Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 10:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lis 2013, 13:28 
Offline

Dołączył(a): 11 lis 2013, 23:27
Posty: 1
W I Wojnie Światowej w armii pruskiej służył brat mojej Mamy ."Służył gdzieś w Karpatach" Pochodził a okolic Żerkowa."Wcielony"do wojska był prawdopodobnie do Śremu.Przed zaginięciem napisał list do rodziców o cokolwiek ciepłego z ubioru. Paczka jednak wróciła z adnotacją,że zaginął.Prawdopodobnie miał odmrożone ręce i zginął w ataku na bagnety.Mój problem polega na tym aby ustalić miejsca pochówków armii pruskiej" w Karpatach. Mimo starań,(zaraz po I wojnie) innych śladów nie ma. O ile wiem w tamtym rejonie walczyli przeważnie Austriacy. Jeśli ktoś wie coś o cmentarzach w tamtym rejonie to proszę o wiadomość.Leon K


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2013, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Leonie.
Ja rozpoczęłabym poszukiwania od sprawdzenia w USC Żerków zgonów za lata 1914-1920. Powinien (choć nie musi) być tam wpisany na podstawie zawiadomienia z wojska jego akt zgonu, Takie informacje z frontu były wysyłane do urzędu ostatniego miejsca zamieszkania. W akcie będzie informacja, w jakim wojsku służył. Następnie musisz ustalić szlak bojowy, itd.
Szkoda, że nie podałeś nazwiska i imienia, wielu Forumowiczów pomaga wyszukać w różnych dostępnych źródłach czy też zagranicznych wyszukiwarkach.
Byłyby to zapewne cenne informacje.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2013, 20:03 
Offline

Dołączył(a): 25 lis 2008, 12:44
Posty: 28
Lokalizacja: Złotniki
Witaj,

Proponowałbym wejście na stronę niemiecką: http://www.denkmalprojekt.org.
Swego czasu szukałem pradziadka i znalazłem.

Pozdrawiam

Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2013, 13:45 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Leonie.
Masz jakięś konkretne dane dotyczące wujka?
Imię, nazwisko, nazwa jednostki, kiedy przyszła ostatnia kartka, itp.
Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2013, 18:48 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
Ja znalazłem mojego pradziadka zaginionego w 1916 r tutaj :
http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... ch?lang=en
Jeśli wyszukiwarka nie znajdzie,to się zaloguj i szukaj na poszczególnych listach.
Pozdrawiam.
Darekw

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2013, 08:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 12:15
Posty: 155
Lokalizacja: Poznań
Na Ancestry.com był swojego czasu darmowy dostęp do m.in. ksiąg żołnierzy z Polski wcielonych do armii niemieckiej w I wś. zawierający dane wcielonego: adres zamieszkania, rodziców, przebieg służby, jednostka - niektórzy byli przekreśleni zapewne zostali zwolnieni lub zginęli.
Pozostaje poczekać znowu na wolny dostęp lub poszukać kogoś kto ma wykupiony abonament

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2013, 16:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Mam pytanie do Przemo Zmysłowskiego.
Czy masz jakieś związki lub wiadomości o Zmysłowskich z gminy Pępowo pow.Gostyń.
Opracowuję listę poległych w I w.św. z tej gminy.Wśród poległych jest Józef Zmysłowski poległy 1918 r.Niestety,nie ma jego aktu zgonu,a na tym terenie w owym czasie mieszkało dwóch Józefów Zmysłowskich. Jeden w Siedlcu ur.1890 r.(rodzice Jan i Jadwiga Jędrkowiak)a drugi w Wilkonicach ur.1891 r.(rodzice Wojciech i Marianna Lisiecka).
Nie wiem,który z nich jest wśród poległych.
Czy możesz pomóc?

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2013, 17:07 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Basiu, ja tylko widzę Zmyslowski Ignatz Siedlec, kreis Gostyn poległy lista z dn.24.03.1916.
Więcej naq e-mail

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2013, 00:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Jacku,Ignac też "mój",ale oprócz niego mam jeszcze Józefa,którego nie ma na tej niemieckiej liście,chociaż, jak widzę,jest ona cały czas aktualizowana.
Brakujących na tej niemieckiej liście mam znacznie więcej,całą grupę.
Cd.e-mail

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2013, 00:10 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
Witam,
Verlustlisten 1 Welkrieg uzupełniłem o nazwiska,
Stachowiak Josef Wiry Posen
Jerczykiewicz Stanislaus Wreschen,
Jablonski Stanislaus Radejewo Posen,
Kabazinski Ignatz Goscieszyn Znin,
Kaliszan Franz Kretkow Jarotschin
Schubert Karl Krotoschin
Kasprzak Johann Jaszkowo Schrimm
Kasprzak Stanislaus Lubczyn Kempen
Stanitzek Franz Laband Gleiwitz
Jaskulski Hans Stettin
Gollor Max Hindenburg
Jonda Josef Gleiwitz
Karliner Johann Beuthen
Może ktoś szuka?
Pozdrawiam,
Darekw

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2013, 11:10 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Zastanawiam się czy istnieje jakiś pomnik, tablica upamiętniająca walczących Wielkopolan podczas I wojny światowej?? Osobiście moim zmarłym przodkom nie mam nawet gdzie zapalić znicza podczas 1 listopada.

Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2013, 14:06 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Cenić należy wszystkie sposoby przywołania pamięci o tych, którzy służąc w obcej armii przeszli cierpienia a wielu straciło życie. Samo przywołanie ich z niepamięci jest oddaniem czci jak zapalony znicz. Jednak tworząc listy musimy zwrócić baczenie, aby nie zastosować zwykłego mechanizmu kopiowania, ale włożyć pewien wysiłek na rzecz poprawności.
Nie jest sztuką dziś kliknąć na link i wpisać nazwę miejscowości. Zapisane tam imiona można poprawić na prawdziwe a nazwiska są w większości wypadków możliwe do odtworzenia. Trzeba włożyć w to trochę wysiłku.
Przykład:
Kabazinski Ignatz to przecież Kabaciński Ignacy
a Jerczykiewicz Stanislaus Wreschen to prawdopodobnie Jerzykiewicz Stanisław z Wrześni.
Wkrótce będzie (lipiec 2014 r.) okrągła rocznica wybuchu wojny. Opublikowanie wówczas list naszych przodków byłoby wspaniałym sposobem na ich uczczenie
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2013, 19:03 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
Witam,
No sztuką wielką nie jest, ale nie bez powodu podałem gdzie te nazwiska zostały odnalezione i zapisane (rodzaj indeksowania starych list )bez ich zindeksowania wpisywanie zarówno zniemczonej wersji nazwiska jak również wersji oryginalnej do wyszukiwarki na którą się powołałem daje :No resultat found
Przed moim wpisem z 01-12-2013 w tej wyszukiwarce nie było nazwiska Kabazinski, a opiekunowie strony pilnują aby wpisy dokonywane przez indeksującego były tożsame z tym co zostało napisane na liście.Wszelkiego rodzaju próby zamieszczania spolszczonych nazwisk czy miejscowości kończą się blokowaniem konta.Radzę spróbować !
Wpisz do wyszukiwarki Kabasiński ?
http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... arch/index

Pozdrawiam,
Darekw

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 13:40 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Chciałem powiedzieć, że najlepszy kierunek poszukiwań to poprzez miejscowość (Ort) przez poszukujących związanych z daną miejscowością. Bo z reguły zna się nazwiska prawidłowe byłych mieszkańców.
Jeśli chodzi o nazwiska to wcale nie trzeba wpisywać nazwiska. Zastosowanie ma tu znak gwiazdki *.
Wystarczy np. wpisać Kaba*. Przy dużej ilości odpowiedzi wystarczy wpisać fragment imienia (nawet pierwszą literę i obowiązkowo znak * np. I*).
Wtedy poszukiwanie "po nazwisku" staje się banalnie proste.
Aby stworzyć bazę to konieczne jest wpisanie wszystkich danych dostępnych w zbiorze.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 14:12 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Miejscowosc na liscie strat jest miejscem urodzenia ale czasami jak
przed miejscowoscia jest "aus" albo "a" (skrot) wowczas na 100% jest to miejsce zamieszkania.

Jacek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 16:26 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
W poście z 01-12-2013 informowałem,że wpisałem do bazy następujące nazwiska... I jest to informacja o uzupełnieniu BAZY.Zapisałem je w brzmieniu i pisowni tak jak zostały zapisane na listach tworzonych podczas wojny.

Pozdrawiam,
Darekw

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 18:25 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kamilu, może poczytaj w tym wątku viewtopic.php?f=1&t=3743#p71885
Może uda Ci się odnaleźć drogę bojową pułku w którym służył Twój dziadek.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2013, 00:08 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kamilu
Napisałeś, że Twój dziadek był lekko ranny
zatem poszukałam na listach i znalazłam
Rydzinski Leo Hainbrunn urodzony?2.4.1892 -lekko ranny lista 1445 st 18398-moze to on?
http://des.genealogy.net/search/show/5817850
a poniżej link do wszystkich list, gdybyś chciał jeszcze kogoś poszukać
link http://java.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search
to ranni i polegli

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2013, 13:13 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
Z miejscowości Parchanie do bazy zostały wpisane 94 osoby w tym Bronislaus Jankowski.Pozostaje Ci przegląd list jeszcze nie zindeksowanych.

Pozdrawiam,
Darekw

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2013, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Radzę to przeczytać i dopasować daty
http://photos.foter.com/121/reserve-inf ... sion_l.jpg
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2013, 22:43 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Michale, jest może więcej takich zdjęć? kartek? na których są też inne pułki?
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 00:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
RIR 204
http://farm9.staticflickr.com/8124/8685 ... c1aa_b.jpg

...

Przy okazji:
strona w j. angielskim nt. organizacji armii pruskiej w 1 wś.
http://www.krausehouse.ca/krause/German ... zation.htm

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 12:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bardzo proszę,może znalazłoby się zdjęcie do 208 pułku ? Potrzebne do poległego z mojej rodziny.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 13:16 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
A może też do Infanterie Regiment 175 (Graudenz) :D
Z góry dziękuję :D

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 13:21 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Za mało danych. Tu należy zacząć.
http://wiki-de.genealogy.net/RIR_208
Na dole zdjęcia.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 14:24 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Michale, dziękuję za link.
Obejrzałam setki wspaniałych zdjęć. Szkoda, że nie potrafię poruszać się po tych stronach-bez znajomości języka jest to nie do pokonania. Niestety nie natrafiłam na żadne zdjęcie w stylu tych, które podano w postach poniżej :( . Ponieważ mam zawsze "100 pomysłów na godzinę" łudziłam się, że zbiorę sporo takich zdjęć w jednym miejscu na WTG, bo przydałyby się każdemu z naszych forumowiczów. Jednym słowem "marzenie ściętej głowy". Potrzeba by było mnie oświecić, bym wiedziała jak to zrobić :idea: Napisałeś:"Za mało danych"-nawet nie wiem , co jeszcze trzeba wiedzieć prócz numeru pułku. :(

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 18:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bardzo dziękuję Michałowi za link do zdjęć.Od dawna poszukiwałam takiego albumu,korzystałam nawet z Allegro,aby zobaczyć umundurowanie i wyposażenie żołnierza z 1 WK.
W internecie jest z pewnością jeszcze więcej materiału,tylko trzeba umieć do niego trafić.Dzięki Michałowi i innym,którzy służą wskazówkami na Forum,zaczynam powoli wzbogacać wiedzę o historii tej wojny.
Zabrałam się za pisanie biogramów poległych w I W.Św. z parafii Pępowo pow.Gostyń.Obawiam się,że dotarcie do wojennych losów znacznej grupy żołnierzy przerośnie moje możliwości.Przeglądam na Forum wszystkie wątki, liczę na życzliwość i wsparcie,z jakiego w tym miejscu wszyscy korzystamy.
Myślę,że Michał pisząc "Za mało danych",oczekiwał informacji o moim krewnym z 208 pułku.
Jest to Jan Krajka z Gębic/Gembic,W USC są jego dwa akty zgonu przysłane z pola walki. W jednym informacja,że poległ pod Guncati 1915 r.w drugim,że poległ w Serbii pod Jarcyak.Był żołnierzem 3 kompanii RIR 208.
Wymieniony na Verlustlisten. Chciałam zobaczyć jego umundurowanie,być może jest nawet gdzieś na zdjęciach,do których adres podał Michał.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Lotnicy armii pruskiej w 1 wś. http://www.frontflieger.de/3-a-f.html
jest kilku (kilkunastu... więcej?) Polaków;
listy alfabetyczne; dość sporo zdjęć

@ Krzysztof D.
jest Sylwester Dobrzyński *25.12.1897 Strzelno

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 21:07 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2013, 17:29
Posty: 229
Lokalizacja: LESZNO
Witam!

Szkoda,że muszę czekać aż do końca 2014r,(do momentu otwarcia po remoncie CAW-Warszawa),by otrzymać papiery Dziadka i prosić o wskazówki.




Pozdrawiam.
Maria

_________________
Parafia Pakosław(Sowy,Zaorle,Golejewko,Dubin,Domaradzice)- (Jarczewscy,Juskowiak, Błażejczak, Szymalka, Szulc)
Chorzemin- (Cieślik, Matysik,Piotrowscy, Gdeczyk, Kucharscy)
Kiełkowo- (Cieślik, Żok)
Łódź -(Wieder, Strycharek, Kaweccy)

Pozdrawiam-Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Krystyna z Kujaw napisał(a):
@ Krzysztof D.jest Sylwester Dobrzyński *25.12.1897 Strzelno

Krysiu bardzo dziekuje za cenne odkrycie. To rzeczywiscie moj choc nie w bezposredniej linii. Ja mam ze sie urodzil w Slawku Dolnym syn Jana i Marianny Wozniackiej. Mial 8 rodzenstwa z czego 6 zmarlo zaraz po urodzeniu. Ale dlaczego zdjecie jego grobu jest jakos zamazane?

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 23:32 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Dwóch w jednym grobie.
Ktoś sobie tego nie życzył.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 23:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Krysiu, bardzo dziękuję za ten link.
Lotnicy armii pruskiej w 1 wś. http://www.frontflieger.de/3-a-f.html
Strona jest rewelacyjna, jakie szerokie opracowanie, zdjęcia, biografie, mogiły. Nie mam żadnego pilota w rodzinie, ale z wielkim zainteresowaniem przeglądam tą stronę....i żałuję, że nie ma podobnej przeglądarki tak uporządkowanej nazwiskami dla Infanterie Regiment. A jeszcze bardziej żałuję, że nie ma podobnej strony dla naszych poległych czy to na I czy II wojnie. Być może takie strony są, a ja się mylę, bo przecież nie zawsze się dociera do wszystkiego, co w sieci. Cieszę się, że dzięki podawanym tu na forum wiadomościom można pogłębić swoją wiedzę. :D
Muszę powiedzieć jeszcze jedno-dawniej uważałam, że wszyscy żołnierze I wojny po tamtej stronie tzn. niemieckiej nic mnie nie obchodzą i nawet bardzo wrogo ich WSZYSTKICH odbierałam, ale teraz inaczej patrzę na całą sprawę-odkąd jestem w WTG i uzmysłowiłam sobie jak wielu Polaków było przymusowo wcielonych do pruskiej armii, ilu ich poległo, na ilu niezatarte bolesne piętno pozostawiła wojna w nie swojej sprawie, zrozumiałam, że mój stosunek do sprawy był prostacki, niesprawiedliwy i krzywdzący. Przeglądając zdjęcia na http://wiki-de.genealogy.net/ zastanawiam się teraz ilu tam naszych rodaków zostało uwiecznionych i myślę z trochę większym współczuciem nawet o niemieckich żołnierzach. W końcu na wojnę ogromna większość idzie wbrew własnej chęci...Oczywiście nie usprawiedliwiam agresji armii pruskiej, ale... wojna jest najgorszym, co dotyka ludzi...

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 01:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
... Ale dlaczego zdjecie jego grobu jest jakos zamazane?
Prawda? Widać, że zamazany jest napis na samym zdjęciu, w drodze obróbki obrazu. Ciekawe, dlaczego?...
Nie spotkałam tego na innych; wręcz przeciwnie: nazwiska były wyostrzane dla większej czytelności.
Tylko wizyta na cmentarzu w Gotha może wyjaśnić, jak jest.

Ze Sławska jest Paweł Dobrzyński - na listach strat pruskich, piechoty (pewnie masz) - gefreiter, ciężko ranny:
Dobrzynski Paul Kl. Schlawsk, Strelno i. P., Ausgabe 945, Datum 1916-04-18, Page 12098

Z okolic (Gocanówko, Pakość, Lubcz i in., także z rejonu Gniezna i Wągrowca etc.) jest jeszcze na tych listach kilku(nastu) Dobrzyńskich.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 01:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Genowefa napisał(a):
...Nie mam żadnego pilota w rodzinie,...
jesteś pewna? ;)

Genowefa napisał(a):
...Muszę powiedzieć jeszcze jedno-dawniej uważałam, że wszyscy żołnierze I wojny po tamtej stronie tzn. niemieckiej nic mnie nie obchodzą i nawet bardzo wrogo ich WSZYSTKICH odbierałam, ale teraz inaczej patrzę na całą sprawę-odkąd jestem w WTG i uzmysłowiłam sobie jak wielu Polaków było przymusowo wcielonych do pruskiej armii, ilu ich poległo, ...
armia państwowa - nie było wyboru, niestety :(

Gdy przyglądałam się wypisom z tych list, nazwiskom np. z małej miejscowości, z której pochodzili obaj moi dziadkowie, widziałam, że w zasadzie z każdego domu na wojnę poszło 1-2, czasem nawet 3 mężczyzn. Listy pokazują straty (poległ, ranny, zaginął), a to nie odzwierciedla całości, ilu poszło w ogóle.
Całe obszary, wsie, miasteczka, to były osamotnione rodziny złożone z najsłabszych: kobiet, dzieci i starców..., dzielnie zmagających się z życiem, a z obawą wyczekujących wiadomości z frontu o swoich żywicielach. A oni, tam na froncie, z troską myśleli o tych, co w domu, jak dają sobie radę.

Te listy strat obejmują ogrom ludzki.
A to tylko jedna wojna.
A Wojna Północna, chyba w ogóle nie opisana? przewaliła się tu, u nas, jak wielkie żniwo zebrała, i w stratach ludzkich i w materialnych...
I jeszcze te cholery, tyfusy, grypy-hiszpanki...
Jesteśmy szczęściarzami, że ostał się żywy ktoś, kto mógł nas urodzić...!

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2016, 12:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Średzki Orędownik Powiatowy Nr 7 z dnia 17 stycznia 1922

"Przez wyrok wykonawczy z dnia 23 września 1921 r. uznano zaginionego robotnika Andrzeja Olszaka ur. dnia 30 listopada 1888 r. w Wieszczynie pow. śremski, z byłego pruskiego 7 pułku piechoty 3 kom., 121 dywizji frontu zachodniego, ostatnio zamieszkałego w Sulęcinku, pow. średzki, za zmarłego. Jako chwilę śmierci ustalono dzień 27 maja 1915, godzinę 12 o północy. Środa, d. 24 września 1921. Sąd Powiatowy."

Średzki Orędownik Powiatowy Nr 8 czwartek, 19 stycznia 1922 r.

"Liczba czynności 3 F. 11/19/17.
Przez wyrok wywoławczy z dnia 26 sierpnia 1921 uznano zaginionego Franciszka Czubałę, urodz. dnia 21 sierpnia 1893 szeregowca b. pruskiego 225 pułku piechoty, 8 kompanji, ostatnio zamieszkałego w Zaniemyślu, pow. średzki, za zmarłego. Jako chwilę śmierci ustalono dzień 17 sierpnia 1915 godzinę 12 północ. Środa d. 26 sierpnia 1921. Sąd Powiatowy."

Średzki Orędownik Powiatowy Nr 9 sobota, dnia 21 stycznia 1922 r.
Dodatek do Średzkiego Orędownika Pow. nr. 9.


"Liczba czynności 3 F. 3/21/5
Wywołanie.
Pani chałupnica Jadwiga Durczak z Pięczkowa pow. Środa wystąpiła z wnioskiem, by jej męża chałupnika Stefana Durczaka urodzonego 25 grudnia 1888 w Pięczkowie, szeregowca z byłego pruskiego 7 zapas. pułku piechoty, 6 komp frontu zachodniego, który na ostatku mieszkał w Pięczkowie, pow. Środa i zaginął, uznać za zmarłego. Wspomnianego zaginionego wzywa się aby w niżej oznaczonym Sadzie stawił się najpóźniej na terminie dnia 20 lipca 1922, o godz. 11 przed południem, gdyż inaczej zostanie uznany za zmarłego. Wszyscy, którzyby mieli jaką wiadomość o życiu lub śmierci zaginionego, winni o tem donieść sądowi, najpóźniej w terminie powyższym. Środa, d. 10 stycznia 1922. Sąd Powiatowy."

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2017, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Page Number 24563
Ausgabe 1971
Datum 1918-06-25
Last name Tomicki
First name Stanislaus
Ort Tannenhorst, Posen-Ost
Liste Preußen 1172
*13.4 lekko ranny
12.4.1898 Stęszewice

Nie zawsze na listach podawano pułk, kompanię itp ważne informacje(jak poniżej) Czy można w jakiś sposób dowiedzieć się tego kierując się np nr Liste Preußen?

Page Number 14964
Ausgabe 1167
Datum 1916-09-21
Last name Tomicki
First name Stefan
Ort Ruhheim, Mogilno
Liste Preußen 639
Reg. o.ä. Reserve-Infanterie-Regiment 67
Tutaj udało mi się odnaleźć (nie ukrywam, że z trudem :? ) szlak bojowy i kierując się Datą mniej więcej "usytuować" zdarzenie tj. gdzie odniesiono rany.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2017, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Stefan nie został ranny, lecz skaleczył się podczas uczestnictwa w wypadku. Robi to subtelną różnicę ran odniesionych w walce i w innych okolicznościach.
Było to w okolicach fortu Vaux, pod Verdun.
Niestety, tylko gdy podano przy tej okazji jednostkę wojskową, można zlokalizować w przybliżeniu miejsce walki.
Są jeszcze możliwości znalezienia danych w książkach opisujących poszczególne jednostki wojskowe, lub w przypadku śmierci znaleźć grób.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2017, 11:26 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Michale, bardzo dziękuję za wyjaśnienie...chociaż sprawiło ono, że zupełnie straciłam nadzieję na odnalezienie szlaku bojowego krewnych (bardzo bliskich), a także miejsca, gdzie dwóch z nich poległo :( .
Książek opisujących jednostki wojskowe itp. oczywiście nie posiadam a chyba i tak niewiele by mi to pomogło, bo nie jestem zbyt bystra w temacie I wojny, do tego mój niemiecki jest na poziomie bardzo niskim jeśli nie wręcz bliskim zera.
Odnośnie Stefana-też "wyczytałam'. że to było skaleczenie w wypadku, umiejscowiłam pod Verdun, ale.... Ty wiesz , że w okolicach fortu Vaux. Wiem, że wynika to z Twojej szerokiej wiedzy "wojskowej" i tylko mogę pozazdrościć. A ja nauczyłam się tylko wyszukiwać wskazane pułki i to tak, że docieram do tego jak kulawy o lasce. :(

Pozdrawiam

PS. bisher vermist, beir anderen Tr, 4.11.1914 lub z. TR. zur. jak to rozumieć?
Landwehr-Infanterie-Regiment 78 - poszukując kalendarza działań wojennych nie wiem gdzie przypisać pułk-dywizja? brygada? nie rozumiem.
Page Number 29322
Ausgabe 2343
Datum 1919-02-24
Last name Bukowski
First name Stefan
Ort Kirchen, Dombrowska, Posen
Liste Preußen 1373
Reg. o.ä. Landwehr-Infanterie-Regiment 78
4 kompania lekko ranny
*24.12.1881

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2017, 14:10 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Jesteśmy na polu walki. Po bitwie okazuje się, że brak jest kilku żołnierzy. Ale nie ma ich też wśród poległych. Kwalifikuje się ich jako zaginionych (vermisst), później zdarza się wyjaśnić ich sytuację:
-jednak polegli np. rozerwani przez pocisk artyleryjski bez śladu.
-przyłączyli się do innego oddziału (bei den anderen Truppen), bo na przykład z ich oddziału nikt nie pozostał
-znaleźli się w szpitalu, a wskutek stanu zdrowia z opóźnieniem przekazano odpowiedni meldunek
i tym podobne sytuacje.
Jednak zdarzały się powroty (z. Tr. zur. czyli powrócił do oddziału).
Bukowski Stefan
pierwszy raz ranny w 1917 r. ogłoszone czerwiec a więc zdarzenie maj-czerwiec
ponownie ranny z dopiskiem lekko w 1919 r.
służąc w Landwehr-Infanterie-Regiment 78.
Landwera była jedną z formacji wojsk niemieckich. Była to obrona krajowa. Kolejno rozróżniamy:
służbę czynną, rezerwę, landwerę i landszturm (pospolite ruszenie).
Oddziałami taktycznymi były dywizje i tam szukać należy miejsc walki. Niestety odłączano pułki od swych dywizji i przyłączano do innych, a landwera podlegała innemu dowództwu, stąd zamieszanie, tym bardziej, że początkowo wchodziła tylko w skład brygady. Pułk 78 powołany został w Braunschweigu i Celle i przydzielony do 38 Brygady. Można więc znając jej boje odnaleźć miejsce zdarzeń, ale z reguły podane są miejsca walki dywizji.
W czasie pierwszego zdarzenia walki były w okolicach Armentieres przy granicy belgijskiej w pobliżu Lille, nad rzeką Lys.
Problemem jest drugie zdarzenie, gdyż walki ustały z dniem 11.11.1918 r. Został więc albo ranny wcześniej a więc we Flandrii, albo też przystąpił do Grenzschutzu.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2017, 16:41 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Przede wszystkim dziękuje za cenne wiadomości.
Co do Stefana Bukowskiego
O ile wiem Grenzschutz to była formacja ochotnicza. Nie jest możliwe -choć nie mam na to dowodów-by Stefan tam się zgłosił. O ile do wojska pruskiego musiał iść to nie przystąpiłby by wystąpić przeciw Polakom. Jego trzej bracia też byli w pruskim wojsku, jeden z nich poległ w 1915.
Page Number 7413
Ausgabe 573
Datum 1915-07-06
Last name Bukowski
First name Adalbert
Ort Dombrowka, Posen
Liste Preußen 267
Reg. o.ä. Infanterie-Regiment 41
poległ

Matka-siostra mego pradziadka-załamała się. Czekała na powrót synów i nie doczekała się, zmarła 5.1.1919 w Poznaniu. Na szczęście pozostali bracia wrócili do żon i dzieci.
Gdyby Stefan był w Grentschutzu nie miałby życia w wyzwolonym Poznaniu-wg mnie ten fakt eliminuje jego uczestnictwo w tej formacji. Sądzę, że został ranny we Flandrii a wiadomość o tym ukazała się później.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2017, 20:13 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Operując skrótem doprowadziłem niepotrzebnie do wniosku, jakoby Grenzschutz (szerzej Heimatschutz) dotyczył wyłącznie Wielkopolski.
Przecież także istniała możliwość wypadku przy wycofywaniu się oddziałów z frontu. Ponadto chcę dodać, że we Wrześni to Grenzschutz wywołał Powstanie Wlkp. w dniu 28 grudnia 1918 r. Tak, nasza historia jest ciekawsza niż się wydaje.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2017, 10:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Polowczyk Antoni *12.1.1892 Niesłabin/Śrem
Lista 139 24.10.1914 Muszkieter Infanterie-Regiment 159, II Batalion Mülheim a.d Ruhr., 5 kompania, lekko ranny
Walki na zachodzie od 29.08 do 20.09.1914 lokalizacja nie określona

· 25.08.1914 - 07.09.1914: Belagerung und Einnahme von Maubeuge
· 13.09.1914 - 31.10.1915: Kämpfe an der Aisne
· 13.09.1914 - 20.09.1914: Kämpfe bei Courtecon und Cerny
· 20.09.1914: Braye en Laonnais


lista 460 22.04.1915 muszkieter Infanterie-Regiment 56, 5 kompania, lekko ranny

lista 1248 07.11.1916 Utffz.[sierżant?] Inanterie-Regiment 159, 5 kompania, lekko ranny b.d.Tr. [wrócił do oddziału?]
· 09.09.1916 - 17.12.1916: Stellungskämpfe vor Verdun
· 24.10.1916: Kämfe um Douaumont und bei Fort Vaux

lista 1343 19.01.1917 Utffz.[ Unteroffizier? sierżant /] zaginiony

lista 1386 01.03.1917 dawniej zaginiony, w niewoli

lista 1766 01.03.1918 w niewoli 15.12.1916

brat
Polowczyk Jan*18.11.1898 Niesłabin/Śrem
lista 1903 18.05.1918 lekko ranny b.b.Tr. [wrócił do oddziału?]
· 30.04.1918 - 10.06.1918: Stellungskrieg in Flandern
[może w tym samym Regimencie co brat Antoni?]

[nie wiadomo czy powrócili do domu –w chwili powołania do wojska mieszkali w Bochum dokąd wyjechali około 1911 roku z rodziną (górnicy)].

pytania z prośbą o pomoc
podkreślone -przyjęłam miejsca walk, ale nie mam pewności czy prawidłowo odnalazłam IR 159 i IR56 -czy te regimenty się połączyły czy tylko zmieniły nazwę?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2017, 21:22 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Pod numerem P17144 jest zarejestrowany jeniec Antoni Polowczyk nr 127 listy, służył w 159. Inf. Reg., 5. Komp. (https://grandeguerre.icrc.org/en/File/D ... 76763/1/2/). Co do Jana, to przypisanie służby w tej samej jednostce jest nader ryzykowne.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2017, 23:40 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Michale, dziękuję za podanie linku do strony.
1914-1918 Więźniowie pierwszej wojny światowej Archiwa historyczne ICRC

Odnalazłam listę, pobrałam...ale nie wiem gdzie Antoni był w niewoli. Nie znam angielskiego i nie potrafię się poruszać po stronie. Czy pod tym linkiem są jeszcze jakieś szersze informacje czy tylko lista?

Z pewnością masz rację co do Jana. "Odpuszczę" sobie to moje domniemanie.

Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję za pomoc.

PS. przepraszam, że tak "marudzę", ale poruszam się w tych sprawach ledwo ledwo, a nie chciałabym zapisywać w swoich rodzinnych zbiorach informacji nieprawdziwych -czyli opartych na mojej źle odczytanej drodze bojowej tzn. nie będącej drogą danego regimentu. Po prostu mam problem z dywizjami. :(

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 07:06 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
strona informacyjny...
https://grandeguerre.icrc.org/en/List/676763/897/17144/

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2017, 12:53 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Strona informacyjna niestety nie zwiera nic ciekawego, stamtąd podałem tylko jego numer listy 127.
Co do reszty, jeśli niczego nie pokręciłem to:
Antoni Polowczyk rozpoczął okres wojenny swego życia w Mülheim an der Ruhr, gdy został powołany do 159 Pułku Lotaryńskiego Piechoty. Wkrótce został będąc muszkieterem (szeregowcem) ranny. Na ile ten wypadek spowodował chwilowe przejście do IR 56 trudno powiedzieć.
Okres pobytu w IR 56
Mógł tu przebywać od grudnia 1914 r. do kwietnia 1915 r. Został ranny w stopniu muszkietera gdy walki toczyły się w rejonie Givenchy i La Bassee.
Ponownie znalazł się w IR 159, gdyż przed listopadem 1916 r. służąc w 5 Kompanii został lekko ranny pozostając w oddziale.
Wkrótce dostał się w dniu 15.12.1916 r. do niewoli pod Pfefferrücken.
Muszkieter Anton Polowczyk ur. 12.01.1892, Nieslabin, Schrimm, zmarł z powodu choroby w dniu 01.12.1918, w Montferrand, Puy de Dôme.
Jest to o tyle dziwne, że poprzednio był podoficerem.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2017, 15:34 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Michale, nawet nie wiem jak Ci wyrazić wdzięczność za te informacje. STOKROTNE DZIĘKI. Nigdy bym do tego nie doszła, dla mnie to jest wprost jak cud. Zastanawiałam się, co dalej się działo z Antonim, czy założył rodzinę..a On zmarł...

piszesz"Jest to o tyle dziwne, że poprzednio był podoficerem."
Tak na marginesie
Już nie pamiętam, gdzie to kiedyś czytałam, ale jakiś żołnierz niemiecki wypowiadał się, że został zdegradowany, bo "pozwolił się" pojmać do niewoli, a to była "plama na honorze żołnierza"-tylko ta wypowiedź odnosiła się do II wojny i nie bardzo w to uwierzyłam. Co prawda Stalin miał podobne " spojrzenie" :(

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2017, 07:19 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
moja interpretacja...
Stopnie podoficerskie/unteroficerskie w Armii Pruskiej:
Deckoffizier ( Marynarka)
Feldwebel
Feuerwerker
Oberjäger – Unteroffizier
Sergeant– bis 1918/19 – mianowanie do tego stopnia po 5 i pół roku
Vizefeldwebel(Vizewachtmeister) – bis 1918/19
Wachmeister

wspólne cechy – IR 159 oraz IR 56

Distrykt/Terytorialna podległość – VII.Armeekorps – Grenadier Regimenter IR 159/IR 56/Westfalia -

Żadna degradacja - nastapiło przegrupowanie formacji wojskowych – stopień wojskowy rozkazem zmieniony.
Zadania w jednosce IR 56 - pełnił już inny podoficer/unteroficer.

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2017, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Czyli był szeregowcem pełniącym funkcję podoficera.
Rzeczywiście, podoficer to przecież nie stopień wojskowy lecz funkcja, podobnie jak zastępca oficera.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2017, 14:10 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kostrzewa Tomasz * 14.12.1888 Dąbrówka Kościelna
Ausgabe 1555- data 23.7.1917
Dawniej zaginiony, przyłączony do innego oddziału 4.11.1914

IR brak
Czy to znaczy, że zaginął jeszcze przed 11.1914 (bo np. jego oddział przestał istnieć) i dopiero w 7.1917 zorientowano się, że przyłączył się do innego oddziału?

Scheffler Roman *24.06.1884 Łubowice
Ausgabe 1911-data 23.5.1918
poległ

IR brak
czy mając tak skąpą informację można się doszukać gdzie poległ ?

Do dzisiaj znalazłam 18 krewnych na listach: 5 polegli, 10 ranni, 2 zaginieni, 1 zmarł w niewoli
Z kart meldunkowych (tylko Poznania) wynika, że w wojsku pruskim było moich krewnych jeszcze więcej (oczywiście nie każdy odniósł rany...)

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL