Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 wrz 2018, 21:48 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2015, 14:34
Posty: 5
Kilka tygodni temu odnależliśmy książkę napisaną przez brata mojej babci. Dotyczy ona wspomnień (wtedy) młodego Mieczysława Kozy chłopaka z lat 1921-1936 z Bukowca. Poza wspomnieniami opisuje również przodków. Między innymi mojego pra pra dziadka Józefa Zabora kołodzieja i mechanika maszyn parowych z majątku Bukowiec (podobno skonstruował magiel z którego korzystali mieszkańcy, mieszkali jak wynika z opisu w budynkach za stawem za majątkiem), którego małżonką była Marianna (Maria) Zabór z domu Dankowska. Mieli oni dzieci: Mariannę (moją prababcię), Franciszkę (jak pisze miała dwóch lub trzech mężów), Stanisława (który miał syna Maksa który służył w marynarce i wyemigrował do GB), Franciszka, Antoniego, Józefa i Wojciecha.
Mój pradziadek pochodził z nieprawego łoża i w księgach metrykalnych ojciec jest niezapisany, matką jego była Marianna Koza (jak pisze we wspomnieniach brat mojej babci zmarła w latach trzydziestych) miała dzieci z Kaczmarkiem (imienia nie znam, który zmarł młodo). Dzieci Kaczmarka, czyli rodzeństwo przyrodnie mojego pradziadka to: Wncenty Kaczmarek, Sylwester Kaczmarek, Antonina Kaczmarek (wyszła za mąż za Bacherka Romana), Franciszka Kaczmarek (wyszła za mąż za Ryszarda Skrzypińskiego).
Może ktoś z Państwa odszukał tu kogoś znajomego w tych osobach? Jak przepiszę ten rękopis (bo gratka nie lada) to udostępnię go szerzej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 wrz 2018, 09:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Witam
ze strony http://www.basia.famula.pl/

Kuślin (USC) - akt małżeństwa, rok 1886

Josef Zabor (24 lat), rodzice: Lorenz Zabor, Antonina Patan ,
Marianna Dankoska (28 lat) , rodzice: Anton Dankoski , Nepomucena Groll ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Wilhelm Eckert - świadek
Adalbert Dankoski - świadek
https://szukajwarchiwach.pl/53/1883/0/3 ... /#tabSkany
https://szukajwarchiwach.pl/53/1883/0/3 ... /#tabSkany

Znajdziesz tam więcej dzieci tej pary

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2018, 14:04 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2015, 14:34
Posty: 5
Bardzo dziękuje. Tak te dokumenty myślę że odnoszą się do moich przodków. Małżeństwo Jozef Zabór i Marianna z Dankowskich mieli dzieci których imiona się pojawiają w dokumentach i odnosza się do miejscowości zamieszkania Chraplewo. Nie moge natomiast znależć Marianny Zabór która była ich córką i też urodziła się w Chraplewie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2018, 14:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Ja też niestety nie znalazłam Marianny. Czy znasz jej datę urodzenia?

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2018, 15:38 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2015, 14:34
Posty: 5
Tak, data urodzenia to 30.07.1899 rok miejscowość Chraplewo, tak wynika z jej aktu małżeństwa. Poszukałem trochę w "szukaj w archiwach" i natrafiłem na ksiege urodzeń z 1899 roku. (https://szukajwarchiwach.pl/53/1883/0/1 ... 5#tabSkany) brakuje tam pliku 155 (nie wyświetla się) a plik 156 to już Ignacy syn Józefa Zabora i Marianny Z domu Dankowskiej. Zacząłem podejrzewać że Marianna Zabór to bliźniaczka Ignacego, który potem zmarł. Mogło tak byc zważywszy na to ze brak tego 155 pliku. Z drugiej strony nie sądzę by w Chraplewie były dwa małżeństwa Józefa Zabora i Marianny z domu Dankowskiej, przy tak niewielkiej populacji. Nie wiem tylko jak to wszystko sprawdzić?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2018, 16:33 
Offline

Dołączył(a): 14 wrz 2018, 16:40
Posty: 27
Proszę napisać do APP, że jest brak skanu:
Archiwum Państwowe w Poznaniu
ul. 23 Lutego 41/43
60-967 Poznań, skr. poczt. 546
tel: 61 852 46 01
fax: 61 851 73 10
e-mail: archiwum@poznan.ap.gov.pl

_________________
pozdrawiam Stefan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL