Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 04:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 633 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 lis 2015, 11:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2013, 06:45
Posty: 400
1875, USC Laski: Kosiarka

http://szukajwarchiwach.pl/11/763/0/2/4 ... PZzbt2T6FQ

W parafii Trzcinica (należała do USC Laski) znajdziemy także nazwisko Wydzieracz i Papier.

Pozdrawiam
Kasia z Kierejewskich

_________________
ROZPACZLIWIE POSZUKUJĘ:
WIŚNIEWSKA Justyna ur. ok. 1814, ojciec Adam
KIEREJEWSKI Walenty ur. ok. 1780, ojciec Jan
Ślubu Karol FISZER z Joanna/Krystyną Weiglin (przed 1818)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2015, 14:37 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Krotoszyński Orędownik Powiatowy Nr.14 z dnia 18 luty 1933 roku.
- Skutki biedy i nędzy. Dzisiaj w południe przywiózł na tutejszy posterunek gospodarz Dobry Ignacy z Dębowca gmina Wolenice młodzieńca niepodobnego do człowieka, wycieńczonego obdartego i w dodatku grubo oblepionego robactwem, który w Dębowcu zesłabł. Narazie nie było można ustalić nazwiska, ponieważ osobnik od nadmiernego wycieńczenia zupełnie zmysły postradał. Nieszczęśliwca oddano do szpitala.


Dobry był dobry nie tylko z nazwiska

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2015, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2015, 18:52
Posty: 696
Witam !
Kolejne śmieszne ;) nazwisko DUPAK (świętokrzyskie)

Marek

_________________
Pozdrawiam
Marek

*Dum tempus habemus, operemur bonum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2015, 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Coś w tym wątku mi się nie podoba.
Nietypowe nazwiska, nieoczekiwane, nie banalne ... owszem ...

No tak. Ale śmieszne ? godne pogardy ?

Ale :D :lol: :) ???

Część tych nazwisk jest nadal w użyciu w Polsce ...

Czy tu stworzono wątek do dyskryminacji części naszych rodaków ?

Pozdrawiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2015, 18:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Wszystko zależy od podejścia do tematu, a wymienianie tego typu nazwisk ma być wyłącznie ciekawostką.
Pamiętam, że kilka/kilkanaście lat temu odbył się proces o zakazanie publikacji wiersza "Murzynek Bambo", bo się jakiemuś czarnemu studentowi nie podobał. Dopatrywał się w nim ośmieszania czarnych, że niby są brudasami, na co miał wskazywać ten fragment : Mama powiada: "Chodź do kąpieli",A on się boi, że się wybieli. Murzyni nadal istnieją, ale czy to powód, żeby zakazać publikacji niewinnego/naiwnego wierszyka?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2015, 19:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
No tak ... Zastanawiam się tylko ...

Podając do publiczności te nietypowe nazwiska powinniśmy postępować naukowo. W danej miejscowości, w danej parafii, w danym roku, objawia się ktoś o takim nazwisku. To są fakty. Fakty mają coś do powiedzenia co do zwyczajów językowych naszych praojców, a w poszukiwaniu wiadomości o naszych antenatach nie ma mowy o cenzurę.

Ale w stosunku do naszych współczesnych rodaków, jest także obowiązek wzajemnego szacunku.
Wszystkie nazwiska podane w tym wątku to nazwiska mojego narodu. To są "moje nazwiska" , bo świadczą o mentalność i myśli tych, od których (chcąc nie chcąc !) pochodzę.

Widzę, że większość kontrybucji do tego tematu nie ma zamiaru zachęcać do głupiego śmiechu .

Nie wiem . Może tylko ja czułem się " nieswojo" ?
To co myślałem, powiedziałem. Jak zwykle.

Pozdrawiam

Chrystian

PS Tytuł tematu z powodu pewnej końcowej uśmieszki nie jest neutralny i naukowy ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2015, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Jesteśmy amatorami, a nie naukowcami. Tytuł tematu brzmi "nietypowa nazwiska", więc nie chodzi o to, żeby wskazywać konkretne osoby, bo właśnie wtedy mógłby się obrazić jakiś ich potomek.
Jeśli Ciebie to tak bardzo razi, to po prostu nie odwiedzaj tego wątku.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2015, 20:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Po prostu, po prostu, tak, oczywiście ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2015, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2015, 18:52
Posty: 696
Być może (uśmieszek ;) ) przy nazwisku wywołał pewien "niesmak" może Pan Chrystian poczuł się urażony moim postem o w/w nazwisku .
Chciałbym podkreślić iż nie chciałem nikogo tu na tym forum obrazić ani dyskryminować !
Nazwiska są bardzo różne, z różnych epok , w dzisiejszych czasach ich brzmienie wywołuje (nieraz) "głupi śmiech"
PRZEPRASZAM ZA "NIESMACZNY KOMENTARZ"

Marek

_________________
Pozdrawiam
Marek

*Dum tempus habemus, operemur bonum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2015, 22:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2013, 11:03
Posty: 105
Nie przepraszaj , trzeba mieć dystans do nazwisk, sami sobie ich nie wybieraliśmy. Mój kolega mając nazwisko Pipa , nietypowe , chyba i śmieszne troszkę :-)), ale nie miał z tym problemu. Miał dystans , mawiał dziadek był Pipa, ojciec był Pipa to i ja też będę, nawet narzeczona akceptuje je jako przyszłe swoje :-))) Według moikrewni.pl nazwisko Pipa ma ponad 220 osób, głównie południe skąd się wywodził. Znaczy również to , że mój kolega aktywny bardzo :-))))
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 19:26 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Krotoszyński Orędownik Powiatowy Nr. 80 z dnia 11 października 1933 roku.
Olszewska Marja zd. Wiejaczka

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 11:41 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Dzisiaj jak niemieccy urzędnicy przez lata zapisywali nietypowe nazwisko :D

nazwisko Rechmajda zapisywali jako Gramaida

http://szukajwarchiwach.pl/34/415/0/1.1 ... /#tabSkany

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 13:38 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
I jeszcze jeden znaleziony przypadek- bo zapomnę :D

nazwisko Zemdlała zapisywano jako Zemgłała

http://szukajwarchiwach.pl/34/441/0/1.1 ... /#tabSkany

Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Niezbyt mi to pasuje.
Z tego co wiem to w języku niemieckim nie ma litery "Ł". Tak więc to nam,współczesnym Polakom, może się wydawać, że tam zapisano tak jak podajesz. Stosujesz polski, współczesny zapis dla tekstu zapisanego 150 lat temu.
Dla terenów Wielkopolski urzędnicy mieli problem np. z tym, że wiele osób których dotyczyły wpisy w USC nie znało języka niemieckiego, albo nie umiało pisać po niemiecku (i podobnie z polskim mieli często problem urzędnicy). Urzędnik zapisywał nazwisko najczęściej z transkrypcji fonetycznej.
Do czego to prowadzi miałem do czynienia w rodzinie. Mama z domu była Bonicka i dokumenty na to nazwisko sięgają XVIIIw. Jednak jak się okazało Dziadek i jego rodzeństwo zostali zarejestrowani w USC jako "Bunicki" (przy czym zapis w oryginalnym akcie urodzenia jest "Buonicki", a litera "o" jest przekreślona). Jak się okazało pra-pradziadek podpisał się na tych aktach urodzenia też jako Bunicki. Dziadek zorientował się w tym błędzie dopiero jak przechodził na emeryturę w 1962 roku i dopiero wtedy zostało w USC poprawione nazwisko na Bonicki.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 20:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Wahania Bonicki/Bunicki wynikają raczej z wielkopolskiej wymowy gwarowej i niewiele mają wspólnego ze znajomością, bądź nie, języka niemieckiego przez noszących to nazwisko, czy zapisujacych je.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 20:57 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Wiem, że urzędnik zapisywał nazwisko z transkrypcji fonetycznej, a jednocześnie podpis pod aktami urodzenia został złożony jako kopia zapisu przez urzędnika (z aktu ślubu wynika, że pradziadek był niepiśmienny - pod aktem ślubu jak podpisy widnieją krzyzyki)
Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 22:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
W gruncie rzeczy, skąd wiadomo, że nazwisko "powinno" być np. Bonicki a nie Bunicki, jeśli nosiciel jest niepiśmienny a wymawia, tak jak wymawia?

To pytanie nie jest głupie, przeciwnie, dotyka podstaw metodologii naszej pracy jako genealogów. Od nieco ponad stu lat rzeczywiście niezmienność zapisu naszych nazwisk jest sprawą, której przydaje się formalne i emocjonalne znaczenie. Ale do ok. połowy XIX wieku tak nie było. Co najwyżej można twierdzić - o ile są do tego podstawy - że zapis nazwiska w jakiejś rodzinie był stosowany konsekwentnie. Ale jeśli nie był, to nie można właściwie sensownie twierdzić, że jeden zapis był z gruntu błędny, a drugi jedynie poprawny. A już zwłaszcza nie można tak twierdzić bazując ex post na tym, że w XX wieku taki czy inny zapis się utrwalił.

Znam rodzinę, w której urodzeni w połowie XIX wieku synowie używali później nazwiska w formie Przybylski lub Przybylak, zależnie od tego, jak w akcie chrztu został zapisany ich ojciec. Później odnośne linie kontynuowały swoją pisownię konsekwentnie. W XX wieku zdarzył się w tej rodzinie nawet ślub Przybylaka z Przybylską i byli oni dość bliskimi kuzynami. Dam głowę, że obecnie przedstawiciele tych dwóch rodzin będą się upierać, że "właściwa" jest pisownia stosowana przez nich odpowiednio, a ta druga jest "błędna" i wynika z "pomyłki księdza".

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 23:07 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zgadzam się całkowicie z Łukaszem. Sama dużo się "nagłówkowałam" z moim rodowym nazwiskiem. Początkowo za "jedynie poprawne" uważałam Tomicki i wszystkie zapisy w innej formie odrzucałam mówiąc "to nie moi". Tylko, ze po jakimś czasie coś za często "pasowały "mi tamte odrzucane wpisy Tonicki Tunicki Tumicki nawet Tomnicki. Dalsze metryki upewniły mnie, że to jednak "moi". Od tak różnie zapisywanego mego nazwiska teraz uginają się gałęzie w moim drzewie, te najstarsze. Tak naprawdę to chociaż dzisiaj w drzewie zapisuję formę poprawną to w nawiasie też tą inną, bo nie ośmielam się zapomnieć o tej w oryginalnym akcie. :)

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2015, 06:40 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Wiadomo gdyż akurat ten przodek był niepiśmienny w odróżnieniu od jego rodzeństwa i jego rodziców, a nawet jego dziadka. Przykładowo wiadomo gdzie i kiedy uczył się jego dziadek i jaką funkcję później pełnił. A dodatkowo dokumenty wypełniane w kilku parafiach (odległych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów), a później w Urzędach Stanu Cywilnego, również z różnych miejscowości, dotyczą BONICKICH. Tylko w jednym USC i w okresie 10 lat widnieje Bunicki. W oparciu o te dokumenty nastąpiła sądowa poprawka "oczywistego błędu" (cytat z orzeczenia sądu z 1962r.) skutkująca poprawką widniejącą na oryginalnym akcie urodzenia w USC. Czyli od 1790 przez cały czas ("cały czas" w tym wypadku do grudnia 1939 - akt zgonu prababci) dokumenty są na Bonicki i przez 10 lat od 1894 do 1902 roku w jednym USC pojawia się nazwisko Bunicki.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2015, 07:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Moi przodkowie początkowo nazywali się Bialik, później wpisy były przemiennie Bialik/Bielik, aż w końcu utrwaliła się forma Bielik, ale tylko w "mojej" gałęzi tej rodziny. Kiedyś również uważałem, że to nie moi przodkowie, później uznałem, że nazwisko było błędnie zapisywane, ale teraz wiem, że nazwisko uległo zmianie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2015, 09:22 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2015, 09:36
Posty: 48
Nie tylko polskie nazwiska bywały różnie zapisywane... Moja prababka z d. była Kribbe. Ale nazwisko zapisywano różnie. Jak zgłaszał dziadek było Kribbe,chociaż on sam podczas pierwszego ślubu jest Kripp,drugiego - Kripp vel Kriep. Jak zgłaszałała praprababka lub jej siostry-Kripp. U Mormonów jest jeszcze Kribe i Kribb. W czasie 2 wojny : Krübbe i Krüber! Można pobłądzić :) czekam teraz na dokumenty z Archiwum Bydgoszcz,żeby iść dalej. I sprawdzić czy Mormoni czegoś nie pomylili.... Asia

_________________
Poszukuję informacji o rodzinie ewangelików Kribbe (Kriep,Kripp,Kribe) oraz potomków małżeństwa Treichel (Daniel i Henrietta z d. Glimm).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2015, 17:18 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Owocowo:

Parafia katolicka Kobylagóra, wpis 13 / 1828
Valentinus Gruszka (21 lat)
ojciec: Joannes , matka: Marianna
Marianna Owocka (18 lat)
ojciec: Michael Owoc , matka: Agnes

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2016, 23:05 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Podobnie nazwiska pewnych moich przodków bywały pisane bardzo rozmaicie,bo fonetycznie po niemiecku raczej chyba nie było różnicy między Fogtem a Vogtem.A pisywane było rozmaicie :jako Fokt, Foktowicz, Foytowicz,Woytowicz i jeszcze na parę innych sposobów.Już o tym wspomniałem przy innej okazji.
Poza tym mam taki dylemat:czy żona mego praszczura z Kociewia była z domu Virginią Hass, czy Viridianą Hasse.Wiele wskazuje na to,że to była jedna i ta sama osoba.Utknąłem z tematem na dalekich "kresach" Poznan Projectu, czyli - w Fordonie:-).To są początkowe lata wieku XIX-tego.A jednak...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2016, 10:24 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
A jednak..... mamy problem nie tylko w przeszłości, ale także w terażniejszości z prawidłowym zapisem nazwiska podawanym ze słuchu. Dotyczy to wszystkich narodowości- w niemieckich, rosyjskich, polskich metrykach roi się od błędów w nazwiskach i miejscowości.. Problem stary jak świat, ale jakże aktualny :D
Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2016, 13:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Lubstówek akt ślubu 1822/1, matka pana młodego - Marianna Ojczenasz.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2016, 16:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Henryk Krzyżan napisał(a):
Lubstówek akt ślubu 1822/1, matka pana młodego - Marianna Ojczenasz.
200 lat później:
http://www.ojczenasz.com/
...

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 11:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Tym razem nie chodzi o nietypowe nazwisko, ale jest to pierwszy taki wpis jaki znalazłem.
Kaźmierz Biskupi, dnia 1.11.1817r. został ochrzczony Rafał Żyd lat 27 i nadano mu imiona Franciszek Antoni, a nazwisko Rafałoski.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 16:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Może warto byłoby stworzyć wątek : nazwiska neofitów żydowskich w Wielkopolsce ?

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Henryk Krzyżan napisał(a):
... został ochrzczony Rafał Żyd lat 27 ...
w lwowskich księgach katolickich spotyka się raz po raz takie sytuacje.
Nie przypominam sobie jednak, by zachodziła zmiana nazwiska.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Chrystian Orpel napisał(a):
Może warto byłoby stworzyć wątek : nazwiska neofitów żydowskich w Wielkopolsce ?

Chrystian

Znalazłem artykuł o nazwiskach przechrzczonych Żydów, ale odnoszę wrażenie, ze napisał go jakiś antysemita. Zamieszczam link jako ciekawostkę.
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nazwi ... ow-2013-09

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
... został ochrzczony Rafał Żyd lat 27 ...
w lwowskich księgach katolickich spotyka się raz po raz takie sytuacje.
Nie przypominam sobie jednak, by zachodziła zmiana nazwiska.

Ten Żyd nie miał nazwiska, stworzono je z pierwotnego imienia.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 22:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Henryk Krzyżan napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):
Może warto byłoby stworzyć wątek : nazwiska neofitów żydowskich w Wielkopolsce ?

Chrystian

Znalazłem artykuł o nazwiskach przechrzczonych Żydów, ale odnoszę wrażenie, ze napisał go jakiś antysemita. Zamieszczam link jako ciekawostkę.
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nazwi ... ow-2013-09



No rzeczywiście, czuć pewny niemiły zapach ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Henryk Krzyżan napisał(a):
...ze napisał go jakiś antysemita.
Bez przesady. Nie ma tam żadnego nawoływania do nienawiści.
Pan Korab-Łaski (nie znam) pewnie jest historykiem, może genealogiem. Tu akurat pisze o znanym procederze zmiany nazwisk, a przy okazji o koneksjach. Można ew. sprawdzić, czy te związki faktycznie zachodziły. I tyle.

NB: przypominacie sobie Hoffmanna?

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
...ze napisał go jakiś antysemita.
Bez przesady. Nie ma tam żadnego nawoływania do nienawiści.
Pan Korab-Łaski (nie znam) pewnie jest historykiem, może genealogiem. Tu akurat pisze o znanym procederze zmiany nazwisk, a przy okazji o koneksjach. Można ew. sprawdzić, czy te związki faktycznie zachodziły. I tyle.

NB: przypominacie sobie Hoffmanna?


I tyle ... :o

Proszę sobie spokojnie ponownie odczytać choćby tyle :

Istniała taka neoficka rodzina Dobrowolskich herbu Nałęcz… legitymująca się bardzo… nowym szlachectwem, bo nadanym po przejściu na katolicyzm w 1789 roku. Czyżby z tej żydoneofickiej rodziny wiódł swą genealogię pan Nałęcz – Marszałek Sejmu? Odmianą nazwiska Dobrowolski jest Wolski. To jeden z nich był… wielkim łowczym księcia Radziwiłła i cichym jego… bankierem i powiernikiem. Może to z tych kontaktów pochodzą wybitne rysy semickie współczesnej gałęzi Radziwiłłów w polskim Sejmie i Senacie? Także oznaką zasymilowanego i wychrzczonego żydostwa są Krzyżanowscy – szlachta mająca w swych herbach krzyż (ale bywają też Krzyżanowscy herbu Dębno – bez krzyża i ci są aryjczykami).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, 23:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 298
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
Strona http://wolna-polska.pl nie jest strona na ktora odwolywalbym sie. Jestemy zbyt powazna grupa, aby czytac takie glupoty. W prawdzie to moja subiektywna opinia, ale to tak, jakbysmy sami mieli napisac (jako genealodzy) temat do powaznego czasopisma, bedac stronniczy (np pomijajac wiele waznych watkow, ktore nam sie nie podobaja, albo wrecz przeciwnie) i posumowujac wszystko wlasnym zdaniem (bez koniecznosci zajrzenia w zrodla, bo powyzszy artykul ich nie posiada, chociazby z jakiekolwiek archiwum).

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2016, 15:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Tym razem nie chodzi o nietypowe nazwisko, ale o nietypową parafię, W Kaźmierzu Biskupim jeszcze w latach 30-tych XIX wieku synowie często nie przejmują nazwiska po ojcu, ale mają nowe utworzone od imienia ojca. Np. syn Macieja Harmacińskiego to Antoni Maciejewski, syn Rocha X, to Roszak lub Roszyk, ale bywa i tak, że syn ojca o niemiecko brzmiącym nazwisku to np. Rybarczyk, bez zwyczajowego alias. Spotykałem już zmiany nazwisk, ale znacznie wcześniej.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2016, 22:47 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2015, 22:28
Posty: 485
Ostatnio przeglądając spis ludności Łodzi trafiłem na nazwisko: Bądźzdrów :)

_________________
Pozdrawiam, Ryszard.

Poszukuję aktu zgonu Melanii Józefy Kurnatowskiej z domu Bronikowska zm. 31.10.1834 r. w nieustalonym miejscu. Przed śmiercią zamieszkała w Ruszkowie pow. Koło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 10:31 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
W aktach Lwówka widnieje niejaki szewc Józef Placzychleb, jego żona to Ludwika Placzychlebka. Nazwisko to w następnym pokoleniu ewoluowało na: Chlebowski.

Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 15:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Grażynko,
Wymieniłaś też moich przodków :-)
Jakub Wąsik alias Przewoźny - rodzice : Józef Wąsik de loco Przewoźny i Regina z Przewoźnych
jego żona
Elżbieta Świnka - rodzice : Jakub Świnka de loco Wilk i Marianna Chudziaków

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 15:40 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
Grażynko,
Wymieniłaś też moich przodków :-)
Jakub Wąsik alias Przewoźny - rodzice : Józef Wąsik de loco Przewoźny i Regina z Przewoźnych
jego żona
Elżbieta Świnka - rodzice : Jakub Świnka de loco Wilk i Marianna Chudziaków

Tak, bo wcześniej ich podałeś.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 15:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
bugakg napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Grażynko,
Wymieniłaś też moich przodków :-)
Jakub Wąsik alias Przewoźny - rodzice : Józef Wąsik de loco Przewoźny i Regina z Przewoźnych
jego żona
Elżbieta Świnka - rodzice : Jakub Świnka de loco Wilk i Marianna Chudziaków

Tak, bo wcześniej ich podałeś.

Skleroza :lol:

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 15:55 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
bugakg napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Grażynko,
Wymieniłaś też moich przodków :-)
Jakub Wąsik alias Przewoźny - rodzice : Józef Wąsik de loco Przewoźny i Regina z Przewoźnych
jego żona
Elżbieta Świnka - rodzice : Jakub Świnka de loco Wilk i Marianna Chudziaków

Tak, bo wcześniej ich podałeś.

Skleroza :lol:

Skleroza nie boli, tylko.......... :wink:

Ze swej strony dodaję nazwisko Kupka (moja pra...), odnoga tej rodziny, to Kubka.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 15:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Dodam jeszcze Sobiegraj - Kaźmierz Biskupi.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 19:35 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
No to dorzucę jeszcze jeden zestaw: znałem kiedyś pewną panią z domu Miska po mężu Kocioł.
Pozdrawiam, Wojciech


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2016, 11:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
W dokumentach miasta Koła figurował jegomość o nazwisku Skurwinkiewicz.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 07:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Każmierz Biskupi - Andrzej Rękaw

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 12:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Wspomniany Suchodupski to frywolnie zapisany Suchodubski (od suchego dębu)

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2016, 09:40 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Admin: usunięto część postów nie związanych z dyskusją na temat nazwisk. Proszę o rzeczową wymianę poglądów.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2016, 00:05 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Krotoszyński Orędownik Powiatowy Nr. 102 z dnia 21 grudnia 1938r.

Kapiwąs z Dobrzycy

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2016, 12:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Kazimierz Biskupi akt zgonu 1841/52 : zmarł Antoni Niedziela, pozostawił żonę Agnieszkę Poniedziałek.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 633 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL