Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 15 mar 2024, 06:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Stare zdjecia
PostNapisane: 20 lut 2009, 22:50 
Offline

Dołączył(a): 01 lis 2008, 21:48
Posty: 23
Lokalizacja: Koźmin Wlkp.
Witam wszystkich...

W starym albumie mojej babci znalazłem kilka ciekawych fotografii. Szczególnie zainteresowały mnie dwie z nich.
Pierwsza http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/453d4829f1c792e1.html przedstawia uroczystość 20-lecia założenia Koła Związku Inwalidow Wojennych w Ostrzeszowie, ktore odbyło się w dniu 14.05.1939 r.
Druga fotografia http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8cb3bace793f3551.html to zdjęcie osób kopiących okopy w Ciechocinku (najprawdopodobniej). Zdjęcie zostało zrobione w dniu 5.11.1944 r.

Jeśli ktoś rozpoznaje jakiekolwiek osoby na zdjęciu, proszę o kontakt. Może uda się ustalić tożsamość chociaż kilku osób z tych fotografii.

Pozdrawiam.
Grzegorz.

_________________
______________________________________
Grzegorz JAWOROWICZ
Poszukuje nazwisk: Jaworowicz, Kobusiński, Gauza, Pauli, Łuczak
Miejscowości: Kretków, Ostrzeszów, Ołobok, Mikstat, Grabów n. Prosną


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2009, 16:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 paź 2009, 08:31
Posty: 5
Lokalizacja: Biadki k. Krotoszyna
Witam,
tak owszem jestem w posiadaniu drugiego ze zdjęć, które prezentujesz.
Na zdjęciu jest siostra mojej Babci - Helena Jankiewicz, (góra, szósta osoba z lewej strony).
Zdjęcie zrobione w Ciechocinku na 100%.

pozdrawiam

_________________
Basia Olejnik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2009, 20:29 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2009, 21:41
Posty: 110
Lokalizacja: Poznań
Witaj Grzegorz
Na pierwszym zdjeciu w jasnym płaszczu meżczyzna w okularach siedzący za tablicą informacyjna o wydarzeniu to Ludwik Stachecki Prezes Wielkopolskiego Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych i Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych w Warszawie.
Pozdrawiam piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2009, 15:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Przykleje sie tutaj by nie otwierac nowego watku. Ciekawy artykul o konserwacji starych zdjec: http://www.trochetechniki.pl/Jak-dbac-o ... ,1272.html

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2010, 00:22 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
W dokumentach mojej zmarłej tesciowej znalazlam zdjęcia jej dziadkow matczynych .Dwa wykonane w Atelier Rembrandt a Posen to Stefan Rządkowski w latach 1853 do 1897 zmarl w 1922 r. organista w Starym Gostyniu oraz jego zona Klementyna z Tomaszewskich.

Obrazek

Obrazek
a trzecie w Gostyniu i tu nie wiem kto jest na fotografii??

Obrazek

Ponieważ nie ma żadnej daty kiedy zrobione zostały te fotografie mam pytanie do osób ,które orientują się co do istnienia zakladów fotograficznych w jakich latach te zaklady istniały lub ewentualnie w jakim okresie lat mogły być wykonane.Daty istnienia zakładow pozwoliły by chociaż na orientacyjne ustalenie wieku osób.Niestety zdjecie trzecie wykonane w Gostyniu nie bylo podpisane kto to jest,także może po latach moglabym przypuszczalnie ustalić kto to jest ??
Za wszelka pomoc z gory dziekuje.
Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2010, 14:32 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Atelier Rubens Poznań Plac Wilhelma 3 Nadworny Fotograf Jego C. i K. Wysokości Arcyksięcia Austriackiego Karola Stefana datowanie 1907-1917.
Obrazek
Pozdrawiam Bożena

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2010, 15:36 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Bożenka!

Dziękuje za informację ale ja potrzebuje Atelier Rembrandt a Posen a co do Rubensa to znalazlam dane.

Pozdrowienia

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2010, 15:43 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Fakt. Przepraszam. Pomieszałam.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2010, 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Wspominany kilkakrotnie Przewodnik po Poznaniu i Wielkim Księstwie Poznańskim z 1909 r. wymienia następujące zakłady fotograficzne:

1. Atelier >Rubens<, plac Wilhelmowski (Wilhelmplatz) 3.

Obrazek Obrazek

2. Ignatowicz, Stary Rynek (Alter Markt) 58/59.
3. Sikorski, ul. Cesarza Wilhelma (Kaiser Wolhelmstr.) 18.
4. Stolski, ul. Szeroka (Breitestr.) 20.
5. Turski, ul. Fryderykowska (Friedrichstr.) 10.
6. Szymonowicz (atelier Rembrandt) ul. Bismarkowska (Bismarckstr.) 8.

Poniżej zamieszczam zdjęcia tej samej osoby wykonane w różnych zakładach.
Pierwsze w Atelier Rubens w Poznaniu, a drugie Rembrandt Varsovie,

Obrazek Obrazek

gdzie na lewym rękawie widoczne jest logo „Rembrandt Varsovie”.

Obrazek Obrazek


Niestety nie wiem, czy zdjęcie jest wykonane w zakładzie Szymonowicza w Poznaniu, czy u Rembrandta (w Warszawie ?).

W swoich zbiorach mam jeszcze zdjęcie z Atelier Victoria Posen, Ritterstr. 9 (ul. Rycerska)

Obrazek

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2010, 20:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Przejrzałam spisy fotografów w książkach adresowych Poznania.
Po raz pierwszy pojawia się: Szymanowicz C.,Berlinerstr.4 w 1892r.
Następnie:Szymonowicz C.,Bismarckstr.8 - od 1898r. do 1905r.
Potem:Szymonowicz K.,Atelier Rembrandt, Bismarckstr.9 w 1906r.
Szymonowicz K.,Atelier Rembrandt,Bismarckstr.8 - od 1907r. do 1908r.
W 1923r.pojawia się:"Rembrandt" 27 Grudnia 4, tel.5430.
W 1926r. pod tym adresem jest już fotograf:Dobska Seweryna.
W WBC W Dzienniku Poznańskim z dn.22.8.1897r.na str.7 jest ogłoszenie "Atelier Rembrandt".
Pozdrawiam.Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2010, 21:32 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Obrazek
22.8.1897rok

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2010, 00:01 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Dziękuje wszystkim ,za zainteresowanie sie tematem Atelier Rembrandt w Poznaniu.
Sprawdzałam strony o starych fotogr. między innymi dość popularny i dający dużo informacji
jak www.fotorevers.eu tak - podane są ale inne miasta bez Poznania.Nie pomyślałam o WBC i ksiażkach adresowych miasta Poznania-chyba zaćmienie umysłu :(
Z obliczeń w takim razie Stefan ur.w 1837 roku na fotografii miał by okolo 63 albo 65 lat.
Jeszcze pozostaje fotografia w Gostyniu-musze sprawdzić czy w WBC jest coś na temat Gostynia

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2010, 12:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Dodam do tematu informację, że każde zdjęcie w Atelier Rubens Poznań,
było najpierw pakowane w pergaminową wewnętrzną kopertę. (Moja pamiątka niestety nadszarpnięta przez upływ czasu).

Obrazek

Następnie wkładano je do drugiej papierowej koperty.

Obrazek

Zapewne w ten sposób były także pakowane zdjęcia w Atelier Rembrandt, ponieważ jak się dowiadujemy z postu Bożenki, Szymonowicz wcześniej był pracownikiem Atelier Rubens.

Jako ciekawostkę dodam kopertę z zakładu fotograficznego w Środzie (Wlkp.), z inną szatą graficzną.

Obrazek

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2010, 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
W WBC "Głos Wielkopolanek" (nie mylić z Głosem Wielkopolskim) z 27.1.1917r.,str.8 umiesczony jest anons Atelier Rembrand w Poznaniu własność S.Dobskiej.
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2010, 11:34 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Leksykon fotografów z lat 1850 - 1914
http://www.fotorevers.eu/
Zawiera aktualnie 4333 nazwisk.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2010, 00:18 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2008, 12:35
Posty: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Witam
Dodam jeszcze inną fotografię z tego zakładu, datowaną na 1907 r.( http://picasaweb.google.com/mmaryjusz/P ... 8385920546 ) oraz inne fotografie z poznańskich atelier ( http://picasaweb.google.com/mmaryjusz/POZNANPOSEN# ).
Pozdrawiam
Mariusz

_________________
Mariusz Momont


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2010, 08:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Mariuszu, gratuluję tak wspaniałej galerii!!!

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2010, 08:55 
Offline

Dołączył(a): 09 cze 2010, 20:54
Posty: 61
Mariuszu !!!!!
Może Ty mógłbyś rozwiązać moją zagadkę . Pisałam w tej sprawie nawet do p. Melerskiej , która założyła ten Leksykon Fotografów. Otóż mam zdjęcie z nadrukiem nazwiska W.Wenzel. Sprawdzałam , ale jest tylko Theodor Wenzel w Berlinie.
Może bym dała sobie spokój z tym tematem , ale widziałam fotografię ładnej dziewczynki z tym samym logo zakładu fotograficznego , a fotografia ta była oceniona na 1906 rok.Moja rodzina to Bydgoszcz i okolice.Może zdołałbyś mi pomóc w tym temacie. Pozdrawiam . Elżbieta :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2010, 10:28 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam,
z przyjemnością oglądam "stare zdjęcia" mając także nadzieję, "coś się trafi". Jednak tym razem chciałbym prosić o pomoc w rozszyfrowaniu innego, poznańskiego zdjęcia z lat 30-tych Obrazek . Na pierwszym planie, pan z bródką to inż. Antoni Szuman. Na skraju po lewej, w jasnym garniturze przypomina prezydenta Rugego. Kim są pozostali?
Pozdrawiam Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2010, 10:35 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Widzę, że wklejenie obrazka niezbyt mi się udało. To jest właściwy link: http://my.opera.com/szumixx/albums/show.dml?id=5102172. Może ktoś podpowie co źle zrobiłem?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2010, 00:40 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2010, 22:31
Posty: 5
Lokalizacja: Pleszew
Witam serdecznie

Dla zainteresowanych .

http://www.starafotografia.pl/

_________________
Pozdrawiam
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2010, 19:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2009, 10:22
Posty: 51
Lokalizacja: Szczypkowice, woj Pomorskie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1e2cc5a0fc3f89aa.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fd7097c0873e0dea.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ab5fc993762beb88.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/59ff2dc930b11584.html
Witam
To stare zdjęcia z albumów już nie żyjących rodziców. Niestety nie wiem, kto na nich jest. Wywiad z najstarszymi członkami rodziny nic nie dał. Może ktoś rozpozna kogoś ze swojej rodziny? Może to pozwoli rozpoznać kogokolwiek, być może z mojej rodziny.
Pozdrawiam. Maria M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2010, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
marylamm17@op.pl
Szkoda, że w Twoim profilu nie ma miejscowości w której mieszkasz. Może to pomogłoby zainteresowanym kogoś rozpoznać.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2010, 20:57 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 15:11
Posty: 156
Lokalizacja: Pleszew
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Witam
Mam takie zdjęcie w albumie. Nie wiem kto na nim jest, nie wiem z jakich lat pochodzi.Tył jest typu pocztówka i nie ma na nim napisów. Jedno jest pewne-pochodzi z okolic Koźmina.Osoba na zdjęciu ma rysy podobne do żyjących współcześnie członków mojej rodziny.
Czy na podstawie stroju można określić lata w których zdjęcie zrobiono?
Z góry dziękuję za każdą sugestię
Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 18:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2009, 10:22
Posty: 51
Lokalizacja: Szczypkowice, woj Pomorskie
Witam
Moja rodzina, zarówno ze strony ojca jak i matki pochodzi w Wielkopolski. Dokładniej z okolic Ostrzeszowa, Mikstat, Kobyla Góra, Kaliszkowice Ołobockie, Od strony babci z woj. Łódzkiego, okolic Pabianic, Bełchatowa.
Nazwiska być może kojarzące się ze zdjęciami to Lipski, Kłobuch, Knychała vel Krzychała, Pietzonka, Weder, Szamal.
Nie wiem, czy to coś pomoże, ale może.........
Pozdrawiam. Maria M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 19:20 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 22:42
Posty: 101
Witaj Ewo!

Być może coś dla Ciebie mam. Zerknij tutaj:

http://www.molendowie.eu/index_pliki/ubior_chlopski.htm

Nie wydaje Ci się, że dziewczyny z Modrza wystrojone są podobnie? I te białe wdzięczne fartuszki :)

Pozdrawiam serdecznie
Regina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 19:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Myślę, że poniższe zdjęcie ma kilka współnych cech z Twoim Marysiu zdjęciem:
- krzyżyk przy sznurku korali
- kabotek z bufiastyni rękawami (górna część stroju)
- biały fartuszek
Taki odświetny ubiór nosiły panny, córki gospodarzy we wsiach już w XIX w.

Obrazek

Panna z mojego zdjęcia pochodzi spod Pleszewa, a urodziła się w 1845 r.
Trudno określić kiedy było zrobione zdjęcie, myślę że najwcześniej około 1875 r.

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 21:28 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 15:11
Posty: 156
Lokalizacja: Pleszew
Macie rację. Strój jest podobny i do stroju na zdjęciu od Reginy i od Bogdana. Zdjęcia oddziela czas ~50 lat.Może to być więc moja babcia ,pra lub praprababcia.Mój ojciec by wiedział, ale co z tego, jeżeli wtedy mnie to nie interesowało.
Dziękuję za podpowiedzi.
Może to jest jednak pocztówka ? Czy ktoś wie kiedy pojawiły się pocztówki?
Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2010, 02:06 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Stara fotografia, zakłady fotograficzne- Polska i zagranica
www.stareatelier.pl

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2010, 11:48 
Offline

Dołączył(a): 02 lut 2009, 23:02
Posty: 5
Witam ,mam nadzieję, że moje zdjęcie może się komuś przydać. Jest to zdjęcie rodzinne prawdopodobnie szkoła Franciszkańska Gniezno z lat 1910-1915.

http://members.upcpoczta.pl/g.grzeszczak2/Foto11.jpg

Gabi32


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2010, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 15:11
Posty: 156
Lokalizacja: Pleszew
Stare zdjęcia szkolne
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/84e ... f5.html-VI klasa Szkoły Powszechnej w Bukownicy 1937 r
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d83 ... 22.html-II Kurs Seminarium Naucz. w Koźminie 1930 r
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/669 ... biturienci Seminarium Nauczycielskiego w Krotoszynie 1933 r

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2010, 10:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Atelier "Elite" - 1912 r.

Obrazek

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, 16:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Ten drugi mężczyzna z lewej to mój pradziadek. Jak widać jeszcze bardzo młody (rocznik 1874). Zdjęcie mogło być wykonane na początku XX w. Intryguje mnie miejsce, w którym zdjęcie zostało wykonane: jakiś zakład, warsztat? Pradziadek był zegarmistrzem, członkiem Towarzystwa Młodych Przemysłowców w Poznaniu. Prowadził swój zakład na Wrocławskiej. Ale zanim przyjechał do Poznania w 1894 roku pobierał nauke zawodu w Inowrocławiu w Instytucie Dutkiewicza a później w zakładzie Meyera w Gnieźnie.
Zwróćcie uwagę na człowieka w białym kitlu -nosi charakterystyczny but ortopedyczny (może ta cecha naprowadzi Was na ustalenie tożsamości tego Pana). Proszę o pomoc i nie ukrywam, że bardzo na Was liczę:)

Obrazek

pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, 19:41 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2010, 10:58
Posty: 113
Lokalizacja: Poznań/Szczecin
[quote="Bogdan54"]Atelier "Elite" - 1912 r.

Zdjęcie z Atelier ELITE - 1915 r.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cad ... a4217.html

Jola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, 22:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Chciałam się zapytać, czy istniały jakieś niepisane reguły co do ustawiania się do zdjęć, szczególnie grupowych, ze ślubów?
Zauważyłam, że na moich zdjęciach rodziny członkowie rodzin ustawiali się po stronach "swoich" nowożeńców. Z reguły obok panny młodej siedzą jej rodzice, obok pana młodego jego rodzice.I podobnie reszta rodzinny po odpowiedniej stronie. Z przodu dzieci i ewentualnie muzykanci. Czy istniały jakieś zwyczajowe reguły takiego ustawiania się do zdjęcia? Tak jak przy siadaniu przy stole czy w kościelnych ławkach?
Kto najczęściej wykonywał takie ślubne zdjęcia na wsi (te które są w moim posiadaniu są z okresu międzywojennego)? Czy to byli wędrowni fotografowie, czy prywatne osoby?

Na jednym ze zdjęć zauważyłam taką ciekawostkę. Kilka osób, pełniących w czasie wesela specjalne funkcje, zostało w pewien sposób wyróżnione symbolicznie na zdjęciu. Po lewej skrajnej stronie "druhna" z plackiem, symetrycznie po prawej "drużba" z półmiskiem kiełbasy i obok państwa młodych drużba "polewający" z butelką. Czy ktoś zetknął się z podobnym ustawieniem na fotografii? Czy wyznaczano do "odegrania" danej roli w czasie wesela konkretną osobę? Wiem, że często welon niosło na przykład najmłodsze rodzeństwo jeśli takie było i było w odpowiednim wieku. Moja mama rozpoznała nawet na innym zdjęciu dzieci, które niosły w kościele welon, bo pamiętała, ze sama niegdyś też miała właśnie wtedy wpiętą specjalną wstążeczkę, podobną do tej, jakie miały druhny i drużbowie. Zdjęcia pochodzą z Bukowca, koło Nowego Tomyśla.
Tak sobie myślę, że czasem mogą to być ciekawe tropy do rozpoznawania rodziny na zdjęciu. Niestety też nie zdążyłam zapytać dziadków :(


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czy ktoś zetknął się z jakąś literaturą na ten temat?

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2010, 00:20 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Olga zwróciła uwagę na bardzo istotne szczegóły. Nigdy do tej pory nie zastanowiłam się nad ustawieniem na zdjęciach zbiorowych z wesela. Teraz dopiero je "przeanalizowałam"...i jest dokładnie tak jak pisze Olga.Rodzice siedzą po stronach swoich nowożeńców. Jest pan z kiełbasą , jest pan z butelką wódki-szczerze mówiąc do tej pory myślałam, że są trochę "podpici" i zabrali do zdjęcia coś ze stołu.Dzieci siedzą u stóp państwa młodych. Dwie dziewczynki są w jednakowych białych sukieneczkach i mają jednakowe koraliki na szyi. , niestety wstążeczek nie widzę, -jeżeli były białe to pewnie "stopiły się"z sukienkami. To zdjęcie jest z Kostrzyna. Zupełnie podobnie ustawieni są weselnicy na zdjęciu z Puszczykowa. I tutaj jest pęto kiełbasy na szyi brata panny młodej, a brat pana młodego trzyma butelkę.No i na obu zdjęciach są muzykanci a reszta rodziny też podzielona na strony.
Bożena

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2010, 03:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Olga i Bozena - to macie szczescie, ze na waszych zdjeciach rodziny ustawily sie po stronach "swoich" nowozencow, jest to niewatpliwie ulatwienie w rozpoznawaniu osob/gosci. Olga twoje zdjecie jest piekna pamiatka.
Nie jest mi znane ustawianie gosci do zdjecia w jakis charakterystyczny sposob, juz kilka lat temu zastanawialam sie nad tym i niestety na 4 fotografiach weselnych /1925-1936, Buk, Wolsztyn, Lusowo/, ktore posiadam nie zauwazylam zadnego systemu ustawiania weselnikow. Towarzystwo wymieszane rodzinami, tyle, ze najstarsi wiekiem siedza w pierwszym rzedzie przy mlodej parze i dzieci takze zawsze na froncie.
W jednym przypadku rodzice pana mlodego juz nie zyli.
Nad jednym zdjeciem weselnym pracuje od 5 lat, co jakis czas odkrywam kto jest kto. Gdyby byla zachowana metoda z waszych fotek to juz dawno chyba zidentyfikowalabym weselnikow a tak dalej trzeba sie "mordowac" :)
Wedlug mnie zdjecia wykonywali zawodowi fotografowie. Na wesele zawsze byl zamowiony fotograf do tego jednego zbiorowego zdjecia.
Fotograf, muzyka i alkohol to chyba nalezalo do pana mlodego.


.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2010, 06:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Z ciekawostek wyczytanych w " Zwyczaje obrzędy i tradycje w Polsce. Mały słownik" Barbary Ogrodowskiej:
Cytuj:
Orszak weselny, drużyna weselna - (...) Jest to świta , reprezentacja dwóch rodów, pani i pana młodego, ukonstytuowana zgodnie z przyjętym zwyczajem. Orszak weselny bywał zawsze formowany z przedstawicieli dwóch stanów: wolnego i małżeńskiego. Składał się (1) z drużyn rówieśniczych: a) drużyny panny młodej, jej niezamężnych sióstr, kuzynek, przyjaciółek, zwanych druhnami, drużkami, swachnami, przydankami, czy przydonkami, bo były podporządkowane, czyli przydane przewodzącej im starszej druhnie; wszystkie występowały w wiankach lub koronach kwiatowych na głowie (symbolizujących dziewictwo, stan panieński); b) drużyny pana młodego, złożonej z kawalerów-braci, krewnych, kolegów, zwanych drużbami lub przydonami, z kwiatami i wstążkami na kapeluszach, z mirtowymi bukiecikami na piersi (zwykle zrobionymi im przez druhny, z którymi podczas uroczystości kościelnych i domowych tworzyli pary); przewodził im starszy drużba (na Ziemi Sądeckiej i Rzeszowskiej pełni on funkcje przewodniczącego wesela i na znak swojej godności nosi laskę z siekierką, metalowymi kółeczkami, z przywiązaną białą chustką) oraz (2) z reprezentującej obydwa rody starszyzny weselnej - par małżeńskich (...)
Godność najwyższą i najważniejszą piastował starosta weselny, często wcześniejszy swat (..), który przewodniczył weselu, dyrygował drużyną, wygłaszał stosowne oracje, czuwał nad całością obrzędu. Musiał więc to być człowiek znaczny i poważany, dobry mówca i wodzirej, znający prawo zwyczajowe o obyczaj weselny (..) Atrybutem starosty bywał ręcznik przewieszony przez ramię (np. w Poznańskim), chustka haftowana, wstęgi, laska ozdobiona kwiatami (np. na Ziemi Sądeckiej) lub bizun, czyli rzemień z byczej skóry, przewiązany chustką i wstążkami (np. na płn. Mazowszu). Parę z nim tworzyła starościna weselna, weselna niewiasta, swaszka, pełniąca ważne funkcje obrzędowe w weselu: nakładała i zdejmowała wianek pannie młodej, podawała pierścionki w kościele, czepiła młodą, piekła lub zamawiała kołacz weselny(..)


No i widzę, że na moich zdjęciach mam starostę z rózgą weselną (i z półmiskiem kiełbas), starościnę weselna (nota bene to prawdopodobnie siostra panny młodej), a polewający wódkę to zapewne pierwszy drużba z pierwszą druhną?

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2010, 17:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Jestem po rozmowie z moim ojcem, pokazałam mu właśnie zbieżność na kilku zdjęciach z rolami pełnionymi podczas wesela. Ojciec przypomniał sobie, że tradycyjnie alkoholem zajmował się jeden ze świadków (najczęściej ten od pana młodego). Jego rolą podczas wesela było również troszczenie się, aby nikt nie miał pustego kieliszka. Na starych zdjęciach weselnych, takich flaszkowych mam na trzech weselnych zdjęciach z okresu międzywojennego. Jak upewnię się, z czyich ślubów są te zdjęcia, jest też szansa, że odszyfruję też nazwiska świadków z aktów ślubu.
Macie podobne zdjęcia w swoich zbiorach pamiątek rodzinnych? Dwa z moich zdjęć są z Bukowca powiat Nowy Tomyśl, jedno prawdopodobnie z Czerlejna powiat Kostrzyn.

Obrazek Obrazek Obrazek

Na wszystkich trzech zdjęciach są po lewej strony państwa młodych w wyższym rzędzie w tym samym miejscu.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2010, 09:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Olgo, niestety nie mam żadnych grupowych zdjęć weselnych :( Dlatego też, nigdy nie miałam okazji takowych analizować i to co napisałaś powyżej jest dla mnie bardzo zaskakujące i niezmiernie ciekawe.
Super spostrzeżenie i wątek! Mam nadzieję, że jeszcze się rozwinie.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2010, 16:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lut 2010, 16:20
Posty: 16
Witam. W moich zbiorach starych zdjęć również pojawiają się zdjęcia z weselnym ,,wodzirejem" :wink: . Ostatnie, na którym pojawia się flaszeczka to wesele moich rodziców z lat 60-tych. Rodziny nie są ustawione stronami. Zdjęcia pochodzą z okolic Nowego Tomyśla. Szkoda, że na teraźniejszych zdjęciach nie można doszukać się takich ciekawostek.
http://picasaweb.google.com/babok15/Weselne?authkey=Gv1sRgCNekwtXhosit_gE

_________________
--Błażej--
http://wytomysl.rox.pl/
Poszukuję rodzin: Lipiecki, Roszyk( Środa Wlkp., Zaniemyśl, Czarnotki), Weimann( Krzywy Las), Kosicki, Nowicki(Wytomyśl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2011, 11:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Złote gody na rodzinnych fotografiach

Niestety w moich zbiorach takich zdjęć nie posiadam, bo moi przodkowie nie mieli zbyt dużo szczęścia, aby dożyć tak pięknego jubileuszu jak Złote gody, czyli 50-lat pożycia małżeńskiego, jednak przeglądając różne archiwalne materiały nie raz trafiałam na zdjęcia wykonane na pamiątkę takiej uroczystości. Szczególnie moją uwagę przykuły krzyże, które trzymają na fotografiach szacowni jubilaci. Oto co się dowiedziałam na temat tych krzyży

Krzyże jubileuszowe z okazji 50-rocznicy ślubu przygotowuje się i poświęca pamiątkowe krzyże. Onegdaj miały one kształt krzyża osadzonego na długiej lasce, stad spotkałam się również z nazwą jubileuszowe krzyże pastoralne (pastorały jubileuszowe). Obecnie najczęściej są to już małe krzyżyki, przeznaczone do zawieszenia na ścianie, albo na szyi jubilatów. Mogą także mieć formę plakiety z umieszczonym specjalnym napisem.

W kościele katolickim, podczas specjalnego nabożeństwa, zaraz po odnowieniu przysięgi małżeńskiej odmawia się modlitwę następującej treści:
Cytuj:
    BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KRZYŻA
    Wszechmogący Boże pobłogosław ten krzyż przeznaczony dla Jubilatów i spraw, aby przez wierność i miłość stawali się coraz doskonalszym obrazem związku Kościoła z Chrystusem, Twoim Synem. Który żyje i króluje na wieki wieków.
    Wszyscy: Amen.
    WRĘCZENIE KRZYŻA
    Czcigodni małżonkowie, przyjmijcie krzyż Chrystusa, znak Jego zwycięstwa. Bóg, który was prowadził od czasu waszej młodości, i teraz was nie opuści. Wpatrzeni w krzyż Zbawiciela, dążcie wytrwale do wyznaczonego wam kresu, którym jest Jezus Chrystus. Do Niego należą czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków.
    Wszyscy: Amen.

Spotkałam się z pięknym tłumaczeniem symboliki tych krzyży „ A w roku jubileuszowym Pan Bóg na wiele rzeczy pozwala i przymyka oko na różne sprawy. Ale zarazem, każdemu, kto stoi przed ołtarzem, wręcza laskę z krzyżem, by łatwiej było iść przez życie. A że na starość już różnie bywa z naszą pamięcią, to właśnie ta laska zakończona krzyżem ma nam przypominać z kim i dokąd idziemy , – ks. Ulaczyk. proboszcz parafii w Śledzianowie http://www.siemiatycze.com.pl/index.php ... -drohiczyn
Co ciekawe podobne krzyże jubileuszowe wręczane są kapłanom z okazji 50-rocznicy posługi kapłańskiej
Pozwalam sobie zamieścić dla ilustracji kilka zdjęć z Ilustracji Poznańskiej i Nowin Sportowych 1932.01.05 Nr1
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2011, 17:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lut 2010, 16:20
Posty: 16
Pozwolę sobie dorzucić jeszcze jedno zdjęcie z krzyżami. Złote gody świętują Nowiccy Józef i Balbina z d. Janelt. Zdjęcie wykonano w Wytomyślu w roku 1933.
Obrazek

_________________
--Błażej--
http://wytomysl.rox.pl/
Poszukuję rodzin: Lipiecki, Roszyk( Środa Wlkp., Zaniemyśl, Czarnotki), Weimann( Krzywy Las), Kosicki, Nowicki(Wytomyśl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2011, 18:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 paź 2010, 18:10
Posty: 30
Lokalizacja: Gniezno / Żydowo
To zdjęcie moich prapradziadków z Żydowa koło Gniezna. Także 50lecie ślubu i są też krzyże. Było to w 1939roku.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/O7eSKQOeQw4O1NeuCfIgew?feat=directlink

Tutaj w Żydowie taka tradycja jest nadal utrzymywana. Moi dziadkowie mieli rocznicę w 2003 roku i także mieli takie laski z krzyżami podczas Mszy.

_________________
Hubert Giszczyński
Poszukuję:
Soczyńscy woj. Wołyńskie (Majdańska Huta, okolice)
Giszczyński (Mierzewo Szemborowo Królewiec)
Grzeszczak (Żydowo, Zieliniec)
Chojnacki (Żydowo, Czechowo)
Dorsz (Borzęcice, Wałków)
Sikorscy, Jagodzińscy, Łykowscy (Pyszczyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2011, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Piękne te Wasze zdjęcia Błażeju i Hubercie :) I jakże cenne pamiątki. Również ze względów genealogicznych. Wystarczy ustalić datę zdjęcia i cofnąć się o 50 lat i już wiadomo w jakim roku szukać metryki ślubu lub odwrotnie: mając akt ślubu jubilatów, łatwo datować zdjęcie. U mnie w rodzinie niestety nie ma tak długowiecznych par, chociaż "nigdy nie mów nigdy", nie wiadomo, czego jeszcze się doszukam.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2011, 20:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lut 2010, 16:20
Posty: 16
Znalazłem jeszcze takie zdjęcia. Co prawda na tym nie ma krzyży, ale warto zwrócić uwagę na szczegóły: ślub młodych, 25 rocznica rodziców i prawdopodobnie 50 rocznica dziadków.
Obrazek

Tutaj bardziej współczesne( prawdopodobnie lata 70/80) Tych ozdobnych krzyży używa się do dzisiaj w parafii Wytomyśl
Obrazek

_________________
--Błażej--
http://wytomysl.rox.pl/
Poszukuję rodzin: Lipiecki, Roszyk( Środa Wlkp., Zaniemyśl, Czarnotki), Weimann( Krzywy Las), Kosicki, Nowicki(Wytomyśl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2011, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
Chciałbym i ja pokazać kilka fotografii mojej rodziny
pierwsze przedstawia moją babcie Wiktorie[w środku]
w stroju regionalnym-pochodziła ze Szkaradowa
file:///C:/Documents%20and%20Settings/xxx/Moje%20dokumenty/Moje%20obrazy/stare%20zdi%C4%99cia%20010.jpg
nie wiem czy uda mi się wstawić?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2011, 20:34 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
file:///C:/Documents%20and%20Settings/xxx/Moje%20dokumenty/Moje%20obrazy/Moje%20skanowanie/2010-06%20%28cze%29/skanowanie110013.jpg
A na tym zdięciu jest mojego dziadka Antoniego Miśka ,PIERWSZA ŻONA Jadwiga Misiek-zdięcie przed wojenne prawdopodobnie zrobione jest w Nowym Sielcu,koło Jutrosina.
Wojtek
Pozdrawiam!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2011, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Wojtku niestety nie widać Twoich zdjęć. Najlepiej je załadować na jakiś serwer zewnętrzny, a dopiero później na forum.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2011, 08:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Olgo bardzo dziękuję Ci za przypomnienie pięknej tradycji krzyży jubileuszowych. Przyznam się, że nie znałam jej :oops:
Być może dlatego, że nikt nie doczekał w mojej rodzinie takiego święta i nie byłam świadkiem takiego wydarzenia. Błażeju, Hubercie dziękuję za zdjęcia -zazdroszczę takich pamiątek! Wojtku czekamy na Twoje!

Jeżeli chodzi o tradycje jubileuszowe to znam tę z okazji srebrnego wesela (25 lat małżeństwa). Małżonkowie sprawiali sobie na tę okoliczność ozdoby ze srebra: pani diadem najczęściej z motywem delikatnych kwiatków i listków a pan bukiecik do butonierki. Ale ta tradycja dotyczyła raczej mieszkańców większych miast.

Wracając do tematu złotych godów: w przyszłym roku moi rodzice będą (daj Boże!) obchodzic ten jubileusz! Myslę , że sprawienie im w prezencie krzyży (krzyżyków) wraz z pięknym opisem tej tradycji będzie dobrym prezentem! I oczywiście rodzinna , pamiątkowa fotografia ! Co myślicie?

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL