Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 maja 2007, 11:39 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Opracowałem na podstawie bazy SEZAM listę ksiąg meldunkowych XIX i XX wieku dostępnych w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Księgi te znajdują się w zespołach nazwanych "Akta gminy ...". W zestawieniu podałem sygnatury:

http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... meldunkowe

Ksiąg meldunkowych w Archwium Państwowym w Gnieźnie niestety nie ma w bazie SEZAM (brak dokładnych sygnatur), więc można sprawdzić ich dostępność tylko na miejscu. Podałem listę Akt gmin w tamtejszym archiwum.

Pozdrawiam

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2007, 12:07 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Super, na pewno bardzo przyda sie takie zestawienie przy poszukiwaniach na danym obszarze! :)

Myslalem tez nad zrobieniem takiego spisu dla recesów uwłaszczeniowych a może nawet spisaniem występujących tam nazwisk. Nie ma tego aż tak mocno dużo, a na pewno są to cenne informacje przy poszukiwaniu przodków. Byłby ktoś zainteresowany współpracą przy takim opracowaniu? :)

pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2007, 12:12 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
aha, dla osób niezorientowanych w temacie trzeba dodać, że jako date powstania księgi należy raczej przyjmować końcową granicę podaną przy opisie. Ta początkowa tyczy się przeważnie daty urodzenia najstarszych osób wymienionych w księdze :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2007, 14:14 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

Wiem, rozmawialiśmy o recesów w archiwum. Nie wiem na ile to jest pracy, tzn ile jest takich recesów w jednym zespole? Jest to jakiś temat na przyszłość.

Jednak chciałbym dokończyć spis ksiąg meldunkowych (ksiąg dusz). Dla Archiwum Państwowego w Poznaniu jest to prawie kompletne z bazy Sezam.

Może ktoś jest chętny z Gniezna żeby spisać miejscowości dla których zachowały się księgi i ich sygnatury?

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2007, 14:37 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
A więc jeśli chodzi o recesy dla powiatu Śrem to mamy tam mniej więcej 200 jednostek, z tymze w wiekszosci podwojnie lub potrojnie dla jednej wioski. Troche zaczalem juz spisywac i wydaje mi sie, ze na kazda miejscowosc mozna sie spodziewac od kilku do kilkudziesieciu uwlaszczonych, mysle ze srednio kolo 10-15. Daje to w takim powiecie do 1300 nazwisk do spisania. Moze jest to stosunkowo nieduzo (nie wiem ile wtedy ludzi zylo na tym obszarze) ale zawsze jest to pewien wyznacznik w poszukiwaniach mowiacy gdzie mozna sie kogo spodziewac.
Jesli chodzi o mnie to dokumenty te okazaly sie bardzo przydatne, nie dosc ze przedstawiaja pewne bardzo wazne wydarzenia w zyciu naszych przodkow, to na dodatek zawieraja dosc spora ilosc danych genealogicznych.

Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2007, 18:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Maciej,
zrobiłeś kawał dobrej roboty ;-)
Gratulacje ;-)

Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dopiewice
PostNapisane: 11 maja 2007, 21:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Witajcie,
Maciek na prawde piekny spis.

Jezeli mozna w nim poprawic blad z SEZAMU.
W aktach gminy Dopiewo wystepuja Dopiewice. To jest DOPIEWIEC. Przegladalam te ksiegi i na okladce jest Dopiewiec (do dzis istniejaca wies oczywiscie)

Slawa

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 maja 2007, 11:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Popieram Sławę - rzeczywiście jest błąd w nazwie.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 maja 2007, 12:23 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Poprawione. Dzięki.
Pozdrawiam

M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 maja 2007, 22:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Witaj Macieju,
Mysle, ze aby lista byla pelna nalezaloby wpisac jeszcze ksiegi meldunkowe z AKT GMIN PRZYLACZONYCH DO MIASTA POZNANIA. W ten sposob pojawia sie wsie polozone najblizej Poznania a w tym moja ulubiona Lawica :), Fabianowo, Junikowo itd...

Na marginerze w Akta gminy Kuslin w Michorzewku jest literowka - brak "z".

pozdrawiam
Slawa

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2007, 09:39 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
O, pojawiły już się :)

Moja wina, bo szukałem w Sezamie "Akta gminy", i ta jedna literka "y" na końcu sprawiała, że nie wyświetlały się "Akta gmin przyłączonych...".

Pozdrawiam

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2007, 06:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Nasz admin Mac był tak uprzejmy, że umieścił opracowany przeze mnie
spis ksiąg metrykalnych parafii katolickich byłego zaboru pruskiego zrobiony w oparciu o zasoby Archiwum Państwowego w Poznaniu.
http://www.wtg-gniazdo.org/pliki/opraco ... pruski.pdf

Do tego opracowany został spis akt miast również w zasobach Archiwum Państwowego:
http://www.wtg-gniazdo.org/pliki/opraco ... Poznan.pdf

W chwili obecnej opracowuję spis ksiąg metrykalnych parafii ewangelickich byłego zaboru pruskiego oraz gmin żydowskich. Do końca tygodnia powinien znaleźć się na stronie WTG.

Serdecznie pozdrawiam,
Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2007, 09:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Asiu!
Jestem pod wrażeniem. :)
Pozdrawiam

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2007, 10:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
To tak abyście nie zapomnieli o mojej obecności mimo opuszczonych ostatnio spotkań ;)

Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2007, 14:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Witam. Czy ktoś przeglądający podobne materiały mógłby mi powiedzieć czym one się różnią i która księga byłaby pomocna najbardziej w ustaleniu członków danej rodziny.

53/4418/0/110 Rejestr mieszkańców grom. Wiry; 1800-1954;
53/4418/0/111 Księga meldunkowa grom. Wiry; 1800-1954;
53/4423/0/192 Lista dusz grom. Wiry; 1800-1954;

Mówiąc kolokwialnie, a właściwie pisząc, gdy wpadnę na kilka godzin do archiwum „jak pies do jatki” i przy możliwości zamówienia jednorazowo ograniczonej ilości pozycji, chciałabym ten czas wykorzystać max. efektywnie.

Pozdrawiam. Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 paź 2007, 15:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ja podejrzewam, znając jako tako te materiały, że wymienione pozycje różnią się tylko zakresem lat w nich ujętym, z reguły pojedyncza taka księga obejmuje ok. 15-20 lat. Skoro w opisie nie podano konkretnego zakresu lat (tylko jak widać ogólny dla całego zespołu) to NIE MA możliwości zgadnięcia, która z tych ksiąg jest właściwą. Na ogół listy dusz to określenie starsze, ale to tylko poszlaka. Pewnie trzeba niestety przejrzeć wszystkie trzy. Problem w tym, że księgi dusz w WAP w Poznaniu są trzymane w tzw. magazynie zewnętrznym i zamawiane zawsze na następny dzień. Na pewno nie przyniosą ich tego samego dnia. Najlepiej zadzwonić dzień wcześniej i omówić sprawę z pracownią naukową.

Pozdrawiam
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2007, 16:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Dziekuje Łukaszu.
Mam jeszcze pytanie - tego rodzaju księgi przegląda się wg ulic, nazwisk wlaścicieli domu czy "piechotką" wg daty meldunku>
Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 paź 2007, 17:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jeśli to jest wieś, to w tamtych czasach numeracja była ciągła, i po prostu co 2-3 karty zaczynają się wpisy mieszkańców kolejnych numerów domów. Ci którzy się wyprowadzili lub zmarli byli wykreślani.
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2007, 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Czy ktoś z Państwa przegladał księgi meldunkowe gminy Gniezno zawarte w zespole nr 42/0 w Archiwum Państwowym w P-niu Oddział w Gnieźnie (ul.Jan III Sobieskiego 20) ? Z uwagi podanej w indeksie wynika, że: „na końcu zespołu umieszczono księgi meldunkowe, ułożone alfabetycznie według miejscowości”.
Interesują mnie zapisy meldunkowe ze wsi (dzielnicy Gniezna) o nazwie CIERPIĘGI z lat 1850-1858.

Pozdrawiam
Mariusz
[mariusz@formanowicz.pl]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2007, 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Mariusz napisał(a):
Czy ktoś z Państwa przegladał księgi meldunkowe gminy Gniezno zawarte w zespole nr 42/0 w Archiwum Państwowym w P-niu Oddział w Gnieźnie (ul.Jan III Sobieskiego 20) ? Z uwagi podanej w indeksie wynika, że: „na końcu zespołu umieszczono księgi meldunkowe, ułożone alfabetycznie według miejscowości”.
Interesują mnie zapisy meldunkowe ze wsi (dzielnicy Gniezna) o nazwie CIERPIĘGI z lat 1850-1858.

Pozdrawiam
Mariusz
[mariusz@formanowicz.pl]


Nie mam pod ręką spisu tych wsi, ale z tego co pamiętam, dziewiętnastowieczne księgi są tam niezmiernie rzadkie. Gros z tego co mają to przełom wieków i lata międzywojenne. Wygląda to wręcz tak, jakby w jakimś momencie ktoś odpowiedzialny za te księgi (na etapie gdy znajdowały się one jeszcze w UM albo w UP w Gnieźnie - albo jeszcze gdzie indziej - nie znam dokładnie historii tego zbioru), po prostu arbitralnie zostawił dla każdej wsi ostatnią księgę, a resztę wyrzucił na śmietnik. W każdym razie porównując zbiór dla powiatu gnieźnieńskiego z innymi, taka interpretacja się narzuca. W innych powiatach dla jednych wsi jest kilka ksiąg z różnych lat, dla innych wcale, a tu zawsze ostatnia pruska i potem już polskie.

Pozdrawiam
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2007, 22:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Dziekuję p. Łukaszu za ważne informacje.

Albo z innej beczki: czy zna Pan może jakąś metodę (np. nieznany mi zbiór dokumentów arch.), by udowodnić, że Piotr F. urodzony w Gostyniu (w 1829 r.) jest tożsamy z Piotrem F., który żeni sie w Katedrze Gnieźnieńskiej w 1858 roku mając 27 lat ?

(Szczegóły w uwagach na mojej stronie
=> http://www.formanowicz.pl/klecko/uwaga.htm )

Pytanie oczywiście także do innych Czytelników forum

Pozdrawiam
Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, 23:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Nie moge wiele pomoc ale i ja jestem spokrewniony z Galantowiczami z Klecka. Mieli tam bodaj sklep rzeznicki. Niestety nie znam teraz konkretnego powiazania. Wiem, ze odnoga wyemigrowala do Stanow do Buffalo. Bylem tam u nich jakies 30 lat temu.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2011, 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, 16:23
Posty: 30
Lokalizacja: Choszczno
Wyszukałem interesujące mnie gromady:

Z ZESPOŁU: AKTA GMINY CZERWONAK (POW. POZNAŃSKI)
53/4413/0/4/95
Rejestr mieszkańców gromady Kicin
sygnatura: 53/4413/0/95
tytuł i daty: Rejestr mieszkańców gromady Kicin; 1800-1954
opis: księga; stan dobry; ; ; ; k. 201; ; ; ;

Z ZESPOŁU: AKTA GMINY CZERWONAK (POW. POZNAŃSKI)
sygnatura: 53/4413/0/92
tytuł i daty: Rejestr mieszkańców gromady Czerwonczyn; 1800-1954
opis: księga; stan dobry; ; ; ; k. 149; ; ; ;

Mam pytanie. Kiedy te rejestry były tworzone? Czy daty skrajne to najwcześniejsza i najmłodsza data występująca w spisie? Czy jest szansa odszukania w tych spisach ludzi żyjących na ich terenie w drugiej połowie XIX w.?
Z góry przepraszam za może naiwność pytań, ale jestem zupełnym ignorantem w temacie.

Druga sprawa. 19.3. Kartoteka ewidencji ludności /1870-1931/
W księgach adresowych dla Poznania odszukałem interesującą mnie osobę - Wilhelm Labitzke:
 1907 r. Bartholdshof 3, Hausälter
 1908 r. Bartholdshof 3
 1911 r. Kaiser Friedrich Straβe 31
 1913 r. Kaiser Friedrich Straβe 31,
 1914 r. Kaiser Friedrich Straβe 31,
 1916 r. Kaiser Friedrich Straβe 20,
 1917 r. Kaiser Friedrich Straβe 20, występuje Marie Labitzke - żona.

Teraz przeglądam http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19.3/str/26/#tab2 i nie ma takiego nazwiska. Czy kartoteki nie obejmują wszystkich mieszkańców Poznania? Dlaczego nie ma szukanych osób?

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2011, 20:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
poschadel napisał(a):
Mam pytanie. Kiedy te rejestry były tworzone? Czy daty skrajne to najwcześniejsza i najmłodsza data występująca w spisie? Czy jest szansa odszukania w tych spisach ludzi żyjących na ich terenie w drugiej połowie XIX w.?
Krzysztofie,

Zerknij tutaj:
viewtopic.php?p=16445#p16445

Jednak w APP o/Gniezno (gdzie w końcu dotarłem) zapewniono mnie że inwentarze do znajdujących się tam ksiąg meldunkowych w ZOSIA (w SEZAM dla ksiąg meldunkowych z APP o/Gniezno inwentarzy nie ma) zostały opisane już według dat wpisów dotyczących meldunków.
Księgi meldunkowe były co jakiś czas odświeżane, przenoszono wpisy ze starych ksiąg do nowych - stąd mogą być nakładające daty różnych j.a. dla tych samych miejscowości. W ramach miejscowości osobne księgi bywały prowadzone dla wsi i folwarku.
Według moich doświadczeń masz szansę odnaleźć w księgach meldunkowych bardzo dużo ciekawych danych niedostępnych w innych źródłach.

Cytuj:
Teraz przeglądam http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19.3/str/26/#tab2 i nie ma takiego nazwiska. Czy kartoteki nie obejmują wszystkich mieszkańców Poznania? Dlaczego nie ma szukanych osób?
Odnoszę wrażenie że w ZOSIA podane są tylko alfabetyczne zakresy nazwisk z KMmP - czyli brak nazwiska w ZOSIA nie oznacza braku kart meldunkowych dla tego nazwiska. Pozostaje zamówić kwerendę z dobrze sformułowanym zapytaniem a potem zdjęcia...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2011, 20:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Każda jednostka KMPoznania to skrzyneczka zawierająca karty meldunkowe dla zakresu nazwisk od-do. Trochę jak np. strona książki telefonicznej. Na jednej będą tylko Nowakowie od Czesława do Pawła, a na innej 30 mniej popularnych nazwisk, ale w sumie mniej więcej tyle samo wpisów.

Jeszcze zwrócę uwagę na fakt, że szukając nazwiska w konkretnej jednostce nie można się kierować ścisłym porządkiem alfabetycznym. W tej samej jednostce zgrupowane są bowiem nazwiska brzmnieniowo podobne, czy identyczne, np. te zaczynające się na "Ei-" mogą być pod "Aj-", "Hoeh-" pod "He-" itp. Szczegółowe zasady, jakim kieruje się ten układ trzeba poznać doświadczalnie, bo o ile wiem nigdzie nie są opisane w sposób systematyczny.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2011, 07:39 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 17:56
Posty: 16
Swego czasu próbowałem zamówić księgi meldunkowe miasta Poznania. Otrzymałem informację, że się ich nie udostępnia ze względu na ich obecny stan i trwający proces digitalizacji. Czy coś się w tej sprawie może zmieniło?
Pozdrawiam
Tomasz Budzisz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2011, 10:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, 16:23
Posty: 30
Lokalizacja: Choszczno
Dziękuję za odpowiedzi. Wiążę spore nadzieje z tymi spisami.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2011, 13:55 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2010, 10:02
Posty: 105
W tym roku zamówiłem w AP odszukanie i skany Ks.meld. Poznania. Bardzo szybko otrzymałem odpowiedź co udało się znaleść i podano cenę. Po dokonaniu przelewu dostałem skany. (Cena przystępna)

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2011, 08:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Księgi meldunkowe dla poszczególnych domów Poznania (istnieją dla lat 1830-1870 i później dla okresu międzywojennego) to coś innego niż Kartoteka Mieszkańców Poznania będąca zbiorem kart meldunkowych dla poszczególnych mieszkańców/rodzin ułożonych alfabetycznie w ok. 1000 pudełek. Lepiej byłoby nie mylić tych dwóch rzeczy.

Do tego księgi meldunkowe SĄ udostępniane, a brak jest możliwości przeglądania Kartoteki, tak iż choćby tu różnica jest istotna.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2011, 10:33 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2010, 10:02
Posty: 105
Zbyszek_C napisał(a):
W tym roku zamówiłem w AP odszukanie i skany Ks.meld. Poznania. Bardzo szybko otrzymałem odpowiedź co udało się znaleść i podano cenę. Po dokonaniu przelewu dostałem skany. (Cena przystępna)


Sory, mój błąd. Błędnie napisałem Ks.meld. -> miało być karty meldunkowe (kontretne imię i nazwisko). Cena za poszukiwanie 15zł + skan 8zł.
Łukaszu dziękuję za uwagę.

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2011, 11:45 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Zbyszek_C napisał(a):
Sory, mój błąd. Błędnie napisałem Ks.meld. -> miało być karty meldunkowe (kontretne imię i nazwisko). Cena za poszukiwanie 15zł + skan 8zł.
Łukaszu dziękuję za uwagę.


Przeglądałem zarówno kartotekę meldunkową jak i karty meldunkowe. Niestety, nie zachowała się (zaginęła?) karta meldunkowa moich prapradziadków. Znając jednak adres pod którym mieszkali odnalazłem w księgach meldunkowych konkretnego domu na konkretnej ulicy ich dane. Właściwie, prawdę mówiąc odnalazł je Łukasz kilka lat temu, ale potem sam też przeglądałem te księgi.

Co do skanów za 8 zł, to wydaje mi się, że wybierając zdjęcie cyfrowe zapłaciłbyś 2 zł. Następnym razem zapytaj, czy zdjęcie nie jest tańsze. Jakość - też bardzo dobra. Zamawiałem z ksiąg miejskich i fotki są czytelne i dobrej jakości.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2011, 18:31 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2010, 10:02
Posty: 105
Macieju, dzięki wielkie za porady. Jeżeli chodzi za formę (skan czy zdięcie) to słuszna uwaga na przyszłość; nawiasem mówiąc taka była oferta/propozycja z AP w odpowiedzi na mego e-mail`a "czy jest karta meldunkowa osoby..."

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2011, 18:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Fakt faktem że akurat te karty wypełniane są maczkiem i nieraz niewyraźnie, przy jednej karcie może i nie warto żałować na dobrą jakość kopii.
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2011, 19:28 
Offline

Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:56
Posty: 14
Łukasz Bielecki napisał(a):
Każda jednostka KMPoznania to skrzyneczka zawierająca karty meldunkowe dla zakresu nazwisk od-do. Trochę jak np. strona książki telefonicznej. Na jednej będą tylko Nowakowie od Czesława do Pawła, a na innej 30 mniej popularnych nazwisk, ale w sumie mniej więcej tyle samo wpisów.

Jeszcze zwrócę uwagę na fakt, że szukając nazwiska w konkretnej jednostce nie można się kierować ścisłym porządkiem alfabetycznym. W tej samej jednostce zgrupowane są bowiem nazwiska brzmnieniowo podobne, czy identyczne, np. te zaczynające się na "Ei-" mogą być pod "Aj-", "Hoeh-" pod "He-" itp. Szczegółowe zasady, jakim kieruje się ten układ trzeba poznać doświadczalnie, bo o ile wiem nigdzie nie są opisane w sposób systematyczny.



Witam, przeglądam właśnie posty nt ksiąg meldunkowych. Może pomożesz mi. Chciałabym sprawdzić czy przed wojną i w jej czasie pod konkretnym adresem mieszkała dana osoba. O co powinnam pytać w AP? Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
ANia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2011, 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, 16:23
Posty: 30
Lokalizacja: Choszczno
Kartoteka Mieszkańców nie jest udostępniana. Tak mi powiedziano podczas mojej lutowej wizyty w archiwum. Złożyłem zamówienie na kwerendę i otrzymałem właśnie trzy zdjęcia.
Zdjęcia są porządnej jakości, a cena za poszukiwania 20 zł plus 12 za zdjęcia.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 08:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby zajrzeć do kartoteki ewidencji ludności miasta Poznania!
AP zaczęło udostępniać skany w internecie :D Niestety, na razie dotyczy to tylko nazwisk rozpoczynających się na litery A i B, ale miejmy nadzieję, że to dobry początek i że na resztę nie będziemy musieli długo czekać.
Skany i informacje o jednostkach dostępne są pod adresem http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19.3/14227/

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2012, 14:40 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
admin: Tomku, nie podbijaj sztucznie wątku poprzez ponawianie pytania.
Ponawiam Pytanko -czy są dostępne w archiwum księgi meldunkowe miast Śrem i Rawicz?

Pozdrawiam Tomek Szymański

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2012, 07:40 
Offline

Dołączył(a): 07 paź 2010, 09:43
Posty: 18
Proponuję poszukiwania archiwalne rozpoczynać od serwisu szukajwarchiwach (w przypadku archiwum poznańskiego) oraz strony http://www.archiwa.gov.pl (AP Leszno).
Proszę zajrzeć tu: http://szukajwarchiwach.pl/53/4390/0/-? ... 25&wynik=7
oraz tutaj: http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=34094.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2012, 18:48 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
salps napisał(a):
admin: Tomku, nie podbijaj sztucznie wątku poprzez ponawianie pytania.
Ponawiam Pytanko -czy są dostępne w archiwum księgi meldunkowe miast Śrem i Rawicz?

Pozdrawiam Tomek Szymański


nic nie podbijam po prostu dałem ponownie licząc na odpowiedź

Hanna Staszewska napisał(a):
Proponuję poszukiwania archiwalne rozpoczynać od serwisu szukajwarchiwach (w przypadku archiwum poznańskiego) oraz strony http://www.archiwa.gov.pl (AP Leszno).
Proszę zajrzeć tu: http://szukajwarchiwach.pl/53/4390/0/-? ... 25&wynik=7
oraz tutaj: http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=34094.

Pozdrawiam


Dziekuję może coś wyciągnę

Pozdrawiam Tomek Szymański

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2012, 22:20 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
salps napisał(a):
salps napisał(a):
admin: Tomku, nie podbijaj sztucznie wątku poprzez ponawianie pytania.
Ponawiam Pytanko -czy są dostępne w archiwum księgi meldunkowe miast Śrem i Rawicz?

Pozdrawiam Tomek Szymański


nic nie podbijam po prostu dałem ponownie licząc na odpowiedź

Pozdrawiam Tomek Szymański


Czyli właśnie to robisz. Jeśli każdy podbijałby swoje pytania, aby pojawiały się na stronie głównej, to niebawem utonęlibyśmy w powodzi postów "ponawiam pytanie". Proszę Cię, nie mnóż postów (możesz odpowiedzieć na dwa inne posty z danego wątku w jednym poście - tym bardziej że wysłałeś je w przciągu 5 minut). Posty można edytować, nawet jeśli o czymś zapomnisz pisząc wcześniej. Oszczędzisz pracy moderatorom.

Stosuj też proszę, znaki interpunkcyjne i duże litery na początku zdania. Jeśli chcesz uzyskiwać odpowiedzi od innych, to szanuj w ten sposób innych uczestników forum.

Odpowiadając na Twoje pytanie - z tego, co wiem nie zachowały się XIX-wieczne akta meldunkowe ze Śremu
http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Ks ... 0%C5%9Arem
Możesz też przejrzeć w bazie Ela:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj
i w podawanym już szukajwarchiwach.pl

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 13:06 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
Dzięki zastosuje się .Nie wiedziałem że posty można ciągle edytować.pozdrawiam

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2012, 15:08 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Chciałabym podać dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych kartotekami ewidencji ludności
m.Poznania, są skany do litery H

http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... tr=Ha#tab2

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2014, 10:57 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Witam
Gdzie mogę znaleźć księgi meldunkowe dla miasta Środa Wielkopolska?
Pozdrawiam
Arek

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2014, 12:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Arku,
nigdzie, takowe niestety dla Środy się nie zachowały.
:)

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2014, 19:29 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2014, 16:51
Posty: 149
Witam
Wiecie może czy istnieją księgi meldunkowe bądź listy dusz wsi Smiłowo powiat Szamotuły?


Za tą cenną informację bardzo dziękuje

_________________
Pozdrawiam
Łukasz R.


Poszukuję Nowiccy z Popowa (powiat Oborniki),Bączyków z Gałowa.Smiłowa, Lembiczów z Gałowa, Przyborowa,Jankowskich z Baborowa,Feliksiak z Wymysłowa,Jadamscy z Lidzbarka oraz Dzierzgonia,Dąbrowscy okolice Wrocek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2014, 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 495
Balbas napisał(a):
Witam
Wiecie może czy istnieją księgi meldunkowe bądź listy dusz wsi Smiłowo powiat Szamotuły?


Za tą cenną informację bardzo dziękuje


Łukaszu całą listę dostępnych ksiąg w tym temacie znajdziesz tutaj

http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... meldunkowe

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2014, 17:52 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
kadi13 napisał(a):
Chciałabym podać dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych kartotekami ewidencji ludności
m.Poznania, są skany do litery H

http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... tr=Ha#tab2




Do jakiej literki doszły skany kartoteki ewidencji ludności miasta Poznania?
pozdrawiam Tomek Szymański

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2014, 23:00 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
póki co kończy się na "r"

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2017, 16:46 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2016, 16:36
Posty: 87
w dostępnych kartach meldunkowych z Poznania, brakuje skanów
53/474/0/19.3/15112 Szefer (samotni mężczyźni i kobiety) - Szel

wiadomo cos, czy one się pojawią, czy ze względu na złą jakość, nie ma co na to liczyć?

_________________
Wiesław P. Kórnik

Szefner - Kórnik
Jaskuła - Prusinowo
Niemier - Kórnik, Bnin
Kozłowscy - Bnin, Kłecko, Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Łopienno
Masłowscy - Szubin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2017, 16:38 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2013, 12:36
Posty: 111
Nie wiem czy już ktoś tutaj poruszał ten temat ale na przełomie 2016/2017 roku Urząd Miejski w Kościanie przekazał do Archiwum Państwowego w Lesznie bardzo dużą ilość (ponad 1000) ksiąg meldunkowych ze starego powiatu kościańskiego, w tym sporo dziewiętnastowiecznych.
Lista ksiąg jest dostępna na szukajwarchiwach.pl.
Przykładowo:
Akta gminy Wielichowo: http://szukajwarchiwach.pl/34/49/0/str/ ... bJednostki
Akta gminy Kamieniec: http://szukajwarchiwach.pl/34/42/0/str/ ... bJednostki
i wiele innych.

Jeszcze lepsza informacja jest taka, że sporo z tych ksiąg zostało zeskanowanych przez Archiwum w Lesznie w maju/czerwcu 2017 r. i zostało przekazanych do NAC w celu udostępnienia w serwisie szukajwarchiwach.pl

Lista miejscowości: Antoniewo, Augustowo, Barchlin, Betkowo, Białcz Nowy, Białcz Stary, Bieżyń, Bieczyny, Bielawy, Bielewo, Biskupice, Biskupiec, Bojanowo Stare, Bonikowo, Borówko Nowe, Borek, Borowo, Boszkowo, Brońsko, Bronikowo, Bruszczewo, Bucz, Charbielin, Chełkowo, Cichowo, Cykowiec, Cykowo, Cykowo, Cykówko, Czacz, Czaczyk, Czarkowo, Czempiń, Dębiec Nowy, Dębsko, Darnowo, Donatowo, Drożdżyce, Głuchowo, Garnowo Stare, Gierłachowo, Glińsko, Gniewowo, Gołębin Nowy, Gołębin Stary, Goździchowo, Gorzyce, Gorzyczki, Gorzyczki i Gorzyce, Gradowice, Granówko, Gryżyna, Jarogniewice, Jasień, Jaskółki, Jerka, Jezierzyce, Kamieniec, Karśnice, Karczewo, Karmin, Katarzynin, Katarzynki, Kawczyn, Kiełczewo, Kluczewo, Kościan, Kobylniki, Kokorzyn, Konojad, Kopaszewo, Koszanowo, Kotusz, Kowalewo, Krzan, Krzywiń, Księginki, Kurowo, Kurzagóra Nowa, Kurzagóra Stara, Lubiń, Lubiechowo, Lubosz Nowy, Lubosz Stary, Łęki Małe, Łęki Wielkie, Łagiewniki, Łagowo, Łubnica, Łuszkowo, Machcin, Maksymilianowo, Marianowo, Mikoszki, Mościszki, Morownica, Nacław, Nadolnik, Nielęgowo, Nietążkowo, Nowawieś, Oborzyska Nowe, Oborzyska Stare, Olszewo, Osiek, Parsko, Parzęczewo, Pianowo, Piechanin, Piotrkowice, Piotrowo, Poświętno, Podśmigiel, Poladowo, Ponin, Popowo Stare, Prochy, Pruszkowo, Przysieka Polska, Przysieka Stara, Puszczykowiec, Puszczykowo, Rąbin, Rąbinek, Racot, Rakówka, Reńsko, Robaczyn, Rogaczewo Małe, Rogaczewo Wielkie, Roszkowo, Sączkowo, Słonin, Sepienko, Sepno, Siekówko, Siekowo, Sierakowo, Sierniki, Sierpowo, Sikorzyn, Sitkówko, Skaczyn, Skarzyn, Skożeniewo, Skoraczewo, Sokołowice, Sokołowiec, Sokołowo, Spławie, Spytkówki, Srocko Wielkie, Szczepankowo, Szczepowice, Szczodrowo, Śmigiel, Śniaty, Tarnowo Nowe, Tarnowo Stare, Trzcinica, Trzebidza, Turew, Ujazd, Wąbiewo, Widziszewo, Wielichowo, Wielichowo Wieś, Wilanowo, Wilkowo Polskie, Witkówki, Wolkowo, Wonieść, Wonieśc, Wronowo, Wydorowo, Wyskoć, Zadory, Zbęchy, Zielęcin, Ziemin, Zygmuntowo, Żegrówko, Żegrowo, Żydowo

_________________
Pozdrawiam
Tomasz Śledź


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL