Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 15:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 lip 2012, 17:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
(Przeniosłem pytanie pierwotnie dołączone do wątku 'Los wielkopolskich kościołów ewangelickich')

Na Wildzie, przed rokiem 1939 rozpoczęto budowę kościoła rzymskokatolickiego u zbiegu ulic Czajczej i Wierzbięcice.
W momencie wybuchu wojny gotowe miały być już fundamenty, na nich Niemcy w okresie wojny zbudowali stojące tam do dzisiaj budynki mieszkalne:
http://goo.gl/maps/Xe4d
http://goo.gl/maps/UGvK
Taką opowieść mojego Ojca zapamiętałem z lat szczenięcych.

Dzisiaj zapytałem o to samo mojego Teścia - też chłopaka z Wildy :-)
Potwierdził że budowa kościoła miała miejsce.
Były podobno pocztówki z projektem, zbierano cegiełki po bodaj 10 groszy, budowę prowadzili prawdopodobnie Zmartwychwstańcy.
W momencie wybuchu wojny były nie tylko fundamenty ale też mury do wysokości 1 piętra.
W latach okupacji mury prawdopodobnie zburzono i faktycznie, na fundamentach kościoła, zbudowano budynki mieszkalne.
Towarzyszył podobno temu wydarzeniu artykuł w 'Ostdeutscher Beobachter' noszący tytuł podobny do: 'Na starych ruinach będzie kwitło nowe życie'.

Historia wydaje się być prawdziwa, nigdzie jednak w źródłach pisanych nie znalazłem potwierdzenia projektu i budowy.

Może ktoś z Was wie coś więcej ?

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2012, 00:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Tomku -
Zapytam w tej sprawie moja ciocie, ktora takze jest rodzona na Wildzie w 1922 roku.
Ma pamiec lepsza odemnie, powaznie :D
Wiem napewno, ze mieszkala na ul.Powstanczej do roku 1947, jak i cala rodzina mojego ojca.

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2012, 09:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Tomku, we wznowieniu "Ulicami mojego Poznania" Z. Zakrzewskiego , które zostało bogato zilustrowane przez Magdę Mrugalską-Banaszak znalazłam taki fragment:

Obrazek




pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2012, 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Haniu,
Jestem bardzo ciekaw czy i jak zapamiętała ciocia ten chyba zapomniany acz ciekawy epizod z historii Wildy. Dziękuję i czekam na więcej informacji :-)

Beato,
Bardzo dziękuję, w wydaniu 'Ulicami...' jakie mam z 1985 też teraz doszukałem się tego fragmentu, uboższego jednak o reprodukcję pocztówki. Gapa ze mnie, sprawdzałem w tej książce przed napisaniem ale tylko ulicę Czajczą...

W książce (którą na półce ma chyba każdy dla kogo Wilda to nie tylko nazwa dzielnicy:-) czyli 'Wilda' Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak też nie znalazłem żadnej informacji o planach i budowie tego kościoła.
Jak widzę Magda od czasu do czasu tutaj zagląda, po cichu liczę na informacje vel erratę do 'Wildy' co do historii budowy wspomnianego kościoła. Może uda się to tutaj się na forum? :-)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2012, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam.
Tomku coś znalazłam odnośnie "budowy" Kościoła u zbiegu ulic Czajczej i Powstańczej
To jest cegiełka na budowę kościoła
Obrazek
Była ona wystawiona na Allegro:
http://archiwumallegro.pl/poznan_wilda_ ... 48609.html
Natomiast na Youtube jest premiera albumu o przedwojennej Wildzie Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak,na której również wspomina o budowie tego kościoła (w 24 minucie :D )
http://youtu.be/SU0pZUYvXpM

Pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2012, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
wspomnienia3 napisał(a):
Tomku coś znalazłam odnośnie "budowy" Kościoła u zbiegu ulic Czajczej i Powstańczej
Beato,

Bardzo dziękuję za linki które sporo wyjaśniają, nie wpadłem aby szukać w sieci cegiełki :-( a jak widać było trzeba...

Z filmu na YouTube z promocji albumu Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak wynika że:
- decyzja o budowie kościoła u zbiegu Czajczej i Wierzbięcic została podjęta w roku 1934
- na prezentacji widać chyba tę samą pocztówkę-cegiełkę(?) jak na aukcji Allegro
- budowa ruszyła na początku 1939 roku
- budowę prowadzili Zmartwychwstańcy
- zamierzeniem była pierwsza msza w nowym kościele w grudniu 1939 roku
- we wrześniu 1939 mury nowego kościoła sięgały 7 metrów, zostały zburzone pod budowę bloków mieszkalnych

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2012, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Na początku dziękuję osobie która w roku 2010 nabyła cegiełkę na aukcji odszukanej przez Beatę,
dzięki jej życzliwości i bezinteresownej pomocy poniżej można obejrzeć skany obu stron pocztówki - cegiełki:
ObrazekObrazek

Jak sądzę cegiełka wyjaśnia pochodzenie wezwania kościoła na Rynku Wildeckim - Maryi Królowej.
Na stronie parafii wspomniany jest projekt budowy kościoła i fakt zniszczenia przez Niemców tego co już powstał powstało:
http://www.parafia-maryi-krolowej.pozna ... 7&Itemid=9

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2012, 22:47 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Trochę szkoda że budowa się nie powiodła, bo byłby to ciekawy architektonicznie obiekt. Przynajmniej ten z cegiełki.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2012, 02:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam Tomku -

Telefonowalam do Polski, do cioci Stefanii, niestety ku mojemu zdziwieniu/zaskoczeniu ciocia nie wie nic
na temat niedokonczonej budowy kosciola :shock: :(
Ciocia byla bardzo zdziwiona, ze nic na ten temat nie wie i bardzo zalowala, ze nie moze pomoc,
tymbardziej, ze przeciez to byl jej fyrtel i znala kazda tam dziure i kocie lby na ulicach.
Przyzekla, ze zapyta jeszcze swojej kuzynki, rowiesniczki i da mi znac listownie.
Wypytalam ja o inne sprawy to pamiec ma swietna nadal ale dlaczego tej budowy kosciola nie pamieta
nie jestesmy obie w stanie odpowiedziec na to pytanie.

Dam znac jak przyjdzie list.

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL