Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 kwi 2024, 08:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 2 voto
PostNapisane: 31 maja 2007, 16:55 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
W indeksie małżeństw Wielkopolski znalazłem taki wpis rodziców panny młodej Stanisławy Pankowskiej:
"ojciec:Stephanus + ,matka:Francisca 2.voto. Wilhelm"
mam pytanie - jak należy prawidłowo to odczytać ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 17:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Najlogiczniejsze wydaje mi się, że matka Stefanii Pankowskiej po śmierci męża (ojca Stefanii) wyszła za pana Wilhelma.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 18:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Aby z kolei prawidłowo odczytać Basię, należy w miejsce Stefanii wstawić Stanisławę :lol:
Marzena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 18:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Oczywiście Marzenko, masz rację :oops:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: 2 voto
PostNapisane: 31 maja 2007, 19:16 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
Wilhelm - to jest nazwisko a nie imię.
Czy może to być panieńskie nazwisko Franciszki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 19:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Oczywiście, że Wilhelm w tym przypadku to nazwisko, i na pewno nie panieńskie matki, wskazuje na to "2 voto", czyli jest to nazwisko z drugiego małżeństwa matki, dokładnie tak , jak pisze Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 19:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Secundo voto to nazwisko po drugim mężu kobiety która ma trzeciego męża.
Pozdrawiam
Wojtek
ps. czasami na nagrobkach można spotkać napis :Maria Lewandowska primo voto Kowalska zd. Malinowska
słowo voto łac. przyrzeczona, poślubiona


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: 2 voto
PostNapisane: 31 maja 2007, 20:03 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
Jeżeli jest to nazwisko jej drugiego męża, to jak wytłumaczyć fakt, że w zapisie ślubu z 1842 roku zapisano m.in.:
"Stephanus Pankowski, 24 et Francisca Wilhelm 22"
Zgadza się fakt, ze ojciec Konstancji w chwili jej ślubu nie żył - zm. w 1870 r


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Prosze sprawdzić jakiego stanu jest Francisca Wilhelm w momencie ślubu ze Stefanem Pankowskim. Czy napisano "virgo" - panna , czy "vidua" - wdowa.
Spotkałem w zapisach ,że 22 letnia kobieta w momencie ślubu była wdową.

Pozdrawiam
Wojtek
ps. Kto to jest Konstancja? Czy może cos przeoczyłem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
wojciech napisał(a):
Secundo voto to nazwisko po drugim mężu kobiety która ma trzeciego męża

Wojtku, jesteś pewien tego trzeciego męża?
Genoan, być może zapisujący ów akt zaznaczył tylko, że miała dwa nazwiska po mężach, a zapisał tylko nazwisko panieńskie, musiałbyś sprawdzić inne śluby z tego roku i porównać regułę zapisów.
Gwoli nazwiska panieńskiego: nasza babcia miała w swoim życiu tylko 2 nazwiska, a 3 mężów :) z domu była X, tak samo za 1-go męża i 3-go, a za drugiego Y, tak więc wszystko jest możliwe... ale to było na kresach


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: 2 voto
PostNapisane: 31 maja 2007, 20:39 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
Konstancja to córka Stephanusa (jak byście przetłumaczyli to imię? Szczepan czy Stefan) Pankowskiego i Franciszki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 20:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Czyli Konstancja i Stanisława to siostry?
Imię męskie Stephanus to i Stefan i Szczepan równocześnie, w takim przypadku zapisuję osobę tylko pod imieniem łacińskim, chyba że znajdę inny dokument z polskim imieniem


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: 2 voto
PostNapisane: 31 maja 2007, 20:55 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
Przepraszam zamiast Stanisławy wstawiłem Konstancję - przepraszam za zamieszanie. Stanisława to córka Franciszki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2007, 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Witam ponownie!
Sprawa pierwsza to tajemniczy "genoan" chyba nie wstydzisz sie chociaż swego imienia? W Twoja sprawę zaangazowało się juz kilka osób , a prznajmniej ja mam zawsze pewne opory rozmawiac z nieznajomym na tym forum. :)
Po drugie, to uporządkujmy pewne sprawy. Wszedłem do Projektu Poznań i znalazłem zapis o slubie Stanisławy Pankowskiej. Sa równiez inne zapisy o slubach Pankowskich np. jej siostry Cunegundy. Natomiast nigdzie nie ma Constantii. No przepraszam jest jedna ale jej rodzice, co bardzo ciekawe To: Antonius Pankowski i Antonina Wilhelmi. Z zupełnie innej parafii, więc to pewno nie krewni ,jakkolwiek zbieżność nazwisk Pankowski-Wilhelmi zastanawiająca.

Chcąc sprawdzic czy Francesca Wilhelm brała ślub poprzednio należy przejrzeć księgi metrykalne parafii Wenecja i wtedy dowiemy sie wszystkiego.
Ja w każdym razie obstaje przy tym iz miała trzech mężów
1 ? ?
2 ? Wilhelm
3.Stephanus Pankowski
No i nie wiemy jakie nazwisko miała z domu.
Oczywiście mógł wystapic bład w zapisie w księdze, lub podczas indeksacji. Ale to można sprawdzic tylko wtedy gdy przejrzymy księgi parafii Wenecja

Rozumiem,ze dotychczasowe informacje są z Projektu Poznań.

Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: 2 voto
PostNapisane: 31 maja 2007, 22:22 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
Witaj Wojtku i Wszyscy , którzy wzięli bezpośredni lub pośredni udział w dyskusji na temat który poddałem pod dyskusję. Jeśli chodzi o moją anonimowość to sądziłem że osoby które już od pewnego czasu śledzą różne portale genealogiczne wiedzą kto się kryje pod pseudonimem "genoan"
Jeśli nie zapomnę podpiszę się pod koniec tego postu.
Teraz temat który poruszyłem.
W indeksie małżeństw znalazłem wpis, o którym wspomniałem w pierwszym poście. Jest to ślub z 1878 roku Stanisławy Pankowskiej lat 18 córki Stanislausa (Szczepana lub Stanisława) Pankowskiego i Franciszki...... no właśnie?
Z własnych poszukiwań mam informację, że w 1842 w par. Pakość ślub zawarli: Stephanus Pankowski 24 (Stanisłaus, Catharina - mortua) i Francisca Wilhelm 22 (Josephus, Marianna) , oboje z Rutek/Pakości - brak informacji o stanie cywilnym nowożeńców
Wnioskuję z tego, że w 1842 roku Franciszka mogła być (ale nie musiała) panną, a jeśli tak, to z domu była Wilhelm.
Stephanus zmarł w 1870 roku, a więc w dniu ślubu Stanisławy już nie żył.
W tym samym indeksie małżeństw jest także zapis ślubu Kunegundy Pankowskiej, córki Stephanusa Pankowskiego i Francisci Wilhelmi z roku 1866. - to jest najstarsza siostra Stanisławy.
genoan (Andrzej Nowak) - nie zapomniałem !!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 cze 2007, 17:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Andrzeju, po Twoim ostatnim poście sądzę , że "Francisca 2.voto. Wilhelm" należy odczytać: dwukrotna mężatka z domu Wilhelm. Można by to ewentualnie odczytać: z drugiego męża Wilhelm (tak jak sądzi Wojtek), ale to by znaczyło, że biorąc ślub z Pankowskim byłaby już dwukrotną wdową, a że miała dopiero 22 lata, więc wydaje się to prawie niemożliwym.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 cze 2007, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 15:06 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 cze 2007, 22:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Witam,

Jako spiritus movens Projektu Indeksowania Małżeństw dodaję dla porządku, że zapisy uzyskane z indeksu są tylko wskazówką, a żeby coś konkretnego się dowiedzieć o odnośnych osobach, należy zajrzeć do źródeł. Przy indeksacji następuje sporo przekłamań, zwłaszcza w przypadkach skomplikowanych, jak osoby wielokrotnie ślubujące. Do tego większość jak dotąd indeksów sporządzały osoby słabo (w najlepszym razie) znające język polski. Chyba poproszę Macieja, żeby pod wynikami wyszukiwania ukazywał się disclaimer o braku odpowiedzialności za poprawność wpisów uzyskiwanych jako wyniki :)

Podsumowując: przedstawiony problem jest tak naprawdę punktem wyjścia, czy zaproszeniem do zbadania historii rodziny tu przytoczonej, co należy uczynić posiłkując się odnośnymi księgami metrykalnymi - gdyż wyniki z wyszukiwarki Projektu nie moga być traktowane jako niepodważalny fakt.

Pozdrawiam,
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: 2 voto
PostNapisane: 02 cze 2007, 08:50 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
Witam Wszystkich raz jeszcze i dziękuję za podpowiedzi i analizy. Oczywiście, że zbadam (zawsze tak robię) w odpowiednich źródłach jak to wszystko faktycznie powinno być zrozumiane. Głównym moim celem było nie przetłumaczenie słowa "voto" tylko właściwe odczytanie tego co było przy tym nazwisku w kontekście tego co o tej rodzinie wiem. Myślę, że każda wypowiedź dała mi wiele do myślenia, raz jeszcze dziękuję
genoan (Andrzej Nowak)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL