Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 03:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wincenty Janik
PostNapisane: 03 sty 2018, 09:46 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2018, 23:17
Posty: 10
Witam, poszukuję informacji o rodzicach/rodzinie mojego pradziadka - Wincentego Janika. Z relacji wujka wynika, że urodził sie w 1905 roku zm. 1955. Miał braci: Ignacego, Stefana i Władysława. Żona - Józefa Janik z d. Andrusiak 1907-1987. Dzieci: Kazimierz, Alfons i Leon. Wiem tylko, że dziadek mój - Alfons urodził się we wsi Zimotki gm. Przykona, a rodzina zamieszkiwała okolice wsi Bratuszyn lub Brudzyń.

Z góry dziękuję za pomoc.

_________________
Maciek Janik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 11:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Witaj Macieju.
Jeśli nie wiesz kiedy i gdzie urodził się twój pradziadek Wincenty, a jak piszesz, zmarł on w 1955 r. , to jego grób prawdopodobnie istnieje. Na grobie powinna być data urodzenia lub podana będzie informacja ile lat miał gdy zmarł.
Jeśli pochowany został na cmentarzu w Przykonie /Psarach/ to prawdopodobnie tam zmarł. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Przykonie uzyskasz akt zgonu pradziadka, z którego odczytasz kiedy i gdzie się urodził i będą podani jego rodzice.
Gdy będziesz już miał datę i miejsce jego urodzenia, to w USC uzyskasz jego akt urodzenia.
Kolejnych przodków odszukasz w księgach metrykalnych udostępnionych na stronach szwa lub w AP w Koninie i będziesz ich układał jak puzzle :)
Wincenty Janik na pewno nie urodził się w parafii Turek w latach 1902-1905, więc prawdopodobnie będzie to parafia Psary.
Na stronach szwa udostępnione są księgi parafii Psary (do której należą Zimotki) z lat 1808-1884.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 12:17 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2018, 23:17
Posty: 10
Panie Darku,
nie zrozumieliśmy się, Wincenty Janik to ojciec Kazimierza, Leona i Alfonsa (mojego dziadka ur w Zimotkach, mam akt zgonu, więc informacje o nim posiadam). Jedyny żyjący wujek Kazimierz, który mógł posiadać wiedzę na temat Wincentego Janika nie pamiętał w zasadzie nic lub miał szczątkowe informacje typu data urodzin i śmierci i stąd moje pytania.
O dziwo po drugim wykonanym telefonie do niego przypomniał sobie, że pradziadek Wincenty urodził się w Bogdałowie, a zmarł w Elblągu. Mam pytanie, łatwiej będzie znaleźć akt urodzenia w USC Brudzew lub wpis w kościele św. Mikołaja w Brudzewie czy akt zgonu w USC Elbląg?

_________________
Maciek Janik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 13:08 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2018, 23:17
Posty: 10
USC Elbląg bardzo pomógł. Pani odczytała mi telefonicznie dane z aktu zgonu pradziadka. Teraz szukam Michała Janika oraz Małgorzaty Janik.

_________________
Maciek Janik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 13:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
maciejanik napisał(a):
Panie Darku

Na tym forum zwracamy się do siebie po imieniu.
maciejanik napisał(a):
łatwiej będzie znaleźć akt urodzenia w USC Brudzew lub wpis w kościele św. Mikołaja w Brudzewie czy akt zgonu w USC Elbląg?

Prawdopodobnie więcej istotnych informacji uzyskasz z aktu urodzenia niż z aktu zgonu.
1. Akt urodzenia możesz uzyskać go w USC w Brudzewie. Jeśli będzie to odpis to niestety nie będzie zawierał wszystkich istotnych informacji zapisanych w księdze.
2. Wgląd w księgę metrykalną na parafii w Brudzewie (jeśli ksiądz ją posiada i zechce udostępnić).
3. Możesz też bez problemu sam przejrzeć księgę metrykalną parafii Brudzew z 1905 r. w AP w Koninie
Możesz sam na miejscu zrobić zdjęcie tego aktu.
4. Możesz zamówić skan tego aktu w AP Konin (jeśli podasz imię nazwisko i rok prawdopodobnie nie potraktują tego jak kwerendę i skasują tylko za wykonanie skanu/adjęcia).

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 13:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
maciejanik napisał(a):
Teraz szukam Michała Janika oraz Małgorzaty Janik.

Rozumiem, że to rodzice Wincentego.
Jakie nazwisko panieńskie miała Małgorzata? Bo w Janiszewie w 1895 r. ślub brał Michał Janik (urodzony w Kolnicy obok Brudzewa) i Małgorzata Misiak.
tu link: akt nr 10 http://szukajwarchiwach.pl/54/759/0/6.1 ... fAQGKBAT0w

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL