Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sty 2010, 20:01 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Czy może mi ktoś napisać gdzie stacjonował 69 Pułk Piechoty - Gniezno w 1939 lub 68 Pułk Piechoty ? Otóż mój pradziadek w 1939 roku w czasie naboru został przydzielony do tego pułku. Jednakże ostatni list jaki napisał 27 sierpnia 1939r do mojej prababci był nadany z Wrześni. Niestety pradziadek nie wrócił z wojny, nie wiadomo także czy i gdzie poległ. Czy istnieje jakiś spis żołnierzy tego pułku?

Będę wdzięczny za pomoc.
*Wojtek*


Ostatnio edytowano 04 lut 2010, 18:36 przez wojtek1425, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2010, 20:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
A sprawdziłeś inernet. Tam są ciekawe linki np.
http://pl.wikipedia.org/wiki/17_Pu%C5%8 ... kopolskich
Na forum pisałem o koszarach w Gnieźnie.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2010, 21:04 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Niestety w tym linku nie ma nic o 69 Pułku. Dwa lata temu pisałem do PCK niestety w otrzymanej odpowiedzi było napisane, że osoby o której pisałem nie było nigdzie uwzględnionej. Wcześniej mama pisała do Archiwum Wojskowego, tam też nic nie znaleźli. Jednakże wydaje mi się, że powinien być gdzieś spis poborowych z tego okresu.

Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2010, 21:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Może ten link będzie pomocny w dalszych poszukiwaniach: http://www.zgapa.pl/zgapedia/17._Dywizja_Piechoty.html
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2010, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Może nie powinienem...., ale mam nadzieję że ten post nie zostanie wykasowany
http://rapidshare.com/files/301498699/ZH-55_-_69_pp.PDF
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2010, 22:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Z mojego poprzedniego linku wpisałam nazwisko dowodccy "Stanisław Dworzak" i znalazłam:http://www.scribd.com/doc/11128286/1939-Bzura
Życzę owocnych poszukiwań (pomimo braku nazwiska osoby poszukiwanej).
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2010, 01:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Wojtku,
czy możesz podać imię i nazwisko oraz stopień wojskowy Twojego pradziadka oraz miejscowość, w której mieszkał przed mobilizacją? Niektóre Urzędy Gminy posiadały wykazy mobilizowanych w 1939 r. rezerwistów.
Być może ktoś z koleżeństwa trafi na to nazwisko w wykazach poległych lub zaginionych.
We Wrześni stacjonował 68 pułk piechoty. Może tam był skierowany Twój przodek?
Poszukaj w bibliotekach książek autorstwa Ludwika Głowackiego, który szczególowo opisywał dzieje jednostek wchodzących w sklad 17 Dywizji Piechoty (68 pp-Września, 69 pp-Gniezno, 70 pp-Pleszew, 17 pal-Gniezno, plus kilka mniejszych jednostek).
Dużo wiadomości na temat 69 pułku piechoty znajdziesz w książce "Gniezno i Ziemia Gnieźnieńska. Walka o wolność narodową i społeczną 1918-1945". Jest to praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Topolskiego i Bogusława Polaka, wydana w Gnieźnie w 1978 r.
Autorem trzech rozdziałów, traktujacych m.in o 69 pułku piechoty jest Piotr Bauer. Poszukaj o nim informacji w internecie. Niestety, zmarł w październiku 2007 r.
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2010, 15:08 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Dziękuje wszystkim za zainteresowanie, otóż mój pradziadek nazywał się Władysław Kowynia na ostatnim liście z Wrześni podpisał się jako szeregowiec rezerwowy. W liście jest napisane, że został "przydzielony jako służba wartownicza na mostach przy kolejach i na różnych odcinkach".
Pradziadek mieszkał w miejscowości Ruchocin (gm. Witkowo) w budynku należącym do dworu.

Pozdrawiam i jeszcze raz serdecznie dziękuje :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2010, 20:57 
Offline

Dołączył(a): 24 maja 2009, 08:50
Posty: 93
to jest odpowieść o losach mojego wuja który przeżył II WŚ ale nie znaliśmy wcześniej jego historii. Jako, że jest to 69 PP poniżej podaję opis jego przeżyć uzyskane niedawno od muzeum jeńców wojennych w CMJW w Łambinowicach-Opolu

uprzejmie informuję, że w
naszych dokumentach figuruje nazwisko jeńca wojennego Ludwika
Koralewskiego (data urodzenia: 25.8.1912 r.) . Jednak jego stopień
wojskowy to strzelec (schütze) a przydział wojskowy: 69 I.R.(Infanterie
Regiment - pułk piechoty). Data i miejsce wzięcia do niewoli: 28.9.1939
r. Warszawa. W dokumencie ma dwa numery jenieckie: 11586/VI A i 81331/XI
B. Obozy jenieckie, w których był przetrzymywany: Stalag VI A Hemer,
Stalag VI D Dortmund i Stalag XI B Fallingbostel. Ostatnia informacja w
dokumentach pochodzi z 14.12.1940 r. i dotyczy przeniesienia ze Stalagu
VI D do Stalagu XI B.
W celu dalszych poszukiwań można zwrócić się do następujących organizacji:
1/ Polski Czerwony Krzyż, Biuro Informacji i Poszukiwań, ul. Mokotowska
14, 00-950 Warszawa;
2/ International Committee of the Red Cross (Międzynarodowy Komitet
Czerwonego Krzyża), 19, avenue de la Paix, CH-1202 Geneve;
3/ Internationaler Suchdienst (Międzynarodowe Biuro Poszukiwań), 34444
Bad Arolsen, Grosse Allee 5-9

Może coś się przyda pozdrawiam i zaraz proszę o pomoc z podobną sytuacją wojenną jaka miała miejsce w mojej rodzinie. W trakcie kampanii wrześniowej zginął w Puszczy Kampinowskiej mój wuj urodzony i mieszkający w Aleksandrowie Kujawskim Józef Werner. Nie znamy miejsca pochowania ani jednostki w jakiej służył. Proszę o pomoc.

Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2010, 22:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
W stalagu VI D Dortmund przebywał również mój dziadek, starszy strzelec (trębacz) Tadeusz Jankowski rocznik 1911 (nr jeniecki 555).
Zmobilizowany 24.08.1939 do 59 pp 7 kompanii (Inowrocław); uczestnik kampanii wrześniowej i obrony Warszawy w 1939 r; 23.09.1939 wzięty do niewoli, wywieziony do Dortmundu stalag VI D, jako jeniec pracował w przemyśle; z niewoli zwolniony 10.09.1940; należąc do podziemia dokonał sabotażu, w czerwcu 1942 r został z 6 kolegami aresztowany przez Gestapo i przetransportowany do Munster (Centralne Gestapo), w którym przebywał w śledztwie przez 8 miesięcy, skazany na karę śmierci, wraz z innymi więźniami wydostał się na wolność: przez obezwładnienie dozorców zdobyli broń, wszelkie klucze, zaskoczyli główną Wachę, których broń z pasami wisiała na oparciu krzeseł, skierowali niemców do piwnic i zamknęli, przecięli wszelkie połączenia telefoniczne; na wolności ukrywał się po stogach sąsiadujących z lasami oraz w lasach, wychodził nocą, by zdobyć cokolwiek do jedzenia; po wojnie trafił do Polskiego Obozu Cywilnego Paderborn "Pancer Viking" (bez dokumentów, tylko z fotografią z niewoli), z którego odszedł 02.04.1946 r; do kraju wrócił 07.06.1946 r przez Punkt Repatriacyjny w Szczecinie, w miejscu zamieszkania zameldował się 12.06.1946 r;

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2010, 20:35 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Widzę, że nie tylko ja poszukuję śladów po moim przodku. Szkoda tylko, że tak wiele dokumentów zostało zniszczonych w trakcie działań wojennych; tak wiele by nam powiedziały.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2011, 12:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
W 69 pułku walczył mój dziadek Stanisław Olszewski.(numer jeniecki 519). 19 września dostał się do niewoli( nie wiem, gdzie zgrupowano jeńców). Potem przebywał w Stalagu XIIa w Limburgu, Frontstalagu 213 , w Stalagu VD i Stalagu VC. Jego losy oparły się również o Ludwig Kaserne Dillingen (na ten temat mam małą wiedzę). Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje z tym związane.L.

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2011, 11:33 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2011, 10:59
Posty: 5
wojtek1425 napisał(a):
Czy może mi ktoś napisać gdzie stacjonował 69 Pułk Piechoty - Gniezno w 1939 lub 68 Pułk Piechoty ? Otóż mój pradziadek w 1939 roku w czasie naboru został przydzielony do tego pułku. Jednakże ostatni list jaki napisał 27 sierpnia 1939r do mojej prababci był nadany z Wrześni. Niestety pradziadek nie wrócił z wojny, nie wiadomo także czy i gdzie poległ. Czy istnieje jakiś spis żołnierzy tego pułku?

Będę wdzięczny za pomoc.
*Wojtek*

68 pułk piechoty stacjonował we WRZEŚNI prawdopodobnie część żołnierzy dostała się do niewoli nad bzurą


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2011, 22:14 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Witam serdecznie,
Czy wie Pan gdzie można szukać dalszych informacji na temat 68 PP? Zwracałem się już do PCK i Centralnego Archiwum Wojskowego z prośba o udzielenie mi informacji na temat pradziadka jednak instytucje te nie posiadają jakichkolwiek informacji na jago temat...niestety.....
Może Pan wie do jakiej instytucji można się jeszcze zwrócić?

Pozdrawiam:
*Wojtek*


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2013, 16:06 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2013, 15:52
Posty: 1
wojtek1425 napisał(a):
Czy może mi ktoś napisać gdzie stacjonował 69 Pułk Piechoty - Gniezno w 1939 lub 68 Pułk Piechoty ? Otóż mój pradziadek w 1939 roku w czasie naboru został przydzielony do tego pułku. Jednakże ostatni list jaki napisał 27 sierpnia 1939r do mojej prababci był nadany z Wrześni. Niestety pradziadek nie wrócił z wojny, nie wiadomo także czy i gdzie poległ. Czy istnieje jakiś spis żołnierzy tego pułku?

Będę wdzięczny za pomoc.
*Wojtek*

Witam
Ja również poszukuję informacji o 69 pp Gniezno a także o Tajnej Organizacji Narodowościowej, która dzialała na terenie Gniezna, Wrześni i Konina, czy ktoś z Państwa posiada jakiekolwiek informacje na ten temat?? Mój pradziadek dzialał w takiej organizacji, jednak została ona zdekonspirowana przez gestapo w 1940 roku. Wielu z jej czlonków zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych m. in. do Mauthausen.
Bedę bardzo wdzięczna za informację.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2013, 17:40 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Mój Wujek Stanisław Osiński z młodszym bratem Tadeuszem ukończyli Szkołę Podoficerów w Koninie. Antoni został przydzielony do 69 PP 17 Gnieźnieńska Dywizja Piechoty Armii Poznań . Z tym pułkiem -stacjonującym w 1939 w Gnieźnie-brał udział w walkach nad Bzurą.Po kampanii wrześniowej wrócił do rodzinnego Łasku i został dowódcą AK obwodu Łask.
Tadeusz po szkole dostał się do Kowla 50 PP Armii Polesie.Walczył do końca-i zginął 5.10.1939 w bitwie pod Kockiem-Wola Gułowska.
link do Szkoły Podoficerów. Zdarza się znaleźć roczniki z wykazem absolwentów.
http://www.konin-starowka.pl/index.php? ... &Itemid=62
69 PP http://pl.wikipedia.org/wiki/69_Pu%C5%8 ... 28II_RP%29
http://odkrywca.pl/69-pulk-piechoty-zdj ... 58707.html
68 PP http://pl.wikipedia.org/wiki/68_Pu%C5%8 ... 28II_RP%29

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 05 sty 2013, 17:55 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2013, 17:51 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września

Beata 88
Witam
Ja również poszukuję informacji o 69 pp Gniezno a także o Tajnej Organizacji Narodowościowej, która dzialała na terenie Gniezna, Wrześni i Konina, czy ktoś z Państwa posiada jakiekolwiek informacje na ten temat?? Mój pradziadek dzialał w takiej organizacji, jednak została ona zdekonspirowana przez gestapo w 1940 roku. Wielu z jej czlonków zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych m. in. do Mauthausen.
Bedę bardzo wdzięczna za informację.
Pozdrawiam


Temat organizacji TON poruszony był dość obszernie w Wiadomościach Wrzesińskich. Poprzednio też Nikodem Pałasik swoją działalność i zdradę jednego z jej członków opisał dość dawno w WPROST.
Gdy się poda nazwisko, to zdaje się łatwiej jest odnaleźć osobę.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2013, 20:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2009, 19:15
Posty: 98
Lokalizacja: Poznań
W mojej rodzinie były osoby, które do organizacji TON należały to Leokadia Walkowiak i Walenty Walkowiak.

Tajnej Organizacji Narodowej przewodzili w Kleczewie Kazimierz Brzostowicz i Walenty Walkowiak ( byli członkowie Stronnictwa Narodowego). Według danych szacunkowych organizacja liczyła w Kleczewie i gminie 74 członków.
Wymieniono w artykule nazwiska: Bronisława Bartnicka, Leokadia Walkowiak, Antoni Ziemniarski, Kazimierz Konieczny - Gniezno, H. Rolinski, Tadeusz Rusin, Antoni Rusin.
Dnia 4 sierpnia 1941 doszło do dekonspiracji gnieźnieńskiej TON. Przyczyna było przypadkowe aresztowanie w okolicach Konina przez policję kryminalną (Kripo) Tadeusza Rusina, który nie posiadał książki pracy (Arbeitsbuch). Podczas rewizji w domu znaleziono korespondencję konspiracyjną. Po torturach na Gestapo ujawnił siedzibę organizacji w Gnieźnie. Podczas śledztwa o kryptonimie "Rusin i inni" natrafiono na ślad organizacji w Kleczewie. Wraz z Walentym Walkowiakiem (krawiec) aresztowano w Kleczewie Kazimierza Brzostowicza (stolarz) i Ignacy Zaborowicza (nauczyciel z Kalisza, księgowy w mleczarni). Zostali oni straceni przez ścięcie 5 października 1942 roku w Poznaniu. Tylko dzięki bohaterskiej postawie kleczewskich działaczy TON w czasie śledztwa nie było dalszych aresztowań i ofiar konspiracji.

Wspomniano w publikacji też książce "Gniezno i Ziemia Gnieźnieńska" Gniezno 1978.

_________________
Marek M
Poszukuję
Moder, Małder, Mauder, Piskorz, Miśko -parafie Obra i Siedlec
Czyż i Ogrodowski - parafia Skórzewo
Liberski, Konieczny, Dorna - okolice Szamotuł
Wiśniewski - Kleczew i okolice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2013, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2009, 10:03
Posty: 130
Może się przyda: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
Tadeusz

_________________
Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Poszukiwane nazwiska: Koszarek, Grala, Tomaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2013, 12:00 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2012, 19:44
Posty: 67
Poszukuję informacji na temat jednostki i ewentualnych miejsc poszukiwań, brata mojego dziadka o którym wiem tylko tyle: /zapis w Monitorze Polskim nr 131 z 1947 roku/ Stefan Dobicki, , ostatnio zamieszkały w Poznaniu, pełniąc służbę wojskową w stopniu kaprala w kadrze 7 dywizjonu taborów, za g i nął bez wieści w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. (Znak akt Nr In. 14/127).

_________________
Wojtek
_________________________
Poszukuję: Dobicki - okolice Minikowa, Wielkiej Starołęki, Sasinowa, Dachowa/ Kędziora- Kubalin/Bnin, Koralewski,Jaźwik- Poznań
Bartczak, Płóciennik - okolice Malanowa, Turka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2013, 18:23 
Offline

Dołączył(a): 13 sty 2013, 18:09
Posty: 11
Witam serdecznie:)
Jeśli chodzi o 68 pp to jego II batalion stacjonował również w Jarocinie i stamtąd wychodził w sierpniu.Wiem na pewno,że pierwotnie stacjonowali w lesie pod Nowym Miastem i tam zaczęli swoją drogę.Gorąco polecam stronę www.bohaterowie1939.pl
Własnie tam trafiłam na trop mojego dziadka,który zaginął nad Bzurą.Znalazłam wykaz poległych na cmentarzach,było tam tysiące nazwisk...szukałam...znalazłam tylko imię i nazwisko oraz stopień -szeregowy.Obecnie jestem już po wizycie na cmentarzu,mam skany księgi poległych z urzędu gminy w Iłowie.Zaczęłam czytać wszystko o Bzurze,drogę dziadka w kampanii odtworzyłam.Jeśli idzie o 68 pp z Wrześni polecam książkę L.Głowackiego 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty w kampanii z 1939 r.
Tam masz spis większości nazwisk żołnierzy,którzy służyli w pp...
Pozdrawiam:) :D

_________________
serdecznie pozdrawiam
Viola :)
-----------------------------------------------------------------------------
Poszukuję rodziny Kmieciaków...okolice Jarocin,Mieszków,Wolica Pusta,Góra.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2013, 18:28 
Offline

Dołączył(a): 13 sty 2013, 18:09
Posty: 11
wojtek1425 napisał(a):
Witam serdecznie,
Czy wie Pan gdzie można szukać dalszych informacji na temat 68 PP? Zwracałem się już do PCK i Centralnego Archiwum Wojskowego z prośba o udzielenie mi informacji na temat pradziadka jednak instytucje te nie posiadają jakichkolwiek informacji na jago temat...niestety.....
Może Pan wie do jakiej instytucji można się jeszcze zwrócić?

Pozdrawiam:
*Wojtek*

http://www.bohaterowie1939.pl/_content. ... Kontent=26
może tam :D
i nie zniechęcaj się jeśli nie ma go tam na liście poległych...tam mnóstwo nn leży.W ostatnich dniach często niszczyli swoje dokumenty...zakopywali.Chowano ich też na prędce,często z nieśmiertelnikami..co chwilę ktos wykopuje z ziemi tam nieśmiertelniki.Najlepiej odtworzyć drogę 68 pp...zobaczyć gdzie poniósł największe straty i tam prawdopodobnie leży

_________________
serdecznie pozdrawiam
Viola :)
-----------------------------------------------------------------------------
Poszukuję rodziny Kmieciaków...okolice Jarocin,Mieszków,Wolica Pusta,Góra.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2013, 23:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
violka napisał(a):
Jeśli idzie o 68 pp z Wrześni polecam książkę L.Głowackiego 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty w kampanii z 1939 r.
Tam masz spis większości nazwisk żołnierzy,którzy służyli w pp...
Pozdrawiam:) :D


Czy możesz sprawdzić - Stanisław Olszewski. Z góry wielkie dzięki.

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2013, 12:20 
Offline

Dołączył(a): 13 sty 2013, 18:09
Posty: 11
lila napisał(a):
violka napisał(a):
Jeśli idzie o 68 pp z Wrześni polecam książkę L.Głowackiego 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty w kampanii z 1939 r.
Tam masz spis większości nazwisk żołnierzy,którzy służyli w pp...
Pozdrawiam:) :D


Czy możesz sprawdzić - Stanisław Olszewski. Z góry wielkie dzięki.

Niestety nie posiadam tej książki,wypożyczyłam ją w bibliotece miejskiej.Mogę jedynie podać Ci stronę na której trafiłam na pierwszy ślad dziadka...wszystkie cmentarze Bzury,mnóstwo nazwisk,ale mi się udało:)
http://www.niesmiertelnik.pl/niesmiertelni_1939.html

Jeśli idzie o książkę Głowackiego jest tam wiele nazwisk z 68,70 pp.Nie ma oczywiście wszystkich nazwisk poległych,ponieważ służby sanitarne i sztabowe w pułkach nie zdążyły prowadzić dokładnej ewidencji poległych.Często nie można było ich rozpoznać.Autor korzystał z ocalałych resztek dokumentacji 68 pp.

_________________
serdecznie pozdrawiam
Viola :)
-----------------------------------------------------------------------------
Poszukuję rodziny Kmieciaków...okolice Jarocin,Mieszków,Wolica Pusta,Góra.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2013, 23:34 
Offline

Dołączył(a): 31 lip 2013, 23:18
Posty: 7
Beata 88 napisał(a):
wojtek1425 napisał(a):
Czy może mi ktoś napisać gdzie stacjonował 69 Pułk Piechoty - Gniezno w 1939 lub 68 Pułk Piechoty ? Otóż mój pradziadek w 1939 roku w czasie naboru został przydzielony do tego pułku. Jednakże ostatni list jaki napisał 27 sierpnia 1939r do mojej prababci był nadany z Wrześni. Niestety pradziadek nie wrócił z wojny, nie wiadomo także czy i gdzie poległ. Czy istnieje jakiś spis żołnierzy tego pułku?

Będę wdzięczny za pomoc.
*Wojtek*

Witam
Ja również poszukuję informacji o 69 pp Gniezno a także o Tajnej Organizacji Narodowościowej, która dzialała na terenie Gniezna, Wrześni i Konina, czy ktoś z Państwa posiada jakiekolwiek informacje na ten temat?? Mój pradziadek dzialał w takiej organizacji, jednak została ona zdekonspirowana przez gestapo w 1940 roku. Wielu z jej czlonków zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych m. in. do Mauthausen.
Bedę bardzo wdzięczna za informację.
Pozdrawiam

Witam.
Również i ja poszukuję informacji o Tajnej Organizacji Narodowej z Wrześni ponieważ to w niej działał mój wujek sierż. Władysław Troczyński. Wiem gdzie się urodził i gdzie został zamordowany ale nie wiem gdzie znajduje się jego grób. Może ktoś wie dokąd wywożono ciała zamordowanych z Młyńskiej w Poznaniu. Słyszałam,że do Wiednia do jakiegoś instytutu, że również wywożono gdzieś do lasów w okolice Piły ale dokładnie niewiadomo. Proszę pomóżcie mi, ponieważ odnalezienie grobu wujka było ostatnim życzeniem mojej babci (jego siostry) na łożu śmierci. Pozdrawiam serdecznie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2013, 18:14 
Offline

Dołączył(a): 02 cze 2013, 19:25
Posty: 27
Lokalizacja: Miłosław/Witkowo
Jedyne co znalazłem na straty.pl



DANE OSOBOWE

nazwisko KOWYNIA
imię Władysław
data urodzenia 1912-01-21
miejsce urodzenia Karsy



INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: Polski Czerwony Krzyż
przydział wojskowy 18 pułk ułanów
stopień wojskowy ułan
jeniec wojenny
dodatkowe informacje jeniec wojenny Stalagu II - C, nr jeńca 1019. W dniu 30.06.1940r. zwolniony do m. Demmin

_________________
Pozdrawiam Sławomir
Szukam, szukania mi trzeba

Poszukuję: Dostatni z Siedlemin i okolice, Głowaccy Miąskowo, Środa Wlkp. i okolice, Wesołowscy Łódź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2013, 20:46 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Witam
Dziękuje Panie Sławku za wiadomość :D
Niestety podobne dane osobowe otrzymałem, gdy kilka lat temu po raz pierwszy zwróciłem się o pomoc w sprawie pradziadka do Czerwonego Krzyża. Niestety ta osoba to raczej nie jest mój pradziadek. :( Faktem jest, że niektóre dane są zaskakująco podobne np:

Dane mojego pradziadka:
Władysław Kowynia
Data urodzenia: 1912-01-31
Miejsce urodzenia: Grodowice
Imię małżonki: Bronisława

Dane podane przez Czerwony Krzyż
Władysław Kowynia
Data urodzenia: 1912-01-21
Miejsce urodzenia: Karsy
Imię małżonki: Bronisława

Zastanawiałem się czy jest możliwa taka zbieżność danych???

Pozdrawiam:
*Wojtek*


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2013, 07:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Wojska Wielkopolskie
https://www.facebook.com/#!/WojskaWielk ... ion=stream

https://sites.google.com/site/zabytkija ... szewickiej

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2013, 22:12 
Offline

Dołączył(a): 31 lip 2013, 23:18
Posty: 7
wojtek1425 napisał(a):
Witam
Dziękuje Panie Sławku za wiadomość :D
Niestety podobne dane osobowe otrzymałem, gdy kilka lat temu po raz pierwszy zwróciłem się o pomoc w sprawie pradziadka do Czerwonego Krzyża. Niestety ta osoba to raczej nie jest mój pradziadek. :( Faktem jest, że niektóre dane są zaskakująco podobne np:

Dane mojego pradziadka:
Władysław Kowynia
Data urodzenia: 1912-01-31
Miejsce urodzenia: Grodowice
Imię małżonki: Bronisława

Dane podane przez Czerwony Krzyż
Władysław Kowynia
Data urodzenia: 1912-01-21
Miejsce urodzenia: Karsy
Imię małżonki: Bronisława

Zastanawiałem się czy jest możliwa taka zbieżność danych???

Pozdrawiam:
*Wojtek*



Przepraszam,że się wtrącę ale ja bym się skłaniała,że to jest jednak ta sama osoba Wojtku. Ponieważ ja miałam podobną sytuację z moim wujkiem jak również z moim dziadkiem. I później się okazało,że jednak to chodziło o nich. Wiesz nazwy miast i wsi się zmieniają - mimo wszystko życzę Ci powodzenia w poszukiwaniach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2013, 21:42 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Witam Państwa,
Ostatnio w Internecie znalazłem ogłoszenie w Monitorze Polskim z 27 września 1946 roku dotyczące mojego pradziadka:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Pozdrawiam:
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2017, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 07 sty 2017, 18:55
Posty: 2
Lachera Jan
Urodził się w dniu 31.08.1899 w Wydawach powiat Rawicz jako syn Franciszka i Elżbiety z domu Kośmider.
Brał czynny udział z bronią w ręku w Powstaniu Wielkopolskim w okresie od dnia 15.01.1919 r. do końca Powstania i walczył na odcinku pod Rawicz, Słupia Kapitulna, Wydawy, Stwolno, Dębno, Miejska Górka w Kompanii Słupeckiej pod dowództwem por. Węcłasia i Franciszka. Brał również udział w odparciu ataku Niemców na Zieloną wieś gdzie Niemcy ponieśli duże straty ale i po stronie powstańców było 11 zabitych i rannych. Zdemobilizowany w stopniu starszego szeregowca. Mieszkał w Wydawach powiat Rawicz. Został zweryfikowany przez Związek Powstańców Wlkp. w dniu 28.01.1937 r. i zarejestrowany pod nr 20889. Należał do koła ZPW w Słupi Kapitulnej.
Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, uchwała Rady Państwa nr: 01.09-0.2 z dnia 9.01.1960 r.

Po dodaniu informacji o śmierci i miejscu pochówku oraz zdjęcia mamy standardowy biogram powstańca. Dalsze poszukiwania można skierować na historię wojenną 11 Pułku Strzelców Wlkp. (69 Pułku Piechoty).
Michał
gdzie mogę uzyskać info o moim pradziadku , przebiegu jego służby


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2017, 13:36 
Offline

Dołączył(a): 02 cze 2013, 19:25
Posty: 27
Lokalizacja: Miłosław/Witkowo
Wydaje mi się, że będzie to bardzo trudne lub nawet niemozliwe do ustalenia. Owszem, 68 pp szedł z 17 dywizją nad Bzurę. Ale pułki rezerwistów były kierowane pociągami na wschód, gdzie miano je dozbroić i umundurować do końca. Polecam moja stronę na Facebooku "Pamięć o 68 pułku piechoty "Limu". Kolega który ze mna współtworzy tę stronę ma duży zasób wiedzy i dokumentów z tamtego okresu.
Na stronie straty.pl jest tylko to:

DANE OSOBOWE
nazwisko Kowynia
imię Władysław
imie ojca Kazimierz
imie matki Franciszka
nazwisko panieńskie matki Kania
data urodzenia 1912-01-31
miejsce urodzenia Grodowice
miejsce urodzenia (powiat) Pinczów
miejsce zamieszkania przed wojną Ruchocin



INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: Nazwa dokumentu: Dziennik Urzędowy, Obwieszczenia Publiczne – uznanie za zmarłego i stwierdzenie faktu śmierci 1948 Nr 21
Sygnatura: 3 Zg. 54/47
uczestnik walk Kampania wrześniowa 1939
przydział wojskowy 69 pułk piechoty w Gnieźnie
dodatkowe informacje zaginął

_________________
Pozdrawiam Sławomir
Szukam, szukania mi trzeba

Poszukuję: Dostatni z Siedlemin i okolice, Głowaccy Miąskowo, Środa Wlkp. i okolice, Wesołowscy Łódź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2017, 13:44 
Offline

Dołączył(a): 02 cze 2013, 19:25
Posty: 27
Lokalizacja: Miłosław/Witkowo
Jeżeli ktos poszukuje przodka, proszę podawać prócz imienia i nazwiska imię ojca, matki, miejscowość urodzenia, to znacznie ułatwia poszukiwania. I proszę zakładać osobne wątki bo się bałagan robi jeżeli prosicie o poszukiwania w tematach innych osób.

_________________
Pozdrawiam Sławomir
Szukam, szukania mi trzeba

Poszukuję: Dostatni z Siedlemin i okolice, Głowaccy Miąskowo, Środa Wlkp. i okolice, Wesołowscy Łódź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2017, 13:50 
Offline

Dołączył(a): 02 cze 2013, 19:25
Posty: 27
Lokalizacja: Miłosław/Witkowo
dewu napisał(a):
Poszukuję informacji na temat jednostki i ewentualnych miejsc poszukiwań, brata mojego dziadka o którym wiem tylko tyle: /zapis w Monitorze Polskim nr 131 z 1947 roku/ Stefan Dobicki, , ostatnio zamieszkały w Poznaniu, pełniąc służbę wojskową w stopniu kaprala w kadrze 7 dywizjonu taborów, za g i nął bez wieści w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. (Znak akt Nr In. 14/127).

Muszę cię zmartwić, zaginął pod Kutnem, najprawdopodobniej ofiara bombardowania, tam zginęły setki osób. Tych których nie szło rozpoznać chowano w bezimiennych mogiłach, tak samo zginęli pradziadkowie mojej zony, prawdopodobnie w tych samych okolicach.

DANE OSOBOWE
nazwisko Dobicki
imię Stefan
imie ojca Wojciech
imie matki Józefa
nazwisko panieńskie matki Kaczmarek
data urodzenia 1906-08-03
miejsce urodzenia Sasinowo
miejsce urodzenia (powiat) Śrem

INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH

Źródło: Nazwa dokumentu: Dziennik Urzędowy, Obwieszczenia Publiczne – uznanie za zmarłego i stwierdzenie faktu śmierci 1948 Nr 21
Sygnatura: III Zg. 603/47
uczestnik walk Kampania wrześniowa 1939
przydział wojskowy 7 p. taborów
dodatkowe informacje zaginął między Koninem a Kutnem

_________________
Pozdrawiam Sławomir
Szukam, szukania mi trzeba

Poszukuję: Dostatni z Siedlemin i okolice, Głowaccy Miąskowo, Środa Wlkp. i okolice, Wesołowscy Łódź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2017, 13:53 
Offline

Dołączył(a): 02 cze 2013, 19:25
Posty: 27
Lokalizacja: Miłosław/Witkowo
laba napisał(a):
Lachera Jan
Urodził się w dniu 31.08.1899 w Wydawach powiat Rawicz jako syn Franciszka i Elżbiety z domu Kośmider.
Brał czynny udział z bronią w ręku w Powstaniu Wielkopolskim w okresie od dnia 15.01.1919 r. do końca Powstania i walczył na odcinku pod Rawicz, Słupia Kapitulna, Wydawy, Stwolno, Dębno, Miejska Górka w Kompanii Słupeckiej pod dowództwem por. Węcłasia i Franciszka. Brał również udział w odparciu ataku Niemców na Zieloną wieś gdzie Niemcy ponieśli duże straty ale i po stronie powstańców było 11 zabitych i rannych. Zdemobilizowany w stopniu starszego szeregowca. Mieszkał w Wydawach powiat Rawicz. Został zweryfikowany przez Związek Powstańców Wlkp. w dniu 28.01.1937 r. i zarejestrowany pod nr 20889. Należał do koła ZPW w Słupi Kapitulnej.
Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, uchwała Rady Państwa nr: 01.09-0.2 z dnia 9.01.1960 r.

Po dodaniu informacji o śmierci i miejscu pochówku oraz zdjęcia mamy standardowy biogram powstańca. Dalsze poszukiwania można skierować na historię wojenną 11 Pułku Strzelców Wlkp. (69 Pułku Piechoty).
Michał
gdzie mogę uzyskać info o moim pradziadku , przebiegu jego służby


DANE OSOBOWE
nazwisko LACHERA
imię Jan
data urodzenia 1899-08-31
miejsce urodzenia Wydawy
miejsce urodzenia (powiat) Rawitsch
miejsce urodzenia (województwo) Poznań

INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH

Źródło: Sygnatura: 20398 - oryginalna kartoteka jeniecka I
Polski Czerwony Krzyż
przydział wojskowy piechota
stopień wojskowy starszy strzelec
jeniec wojenny
dodatkowe informacje Stalag III-B ; nr jeńca 7012 ; 28.06.1940r. zwolniony na prace cywilne do Sommerfelde N/L

_________________
Pozdrawiam Sławomir
Szukam, szukania mi trzeba

Poszukuję: Dostatni z Siedlemin i okolice, Głowaccy Miąskowo, Środa Wlkp. i okolice, Wesołowscy Łódź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2017, 22:32 
Offline

Dołączył(a): 29 kwi 2015, 11:09
Posty: 47
Witam.
Poszukuję wszelkich informacji na temat mojego dziadka Władysława Kałuckiego.
Informacje uzyskane z PCK są następujące;
wg dokumentu Der Kriegsgefangene dziadek mój służył w 70pp jako strzelec, był w stalagu IV-B,nr jeńca 8263,w lutym 1940 przekazany do stalagu XI-A Altengrabow: w dniu 27.06.1940r zwolniony do m.Germersleben.
Natomiast wg.dokumentu poszukiwawczego z 25.02.1940 napisanego przez jego siostrę jej brat służył w 68 pp w komp. CKM.
No i teraz nie wiem w którym pułku służył mój dziadek.Nie wiem również kiedy został zmobilizowany, jaki był jego szlak bojowy ani w jakich okolicznościach dostał się do niewoli.
Może ktoś z forumowiczów posiada wiedzę na ten temat.Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2020, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Witam,
gdzie mogę zdobyć informację lub fotki o żołnierzach podoficerach z 69 pp którzy stacjonowali w Gnieźnie lub Wrześni w latach 1937 do 1939 oraz gdzie może być opisany ich szlak bojowy i przydziały na 1 września 1939r. Wiem że służył tam Antkowiak Józef dziadek mojej żony.Pozdrawiam

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL