Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 kwi 2018, 09:06 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 2560&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1921.12.14 R.25 Nr277 - str.2

Zmarli w Rosji Jeńcy Polacy.
"Rzeczpospolita" poczęła drukować spis jeńców Polaków, zmarłych w niewoli bolszewickiej. Lista ta długa i zawiera dnżo nazwisk jeńców, pochodzących z b. dzielnicy pruskiej.

W obozie w Niżnym Nowogrodzie zmarli następujący jeńcy, co do których są dane, że pochodzili z województa Poznańskiego i Pomorza:

Barciszewski Kazimierz z Poznania, służył w 67 pp,. zmarł 15 października 1920 r,
Busse Gustaw z Poznańskiego, służył w 62 pp., zmarł 10 października 1920 r.,
Wróbel Edward z Poznania, służył w 56 pp.. zmarł 17 września 1920 r.,
Wnuk Leon z Poznańskiego, służył w 15 pp., zmarł 5 września 1920,
Góźdź Jan z Poznańskiego, służył w 67 pp., zmarł 21 grudnia 1920
Zaczyński Piotr z Pomorza, służył w 406 pp., zmarł 23 listop. 1920,
Zdenkowski Jan z Pleszewa, służył w 27 baonie zmarł 29 grudnia 1920,
Ziętak Jan z Pleszewa, służył w 61 pp., zmarł 17 października 1920,
Kudliński Feliks z Poznańskiego, służył w 3 pozn. pp, zmarł 21 listopada 1920,
Kowalski Jan z Poznańskiego, służył w 67 pp, zmarł 21 listopada 1920,
Konieczny Andrzej z Poznańskiego, służył w 68 pp.,
Kukliński Leonid z Szablewa w Poznańskiem, służył w 66 pp., zmarł 21 lutego 1921,
Kostkowski Kazimierz z Bydgoszczy, służył w 159 pp., zmarł 5 października 1920,
Raskolak a pow szubińskiego, służył w 70 pp, zmarł 8 listopada 1920,
Rybacki Kazimierz z Miłosławia w Poznańskiem, służył w 59 pp., zmarł 22 października 1920,
Rębacz Stefan z Poznańsk, służył w 68 pp., zmarł w październiku 1920,
Przuskiewiez Władysław z Prus Zachodnich, służył w 63 pp., zmarł 4 grudnia 1920,
Ósmy Ludwik z Poznańskiego, służył w 159 pp., zmarł w styczniu 1921.
Figaszewski Franciszek z Poznańskiego, służył w 69 pp, zmarł 1 lutego 1921,
Chyliński Benedykt z Brukowca Wielkiego na Pomorzu, służył w 48 pp., zmarł 2 października 1920 r.

W obozie w Niżnym Nowogrodzie zmarli także następujący jeńcy, którzy chociaż nie pochodzili z b. dzieln. pruskiej, to jednak służyli w pułkach poznańskich:
Bielawa Stanisław z Małopolski, służył w 16 poznańskim pp., zmarł 25 listopada 1920,
Gomółka Aleksy z pow olkuskiego w b. Królestwie. służył w 11 pułku poznańskim, zmarł 20 listopada 1920,
Trawiński Antoni z pow. włocławskiego w b. Królestwie, służył w 4 poznańskim pułku, zmarł 29 października 1920
Machnikowski Andrzej z Kaliskiego, słuźył w 12 poznańskim pułku, zmarł 12 kwietnia 1921.

W szpitalu Brzeskim w Moskwie zmarł d 2 lutego 1921 Józef Elt ze wsi Cierniewo pow. Chojnickiego.
...
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1921.12.22 R.25 Nr284 - str.2

Wieści o jeńcach polskich na Siberji. Stanisław Koziół ogłasza, że
Franciszek Rampolski,
Antoni Buczac.
Józef Jurewicz,
Franciszek Chraczak i
Józef Wachód,
pochodzący z b. zaboru pruskiego, są przy życiu i znajdują się jako jeńcy z 5 dywizji syberyjskiej w Syberji w mieście Krasnojarsk.
Bliższych wiadomości udziela do końca stycznia St. Koziół, Grudziądz, szpital okręgowy.
...

edit:
dodałam w tytule "z wielkopolski"

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 29 maja 2018, 19:00 przez bugakg, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2018, 11:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Może uda się Tobie przy okazji trafić na ślad mojego dziadka, który trafił do niewoli rosyjskiej.
Stanisław Nowaczyk rocznik 1901 ur. w Młodasku, uciekł z domu i zaciągnął się do wojska w wieku 14 lat, więc musiał to być rok 1915.
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji nt. jego służby wojskowej i pobycie w obozie jenieckim. Nie wiem tez kiedy wrócił do domu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2018, 12:07 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
Może uda się Tobie przy okazji trafić na ślad mojego dziadka, który trafił do niewoli rosyjskiej.
Stanisław Nowaczyk rocznik 1901 ur. w Młodasku, uciekł z domu i zaciągnął się do wojska w wieku 14 lat, więc musiał to być rok 1915.
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji nt. jego służby wojskowej i pobycie w obozie jenieckim. Nie wiem tez kiedy wrócił do domu.

Będę pamiętała.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2018, 12:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Z góry dziękuję!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2018, 12:46 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Z uwagi na nie bardzo czytelne niekiedy nazwiska, miejscowości, proszę samemu sprawdzać je pod podanym linkiem.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.04 R.26 Nr3

Z tragadyi wojennych. (Ojciec poszukuje syna.)
Mieczysław Majchrzycki, syn właściciela restauracji Teatru Włelkiego, p Faustyna M. powołany został w październiku r 1915 jako ochotnik do pułku saskich strzełców i w r. 1916 wyruszył z p 173 piechoty saskiej na frout zacboclni. Nad Wilejką przeszedi dnia 19 grudnia 1916 linje bojowe i dostał się do niewoli rosyjskiej. Czas pewien spędził w obozie jeńcóww gubernji Jaktarynosławskiej, później zamieszkał w Mińsku u państwa Tarasiewiczów przy ul, Kołomińszaja, skąd rodzice otrzymali byli od niego wiadomość. W końcu r. 1917 M. zbiegł z niewoli i wstąpił był do armji jen, Dowbora Muśnickiego. Na przeciwnym froncie nawiązał był łączność z żołnierzami Polakami armji niemieckiej., Ta drogą nadsyłal regaralnie lity do krewnych i otrzymywał wiadomości od rodziny Po rozwiązaniu armji Dowbora udał sę był do Moskwy i wstąpił do komitetu polskiego. żadnej wiadomosai, dopiero 21 lipca 1919 za pośrednictwem konwoju powracających z niewoli rosyjskiej jeńców niemieckiob nadesłał krótkie pozdrowienie w języku niemieckim. Jeniec, który wiadomość tą przysłał (malarz z Rogoźna), opowiedział rodzicom, że syn Mieczysław bvl zmuszony do pełnienia służby w armji czerwonej. Od tego czasu nie dał już żadnego znaku życia. Rodzice spodziewają się, że na tej drodze, za pośrednictwem prasy, odnajdą zaginione ślady. Mieczysław, zanim przeszedł linje bojowe, utrzymywał był korespondencję z bratem Feliksem, ówczesnym uczniem gimnazjum Marji Magdaleny. W korespondencji tej znalazły się nieoględne "życzenia szczęśliwej drogi na tamtą stronę. Prusacy list przejęli i za karę wydalili F. M . z gimnazjum. W szeregach Dowborowszczyków Mieczysław pełnił służbę pod przybranem nazwiskiem Walerjana Zabłockiego, (wszystkie pisma pisma się o powtórzenie niniejszej wzmianki)
...
Prośba.
Syn mój mój Walenty Przybylak, sierżant 6-tej kompanji 50 pułku strzelców kresowych, 13 dywizji, zaginął na Ukrainie dnia 29 maja 1920 roku. Wszystkich, którzyby mi o nim bliższych szczegółów udzielić mogli, proszę o wiadomość pod adresem:
Kazimierz Przybylak, Suchorze a pocz. Zalesie pow. Szubiń. Uprasza się wszystkie pisma o powtórzenie niniejszej prośby.
...
Prośba.
Córka moja Gertruda Zofja Polaszyk, ur. 1 stycznia 1897 w Kcyni, wyjechała z Bydgoszczy 30.5.1914 w charakterze nauczycielki domowej do majątku Rosczne (poczta Teplik, Podole) do pp. Janickich, następnie internowana 1915 roku przez Rosjan, była wywieziona do Kurska i jak list stwierdza u p.p. Kapitanów ul. Zolstaja w roku 1917, następnie rok 1917/1918 także w Kursku (Apteka dawniej Staszewskiego) zkąd zaginął ślad dalszego jej pobytu.
- Upraszam zatem wszystkie osoby, któreby mogły mi podać adres lub też jaklieś bliższe szczegóły dotyczące zaginionej by zechciały łaskawie przesłać je do matki,
Poznań św. Marcin 44 pokój 4.
- Wszystkie gazety polskie i warszawskie proszę o powtórzenie prośby.
...
Prośba.
Syn mój, ochotnik Franciszek Mularczyk, rodzony 15 maja 1901 w Pasiekach pod Trzemesznem, wstąpił 17 sierpnia 1919 r. jako taki do dawniejszego 6, a teraźniejszego 59 Pułku piechoty w Inowrocławiu. Ostatnie wiadomości nadeszły od niego w maju 1920 z Wyprawy Kijowskiej, (gdzie miał rzekomo zostać ranny) z szpitala polowego nr. 705 z Bedryczowa, zostając później przewieziony do Równa (szpital). Od wyżej wymienionego czasu brak od niego wszelkich wiadomości. - Wszystkich byłych wojskowych jak również powracających z niewoli bolszewickiej, którzy są w możności w tej mierze udzielić bliższych danych, proszę o podanie bliższych szczegółów na ręce matki;
Antoniny Mularczykowej Poznań Górna Wilda 84.
List proszę bez znaczka nadesłac. - Wszystkie pisma proszę o powtórzenie niniejszej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2018, 15:38 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.
Z uwagi na nie bardzo czytelne niekiedy nazwiska, miejscowości, proszę samemu sprawdzać je pod podanym linkiem:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.07 R.26 Nr5


Prośba.
Strapieni rodzice poszukują swego syna Stanisława Plewińskiego z Leziony, zaginionego zeszłego roku podczas odparu nawały bolszewickiej, a służącego w II. komp. pułku piech. legionów.
Wszystkich którzyby mogli dać informacji o życiu lub śmierci zaginionego, prosi się o doniesienie pod adresem:
Andrzej Plewiński, Leziona pocz. Olobsk pow. Ostrów.
Wszystkie pisma prosi się o łaskawy przedruk niniejszego.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2018, 20:50 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.
Z uwagi na nie bardzo czytelne niekiedy nazwiska, miejscowości, proszę samemu sprawdzać je pod podanym linkiem:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.09 R.26 Nr6


Prośba.
Syn mój, ochotnik Jan Kazimierz Ruszkowski, dnia 15 lipca 1920 r. wstąpił do formującego się 1. pułku 2 komp. batl. Strzelców Syberyjskich w Kaliszu (Szczypiorne). Dnia 29 lipca 1920 r. wyjechał ze Szczypiorna do Torunia, Skierniewic i Warszawy.
Ostatnie wiadomości nadeszły od niego z Warszawy dn. 10 sierpnia 1920 r. Od wyżej wymienionego czasu brak wszelkich wiadomości. - Wszystkich byłych wojskowych jak również powracających z niewoli bolszewickiej, którzy są w możności w tej mierze udzielić bliższych danych, proszę o podanie bliższych szczegółów na ręce jego ojca
Józefa Ruszkowskiego, Kalisz (Tyniec) ul.Łódzka 29.
Listy proszę bez znaczka nadesłać.
Wszystkie pisma proszę o powtórzenie niniejszej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2018, 10:02 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.12 R.26 Nr9


Prośba.
Brat mój, Wojciech Ziemiański, został wzięty 12 października 1914 r. w bitwie pod Gółkami jako jeniec niemiecki do niewoli rosyjskiej. W 1918 r. znajdował się brat mój w Ekaterynburgu gub. Permaks. Od tego czasu brak o nim wszelkich wiadomości. Ponieważ wszelkie starania moje celem odnalezienia go nie odniosły skutku, proszę wszystkich, którzyby o nim mogli udzielić jakichś wiadomości, (więc byłych jeńców, lub Polaków powracających z Rosji) o przesłanie takowych pod adresem:
Edmund Ziemiński, Poznań ul. Matejki 73 III.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2018, 12:51 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.13 R.26 Nr10

Syn mój, Karol Subczyński, jako 15-letni chłopak wstąpił jako ochotnik do Strzelcw Wielk., bił się pod Lwowem, tamże został ranny; po wyzdrowieniu był na froncie do końca wojny, a gdy go potem puszczono wstąpił znów jako ochotnik do powstania na Śląsku. Po ukończeniu takowego ślad po nim zupełnie zaginął.
Wszystkich wojskowych i innych powracających ze Śląska, którzy są w możności udzielić mi bliższych szczegółów, jak najusilniej proszę o wiadomość pod adresem:
H. Szubczyński, Kaźmierz powiat szamotulski.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2018, 13:25 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.14 R.26 Nr11


Prośba.
Wdowa Salomea Mochelska z Dobieczowic p. Janikowo prosi kolegów lub jeńców powracających z niewoli bolszewickiej o podanie adresu lub okoliczności, w jakich zaginął syn jej Wawrzyniec Mochelski z 6 komp. 30 p. p. Wp.
Ostatnia wiadomość nadeszła dnia 12 lipca 1920 r. z Ukrainy.
...

Brat mój, Wojciech Antczak, urodzony w Sławoszewie pow. jarocińskim, zginał dnia 4 lipca 1920 r. na Ukrainie pod wioską Karośliwką. Dotąd brak wszelkich wiadomości. Służył w 54 p. piech. strzel, kresowych, 12 Dywizja, Komp. sztabowa. Wszystkich byłych Halerczyków, którzy są w możności udzielić w tej mierze bliższych danych, proszę o nadesł. szczegółów na ręce
Stanisława Antczaka Poznań, uL Traugutta 8 (1. piętr.)
Wiadomości listowych uprasza się nie opłacać.

Wszystkie pisma polskie uprasza się o powtórzenie powyższych próśb.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2018, 15:00 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.
Z uwagi na nie bardzo czytelne niekiedy nazwiska, miejscowości, proszę samemu sprawdzać pod podanym linkiem.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.24 R.26 Nr19

Prośba.
Syn mój Stanisław Lorenc, urodzony 25. kwietnia 1898 jako jeniec we Francji wstąpil do formującego się wojska Hallera; póżniej do 12 dywzji 12 pulku kres. pol. 1 dyon. Był w sztabie jako ordynans przy adjutancie kresowym na froncie bolszewickim i przy odwrocie pod Proskurowem zaginął. Ostatatnią wiadomość odebrałem 10 czerwca 1920. Wszystkich byłych szeregowców, jak oficerów lub ówczesnego adiutanta kasowego oraz powracających z niewoli bolszewickiej, którzy mogą udzielić bliższych wiadomości o jego życiu lub śmierci proszę o nadesłanie bliższych szczegółów na ręce ojca
Marcina Lorenca, wieś Poladowo, powiat śmigielski, woj. poznańskie.
Listy proszę nadesłać bez znaczka.
Wszystkie pisma proszę o powtórzenie niniejszej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2018, 19:14 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.
Z uwagi na nie bardzo czytelne niekiedy nazwiska, miejscowości, proszę samemu sprawdzać pod podanym linkiem.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.26 R.26 Nr21


Prośba.
Syn mój Franciszek Nowak. ur. 4. 10. 1902, wstąpił w marca 1919 roku do wojska jako ochotnik do 3 pulku Strzelców Wielkopolskich w Biedrusko, skąd wyruszył w czerwcu 1919 roku na front bolszewicki pod Bobrujsk, później dostał ten puik nazwę 57/3 i znajdował sie stale pod Bobrujskiem. Ostatnią wiadomość odebrano 14.7.20. że poszukiwany Franciszek Nowak 6 komp. 57. p, p dnia 9.8.20 został ze szpitala pol. 701 do pociągu ewakuacyjnego przekazany. Ktoby z powracających z niewoli bolszewickiej lub z wojskowych cośkolwiek o nim wiedział, proszę donieś pod adres:
Stanisław Nowak, Żegowo pod Bukiem.
Gazety proszę o umieszczenie powyższej prośby.

...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2018, 23:26 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.02.07 R.26 Nr30

Prośba.
Syn mój, Piotr Przybyl, kapral w 6 baonie alarmowym, 2 komp, zginął bez wieści na froncie bolszewickim 1920 roku. Ostatnią wiadomość o nim otrzymaliśmy z poczty polowej nr. 31 Wszystkich kolegów i jenców z niewoli bolszewickiej, którzyby wiedzieli coś o nim, proszę o doniesienie tego ojcu pod adresem:
Jan Przybył, powiat Poznań-Zachód, Łódź, poczta Będlewa.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2018, 12:58 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.02.15 R.26 Nr37

Prośba.
Brat mój Stanisław Kurkiawicz służył w wojsku niemieckim od 2.8,-11. 1914 roku wyjechał na front rosyjski. Tam był rezerwowym (brigade Daussin) 5. komp. 5. pułk. reg. 2. 2. baon. Skąd dostał się do niewoli rosyjskiej. Pisał jedną kartę z Sybeyji 15 kwietnia 1915 roku; wówczas znajdował się: stacja Bałotna, ul. Lpienna 6 gub. Tomsk. Od tego czasu nie mamy żadnej wiadomości. Wstystkich byłych kolegów szeregowców, także pp. oficerów którzy wrócili z niewoli rosyjskiej, proszę o udzieleniu wiadomości o jego życiu lab śmierci na, ręce siostry
St. Kurkiewiczówny Poznań-Łazarz, ul. Śniadeckich nr. 4 parter prawo.
...

Prośba,
Syn mój Jan Góralski ur. 13 czerwca 1921 (rok urodzenia pewnie miał być 1901) wstąpił 1.lipca 1919 r. do 4 pułku Strz. Wielkop. w Gnieźnie, w sierpniu został przesadzmy do Wolsztyna 68 pułku piechoty, skąd w Czerwcu 1920 r. wyruszył na front bolszewicki w 2 komp. 157 pułku piechoty, ostatnią wiadomość odebrałem dnia 12 lipca 1920 r. Wszystkich byłych szeregowców, jak oficerów lub powracąiących z niewoli bolszewickiej, którzy mogą udzielić bhższych wiadomości o jego życiu lub śmierci, proszę o nadesłanie bliższvrh szczegółów na ręce ojca
Ignacego Góralskiego, Huta Padniewska, pow. Mogilno, wojew. Poznańskie.
Listy proszę nadsyłać bez znaczka.
Wszystkie pisma proszę o powtórzenie powyższej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2018, 15:15 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.03.14 R.26 Nr60



Prośba.
Syn mój W. Kazyaka z Poznania, ppor. 11. komp. 48 pułku zaginał bez wieści dnia 23 lipca 1919 roku podczas walk nad Niemen koło folwarku Azot na zachód od miasteczka Zimno-Wola. Ktokolwiek mógłby mi coś o nim donieść, zechce się zwrócić łaskawie pod adresem
J. Kazyaka, Poznań Łazarz, ul. Drużbackiej nr. 8,
List i doniesieniem prosi się bezpłatnie wysyłać.
Wszystkie pisma nprasza się o przedrukowanie niniejszej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2018, 17:22 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.03.18 R.26 Nr64


Prośba
Syn mój, Stanisław Hanelt, urodzony 13.11.1990 (rok urodzenia pewnie miał być 1890)w Król. Wałdowie służył od roku 1919 w 7 komp 31 pp (Strzelców Kaniewskich) w stopniu st. szergowca. W sierpniu 1920 r. pod.czas walk odwrotowych zaginąl i miał się dostać do niewoli bolszewickiej. Od tego czasu żadnej wiadomości o nim nie mam.
Ktokolwiek mógłby udzielić informacyj o losie mego syna, mianowicie jego koledzy i żołnierza wracający z niewoli zechcą być tak łaskawym i donieść mi o tem pod adresem:
W. Hanelt, Dąbrowa, pow. chelmińsiki, Pomorze.
Gazety upraszam gorąco o powtórzenie tej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2018, 20:06 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.03.28 R.26 Nr72


Prośba.
Syn mój Stanisław Galusik zaginął na froncie wschodnim. Ostatnią wiadomość odebrałem od niego 9 czerwca 1920 r., gdzie podał adres 4 komp. ciężkich kulomiotów, 4 baon 106 pułk p. Ktoby coś o zaginionym wiedział, zecbce donieść ojcu
Walentemu Galusikowi w Wołkowie, pow. śmigielski, woj. poznańskie.
List bez naklejenia znaczka.
Wszystkie pisma uprasza się o powtórzenie niniejszej prośby.
....
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2018, 21:07 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.04.03 R.26 Nr77

Prośba.
Brat mój, szeregowiec 2 komp. kulomiotów I. Baon 56 pułku strzelców W. P. Paweł Weber zaginął w czerwcu 1920 r. na froncie bolszewickim koło Bobrojska. Od tego czasu niema żadnej wiadomości o jego losie. Wojskowych, kolegów i znajomych brata mego upraszam o łaskawe o wiadomości pod adresem:
Leon Weber, Czarnków.
Wszystkie pisma prosi się o umieszczenie powyższej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2018, 10:02 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.04.06 R.26 Nr80


Serdeczna próśba.
Mąż mój szeregowiec Stanisław Gembiak 2 komp 57 pp, wielkop. (3 p. Strzelców wielkop ) został ciężko ranny w głowę dnia 28 go września 1920 r., odstawiony do szpitala 702 w Słonimie, d. 2 września odesłany do szpitala polowego 705, a stamtąd 1 października 1920 na stację zborną w Andrzejowicach.
Od tego czasu wszystkich wojskowych, którzy są w możlności udzielić jakiejkolwiek wiadomości o nim, proszę usilnie o nadesłanie mi informacji listem niefrankowanym pod adresem:
Agnieszka Gembiak, Miejska Górka, ul. Główna 53a, pow, rawicki W. Ks Poznańskie.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.04.20 R.26 Nr91


Dotyczy osób zaginionych na Wojnie. Zarząd Czerwonego Krzyża ogłasza:

Dwaj jeńcy przybyli z Rosji zeznają, że byli świadkami śmierci plut. sztab. komp, V. Dyw. Syb. Alojzego Rykowskiego (lat około 30 z Wielkopolski), który jako marynarz niemiecki dostał się do niewoli japońskiej, skąd zwolniony wstąpił do wojska polskiego na Syberji.
Po bliższe szczegóły zgłosić się do Sekcji lnformac. Czerwonego Krzvża, Wały Kościuszki 1 w Poznaniu.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 20:46 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.05.31 R.26 Nr123


Prośba.
Syn mój, szeregowiec 1. Komp. I. baonu 65 pp. Starogardzkiego zaginąl 23 września 1920 r. w bitwie nad kanałem Dniepr - Bug.
W październiku 1920 r. przysłal mi wiadomość przez powracającego jeńca, iż leży ranny w nogę w 2 szpitalu Budiennego, w mieście Worones nad Donem.
Od tego czasu niema żadnej wriadomości o jego losie. Wszystkich powracających jeńców, którzy razem z nim byli w niewoli, proszę o nadesłanie bliższych szczegółów pod adresem:
Jan Ziętkiewicz, Poznań-wschód, nl, Źródlana 9.
Listów proszę nie frankować,
Wszystkie pisma prosi się o umieszczenie powyższej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 20:59 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.06.17 R.26 Nr136


Prośba.
Syn mój, Jan Felisiak, szereg. 10 komp. III/68 pp. Wlkp. zaginął w walkach pad Smorgoniem.
Dotychczas żadnych o nim nie mam wiadomości.
Stroskani rodzice proszą wszystkich, którzy posiadają jakie szczegóły o jego zaginięciu, o doniesienie pod adresem:
Michał Felisiak, Kocialkowa Górka, poczta Kostrzyn, powiat Poznań-Wschód.
Wszystkie inne pisma uprasza się o łaskawe powtórzenie tej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.06.19 R.26 Nr137

Prośba.
Syn mój Franciszek Podlewski, szeregowiec z 11 korn. 68 p. p. (10 p strzel. Wlkp.) zaginął w mąja 1921 r. w walkach pod Gryszkowczyzną.
Od tego czasu niema żadnej wiadomości o jego losie.
Wojskowych, kolegów, znąjomych i jeńców, którzy ewtl. się z nim stykali, upraszam o łask. wiadomości pod adresem:
Andrzej Podlewski, Komorze p. Witaszyce, Poznańskie.
Wszystkie pisma prosi się o powtórzenie powyższej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 21:39 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.06.20 R.26 Nr138

Prośba.
Syn. mój Stefan Kubicki, szeregowiec w 6 komp. II, bacn 50 pulk strzelców kresowych zaginął. podczas akcji bojowej w dniu 29 maja 1920 roku pod Medówką (Ukraina) Od tego czasu niema żadnej wiadomości o jego losie. Wojskowych kolegów. zuajomych i jeńców, którzy ewentualnie się z nim stykali upraszam o łask. wiadomości pod adresem:
Jan Kubicki Juncewo poczta Damasławek powiat Żniu (Wielkopolska).
Wszystkie pisma prosi się o powtórzenie powyższej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 22:25 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.06.21 R.26 Nr139


Prośba,
Brat mój, strzelec wojsk. Hallera Józef Pruszak, w 19 pułku strzelców W. P. w Skierniewicach, w październiku 1919 roku dostał 14 dniowy urlop, ale już z powrotem nie pojechał, tylko został w domu. 25 marca 1920 roku meldował się znów do wojska, K. U. Środa odesłała go do Poznania, z Poznania mi pisał, że wyjeżdża do Gniezna, albo na front bolszewicki, od tego czasu niema o nim żadnych wiadomości. Proszę wszystkich byłych wojskowych kolegów i znajomych, którzy albo 1921 r. z bratem moim byli na froncie, albo w niewoli bolszewickiej, o łaskawe wiadomości pod adresem:
Stanisław Pruszak, Brzostkowo pod Żerkowem, pow. Jarocin;
listów proszę nie frankować.
- Wszystkie pisma prosi się o umieszczenie powyższej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2018, 23:20 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.08.07 R.26 Nr178


Prośba o informację o zaginionym.
Wszystkich powracających z niewoli bolszewickiej, którzyby cośkolwiek wiedzieli o kapitanie Antonim Rękosiewiczu, 101 pułk 4 baon; 1 brygady rezerwowej, uprasza się o jakąkolwiek wiadomość pod adresem:
Maćkowiak, Pakosław, pow. rawicki.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2018, 13:34 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.08.21 R.26 Nr189


Józefa Każmierczaka, b. żołnierza armji niemieckiej, który w r. 1918 przebywał jako jeniec w obozie Le Puy we Francji, poszukuje jego matka,
Elżbieta, Poznań ul. Strzelecka 3a.
Wszystkie pisma prosi się o przedruk.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2018, 13:37 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.09.01 R.26 Nr199


Poszukiwany.
P. Marja Jankowska z Warszawy, ul. Śniadeckich 12, m. 36 (u pp. Dobrzyckich) poszukuje swego bratanka Czesława Jankowskiego, syna Jana, liczącego lat 22, przybyłego w r. 1919 z Kijowa do Polski celem wstąpienia do wojska polskiego. Poszukiwany ma być członkiem jednego z gniazd sokolich w Wielkopolsce lub na Pomorzu.
Pisma wielkopolskie i pomorskie uprasza się o przedruk niniejszego.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2018, 13:02 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.09.30 R.26 Nr224


Prośba.
Mąż mój Ludwik Nowacki w 70 życia, zatrudniony od 2 lat jako strażnik leśny w państw, leśniczówce Bocianowo - Jachcice znikł bez śladu od 18 bm. Ubrany był w długie siwe spodnie, trzewiki sznurowane, mundur bronzowy, rogatka z orzełkiem okolona ciemno-zielonym paskiem. Ktoby mógł o zaginionym jakich wiadomości udzielić raczy donieść żonie, jego pod adresem:
Marjanna Nowacka, Bydgoszcz u!. Sienkiewicza 37.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2018, 14:47 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.10.17 R.26 Nr238


Ostrów. (Zaginiony chłopiec).
W sobotę, dnia 23 urn. wyszedł z domu 12-letni chłopiec Sylwester Matuszczak i dotychczas nie powrócił. Ubrany był w czarne spodnie, bronzową marynarkę, na głowie rogatywkę i był boso. O wiadomość prosi stroskany ojciec,
Franciszek Matuszczak. Ostrów ul. Żydowska 30.
Inne pisma uprasza się o powtórzenie ruruejszej wiadomość.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2018, 14:49 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.10.30 R.26 Nr249


Prośba.
Syn mój Stanisław Dobrowolski licząc lat 19 wstąpił w roku 1916 jako szeregowiec do 10 komp. roboczej 20 dywizji piech. 79 pułku III. baon 10 komp., biorąc udział w bitwach pod Łuckiem dn. 3. X. 16. od tego czasu nie dał mi żadnego znaku życia. Znajomych jego towarzyszy broni, którzy jakąkolwiek wiadomość a nim mają proszę o łaskawe powiadomienie mnie pod adresem:
Paulina Dobrowolska Krzywiń (Wielkopolska) ul. Kościańska.
Inne pisma prosimy o przedruk powyższej prośby.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2018, 16:25 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.11.04 R.26 Nr253


W sprawie zaginionego żołnierza.
Syn mój Józef Zygmanowski od 3 Baterji l Dyw. 14 P. a. c Poczta Pol. 52, zaginął dnia 10 lipca 1920 r. i do dziś żadnej wiadomości o nim nie mam. Proszę bardzo jego kolegów, którzyby coś o nim wiedzieli, aby donieśli wszystko na mój adres.
Inne gazety proszę o powtórzeni,e niniejszej prośby.
Jan Zygmanowski, Bucz, pow. Smigiel.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2018, 10:38 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 3818&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.11.27 R.26 Nr272


Poszukiwany.
W niedzielę, dnia 19 bm. około g. 5 po poł. oddalił się z domu 11-letni chłopiec Piotra, gospodarza z Boguszyna i dotychczas nie wrócił. Chłopak wzrostu odpowiedniego na swój wiek, blondyn, twarzy okrągłej, oczy szare, ubrany był w krótkie spodnie i marynarkę bronzową, w czarnych pończochach i czarnych szumowanych bucikach oraz niał na sobie czainy filcowy kapelusz. Ktoby cośkolwiek, wiedział o zaginionym raczy zgłosić do biura Post. Pol. Państw, w Śmiglu.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2018, 13:01 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Brak rocznika 1923
...
Rok 1924

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.04.15 R.28 Nr89


Zaginięcie trojga dziewcząt.
Policja łódzka donosi: Od 10 bm. zaginęły bez śladu trzy seminarzystki z Łodzi, a mianowicie
14-letnia Helena Wieślakówna,
16-letnia Janina Grodziska i
16-letnia Irena Orańska.
Istnieją obawy, że dziewczęta te zostały uprowadzone przez handlarzy żywym towarem.
Wiadomości w sprawie zaginionych przyjmuje Komenda Policji Państw, w Poznaniu.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2018, 13:57 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.05.07 R.28 Nr106


Prośba.
Wczoraj oddalił się mąż mój w roztroju nerwowym z domu. Jest w podeszłym wieku, chorowity, ubranie miał codzienne i czapkę na głowie.
Ktobykolwiek widział go przechodzącego, lub wiedział gdzie się znajduje, proszę łaskawie donieść pod adr.
Józefa Szarowa, Kościan, ul. Szewska 9.

...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2018, 13:58 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.05.16 R.28 Nr113


Poznań.
Zaginął od trzech tygodni 13-letni Henryk Dankowski, jedyny syn wdowy wojennej,
zamieszkałej w Poznaniu przy ul. Rybaki 7.
Wyszedł rano o godz. 7 z domu do szkoły i już więcej do domu nie wrócił. Chłopiec ma czarne włosy, ciemne oczy, i ubrany był w żółte ubranko kortowe z kołnierzykiem w czarne i białe paski, płaszcz z materji wojskowej, czarne pończochy, czarne trzewiki i czapkę koloru podobnego do ubranka. Ktoby wiedział o pobycie poszukiwanego, zechce łaskawie powiadomić wielce strapioną matkę pod wyżej wskazanym adresem.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2018, 14:00 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.05.19 R.28 Nr115


O zaginionego żołnierza.
Z niewoli rosyjskiej względnie bolszewickiej nie powrócił dotąd starszy kanonier Michał Pietrzak, zabrany w niewolę w roku 1916. Podobno, jak donosił repatrjant Czesław Szczodrowski, będący w r. 1921 w obozie izolacyjnym w Dęblinie, znajdował się Pietrzak wówczas w Krasnojarsku.
Krewny zaginionego,
Jan Jankowski, Poznań, ul. Skarbowa 8. u p. Brodnickiej,
uprasza wszystkich, którzyby znali los Pietrzaka lub adres wspomnianego Szczodrowskiego, o łaskawe wiadomości.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2018, 09:57 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.07.01 R.28 Nr149


Zaginęła bez śladu od 10 lmegp b.m. służąca Cecylja Herodówna ze Lwówka.
Opis:
wiek 21 lat, wzrost średni, włosy blond, oczy niebieskie.
Istnieją obawy, że zaginiona padła ofiarą wypadku lub może zbrodni
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2018, 14:28 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.08.29 R.28 Nr199

Poszukiwany.
Pan W. Adamczyk Poznań, Górna Wilda 109,
poszukuje syna swego Teodora, który w roku 1920 dnia 14 maja dostał się do niewoli bolszewickiej, a za którym od tego czasu wszelki ślad zaginął. Poszukiwany wstąpił jako ochotnik do wojska polskiego do 85 pułku (wieleńskiego) 19 dywizja. Osoby, któreby cośkolwiek o poszukiwanym wiedziały, a w szczególności tych, którzy wrócili z niewoli bolszewickiej, uprasza się o powiadomienie stroskanych rodziców pod zwyż wskazanym adresem, którzy obowiązują się wszelkie stąd powstałe koszty zwrócić.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2018, 09:22 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.09.30 R.28 Nr226

W niedzielę 28 bm. uszła z domu dziewczyna, lat 21, Katarzyna Kaczmarek z Dalewa, w okolicę Krzywinia. Wzrostu średniego, ubrana w bronzową jaczkę, czarny spódnik w białe paski i trzewiki, bez okrycia na głowie; ma dużą chustkę do okrycia. Ktoby mógł ją przytrzymać lub wiedział o jej pobycie niech uwiadomi i rodziców.
Kaczmarek, Dalewo.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2018, 16:31 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.02.20 R.29 Nr41

Poniec. (Zaginął bez wieści.)
Od czerwca ub. r. zaginął elew gospodarczy Kazimierz Łagoda, zajęty w Orpiszewku, pow. jarocińskim.
Matka Marja Łagodzina, zamieszkała w Poniecu, uprasza o wiadomosc o zaginionym.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2018, 18:37 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.03.04 R.29 Nr51

Zagadkowe zniknięcie.
Od kilku tygodni zginął w Poznaniu majster stolarski Franciszek Mańczak.
Wszelkie poszukiwania za zaginionym czy zamordowanym były dotychczas bez skutku. Obecnie rozwieszono plakaty nie tylko w Poznaniu, ale i na prowincji, a także i w Kościanie, które obwieszczają nagrodę 5000 zł za wyśledzenie sprawców zbredni oraz 1000 zł za wskazanie pobytu względnie odszukanie zaginionego.
...
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.03.26 R.29 Nr70

Podejrzane zjawisko.
Od czasu zaginięcia mistrza stolarskiego F. Mańczaka z Poznania minęły już kilka tygodni i mimo usilnych zabiegów tak ze strony rodziny, jak i policji kryminalnej, na ślad jego dotąd natrafić nie zdołano. Wypadek ten tłomaczony bywa w sposób najrozmaitszy. Ostatnio miano widzieć pływający na Warcie duży kosz, które to zjawisko łączy się z zniknięciem daremnie poszukiwanego. Wyznaczona przez brata zaginionego nagroda 5000 złotych obowiązuje nadal.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2018, 20:51 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.04.06 R.29 Nr79

Poznań.
Zaginęli od dnia 31 marca br. rano 13-letni uczniowie gimnazjum im. św.Jana Kantego Paweł Ujma i Alojzy Chmielnik.
Jak twierdzili ich koledzy nosili się oni z zamiarem samowolnego wyjazdu za granicę. Obaj byli ubrani w szare płaszcze i czapki szkolne granatowe z białą przepaską. Uprasza się o ewentualne wiadomości o zaginionych do pokoju 60 w Prezydjum Policji na pi. Wolności.
- Inne pisma uprasza się o powtórzenie powyższej notatki.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2018, 21:24 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
bugakg napisał(a):
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.03.04 R.29 Nr51

Zagadkowe zniknięcie.
Od kilku tygodni zginął w Poznaniu majster stolarski Franciszek Mańczak.
Wszelkie poszukiwania za zaginionym czy zamordowanym były dotychczas bez skutku. Obecnie rozwieszono plakaty nie tylko w Poznaniu, ale i na prowincji, a także i w Kościanie, które obwieszczają nagrodę 5000 zł za wyśledzenie sprawców zbredni oraz 1000 zł za wskazanie pobytu względnie odszukanie zaginionego.
...
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.03.26 R.29 Nr70

Podejrzane zjawisko.
Od czasu zaginięcia mistrza stolarskiego F. Mańczaka z Poznania minęły już kilka tygodni i mimo usilnych zabiegów tak ze strony rodziny, jak i policji kryminalnej, na ślad jego dotąd natrafić nie zdołano. Wypadek ten tłomaczony bywa w sposób najrozmaitszy. Ostatnio miano widzieć pływający na Warcie duży kosz, które to zjawisko łączy się z zniknięciem daremnie poszukiwanego. Wyznaczona przez brata zaginionego nagroda 5000 złotych obowiązuje nadal.
...

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.04.07 R.29 Nr80

Zwłoki Mańczaka - zaginionego w tajemniczy sposób przed kilku tygodniami w Poznaniu, wyłowili wczoraj rybacy w Warcie pod Czerwonakiem.
Przy pierwszych badaniach nie stwierdzono podobno gwałtownych śladów śmierci śp. Mańczaka. Wyniki sądowej obdukcji zwłok jeszcze nie wiadome.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2018, 14:51 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.05.29 R.29 Nr123

Zaginiony chłopiec.
Od 22 stycznia rb. wzięty na wychowanie przez gosp. Franciszka Koźlika w Puszczykowie (pow. śmigieIski) l4-letni chłopiec Wacław Łęcki z Kościana zaginął od wtorku 26 bm.
Był on u rodziców w Kościanie w niedzielę 24 bm, odjechał w poniedziałek do Puszczykowa, a we wtorek rano oddalił się ztamtąd, zabrawszy swoje rzeczy, w kierunku Goździchowy. Na drodze gosp. Koźlik i rob. Jan Dziamski z Goździchowy odebrali mu paczkę z ubraniem, poczem za chłopcem zaginął wszelki ślad.
Ktoby coś wiedział o tym chłopcu niechaj doniesie zaraz policji k;b rodzicom pod adresem:
Wojciech Łęcki, Kościan, ul. Bernardyńska 2.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2018, 11:38 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 5506&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1925.10.29 R.29 Nr250 - str.2

Pana który niedawno powrócił z niewoli z wysp francuskich, a któremu w P.K.U. w Kościanie dnia 27.X.25. podpadło nazwisko Groberski, proszę o łask. podanie swego adresu do eksped. Gazety Polskiej pod nr, 1303, celem pewnych informacji.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2018, 21:57 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 6521?tab=1
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1926.02.13 R.30 Nr35

Zginął bez śladu, dwa tygodnie temu gospodarz z Stęszewa, Fr. Wojtkowiak ur. w roku 1893.
Dnia 28 stycznia przybył do Poznania z żoną celem oddania kołowca do naprawy poczem wysłał żonę do domu, a sam udał się do Środy. Od tej chwili wszelki słuch po mm zaginął. Był on wzrostu 1,65 rn. korpulentny, włosy ciemno-blond, mały angielski wąsik, pełna twarz. Ubrany w bronzowy żakiet, szara sportowa czapka, miał szal na szyi, na palcu pierścionek.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2018, 16:00 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 6521?tab=1
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1926.09.04 R.30 Nr203

(Uciekł z domu)
Apolonja Nalazkowska, zamieszkała przy ul. Sienkiewicza 11, doniosła policji, że syn jej, 14-letni Alfred uciekł z domu, zabrawszy większą sumę gotówki. Widziano go ostatnio we wsi Sierpiec pow. bydgoskiego. Posiadał rower kupiony prawdopodobnie za skradzione pieniądze. (Bar.)
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2018, 13:35 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 7309?tab=1
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1927.02.15 R.31 Nr36

Zabłąkany chłopiec.
Pan K. Czyż z Puszczykowa pod Poznaniem donosi nam, że u niego znajduje się chłopiec Ryszard Starzyński, liczy lat 11, ma ubranie manszestrowe brązowe, siwą wełnianą czapkę, trzewiki z materji i 2 pary pończoch cienkich. Opowiada, że był u p. Feliksa Brandewicza, ale nie wie gdzie mieszka. Matka ma być w Niemczech.
Chłopiec ten uciekł albo się zabłąkał. Niech rodzina zgłosi się po niego pod wyżej podanym adresem.
Uprasza się wszystkie pisma o powtórzenie.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2018, 17:26 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 7309?tab=1
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1927.02.23 R.31 Nr43

Poszukiwanie zaginionego żołnierza.
Szeregowiec Franciszek Mularczyk, rodz. 21. 6. 1902, wstąpił jako ochotnik dn. 19. 1. 19 r. do wojsk powstańczych.
Przy tworzeniu regularnych oddziałów przydzielono go do 2 komp. 59 pułku piechoty w Inowrocławiu, skąd wyruszyl wraz z innymi towarzyszami broni w dn. 11 lutego 1920 r. na front polsko-rosyjski.
W pochodzie wzgl. przy odwrocie z Kijowa przesłano go jako chorego w dniu 21 maja 1920 r. do szpitala w Berdychowie, w którym pozostał do 7 czerwca 1920 r. stamtąd odesłano go do szpitala wojskowego w Równem, a od tego czasu brak po nim wszelkich śladów.
Wszystkich byłych jak i obecnych wojskowych, którzy może mieli ostatnio jakąś styczność z zaginionym, prosi o łaskawe zgłoszenia
p. Mularczyk, Poznań, Górna Wilda 84.
.
Pierwsze ogłoszenie z roku 1922, a więc 5 lat wcześniejsze:

viewtopic.php?f=5&t=16595&p=136863&hilit=Mularczyk#p136863
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1922.01.04 R.26 Nr3

Prośba.
Syn mój, ochotnik Franciszek Mularczyk, rodzony 15 maja 1901 w Pasiekach pod Trzemesznem, wstąpił 17 sierpnia 1919 r. jako taki do dawniejszego 6, a teraźniejszego 59 Pułku piechoty w Inowrocławiu. Ostatnie wiadomości nadeszły od niego w maju 1920 z Wyprawy Kijowskiej, (gdzie miał rzekomo zostać ranny) z szpitala polowego nr. 705 z Bedryczowa, zostając później przewieziony do Równa (szpital). Od wyżej wymienionego czasu brak od niego wszelkich wiadomości. - Wszystkich byłych wojskowych jak również powracających z niewoli bolszewickiej, którzy są w możności w tej mierze udzielić bliższych danych, proszę o podanie bliższych szczegółów na ręce matki;
Antoniny Mularczykowej Poznań Górna Wilda 84.
List proszę bez znaczka nadesłac. - Wszystkie pisma proszę o powtórzenie niniejszej prośby.
...
W obu ogłoszeniach podane są inne daty urodzenia Franciszka Mularczyka.
...
Rodzeństwo Franciszka:

Górna Wilda 84 - pod tym adresem mieszka Józef Mularczyk, rodzice Franciszek i Antonina z d. Pakulska, brat Franciszka:

e-kartoteka:
Józef *6.0385 Wylatowo pow. Mogilno:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... D1og1dM4rQ
skan 201
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... 90VCeFl6ug
skan 202
.
rok 1936
Spis zweryfikowanych
Józef Mularczyk *7.03.85 Wylatowo, zam Górna Wilda 84 - poz.6796:
https://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/1/ ... R1MQRqGd5w
skan 124
.
http://powstancy-wielkopolscy.pl/search
Mularczyk, Józef
Rodzice: Franciszek, Antonina
Ur.: 1885-03-06, Wylatowo (Mogilno )
Uchwała Rady Państwa nr: 03.11-0.69 z dnia 1958-03-11
Opis:
Mularczyk Józef brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku od 27.12.1918 r. do 18.02.1919 r. w walkach o zdobycie koszar w Gnieźnie, o Zdziechowę i Szubin pod dowództwem kpt. Rosa i st. sierż. Kmiecia. Po zakończeniu powstania przekazany przez Radę Ludową do PKP.

jest też :

Mularczyk, Szczepan
Rodzice: Franciszek, Antonina
Ur.: 1887-12-12, Wylatowo (Mogilno )
Uchwała Rady Państwa nr: 12.28-0.974 z dnia 1957-12-28
Opis:
Mularczyk Szczepan do Powstania Wlkp. wstąpił 1918 w końcu grudnia, do Kompanii Trzemeszyńskiej pow. Mogilno. Dowódcą oddziału był chor. Woźniak. Brał czynny udział w wielu akcjach bojowych prowadzonych przez Kompanię. W 1919 roku brał czynny udział w akcji oswobodzenia dworca kolejowego w Trzemesznie, następnie w tym okresie brał udział w walce z Niemcami w Trzemżalu, gdzie Niemcy zostali zupełnie rozbrojeni. Później skierowany został z Kompanią Trzemeszańską do pomocy Kompanii Inowrocławskiej, gdzie Niemcy zostali także rozgromieni i rozbrojeni. Następnie wraz z Kompanią Trzemeszańską brał udział w walkach z Niemcami pod Rynarzewem. Później z powodu złego stanu zdrowia udał się na wypoczynek do domu. W maju 1919 wstąpił do Obrony Krajowej.
.
e-kartoteka:
Szczepan *12.12.87 Wylatowo pow. Mogilno:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... LS4wfuKd3A
skan 207
...
e-kartoteka:
Władysława *2.6.95 Wylatowo pow. Mogilno
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... 1D9WTovZNA
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... yMHisYtUxg
skan 234/235
...
e-kartoteka:
Joanna *21.7.97 Lublin pow. Mogilno:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... fr5rNsllGw
skan 227
...
e-kartoteka:
Piotr *26.06.04 Kozłowo pow. Mogilno:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... osUcyIl3lQ
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... 02ztbjRnLg
skan 211/212
...
akt ślubu rodziców Franciszka Mularczyka:

http://poznan-project.psnc.pl/
Urząd Stanu Cywilnego Witkowo, wpis L-39 / 1878
Franz Mularczyk (ur. 1852) ojciec: Johann Mularczyk , matka: Magdalena Zielinska
Antonie Pakulinska (ur. 1860) ojciec: Casimir Pakulinski , matka: Marie Konieczka

Parafia katolicka Ostrowite Prymasowskie, wpis 13 / 1878
Franciscus Mularczyk (26 lat)
Antonina Pakulińska (18 lat)
.
http://www.basia.famula.pl/
Witkowo (USC) - akt małżeństwa, rok 1878

Franz Mularczyk (26 lat) , rodzice: Johann Mularczyk , Magdalena Zielinska ,
Antonie Pakulinska (18 lat) , rodzice: Casimir Pakulinski , Marianna Konieczka ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Joseph Pietrowski - świadek
Joseph Nowak - świadek
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1981/3/15, skan 82 Nr.39
https://szukajwarchiwach.pl/53/1981/0/3 ... 95UyuukXow
https://szukajwarchiwach.pl/53/1981/0/3 ... uSw4B9oqYw
ID 1752064
...
Karta meldunkowa Antoniny Mularczyk z d. Pakulska *13.03.60 Ostrowite pow. Mogilno, +19.05.1932:

https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... Gk2U6tN9dw
skan 208
.
Aktu urodzenia Franciszka Mularczyka nie znalazłam.
Nie wiadomo czy matka przed śmiercią doczekała się jakiejkolwiek wiadomości o swym synu Franciszku.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL