Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 10:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 sty 2008, 10:38 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Poszukuję wiadomości o członkach rodziny Loks (inna pisownia z jaką się spotkałem w źródłach Lox, Loox, Lux, Lochs). Interesuje mnie pochodzenie nazwiska.
Rodzina od początków XIX wieku zamieszkiwała okolice majątków Kołuda, Ludzisko, Krusza Duchowa. Najstarszym przodkiem którego zlokalizowałem był Joanes Lox syn Adalbertusa i Elizabetch z zawodu mularz, zamieszkały w Kołudzie Wielkiej, który w 1839 ożenił się z Marianną Nową ? z Kruszy.
Czy ktoś może ma jakieś informacje na temat majątków Ludzisko i Kołuda w początkach XIX w? Skąd mógł tam wtedy przywędrować Jan?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 sty 2008, 01:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Wg Kazimierza Rymuta:
Loks = Łoks, od niemieckiej nazwy osobowej Löx, Löchs, te od imienia Alexius: Łoks-ak, Łoks-in; Łoksz, Łoksz-yn; Łokś; Loks, Loksy, Loksz; Loksch; Lokś.
Luks = Lox, Lux, Luksz, od łacińskiego lux ' światło, ogień, życie publiczne' lub od niemieckiej nazwy osobowej Lux: Luksa, Luks-ic, Luks-ik; Luksz, Luksza, Luksz-ewicz, Luksz-yn; Lukś; Lux, Luxa.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 sty 2008, 09:44 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję bardzo.
W łacińskie pochodzenie tego nazwiska raczej wątpię. Faktycznie występuje ono w różnych wariantach w krajach zdominowanych przez germanów (nie koniecznie Niemców) Anglia, północna Francja, Niderlandy, Niemcy, Pomorze i Litwa. Co ciekawe John Locke to po litewsku Džons Loks http://lv.wikipedia.org/wiki/D%C5%BEons_Loks
ale jaka może być etymologiia? Czy może mieć coś wspólnego z germańskim bożkiem Lokim? W litewskiej mitologii występuje lokis półczłowiek-półniedźwiedź co by zresztą odpowiadało mojej skłonności do zimowego snu :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2008, 20:55 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2008, 13:05
Posty: 1
Lokalizacja: Poznań
Moje nazwisko rodowe Loksz, kiedyś pisało się Loks, a jeszcze wcześniej Laux. Może to być nazwisko francuskie. Z tym, że moj pradziad pochodził z okolic Rawicza, a dokładniej z Ostrobudek.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2008, 10:39 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Witam!
We własnych poszukiwaniach rodzinnych nie natrafiłem na zapisy w wariancie Laux, ale bardzo prawdopodobne, że to kolejna ( być może francuska) odmiana tego samego nazwiska.
Niedawno moja przyjaciółka prowadziła dla jakiegoś Niemca, poszukiwania w kołobrzeskich archiwach. Zdaje się ,że w sprawach spadkowych ;-)
Rzecz dotyczyła jakiegoś szczególnie płodnego pana Lauxa, zdaje się w początkach XX w. Pan Laux prócz małżonki posiadał jeszcze dzieci z dwiema służącymi. Był przy tym na tyle uczciwy ,że przekazał tym dzieciom swoje nazwisko.
Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2009, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
W parafii Gniewkowo w marcu 1859 bierze ślub panna Franciszka Lax lat 33 z wdowcem Józefem Wiśniewskim, obydwoje mieszkali w Perkowie

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2011, 11:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witaj!
Na wbc w "Wielkopolaninie" 1900r. R.18, Nr 250 jest w dziale Urodzenia -śluby -zgony: "Franc. Loksch 61 lat- zgon".
Pozdrawiam -Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2011, 14:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Par.kat.Pępowo pow.Gostyń z małżeństwa Józef Lokś (robotnik,komornik ) i Marianna Przybył w Gembicach (ob.Gębicach) urodziły się dzieci:
15.09.1906/153 Stanisława
06.01.1909/9 Józefa dopisek matrim.cum Józef Lokś in Poniec 17.06.1934
16.04.1911/69 Katarzyna dopisek Cop.cum Antonio Kubacki in Poniec 15.? 1935

Same córki.W Pępowie nazwisko nie zachowało się.
Pozdrawiam.
Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2015, 19:00 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2012, 23:08
Posty: 37
Proszę Państwa,

pozwolę sobie odgrzać niniejszy temat. Poszukuję wszelkich informacji o rodzinie Lokś z okolic Ponieca, tym samym wysyłam wiadomości prywatne do Pań, które wspominały naszą (?) rodzinę w tym wątku.

W księgach urodzeń i zgonów z lat 1801 - 1874 nazwisko w wersjach Lokś, Loksz i Loksch występuje ponad 40 razy, a więc ewolucja jego końcówki wydaje się zachodzić nawet w obrębie parafii.

Z uszanowaniem,
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2015, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 07 kwi 2009, 12:05
Posty: 97
Lokalizacja: Poznań - Inowrocław
Jedna moja prababcia z domu nazywała się Laks. Urodziła się w Szymborzu (dziś dzielnica Inowrocławia) w 1908 r.
Do Szymborza przybyli ze stron Aleksandrowa Kujawskiego. Około 1850 mieszkali w Służewie, nazwisko pisano w formie Lax. Dalej przenieśli się do miejscowości Kijewo, Murzynno, Gniewkowo i w końcu trafili do Szymborza

_________________
Pozdrawiam,
Maksymilian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2017, 16:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
http://szukajwarchiwach.pl/11/669/0/1/4 ... FF3PNvsoAg

Nazwisko Loksz w akcie

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2021, 12:22 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2012, 23:08
Posty: 37
Od pierwszego wpisu Pana Jacka minęło już ponad 13 lat, od mojego niemal 6 lat... Ależ ten czas ucieka!

Cały czas poszukuję korzeni nazwiska Lokś w okolicach Ponieca. Obecnie dotarłem do przełomu XVIII i XIX wieku i formy Lauks.

Czy ktoś jeszcze prowadzi zbieżne poszukiwania?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL