Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 mar 2017, 15:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
Moja znajoma z Francji , Pani Christine Jezewski poszukuje usilnie przodków swojego Ojca z Polski ze wsi, małego miasteczka , której po latach nie można zidentyfikować (laki, lakie , wonki - być może chodzi o Wronki gdzie Jeżewscy występują). Jej Ojciec to ś.p. Albin JEŻEWSKI ożeniony z Panią Reginą LENZ. Tyle wiadomości , proszę o pomoc.
Po francusku:
voila j ai une famille en Pologne des cousin ou cousine jezewski et mon papa s appelé jezewski albin
mon pere s appelle albin jezewski demeurant a roubaix (59100 née a lakie pologne il et marie avec madame regina lenz il sont décédè tout les deux ma mère et décédé le '4aout 2005 et mon pere en 2008 )

i zdjęcie (Ojciec Albin JEŻEWSKI w Polsce, z kuzynami i kuzynkami)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 16:07 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2008, 01:50
Posty: 2
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański
Witam !
Myślę że może to być kaszubska miejscowość Łąkie,różnie pisane,w j.niem Lonken. Parafia Borzyszkowy kiedyś. Rok 1915 ur. się Albin Jezewski,syn Antoniego Witka-Jeżewskiego i Marianny Pażątka-Lipińskiej. Sporo kiedyś mieszkało na terenie parafii Borzyszkowy rodzin o nazwisku Jeżewski. Rodzina Lenz też występowała.
pozdrawiam serdecznie
Gabriela Jażdżewska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 16:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
Bardzo dziękuję za tak interesujące i wyczerpujące wieści - widzę , że zna Pani metrykę rodziny a czy być może zna ich Pani osobiście, jest jakiś kontakt do nich ?!?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
Póki co nie mam odpowiedzi z Francji (przyjdzie do wieczora), ale na mój rozum to może mieć Pani 100 % racji - na zdjęciu ta rodzinka nawet tak po kaszubsku ubrana a i łódka z tyłu po prawej jest ...
BARDZO DZIĘKUJĘ !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 13:49 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Arturze !

Rodzina Pażątka Lipińskich z parafii Borzyszkowy należy do moich Antenatów / tak na marginesie lata ca 1800 /

odnośnie informacji Gabrieli

- Antoni Wittke-Jeżewski *05.04.1879 Łąkie +?
oż.1905 parafia Borzyszkowy
Marianna Anna Pażątka Lipińska *13.07.1872 Łąkie +? wdowa po Żmudzie Trzebiatowskim

Ich Potomstwo

- Augustyn *1906 +1909
- Helena *1907
- Marta *1909
- Łucja *1911
- Albin *1914

patrz dane na MyHeritage wg danych Pana Leszka Mili z Którym mam kontakt i spróbuję sie dowiedzieć więcej

polecam artykuł google- Naji Goche - dumni ze swej przeszłości
artykuł o mieszkańcach parafii Borzyszkowy wcielonych siła do Wermachtu a potem żołnierzami WP na zachodzie

Pani Christyne Jezewski niech zajrzy do aktów zgonów Rodziców i poda dane odnośnie Ich miejsca urodzenia

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 15:08 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Arturze !

Znalazłem Rodzinę Pani Christyny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

adres kontaktowy
Konrad Wittka Jeżewski Łąkie 30 / 77-139 Brześno Szlacheckie tel.kom. 784813312 stacjonarny 59/8231614

Wspominał Wuja Albina i zaprasza do odwiedzin w Swoim agroturystycznym ośrodku w Łąkie

Pozdrawiam
Mirek K.P


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2017, 17:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
zarówno Pani @bibiotekarz jak i Panu @mirke SERDECZNE DZIĘKUJEMY !!!
Póki co Pani Christine, chyba tak się przestraszyła nowej dla siebie życiowej wiadomości, że nie chce się odezwać ?!?
Próbuję z Nią nawiązać kontakt. Może wkrótce...To jednak odległość Francja - Polska też robi swoje...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2017, 16:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
:D :D :D
Są pierwsze wieści od Christine z Francji:
"bonjour non mon père n est pas retourne en Pologne!! il a fait la guerre en France et il a reçu une balle. IL ET reste en France et il sais marie avec regina lenz et y ont eu 11 enfant moi je suis la 6 eme . je salue cordialement merci es que vous pouvais traduire en francais"
W wolnym tłumaczeniu:
"Witam mój ojciec nie wrócił do Polski !! On prowadził wojnę we Francji i otrzymał kulę. On przebywał we Francji i wziął ślub z Reginą Lenz i tam miał 11-dzieci; ja jestem 6-ta. Pozdrawiam was serdecznie ! dziękuję Ci, że możesz tłumaczyć w języku francuskim"

Zatem są tam pewne niejasności, ale co do miejsca mamy raczej pewność !!!

Być może był żołnierzem Gen. St. Maczka, co mnie osobiście bardzo interesuje, postaram się wyciągnąć więcej informacji...

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY tak pomocnym osobom : Pani Gabrysi i Panu Mirkowi

:lol: :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2017, 11:05 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

Cieszę się,że Madame Christyne odzyskała zagubioną Rodzinę
bardzo przydatna była sugestia Gabieli

jak napisałem w oparciu o artykuł w Naji Gohe niemcy wcielili siłą do wermachtu wielu młodych Kaszubów ze wsi Łąkie
często nie umiejących języka niemieckiego /podobnie wcielony został Dziadek Pana Donalda T./
wielu z Nich zdezerterowało i znalazło się w W.P na Zachodzie i zapewnie był to także w wypadku Ojca Christyny Albinie

Ląkie - wg Prusy Królewskie XVI w płacił podatki Jacobus Pasząntki ,Święty Pasząntki ,Thomas et Michael , Laurentus P.
wg.Taryfy Podatkowe Ziem Pruskich 1682 podatki płacili Jan i Marcin Pasątkowie Lipińscy
Ci Pażątkowie - Lipińscy używali herbu Księżyc
Wittk,Wittke Jeżewscy byli herbu Lis kiedy znależli sie w Łąkie ? czy Byli wcześniej czy też po ślubie Antoniego z Marianną
do wyjaśnienia

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski
PS odnośnie spotkań po latach

Rodzina odnalazła po wielu latach poszukiwań Brata Ojca na Wschodzie Europy
pojechał tam osobiście Ojciec Rodziny , po powrocie wszystcy byli zainteresowani tym jak sie udało spotkanie i czy poznał
Brata - tak poznałem , odpowiedział - po płaszczu !


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2017, 14:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
Jest reakcja od Christine:

bonjour mirek je vais faire des recherches a se sujet un grand merci

christine jezewski
bonjour voila j ai fait des recherche et j ai trouve non jezewski prenons albin ne a laki pologne le cinq decembre neuf cent dix neuf fils de valentin jezewski et de francoise mrozek gliszczynska son epouse mon pere sais marie avec non lenz regina nee a fenain dans le nord le quatre aout 1926fille mateus lenz et de anna podobny voila j ai tout se que j ai merci


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2017, 14:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
Mirek Witam mam zamiar zrobić te badania i wielce dziękuję

reszta za chwilę, mam kłopot ze złapaniem sensu wiadomości


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2017, 14:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
Przyglądam się tej drugiej informacji i będziemy się musieli zgłosić do kogoś kompetentnego z francuskim. Niestety nie znam tego języka na tyle by to rozszyfrować. Stąd prośba , jeżeli ktoś: parle français
to wielka prośba o przetłumaczenie. Są tam dane co do dat odnośnie rodziny Jeżewskich...Te dane o które prosił Mirek i Gabriela.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2017, 12:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2007, 23:58
Posty: 167
Jest reakcja od Christine:

bonjour mirek je vais faire des recherches a se sujet un grand merci

christine jezewski
bonjour voila j ai fait des recherche et j ai trouve non jezewski prenons albin ne a laki pologne le cinq decembre neuf cent dix neuf fils de valentin jezewski et de francoise mrozek gliszczynska son epouse mon pere sais marie avec non lenz regina nee a fenain dans le nord le quatre aout 1926fille mateus lenz et de anna podobny voila j ai tout se que j ai merci
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Dzien dobry,
Efektywnie tekst jest pelen bledow ortograficznych i gramatycznych ale da sie przetlumaczyc.

Dzien dobry,Mirek
Zrobie poszukiwania w tym temacie,wielkie dzieki.
Krystyna Jezewski
*******************
Dzien dobry,
Zrobilam poszukiwania i znalazlam nazwisko Jezewski,imie Albin,urodzony w Laki,Polska- 05.12.919 (moze to jest 1919),syn Walentego Jezewski i zony Franciszki Mrozek Gliszczynskiej.
Moj ojciec ozenil sie z Lenz Regina urodzona 04.08.1926 w Fenain,polnocna Francja,corka Mateusza Lenz i Anny Podobny.
To wszystko co mi wiadomo.
Dziekuje.
***********************
Mile pozdrawiam.
Barbara


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2017, 06:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2012, 04:14
Posty: 19
Lokalizacja: Łazarz
Merci beaucoup Pani Barbaro


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2017, 19:49 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

Ostatnie wiadomości z Kaszub od Pana Konrada

- Walenty Wittka Jeżewski *14.02.1887 Łąkie + 1970 Łakie poch.Brzeźno Szlacheckie
[ zapewnie Syn Marcina 1849-1916 i Katarzyny Mrozek Gliszczyńskiej ]

oż.2v Franciszka Mrozek Gliszczyńska *11.02.1888 + 1983 Łąkie poch.Brzeźno Szlacheckie

dokładniejsze ustalenia niebawem

Pozdrawiam Świątecznie
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2018, 21:02 
Offline

Dołączył(a): 06 sty 2018, 19:19
Posty: 1
Witam serdecznie
Chciałabym podłączyć się pod powyższy post, gdyż jestem bardzo zainteresowana informacjami, które opisała Pani Gabriela Jażdżewska i Pan Mirek Paliszewski, a które dotyczą Albina Wittka-Jeżewskiego, syna Antoniego i Marianny z domu Lipińskiej, urodzonego w Łąkie. Czy posiadają Państwo dane ze strony My Heritage/Geni ? Czy może macie więcej informacji o wymienionych osobach? Widzę, że posty są sprzed niemal roku ale mam nadzieję, że uda mi się odświeżyć temat. Trafiłam na ten post przypadkowo a poszukuję informacji o Albinie, który jest moim przodkiem.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2021, 17:16 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2021, 19:15
Posty: 2
Witam Wszystkich.


Ostatnio edytowano 26 mar 2021, 17:59 przez Adam Bdzikot, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2021, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2021, 19:15
Posty: 2
Witam Wszystkich.
Nie dawno odkryłem ten bardzo ineteresujacy wątek.
W owym czasie było 2 Albinów w Łakim.

Parish / Registry office Year Child Forename Fathers Forename Fathers Surname Mothers Forename Mothers Surname

Borzyszkowy 1914 Albin Antoni Witka Jeżewski Maryanna Pażątka Lipińska
Borzyszkowy 1919 Albin Walentyn Jeżewski Franciszka Mrozek Gliszczyńska
Albin syn Antoniego został uznany za zaginioego w II WS. I Prawdopodobnie ojcem (Christine Jezewski) jest Albina syn Walentego Jeżewski i Franciszki Mrozek Gliszczyńska

@mirke Wittk,Wittke Jeżewscy byli herbu Lis kiedy znależli sie w Łąkie ? czy Byli wcześniej czy też po ślubie Antoniego z Marianną
do wyjaśnienia
Wittka Jezewscy pojawiaja sie w Łąkim po raz pierwszy w 18.10.1744 akt urodzenia Marianny córki Józefa i Doroty. Czyli 5 pokoleń przed Antonim i Marianną.
Józefa i Doroty nie ma w ksiegach metrykalnych (urodzenia/chrzciny) w Borzyszkowach chodz takowe istnieją od 1703? do sprawdzenia!
Prawdopodobnie przywedrowali na te tereny około 1740 roku. Od 1744 Józef jest '''właścicielem działu G w Łąkie''' lub posesorem.
Ich podróż na tereny Łąkie związana jest z faktem ze została sprzedana ich miejscowoś/wieś Jeżewo. Jezewscy wczesniej byli Witkami. Głowna linia Witków (Wittkenów) z Jeżewa ( Witek z Jeżewa niem. Wittka von Jeżewski) Protoplastą jest Witek (Vitko) 1210 -1283.
1240 - pierwsza wzmianka występuje jako świadek dokumentu wystawionego w Słupski przez księcia Świętopełka 3 Str.103
1252 - jako wojski prawdopodobnie sławieński, poświadczył nadanie książęce dla klasztoru w Bukowie 3 Str.103
1256 – wystepuje jako urzędnik państwowy (kanclerz) księcia gdańskiego Sambora (Vitko-Witek) 2 U. 165 (1256 Juni 29)
Przed 1262- otrzymał godność kasztelana sławienskiego (pojawia sie w dokumentach książęcych Świętopełka nadanych dla klasztoru w Bukowie jeziora bukowskiego ) 2 U. 195 (1262)
W latach 1271-1278 występował jako wojewoda gdański 2 s. 209(U.257), 212(U.260), 221 (U.267), 229 (U.271), 231(U.273), 232(U.274), 233 (U.275),234 (U.276), 246 (U.288), 307(U. 3 Str.103)
Zródło
1.Geschichte des Kreises Lauenburg in Pommern (strona 368 – 374)
http:.//www.digitale-bibliothek-mv.de/viewer/object/PPN733599435/376/
2. Pommerellisches Urkundenbuch, bearb. von M. Perlbach
https://archive.org/details/pommerellisches00gescgoog
3.Przemysław Pragent “Herbiarz szlachty kaszubskiej” Tom I ISBN 83-919852-6-1

Kończe wątek :) 15 lat poszukiwań nie da sie opisać w poście

P.S. Panią alicjawj prosze o kontakt bo jestesmy bardzo blisko spokrewnienia. Albin i Augustyn ( jego brat) było moim dziadkiem. Tel. 698 020 087


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL