Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 01:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: co dalej?
PostNapisane: 04 cze 2007, 10:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
Dopiero od 2 miesięcy zajmuję sie genealogią dlatego chciałam się poradzic bardziej doświadczonych osób.

Nie mogę znależć żadnych akt jednej ze stron mojej rodziny. Mam akt zgonu na którym jest tylko napisane że miejsce urodzenia Poznań. Znalazłam tez w rejestrze mieszkańców z 1920r interesujące mnie osoby i tam jest napisane że miejsce urodzenia to: 1 osoby Edwardowo, 2 osoby Ławica, 3 osoby Skórzewo. Wszystkie te miejscowości należały do USC Dąbrówka. Przejrzałam w AP lata urodzenia każdej z tych osób i nikogo nie znalazłam (lata 1886, 1891, 1895). Jak najlepiej teraz szukać? Przejrzałam też ,,na wszelki wypadek'' ksiegi USC Poznania i też nic.

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 04 cze 2007, 10:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Bedziesz musiała ustalic parafie i poszukać w księgach chrztów. Ponoć Archiwum Archidiecezjalne ma byc niedługo otwarte ( słyszałem gdzieś ,że nawet dzisiaj) a tam maja księgi metrykalne.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 04 cze 2007, 10:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
a to jest taka możliwość żeby w ksiągach parafialnych byli zapisani a w USC nie?

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 04 cze 2007, 13:07 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Niestety jest taka mozliwosci.. Mialem taki przypadek w 1876 kiedy to moj 3xpradziadek najpierw nie zglosil do USC zgonu pierwszej zony, a rok pozniej nie moge odnalezc nigdzie aktu malzenstwa tegoz przodka wraz z jego druga zona.
Wszystkie informacje jakie posiadam pochodza z metryk koscielnych, natomiast przeszukalem kilka ksiag i indeksow z okolicznych USC i nigdzie niestety nic nie ma. Jak widac takie sytuacje sie zdarzały.

Piotr Skałecki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2007, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
mam kolejne pytania, pewnie niektórym wydadzą się głupie :wink:

w akcie ślubu mojej 3xprababki jest jej nazwisko rodowe - Łakomianka
to jak mogło brzmieć jej nazwisko? Łakoma?

i drugie pytanie
Na akcie chrztu jest napisane: filiam Joannis et Marianna Kubalińskich (Wolarzy)
Co oznacza to Wolarzy? Nie wiem jakie Marianna miała nazwisko panieńskie czy mogło to być właśnie jej nazwisko? Tylko w ,,moim'' akcie jest tak napisane.

ostatnie pytanie
czy parafią panny młodej uważano tą gdzie miała chrzest czy tą gdzie akurat mieszkała? I w której, w takiej sytuacji, parafi mogła brać ślub?

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2007, 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 16 sty 2012, 21:37 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2007, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Basiu,

wołarz (po łacinie "bubulcus" - warto zapamiętać!) to rataj, zajmujący się orką wołami. Tym zajęciem trudnił się również mój 3xpra dziadek.

Nazwiska Łakomianki będziesz na 100% pewna dopiero, gdy porównasz jego formy w innych aktach.

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2007, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 16 sty 2012, 21:37 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2007, 21:21 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Dzięki za sprostowanie. W aktach spotykam obie formy: wołarz i wolarz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2007, 09:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
dziękuję za odpowiedzi :)
Znalazłam teraz jeszcze inną formę tego nazwiska - z Łakomych
to chyba jednak Łakoma jest :)

Przeglądałam wczoraj jeszcze księgi z 1795 roku chyba wtedy już nazwiska były prawda? Bo w aktach chrztu ksiądz zapominał pisać nazwisk :roll: u niektórych pisał a u niektórych tylko imie dziecka i że jest z rodziców X i Y. I jak teraz szukać dalszych przodków? :roll:

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2007, 10:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witaj Basiu!
To nie było tak ,że w jednym dniu nakazano uzywać nazwisk jakimś powiedzmy rozporządzeniem.Było to rozciagniete w czasie i dlatego mogą być takie zapisy, no i wtedy szukanie dalsze wstecz jest bardzo utrudnione, lub nawet niemozliwe. Każdy przypadek jest indywidualny i nie ma gotowej recepty co dalej. :(
POzdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2007, 10:40 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Basiu, nazwiska czy przezwiska funkcjonowały już jakiś czas, ale do tej pory proboszcz nie odczuwał potrzeby ich notowania. Teraz zaczyna się przygoda :-) Spróbuj zwracać uwagę na inne informacje zawarte w aktach - miejsce zamieszkania, zawód, wspólni chrzestni... Gdzieś na marginesie może się znaleźć numer domu...

Pamiętaj też, że pomagając innym, badając inne rodziny w tej samej parafii, możesz wpaść na trop zaginionego przodka. Ja tak miałem :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 11:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
Znalazłam świadectwo ślubu przodków tylko mi się coś nie zgadza. praprababcia była wdową wychodząc za prapradziadka a jej nazwisko panieńskie było Osińska a w akcie ich ślubu jest Lewandowska :? Rok póżniej mają dziecko i już już jest zapisana - z Osińskich. Czy wdowy zapisywali z nazwiskiem po pierwszym mężu czy moze ksiądz sie pomylił pisząc to nazwisko Lewandowska? Szukałam jej wcześniejszego małżeństwa ale nie udało mi sie znaleźć.

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 12:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Basiu!
Czy możesz napisać dokładnie jak to jest zapisane w księdze. Może dzisiaj styki mi nie pracuja i nie bardzo moge dojść o co chodzi.
:(
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 12:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
Mam potwwierdzone że rodzice praprababci to Józef Ratajczak i Michalina Osińska a na ich świadectwie ślubu jest napisane tak:

Józef Ratajczak kawaler
i Michalina Lewandowska wdowa

rok pózniej jest świadectwo urodzenia ich dziecka i jest napisane że z rodziców Józefa Ratajczaka i Michaliny z Osińskich

i teraz się zastanawiam czy te Lewandowska to nazwisko z pierwszego małżeństwa? a moze ksiądz sie pomylił albo co gorsze jest to zbieg okoliczności imion i to nie jest akt ślubu moich przodków :?

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Według wszelkiego prawdopodobieństwa Lewandowski to nawisko jej poprzedniego męża. Na ogół w akcie ślubu wpisywano nazwiska aktualnie noszone.
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 15:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Łukasza wniosek jest najbardziej prawdopodobny. Potwierdza to sformuowanie : Michalina z Osińskich, co znaczy że pochodzi od Osińskich i jest to jej rodowe nazwisko. Nigdy by tak nie napisano o nazwisku po mężu. Do Lewandowskich weszła ,natomiast od nich się nie wywodzi.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 18:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jeśli w akcie ślubu jest napisane Franciszek Iksiński i Marianna Igrekowska, wdowa, to na 99% chodzi o jej aktualne nazwisko (a więc po ostatnim mężu, mogło ich być więcej!). Ale spotyka się i inne wpisy:
Marianna Igrekowska, nata (de domo, de gente...) Iksińska - wtedy z domu Iksińska, po mężu Igrekowska
Marianna Igrekowska, viduata (primo voto) Iksińska - wtedy na odwrót.
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Łukaszu, a jeśli jest:
Marianna de Iksińska Igrekowska, to znaczy, że z domu jest Iksińska?

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 18:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
dziękuję za wyjaśnienie :)

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2007, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Tak, Marianna de Iksińska Igrekowska była z domu Iksińska, a nawet jeszcze częściej pisano "de Iksińskich Igrekowska" czyli mieszano fleksję łacińską z polską. Albo "de Iksińskie..." - a więc gwarowo :)

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lip 2007, 14:05 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
wojciech napisał(a):
Witam!
Bedziesz musiała ustalic parafie i poszukać w księgach chrztów. Ponoć Archiwum Archidiecezjalne ma byc niedługo otwarte ( słyszałem gdzieś ,że nawet dzisiaj) a tam maja księgi metrykalne.
Pozdrawiam
Wojtek


Z informacji na stronie AAP wynika, że jest już otwarte (choć do 15.VIII ma przerwę urlopową). Mają tam indeks ksiąg metrykalnych Poznania 2 poł. XIX w. Co prawda wydruk z tej bazy za każde nazwisko trochę kosztuje, ale może się opłaca - jeśli znajdziesz tam interesującą cię osobę to znalezienie szczegółów to tylko kilka chwil, jeśli nie znajdziesz, to najprawdopodobniej nie ma co szukać.

_________________
Pozdrawiam
Maria Jaś


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL