Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lis 2015, 19:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Pilnie poszukujemy starych zdjęć (lub wiarygodnych relacji) z cmentarza parafii Św. Wojciecha tzw. "nowego", który znajdował się u zbiegu ulic Winogrady i Mieszka I w Poznaniu.
Interesuje nas np. dokładna lokalizacja krzyża, jego okolice.
"Pomost" prowadzi tam poszukiwania zbiorowej mogiły (mogil) z ofiarami nalotów niemieckich na Poznań we wrześniu 1939.
Sprawa bardzo ważna :!:
Wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, "Pomost" chce odnalezione szczątki pochować na cmentarzu miłostowskim w istniejącej już tam mogile ofiar bombardowania.

Proszę o kontakt na adres: cmentarze_wojenne@poznan.uw.gov.pl lub pomost@pomost.net.pl .

Pozdrawiam,
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2015, 20:15 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Adamie,
wiem, ze jest przygotowywana wystawa zdjęć z nekropolii "winiarskich". Byli mieszkańscy Winiar zorganizowali dwa lata temu wystawę o Winiarch w sali DA parafii pw Św Stanisław Kostki, a rok później wydany został album. Wystawa obecna ma ukazać jak wygladały cmentarze: nowy św Wojciecha, Jana Vianey i parafialny na Oś Chrobrego. Skontaktuj się z ks. Proboszczem Krzysztofem Skowrońskim a napewno pomoże nawiązać kontakt z organizatorami przygotowywanej wystawy. Wiem, że już mają sporo zdjęć
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2015, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Krysiu, nasza niezawodna informatorko z Winiar!
Bardzo mnie zainteresował Twój post. Jak tylko będziesz znała więcej szczegółów, koniecznie napisz tu na forum. Chętnie wybiorę się i na tę wystawę :) Moi prapradziadkowie byli pochowani na tym cmentarzu, niestety najprawdopodobniej nie zostali ekshumowani, z tego co wiem, wiele grobów zostało po prostu skopanych.
Kilka lat temu byłam tam w poszukiwaniu barwinka (do dziś cały park porasta typowa dla cmentarzy roślinność) i wśród chaszczy znalazłam fragment płyty nagrobnej dziecka. Myślałam, że po pracach porządkowych, przeprowadzonych kilka lat temu, nie pozostało tam już nic, co mogłoby sugerować wcześniejsze przeznaczenie tego parku. Kiedy byłam mała bawiłam się z okoliczną dzieciarnią w "lasku", pamiętam jeszcze zniszczone groby, połamane płyty nagrobne i doły, które pozostały po ekshumacjach.
Cudownie byłoby zobaczyć, jak to wszystko kiedyś wyglądało.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2015, 22:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję za informacje!
Co do cmentarza, to rzeczywiście, gdzie niegdzie są reszty płyt nagrobnych.
I z całą pewnością nie został w całości wyekshumowany i na pewno część grobów nie została nawet skopana, a tylko pozbawiona nagrobków.

Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2015, 20:52 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Informacja dla Magdy i zainteresowanych

W Bibliotece Parafialnej parafii pw Św Stanisława Kostki w Poznaniu zostanie otwarta wystawa pt. "Spieszmy się kochać ludzi - bo tak szybko odchodzą" poświęcona winiarskiej nekropolii oraz pogrzebowi chrześcijanina. Na wystawę organizatorzy zapraszają w sobotę 21 listopada bezpośrednio po Mszy św wieczornej (przypuszczam, ze tej o 18:30, ostatnia jest o 20:00) oraz w niedzielę 22 listopada po Mszach św.
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2015, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
W sobotę ostatnia jest o godz 18:30, ostatnia niedzielna odprawiana jest o godz 20:00


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2015, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
W dzisiejsze niedzielne popołudnie zwiedziłam wystawę. Zainteresowanie i liczba odwiedzających przerosła oczekiwania organizatorów i pomysłodawców przedsięwzięcia. W sobotni wieczór sala była przepełniona zwiedzającymi oraz osobami interesującymi sie poznańskimi nekropoliami. Mieszkańcy nie tylko przynieśli, udostępnili fotografie z rodzinnych archiwaliów ale na "żywo" komentowali wydarzenia sprzed lat których byli świadkami. Niektórzy już jako osoby dorosłe, niektórzy jako dzieci. Sama byłam świadkiem rozmów Pań już dobrze po 80-ce jak wspominały obrzędy pogrzebowe, pogrzeby sławetnych mieszkańców dawnej wsi Winiary. Jeszcze w dniu dzisiejszym po obejrzeniu wystawy donosili fotografie np. ks Imielińskiego w wystawionej w dniu pogrzebu trumnie. Były też fotografie z uroczystości pogrzebowych których nie potrafili opisać, są im nieznane ani osoby uczestniczace w obrządku, ani lata. Było kilka zdjęć z cmantarza przy ul. Obornickiej , w tym z krzyzem którego poszukiwał Adam.
Niestety wystawa o godz 20:00 zostanie zamknieta. Jak zapowiadają autorzy ma powstać ksiązka. Ta wystawa to poczatek zbierania materiałów.
Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 18:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Krysiu chodzi z pewnością o proboszcza ks. Iglińskiego. Pamiętam całą ceremonię pożegnalną: modlitwy przy trumnie z ciałem w salce katechetycznej ( kaplicy), msze i pogrzeb w Inowrocławiu. Pamiętam też że moja babcia była oburzona, że fotograf sprzedawał zdjęcia zmarłego proboszcza w trumnie i że ludzie to kupowali.

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 20:16 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Tak to właśnie zdjęcie śp ks Stefana Stanisława Iglińskiego urodzonego 03.05.1910 r. w Wilhelmsburgu p. Harburg syna (obecnie Hamburg) Mieczysława i Teodory z Zagórskich. O tym kto wykonał tę fotografie oraz tabla formatu A4, nic nie słyszałam ani o tym płatnym rozprowadzaniu jako "pamiątki". Przy okazji odkryłam, że są dwa biogramy dotyczące księdza dwojga imion przed nazwiskiem na "Wielkopolscy Księża". Raz jest pod hasłem Stefan Igliński a raz Stanisław Igliński A TO TA SAMA OSOBA. Dane osobowe mam z KEL.
Beata, nie wiem czy wiesz , ze dla cmentarza parafialnego stworzono nowy plan sytuacyjny z którym proboszcz prosi o zapoznanie się w celu ułatwienia załatwiania wszelkich spraw dotyczących pochowanych tam bliskich.

Serdeczności
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2016, 17:21 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Teraz sobie pewne fakty kojarzę ponownie na podstawie powyzszego postu.
Już tu kiedyś o pewnym cmentarzu na Winogradach wcześniej pisałem,ale miałem nieścisłe informacje i mnie sprostowano.Gdy studiowalem w Poznaniu i mieszkalem w akademiku "Zbyszko" w roku akademickim 1973-1974,to wtedy wlasnie likwidowano malutki cmentarz u zbiegu ulic wtedy Obornickiej i Winogrady.Widzialem,jak pakowano wykopane szczatki do skrzynek z wapnem.Pogloska chodzila po ludziach okolicznych,ze to byl kiedys cmentarz choleryczny po epidemii z XIX wieku,ale potem mnie sprostowano tutaj,ze to nieprawda.Do parafii sw.Stanislawa na Winiarach wtedy podczas studiow nalezalem. Podobno jacys moi krewni nalezeli do parafii sw.Wojciecha w XIX wieku,ale niestety nic blizszego mi o nich nie wiadomo.Byc moze byli pochowani na tym ekshumowanym cmentarzu?Jezeli byloby jakies pisane zrodlo informacji o tam pochowanych,to chetnie z niego skorzystam i wymienie sie ewentualnie powiazanymi danymi o moich przodkach z chetnymi stad z naszego forum i nie tylko.
=======================================================================
Zawsze chetnie szukam informacji o Lewandowskich z okolic Witkowa/Powidza,Wagrowca,Gniezna, Gerszewskich z okolic Wagrowca, a nawet Makowarska, ktore jeszcze PP obejmuje,a takze o Vogtach/Foktach i Jezierskich z Pleszewa.Chetnie wymienie posiadane info z zainteresowanymi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2016, 20:29 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2012, 11:04
Posty: 143
Witam,
jeżeli interesuje Pana spis osób ekshumowanych z tego cmentarza chętnie pomogę, mogę przesłać skany.
Proszę podać maila w PW.

gerszewski napisał(a):
Teraz sobie pewne fakty kojarzę ponownie na podstawie powyzszego postu.
Już tu kiedyś o pewnym cmentarzu na Winogradach wcześniej pisałem,ale miałem nieścisłe informacje i mnie sprostowano.Gdy studiowalem w Poznaniu i mieszkalem w akademiku "Zbyszko" w roku akademickim 1973-1974,to wtedy wlasnie likwidowano malutki cmentarz u zbiegu ulic wtedy Obornickiej i Winogrady.Widzialem,jak pakowano wykopane szczatki do skrzynek z wapnem.Pogloska chodzila po ludziach okolicznych,ze to byl kiedys cmentarz choleryczny po epidemii z XIX wieku,ale potem mnie sprostowano tutaj,ze to nieprawda.Do parafii sw.Stanislawa na Winiarach wtedy podczas studiow nalezalem. Podobno jacys moi krewni nalezeli do parafii sw.Wojciecha w XIX wieku,ale niestety nic blizszego mi o nich nie wiadomo.Byc moze byli pochowani na tym ekshumowanym cmentarzu?Jezeli byloby jakies pisane zrodlo informacji o tam pochowanych,to chetnie z niego skorzystam i wymienie sie ewentualnie powiazanymi danymi o moich przodkach z chetnymi stad z naszego forum i nie tylko.
=======================================================================
Zawsze chetnie szukam informacji o Lewandowskich z okolic Witkowa/Powidza,Wagrowca,Gniezna, Gerszewskich z okolic Wagrowca, a nawet Makowarska, ktore jeszcze PP obejmuje,a takze o Vogtach/Foktach i Jezierskich z Pleszewa.Chetnie wymienie posiadane info z zainteresowanymi.

_________________
Pozdrawiam,
Karolina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2016, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 381
Lokalizacja: Stara Górka
Do Karoliny,
jeżeli masz dostęp do listy osób ekshumowanych z tego cmentarza, sprawdź, proszę, czy występuje nazwisko Kazimierz Bąk.

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2016, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2012, 11:04
Posty: 143
Witam,
niestety nie ma w spisie osoby o tym nazwisku, ale ekshumowano stamtąd na cmentarz Miłostowo 1612 osób z czego lista imienna zawiera 563 nazwiska a resztę przeniesiono jako NN.

_________________
Pozdrawiam,
Karolina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2016, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 381
Lokalizacja: Stara Górka
Dziękuję. Widać, tak musiało być. Nasz Kaziu pozostanie w ziemi jako NN.

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2016, 22:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Karolino, czy wśród osób ekshumowanych są jacyś o nazwisku Radolak lub Bohn?

Z góry dziękuję.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2016, 00:08 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2012, 11:04
Posty: 143
Witam,
niestety nie ma żadnego z wymienionych nazwisk.

_________________
Pozdrawiam,
Karolina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2016, 00:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 381
Lokalizacja: Stara Górka
Witam,
porządkując, niedawno, swoje fotoarchiwum znalazłem kilka zdjęć z nieistniejącego już cmentarza św. Wojciecha w Poznaniu. Być może kogoś to zainteresuje.[img][IMG]http://images82.fotosik.pl/110/0f5af1c0d58a0bd6med.jpg[/img]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek[/img]

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2016, 10:15 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Miło, ze zamieściłeś te zdjęcia Andrzeju na forum. W roku ubiegłym poszukiwano tych zdjęć z tego zlikwidowanego cmentarza. Szczególnie organizatorom wystawy jaka odbyła się w kościele p.w. św Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach. Pan Czarnecki był także zainteresowany zwłaszcza lokalizacją krzyża, a i Kufferka się ucieszy.
Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2016, 16:33 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
"Historia Poznańskiego Cmentarza Winiarskiego"
https://www.youtube.com/watch?v=HNISTZe6R34&feature=share

Ostatnio znalezione. Miłego oglądania.

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2017, 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
siwy napisał(a):
Witam,
porządkując, niedawno, swoje fotoarchiwum znalazłem kilka zdjęć z nieistniejącego już cmentarza św. Wojciecha w Poznaniu. Być może kogoś to zainteresuje


Ostatnio Paweł Skrzypalik przypomniał mi ten wątek, miałem już dawno napisać - to fotki ze starego cmentarza na Cytadeli. Pomniki stoją. Rzeźby nagrobne też. Nie jestem pewien zdjęcia bramy.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 100 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL