Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 kwi 2024, 02:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 kwi 2017, 20:39 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
Mój prapradziadek Ignacy Radziejewski ożenił się z Auguste Schmidt córką Georga Friedricha w 1868 w kościele ewangelickim w Zaniemyślu. Ignacy był katolikiem. Oboje mieszkali w Jaszkowie pow. Środa. W 1870 w tymże Jaszkowie (chrzest w kościele w Koszutach) urodził się mój pradziadek Stanisław, którego matką była Kostancja Kowalska. Początkowo myślałam, że Auguste to pierwsza żona Ignacego. W Lorence rodzi się kolejne troje dzieci Ignacego i Konstancji: Franciszka, Józef i Józefa, aż w końcu przeprowadzają się do Gowarzewa, gdzie rodzą się jeszcze Ignacy i Andrzej. W akcie urodzenia Józefa i Józefy (bliźnięta) podane jest, iż Konstancja jest wyznania ewangelickiego. W późniejszych aktach jest już katoliczką. W akcie zgonu syna Ignacego podane jest, że nazwisko panieńskie Konstancji to Schmidt.

Dlatego zacznęłam się zastanawiać czy Auguste Schmidt i Kostancja Kowalska to te same osoby… Może imię zostało wpisane błędnie w akcie ślubu? Spolszczanie niemieckiego nazwiska i zmiana wyznania z pewnością się zdarzały. Czy wie ktoś jak i gdzie tego typu zmiany były dokumentowane?

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2017, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 661
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Wszystko zależy, gdzie dokonała konwersji, bo do takiej zapewne doszło, skoro od pewnego momentu występuje już tylko jako katoliczka. Osobiście poszukałbym informacji w księgach metrykalnych Śniecisk, bo do tej parafii należała Lorenka, a należało i do dzisiaj należy Jaszkowo ;)

Co do Stanisława, urodził się nie w Jaszkowie, a w Koszutach :)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2017, 20:22 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
koszuciak napisał(a):
Wszystko zależy, gdzie dokonała konwersji, bo do takiej zapewne doszło, skoro od pewnego momentu występuje już tylko jako katoliczka. Osobiście poszukałbym informacji w księgach metrykalnych Śniecisk, bo do tej parafii należała Lorenka, a należało i do dzisiaj należy Jaszkowo ;)


Dziękuję za odpowiedź. Przejrzę księgi metrykalne Śniecisk, gdy będę latem w Poznaniu. Przyznam, że nigdy nie napotkałam na tego typu informację w żadnych z przeglądanych przeze mnie aktach. Co oczywiście o niczym nie świadczy ;)
W spisie mieszkańców Jaszkowa pojawia się Ignacy Radziejewski i Auguste Schmidt, czyli jednak Auguste, a nie Konstancja. Dlatego przyszedł mi teraz do głowy pomysł, że Konstancja mogła być siostrą Augusty. W aktach chrztu parafii Zaniemyśl nie znalazłam wpisu urodzin Augusty, więc zapewne rodzina przeprowadziła się do Jaszkowa po jej urodzeniu. Nie znalazłam też spisu mieszkańców Koszut. Czy wie Pan może, czy taki spis istnieje?

koszuciak napisał(a):
Co do Stanisława, urodził się nie w Jaszkowie, a w Koszutach :)


Faktycznie w akcie chrztu z parafii Koszuty widnieje, że Stanisław urodził się w Koszutach. Moja wiedza opierała się na informacji w spisie mieszkańców Gowarzewa, gdzie podane jest Jaszkowo jako miejsce urodzenia Stanisława. Skoro jednak chrzest miał w Koszutach, a Jaszkowo nie należało do tej parafii, ma Pan z pewnością rację co do miejsca urodzenia.

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2017, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 661
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Księgi meldunkowe Koszut znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu (Akta gminy Środa, sygn. 254-261).

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL