Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lis 2015, 23:21 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Dzień dobry,

Śp. Antonina Pietruszyńska została przeniesiona z cmentarza św. Marcina w dniu 5 czerwca 1942 r. niestety bez " tabliczki numeracyjnej". Mogę wskazać Jej miejsce pochówku, ale nigdy nie będzie 100% pewności, ze Ona tam spoczywa.

Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2015, 23:23 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Dziękuję za informację i chęć pomocy. Co do pewności to ja nawet nie wiem czy to właśnie osoba, której szukam. Podejrzewam, że ta Antonina mogła być żoną brata mojego pradziadka ale to tylko przypuszczenie (zgadzają się dane osobowe, a Jan i Antonina mieszkali przed wojną na ul. Romana Szymańskiego).

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2016, 09:48 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 21:43
Posty: 32
Do Janki Król
Kochana Janeczko. Wczoraj wróciłam z Poznania. Byłam na cmentarzu przy ul. Samotnej. Dzięki Tobie znalazłam grób Ignacego Thomasa. Przysłany przez Ciebie plan, bez problemu doprowadził mnie na to miejsce. Za okazaną pomoc, zapalenie znicza na Jego grobie w Święto Zmarłych serdecznie dziękuję i BÓG ZAPŁAĆ.
Serdeczności
Irena Kamińska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2016, 21:44 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2016, 18:31
Posty: 6
Witam serdecznie.

Zwracam się z prośbą o pomoc w określeniu położenia grobów moich przodków, na cmentarzu Samotna :

Spletzer Władysława nr ew.3609, pole 5, rząd 4, grób 13, CŚT
Spletzer Wilhelm nr ew.2666, pole 5, rząd 4, grób 11, CŚT

Heinrich Antonina nr ew.5489, pole 7, rząd 6, grób 15, CZP
Heinrich Marian nr ew.2953, pole 16, rząd 8, grób 7, CZP

Planuję wizytę na tym cmentarzu i
będę wdzięczny za każdą podpowiedź (nawet za wskazanie pola).

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2016, 07:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam,

Przegladajac wczoraj internet na temat Parafii Zmartwychwstania panskiego w Poznaniu i Ksiedza Adama Blyszcza
dowiedzialam sie ze ksiadz zostal odwolany ze stanowiska po rozpoczeciu juz kolejnej kadencji i przeniesiony na wies.
Mam swoje spojrzenie/opinie na sprawe i te pozostawiam sobie, martwi mnie co bedzie dalej z cmentarzem na Samotnej.
Ksiadz Blyszcz byl zainteresowany i wspolpracowal z UM w tej kwestii, wiadomo, nie bylo funduszy, ale trzymal reke na pulsie, pisal pisma, projekty dotyczace tej nekropolii itd.
Podczas jego kadencji przez ostatnie kilka lat cmentarz byl pod spoleczna opieka pana Eugeniusza, ktory co roku sprzatal smieci, kosil trawy i palil liscie, utrzymywal cmentarz w stanie porzadku. Co roku zbieral do puszki na oplate wywozu smieci, a koszta byly spore, odwiedzajacych cmentarz niewielu.
Jestem ciekawa co tam sie dzieje aktualnie bo odejscie ksiedza Blyszcza bylo w czerwcu tego roku a ja ostatni raz bylam tam dawno. Podjade dzisiaj i sprawdze stan rzeczy, pozniej Wam opisze.
Jestem bardzo zainteresowana tym cmentarzem bo tam leza moi Pradziadkowie a Parafia Zmartwychwstania panskiego przy ul.Dabrowki byla ich Parafia.
Jestem bardzo wdzieczna ksiedzu Adamowi za okazana pomoc, dziekuje bardzo.
Mialam wybrac sie niedlugo do Niego i porozmawiac w kwestii zapisow metrykalnych a tu masz.....

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2016, 21:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Miejmy nadzieję że nowemu Proboszczowi Stanisławowi również będzie bliski sercu cmentarz na Samotnej. Ja mam tam pochowanego pradziadka. Również bym pragnęła by nowy Proboszcz włożył w to mnóstwo pracy i serca. Dajmy mu choć złapać oddech i zaklimatyzowac się.A odnośnie Proboszcza Adama-bardzo dużo przeszedł w ostatnim czasie.był to również pobyt w czerwcu w szpitalu.
Pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2016, 19:13 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Dzisiaj znalezione
http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/4299-miejski-konserwator-zabytkow-skontroluje-cmentarz-przy-ulicy-samotnej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 wrz 2016, 16:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam,

Dzisiaj po drodze bylam na cmentarzu przy ulicy Samotnej. Mam zdjecia, wrzuce dzisiaj pozniej.
Cmentarz jest zarosniety i chyba Pan Eugeniusz juz tam nie pracuje spolecznie bo bylby teren widocznie zadbany,
mam na mysli scieta strawa itd. a nie jest.
Co do artykulu wyzej to nie jest to wszystko takie proste. Parafia nie ma i nie miala pieniedzy na
postawienie plotu a zreszta po co ? Chyba jedynie po to aby cmentarz przestal byc WC dla czworonogow /dzisiaj znow widzialam/ i barem piwnym dla dwunogich.
Musze tutaj napisac, ze z wiarygodnych ust uslyszalam juz 2 lata temu, ze na tym cmentarzu bylo jeszcze w latach przed 1998-2002 dosc duzo starych granitowych, masywnych pomnikow, wiadomo, ze przedwojennych. Nie ostalo sie z tego nic na oko tej osoby. Co sie stalo z tym granitem i marmurem ? Osoba, ktora mi to powiedziala byla bardzo zdziwiona, ze tam juz nic nie ma. I to nie chodzi o te kilka przewroconych uszkodzonych rzezb przeniesionych na
Cmentarz Zasluzonych Wielkopolan. Bylo przepadlo.

Potrzebna jest droga dojazdowa do cmentarza, ktorej nie ma i to jest priorytet.

Ksiadz Blyszcz coz mial robic ? Jak rewitalizowac cmentarz jak kasa pusta. Przeciez to sa milionowe koszty.
Zadnych dotacji nie bylo od nikogo na ten cel, same projekty sa kosztowne a parafia nie nalezy do bogatych.

Co do nowego Ksiedza Proboszcza to juz jest od czerwca. Informacja na stronie internetowej Kosciola Zmartwychwstania Panskiego.
Cmentarz jest wedlug mnie tak zniszczony i zaniedbany, ze jedynie na palcach policzyc dosc ladne zachowane groby
i pieknie zachowany drzewostan, alejki.

Nie ma co szukac winnych, za to musialby sie wziac ktos z kasa, duza kasa a Parafia Zmartw.Panskiego takiej kasy nie ma i nigdy miec nie bedzie.

Kontrola z MKZ, co niby ma ta kontrola dac ? I jakie starania prowadzil MKZ w celu ochrony cmentarza ?
To smieszne, produkowal MKZ dokumenty, listy, zalecenia ale zadnych konkretnych efektow ochrony cmentarza.
Z pustego Salomon nie naleje.

Dodaje zdjecia: teraz widac jaki OGROM PRACY wykonywal Pan Eugeniusz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 wrz 2016, 21:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Haniu popieram Cię w 100 %. Priorytetem i zaleceniem było ogrodzenie cmentarza. Ale żeby go ogrodzić to trzeba wiedzieć w którym miejscu ma być brama i furtka. A tutaj nie było wiadomo gdzie to planować gdyż był problem z drogą dojazdową do cmentarza o którą walczył proboszcz Adam.
Pozdrawiam Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2016, 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Janeczko czy Beato, wiem troche pozno ale moze...? Czy moglabys podac mi prosze polozenie grobu
numer 989, lokacja 13-3-7-3 , Majewska Maria, zmarla 1935. Czy masz jeszcze jakies info ?
To moze byc siostra mojej babci, nie wiem napewno, spekuluje ale pewne daty zawezaja
do tej osoby jak i parafia.
Dziekuje bardzo.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2016, 18:59 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Haniu,
Byłam dzisiaj na Samotnej. Gdybyś wcześniej popytała - sprawdziłabym. Jest szansa na znalezienie, ale nie mam w tej chwili 100% pewności. Do dyspozycji będę za tydzień (wyjazd).
Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2016, 21:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Dobrze, po Twoim powrocie sie przypomne, dziekuje.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2016, 18:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Odwiedzilismy dzisiaj groby, niestety cmentarz zarosniety.
Bylo sporo ludzi w tym mlodziezy szkolnej w zorganizowanej grupie ze Szkoly Podstawowej Nr 84, i tez innej mlodziezy /nie wiem skad/ byla Wiara Lecha oraz rodziny dbajace o groby bliskich czy tez dalekich krewnych.
Bylo zimno i wietrznie ale nie przeszkodzilo to nikomu. Lisci co niemiara ! Mlodziez i Wiara Lecha zajmowala sie odswiezaniem grobow i usuwaniem lisci tam gdzie sobie zaplanowali. Polamane galezie, jedna doslownie olbrzymia, udalo nam sie odciagnac w inne miejsce /lezala od wiosny/. Wiele grobow ubranych udekorowanych. Nawet kamieniarz robil "ogrodzenie" z granitu na jednej z mogil.
Cmentarz prawdopodobnie jeszcze przez 3 dni bedzie ruchliwy.
Chcialabym bardzo wiedziec jakie sa plany zwiazane z tym cmentarzem po nastaniu nowego Proboszcza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2016, 13:12 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2008, 20:53
Posty: 24
Witam proszę o pomoc. Znalazłam w wykazie osób pochowanych na ul. Samotnej osoby, których szukałam. Żeby mieć 100% pewność, że to są one muszę sprawdzić daty śmierci. Jako osoba niespokrewniona mogę mieć problemy z uzyskaniem aktu zgonu. Czy ktoś mógłby mi pomóc w zlokalizowaniu grobów albo odszukaniu dokumentów dotyczących zmarłych tam leżących? Sądząc po wstawionych zdjęciach z cmentarza nie będzie to łatwe zadanie.

Nazwisko i imię Nr ewiden. Pole Klasa Rząd Grób Data pochówku Przenies. z cm. Farnego Przen.z cm. Świętomarc. Uwagi XXX
Michałowska Maria 715 1 3 6 7 1934 r CZP
Michałowski 296 5 1932 r poród nieżywy CZP
Szymanska Stefania III 894 1937 r. CŚT
Szymański Marian 1860 14 10 20 CZP

Może ktoś pomoże rozszyfrować mi te oznaczenia?
Pozdrawiam Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2016, 14:09 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Michałowska Maria pochowana na cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego w polu 1, rzad 6 grób nr 7, tabliczka ewidencyjna nr 715, zmarła w I polowie 1934 r
Michałowski poród nieżywy pochoowany w polu 5 tzw. "nieświęconym" - gróbu nie da się odnależć
Szymańska Stefania pochowana na cmentarzu św. Trójcy w polu klasy III tabliczka ewidencyjna nr 894, zmarła w polowie 1937 r
Szymański Marian pochowany na cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego (przeniesiony z cmentarza św. Marcina w 1942 r) w polu 14, rzad 10 grób nr 20, tabliczka ewidencyjna nr 1860, kiedy zmarł, trudno określić przypuszczalnie między 1926 a 1941 r.

Janka Król


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2016, 14:29 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Jeżeli zmarli przynależeli do danej parafii (mieszkali na Wildzie/Dębcu) i zostali pochowani na cmentarzach parafialnych, to informacje można odnaleźć w parafialnych księgach zgonów. W przypadku parafii Zmartwychwstania Pańskiego i parafii Św. Trójcy księgi dostępne są w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Michałowska Maria - zm. 1934 r. - cmentarz parafii Zmartwychwstania Pańskiego
Michałowski - zm. 1932 r. - cmentarz parafii Zmartwychwstania Pańskiego
Szymańska Stefania - ur. 28/8/1920 zm. 1/10/1937 - cmentarz parafii Św. Trójcy
Szymański Marian - został przeniesiony z cmentarza parafii św. Marcina (w tym przypadku informacje powinny znajdować się w księgach parafii Św. Marcina - również dostępne w AAP).

Pozdrawiam
Maciej Czarnecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2016, 15:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Janeczko przypominam sie z wczesniejsza prosba. Dziekuje.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2016, 22:55 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2008, 20:53
Posty: 24
Bardzo dziękuję, pomoc była błyskawiczna i to taka, jakiej się nie spodziewałam. Jeszcze raz dziękuję!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2016, 14:10 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Haniu,
idź od "krzyża" w kierunku torów. Miedzy 4 a 5 drzewem od torów po lewej stronie zobaczysz drewniany krzyż umieszczony w pomniku z nazwiskami Franciszek Guza i Stanisław Guza.
Idź ścieżką mając ten pomnik po lewej stronie w kierunku łąki (Dębca) . Pod koniec cmentarza po prawej stronie poszukaj pomników Bernarda Scheffera i Pieczyńskiej Stanislawy. Popatrz w prawo zobaczysz wąską białą deseczkę z napisem Majewska umieszczoną przy tabliczce numeracyjnej 989. Mimo, że to był grób klasy III nie było pomnika, jest tylko mogiłka.

Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2016, 17:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Dziekuje bardzo Janeczko, dam znac czy trafilam.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2016, 21:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2014, 22:34
Posty: 108
Mój pradziadek Józef Meltzer (czasem pisany jako Melcer) zmarł jak wyczytałem w odnalezionej właśnie karcie meldunkowej w Poznaniu 21.03.1928. Ostatnio zamieszkały przy ul. Głogowskiej, parafia Matki Boskiej Bolesnej. Nie wiem na jakim cmentarzu jest pochowany, znalazłem w wyszukiwarce tylko Józefa Melcera na cmentarzu Samotna. Ale nie ma przy nim żadnej daty. Jak sprawdzić czy to jest właśnie ten?

_________________
pozdrawiam Wojciech Górski
poszukuję: Górski (Kościan, Rogoźno), Gronowicz (Sulmierzyce, Śniaty, Wilkowo Polskie), Robowski (burmistrz Kościana)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2017, 14:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Do Janeczki albo Beaty, prosze mi powiedziec, gdzie sa lokacje grobow:
Fam.Jeske. Adnotacja jest - 1 trumna 4 zwloki, czy wiadomo czyje zwloki ?
Czy przeniesione z innego cmentarza ?

Bede sie wybierala na Samotna oporzadzic grob Pradziadkow, jesli ktos ma zyczenie zrobienia fotki jakiegos grobu, ktorego ma konkretna lokacje /zebym nie musiala szukac/ to chetnie zrobie zdjecie.
Dziekuje.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2017, 14:58 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Haniu,
zwłoki zostały przeniesione z cmentarza św. Marcina, ale bez numeru indentyfikacyjnego. Nic więcej nie wiem.
W spisie są jeszcze inne osoby z rodziny Jeske już z konkretnymi imionami.
Bez tabliczki identyfikacyjnej nie można wskazać konkretnego miejsca pochówku.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2017, 15:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Dziekuje Janeczka, wielka szkoda ale tam tez wyczytalam: 4 gl.gan, co to jest ?
Czy grob jest przy glownym ganku ?

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2017, 15:28 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Tak, przy głównym ganku, ale gdybyś chciala sie dowiedzieć, w którym grobie spoczywa fam. Jeske, musialabyś przeprowadzić ekhumację kilku grobów i wykonac badania DNA.

Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2017, 16:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Janeczko, moja znajoma jest zainteresowana tym grobem ale nie do stopnia
ekshumacji i badan DNA :) Ja jestem tylko internetowym posrednikiem.
Bedzie dla niej juz swego rodzaju zawezeniem polozenie tego grobu. Lepiej
wiedziec, ze jest gdzies przy glownym ganku niz nie znac polozenia grobu wcale.
Dziekuje.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2017, 21:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2014, 22:34
Posty: 108
Czy ktoś mógłby mi pomóc? Widzę, że wszyscy odnajdują osoby poszukiwane na cmentarzu Samotna, a ja nie.
Mój pradziadek Józef Meltzer (czasem pisany jako Melcer) zmarł jak wyczytałem w odnalezionej właśnie karcie meldunkowej w Poznaniu 21.03.1928. Ostatnio zamieszkały przy ul. Głogowskiej, parafia Matki Boskiej Bolesnej. Dostałem akt zgonu z Archiwum Państwowego - nie ma tam miejsca pochowania. W parafii MBB nie mają aktu zgonu. Znalazłem w wyszukiwarce tylko Józefa Melcera na cmentarzu Samotna. Ale nie ma przy nim żadnej daty. Jak sprawdzić czy to jest właśnie ten?

_________________
pozdrawiam Wojciech Górski
poszukuję: Górski (Kościan, Rogoźno), Gronowicz (Sulmierzyce, Śniaty, Wilkowo Polskie), Robowski (burmistrz Kościana)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2017, 21:56 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Józef Melcer został "przeniesiony" na Samotną w czasie wojny z cmentarza Farnego. Kiedy zmarł nie potrafię określić.
Pozdrawiam
Janka Król


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2017, 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2014, 22:34
Posty: 108
Dziękuję bardzo.
A do informacji z tego cmentarza farnego da się dotrzeć?
Czy dobrze znalazłem w internecie, że to był cmentarz parafii św. Marii Magdaleny?

_________________
pozdrawiam Wojciech Górski
poszukuję: Górski (Kościan, Rogoźno), Gronowicz (Sulmierzyce, Śniaty, Wilkowo Polskie), Robowski (burmistrz Kościana)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2017, 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
wgorski10 napisał(a):
Dziękuję bardzo.
A do informacji z tego cmentarza farnego da się dotrzeć?
Czy dobrze znalazłem w internecie, że to był cmentarz parafii św. Marii Magdaleny?


Tu jest dobre opracowanie naszej Asi na temat cmentarzy poznańskich, również tych nieistniejących.
http://wtg-gniazdo.org/upload/opracowan ... opolie.pdf

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2017, 06:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2014, 22:34
Posty: 108
Dzięki, właśnie z tego opracowania doszedłem do wniosku, że to był cmentarz parafii Marii Magdaleny albo św Marcina, bo jest napisane, że oba były zlikwidowane przez Niemców w latach 1939–1945. Ale jak odnaleźć z którego akurat tego mojego Melcera przenieśli? I czy to rzeczywiście chodzi o mojego pradziadka?

_________________
pozdrawiam Wojciech Górski
poszukuję: Górski (Kościan, Rogoźno), Gronowicz (Sulmierzyce, Śniaty, Wilkowo Polskie), Robowski (burmistrz Kościana)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2017, 16:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Dzisiaj, jak juz od kilku lat, jak ten czas leci, bylam na Świerczewie czyli na Cmentarzu przy ul.Samotnej. Po Panu Eugeniuszu /opiekunie cmentarza/ ani sladu chyba to juz tak bedzie, cmentarz bez opiekuna. Krzaki i zarosla, chwasty, trawy, sterty smieci w roznych miejscach, powalone galezie roznej wielkosci ale i tak bylam zdumiona, ze zadne drzewo nie przewrocilo sie od tych wichur. Brak mi bylo zapachu dymu palonych lisci. Nie bylo wiele ludzi ale sporo grobow udekorowanych, sporo tez zapomnianych. Okazalo sie tez, ze na grobie mojej krewnej krzyz przewrocil sie i zgnil przez rok pod wysoka warstwa trawy i chwastow, szukalismy gdzie ten krzyz ?
Co zauwazylam, ze powstala jakas droga, szutrowka ladna biegnaca od torow wzdluz cmentarza dalej, nie wiem co to za droga ? Moze Janka wiesz ?
Kilka zdjec z dzisiejszej wizyty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2017, 20:48 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
Hania napisał(a):
Co zauwazylam, ze powstala jakas droga, szutrowka ladna biegnaca od torow wzdluz cmentarza dalej, nie wiem co to za droga ? Moze Janka wiesz ?


To może ja spróbuję coś napisać gdyż mieszkam stosunkowo blisko cmentarza i jeżdżę tam często rowerem.
Od początku roku trwa w tej części Poznania budowa Kolektora Junikowskiego - szczegóły tutaj.
http://www.aquanet.pl/informacje,n175,3678
Zakończono już budowę odcinka między cmentarzem a kolektorem biegnącym wzdłuż autostrady i rozpoczęto prace wykończeniowe - w tym drogę techniczną biegnącą wzdłuż położonej rury. Tak mniej więcej to się prezentuje:

Obrazek

Plac na cmentarzu - początek drogi.

Obrazek

Wyjazd z cmentarza

Obrazek

Kilkadziesiąt metrów dalej - widok na Luboń.

Obrazek

Rzut oka wstecz w kierunku cmentarza.

Obrazek

I kolejne spojrzenie do tyłu po następnych 200 m

Obrazek

Budowa mostku na Górczynce - jeszcze nieskończona.

Obrazek

Drugi fragment drogi - wzdłuż boiska sportowego. Widać zatoczki ułatwiające dostęp do studzienek.

Obrazek

Zakończenie (lub początek) drogi - połączenie z drogą serwisową autostrady. W głębi po prawej widać położony po drugiej stronie autostrady outlet Factory w Luboniu.

Obrazek

Jeszcze jeden rzut oka na drogę przy os. Powstańców Śląskich.

Obrazek

Zdjęcie satelitarne z naniesioną drogą (GPX z przejazdu rowerem).


Wygląda na to iż niespodziewanie cmentarz zyskał szansę na wygodny dojazd ale obawiam się iż droga nie zostanie dopuszczona do użytku publicznego i będzie dostępna jedynie dla Aquanetu. Chciałbym się mylić ale wykonanie trasy, przygotowanie jej pod kątem wygody obsługi studzienek rewizyjnych oraz przebieg pomiędzy osiedlem Powstańców Śląskich a terenami rekreacyjnymi tego osiedla jednoznacznie sugeruje jej zamknięcie dla bardziej intensywnego ruchu. Doświadczenia ze ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż Dębiny po wcześniej wykonanym fragmencie tegoż samego kolektora Junikowskiego jednoznacznie wskazują iż Aquanet nie chce pełnić roli administratora publicznie dostępnych dróg. O ile ze ścieżką rowerową się udało (już na etapie projektowania uwzględniono możliwość jej przekazania w zarząd Miastu) o tyle nie wiem czy tutaj też podjęto takie kroki. Niestety, nie udało mi się dodzwonić do Aquanetu i uzyskać pełniejszych informacji - może uda się w przyszłym tygodniu? To na razie tyle.

Acha - gwoli uzupełnienia - całość drogi ma ok. 900 m, w połowie (od strony cmentarza) to wzmocniona droga gruntowa (szutrowa), od mostku na Górczynce do końca to kostka betonowa.

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2017, 22:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Stanislawie, dziekuje Ci za szczegolowa odpowiedz i fotki oraz mapke, przyznam sie, ze mysle tak jak Ty iz droga ta nie bedzie do uzytku publicznego. Bede czekala jakie nowe informacje postarasz sie uzyskac w tej sprawie. Bardzo to ciekawe.
Jeszcze jedna wiadamosc, o ktorej zapomnialam napisac a widzialam osobiscie, pisalam kiedys, ze ktos wykopal row na drodze polnej ku cmentarzowi po to aby ludzie nie dojezdzali do cmentarza samochodami, dzisiaj ten row jest przejezdny bo ktos zasypal go ziemia i mimo, ze jest troche zapadniecia tejze drogi to mozna juz tam przejechac bez problemu. Dla mnie to nowosc bo nie bylam tam rok. Ciekawa jestem czy to nie bylo zwiazane z budowa w/w drogi Aquanetu ? W kazdymbadz razie teraz ludzie starsi o lasce czy na wozku, /dzisiaj widzialam/ beda mogli dojechac blizej cmentarza.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2017, 01:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Tu galeria sprzed kilku dni http://cmentarze-poznania.pl/cmentarz-na-samotnej/

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2017, 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Hania napisał(a):
Jeszcze jedna wiadamosc, o ktorej zapomnialam napisac a widzialam osobiscie, pisalam kiedys, ze ktos wykopal row na drodze polnej ku cmentarzowi po to aby ludzie nie dojezdzali do cmentarza samochodami, dzisiaj ten row jest przejezdny bo ktos zasypal go ziemia i mimo, ze jest troche zapadniecia tejze drogi to mozna juz tam przejechac bez problemu.


Można też dojechać od strony ul. Cieszyńskiej. Dzisiaj wjeżdżało tam kilka samochodów, ja z przyzwyczajenia stanąłem na Cieszyńskiej/Bielskiej. Nawet Policja kręciła się dzisiaj po cmentarzu. Można też stanąć na końcu Bielskiej i przejść kładką nad Górczynką.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2017, 11:32 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
anykey napisał(a):
... Aquanet nie chce pełnić roli administratora publicznie dostępnych dróg. O ile ze ścieżką rowerową się udało (już na etapie projektowania uwzględniono możliwość jej przekazania w zarząd Miastu) o tyle nie wiem czy tutaj też podjęto takie kroki. Niestety, nie udało mi się dodzwonić do Aquanetu i uzyskać pełniejszych informacji - może uda się w przyszłym tygodniu?


Dzisiaj uzyskałem w Aquanecie wiarygodne potwierdzenie iż zbudowana droga pozostanie drogą eksploatacyjną po której będą mogły poruszać się jedyne pojazdy upoważnione przez przedsiębiorstwo.

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2017, 15:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Stanislawie, dzieki za odpowiedz. Wielka szkoda, ze nici z drogi, widac, ze miasto i Aquanet nie dogadali sie lub UM Poznan nie wykazal zadnego zainteresowania realna szansa :!:
Po co droga na cmentarz :?: tak jak po co krzyze na grobach :?: Nie jest dobra aura na takie sprawy, moze jak ta kadencja ludzi przy sterach w Poznaniu wygasnie to pojawi sie szansa i cos nareszcie sie stanie i droga na cmentarz zostanie zbudowana...... :?:

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2017, 23:52 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2011, 14:33
Posty: 5
Byłam dzisiaj na cmentarzu po kilku latach przerwy. Brak opieki p.Eugeniusza jest bardzo zauważalny. Mimo zrobionej mapki nieźle się naszukalismy grobów - wszędzie chaszcze i liście. Mało brakowało, a miejsce spoczynku mojego pradziadka byłoby pod utworzona stertą śmieci i liści. Smutek, żal, niemoc...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 20:06 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2017, 15:21
Posty: 8
Dobry wieczor;

Byłam na forum pod nazwy "Marja Helena", ale Zgubiłam hasła na forum i od e-mail adress!
Ale Wracam :)

Jestem bardzo zainteresowana na tego cmentarza, bo moze moja babcia tam jest:
Maria Gajewska, kwateria 2, rzad 1, Miescje 8.
Ta osoba zginela w 1937, ale nie pisze data urodzenia na grobe.
Ci mozliwy zdobącz zdjęcie tego grobu (i moze groby okolo)?
I jak to jest ze jest data smiercz, ale nie data urodzenia na grob?

dziękuję bardzo

M-Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 21:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witaj
Gajewska Maria istnieje w indeksie osób pochowanych przy Ul.Samotnej przeniesionych z innych cmentarzy. Może ma to dla Ciebie jakieś znaczenie gdyż obok spoczywa Gajewski Józef
Gajewska Maria -nr,ewidencyjny-1458, Pole-2, Klasa-2, Rząd-1, Grób-8 Data pochówku-1937
Gajewski Józef -nr,ewidencyjny-1454, Pole-2, Klasa-2, Rząd-1, Grób-9 Data pochówku-1937

Pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 21:56 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2017, 15:21
Posty: 8
Bardzo interesujonce. Moja babcia Maria miala brata, Jozef.
Ale ci jest data urodzenia Jozefa?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
M-Heleno
sprawdź sobie w http://e-kartoteka.net/
ja znalazłam na tą chwilę w jednej z kart Gajewską Marię która ma brata Józefa (nie wiem czy to Twoje :) ) Jest więcej rodzeństwa i są rodzice
http://e-kartoteka.net/1000/14415/839.jpg
http://e-kartoteka.net/1000/14415/838.jpg
Pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2017, 15:21
Posty: 8
To oni na kartotecy :)
Ale jak wiedzic ci to oni w cmentarze ulica Samotny?


Ostatnio edytowano 05 lis 2017, 22:11 przez M-Helena, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2017, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2017, 15:21
Posty: 8
Dobry wiecior,

Znalazłam grób mojej prababki, Jozefa Gajewska, + 1941-01-01, kwateria 7, rzad 2, Miejsce 1.
Moja matka żyła z nią do grudnia 1940 r, kiedy Niemcy wysłali ją na przymusową pracę, w Lûbeck.
Zawsze mi mówiła, że ​​jej babka umarła nie długo później.

Ta konkretna informacja o śmierci i grobie mojej pradziadki dużo mnie porusza. Duzo bym sie cieszyla aby móc widzieć ten grób.

M-Helena :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2017, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Dzień dobry,
Można spróbować odszukać tablczkę identyfikacyjną nr 2897. Niestety nie zachował się ani nagrobek, ani zwykły krzyż.
Pozdrawiam
Janka Król


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2017, 09:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Helena, jesli Janka da mi konkretne namiary na lokacje grobu to zrobie zdjecie
ale bez tego ani rusz. Popros Janke bo Ona wie najlepiej.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2017, 21:32 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2017, 15:21
Posty: 8
Dobrzy, dzienkuje bardzo :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2017, 10:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Janeczka, rok temu pytalam o lokacje grobu Majewska Maria, wyjasnilas mi lokacje. Musze jednak napisac, ze od wczoraj wiem dzieki genealogiawarchiwach.pl ze to nie siotra mojej babci tam jest pochowana. Mialam mylne informacje co do danych o niej. Okazuje sie, ze pochowana jest na Milostowie, i ze zyla o wiele, wiele dluzej niz myslalam bo zmarla w 1971 roku co wynika z adnotacji o zgonie na jej akcie urodzenie z USC. Szukanie w/w witrynie jest bardzo czasochlonne, ladowanie/szybkosc jak w 1990-tych ale oplaca sie poswiecic czas aby nareszcie sie oswiecic :wink:

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 19:33 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2016, 13:26
Posty: 1
Dzień dobry,
Niestety na dostępnym spisie pochowanych na Samotnej nie znajduję mojego prapradziadka...Marcin Boryczka, zmarł 09.02.1903 - nekrolog z Dziennika Poznańskiego i na 100% został pochowany na cmentarzu świętomarcińskim. W latach 30 pochowano w tym samym grobie jego żonę Marię ( Mariannę). Mieszkam na Świerczewie i chciała bym wiedzieć czy prochy moich dziadków spoczywają na cmentarzu przy Samotnej ? Czy mogą figurować jako NN,czy szukać gdzieś indziej?
Pozdrawiam
Jolanta


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL