest tutaj:
Parafia katolicka Piłka, wpis 14 / 1808
Joannes Marek (28 lat)
Regina Błochowianka alias Błoch (18 lat)

Parafia katolicka Piłka, wpis 3 / 1801
Adalbertus Kotek (28 lat)
Regina Błochowna alias Błoch (20 lat)
Parafia katolicka Wieleń, wpis 28 / 1808
Nicolaus Mania (21 lat)
Regina Błoch (22 lat) 100%
Pozdrawiam
Donata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2018, 10:52 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2015, 14:43
Posty: 13
W przyszłym tygodniu będę miał trochę wolnego czasu, to spróbuję Ci pomóc i odnaleźć dokumenty, których szukasz.
pozdrawiam, Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2018, 20:07 
Offline

Dołączył(a): 02 lut 2017, 19:03
Posty: 42
Lokalizacja: Pobiedziska
Dziękuję Robert za chęć pomocy, byłam dzielna i odnalazłam sama mojego Mikołaja Boch który urodził się w 1771 w Piłce- jego rodzice to Andrzej Marianna Boch.
Mikołaj brał ślub z Katarzyną Helak, córką Tomasza i Reginy z Marianowa, w roku 1793.
Czy wiesz może gdzie znajdują się metryki mieszkańców Piłki z okresu zanim powstała tam parafia ? czyli przed 1764 r ?
pozdrawiam
Donata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2018, 05:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Domat napisał(a):
Dziękuję Robert za chęć pomocy, byłam dzielna i odnalazłam sama mojego Mikołaja Boch który urodził się w 1771 w Piłce- jego rodzice to Andrzej Marianna Boch.
Mikołaj brał ślub z Katarzyną Helak, córką Tomasza i Reginy z Marianowa, w roku 1793.
Czy wiesz może gdzie znajdują się metryki mieszkańców Piłki z okresu zanim powstała tam parafia ? czyli przed 1764 r ?
pozdrawiam
Donata


Donato,
Piłka przed rokiem 1764 należała do par. w Kamienniku, a wcześniej do Wielenia.
http://www.pilka.archpoznan.pl/index.ph ... a-parafii1
Nie wiem gdzie są księgi par. Kamiennik, ale księgi Wielenia znajdziesz tutaj.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2018, 01:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Domat napisał(a):
Dziękuję Robert za chęć pomocy, byłam dzielna i odnalazłam sama mojego Mikołaja Boch który urodził się w 1771 w Piłce- jego rodzice to Andrzej Marianna Boch.
Mikołaj brał ślub z Katarzyną Helak, córką Tomasza i Reginy z Marianowa, w roku 1793.
Czy wiesz może gdzie znajdują się metryki mieszkańców Piłki z okresu zanim powstała tam parafia ? czyli przed 1764 r ?
pozdrawiam
Donata


Witaj, czy występuje u Ciebie Franciszek Helak, który poślubił córkę Wawrzyna Piątka?
Mój prapradziadek Michał Piątek pochodził z Kamiennika - ciężko jest mi zdobyć jakiekolwiek informacje stamtąd.
Przesyłam pozdrowienia,
Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2018, 17:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
torchala1m2 napisał(a):
Witaj, czy występuje u Ciebie Franciszek Helak, który poślubił córkę Wawrzyna Piątka?
Mój prapradziadek Michał Piątek pochodził z Kamiennika - ciężko jest mi zdobyć jakiekolwiek informacje stamtąd.
Przesyłam pozdrowienia, Gosia

Franciszek Helak * 26 stycznia 1866 r. Pęckowo, syn Marcina i Marianny z d. Graś
Helena Piątek * 16 maja 1879 Kamiennik, córka Wawrzyna i Marianny z d. Dymek
ślub 23 listopad 1898 r.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL