Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:59

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 lip 2018, 11:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Dzień Dobry. To mój pierwszy post na tym forum. Witam serdecznie wszystkich zapalonych genealogów :)

Czy są tu osoby pochodzące z okolic Gniezna/Wrześni nazywający się, lub mający w rodzinie kogoś o nazwisku Kowalski, bądź Janka? Cała rodzina mojego dziadka od strony ojca pochodzi z okolic Gniezna (Powidz, Witkowo, Żydowo, Kosowo itp) i Wrześni. Mój pradziadek Jan Kowalski ożenił się z Marią Janką w 1913 roku w Gnieźnie. Jego brat Franciszek Kowalski zmarł tragicznie w 1936 roku (nie znam dokładnych okoliczności, albo się powiesił, albo utonął). Miał dwóch synów: Edwarda i Gracjana. Obaj prawdopodobnie mieszkali w Gnieźnie, lub okolicy. Czy ktoś z szanownych forumowiczów zna, lub kojarzy którąś z tych osób?

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2018, 11:54 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam,
a czy można prosić o jakieś bliższe in formacje o Marii Janke?? Jej rodzice, krewni. Mam w drzewie Janke może cośą dopasuję.
pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2018, 12:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Moja prababcia Marianna Janka urodzona 2 lutego (lub 6 lutego) 1892 roku w Kosowie (lub Żydowie) - rozbieżności wynikają z różnic pomiędzy aktem urodzenia, a rodzinnymi zapiskami ;) Zmarła krótko po wybuchu II wś 13 grudnia 1939 roku w Stęszewie. Była dzieckiem Andrzeja Janki i Konstancji Dziel. Z informacji które posiadam miała następujące rodzeństwo: Sylwester - 1890, Józef i Kazimierz (bliźniaki) - 1896, Helena - xxxx, Julian - 1894, Edmund - 1904, Bolesław - xxxx, Aniela - 1897, Felix - 1901, Gertruda - 1903, Wacław - xxxx.

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2018, 13:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Jeżeli chodzi o brata mojego pradziadka; Franciszka Kowalskiego to posiadam trzy przedwojenne fotografie:

Obrazek

^^ Zdjęcie przedstawia orszak pogrzebowy zmarłego tragicznie Franciszka Kowalskiego. Zdjęcie na 99% wykonane w Gnieźnie - może ktoś z was potrafi ustalić dokładną lokalizacje? Wg zapisków jest to 5 wrzesień 1935, choć nie mam dowodów/dokumentów potwierdzających tą datę śmierci. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc ;)


Obrazek

^^ kolejne zdjęcie przedstawia już grób Franciszka Kowalskiego. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie na Wszystkich Świętych 1 listopada 1936 roku. Przy Grobie stoją od lewej: Roman Kowalski (brat mojego dziadka), Stanisław Kowalski (ojciec zmarłego tragicznie Franciszka - mój pra-pra dziadek), oraz Edward Kowalski - syn Franciszka

Obrazek

^^ To zdjęcie też zostało wykonane na Wszystkich Świętych, prawdopodobnie w 1938 (wątpię by był to 1939). Przy grobie stoją od lewej: Kunegunda Kowalska (siostra mojego dziadka), Gracjan Kowalski (drugi syn Franciszka), Jan kowalski (z laską - mój pradziadek i brat Franciszka), za nim prawdopodobnie stoi Edward Kowalski (syn Franciszka) i ostatni najbardziej z prawej to Stanisław Kowalski (najmłodszy brat Jana i Franciszka)

Jeżeli którekolwiek z imion i nazwisk przewija się w waszych drzewach genealogicznych będę wdzięczny za kontakt i informacje :)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2018, 16:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Witam,
w mojej rodzinie też występuje Marianna Janka. To moja prababcia ur.w 1879 r. w Gurówko k/Gniezna.
W tych okolicach "Janków jak mrówków" :D Wiesz kto był ojcem Andrzeja Janki?
Pozdrowienia.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2018, 16:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Parafia katolicka Gniezno - par. św. Trójcy, wpis 80 / 1889
Andreas Janka (25 lat) ojciec: Jacobus , matka: Catharina Świątek
Constantia Dziel (19 lat) ojciec: Vincentius , matka: Francisca Budzyńska +

http://poznan-project.psnc.pl/

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2018, 18:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Do Kowalskiego z Janków,
Twój jest Jacobus, mój Franciscus najmłodszy syn Józefa i Krystyny. (chyba)
Obrazek
Pozdrowienia.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2018, 13:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Ela z Pojezierza napisał(a):
Parafia katolicka Gniezno - par. św. Trójcy, wpis 80 / 1889
Andreas Janka (25 lat) ojciec: Jacobus , matka: Catharina Świątek
Constantia Dziel (19 lat) ojciec: Vincentius , matka: Francisca Budzyńska +

http://poznan-project.psnc.pl/


^^ Zgadza się to o nich mowa :) Czy to też Pani Rodzina? :) Panie Sławomirze Łubiński, czy udało się Panu coś dopasować do swojego drzewa genealogicznego?

Jeżeli chodzi o rodzinę mojej Prababci Marianny Janki to mam niewiele informacji. Z prostej przyczyny; umarła stosunkowo wcześnie mając zaledwie 47 lat - mój dziadek miał wówczas dopiero 13 lat - moja babcia wyszła za mąż za dziadka dopiero 15 lat później. Siostra mojego dziadka, Ciocia Benigna Kowalska, ostatnia żyjąca jeszcze osoba z całego rodu miała wówczas 10 lat. Dlatego też wiedza o rodzinie Janków jest stosunkowo niewielka. Z przekazów rodzinnych wiem, że Marianna była najstarsza z rodzeństwa, poza tym miała dwóch braci których imienia nikt nie pamięta, siostrę Gertrudę, Anielkę i najmłodszą Krystynę. To co pisałem wcześniej, w drugim poście to są już dane z akt urodzenia. Wynika z niego że Andrzej i Konstancja mieli łącznie aż 12-oro dzieci! Pokazuje to jak bardzo zniekształcony i niekompletny jest przekaz rodzinny. Na temat ciotki Gertrudy nie wiem nic poza tym że była taka ciotka (informacja od cioci Benigny). Nie wiem kiedy umarła, ilu miała dzieci, jak nazywała się po mężu, ani gdzie mieszkała i umarła. O cioci Anielce wiem tyle że na początku lat 60-tych moi dziadkowie pojechali do nich w odwiedziny i zachowało się kilka fotografii z tamtego wydarzenia. najwięcej informacji i zdjęć zachowało się od najmłodszej siostry Krystyny Janki, po mężu Ney. Wiem że mieli tylko jedną siostrę Henrykę Ney, która długo utrzymywała kontakt z naszą rodziną. Nie wiem jak miał na imię jej mąż, ale wiem że był kolejarzem i zmarł tragicznie w wypadku samochodowym. Sama Krystyna wyszła potem za mąż jeszcze dwa razy, ale dzieci więcej nie miała. Ostatecznie trafiła gdzieś na Śląsk - jej ostatni mąż był też wdowcem i górnikiem. Jej córka Henia chyba osiedliła się gdzieś w Lesznie, lub okolicy. Moja babcia natomiast bardzo długo utrzymywała kontakt z córką jednego z braci Marianny Kowalskiej. babcia nie pamiętała jego imienia, ale udało się niedawno ustalić że chodziło o brata Wacława Janke. Niestety nie mam informacji gdzie żył, ani kiedy umarł, ale wiem, że mieli czworo dzieci: Bonifacy Janka, Bożena, Benigna (inna Benigna) i Wanda Śniegocka (po mężu). O Bonifacym mam trochę informacji, zachowało się sporo zdjęć, sam Boni zmarł dopiero w 2014. O Bożenie i Beni wiem bardzo niewiele, nie wiem jakie nazwisko przyjęły po ślubie. Najmłodsza Wanda Śniegocka - to właśnie z nią aż do śmierci utrzymywała kontakt moja Babcia. Niestety ciotka Wanda zmarła niedawno, zanim zacząłem interesować się historią rodziny. Szkoda bo o wiele rzeczy mógłbym ją wypytać... Jeżeli któreś z wymienionych imion i nazwisk przewija się w waszych drzewach genealogicznych proszę o kontakt :)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2018, 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Szymonie,
to nie moja rodzina

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2018, 17:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Czy są tu osoby pochodzące z okolic Gniezna/Wrześni nazywający się, lub mający w rodzinie kogoś o nazwisku Kowalski, bądź Janka?


Co prawda od trzech pokoleń Poznaniak ale mój przodek, Wietrzykowski Michał w 1883 roku pojął za żonę Mariannę Janka, córkę Jana i Jadwigi z Wekwertów. Jan i Jadwiga ślubowali w Kołdrąbie 31 października 1847 roku. Mieli - wg moich informacji - czworo dzieci: Mariannę, Weronikę, Konstantego i Józefa

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2018, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2007, 14:09
Posty: 141
Lokalizacja: Sofia, Bulgaria
Witam !

Przesyłam link do w/w ślubu

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=166393

Konstancja pochodziła z Żernik a Andreas z Żydowa. Nazwisko Dziel występuje w Żernikach ok.1800 roku można przyjąć, że korzenie osób o tym nazwisku pochodzą z tej miejscowości. Póżniej pojawia się i w innych miejscowościach wokół Gniezna.

Akt urodzenia Konstancji jak i również dzieci Andrzeja i Konstancji można znaleść na tym linku,

http://www.basia.famula.pl/pl/

Ja mam w moim drzewie Kowalskich no niestety nic niewiem o osobach żyjących w przedziale czasowym, o którym Pan wspomina.

Pozdrawiam
Grażyna

_________________
Poszukuję potomkow rodziny: Józefa Moszyńskiego i Julianny Moszyńskiej z dm. Wieczorek - Kłecko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2018, 17:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Kowalski napisał(a):
...
Czy są tu osoby pochodzące z okolic Gniezna/Wrześni nazywający się, lub mający w rodzinie kogoś o nazwisku Kowalski, bądź Janka? ...

Powiedz, Jasiu, jak Ci na imię?
:)

Jeden z moich prapra..., Piotr Hoppe/Chmiel, w 1801 ożenił się z Anną-Rozalią Janke/Janka.
Oboje pochodzili z Ośna k. Łopienna, z rodzin gospodarzy.
O Piotrze niewiele więcej wiadomo, natomiast Rozalia była córką Jakuba i Anny małżonków Janke, sołtysów w Ośnie, i miała liczne rodzeństwo. Mam dokładne daty ich urodzenia i namiary na akta chrztów.

Spośród nich, dalsze info mam tylko o o jej bracie Janie:
Akt chrztu z 28.10.1777 par. Łopienno
Jego chrzestnymi byli Jan Janka i Rozalia z Kędzierzyna
.

W 1803 tenże Jan (juvenis de Ośno), poślubił w Kędzierzynie Rozalię Rożkównę, pannę z Kędzierzyna.
Świadkami ślubu byli: Maciej Jankiewicz, Andrzej Barc, Marcin Siewka, Marcin Kaus, Jakub Polski.
Dalszych losów tej pary nie śledziłam.
Widać jednak, że były relacje rodzin z Kędzierzyna i z okolic Łopienna.

Zatem - Janków należy poszukiwać nie tylko w Kędzierzynie, czy w Witkowie, ale też w dość odległych okolicach Łopienna :)

Pozdrawiam

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2018, 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Jeśli chodzi o małżonków Jakuba Jankę i Katarzynę Świątek, to mam dane z PP o ślubie ich córki Marii:

Urząd Stanu Cywilnego Malczewo [Friedrichstein], wpis 4 / 1883
- Anton Kowalczyk (ur. 1859)
ojciec: Thomas Kowalczyk , matka: Margarethe Siwiak
- Marie Janka (ur. 1865)
ojciec: Jacob Janka , matka: Catharine Swiątek


Kowalczyk występuje niekiedy jako Kowalski.

Tomasz i Małgorzata ślubowali w par. Jarząbkowo:

Parafia katolicka Jarząbkowo [Jarschomkowo], wpis 10 / 1853
- Thomas Kowalczyk (28 lat)
- Margaretha Siwiak (26 lat)


Zanotowałam ich 6 dzieci:
Stanisław, Marianna, Antoni, Walenty, Jan i Katarzyna.

[Zainteresowałam się nimi ze względu na nazwisko Siwiak - oboczność nazwiska Siwka - jednak ostatecznie nie znalazłam powiązania z moją familią.]

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL