Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 305 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 gru 2014, 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Szukam informacji o rodzinie Żupańskich, kupcach z Poznania z pochodzenia Greków.
Z informacji, którą znalazłem w archiwum dr Wojciecha Józefa Skowrońskiego wynika, że mój 3xpradziadek Jan Teodor Żupański kupiec win, dyzunita, urodził się w roku 1791 (nie znam dokładnej daty i miejsca urodzenia), brał ślub 8 maja 1823r. w kościele św. Marii Magdaleny w Poznaniu z Marią Lewandowską wdową Biernacką urodzoną w Poznaniu 1799r. Ich dwie córki brały ślub w Buku, więc pomyślałem, że być może tam zmarli, ale w księgach bukowskich nie ma o tym żadnej wzmianki i nie bardzo wiem, gdzie mam szukać ich aktów zgonu. AAP nie posiada ksiąg gminy poznańskich Greków, w APP poinformowano mnie, że też nie.
Każda informacja o tej rodzinie będzie dla mnie cenna, bo interesują mnie również powiązania "moich" Żupańskich z innymi członkami też rodziny.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2015, 12:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Szukam aktu zgonu Jana (Teodora) Żupańskiego. Ponieważ ślub brał w kościele św. Marii Magdaleny (jego dzieci też tam były chrzczone i odnotowany jest zgon jego syna), to mogę jedynie przypuszczać, że jego zgon mógł być również odnotowany w księgach tego kościoła, pomimo tego, że był Grekiem. Zgon mógł nastąpić po roku 1830.
Szukam również aktu zgonu jego żony (info. powyżej) i aktu urodzenia ich córki Barbary ur. 01.12.1826r. w Poznaniu.
Będę wdzięczny za każdą informację!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2015, 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Henryku,

nie pamiętam czy byłeś na spotkaniu rocznicowym gdzie Bogumiła Szopa-Strzelczyk mówiła o księgarzu J. K. Żupańskim. Nie wiem na ile Bogusia interesowała się całą rodziną Żupańskich, ale może coś więcej wie.
Może skontaktuj się z nią. Jej maila znajdziesz na stronie Biblioteki PTPN.

Pozdrawiam
Sława

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2015, 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Sławo,

Byłem na spotkaniu i po wykładzie rozmawiałem osobiście z tą panią, ale nie wniosło to niczego nowego. Poradziła mi napisać do Biblioteki Kórnickiej, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Mogę się tylko domyślać, że w roku 1843 już nie żyli (może jakaś epidemia w Poznaniu?), bo w akcie ślubu ich córki napisano, że musiała być zgoda sądu, a rodzice pana młodego jeszcze żyli, więc dotyczyło to panny młodej.
W 1832 roku umiera Anastazy (Stary Rynek 69, w wieku 11 mies. i 14 dni), jedyny syn tej pary, a zgłaszającą jest matka. Zazwyczaj zgłaszał ojciec, więc może już nie żył?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2015, 18:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Nadal poszukuję aktów zgonu Jana Żupańskiego i jego żony Marii z Lewandowskich. Przeglądałem skorowidz zgonów kościoła św. Marii Magdaleny w Poznaniu i niczego nie znalazłem. Znalazłem za to wpis o ich ślubie i wpisy o chrztach ich dzieci, więc chyba byli związani z tą parafią.
Czy jest możliwe, że ich zgony nie zostały odnotowane w tej księdze, bo zmarli na cholerę? W czasie indeksowania spotkałem się z tym, że zmarli na cholerę byli wpisywani osobno. Dziwi mnie to, że zmarli na cholerę byli w szczególny sposób traktowani i mieli nawet osobne cmentarze.
Znalazłem w SZWA wykazy zmarłych na cholerę 1831-1852 w Poznaniu, może tam należy szukać?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2015, 23:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Henryku, nie powinno Cie dziwic, ze zmarli na cholere byli chowani na
osobnych cmentarzach. Jest naprawde wiele swietnych opracowan
o epidemiach cholery, ktore mozesz znalezc na internecie, to da Tobie
pojecie o temacie.
Moj Prapradziadek zmarl na cholere /pochowany na cmentarzu cholerycznym/, jest wpis o jego smierci
w ksiedze zgonow parafii gdzie umarl. Takich wpisow bylo wiele, w roznych latach bo epidemie cholery wracaly.

tutaj tylko przypadkowy link do tematu:
http://www.zegocina.pl/aktual/2007/07/e ... zarazy.htm

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2015, 07:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Haniu,
Bardzo Tobie dziękuję za wyjaśnienia i link do tego ciekawego artykułu. Ja też spotkałem się z tym, że wpisywano do ksiąg parafialnych zmarłych na cholerę, ale w jednej parafii był osobny spis zmarłech, więc pomyślałem, że może tak było i w przypadku moich przodków. Zawsze jest jakaś nadzieja.
Nie dziwi mnie to, że nie znalazłem wpisu o zgonie J.T. Żupańskiego, bo mógł być zapisany w zaginionych księgach gminy greckiej, ale jego żona była katoliczką.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2015, 01:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Gwoli porządku jeszcze o księgarzu Janie Konstantym:
Obrazek
6 sierpnia 1908 Dziennik Poznański

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2016, 10:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Pewno już znasz, ale mimo to wpisuję:
Goniec Wielkopolski 30.10.1886 P. Stefan Żupański , księgarz, syn p. Konstantego Żupańskiego zawarł w środę (27.10.1886)śluby małżeńskie z panną Wilhelmówną, córką jenerała wojsk rosyjskich i Anny z Koppów.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2016, 14:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję, na to akurat nie trafiłem. Wszystkie informacje są dla mnie cenne, może w końcu uda mi się odszukać wszystkie powiązania rodzinne Żupańskich.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2016, 00:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Nie wiem, czy te informacje znasz, ale na wszelki wypadek podaję:

Cytuj:
Z akt konfraterni wynika, że na 55 kupców poznańskich 10 było pochodzenia greckiego. Byli to: Michał Pawłowski, Anastazy Szabelski, Teodor i Jerzy Żupańscy, Dymitr Kałuba, Konstanty Tuszyński, Dymitr Grabowski, Jerzy Lepory, Michał Dziemowski, Tomasz Iwanowicz.
W latach 1795-1805 do Konfraterni zostali przyjęci: Mikołaj Grabowski,- syn zmarłego winiarza Dymitriego, Anastazy Tauszański - syn kupca Mikołaja, Anastazy Żupański - syn zmarłego Michalisa, Mikołaj Kuryłło, Grzegorz Szabelski - syn Anastazego. 19 W 1807 doszła jeszcze Marianna Żupańska - wdowa po Ioannisie Konstationosie Żupańskim. [...]

W 1793 roku dom nr 74 nabył od Greka Tauszańskiego w imieniu gminy greckiej Teodor Żupański, który wcześniej w roku 1784 nabył też drugi dom nr 59 od stolnikowej Praksedy Ponińskiej. Dom nr 59 był własnością Teodora Żupańskiego do 1872 roku. Od 1803 roku do 1835 roku do rodziny tej należał również dom pod numerem 58. [...]
Równocześnie architekt miejski, na wniosek Komisji Dobrego Porządku, zbadał stan kupionych przez Greków kamienic. Przy zniszczonych domach zażądał, za poręczeniem pisemnym, wyremontowania ich w ciągu trzech lat. Pisemne poręczenie złożyli: Adam Jasieński za Anastazego Szabelskiego, Marcin Grabowski za brata Dymitra, a obu kuzynom Żupańskim (Teodor i Jerzy) i Pawłowskiemu nakazano gruntowny remont domów w terminie dwuletnim. Za niewykonanie remontów zagrożono konfiskatą dziedzictwa i karą tysiąca grzywien.
[...]
O cmentarzu gminy greckiej przy ulicy Towarowej:
Oto nazwiska zmarłych i pochowanych na tym cmentarzu: Wacław Żupański (1871-1912), Maria z Grabowskich Żupańska (zm. 1911), Leon Żupański (zm. 1873), Katarzyna z Jagielskich Żupańska (1801-1868), Konstanty Kałuba (radny kancelaryjny rejencji królestwa pruskiego, zm. 1862), Aleksander Moraliński (kupiec, zm. 1849), Anna z Żupańskich Moralińska (zm. 18498), Ferdynand Duszyński (zm. 1867), Katarzyna z Grabowskich Duszyńska (zm. 1870), Katarzyna z Jagieiskich Żupańska (siostra doktora JagieIskiego, zm. 1871)


Źródło: Elżbieta Chadzinikolau, Początki i rozwój diaspory greckiej w Poznaniu w: Kronika Miasta Poznania 1996 R.64 Nr3; Karol Marcinkowski i jego czasy http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... AFA9A90D-1

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2016, 06:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Olgo,
Bardzo Tobie dziękuję, nie trafiłem na te informacje. Szkoda, że nie ma tu mojego przodka Jana Teodora Żupańskiego, a on też był kupcem poznańskim (winiarz). Nie wiadomo które lata obejmują akta konfraterni i gdzie się znajdują - APP czy Ratusz. Jan Teodor urodził się w 1791 roku, mieszkał i prowadził interes przy ulicy Wodnej, tam też rodziły się jego dzieci. Ostatnią informację o Żupańskim kupcu win z ul. Wodnej znalazłem w Książce adresowej Poznania z 1835 roku, potem ślad się urywa.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 06:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Kupiłem wczoraj książkę "Jan Konstanty Żupański - życie i dzieło", w której znajduje się wiele informacji o całej rodzinie.
Około 1770 roku przybyło do Poznania z miejscowości Stefanopilis w Macedonii dwóch braci - Teodor i Konstanty Żupanos (Zupanos), którzy w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej przyjęli nazwisko Żupański. Być może był jeszcze trzeci brat Jerzy (a może ich ojciec), który w roku 1799 jest wymieniony jako właściciel kamienicy przy ul Wronieckiej.
Teodor Żupański kupił dwie kamienice przy Starym Rynku nr 58 i 59, a trzecią pod nr 74 kupił w imieniu gminy greckiej i była w niej kaplica.
Konstanty Żupański również jest wymieniony jako właściciel kamienicy przy St. Rynku 58, więc może była to współwłasność lub w 1803 odkupił ją od brata.
Jerzy Żupański miał syna Anastazego Żupańskiego, a ten z kolei syna Grzegorza Szabelskiego(?).
Konstanty Żupański zmarł w 1835 roku, a jego spadkobiercą był Jan Konstanty (księgarz, urodzony ok. 1804 r. w kamienicy nr 59, a więc należącej do stryja).
Teodor Żupański zmarł ok. 1820 roku, pozostawiając synów - Michała (zm. 2.06.1844r. w Poznaniu), Jerzego urodzonego w 1799r. żonatego z Katarzyną Jagielską (w jednym przypadku wymieniony jako brat Jana Konstantego, ale pewnie chodzi o brata stryjecznego, bo po Konstantym dziedziczył Jan Konstanty, a nie Jerzy starszy od niego) i najprawdopodobniej nie wymienionego Jana Teodora Żupańskiego ur. 1791r. Jerzy prowadził winiarnię przy ul. Wodnej, ale tam rodziły się również dzieci Jana Teodora, więc możliwe, że byli wspólnikami. Jerzy miał brata bliźniaka nie wymienianego z imienia, który zmarł w młodym wieku.
Tyle udało mi się ustalić, choć jeśli chodzi o Jana Teodora, to są to tylko moje domysły. Jednak jeśli syn Konstantego otrzymał imiona Jan Konstanty, to wydaje mi się logiczne, że również syn Teodora mógł otrzymać imiona Jan Teodor.

W 1797 roku Konstanty Żupański założył grecki cmentarz "na północ od przedmieścia Wilda". Cmentarz musiał się znajdować między placem Bernardyński, a przedmieściem Św. Marcin, bo zlikwidowano go w 1805 roku wytyczając nową ulicę, która miała połączyć te dwa punkty. Dopiero w roku 1857 Prusacy przyznali Grekom teren pod nowy cmentarz przy ul. Colomba (Towarowa). Ciekawe gdzie Grecy chowali swoich zmarłych w latach 1805-1857.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 10:23 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
"Rodzina Zupanos przybyla do Polski przed rokiem lub w roku 1750".
Był jeszcze Jan Konstanty, który zmarł przed rokiem 1807.
................................................................................

Dusza polska, greckie serce
Grecka gmina wyznaniowa, zależna od patriarchatu konstantynopolitańskiego, powstała ok. 1750 roku, natomiast w 1767 roku rodzina Żupanosów (Żupańskich) ufundowała pierwszą kaplicę w kamienicy Garczyńskich przy Starym Rynku 68. W 1793 roku, przeniesiono kaplicę do kamienicy pod numerem 74. W 1819 roku, nastąpiły ponowne przenosiny, tym razem na ulicę Nową 2 (ob. Paderewskiego). Przetrwała ona tam do 1909 roku, kiedy grecka wspólnota religijna została rozwiązana przez jej ostatnich członków: Wacława, Jana i Stefana Żupańskich. Grecy posiadali też swój cmentarz. Początkowo znajdował się on przed Bramą Wrocławską, później, w 1795 roku, Jan Konstanty Żupański (prawdopodobnie to ten, który zmarł przed rokiem 1807), założył nowy cmentarz, na północ od przedmieścia Wilda. W 1857 roku, władze pruskie potrzebowały tego obszaru pod budowę fortyfikacji, więc przekazali Grekom nowy teren na założenie cmentarza, przy obecnej ulicy Towarowej.

17 stycznia 1778 roku, mieszkańcy Poznania byli świadkami niecodziennego wydarzenia z udziałem wiernych i duchownych prawosławnych. Oto, z kaplicy Greków w kamienicy Garczyńskich, wyruszyła wielka procesja w asyście stacjonujących wówczas w Poznaniu wojsk rosyjskich. Procesja przeszła przez bramę Wielką i dotarła do przedmieścia Święty Roch, gdzie, przy odgłosie dział i salw z broni palnej, ksiądz poświęcił Wartę. Ceremonia ta odbyła się z okazji święta Jordanu, obchodzonego w Kościele prawosławnym i greckokatolickim na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie. Podczas tego święta, święci się wodę. Być może, była to największa uroczystość prawosławna w historii Poznania.
http://poznanskiehistorie.blogspot.com/ ... naniu.html

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 19 wrz 2016, 13:49 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 12:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Grażynko,
Bardzo dziękuję :-) Każde opracowanie podaje inne informacje.
"Kamienicę nr 74 w koncu XVIII wieku nabył Mikołaj Tauszyński, a w roku 1793 odkupił ją w imieniu gminy greckiej Teodor Żupański."
Kamienicę sprzedano w roku 1819, po śmierci ostatniego księdza, żeby spłacić spadkobiercom zaległe pensje zmarłego.
"...dzięki Konstantemu Żupańskiemu - ojcu Jana Konstantego, który wraz z bratankami (synami nieżyjącego już prawdopodobnie wtedy Teodora): Michałem i Jerzym Żupańskimi odstąpił gminie dom przy ulice Nowej."
Książka, którą kupiłem jest rozszerzoną pracą naukową (takie informacje otrzymałem w antykwariacie) i drobiazgowo podaje wszystkie źródła, z których korzystali autorzy.
"Poznańskie historie" niestety nie podają starszych źródeł informacji, ale opierają się na współczesnych opracowaniach. Mimo wszystko te informacje się uzupełniają. Szkoda, że dr Skowroński nie podał swoich źródeł, bo to ułatwiło by mi poszukiwania.

Cmentarz przed Bramą Wrocławską to pewnie ten, który zlikwidowano w 1805 roku. Jedyne fortyfikacje na północ od przedmieścia Wilda jakie znam, to Brama Wildecka i fort obok niej, którego nazwy nie pamiętam, więc może to tam. Dom Żołnierza też został zbudowany na starych fortyfikacjach, a to również na północ od Wildy.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 13:02 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Były 3 cmentarze:
"Grecy posiadali też swój cmentarz. Początkowo znajdował się on przed Bramą Wrocławską, później, w 1795 roku, Jan Konstanty Żupański (prawdopodobnie to ten, który zmarł przed rokiem 1807), założył nowy cmentarz, na północ od przedmieścia Wilda. W 1857 roku, władze pruskie potrzebowały tego obszaru pod budowę fortyfikacji, więc przekazali Grekom nowy teren na założenie cmentarza, przy obecnej ulicy Towarowej ".

Pierwszy -przed Bramą Wrocławską (około 1750)
Drugi -założył w 1795 roku Jan Konstanty Żupański (zm. przed 1807 rokiem) -nowy cmentarz, na północ od przedmieścia Wilda
Trzeci - cmentarz przeniesiony (ten, który założył Jan Konstanty Żupański w 1795 roku) , w 1857 roku na ul. Towarową .

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 13:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję za wyjaśnienia. Skąd masz informacje o Janie Konstantym Żupańskim zmarłym przed 1807 rokiem?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 13:35 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... AFA9A90D-1
str.od 265

W latach 1795-1805 do Konfraterni zostali przyjęci: (........).
W 1807 doszła jeszcze Marianna Żupańska - wdowa po Ioannisie Konstationosie Żupańskim. [........]

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 13:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Niestety link nie działa :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 14:10 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Zamieszczam poprawny link:
http://www.wbc.poznan.pl/Content/162604/index.djvu
str.269

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 14:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Serdecznie dziękuję, chyba nawet ma ten nr w domu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 14:46 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
A co się dotyczy pierwszych osiadłych w Poznaniu Greków, jest wzmianka (nie byli to Zupanosi) :
http://poznanskiehistorie.blogspot.com/ ... naniu.html
Cytuję:
Z Grecji nad Wartę
Grecy pojawili się również w Wielkopolsce i zamieszkali w Poznaniu. Nie wiemy dokładnie, kiedy napłynęli pierwsi osadnicy, ale należy przypuszczać, że miało to miejsce w XVI wieku. Poznań przeżywał wtedy swój „złoty wiek” i był jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w Rzeczpospolitej, a zatem naturalnym było, że przyciągał kupców.
Pierwsze wzmianki o mieszkających tu Grekach, pochodzą z 1590 roku. W tabelach podatku pogłównego występuje dwóch Greków co małamazyją mają przy ulicy Wronieckiej, czyli po prostu handlowali małmazją, a więc słodkim, aromatycznym winem pochodzącym właśnie z Grecji, które było niezwykle popularne i cenione w Rzeczpospolitej. W tym samym czasie mieszkał też w Poznaniu niejaki Jakub Berkantini z wyspy Kefalonia – pierwszy poznański Grek znany z imienia i nazwiska.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 15:14 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.bkpan.poznan.pl/biblioteka/JW70/poz-baz.htm

Akta Poznan "Kartei von 1870 bis 1931 Volkszählung" (Meldekarten der Stadt Posen)

Baza danych mieszkańców Poznania w 1792 r. na podstawie spisu posesji miasta
Właściciel Teodor Żupański.
Okręg Rynku 58 murowany Teodora Żupańskiego
w którym byli zapisani jako posiedziciele Teodor Żupański i Konstanty Żupański
( Konstanty był ojcem Teodora -zm. przed 1807 rokiem- ale dlaczego nie jest wpisana żona Jana Konstantego-Marianna -(wdowa w 1807 roku)- mój przypisek ),
oraz zamieszkały ze sposobem (jako lokator?) -Wolff Doktor.
................
Wroniecka ulica 354 murowany Jerzego Żupańskiego (właściciel i posiedziciel ) Jerzy Żupański
...............

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 19 wrz 2016, 13:51 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 18:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję, zapomniałem o tym spisie, tu jednak poprawka.
Właścicielem kamienicy nr 58 był Teodor Żupański, a posiedzicielami on sam i jego brat Konstanty zmarły w 1835 roku. W tej kamienicy urodził się syn Konstantego, Jan Konstanty Żupański znany księgarz. W roku 1803 Konstanty Żupański prawdopodobnie odkupił od brata tą kamienicę, którą później odziedziczył jego syn Jan Konstanty. Kiedyś, dzięki grzeczności Pani dyrektor, przeglądałem w Ratuszu kartotekę dotyczącą kamienic i ich właścicieli od bodajże XV wieku i żałuję, że nie zrobiłem zdjęć, bo kartoteka nie jest ogólne dostępna.
Nie wiem skąd masz informację, że Konstanty był ojcem Teodora? Konstanty i Jan Konstanty zmarły przed 1807 rokiem, mąż Marianny, to nie jest ta sama osoba. Całkiem możliwe, że Jan Konstanty, mąż Marianny był ojcem obu braci, ale nie ma na to dowodów.
Dobrze, że mi przypomniałaś o tym spisie, bo od czasu jak go znalazłem mam więcej informacji o Żupańskich. Cały czas szukałem nieruchomości Wasserstr. (Wodna) nr 165 (w księdze meldunkowej z 1835r. nr jet bardzo niewyraźny), a chodzi o nr 265. Właśnie w tej kamienicy prowadził "interes" winami Jan Teodor Żupański i tam od 1825 roku rodziły się jego dzieci, więc musiał też tam mieszkać z żoną, bo przecież nie rodziła w winiarni :-) Jestem w trakcie przeglądania Ksiąg meldunkowych nieruchomości przy Wasserstrasse, może coś znajdę.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2016, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Heniu,
może znasz już tę publikację, jeśli nie - może się przyda?

Lustracje i opisy miasta Poznania z XVI - XVIII wieku przygotował do druku Marian J. Mika.

133. Inwentarz miasta Poznania z podaniem domów, placów ich właścicieli i komorników w nich zamieszkałych.
Poznań 1779

[wymienione okolice zabudowy]
Ratusz
Gmach miejski waga zwany
Budynki i gmachy miejskie przy ratuszu, tudzież mieszczan kamienice
Budy śledziowe
Kamienice w śrzodku rynku
na str. 251 wpis:
Kamienica pusta Teodora Żupańskiego Węgrzyna os. nielit. handlerza, tamże komornik Franciszek Telerowicz nieos. nielit. rzemieślnik.

Okrąg czyli cyrkuł kamienic rynkowych
na str 253 wpis:
Kamienica w. Praksedy Ponińskiej stolnikowej poznańskiej ( żona Macieja Ponińskiego) os., tamże komornik Teodor Żupański Węgrzyn os. nielit. handlerz.

na str. 255 wpis:
Kamienica 23 ( wyj. przypisu 23 - St. Rynek 91, lewy narożnik ul. Wronieckiej) j.w. Maksymiliana Mielżyńskiego pisarza koronnego, tamże komornik Michał Pawłowski Węgrzyn nieos. nieolit. handlerz.
Kamienica Sebastiana Mejerera os. lit., tamże komornicy: Jerzy Żupański Węgrzyn os. nielit. handlerz,

Ulica Zatylna przy młynie Bogdanka
Wroniecka ulica

na str. 257 wymieniona:
Kamiecica Jerzego Żupańskiego Węgrzyna os. nielit., handlerza, tamże komornica Barbara Zielińska nieos.

Zastosowane skróty:
nielit. - nieliterat
os. - osiadły
nieos. - nieosiadły

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2016, 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Danusiu,
Już trafiłem na takie dane, ale gdzie mogę znaleźć "Lustrację i opisy miasta Poznania z XVI - XVIII wieku" ? Czy to jakaś publikacja, a może dostępna w APP jednostka?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2016, 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Heniu,
dostępna w naszej prywatnej biblioteczce. :lol:
Mamy dwa egzemplarze więc się podzielimy, jak będziemy w AP, damy znać przez PV.

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2016, 20:21 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://poznan.wikia.com/wiki/Pierzeja_p ... rego_Rynku
opisy dawnych budynków i do kogo należały oraz obecne ilustracje

http://poznanskiefyrtle.pl/po-fyrtlach- ... -rynek-37/

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2016, 20:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Danusiu,
Bardzo dziękuję, miło będzie Was znów spotkać. W AP bywam ostatnio często, przeglądam księgi meldunkowe. Niestety, mogę zamówić tylko 5 jednostek dziennie, bo są w magazynie zewnętrznym. Mogli by przyjąć zamówienie na 10 i udostępnić mi je w dwóch "sesjach" o 5, ale ponoć takie są przepisy, więc nie będę dyskutować. Ciekawe co by było gdybym chciał zindeksować te księgi, a wystąpiłem z taką propozycją do AP, bo musiałbym je wszystkie sfotografować, więc trwało by to pewnie z rok.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2016, 20:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
bugakg napisał(a):
http://poznan.wikia.com/wiki/Pierzeja_po%C5%82udniowa_Starego_Rynku
opisy dawnych budynków i do kogo należały oraz obecne ilustracje

http://poznanskiefyrtle.pl/po-fyrtlach- ... -rynek-37/


Grażynko,
Będę Tobie bardzo wdzięczny za wszelkie odnalezione dokumenty dotyczące Żupańskich, bo nie chciałbym budować swojego drzewa na podstawie przypuszczeń, domysłów i spekulacji, a wiem, że jesteś systematyczna i dokładna w swoich poszukiwaniach, o czym się niejednokrotnie przekonałem. Mam nadzieję, że podzielisz się ze mną wynikami swoich badań. Sam je prowadziłem, ale co dwie głowy...

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 02:47 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Marceli Motty
Przechadzki po mieście - Poznania
http://www.wbc.poznan.pl/Content/3161/p ... 334-1.djvu

Wymienia i opisuje budynki przy Starym Rynku i pobliskich ulicach i do kogo należały.
W 1837 roku wybuchła w Poznaniu po raz trzeci gwałtowna cholera. -część 1-str.10
Opisuje swą przyjazń z Janem Konstantym Żupańskim-księgarzem, jego matkę (Marianna ?), jej wygląd, (czyżby ojcem był Jan Konstanty, który zmarł przed 1807 rokiem-żona Marianna ?) , oraz wspomina brata jego ojca , który zmarł pozostawiając dwóch synów -Jerzego i jego brata blizniaka, który umarł w młodym wieku -część 1-str.41
Jan Konstanty -księgarz, opiekun matki i trzech sióstr -część 1-str.42

(Z tego wynika, że Katarzyna (najstarsza siostra), która poślubiła Jagielskiego i Jan Konstanty -księgarz, mieli jeszcze dwie siostry, których imiona nie są wymienione.
Z kolei Jerzy i jego brat blizniak, byli synami brata-ojca Jana Konstantego.
Skoro Żupańscy przybyli w 1750 roku,to musiał być oprócz rodziców J.K.-księgarza i rodziców Jerzego ur.1799 i jego brata bliźniaka, jeszcze jeden Żupański nie wymieniony przez Mottego, rodzic Twojego Jana Teodora ur. w roku 1791,. Może ojciec J.K.-księgarza i ojciec Jerzego oraz ojciec Twojego Jana Teodora byli braćmi. Jest jeszcze Anastazy Żupański -syn zmarłego Michalisa Żupańskiego. O nim też Motty nie wspomina. )



Brama Wrocławska (opis i gdzie się znajdowała) -część 4 -str.2
...........
Ulica Wodna (dlaczego nazywała się Wodna)-część 5 str. 59
Jagielski wdowiec druga żona Katarzyna Żupańska (najstarsza siostra Jana Konstantego) - część 5 str. 81


" http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
Jerzy Żupański (opis jego wyglądu), za przykładem swego ojca został kapłanem Bachusa -część 2 str.251 "

..........

Marceli Motty,
wymienia bardzo dużo nazwisk (nie związanych bezpośrednio z Żupańskimi), mieszkającymi w Poznaniu i poza Poznaniem.
Opisuje również ich miejsca zamieszkania ,wygląd itp.
Jednym słowem - pasjonująca lektura, polecam.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 19 wrz 2016, 13:53 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 07:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Grażynko,
Bardzo dziękuję za przypomnienie, "Przechadzki po mieście" mam w domu - stare wydanie oprawione w płótno.
W wielu publikacjach jest informacja o tym, że Jan Konstanty Żupański studiował w Berlinie prawo, w roku 1830 uzyskał tytuł sędziego i rozpoczął pracę jako aplikant przy Wyższym Sądzie Krajowym w Berlinie. W związku ze śmiercią ojca w roku 1835 wrócił do Poznania.
W dokumentach dotyczących mojej rodziny występuje Leon Żupański, który był chrzestnym syna Szymona Krzyżana i Barbary z d. Żupańskiej. Jest też Gregorius Żupański, który był świadkiem na ślubie siostry Barbary. Musieli być chyba bliskimi krewnymi, skoro na uroczystości rodzinne przyjeżdżali z Poznania do Buku. Niestety nie udało mi się znaleźć powiązań rodzinnych. Leon był prawie rówieśnikiem Barbary (1826/1828), a Gregorius zbliżony wiekiem do Jana Teodora (1791/1799). Gregorius Żupański brał ślub w kościele św. Marii Magdaleny w Poznaniu z (Katarzyną Jagielską), podobnie jak Jan Teodor. Może byli braćmi?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 07:52 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Mężem Katarzyny Jagielskiej był Georgius (czyli Jerzy),ur.1799,któy miał brata bliźniaka.

Parafia katolicka Poznań - par. św. Marii Magdaleny, wpis 52 / 1828
Georgius Zupanski (29 lat)
Catharina Jagielska (23 lat)

Co się tyczy Leona, to muszę odszukać w notatkach (wiem, że był chrzestnym).
Jest jeszcze jeden Jerzy ur. 1840.

Sprawdz jeszcze, czy świadkiem był Gregoriusz, czyli Grzegorz, czy też Georgiusz, czyli Jerzy.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 08:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Wszystko wskazuje na to, że Jerzy i Jan Teodor byli bliskimi krewnymi, bo był świadkiem na ślubie jego córki (razem z moim prapradziadkiem).


Buk (par. rzymsko-katolicka) - akt małżeństwa, rok 1854

Stanislaus Bajanski Dupiwice (23 lat)
Marianna Zupanska (28 lat)


Inne osoby występujące w dokumencie:
Georgius Zupanski
Krzyzan - nauczyciel

Komentarz indeksującego:
Buk

Maria Wilhelmina Żupańska urodziła się 8.09.1824r. w Poznaniu przy ulicy Wodnej, więc przy ślubie się odmłodziła :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Ostatnio edytowano 23 sie 2016, 08:15 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 08:10 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
Wszystko wskazuje na to, że Jerzy i Jan Teodor byli bliskimi krewnymi, bo był świadkiem na ślubie jego córki (razem z moim prapradziadkiem).


Buk (par. rzymsko-katolicka) - akt małżeństwa, rok 1854

Stanislaus Bajanski Dupiwice (23 lat)
Marianna Zupanska (28 lat)


Inne osoby występujące w dokumencie:
Georgius Zupanski
Krzyzan - nauczyciel

Komentarz indeksującego:
Buk


Więc jednak świadkiem był Jerzy z Poznania.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 19 wrz 2016, 13:54 przez bugakg, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 08:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Zgadza się, na ślubie Marianny był świadkiem Jerzy Żupański z Poznania. Natomiast Leon chrzestnym Franciszka Krzyżana.


Buk (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1854

Franciscus , rodzice: Simon Krzyżan, Barbara Zupanska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Leon Zupanski
Ludovika Gołembecka

Komentarz indeksującego:
Buk

Jeszcze jedna informacja. W lipcu 1832 roku zmarł jedyny syn Jana Teodora - Anastazy (ur. 15.08.1831r), a osobą zgłaszającą zgon była matka, więc może ojciec już nie żył. Gdyby tak było, to M. Motty mógł nie pamiętać Jana Teodora, bo w tym czasie miał 13-14 lat.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 10:03 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
W notatkach jeszcze mam:

Teodora Żupańska ur. ok.1803, zm. 16.I.1835 Dąbrówka, pochowana na miejscowym cmentarzu (do końca życia wyznania greckiego.
Ślub ok. 1826 lub wcześniej z Mikołajem Thiel ur. (naddzierżawca Dąbrówki w latach 1830/37. -posesor Dąbrówki (pod Kiszkowem).

Troje dzieci z tego małżeństwa , których chrzestnymi byli:
W roku 1830 ,chrzestnymi dziecka byli Jan ( Teodor ?) i Maria Żupańscy z Poznania (Krzyżan ?)
W 1837 , chrzestnymi dziecka byli: Maria Borzeska z Częstochowy i Jan Borzeski.
W 1837 , chrzestnymi dziecka byli: nob. Antoni Thiel z Murowanej Gośliny (Dąbrówka).
.................
Michał Żupański (Michalis ?) ur. , zm. 2.VI.1844 Poznań

Michał Żupański, kupiec poznański zm. 2.VI.1844 Poznań.
Proces spadkowo-likwidacyjny otworzono 9.IV.1845. (GWK. 1845 str. 1148)-str.253
......
Proces po śp. Michale (Michalis ?) Żupańskim kupcu, będzie i nadal kontynuowany.
Adminitrator Sądowy A. Kosielewski ? -6.VI.1844.
Sukcesorowie kupca Michała Żupańskiego 1847, wierzycielami St. Rynku 72 (W.Kotskiego).-str.252
........
Michał Żupański - mercator z Poznania - świadkiem na ślubie w 1828 (Gniezno-par.katol.Ferdynand Denek i Angela Dobrogoyska)
...................
Elżbieta Leopoldyna Józefa Jagielska ur. 25.XII.1825 poślubiła 27.X.1855 Leona Żupańskiego ur. 1828, zm. 1873

Parafia ewangelicka Poznań - par. św. Krzyża, wpis 73 / 1855
Leo Zupanski (27 lat)
Elisabeth Jagielska (30 lat)
..
Żupański ur.1828,
w latach 1862/67 mieszkał w Warszawie (za paszportem pruskim) ? Tam zmarła również jego żona Elżbieta Leopoldyna Józefa Żupańska zd. Jagielska po połogu w dniu 6.VIII.1862- str.116.
.............
Wypisy z ksiąg metrykalnych lewobrzeżnych parafii poznańskich z lat 1729-1734, 1777-1807, 1820-1928 oraz z "Gazety Wielkiego Xsięstwa Poznańskiego" z roku 1822
str. 35 i str.43
Konstanty Żupański ur.1840 zm. przed 1887 -mercator ślub 20.IV.1863 z Stanisława Sikorska ur.6.X.1842 Poznan zm.10.II.1909

Parafia katolicka Poznań - par. św. Marii Magdaleny, wpis 7 / 1863
Constantinus Żupański (23 lat) ur.1840 zm. przed 1887
Stanislava Sikorska (21 lat) ur.6.X.1842 Poznan zm.10.II.1909

E-kartoteka skan 955 i 956

dzieci:
Józef ur.1864 zm. 19.III.1864 (18 dni) -blizniak
Katarzyna ur.1864 zm.30.V.1864 (3 miesiące) -blizniak
Zofia ur.1865 zm. 1866 na cholerę (1 rok i 4 miesiące)
.........................................................
zgony 1799-1807
str. 63
Żupański Teodor ur. 1728- kapitalista 68 lat zm.20/21.X.1796 /20/21.X.96/
Nie mieszkał w parafii św. Marcina.(wymieniona choroba (?) po łacinie)
.................
str. 115
(wpisana data 8.I.1843 przed nazwiskiem) Jan Żupański ur.1791 żona Marianna Biernacka ur.1799 (1830 chrzestni dziecka Teodory i Mikołaja Thiel ? )
.................
str.116
Jerzy Żupański ur.1799 zm. przed 1871 , ślub 10.XI.1828 z Katarzyna Jagielska ur.27.IV.1806 zm.21.I.1871 (na raka , jako wdowa)
..............
str.246
Żupańska Katarzyna zd.Jagielska zm.21.I.1871 wdowa
Dopisek filius Konstantego koligat 3 filius (3 wyrazy/
Chyba dopisek dotyczy meża Żupański Jerzy
..............
Wypisy z ksiąg metrykalnych parafii rzymskokatolickich archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji poznańskiej z lat 1603-1945, z nagrobków lub tablic epitafijnych ze starych cmentarzy i kościołów Poznania i Wielkopolski, z publikacji źródłowych oraz próby genealogii rodzin
str.21 Konstanty Żupański ur.1840, 20.IV.1863 w kościele Farnym Stanisławę Sikorską ur. około 1841/1842, zm. 10.II.1909.-68 lat.
str.21 Żupańska Maria ur. 6.II.1857 zm. 6.VIII.1862 Warszawa -córka Leona i Marii zd. Grabowska zm. 21.X.1911 -lat 65. Poznan (Cmentarz Gminy Greckiej ul. Towarowa)

str.22 Jan Konstanty Żupański ur. 26.IV.1807, zm. 30.XII.1883 - księgarz
...................
E-Kartoteka
skan 950
Żupański Jan ur.30.VI.1808 Poznań zm.30.XII.1883 żona Malwina Duczyńska ur.24.XII.1839 Warszawa
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... 7z3h2b_v9Q
syn Stefan ur.26.XII.1862 Poznań ślub 27.10.1886 z Alma Florentine Wilhelm
...........................
skan 951 i 952
Żupański Stefan ur. 26.XII.1862 -syn Jana Konstantego-księgarza, żona Anna Wichelm ur.5.VII.1868 Warszawa
dwoje dzieci
Jan Teodor ur.19.II.1888 Poznań
Antoni Jan ur.19.VII.1889 Poznan
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... QjL4Qe5C6g
...............
skan 953 i 954
Żupański Jan ur.9.I.1830 zm.20.X.1896 slub 15.V.1875 żona Ma????na - Duczyńska ur. 1842 /1843 Warszawa zm. 11.III.1885
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... vK-cx8lWfQ
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... JbzhOViXkg
.................
skan 957
Żupańska Joanna ur.21.VIII.1866 Poznań
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... rLENAxoD6A
...............
skan 958,959,960,961,
Rodzice Wacława - Leon Żupański i Maria Grabowska ur.1844 Warszawa zm. 21.X.1911 -lat 65. Poznań (Cmentarz Gminy Greckiej ul. Towarowa
Żupański Waclaw ur. 15.XI.1871 Poznań zm. 6.VI.1912 ślub 15.VI.1904
-żona Maria Sobecka ur.6.X.1881- 16.VIII.1904 do Warszawy
akt urodzenia jego żony:
Poznań (USC) - akt urodzenia, rok 1881
Marie Hedwig , rodzice: Valentin Sobecki , Agnes Sobecka ,
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1926/1/93, skan 86 Nr.1748
ID 3367807
......
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... o-rqTtCTrQ
syn Jerzy ur.19.IV.1905 Warszawa zm.
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... Wcmo8ec8xg
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... 3dXC4Xw12Q
syn Leon ur. 16.XII.1906 Warszawa zm. 15.II.1910
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... o-rqTtCTrQ
syn Adam ur. 22.VIII.1909 Poznań
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... sfR-OCZ4cQ
......

Mam jeszcze trochę notatek, ale tak na szybko podałam niektóre.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 19 wrz 2016, 13:59 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 10:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Bardzo Tobie dziękuję! Najbardziej zainteresował mnie wpis :
str. 115
(wpisana data 8.I.1843 przed nazwiskiem) Jan Żupański ur.1791 żona Marianna Biernacka ur.1799 (1830 chrzestni dziecka Teodory i Mikołaja Thiel ? )

Czy możesz mi podać link do tego skanu lub wysłać skan na moją pocztę? Nie bardzo wiem gdzie tego szukać.

Jan Żupański i Marianna Biernacka (z d. Lewandowska) to moi przodkowie. Być może data 8. I 1843r. to data zgonu Jana Teodora.
Moja prababka Barbara, córka Jana i Marianny, brała ślub w Buku 23.01.1843r i w akcie ślubu napisano, że była zgoda rodziców pana młodego, a w przypadku panny zgoda sądu. Była też udzielona dyspensa, może ze względu na żałobę panny (nie znam się na tym), bo spokrewnieni nie byli.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 10:58 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 6126&tab=3
Wypisy z ksiąg metrykalnych parafii poznańskich z lat 1765-1811, 1816-1901 i 1914, z hipotek Poznania i okolic oraz pow. obornickiego z lat 1787-1911, z literatury i XIX-wiecznej prasy oraz notatki Wojciecha Skowrońskiego z wykładów uniwersyteckich z lat 1919-
str. 115
(wpisana data 8.I.1843 przed nazwiskiem), a nad datą litera D, Jan Żupański ur.1791 żona Marianna Biernacka ur.1799
...............
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
str.253
Teodora Żupańska ur. ok.1803, zm. 16.I.1835 Dąbrówka, pochowana na miejscowym cmentarzu (do końca życia wyznania greckiego.
Ślub ok. 1826 lub wcześniej z Mikołajem Thiel ur. (naddzierżawca Dąbrówki w latach 1830/37. -posesor Dąbrówki (pod Kiszkowem).

Troje dzieci z tego małżeństwa , których chrzestnymi byli:
W roku 1830 ,chrzestnymi dziecka byli Jan ( Teodor ?) i Maria Żupańscy z Poznania (Krzyżan ?)
W 1837 , chrzestnymi dziecka byli:Maria Borzeska z Częstochowy i Jan Borzeski.
W 1837 , chrzestnymi dziecka byli: nob. Antoni Thiel z Murowanej Gośliny (Dąbrówka).
................
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 6126&tab=3
Wypisy z ksiąg metrykalnych parafii św. Marcina w Poznaniu z lat 1760-1893 oraz z "Gazety Wielkiego Xsięstwa Poznańskiego" z lat 1821-1823 i 1845-1846

Wypisy z ksiąg metrykalnych parafii św. Marcina z lat 1760-
str.16
świadkowie lub chrzestni
(Nr. 4 lub 11 -obok litery p. ? W. -Teodor Żupański i Anna Tomaszewska).
............
Teodor Żupański ur. 1828 , (kapitalista) ( zm. u Szarytek ?, 20/21. X.1896 kompleks ????.)
Mieszkał ostatnio w parafii ????, gdzie szczegóły (M)
Do pozostałości Konstantego ur. 1828, należy 1821 nieruchomość na Śródce Nr.43 i 44, z dwóch w jeden dom w szygłówkę stawiony, na froncie ulicy położonych, dwóch tylnych budynków, stajni, ogrodu itd. (1. 542 tel. teks) więcej na wniosek wierzyciela na sprzedaż, 30.VI.1821 (G.W.K 1821/387).
A dopis nie chciał zapłacić, za ???, za ????, i na naprawę kościoła katedralnego.
..........................
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
część 2 str.252
Teodor Żupański ur. , zm.
1866 -"Gutsbeisitzer" -właściciel ziemski z Mąkownicy (2 km.na południe od Witkowa nad szosą do Mielżyna), Mąkowica należała do /Władysława Filipa Jagielskiego ur. 5.VI.1830, zm. 5.IV.1874 Gurówko, .żona Helena Chrzanowska córka Pawła (1875 mieszka w Broniszewie) , wyszła powtórnie za mąż za Włodzimierza ?? właściciela dóbr., dwoje dzieci-córki. z Władysławem Filipem Jagielskim:

Gniezno (par. rzymsko-katolicka) - akt zgonu, rok 1874 -zm. 5.IV.1874 Gurówko
Ladislaus Jagielski (44 lat) , rodzice: Josephus Jagielski , Amalia Kresik ,
Komentarz indeksującego:
akt nr 30
Archiwum Państwowe w Poznaniu
3295/5/111, skan 4 poz.30
ID 3600190
..........
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
część 2 str.251
Teodor Żupański ur. -grunt w Poznaniu Rynek 59 , nalężący do sukcesji Teodora wraz z budynkami i przynależnościami jest celem działów i drogą licytacji przeznaczony do sprzedaży. Ogłoszenie w GWK 1842 Nr.189, licytacja na dzień 15.IX.1842.(dom prawdopodobnie po G.M. Żupańscy- G. i M. Żupańscy przenieśli 6.X.1824 handel wina węgierskiego z kamienicy W.Felsa Nr. 67, do kamienicy pod Nr.59 w Rynku.)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 11:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję. Szkoda, że nie wiem jak zapisać stronę 115, bo chciałbym ją wysłać do znajomego archiwisty, który mógłby zinterpretować ten wpis (data przed nazwiskiem).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Może przyda się i ten artykuł?
Marcin Mikołajczyk, Grecka diaspora w Poznaniu w XVIII i XIX w. w: "Przegląd Archiwalno-Historyczny" Tom 1 (2014):
https://www.joomag.com/magazine/przegl% ... 3070?short

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 21:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
(wpisana data 8.I.1843 przed nazwiskiem) Jan Żupański ur.1791 żona Marianna Biernacka ur.1799 (1830 chrzestni dziecka Teodory i Mikołaja Thiel ? )
Już mi wyjaśniono co oznacza data przed nazwiskiem i została odczytana jako data ślubu 8 V 1843 (w rzeczywistości brali ślub 8 V 1823), on kawaler 32 lata, ona wdowa lat 24 z Poznania. Nigdzie natomiast nie widzę informacji, że byli chrzestnymi dziecka Teodory i Mikołaja Thiel.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 21:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Olga T. napisał(a):
Może przyda się i ten artykuł?
Marcin Mikołajczyk, Grecka diaspora w Poznaniu w XVIII i XIX w. w: "Przegląd Archiwalno-Historyczny" Tom 1 (2014):
https://www.joomag.com/magazine/przegl% ... 3070?short


Olgo,
Bardzo dziękuję, każda informacja jest dla ie ważna. Tutaj dowiedziałem się, że ostatni ksiądz grecki, zmarły 1819 roku, również nosił nazwisko Zupanos. Z publikacji tej wynika również, że dziadkiem Jana Konstantego Żupańskiego, był Jan Konstanty Żupański, a więc to ten, który zmarł w roku 1807 (Grażynko miałaś rację :-) ) Po nitce...
Jeszcze raz bardzo dziękuję!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2016, 23:21 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Wcześniej wkleiłam, ale nie zaszkodzi jeszcze raz:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
str.253
Teodora Żupańska ur. ok.1803, zm. 16.I.1835 Dąbrówka, pochowana na miejscowym cmentarzu (do końca życia wyznania greckiego.
Ślub ok. 1826 lub wcześniej z Mikołajem Thiel ur. (naddzierżawca Dąbrówki w latach 1830/37. -posesor Dąbrówki (pod Kiszkowem).

Troje dzieci z tego małżeństwa , których chrzestnymi byli:
W roku 1830 ,chrzestnymi dziecka byli Jan ( Teodor ?) i Maria Żupańscy z Poznania (Krzyżan ?) - (Teodor i Krzyżan z znakiem zapytania w nawiasie ja wpisałam, bo musiałam w swoich notatkach jakoś ich rozróżnić).
W 1835 , chrzestnymi dziecka byli:Maria Borzeska z Częstochowy i Jan Borzeski.
W 1835 , chrzestnymi dziecka byli: nob. Antoni Thiel z Murowanej Gośliny (Dąbrówka).

Jest jeszcze:

str. 149
M. Żupańscy 10.IX.1822 otworzyli handel wina węgierskiego w Rynku Nr.67 w kamienicy W. Felsa 822 Nr.74 s.786
..............
G. i M. Żupańscy przenieśli 6.X.1824 handel wina węgierskiego z kamienicy W. Felsa Nr.67, do kamienicy pod Nr.59 w Rynku.

Litera G.oznacza chyba Georgiusa -Jerzego.
........
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
część 2 str.251
Teodor Żupański ur. -grunt w Poznaniu Rynek 59 , nalężący do sukcesji Teodora wraz z budynkami i przynależnościami jest celem działów i drogą licytacji przeznaczony do sprzedaży. Ogłoszenie w GWK 1842 Nr.189, licytacja na dzień 15.IX.1842
...........
Artykuł w broszurce podanej przez Olgę przeczytałam.
Notatki porobiłam.
Część się pokrywa z moimi, które mam.

Nie pasuje mi imię ojca Anastazego-Dymitr.
W "Kronice Miasta Poznania " imię ojca Anastazego było zapisane- Michalis.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... AFA9A90D-1
str.od 265
Chyba, że miał dwa imiona np. Dymitr Michalis.
............

A tak poza tym z imionami jest jeden wielki galimatias. :?
Za to rozwiązanie zagadki dotyczącej rodziny Żupańskich, to dopiero będzie satysfakcja. :D

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 19 wrz 2016, 14:05 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2016, 05:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Imiona Jan Teodor znalazłem właściwie tylko w archiwum dra Skowrońskiego, w dostępnych mi aktach zapisany jest jako Jan Żupański, ale przyjmuję, że dr Skowroński nie brał danych z kapelusza i dlatego mam go zapisanego pod dwoma imionami. Jeśli chodzi o jego żonę, to była nią Maria Biernacka z domu Lewandowska i tylko tyle ma wspólnego z Krzyżanami, że jesteśmy jej potomkami (pewnie zaznaczyłaś kiedyś, że to moi przodkowie).
Rzeczywiście masz rację, że jest wielkie zamieszanie z imionami, bo np. w wielu publikacjach imię ojca Jana Konstantego (księgarza) jest podawane Konstanty, a w tej od Olgi napisano, że ojcem był Teodor. Ja jednak bardziej wierzę księgom meldunkowym i wykazom nieruchomości, tam występuje Konstanty i jego brat Teodor, a z kolei ich ojcem był Jan Konstanty zmarły w 1807 roku, mąż Marianny.
Skłaniam się również ku temu, że Jan Teodor był synem Teodora, bratem Jerzego i Michała, bo Konstanty miał tylko jednego syna i córki. Poza tym Jerzy był świadkiem na ślubie córki Jana Teodora w Buku.
Teraz szukam powiązań rodzinnych między Leonem Żupańskim, a moją praprababką Barbarą z d. Żupańską. Być może był synem Jerzego, a jej kuzynem?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2016, 12:45 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Heniu, a co powiesz na to:
http://hellenopolonica.blogspot.com/201 ... larza.html
Mar
10

Jan Konstanty Żupański - syn handlarza win z Tessalii
Jan Konstanty Żupański (1804-1883), poznański księgarz (.......),
(...) tak go charakteryzuje jemu współczesny, znakomity obserwator i kronikarz, Motty.„Ojciec jego przybył wraz z żoną i bratem z Tessalji i założył w Poznaniu handel win”. (........)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 19 wrz 2016, 14:07 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2016, 12:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Grażynko, Ty to masz nosa do wyszukiwania ciekawych stron :-) Czytałem też w innym opracowaniu, że rodzice Jana Konstantego przybyli z bratem, oraz to, że jego matka jako jedyna towarzyszyła mężowi, a reszta żon czekała, aż się mężowie dorobią i dopiero wtedy do nich dołączały. Sam Jan Konstanty ożenił się z Katarzyną Duszyńską, Greczynką z pochodzenia, ale większość Greków żeniła się z Polkami.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2016, 13:09 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
str.270
Od 1750 została założona Gmina Grecka Dyzunicka i zależna była od partiarchy w Konstantynopolu.

Patronowali jej rodzina Zupanosow pózniej Żupańskich z Tessalii.

Przed 1783 rokiem rodzina Żupańskich ufundowała pierwsza kaplicę w kamienicy Garczyńskich. Pierwszy ksiądz Anastazy Korda.(......)


Jak to rozumieć:
Czy rodzina Zupanosów (Żupańskich) założyła Gminę Grecką, czy też dopiero pózniej objęli ją patronatem ?
..........
http://poznanskiehistorie.blogspot.com/ ... naniu.html
(....)
Dusza polska, greckie serce
Grecka gmina wyznaniowa, zależna od patriarchatu konstantynopolitańskiego, powstała ok. 1750 roku, natomiast w 1767 roku rodzina Żupanosów (Żupańskich) ufundowała pierwszą kaplicę w kamienicy Garczyńskich przy Starym Rynku 68. (......)


To jest różnica tylko 17-tu lat (a może aż), pomiędzy założeniem Gminy Greckiej, a ufundowaniem pierwszej kaplicy (przez Żupańskich).

(Ach, żeby tak dostać się do dokumentów w Konstantynopolu) - (można pomarzyć ? :) ).

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2016, 14:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Ja rozumiem to tak, że gmina grecka istniała jeszcze przed przybyciem do Poznania Żupańskich. Wszystkie źródła wskazuję datę ich przybycia na rok ok. 1770, więc równie dobrze mógł to być rok 1765 lub nawet wcześniej. Rodzina Żupańskich szybko się wzbogaciła na handlu winem i wszystko wskazuje na to, że zajęła w gminie naczelne miejsce (zakup przez nią - przez Teodora - kamienicy w imieniu gminy). Być może w zakupionej kamienicy rodzina Żupańskich ufundowała kaplicę i objęła ją patronatem. Ostatni grecki ksiądz zmarły w 1819 roku nazywał się również Zupanos, więc może wywodził się z tej rodziny - jeśli ufundowali kaplicę, to pewnie "wsadzili" tam swojego :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2016, 14:59 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
Ja rozumiem to tak, że gmina grecka istniała jeszcze przed przybyciem do Poznania Żupańskich. Wszystkie źródła wskazuję datę ich przybycia na rok ok. 1770, więc równie dobrze mógł to być rok 1765 lub nawet wcześniej. Rodzina Żupańskich szybko się wzbogaciła na handlu winem i wszystko wskazuje na to, że zajęła w gminie naczelne miejsce (zakup przez nią - przez Teodora - kamienicy w imieniu gminy). Być może w zakupionej kamienicy rodzina Żupańskich ufundowała kaplicę i objęła ją patronatem. Ostatni grecki ksiądz zmarły w 1819 roku nazywał się również Zupanos, więc może wywodził się z tej rodziny - jeśli ufundowali kaplicę, to pewnie "wsadzili" tam swojego :-)


Cytuję:
(....) Ostatni grecki ksiądz zmarły w 1819 roku nazywał się również Zupanos (...)

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
Jerzy Żupański (opis jego wyglądu), za przykładem swego ojca został kapłanem Bachusa część 2 str.251

(przypuszczam, że ojciec Jerzego, był tym bratem( tzn bratem Jana Konstantego zm. przed 1807) , który osierocił dwóch synów: Jerzego i jego brata bliźniaka)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 19 wrz 2016, 14:09 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 305 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL