Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 kwi 2024, 03:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 sty 2009, 03:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 16 sty 2012, 20:31 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2009, 09:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
No nie, z takim galimatiasem nazwisk, to oprócz Ciebie do ładu doszedłby tylko Sherlock Holmes ze swoją intuicją. Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2009, 10:50 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2008, 14:43
Posty: 193
Lokalizacja: Żerków
Witam .Nie wiem czy to typowe ,ale moja prababcia w XIX wieku ,w pruskich dokumentach jest odnotowana jako Wasik, Wosik ,Woś, Wozińska ,Wosińska.A pradziadek zawsze pod takim samym nazwiskiem.
Władek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2009, 11:44 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Christianie, gratulacje! Niezwykle ciekawy i pouczający wywód. Masz jeszcze inne, podobne?

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2009, 13:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
IMPONUJĄCE!

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2009, 19:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Pamiętacie co mówiła Kasia odnośnie mazurów wieleńskich? Nazwisko mogło być jeszcze "od chałupy", czyli nieraz używano zamiennie nazwiska poprzedniego właściciela domu :)
Christianie, gratuluję rozwiązania! wyobrażam sobie jakie to było żmudne.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2009, 12:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Jeśli pozwolicie podzielę sie z Wami moim przypadkiem. Nie jest tak zawikłany jak u Chrystiana ale miałam z nim trochę zabawy! Otóż pewna wdowa wyszła za mojego owdowiałego pradziadka i żeby było ciekawiej miała tak samo na imię co jego pierwsza żona a nadto była jego sąsiadką. Urodziła mu jeszcze dwoje dzieci. Pradziadek miał w sumie ich sześcioro: wszystkie mają w księgach wpisy -ojciec Franciszek, -matka Józefa . Na trop drugiej Józefy wpadłam dopiero przeglądając księgę zmarłych, bo chciałam wiedzieć, czy jakies potomstwo pradzadkowi nie zmarło! Potem byłam ciekawa pierwszego małżeństwa drugiej Józefy i zaczęło sie robić interesująco :D Okazało się, że Józefa trzy lata po śmierci pierwszego męża wydała na świat nieslubnego syna. Z mężem dzieci nie miała. W akcie chrztu figuruje on pod nazwiskiem, które wtedy ona nosiła -czyli nazwiskiem zmarłego męża. Natomiast w urzędzie zgłoszony został pod jej nazwiskiem panieńskim (pewnie pod naciskiem rodziny nieboszczyka) i takie nazwisko nosił on do końca życia. W księdze chrztu nie zostało już nic zmienione.

pozdrawiam

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2009, 17:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2007, 19:44
Posty: 126
Lokalizacja: Bytów
Christianie, to niesamowite, Dobrze chociaż, że imion nie zmieniali... Galimatias totalny. Jestem pełna podziwu jak to wszystko pięknie połączyłeś ;-)

_________________
Z pozdrowieniami Małgorzata Żywicka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2009, 23:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Jestem pod wrażeniem.
Tę historię zapamiętam sobie dobrze, by przypomnieć ją kiedy trafię na podobną sytuacje.
Myślę, że to pewnie kwestia czasu.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2009, 10:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
BeciaQ napisał(a):
Okazało się, że Józefa trzy lata po śmierci pierwszego męża wydała na świat nieslubnego syna. Z mężem dzieci nie miała. W akcie chrztu figuruje on pod nazwiskiem, które wtedy ona nosiła -czyli nazwiskiem zmarłego męża. Natomiast w urzędzie zgłoszony został pod jej nazwiskiem panieńskim (pewnie pod naciskiem rodziny nieboszczyka) i takie nazwisko nosił on do końca życia. W księdze chrztu nie zostało już nic zmienione.


Nie sądzę - po prostu urząd zastosował prawo, a ksiądz wykazał się niedbalstwem, pewnie spytał jak nazywa się matka i dalej się nie zastanawiał. W księdze chrztu na ogół niemowlę w ogóle nie jest wpisane pod żadnym nazwiskiem, zakłada się że nosi nazwisko ojca, a jak ojca nie podano to matki - stąd galimatias.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL