Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sie 2017, 09:34 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Poszukuję informacji na temat "Zakładu wychowawczego", mieszczącego się w latach około 1921-1930 na ulicy Podgórnej 10a, który był prowadzony przez Annę Białkowską - (informacja z książki adresowej).
Może ktoś ma foto budynku, mapkę z numeracją domów.
Także poszukuję foto, mapkę z numeracją domów, ulica Strumykowa 8.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 09:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Grażynko, z tego plany miasta (rok 1923) wynika, że budynek nr 10 znajdował się na narożniku Podgórnej i Al.Marcinkowskiego

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 10:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
bugakg napisał(a):
Także poszukuję foto, mapkę z numeracją domów, ulica Strumykowa 8.
Grażyno,

Numeracja ulicy Sikorskiego pozostaje do dzisiaj bez zmian, tak więc można skorzystać z
http://sip.geopoz.pl/
czy
https://mapa.targeo.pl

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 10:48 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Pawle, Tomku bardzo dziękuję. :)

Czy na podanej przez Pawła mapce znajdował się ten szpital:
http://www.szpital-strusia.poznan.pl/historia/
Historia Szpitala Miejskiego im. Jozefa Strusia
Historia Szpitala Miejskiego w Poznaniu sięga XIX wieku. Pierwsza jego siedziba znajdowała się w prymitywnych pomieszczeniach na Śródce i Chwaliszewie, później przy Nowym Rynku – dziś jest to Plac Kolegiacki. Następnie zakupiono budynki należące do Klasztoru Karmelitanek Bosych, a po nich – Teresek, położone przy ulicy Koziej 9 oraz Szkolnej 14/16. Budynki te przystosowano na cele szpitalne i oddano do użytku.

Początkowo miejski szpital i zakład dla obłąkanych mieścił się w zabudowaniach dawnego klasztoru Franciszkanów. Warunki lokalowe i sanitarne były fatalne. Szpital posiadał siedem sal dla chorych, brakowało pomieszczeń lekarskich i gospodarczych. W latach 1843-1844 dokonano pierwszej przebudowy, która nie rozwiązała problemów lokalowych.

W 1854 roku szpital ulokowano w podwyższonym o dwa piętra i przebudowanym skrzydle podwórzowym Klasztoru Teresek przy ul. Szkolnej. Z powodu braku terenów na budowę nowego szpitala została rozpoczęta rozbudowa. Prace związane z rozbudową zaczęto w 1878 i ukończono w 1881 roku.

W miejscu zburzonego kościoła i klasztoru powstał przy ul. Szkolnej długi budynek z korytarzami biegnącymi od strony ulicy i ciągami sal dla chorych od podwórza. Przy dwóch klatkach schodowych, umieszczono pokoje dla lekarzy i pielęgniarek. W budynku znajdowało się 30 sal, w tym 195 łóżek dla chorych. Budynek został równocześnie wyposażony we wszystkie znane wówczas urządzenia cywilizacyjne. Jednak jako szpital miejski był za mały. W 1898-1902 dokonano dalszej rozbudowy i wzbogacono starszy gmach wysokimi, ceglanymi szczytami1.

Następnie dokupiono willę rodziny Cegielskich, którą przebudowano i adaptowano na Oddział Dziecięcy, a ogród zamieniono na park szpitalny. W 1880 roku władze królewsko-pruskie wydały pozwolenie na utworzenie na terenie szpitala tak zwanej apteki domowej. W okresie przedwojennym naczelne stanowiska w szpitalu zajmowali głównie lekarze narodowości niemieckiej.

W latach 1866-1884 kierownikiem połączonych Oddziałów Wewnętrznego i Chirurgicznego był lekarz poznański dr Teofil Kaczorowski, a w 1899-1901 na stanowisko kierownika oddziału chirurgicznego powołano dr Tomasza Drobnika. W owym czasie polskiej narodowości byli także lekarze asystenci, między innymi Kazimierz Nowakowski, oraz zatrudnione w aptece szpitalnej siostry aptekarki ze Zgromadzenia Sióstr Szarytek Świętego Wincentego a Paulo.

Przed pierwszą wojną światową szpital dysponował przeszło 600 łóżkami i pięcioma oddziałami: Chirurgicznym, Wewnętrznym, Skórno-Wenerycznym, Chorób Dziecięcych i Umysłowo Chorych2. Po wojnie zaniedbany i zniszczony szpital został przekazany władzom polskim.

W 1919 roku Oddziałem Chirurgicznym kierował dr Franciszek Pawlicki, po nim ordynaturę przejął dr Antoni Jurasz, a w późniejszym okresie dr Kazimierz Nowakowski. Oddziałem Wewnętrznym i Chorób Umysłowych ordynował prof. Wincenty Jezierski. Oddział Skórno-Weneryczny powierzony został prof. Adamowi Karwowskiemu, a po jego śmierci oddziałem kierował dr Julian Rosner. Oddział Chorób Dziecięcych powierzono doc. dr Bronisławowi Szulczewskiemu, następnie dr Karolowi Jonscherowi. Prosektorem był dr Bolesław Hanasz, po nim kierownikiem Anatomii Patologicznej został dr Ludwik Skubiszewski. Oddziałem Rentgenologicznym kierował prof. dr Karol Mayer, a w 1923 roku dr Józef Jagielski. (...)
...
TomekD napisał(a):
bugakg napisał(a):
Także poszukuję foto, mapkę z numeracją domów, ulica Strumykowa 8.
Grażyno,

Numeracja ulicy Sikorskiego pozostaje do dzisiaj bez zmian, tak więc można skorzystać z
http://sip.geopoz.pl/
czy
https://mapa.targeo.pl

Tomku, mnie chodziło o ulicę Strumykową, a nie o ul. Sikorskiego.
...

Może ktoś ma informacje, na temat "Zakładu wychowawczego", prowadzonego przy ulicy Podgónej 10a.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 12:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Czy na podanej przez Pawła mapce znajdował się ten szpital:


Tak Grażynko, to Szpital i. J.Strusia, a dawna Ul. Strumykowa (od 1919 r) to obecna Sikorskiego (od 1947 roku) :D. Przedtem nosiła dumną nazwę: Johann-Sebastian-Bach-Strasse (wytyczona 1910) :!:

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 13:08 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Pawle, dziękuję za mapkę i wytłumaczenie.
Sprawa ulic wyjaśniona. :)

Pozostało:
Może ktoś ma informacje, na temat "Zakładu wychowawczego", prowadzonego przy ulicy Podgónej 10.

Również szukam informacji dotyczącej - Lejarnia dzwonów fabryka armatur, odlewnia wszelkich metali i brązu ul. Strumykowa 8
(obecnie Sikorskiego)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 19:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Grażyno,

Nie do końca mogę doczytać jakie informacje ciebie interesują ?
Gdyby nie to że ulica Strumykowa to też kawałek mojego fyrtla Wildy pewnie bym nie zaczął szperać :wink:
Lej(a/e)rnia dzwonów przy Strumykowej okazała się być własnością Antoniego Białkowskiego, tak wiec chyba to nazwisko łączy twoje poszukiwania miejsc z tego wątku ?

Antoni Białkowski i jego firma wspominane są w książce jak poniżej, najobszerniej w tym miejscu:
Magdalena Mrugalska-Banaszak; Wilda: Dzielnica Poznania 1253-1939; strona 101 napisał(a):
Obrazek

Tutaj:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=90741
na stronie 2 dzwony z tej wildeckiej firmy.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 19:34 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Tomku, to jest "strzał w 10". Bardzo dziękuję :)
Nie napisałm wcześniej :oops: , ale właśnie o niego mi chodziło, czyli o Antoniego Białkowskiego - dane na temat lejarni .., pochodziły z:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... &lp=14&QI=
Urzędowy spis abonentów sieci telefonicznej Okręgu Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Poznaniu 1926-27
str.100 (B A10)
...

Pozostało:
Może ktoś ma informacje, na temat "Zakładu wychowawczego", prowadzonego przy ulicy Podgónej 10 (dane pochodzą z książki adresowej z 1926 roku, w innych nie był ujęty)
.
Być może chodzi tu o prywatną szkołę, Anna Białkowska była nauczycielką (z relacji rodzinnych).

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 20:57 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cytuj:
Czy na podanej przez Pawła mapce znajdował się ten szpital:


Tak Grażynko, to Szpital i. J.Strusia, a dawna Ul. Strumykowa (od 1919 r) to obecna Sikorskiego (od 1947 roku) :D. Przedtem nosiła dumną nazwę: Johann-Sebastian-Bach-Strasse (wytyczona 1910) :!:



Jana Sebastiana to dorobili dopiero (swoją drogą ciekawe dlaczego) w czasie okupacji bo polska Strumykowa wzięła się wprost ze znaczącej to samo Bachstraße.
Z numerem 8 jak i innymi w tej części ulicy nie ma problemu – ja mam większego „pecha” bo pradziadkowie mieszkali przez pewien czas pod nr 2, którego to niestety budynku już nie ma…

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 05:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Grażynko:
Cytuj:
Urzędowy spis abonentów sieci telefonicznej Okręgu Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Poznaniu 1926-27

W spisie mieszkańców Poznania z 1926 r. oprócz Antoniego Białkowskiego, właściciela domu ul.Strumykowa 8 figurują jeszcze:
Białkowska Anna, nauczycielka, pl. Bernardyński 2
Białkowska Anna, zakł. wych. , ul. Podgórna 10a
Białkowska Aniela, modystka, ul. Grunwaldzka 11
Białkowska Franciszka, wdowa, ul. Staszica 12
Białkowska Leokadia, Główna, ul. Fabryczna 9
Białkowska Maria, robotnica, ul. Jeżycka 10
oraz panowie (nie chciało mi się przepisywać

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 08:01 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Pawle, dziękuję.
Mam przepatrzone książki adresowe : 1910, 1923,1926. książkę adresową przemysłu, handlu i rzemiosła miasta Poznania 1925 i książkę telefoniczną 1926/27.
Innych roczników nie znalazłam. Antoni Białkowski syn Synezjusza zmarł 12.12.1938.
Teraz interesuje mnie Anna Białkowska zd. Siemiątkowska +29.09.1950 Brzeg, zam. Poznań ul. Podgórna 10,
e-kartoteka:
Antoni Białkowski i Anna Siemiątkowska *10.08.1886 Róża Góra
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... iLREN004oA
skan 729
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... FC9LRs09qw
skan 730
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 09:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Mam jeszcze adresowe 1892, 1895, 1889, 1902, 1910, 1917, 1923, 1926, 1930 oraz telefoniczne z lat 1924, 1926, 1939. Spis mieszkańców Poznania 1845 i 1868.
Anna Białkowska w późniejszych książkach (po 1927) występuje tylko w kontekście 'pensjonat ul. Podgórna 10a'
Z ciekawostek: wg. spisu adresowego instytucji m.Poznania z 1946 roku pod adresem ul.Podgórna 7 mieściła się "Spółka Pedagogiczna S.H."

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 09:49 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Mam jeszcze adresowe 1892, 1895, 1889, 1902, 1910, 1917, 1923, 1926, 1930 oraz telefoniczne z lat 1924, 1926, 1939. Spis mieszkańców Poznania 1845 i 1868.
Anna Białkowska w późniejszych książkach (po 1927) występuje tylko w kontekście 'pensjonat ul. Podgórna 10a'
Z ciekawostek: wg. spisu adresowego instytucji m.Poznania z 1946 roku pod adresem ul.Podgórna 7 mieściła się "Spółka Pedagogiczna S.H."

Też sprawdzałam ten spis:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... &lp=11&QI=
Mała książka adresowa; spis urzędów-instytucyi, przedsiębiorstw handlowych i warsztatów rzemieślniczych w Poznaniu - 1946
str.32 (30) - Spółka Pedagogiczna SH - ul.Podgórna 7
...
Możesz mi podać link do książki, gdzie Anna występuje "w kontekście 'pensjonat ul. Podgórna 10a", bo właśnie z rodzinnych opowieści miała prowadzić pensjonat na ul. Podgórnej 10a i dlatego zaskoczył mnie ten Zakład wychowawczy.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 10:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Książka adresowa m. Poznania 1930 r. (mam ją na swoim dysku, ściągnięta z WBC)

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 10:14 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Pawle, jeszcze raz serdecznie dziękuję :)
Będę na WBC szukać tej książki.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 12:09 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Sprostowanie i tu przepraszam Tomka.
Sprawdziłam książki adresowe cofając się wstecz, aż do roku 1895, tu Antoniego Białkowskiego nie ma.
Jest wpisany Antoni Białkowski (ten od dzwonów, znakiem rozpoznawczym jest wpisany w niektórych książkach numer telefonu 1014) w 1899 roku,więc nie może być tym Antonim Białkowskim, którego poszukuję.
W roku 1899 "mój" Antoni miałby lat 15.
...
Anna Białkowska z Siemiątkowskich, jest osobą "właściwą".
Dzięki Pawłowi znalazłam książkę adresową z 1930 roku, gdzie jest wpisana: pensjonat ul. Podgórna 10a.
W książce z 1933 roku Anna już nie figuruje.
Brak książek z 1931, 1932,
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Proszę Grażynko: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=2662&from=&dirids=1&ver_id=&lp=3&QI= strona 31

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 12:19 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Paweł Wietrzykowski napisał(a):

Dziękuję za lnik. Znalazłam dzięki Tobie tę książkę w WBC.


:)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 12:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
To jeszcze jeden wycinek: Książka adresowa przemysłu i handlu dla Polski rok 1928:


Obrazek

i wisienka na torcie :wink:

Obrazek

[edit] Dzięki Tobie uzupełniłem swoje książki adresowe. Antoni Białkowski miał warsztat/sklep(?) instalatorsko-blacharski (Installations und Klempenergeschaft) na Wronkerstrasse 4 (ul. Wroniecka). Pierwszy raz pojawia się w 1910 roku. W 1903 jeszcze go nie ma.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Ostatnio edytowano 28 sie 2017, 12:56 przez Paweł Wietrzykowski, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 12:52 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
To jeszcze jeden wycinek: Książka adresowa przemysłu i handlu dla Polski rok 1928:


Obrazek

i wisienka na torcie :wink:

Obrazek

Pawle, stokrotne dzięki za "wisienkę", (Antoniego z ulicy Strumykowej już nie poszukuję - to nie ten, we wcześniejszym poście o tym napisałam)

:D

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 13:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Wygląda na to, że pensjonat miał krótki żywot bo wg. książki adresowej z 1933 roku już go tam nie było. Być może wyjaśnienie jest w pierwszej pozycji: właściciel spadkobiercy (po) Twardowska Aniela.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, 14:06 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
W rozmowie, rodzina stwierdziła, że nazwisko Twardowska im nic nie mówi.
Jeszcze raz dziękuję bardzo za odszukiwanie. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 100 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL