Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 305 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 gru 2016, 18:15 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2015, 22:28
Posty: 485
Henryk Krzyżan napisał(a):
Czy ktoś jest może zorientowany czy Myszkowiec to Miszkolc
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miszkolc
czy też Mezőkövesd
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mez%C5%91k%C3%B6vesd

Stawiał bym na Miszkolc bo w Wikipedii po przełączeniu hasła "Miszkolc" na język węgierski jest o wiele więcej informacji i jest tam m.in. mowa o gimnazjach w tym o gimnazjum greckim prawosławnym w wieku 18 - 19 i o greckim kościele z końca 18 wieku, o ile zaufać Google translator :wink: .

_________________
Pozdrawiam, Ryszard.

Poszukuję aktu zgonu Melanii Józefy Kurnatowskiej z domu Bronikowska zm. 31.10.1834 r. w nieustalonym miejscu. Przed śmiercią zamieszkała w Ruszkowie pow. Koło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2016, 18:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ryszard Makowski napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Czy ktoś jest może zorientowany czy Myszkowiec to Miszkolc
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miszkolc

Stawiał bym na Miszkolc bo w Wikipedii po przełączeniu hasła "Miszkolc" na język węgierski jest o wiele więcej informacji i jest tam m.in. mowa o gimnazjach w tym o gimnazjum greckim prawosławnym w wieku 18 - 19 i o greckim kościele z końca 18 wieku, o ile zaufać Google translator :wink: .


Faktycznie, gdyż, jak podaje słowacka Wikipedia:

"Miškovec (maď. Miskolc) je mesto na severovýchode Maďarska." :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2016, 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Henryku, sprawdziłem w google i rzeczywiście nazwisko Zupanos (Zουπανος w alfabecie greckim a w transliteracji Zoypanos) istnieje w dawnej ojczyźnie Twoich przodków, Helladzie :)

Przykładowo, domena zoypanos.gr należy do lekarza urologa o tym nazwisku z Aten (Jeorjos A. Zupanos), co przy pewnej wprawie w alfabecie greckim, jaką mam jako były naukowiec, dałem radę odcyfrować:

http://www.zoypanos.gr/contact

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2016, 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Ryszardzie, bardzo dziękuję. Nie wiem, czy moje domysły są słuszne, ale skoro K.Ż. zapisał jakieś fundusze na kościół i szkołę grecką w Myszkowcu, to mógł stamtąd przywędrować do Poznania, bo z jakiej racji miałby zapisywać coś tak odległej szkole.

Łukaszu, to dobra wiadomość, bo potwierdza to pochodzenie Żupańskich/Zupanos. Wyślę Tobie zdjęcie strony testamentu z jego podpisem, może uda się Tobie odczytać, czy podpisał się Żupański, czy Zupanos. Naukowcy nie są zgodni co do tego, że już Konstanty zmienił nazwisko na Żupański. Jedni twierdzą, że pozostał przy rodowym, a Tadeusz Korzon uważał, że spolszczył nazwisko pod wpływem wydarzeń Insurekcji Kościuszkowskiej. Na liście sporządzonej w okresie Sejmu Czteroletniego - 53 kupców poznańskich, którzy nie byli Polakami, znajdowały się dwa polskie - Żupański. W każdym razie osoba spisująca testament używała nazwiska Żupański.

Zmienię na HyHeritago nazwisko Żupański na Zupanos i zobaczę, czy pojawią się jakieś połączenia.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2016, 07:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
W aktach spadkowych po Konstantym Żupańskim znalazłem ciekawy dokument sporządzony 11.02.1862r. (27 lat po śmierci testatora!). W dokumencie tym Jerzy Żupański (bratanek K.Ż.) oświadcza, że poza testamentem sporządzonym w 1804 roku, był jeszcze testament z roku 1820 ponoć opublikowany zaraz po śmierci testatora (w aktach nie ma po nim śladu), w którym nie ma wzmianki o legatach, a jedyną sukcesorką po nim jest wdowa (wiadomo jednak, że to m.in. syn Jan Konstanty odziedziczył spadek). W związku z tym należy testament z roku 1804 unieważnić.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to z pewnością chodzi o pieniądze. Być może ktoś skarżył Żupańskich o niewypłacenie legatów.

Z kolei z akt spadkowych Jerzego Żupańskiego wynika, że był synem Teodora właściciela majątku Mąkownica koło Kostrzyna, a zamieszkiwał przy St. Rynku 59. Jego żoną była Katarzyna z Jagielskich, a dziećmi Leon, Teodor, Mikołaj i Konstanty. Na opiekunów dzieci "w stosunkach majątkowych" wyznacza żonę, a "w stosunkach wychowawczych" Jana Konstantego Żupańskiego księgarza (swojego kuzyna).
Widać po unieważnieniu testamentu K.Ż. miał duże zaufanie "w stosunkach majątkowych" do swojego kuzyna :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2016, 07:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Testament Leona Żupańskiego.
Na wniosek p. Żupańskiego księgarza dnia 24.02.1873r. stawił się w domu przy Starym Rynku 59 sędzia z "protokulistą" w celu spisania testamentu Leona Żupańskiego, złożonego chorobą, ale świadomego swoich czynów.
W testamencie oświadcza, że jest wdowcem po Elżbiecie Katarzynie z Jagielskich, z którą miał dwoje dzieci - żyjącą Marię i zmarłego Antoniego Teodora. Obecnie jest żonaty z Marią z Grabowskich, z którą ma syna Adama Wacława. Jego majątek składa się z kamienicy przy St. Rynku 59, tylnego domu przy ul. Koziej 20 i "mobiliów" znajdujących się w mieszkaniu, z wyłączeniem sreber i fortepianu, które to "objekta" na wyłączną własność córce zapisuje.
Na opiekunów swoich małoletnich dzieci wyznacza Pana Józefa Jagielskiego aptekarza. Postanawia również, że córka nie może domagać się "szkody po mnie" nie prędzej, niż po sprzedaży domu, co nie może nastąpić przed kwietniem 1879 roku. Ponadto Józef Jagielski zobowiązany jest do składania rachunków i odpowiedzialności przed sądem "nadopiekuńczym".

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2016, 08:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Na usprawiedliwienie krewnych nie chcących się wywiązać z legatu na szkołę na Węgrzech można sobie uświadomić, że w tamtych czasach skuteczne i bezpieczne przesłanie takiej sumy pieniędzy wymagało jak można się domyślać, kosztów pochłaniających pokaźną część środków. Trochę się nie dziwię, że sentyment zmarłego wuja do dalekich stron rodzinnych potraktowali jako kaprys, którym można się ni eprzejmować. Choć zazwyczaj wola testatora bywa traktowana jako świętość. Inaczej nikt z nas nie mógłby być pewnym, że coś może w tych sprawch decydować :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2016, 09:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Ciekawe jest tylko to, że anulowano wszystkie legaty, w tym na biednych i kaplicę w Poznaniu. Nie jestem jednak tego pewien, bo w jakiejś publikacji wyczytałam, że kaplica została ufundowana z legatu Konstantego Żupańskiego, więc może rzeczywiście chodziło tylko o te na kościół i szkołę. Dlaczego jednak testament został unieważniony dopiero po 27 latach do śmierci testatora.
Ciekawe jest również to, że nikt ze spadkobierców K.Ż. nie zgłosił się do sądu w sprawie testamentu i został on otwarty z urzędu ponad rok po jego śmierci.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2016, 11:13 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Jeszcze można to sprawdzić, niestety brak skanów:
Żupański:
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=%C5 ... wa&rpp=100
....
Jednostka aktowa: 53/998/0/1.6/164 Skany: 0
/Kopia kontraktu dzierżawy kamienicy Mielżyńskich w Poznaniu oddanej Teodorowi Żupańskiemu mieszczaninowi poznańskiemu w roku 1795/
1701-1800
..........
Jednostka aktowa: 53/931/0/3.2/982 Skany: 0
Akta doręczone w interesie z kupcem Konstantym Żupańskim w Poznaniu
1788-1827
..........
Jednostka aktowa: 53/942/0/2.18/244 Skany: 0
Akta hrabiny Anny Mycielskiej na Spławiu tyczące się sprawy c/a Żupańskiego powodowi o 52 dukatów
1796-1809
...........
Jednostka aktowa: 53/290/0/24.24/8305 Skany: 0
Die Forderung des aufgehobenen Dominikaner oder Katharinen Nonnen-Kloster in Posen an den Kaufmann Żupański oder Żupanowski von 255 Fl.
1823-1825
..........
Jednostka aktowa: 53/294/0/3.60/4845 Skany: 0
A. betr. die Buchhandlung des Konstantin Żupański
1839-1894
...........
Jednostka aktowa: 53/942/0/5/716 Skany: 0
Umowa między Żupańskim księgarzem a Michałem Mycielskim administratorem Przeglądu Poznańskiego
1853
.........
Jednostka aktowa: 53/4356/0/12.4/1034 Skany: 0
Akta dotyczące [Stanisławy Żupańskiej - Puszczykówko - dom mieszkalny i budynek gospodarczy]
1936-1938
(Stanisława z Sikorskich ?)
.........

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2016, 11:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Grażynko,
Dziękuję za link, rzeczywiście warto sprawdzić niektóre jednostki. Niepotrzebnie kopiujesz wszystkie jednostki, to nic mi nie daje, bo nazwy zespołów są zupełnie inne (np. pierwszy to : Majątek Pawłowice - Mycielscy) i szkoda Twojej pracy. Niemniej jednak bardzo dziękuję i polecam się na przyszłość :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2016, 16:24 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Zastanawiam się od pewnego czasu, czy kiedykolwiek i którykolwiek z Żupańskich służył w wojsku do roku 1848.
Przecież co jakiś czas były ogłaszane roczniki, które powinny stawić się na pobór.
W spisach osób odwołujących się od poboru (rozpatrzonych pozytywnie), nie natrafiłam na nazwisko Żupański. :(

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2016, 16:25 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
bugakg napisał(a):

A jedną z takich możliwości jest to, że ojciec J.K.Ż.-księgarza, mógł mieć imiona: Konstanty Michał. :D

Henryk Krzyżan napisał(a):
Nie znalazłem takich informacji, zaczynamy gdybać ;-)


Znalazłam potwierdzenie, że ojciec Jana Konstantego-księgarza, miał imiona: Michał Konstanty, a posługiwał się imieniem Konstanty.
......

Z kolei ojciec rodzeństwa: Jana, Michała, Marii, Jerzego i Teodory, mógł mieć imiona: Teodor Michał lub Michał Teodor. :D

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2016, 18:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Dzięki :-)
To z kolei potwierdza moją teorię, że Jan (Teodor) był bratem Michała i Jerzego, oraz Marii i Teodory a ich ojcem był Teodor (Michał), który był z kolei bratem Konstantego (Michała Konstantego). Z tego wynika, że Jan Konstanty był najbliższym kuzynem mojego przodka Jana Teodora. "Mój"Jan Teodor tylko w jednym akcie, który znam, jest zapisany pod dwoma imionami (akcie urodzenie mojej praprababki Barbary), w pozostałych występuje jako Jan, również w akcie swojego ślubu.
Ciekawe czy uda mi się kiedyś odnaleźć jego akt zgonu, jak również jego żony.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2016, 08:19 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Wdowa po Michale Anastazym lub Anastazym Michale + 6.X.1806, Katarzyna z Laskowskich,
jest już w styczniu 1807 roku zapisana, jako Katarzyna z Laskowskich Kałubina.
Czyżby była już żoną któregoś z Kałubów ? :?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2016, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Pewnie ponownie wyszła za mąż, jak to było wtedy w zwyczaju.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2016, 21:11 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Mam z wielu już rozwiązanych "zagadek", rozwiązaną jeszcze jedną, a dotyczącą płyty nagrobnej Katarzyny z Jagielskich Żupańskiej,
postawionej pod murem Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego, pośród innych płyt nagrobnych zebranych z cmentarza po wojnie w Warszawie

Tu jednak muszę nadmienić, że nie zachowały się żadne dokumenty, ponieważ w czasie Powstania Warszawskiego w 1944r.,
cała dokumentacja spłonęła w pożarze budynku.

Ponieważ nie jest to linia bezpośrednio dotycząca Jana Teodora, to nie będę o tym pisała. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2016, 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Takie historie są zawsze ciekawe :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2017, 18:51 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
Z kolei z akt spadkowych Jerzego Żupańskiego wynika, że był synem Teodora właściciela majątku Mąkownica koło Kostrzyna, a zamieszkiwał przy St. Rynku 59.

Jerzy nie był synem Teodora właściciela majątku w Mąkownicy, to Teodor-właściciel majątku w Mąkownicy, był synem Jerzego i Katarzyny z Jagielskich. :D
Jerzy zmarł 13 lipca 1862 w Mąkownicy, na zapalenie płuc.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 02 sty 2017, 20:05 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2017, 19:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Grażynko,
Może masz rację, muszę się jeszcze raz temu przyjrzeć :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2017, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Znalazłam informację, że 07. 06. 1912r. o godz. 9 rano, po długotrwałej chorobie zmarł kupiec, obywatel w Poznaniu Władysław Żupański . Orędownik 1912.06.08 nr 128 s.3
Pewno to już wiesz, ale na wszelki wypadek podaję.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2017, 20:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję, nie miałem tych danych, przynajmniej tak dokładnych.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2017, 20:44 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
albicilla2 napisał(a):
Znalazłam informację, że 07. 06. 1912r. o godz. 9 rano, po długotrwałej chorobie zmarł kupiec, obywatel w Poznaniu Władysław Żupański . Orędownik 1912.06.08 nr 128 s.3
Pewno to już wiesz, ale na wszelki wypadek podaję.

W tym przypadku chodzi o Wacława -imię jego w Orędowniku było mylnie podane, a jako datę zgonu Orędownik wpisał datę zgłoszenia.
Orędownik prawdopodobnie podał z gazety Wielkopolanin -zgłoszenia z U.S.C. dnia 7.VI.1912- zgon Wacława).
Wacław zmarł 6.VI.1912 Poznań.

W Orędowniku z dnia 9.VI.1912 Nr. 129 str.2, w zgłoszeniach (które dopiero podano), z U.S.C. z dnia 7.VI., zgon Wacława.
....
Pogrzeb 9.VI.1912.
Eksportacja zwłok śp. Wacława Żupańskiego odbyła się w niedzielę o godz. 7. wieczorem z domu żałoby przy ul. Malutkiej (Moltkestr.) 23. na cmentarz grecko-katolicki, położony w obrębie starego cmentarza świętomarcińskiego. Eksportował pewien zamiejscowy duchowny grecko-katolicki. Tuż za trumną postępowała smutkiem dotknięta żona przedwcześnie zmarłego, bliższa i dalsza rodzina, przyjaciele i znajomi i dość liczna publiczność, którą głównie może wabiła ciekawość przyjrzenia się niezwykłemu u nas obrządkowi pogrzebowemu.

Orędownik (środa) z dnia 12.VI.1912 Nr.131 str.2
...........

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2017, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
... Pan Stefan Żupański, jak słyszymy, sprzedał swą księgarnię p. Jarosławowi Leitgebrowi. Milo nam podzielić się tą wiadomością ze tym sposobem sposobem księgarnia po zacnym panie Konstantym Żupanskim w dobre dostała się ręce.
Wielkopolanin 1887.06.16 R.5 Nr135s.3

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2017, 22:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję, wszystko się zgadza. Rodzina Leitgeber to rodzina księgarzy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Leitgeber
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Leitgeber
https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Leitgeber

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2017, 10:56 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Możliwe, że Stefan Żupański prowadził wcześniej jakieś negocjacje z Jarosławem Leitgeber,
jednak z zachowanej dokumentacji kontraktu notarialnego kupna-sprzedaży z dnia 28 listopada 1887 roku,wynika,
że to Zygmunt Celichowski zakupił księgarnię J.K.Ż., od Stefana Żupańskiego. Spłacał ją w ratach.
I rata spłacona 2.XII.1887 w wysokości 5000mk.
II.rata spłacona 12.XII.1887 w wysokości 6000 mk.
III.rata spłacona 30.XII.1887 w wysokości 6000 mk.
IV.rata spłacona 9.I.1888 w wysokości 800 mk.
V.rata spłacona 17.I.1888 w wysokości 2000 mk. :)
źródło BK.


W 1887 r. przystąpił J. Leitgeber do rozbudowy swej księgarni, którą poszerzył o antykwariat.
Zapoczątkowały go zasoby księgarni i wydawnictwa J. K. Żupańskiego,
zakupione w większej części od spadkobierców tej firmy wraz z resztą niektórych jej nakładów.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 04 sty 2017, 16:26 przez bugakg, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2017, 15:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Masz rację, tu nawet jest o tym informacja:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Celichowski

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2017, 17:39 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Witam.

Czy znany jest Tobie portret Jana Konstantego Żupańskiego, malarza Tytusa Maleszewskiego?

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2017, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Znam tylko jeden w owalu, ale nie wiem czy o ten chodzi. Jeśli możesz, to wyślij mi na @

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 19:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Nie wiem czy znasz artykuł z gazety - Nowy Kurjer: dawniej "Postęp" 1930.11.07 R.41 Nr258

Tutaj jest link:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=307797

Strona 4, Tytuł "Cmentarze poznańskie" : Grecy w Poznaniu.
Opisano tam dzieje rodziny Żupańskich w Poznaniu.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję, nie znałem tego artykułu. Jest w nim wymieniony brat mojego przodka.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 20:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Grecy w Poznaniu - rozwinięcie tematu i ciekawa historia:

Publikacja "Początki i rozwój diaspory greckiej w Poznaniu w XVIII w." Elżbieta Chadzinikolau.
(Kronika Miasta Poznania - Karol Marcinkowski i jego czasy)

Strona 263(265):

Tutaj jest link:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=162604&from=&dirids=1&ver_id=&lp=1&QI=

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 20:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję, mam oryginał tej Kroniki :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2017, 10:19 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Z aktualnych spraw, zmarł Andrzej Żupański: http://prawy.pl/44879-zmarl-andrzej-zup ... lnierz-ak/

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2017, 11:46 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Andrzej Żupański *1.III.1921 Gdynia, +23.I.2017 Warszawa w wieku 96 lat, był jednym z prawnuków Jana Konstantego Żupańskiego - księgarza.
Jego brat Tadeusz zmarł w 2015 roku, również w wieku 96 lat (pisałam już o nich, w którymś z wcześniejszych postów).
.......

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 26 sty 2017, 23:53 przez bugakg, łącznie edytowano 6 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2017, 15:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Bardzo Wam dziękuję, wszystkie informacje o Żupańskich są dla mnie cenne.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2017, 19:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
http://opinie.wp.pl/andrzej-zupanski-uk ... 028674177a

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2017, 14:41 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Nekrolog:

W dniu 23 stycznia 2017 roku zmarł w wieku 96 lat nasz Tato
Andrzej Żupański
żołnierz Armii Krajowej
Msza żałobna odbędzie się dnia 30 stycznia 2017 roku o godzinie 13.00 w Domu Pogrzebowym
na Powązkach Wojskowych po czym nastąpi odprowadzenie do grobu.
O czym zawiadamiają

Syn i Córka z Rodzinami
................

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2017, 15:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Ciekawe ilu jeszcze żyje Żupańskich (noszących to nazwisko), poza dziećmi Andrzeja.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2017, 15:15 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
Ciekawe ilu jeszcze żyje Żupańskich (noszących to nazwisko), poza dziećmi Andrzeja.


Jeszcze trochę ich jest. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2017, 15:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
bugakg napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Ciekawe ilu jeszcze żyje Żupańskich (noszących to nazwisko), poza dziećmi Andrzeja.


Jeszcze trochę ich jest. :)


Ciekawe czy wszyscy mają te same korzenie.
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... 84ski.html

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 19:15 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
viewtopic.php?f=5&t=13778&p=118140#p118140
Henryk Krzyżan napisał(a):
Przybycie Żupańskich do Polski z Węgier zdaje się potwierdzać testament Teodora Żupańskiego (ojca Jana Teodora), który zapisał w nim po 600 złotych polskich na kościół grecki w Myszkowcu na Węgrzech i szkołę przy nim (zapisy później anulowano).
viewtopic.php?f=12&t=9052&start=150
Ciekawe czy jest możliwość odnalezienia ksiąg metrykalnych kościoła greckiego w Myszkowcu.

To (Michał) Konstanty zapisał Cerkwi Świętej Trójcy i szkole w Miskolc pieniądze (mam trochę danych nb. Miskolc i ...).

Teodor nie pozostawił testamentu.
Odnośnie Teodora, ojca Jana Teodora i pozostałej czwórki dzieci mam więcej danych.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Masz rację, chodziło mi o testament Konstantego, a nie Teodora.

Już pisałaś do mnie o tych danych, wiem że potrafisz, wyszukiwać ciekawe informacje, ale na moją prośbę o podzielenie się nimi nie odpowiedziałaś. Jeśli masz jakieś dodatkowe dane dotyczące Teodora i jego dzieci, to je po prostu podaj, bo jak na razie mnie nimi szczujesz :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 01:12 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Wiesz kiedy zmarł Teodor (Michał), ojciec Jana Teodora ?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 07:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Niestety nie wiem.
Z książki o J.K. Żupańskim wiem tylko, że prawdopodobnie już nie żył, kiedy "Konstanty Żupański, ojciec Jana Konstantego, wraz z bratankami (synami nie żyjącego już prawdopodobnie Teodora) Michałem i Jerzym odstąpili gminie dom przy ul. Nowej". Nie wiem jednak kiedy (w którym roku) to było. Wynika też z tego, że Jan Teodor też już nie żył, bo też musiałby wyrazić zgodę na przekazanie tego domu.
Książka zawiera jednak wiele mylnych informacji, bo np. raz Jerzy jest bratem Jana Konstantego, czyli synem Konstantego, a raz bratankiem Konstantego (na tej samej stronie). W tego co wiem, to J.K. miał tylko siostry i żadnego brata.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 07:35 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
Niestety nie wiem.
Z książki o J.K. Żupańskim wiem tylko, że prawdopodobnie już nie żył, kiedy "Konstanty Żupański, ojciec Jana Konstantego, wraz z bratankami (synami nie żyjącego już prawdopodobnie Teodora) Michałem i Jerzym odstąpili gminie dom przy ul. Nowej". Nie wiem jednak kiedy (w którym roku) to było. Wynika też z tego, że Jan Teodor też już nie żył, bo też musiałby wyrazić zgodę na przekazanie tego domu.
Książka zawiera jednak wiele mylnych informacji, bo np. raz Jerzy jest bratem Jana Konstantego, czyli synem Konstantego, a raz bratankiem Konstantego (na tej samej stronie). W tego co wiem, to J.K. miał tylko siostry i żadnego brata.

Też mam tę książkę i wiele innych.
Tak, (Michał) Konstanty miał trzy córki i jednego syna Jana Konstantego-księgarza.
Teodor (Michał) i (Michał) Konstanty, byli braćmi (myślę, że była również siostra).Wspólnie prowadzili handel win.
Po śmierci Teodora (Michała) +1811, opiekunem prawnym jego dzieci został - (Michał) Konstanty.
...
Z Gazety Poznańskiej :
Uwiadomienie. Z mocy wyroku P. Trybunału Depa, Poznańskiego pod dniem 15. Lutego r. b. między opieką nieletnich Teodora Zupańskiego, a szl. Konstantym Zupańskitn zapadłego,nastąpiła tradycya ruchomości i effektow tegoż Zupańskiego, równie i opieczętowanie wszelkich papierów i dokumentów, z których się wyciąg układa wszystkich długów do tego handlu należących. Niżey podpisany uwiadomią dłużników powiedzianego handlu aby na poczet terna należności niepłacili aż do dalszey decyzyi Trybunału; gdyby się okazało, iż kto w ninieyszym czasie zapłacił sam sobie winę przypisze, gdy prawnie znaglony zostanie do powtórnego wypłacania. Kłossowski, B. p.T.D.P.
G.P. z dnia 20.II.1811 Nr.15 str.10
......
Uwiadomienie..
Gdy i wyroku prawomocnego między opieką nieletnich Teodora Zupańskiego, a szlachetnym Konstantym Zupańskim zapadłego zaaresztowanie nastąpiło wina w sklepie iego, niżey podpisany urząd wyznaczywszy termin na dzień 24, miesiąca Kwietnia r. b. z rana o godzinie 9. przed południem tu w Poznaniu w Rynku w kamienicy Nro. 38 oznaczony. Uwiadomią ninieyszym, iź wszelkie pomienione wina zaaresztowane przez publiczną ticytacyą za gotowe pieniądze w grubey monecie więcey daiacemu sprzedane zostaną. Rzeczone wina poiedyńczo beczkami, antełami, pół antałami i tuzinami butelek sprzedawane będą. Maiąey ochotę takowego kupna w mieyscu powiedzianym dniu i godzinie zechcą sig stawić.
W Poznaniu dnia 16. Kwietnia 1811.
Kłossowski, B. p.T.D.P.
G.P. z dnia 17.IV.1811 Nr.31 str.9 i 10
G.P. z dnia 20.IV.1811 Nr.32 str.9
..........
Z Gazety Poznańskiej :
OBWIESZCZENIE.
Burgrabia Ur Kłossowiki położył w gazecie Poznańskiey pod dniem 20. Lutgo r.b. obwieszcznie exekucyi. Dla kredytu mego uznałem za potrzbę wyrok sądu appellacyinego znoszący tę exekucyą w gazecie umieścić
W Poznaniu dnia 7go Czerwca 1811. Konstanty Zupański.
...........
Wyrok sądu appellcymego Xięstwa Warszawskiego Wydziału Igo, którego wypis z Protokułu dekretów jest następuiący:

Przytomni:
JW. Jan Hrabia Osoliński, pierwszy Prezes,
JW. Hrabia Szołdrski,
Sędziowie:
Okołowicz
Gliszczyński
Ratyński
Młodzianwski
Chełmicki,
Generalny Prokurator Królewski. (Podn.)
Osolński pierwszy Prezes.
Antoni Rzempulskiki Pisarz,

W imienia N. Frederyka Augusta, Króla Saskiego, Xięcia Warszawskiego
Sąd appellacyiny Xięstwa Warszawskiego Wydział pierwszy.

Działo się w Warszawie w Pałacu sądowym przy ulicy Napoleona stoiącym na sessyi audyencyi publiczney Sądu appelacyinego Xstwa Warszawskiego wydziału Igo w Szrodę dnia 15. mca Maia 1811 roku. Miedzy szl. Marynną Żupańską po niegdy szl. Teodorze Żupańskim pozostała wdową w Poznaniu pod liczbą 59 mieszkaiącą, tudzież szl Janem, Michałem, Jerzym. Maryaną i Teodorą bracią i siostrami miedzy sobą rodzonemi Żupańskiemi, tegoż niegdy szl. Teodora Żupańskiego z powyżey wymienioną Maryanną Żupańską spłodzonemi dziećmi przez matkę swoią, i Urodz. Augustyna Marcina dwóch imion Zaborowskiego Patrona przy Trybunale cywilnym Iwszey instancy Deptu. Poznańskiego, niemniey szl. Stanisława Lerow kupca i obywatela Poznańskiego w Poznaniu zamieszkałych, iako opiekunów przez radę familiyną ustanowionych czyniącemi pozwanemi, iako stroną; pilnieyszą przez Ur. Kaierana Kozłowskiego Mecenasa sądu kassacyinego, plenipotencyą łączną dnia 22. Kwietnia r.b wydaną opatrzonego, z iedney, a szl. Konstantym Zupańskim w Poznaniu w Ryuku pod liczbą 58 zamieszkałym powodem appellacyi, przez Ur. Jana Ollrycha Adwokata sądu swego listownie pod dniem 25 mca Kwietnia roku idącego ustanowionego plenipotenta, z drugiey strony stawaiącemi
Sąd appellacyiny Xiestwa Warszawskiego Wydział pierwszy.
Zważaiąc, iż sprawa ta, ustanowienie pretensyi sukcessorow Teodora Zupańskiego, do szl. Konstantego Żupańskiego częścią tytułem spółki handlu, częścią też z racyi sprawowauey przez tegoż opieki unormowanych, za cel maiąca, nie iest z rodzaiu spraw w których Art. 135 Kodexu postępowania tymczasowey exekuci, bez względu na apellacyą dozwala, albowiem przedstawione przez same strony obszerne akta, i wzaiemne obrachunki, a nareszcie ważność przedmiotu spornego dowodzi iż Trybunał pierwszey instancyi Deptu, Poznańskiego z powyższego Art prawa do naznaczenia exekucy tymczasowey żadney zgoła niemiał zasady zważaiąc niemniey iż sprawy ninieyszey pomieniony Trybunał niesądził iako Trybunał handlowy, bo w tey mierze żadna wzmianka w wyroku spostrzegać się niedaie, a tak i Kodex handlowy w przepisach swych stósowanym bydz tu niemoźe. Zważając nakoniec, źe przyznanie długj, które sukcessorowie Zupańscy, z inwentarza wykazać usiłuią, iest tylko przyznaniem wspólną massę tak z aktiwów iako i passiwów składającą się, nie zaś wyłącznie majtek szl. Konstantego Zupańskiego obowiązującym, a z tego wyiaśmenia rzeczy dostatecznie przekonawszy się, że Trybunał cywilny Poznański wbrew Art. 135 exekucya tymczasową nakazał, iuż tym samym rezolucyą sądu swego w dniu 22. Kwietnia r. b. zaszłą iako nad użyciu prawa zgodnie nawet z dobrem małoletnich zapobiegaiącą niczym niebydź nadwereżoną znayduie z pobudek takowych sąd swóy.
Wyrok Trybunału cywilnego pierwszey instancyi Deptu. dnia 26. Marca 1811 roku nastąpiony, co do punktu wskazaney pomimo appellacyi tymczasowey exekucyi uchyla, i takowey exekucyi mieysca nieuznaie. Administracyą iednałc urzędową pod dniem 21. Stycznia r.b. na handlu winnym szl. Konstantego Zupańskiego ustanowioną, iako przez tegoż nieskarzoną owszem za dowód dla bezpieczeństwa małoletnich wskazaną, do zadecydowania pryncypalney sprawy, w swey mocy zachowuie koszta stron kompensuie, sądowe zaś w równev części przez obydwie strony ponoszone mieć chcą zapłacone od wpisu przez sukcessorów Teodora Zupańskiego złotych 20 groszy 22 i pół potwierdza, do złożenia zaś w podobney cenie papieru stemplowanego, w Kancellaryi sądu swego od wyroku, szl. Konstantego Żupańskiego, pod exekucya - a to natychmiast - mocą ninieyszego exekucya - w ostateczney instancyi zapadłego wyroku.
(Podp.) Osoliński, pierwszy Prezes,
Antoni Rzempołuski, Pisarz.
Powyższy excerpt iako co do słowa wyciągnięty z wyroku autentycznego mnie produkowanego,
zaświadczam na żądanie Poznań d 7 Czerwca 1811.
Notar. Dtp. Pozn, A. Malinowski.
G.P. z dnia 8.VI.1811 Nr.46 str.9 i 10
...

Mam więcej zapisanych notatek, tylko muszę je odszukać. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 08:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Grażynko, bardzo dziękuję za wszystkie te ważne informacje. Przy okazji dowiedziałem się jak miała na imię żona Teodora.
Wytłumacz mi proszę jeszcze raz, skąd się wzięło imię Michał przy imionach Teodora i Konstantego.
Usiłuję się skontaktować w sprawie kościoła greckiego na Węgrzech, ale wszystkie maile wracają.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 09:50 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
Grażynko, bardzo dziękuję za wszystkie te ważne informacje. Przy okazji dowiedziałem się jak miała na imię żona Teodora.
Wytłumacz mi proszę jeszcze raz, skąd się wzięło imię Michał przy imionach Teodora i Konstantego.
Usiłuję się skontaktować w sprawie kościoła greckiego na Węgrzech, ale wszystkie maile wracają.

Później napiszę e-mail-a dotyczącego Michała oraz w sprawie kościoła. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
bugakg napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Grażynko, bardzo dziękuję za wszystkie te ważne informacje. Przy okazji dowiedziałem się jak miała na imię żona Teodora.
Wytłumacz mi proszę jeszcze raz, skąd się wzięło imię Michał przy imionach Teodora i Konstantego.
Usiłuję się skontaktować w sprawie kościoła greckiego na Węgrzech, ale wszystkie maile wracają.

Później napiszę e-mail-a dotyczącego Michała oraz w sprawie kościoła. :)


Dzięki, czekam :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 22:56 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Ciekawostka z G.W.X.P. z dnia 19.IX.1832 Nr.219 str.3:

Obrazek

Ogółem Greków było 27, w tym dzieci (16 mężczyzn i 11 kobiet) :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 23:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Teraz się nie dziwię, że moi przodkowie żenili się z katoliczkami :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 305 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 109 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL