Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 paź 2009, 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
W zeznaniu z roku 1842 w księgach Sierakowa pojawia się nazwisko które zapisano 'Latalak'.
Jest to jedyny znany mi dokument dotyczący tej osoby i nazwiska - nie mam z czym prównywać.

Nie wiem czy wpisu dokonano bezpośrednio, może przepisano z jakiegoś raptularza, jednak napisano w sposób pewny i ciągły.
Wpis dość czytelny i raczej nie ma błędu w odczytaniu - tekst brzmi z grubsza tak:
'gospodarzowi Michałowi Odolińskiemu z jego żony Marianny Latalak narodziła się córka Anna'
Dotyczy, jak widać, rodziny chłopskiej.

Nazwiska Latalak nijak nie mogę doszukać się w czasach nam współczesnych jak też w przeszłości.
Zdaję sobie sprawę że to chłopi, wiek XVIII i tylko zeznanie, świadkami były osoby wiekowe (narodziny Anny miały miejsce w roku 1772) - mogło dojść do jakiś przekłamań.
Przejrzałem inne nazwiska z Sierakowa, nie ma żadnego które by brzmiało podobnie.

Z podobnych nazwisk spoza Sierakowa znalazłem: Latalski, Lata, Łata.
Skłonny byłbym więc podejrzewać że słysząc brzmiące obco nazwisko Lata/Łata dokonujący wpisu utworzył coś co miało zmierzać ku formie Latalak(owej) a została Latalak...

Zagadką dla mnie jest też to że nazwisko Łata/Lata wg. prof. Rymuta jest popularne w Polsce i Wielkopolsce.
W Poznań Project pojawia się ono jednak ledwie 14 razy!

Wszelkie Wasze (d/p)omysły jak to było w Sierakowie w 1842 lub 1772 dla mojego skołowanego umysłu - jak zawsze - bezcenne :-)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2009, 19:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Przegladając słownik nazwisk prof. Rymuta należy stwierdzić że:
1. Nie występuje współcześnie nazwisko Latalak
2. Nazwisko Łata występuje 3697 (dane na 1992) w tym w woj poznanskim 23 ,ale już w katowickim 463, a w kieleckim 602
3. Wydaje się iz etymologia obu nazwisk , choć bardzo podobnych w zapisie , jest bardzo różna. Łata od łaty , natomiast Lata (Latalak) od słowa latać . I tak tez nazwiska mające rdzeń "lata " lub "łata" na to wskazują.
I tak Lata to Latajski, Latacki czy wręcz Latawiec
Natomiast Łata to Łatach, Łatacz, Łatarewicz cz Łataś
Jako nie specjalista w tym temacie odsyłam do Ewy Szczodruch , która na Forgenie podaje etymologie poszczególnych nazwisk.
A jeżeli chodzi o skołowany umysł , to jest to juz stałą przypadłośc genealogiczna. :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2009, 21:25 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Może i nazwisko Latalak współcześnie nie istnieje, ale jak widać kiedyś było w użyciu i nim się posługiwano. Samo Latalak jednak według mnie jest pewną formą od nazwisk Lata, Latacz itp. określającą np. syna/córkę. Ja bym to traktował tak samo jak końcówki -(cz)yk, -(cz)ak, -(cz)ek i tym podobne, którymi określano kolejne pokolenia osób wywodzących się z danego rodu (Kowal - Kowalczyk, Madaj - Madajczak, Mielcarz - Mielcarek).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2009, 14:52 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Moim zdaniem, Latalak to forma patronimiczna od Latała.

Nazwisk zakończonych tym samym morfemem znajdujemy w XIX-wiecznej Wielkopolsce sporo: Motała, Ślotała, Ślatała, Świtała, Biegała, Domagała, Napierała, Przybyła, Ruchała...
Ewoluowały zasadniczo w dwóch kierunkach: patronimizacja (Motalak, Ślotalanka) oraz "nobilitacja" (Świtalski, Przybylski).

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2009, 15:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Mnóstwo nazwisk, które spotykamy w aktach, dziś już nie istnieje. W kilku przypadkach, które znam, formy "wymarłe" w kraju, zachowały się w USA lub Niemczech.

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2009, 20:28 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Co ciekawe, zdarza się natomiast, że przechowały się w pamięci... starszych mieszkańców wioski, którzy potrafią czasem wskazać nazwy topograficzne od nich derywowane: łąki, rowy, zagajniki itp. To dopiero wyzwanie! :D

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2009, 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Wam za wszystkie informacje i podpowiedzi.

Możliwości niestety sporo, lata (nomen omen) odległe a i dokumentów brakuje.
Oswoiłem sobie już zapis nazwisk na które może się gdzieś/kiedyś natknę przy odrobienie szczęścia.

Przy okazji w bibliotece zerknę co tam pisze prof. Rymut, Ewa Szczodruch pewnie by nockę zarwała z taką plejadą nazwisk...
Prócz łat, lata i latania dojdą pewnie będą odmiejscowe - mamy w Wielkopolsce:
- Latalice i niegdyś Latalskich (opodal Lednicy, która jak się przy okazji dowiedziałem, była zwana Letnicą niegdyś)
- Latowice i niegdyś Latowskich (opodal Ostrowa Wlkp.)

Bardzo przemawia do mnie przypuszczenie Bartka z patronimikiem od nazwiska Latała.

Łukaszu, Bartku - Latalak nie istnieje w Google a więc w sposób oczywisty takie nazwisko nie istniało :D
Już na poważnie - nadal się zastanawiam dlaczego w PP nazwiska Łata doszukać się można 14 razy a dla przykładu takich Dolińskich razy 118 ?
W czasach współczesnych (Rymut) mamy Łata - 3846 osób, Doliński/a 4880.
Oczywiście nie oczekuję odpowiedzi - myślę sobie że może łatwiej tworzyły się oboczności nazwiska Łata niż Doliński, rozkład geograficzny obu nazwisk też nie jest taki sam.
Tak czy siak - jest to dla mnie ciekawostką i czymś o czym warto pamiętać przy wyciąganiu przypuszczeń co do tego jak było na podstawie tego jak jest w czasach nam współczesnych.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2009, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
TomekD napisał(a):
Tak czy siak - jest to dla mnie ciekawostką i czymś o czym warto pamiętać przy wyciąganiu przypuszczeń co do tego jak było na podstawie tego jak jest w czasach nam współczesnych.


Tym niemniej podobieństwo map rozmieszczenia nazwisk (w układzie relatywnym) na moikrewni, z mapami uzyskanymi w Poznan Project jest zazwyczaj bardzo duże. Czyli mimo wszystkich kataklizmów, ludzie generalnie stale mieszkają w swoich regionach pochodzenia.

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2009, 11:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
TomekD napisał(a):

Bardzo przemawia do mnie przypuszczenie Bartka z patronimikiem od nazwiska Latała.


Mój prapradziad urodził się jako Radoła, ale później on i jego potomkowie zapisywani byli już jako Radolak.
Może w Twoim przypadku jest podobna etymologia Latała-Latalak.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2009, 18:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Magdo, nazwiska brzmią podobnie, historia ich oboczności też mogła być podobna.
Zerknąłem do prof. Rymuta, w naszych czasach:

Radoła - 535 osób
Radolak - 65 osób

Latała - 1542 osoby
Latalak - 0 osób

Czyli pierwotne nazwisko Radoła zachowało się silniej niż wersja Radolak.
W przypadku Latała-Latalak mogło być podobnie - tutaj nowa forma być może nie przetrwała jednak próby czasu.


Korzystając z okazji zapytam:
Łukasz Bielecki napisał(a):
Tym niemniej podobieństwo map rozmieszczenia nazwisk (w układzie relatywnym) na moikrewni, z mapami uzyskanymi w Poznan Project jest zazwyczaj bardzo duże. Czyli mimo wszystkich kataklizmów, ludzie generalnie stale mieszkają w swoich regionach pochodzenia.
Łukaszu, sądzę że to co napisałeś to wnioski z prac nad funkcjonalnością 'mapowania nazwisk' w Poznań Project ?
Próbowałeś jakoś prównywać dane (choćby prezentacyjnie dla nazwiska) z baz Poznań Project vs PESEL/prof. Rymut ?

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Ostatnio edytowano 28 lis 2009, 21:02 przez TomekD, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2009, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
TomekD napisał(a):

Korzystając z okazji zapytam:
Łukasz Bielecki napisał(a):
Tym niemniej podobieństwo map rozmieszczenia nazwisk (w układzie relatywnym) na moikrewni, z mapami uzyskanymi w Poznan Project jest zazwyczaj bardzo duże. Czyli mimo wszystkich kataklizmów, ludzie generalnie stale mieszkają w swoich regionach pochodzenia.
Łukaszu, sądzę że to co napisałeś to wnioski z prac nad funkcjonalnością 'mapowania nazwisk' w Poznań Project ?
Próbowałeś jakoś prównywać dane (choćby prezentacyjnie dla nazwiska) z baz Poznań Project vs PESEL/prof. Rymut ?



Wydaje mi się, że moikrewni korzysta z jakiejś podobnej bazy, też opartej na Rymucie i/lub PESEL. Żadnych przekrojowych analiz nie robiłem, tylko różne przykłady potrzebne mi we własnych poszukiwaniach, które wykorzystuję w prezentacjach, np. rok temu w Detroit czy w marcu w Ostrowie Wlkp.

Przykład: Skrzypczak

Nazwisko, które uznawane jest (i słusznie) za dość powszechnie występujące. Można jednak przeoczyć fakt, że bardzo ładnie koncentruje się w Wielkopolsce południowej i zachodniej (bez etnicznie zgermanizowanych kresów). Natomiast praktycznie nie istnieje na północy Wlkp i na Kujawach (małe kropki to "brak występowania", gwiazdki różniej wielkości - różne stopnie częstości):
Obrazek

W moikrewni.pl mamy podobny układ (choć od tego czasu Skrzypczakowie "rozeszli" się trochę po terenie) :P
Obrazek

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2009, 16:28 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Czy taką mapkę z rozmieszczeniem nazwisk -chodzi mi o tę z gwiazdkami, bo tam jest bardzo szczegółowo pokazane rozmieszczenie-można samemu wygenerować w jakimś programie?

Z pozdrowieniem

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2009, 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
No pewnie, wszystko jest opisane na głównej stronie Poznan Project (mapowanie nazwisk). :D

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2016, 19:07 
Offline

Dołączył(a): 27 sty 2016, 18:32
Posty: 2
Nazwisko Łata/Lata (w ukraińskim języku podobno nie ma różnicy) występuje na Ukrainie, prawdopodobnie w rejonie Lwowa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2016, 19:21 
Offline

Dołączył(a): 27 sty 2016, 18:32
Posty: 2
zauważyłem, że w potocznej mowie do tej pory używa się końcówki -lak dla nazwisk nie tylko typu Lata - Latalak lecz również kończących się na ski, czyli taka denobilitacja np. Mikulski - Mikulak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2016, 23:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Przyszła mi na myśl forma żeńska nazwiska Latała - Latalka (niedaleko tu do Latalak).

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2016, 08:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Spotkałem się z takim zapisem - syn Szukały, to Szukalak, który po śmierci ojca używał nazwiska Szukała, więc równie dobrze syn Latały mógł zostać zapisany jako Latalak.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2016, 10:00 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2013, 15:56
Posty: 96
Lokalizacja: Poznań
Witam,

W aktach z XVII i XVIII wieku często spotykam się z różnorakim zapisywaniem nazwisk moich przodków. Przykładowo jeden z nich raz był nazywany Bączykiem, innym razem Bąkoszczakiem, by w końcu zostać Bąkowskim


Pozdrawiam,
Piotr

_________________
Poszukuję aktu urodzenia Jakuba Trzybińskiego, ur. ok. 1819 roku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2018, 00:28 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Może nazwisko Latalak pochodzi od nazwiska Latalski?

1.W roku 1650 Krzysztof Unrug na Międzychodzie starosta gnieznieński poślubił 1v. Mariannę (* około 1934r +1664r córkę Hieronima Broniewskiego i Anny z Latalskich.

2.Anna [+1675/80] córka Rafała z Łabiszyna Latalskiego , żona Piotra z Iwanowic Kozmińskiego [ +1648/50] podsędka kaliskiego w latach 1636-1648]

3. Łukasz Rydzyński [ + ok 1684] syn Gabriela i Zofii z Latalskich – cześnik kaliski w latach [1662-1684]

4. Testament Jana Pogonowskiego z 1675 roku
[…] A że w te tu kraje z młodych lat moich wszedłszy nikomu nie znany w szlacheckim urodzeniu moim, bo Jego Mć Jerzy Latalski wziąwszy mnie od rodziców moich w leciech piętnastu w te kraje . Służyłem mu lat dziewięć, ożeniwszy się odstałem. Służyłem Panu Adamowi Żychlińskiemu lat cztery. Jego Mci Pany Władysławowi Krzyżanowskiemu rok jeden, Jej Mci Pani podsędkowej lat dwanaście , jego Mci Panu Bartłomiejowi Kożmińskiemu lat trzy i tu starzawszy się pojąłem służebnicę Jej Mci Pani podsędkowej kaliskiej za małżonkę, z którą spłodziłem trzech synów: Andrzeja, Wojciecha, Łukasza. Tedy wywodzę szlacheckie swoje urodzenie , aby dziatki moje pozostałe baczyły się w urodzeniu szlacheckim , żeby wiedziały na potym podrósłszy o ojczyznie i krewnych swoich. Naprzód miałem ojca Mikołaja Pogonowskiego, matkę Małgorzatę z domu Karwowską. Spłodzili nas trzech synów Krzysztofa, Tomasz między któremi jam był trzeci najstarszy. Tomasz młodo umarł, Krzysztofa z domu odjechałem. Babka moja była z domu Świderska . Herby domu mego Panna na Niedżwiedziu z ojca i baranek we krwi brodzi. Z matki nie pojmę. Ojczyzna nasza była w Pogonowie. Stryj rodzony mój Wojciech Pogonowski spłacił mego z ojczyzny w powiecie łukowskim na Podlasiu. Po tym ojciec mój wstąpił do matki mojej w Karwowie do dziedziczki i tam rodzicy nas spłodzili. Niechże tedy pytają dziatki moje o wszystkim urodzeniu swoim , którym to dla pamięci zostawuję […]

Jan Pogonowski miał trzech synów Andrzeja, Wojciecha i Łukasza po których ślad zaginął. Egzekutorką jego testamentu była Anna Kozmińska z domu Latalska Być może nadano im nazwisko Latalak od nazwiska panieńskiego Anny Kozmińskiej.

Zródło „ Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich wielkopolskich z lat 1657- 1680r

Pozdrawiam,
Mirka G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2018, 00:35 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Współcześnie nazwisko "Latal" nosi czeski były juz trener polskiej drużyny piłkarskiej. Nie jestem fachowcem ale końcówkę "ak" dokładano do pierwotnych form nazwiska. Może warto spróbować poszukać "Latal"-i ?

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2018, 14:52 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2016, 19:45
Posty: 57
Nie wiem czy Latalak i Latalski to ta sama grupa nazwisk, ale na terenie przykościelnym Parafii Ewangelicko - Reformowanej w Żychlinie w latach 1985-1991 zostało urządzone lapidarium, w którym zgromadzono prawie 70 nagrobków i płyt epitafijnych. Najstarsza płyta nagrobna pochodzi z dawnego cmentarza ewangelickiego w Łagiewnikach koło Gniezna, z miejsca pochówku kalwinisty o nazwisku Latalski, zmarłego w 1565 r.

_________________
Pozdrawiam
Agnieszka Komicz - Muszyńska


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL