Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 lip 2017, 17:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2015, 12:53
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam Państwa!
Szukam wiadomości na temat rodziny Nowickich z miejscowości Dachowa, parafia Kórnik koło Poznania (powiat Śrem?) oraz z Wrześni i okolic.
Moimi pra(2x)dziadkami byli Wawrzyniec i Konstancja [p.v. Robaszkiewicz z d. Lebiedzińska z Odrowąża k/ Witkowa pow. Gniezno] Nowiccy z Obłaczkowa koło Wrześni; mieli oni dwoje dzieci, w tym mojego pradziadka Bolesława.
Poszukuję danych rodziców mojego pra(2x)dziadka Wawrzyńca Nowickiego tj. Andrzeja i Zuzanny oraz rodzeństwa Wawrzyńca z m. Dachowa par. kat. Kórnik.
Poszukuję także potomków dzieci Wawrzyńca z Łucją Skweres z Wrześni i okolic.

Podaję dane, pomocne w identyfikacji osób oraz poszukiwaniach:
Wawrzyniec NOWICKI ur. 1809 Dachowa pow. Śrem (Dachenau, kreis Schrimm) par. kat. Kórnik zm. 17.04.1893 (+89) Września (kreis Wreschen) ul. Poznańska 97 s. Andrzeja i Zuzanny.
Dane dot. miejsca urodzenia Wawrzyńca oraz jego rodziców wynikają z zapisów w akcie zgonu z 1893 roku.
Śluby Wawrzyńca:
I małżeństwo parafia kat. Września wpis 12/1837
dzieci z tego związku:
1.Bolesław ur. 15.10.1835 Chwalibogowo pow. Września -3.03.1888 (+53) Kłecko pow. Gniezno
2.Antonina 18.05.1836 Chwalibogowo pow. Września - ???
II małżeństwo parafia kat. Września wpis 28/1857 z Łucją Skweres; oboje ze stanu wiejskiego ze wsi Gułtowy Małe.
dzieci z tego związku:
1.Michał ur. 26.08.1859-
2.Agnieszka z męża Nowacka ur.1864
3. Teofila z męża Szumigała ur.1871-
4.Stanisława ur. 1874- zm. 1881 (+7)
5.Antonina ur.
Interesują mnie wszelkie dane o rodzinie Nowickich z miejscowości Dachowa par. kat. Kórnik. [dzisiaj: Dachowa, pod Poznaniem. Dojazd 12 km i 10 minut od ronda Rataje drogą S11.] oraz z Wrześni i okolic.
Przeprowadzona kwerenda w księgach parafii Kórnik nie dała żadnych rezultatów. Być może wsi o nazwie Dachowa/Dachowo było więcej i błędnie zlokalizowałem tę do parafii kat. Kórnik.
Z góry dziękuję za każdą wiadomość.

Stanisław Nowicki, Bydgoszcz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2017, 22:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Witam
Brat Wawrzyńca

Krerowo (USC) - akt małżeństwa, rok 1878

Valentin Nowicki (65 lat) , rodzice: Andreas Nowicki, Zuzanna Urbańska ,
Marianna Murska geb. Maichrzak (53 lat) , rodzice: Joseph Maichrzak , Rosalia Frąckowiak ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Valentin Jozwiak
Martin Antkowiak
http://szukajwarchiwach.pl/53/1877/0/3/ ... /#tabSkany
http://szukajwarchiwach.pl/53/1877/0/3/ ... /#tabSkany


Obłaczkowo (USC) - akt zgonu, rok 1879

Victoria Nowicka (38 lat) , rodzice: Michał Polczynski , Marianna ,
małżonek Boleslaw Nowicki


Inne osoby występujące w dokumencie:
Stanislaus Szczepanski
http://szukajwarchiwach.pl/53/1915/0/4/ ... /#tabSkany
http://www.basia.famula.pl/

Urząd Stanu Cywilnego Krerowo, wpis 8 / 1878 [0.3km]

Valentin Nowicki (ur. 1813, wdowiec) 100%
ojciec: Andreas Nowicki + , matka: Susanne Urbańska +
Marie Murska z domu Maichrzak (ur. 1825, wdowa)
ojciec: Joseph Maichrzak + , matka: Rosalie Frąckowiak +

Parafia katolicka Krerowo, wpis 3 / 1878

Valentinus Nowick (65 lat, wdowiec)
Marianna Murska (53 lat, wdowa)
http://poznan-project.psnc.pl

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2017, 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
W Tabelli ludności całej parochii Kórnickiej sporządzonej w 1809 r. znajdują się informacje na temat Andrzeja i Zuzanny:
Dachowa, nr domu 3
Andrzej Nowicki, l. 36, ur. "Woyniewc", chałupnik, kat. (prawdopodobnie ur. Wonieść)
Zuzanna, żona, l. 34, ur. Dachowa, chałupniczka, kat.
Wojciech, syn, l. 4, ur. Dachowa, kat.
Helena, córka, l. 8, ur. Dachowa, kat.


Jak widać, o Wawrzyńcu nie ma informacji, co by świadczyło, że urodził się krótko po sporządzeniu spisu parafian.

Możliwe, że Zuzanna została ochrzczona 7 sierpnia 1774 r. w Kórniku i była córką Jana i Marianny, służących w dworze w Dachowej. Zdaje się to potwierdzać chrzest kolejnego dziecka Jana i Marianny (syna Franciszka, chrz. 19 października 1777), gdzie dopisano nazwisko - Urbaniak.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2017, 17:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2015, 12:53
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz
Izabelo i Wojciechu! Bardzo dziękuję Wam za wyjątkowo cenne dla mnie informacje. Przyznam szczerze, że od dłuższego czasu nie posunąłem się naprzód w poszukiwaniach przodków. Dzisiaj otrzymałem ich aż nadmiar do analizy zwłaszcza, że dotyczą one również jednego pokolenia wstecz, nowych wątków osób i miejscowości do odszukania.

Całkowicie "białą plamą" pozostaje dla mnie nadal wątek wrzesiński Wawrzyńca Nowickiego, jego drugiego ślubu z Łucją Skweres oraz ich dzieci a zwłaszcza potomków ich syna Michała ur. 26.08.1859 i jego żony Stanisławy Kucza.(ich dzieci: Władysław Nowicki ur. 1885 Obłaczkowo; Józef Nowicki ur. 1887 Obłaczkowo i być może dalsze). Władysław i Józef to przyrodni kuzyni mego dziadka Wojciecha Nowickiego. Nie mam o nich żadnej wiedzy.
Bardzo liczę na odezwanie się ich potomków z Wrześni lub z Polski, jeśli mieszkają poza Wrześnią.

Bardzo dziekuję i pozdrawiam
Stanisław, Bydgoszcz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2017, 18:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2015, 12:53
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz
W odpowiedzi Wojciech napisał:
W Tabelli ludności całej parochii Kórnickiej sporządzonej w 1809 r. znajdują się informacje na temat Andrzeja i Zuzanny:
Dachowa, nr domu 3
Andrzej Nowicki, l. 36, ur. "Woyniewc", chałupnik, kat. (prawdopodobnie ur. Wonieść)

Z przełumaczenia aktu powtórnego ślubu Walentego

Krerowo (USC) - akt małżeństwa, rok 1878

Valentin Nowicki (65 lat) , rodzice: Andreas Nowicki, Zuzanna Urbańska ,
Marianna Murska geb. Maichrzak (53 lat) , rodzice: Joseph Maichrzak , Rosalia Frąckowiak ,

wynika, że ówczesni Nowiccy żyli w m. Strumiany gm. Kostrzyn, Iwno, Zimino, Krerowo pow. Środa;

Dachowa, Nowa Wieś k/Swarzędza pow. Poznań.

Uważam, że m. Woyniewc to nie jest Wonieść pow. Kościan (trochę za daleko?). Jeżeli ta teza jest prawdziwa, to Woyniewc powinien być niedaleko miejscowości podanych powyżej. Czy ktoś z Państwa pomoże rozwikłać mi tę zagadkę. Sam też będę szukać na starych mapach.
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2017, 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Stan.Now napisał(a):
... Poszukuję danych rodziców mojego pra(2x)dziadka Wawrzyńca Nowickiego tj. Andrzeja i Zuzanny oraz rodzeństwa Wawrzyńca z m. Dachowa par. kat. Kórnik.
...
Interesują mnie wszelkie dane o rodzinie Nowickich z miejscowości Dachowa par. kat. Kórnik. [dzisiaj: Dachowa, pod Poznaniem. Dojazd 12 km i 10 minut od ronda Rataje drogą S11.] oraz z Wrześni i okolic.
[b]Przeprowadzona kwerenda w księgach parafii Kórnik nie dała żadnych rezultatów.
Być może wsi o nazwie Dachowa/Dachowo było więcej i błędnie zlokalizowałem tę do parafii kat. Kórnik.
Z góry dziękuję za każdą wiadomość.
Stanisław Nowicki, Bydgoszcz

Dziwne, że kwerenda nie dała rezultatów.

Dnia 06 listopada 1796 w Kórniku ślubowali
Andrzej Nowiczak z Dachowy,
i Zuzanna Urbaniak z Dachowy,

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2017, 12:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2015, 12:53
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo dziękuję Danucie za informację o moim pra(3x)dziadku z Dachowy. Dotychczas nigdzie nie spotkałem się z zapisem Nowiczak nazwiska Nowicki. Dzięki tej informacji prawdopodobnie odszukałem w Poznan-Projekt ślub brata mojego pra(3x)dziadka.

Proszę jednak o informację o ślubie:
Dnia 06 listopada 1796 w Kórniku ślubowali
Andrzej Nowiczak z Dachowy,
i Zuzanna Urbaniak z Dachowy,
.
Gdzie szukać tego zapisu: czy w AAP czy AP, w jakim dokumencie? Interesują mnie dane rodziców Andrzeja i jego miejsce urodzenia (Woyniewc = Wonieść???). I tak dzięki pomocy Państwa uzyskałem nową wiedzę o przodkach i znaczne przyśpieszenie w poszukiwaniach.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Stanisław Nowicki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2022, 22:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Nie wiem, czy i na ile sprawa jest nadal aktualna, ale mam pewną poszlakę, która może pomóc w ustaleniu, gdzie urodził się Andrzej Nowicki. Jednak od początku:
24 stycznia 1762 roku w Kórniku miał miejsce ślub Tomasza, kawalera parobka, i panny Marianny zwanej Nowiczcząka. Świadkami byli Piotr Gawarecki i Józef Wlazło, chałupnicy z Dachowej. Co ciekawe, w następnych latach w Dachowej rodzą się dzieci pary Tomasz-Marianna, jednak ważniejsze jest to, że w odniesieniu do części dzieci wpisywane jest nazwisko Nowicki. I tak rodzą się:
- Marcin - chrzest 6 listopada 1763 (wpis z nazwiskiem Nowicki)
- Andrzej - chrzest 30 listopada 1767 (wpis bez nazwiska)
- Regina - chrzest 24 lutego 1771 (wpis bez nazwiska)
- Piotr - chrzest 9 lipca 1775 (wpis z nazwiskiem Nowicki)
Przypuszczam, że mogło tu dojść do dziedziczenia nazwiska "z miejsca" lub "po chałupie", czyli w momencie, kiedy niekoniecznie zachodzi standardowe zjawisko przyjmowania przez żonę nazwiska męża. Co ciekawe, Tomasz wymieniony jest w spisie ludności parafii kórnickiej z 1809 roku. Miał wówczas 70 lat, a jako miejsce urodzenia podano... Dachową. Jednak jego żoną tutaj jest Agnieszka, lat 46, urodzona w Błażejewie (miejsce urodzenia według spisu). Ich ślub miał miejsce 20 maja 1793 roku w Kórniku, a nazwisko panieńskie Agnieszki to Ostroszonka (Ostrowska?). Z kolei Marianna Nowicka zmarła w Dachowej 27 marca 1793 roku w wieku 50 lat.
Dodam jeszcze, że zarówno Tomasz, jak i Agnieszka, zmarli w 1813 roku. Pierwsza zmarła Agnieszka, 1 marca 1813 roku w wieku 54 lat, zaś Tomasz zmarł dokładnie miesiąc później, 1 kwietnia w wieku 72 lat.
Pozostaje teraz najważniejsze pytanie - czy tajemnicza miejscowość "Woynieywc" nie była aby jakimś kiksem ze strony księdza sporządzającego wpis, czy też jest to błąd w wydaniu źródłowym tego spisu. Trudno mi w chwili obecnej wskazać to jednoznacznie. Natomiast wobec powyższego uważam, że Andrzej Nowicki w rzeczywistości urodził się w 1767 roku w Dachowej z rodziców Tomasza i Marianny. Pozostawiam to jednak własnemu osądowi.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2022, 14:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2015, 12:53
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo dziękuję za tę analizę. Więcej moich refleksji napiszę na PW.
Pozdrawiam,
Stanisław Nowicki, Bydgoszcz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2022, 11:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
23 października 1817 r. w Zalasewie, par. katolicka Swarzędz, urodził się Szymon Nowicki, syn Andrzeja Nowickiego i Zuzanny Urbanianki.
Więcej danych i link do skanu na BASI.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2022, 15:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2015, 12:53
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo dziękuję. Pozdrawiam,
Stanisław Nowicki


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 130 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL