Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 sty 2018, 21:58 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2018, 18:58
Posty: 6
Witam wszystkich serdecznie, poszukuję ksiąg meldunkowych z Kłodawy z XVII XVIII wiek, ktoś może mnie pokierować w temacie?

Z góry dziękuję za pomoc
Kasia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2018, 22:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Spisy parafian w księgach metrykalnych z XVIII wieku już widziałem, ale na księgi dusz z tego okresu nie natrafiłem.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2018, 08:13 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2018, 18:58
Posty: 6
Dziekuje, widziałam na stronie archiwum taki spis ale nie ma skanu wiec nie wiem co zawiera dokładnie treść. Niestety nie mogę wybrać sie w tej chwili do archiwum koninskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2018, 09:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Kiedyś w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim natknąłem się na akta gruntowe Kłodawy, ale to też był tylko XVIII wiek.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2018, 14:55 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2018, 18:58
Posty: 6
Gregorius napisał(a):
Kiedyś w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim natknąłem się na akta gruntowe Kłodawy, ale to też był tylko XVIII wiek.

Pozdrawiam,
Grzegorz.



Dziekuje może kiedyś bede miała okazje to przejrzeć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2018, 16:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
To teraz będzie jeszcze zagwozdka, czy chodzi o Kłodawę w powiecie kolskim, czy o Kłodawę gorzowską? Rozrzut około 300 km.
A jeszcze oprócz tych doliczyłem się 4.

Pozdrawiam.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2018, 17:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
KasiaHH napisał(a):
poszukuję ksiąg meldunkowych [...] z XVII XVIII wiek
Kasiu,

Czegoś takiego chyba nie było.
Jednak już w wieku XVII sporządzano spisy przystępujących do spowiedzi i komunii wielkanocnej.
Były też sporządzane spisy bierzmowanych, nie wiem od kiedy.

Na spisy przystępujących do spowiedzi i komunii wielkanocnej natknąłem się raz i drugi w księgach metrykalnych. Tam nigdy nie spotkałem się z wymienianiem osób. Spisy były zbiorcze, podawano liczbę osób w parafii, w tym tych innych wyznań. Czasem z podziałem na miejscowości. Dalej, liczbę osób które do spowiedzi przystąpiły. Konkretnych przykładów nie zanotowałem więc nie jestem w stanie ich podać.

Przynajmniej od końca XVIII wieku takie spisy funkcjonowały też jako osobne spisy - księgi. Nie zachowało się chyba ich wiele.

We wszystkich parafiach gdzie szukałem udało mi się odszukać i dotrzeć tylko do jednego takiego spisu za lata późniejsze 1816-1825. Spisano tam dom po domu mieszkańców, ich wiek i pokrewieństwo. Spis był skatalogowana jako część zespołu akt parafii a nie ksiąg metrykalnych.

W innej z 'moich' parafii mam pewność co do zachowanej do lat 50 XX wieku księdze komunikujących i bierzmowanych z roku 1795. Nie wiem co w niej się znajduje. Księga zaginęła. Od dawna próbuję zainteresować jej odszukaniem kolejne instytucje które mają wystarczającą ku temu moc sprawczą - jak do tej pory bezskutecznie.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2018, 17:44 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2018, 18:58
Posty: 6
Dziekuje Wam za odpowiedzi. Chodzi o miasto Kłodawa w powiecie kolskim. Udało mi sie dotrzeć do spisu z XVII w ale jest to zapis tylko ogólny tzn ile było szewców, kowali itd. Na innym forum ludzie wymieniali sie inf na temat spisu ludności. Dużo stamtąd wyciągali informacji. Byc może zachowały sie późniejsze księgi z początku XIX wieku. W archiwum poznańskim jest spis ale nie ma skanu wiec nie wiem dokładnie co zawiera a nie mogę osobiście tam sie wybrać.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL